System Patriot to część wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła, który będzie zintegrowany z systemami Narew oraz Pilica - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas testów wyrzutni Patriot.
W środę prezydent wraz z szefem BBN Jackiem Siewierą oraz wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wzięli w Toruniu udział w testach elemntów baterii Patriot, które mają stać się podstawą systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.
Wydawałoby się niemożliwe - a jednak. W 2018 pan minister Mariusz Błaszczak podpisywał umowę z USA na sprzedaż - wykonanie - pierwszej części systemu Patriot dla Polski, czyli, jak mówimy w Polsce, pierwszego elementu naszego wielowarstwowego, interoperacyjnego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej - systemu Wisła, który będzie zintegrowany z systemem Pilica i systemem Narew; szeroko pojętego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, w tej chwili bez wątpienia najnowocześniejszego na świecie
— mówił prezydent.
Jak dodał, „realizacja tego systemu w fazie wstępnej - w części wywołanej oczywistą koniecznością, jaką dzisiaj jest potrzeba jak najszybszego zabezpieczenia Polski wobec wojny toczącej się na Ukrainie i związanego z nią ryzyka i zagrożenia - nastąpiła kilka tygodni temu, kiedy do 18 dywizjonu obrony przeciwlotniczej w Zamościu przekazany został pierwszy element systemu - tzw. mała Narew wyposażona w rakiety CAMM”.
Szef MON: Polskie Patrioty są już integrowane
Integracja i testy zestawów Patriot to początek budowy wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział w piątek w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Polskie Patrioty są już integrowane, przystępujemy do działań, których rezultatem będzie stworzenie wielowarstwowego systemu obrony powietrznej
— powiedział Błaszczak, który z prezydentem Andrzejem Dudą odwiedził Ośrodek Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, gdzie trwa procedura integracji, uruchomienia i sprawdzenia elementów pierwszej dostarczonej Polsce baterii.
Wicepremier zwrócił uwagę na znaczenie systemu zarządzania walką IBCS dla integracji systemów obrony poszczególnych warstw, a po włączeniu w system obrony powietrznej samolotów F-35 wojsko otrzyma pełny ogląd sytuacji, a Polska uzyska „unikalne w Europie warunki bezpieczeństwa”.
Błaszczak przypomniał, że zestawy Patriot mają być podstawą systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, obronę krótkiego zasięgu ma zapewnić system Narew, a bardzo krótkiego zasięgu pociski Piorun uzupełnione artyleryjsko-rakietowymi zestawami Pilica.
Nawiązując do zainicjowanego przez Niemcy europejskiego systemu obrony powietrznej szef MON powiedział: „My jesteśmy kilka długości przed naszymi współpracownikami, partnerami, którzy wczoraj podpisali tę deklarację. Oni podpisali deklarację intencji, my na polskiej ziemi już mamy ten system, on będzie w pełni operacyjny za kilka miesięcy”.
Końcowy etap wyposażania sił zbrojnych
Proces integracji i sprawdzenia elementów zestawów obrony powietrznej Pariot to końcowy etap na drodze do wyposażenia polskich sił zbrojnych w ten system – podkreślił w piątek prezes Land Warfare & Air Defense w firmie Raytheon Missiles & Defense Thomas Laliberty.
W piątek z informacją z procesu integracji i sprawdzenia elementów pierwszej z dwóch baterii Patriot kupionych przez Polskę zapoznali się na poligonie w Toruniu prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.
Jestem zaszczycony, że wraz z polskimi partnerami – Ministerstwem Obrony Narodowej, przedstawicielami sił zbrojnych oraz przedstawicielami polskiego przemysłu obronnego - mogę dzisiaj uczestniczyć w wydarzeniu będącym kamieniem milowym fazy 1. programu Wisła
— oświadczył Laliberty w stanowisku przesłanym PAP.
Kierowany przez Rząd USA proces integracji i sprawdzenia (System Integration and Checkout - SICO) systemu Patriot odbywający się obecnie w Toruniu jest ważnym, końcowym już etapem na drodze do wyposażenia polskich sił zbrojnych w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Patriot
— dodał.
Przypomniał, że w ramach tego procesu komponenty dostarczone przez Raytheon Missiles & Defense, w tym zestawy radarowe w konfiguracji 3 Plus, stanowiska kierowania walką (ECS) i jednostki zasilania, są integrowane i testowane z wyprodukowanymi przez polskich partnerów przemysłowych systemami i komponentami, takimi jak wyrzutnie M903, naczepy na kontenery ze sprzętem do obsługi technicznej systemu, anteny systemu identyfikacji swój-obcy czy routery danych.
Pomyślne testy SICO są ważnym krokiem w procesie uzyskania przez system podstawowej gotowości operacyjnej
— zaznaczył Laliberty.
Podziękował dziewięciu polskim partnerom przemysłowym Raytheon Missiles & Defense „za prawdziwie partnerską współpracę i terminową dostawę komponentów, co pozwoliło nam wypełnić nasze zobowiązania wobec rządu polskiego”.
Według prezesa „dzięki wprowadzeniu na uzbrojenie systemu Patriot Polska będzie posiadała najskuteczniejszy i najbardziej sprawdzony system obrony powietrznej i przeciwrakietowej na świecie”.
Patriot, będący na wyposażeniu USA i 16 innych państw, jest nieustannie unowocześniany, by wyprzedzać pojawiające się zagrożenia, i zapewni Polsce fundament warstwowej architektury obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej
— zapewnił.
Zadeklarował, że „w kolejnym etapie Raytheon Missiles & Defense jest gotowy do kontynuacji wieloletniej partnerskiej współpracy z rządami USA i Polski oraz z polskim przemysłem w celu dostarczenia zdolności wymaganych w fazie 2. programu WISŁA, w tym najnowszego radaru Lower Tier Air & Missile Defense Sensor (LTAMDS)”.
W maju MON wystosowało zapytanie ofertowe w sprawie sześciu kolejnych baterii systemu Patriot, które w drugiej fazie programu Wisła mają być dostarczone z nową stacja radiolokacyjną o polu obserwacji 360 stopni, w odróżnieniu od pierwszych dwóch baterii, które dysonują radarem sektorowym, o polu widzenia ok. 120 stopni. Testy nowego radaru rozpoczęły się w kwietniu w USA.
Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Międzyrządowy kontrakt w pierwszej z dwóch zakładanych faz podpisano w 2018 r. Umowa wartości 4,75 mld dolarów (z tego ponad 700 mln zł przewidziano na zakup elementów w polskich zakładach) przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni, 208 pocisków PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin; zestawy mają być zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) firmy Northrop Grumman.
gah/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/618217-testy-zestawow-patriot-prezydent-najnowoczesniejszy-system