„Ekolodzy” z organizacji „Just Stop Oil” domagający się od brytyjskiego rządu zaprzestania inwestowania w paliwa kopalne oblali zupą pomidorową z puszki „Słoneczniki” Vincenta van Gogha w londyńskiej Galerii Narodowej. „Czy sztuka jest warta więcej niż życie? Więcej niż jedzenie? Więcej niż sprawiedliwość?” - pyta Just Stop Oil na swoim profilu na Twitterze.
CZYTAJ TAKŻE:
„Czy sztuka jest warta więcej niż życie?”
Choć ochrona przyrody jest z pewnością ważną i konieczną rzeczą, to tzw. ekolodzy z organizacji takich jak Just Stop Oil wykonują coraz bardziej dziwaczne działania, które coraz mniej wspólnego mają z ekologią, a więcej z… trudno powiedzieć, czym. Niedawno przedstawiciele grupy Animal Rebelion zniszczyli ciężarówki jednego z centrów przetwarzania i dystrybucji mleka.
Ofiarą innych „ekologów”, tym razem aktywistek klimatycznych z grupy Just Stop Oil, padła sztuka, a konkretnie wart ponad 84 miliony dolarów obraz „Słoneczniki” Vincenta van Gogha w londyńskiej National Gallery.
Czy sztuka jest warta więcej niż życie? Więcej niż jedzenie? Więcej niż sprawiedliwość?
— pyta Just Stop Oil, publikując fotografię ze zdarzenia na swoim profilu na Twitterze.
Koszty życia w kryzysie i kryzysie klimatycznym są napędzane przez ropę i gaz
— podkreśla organizacja, zapominając najwyraźniej, do jakiej osoby i jakiego kraju powinna kierować związane z tym pretensje.
Przez rosnące w zawrotnym tempie ceny gazu miliony brytyjskich rodzin nie będą mogły tej zimy pozwolić sobie na podgrzanie puszki zupy
— alarmuje dalej Just Stop Oil.
Tylko Obywatelski Ruch Oporu może nas wydostać z tego kryzysu – nadszedł czas, aby stanąć w obronie tego, co słuszne
— napisano w poście.
Co z obrazem i aktywistkami?
Jak podaje „Telegraph”, po oblaniu dzieła van Gogha zupą aktywistki przykleiły się do ściany pod obrazem. Na miejscu szybko pojawiła się policja. Jedna z aktywistek wykrzykiwała cytowane powyżej pytanie: czy sztuka jest warta więcej niż ludzkie życie.
Na paliwo nie stać milionów zmarzniętych, głodnych rodzin. Nie stać ich nawet na podgrzanie puszki zupy
— podkreślała młoda kobieta.
Z oświadczenia National Gallery w Londynie wynika, że choć rama obrazu została trochę uszkodzona, samo dzieło nie zostało naruszone.
Powstaje pytanie, co wspólnego z ekologią i bezpieczeństwem żywieniowym ma niszczenie sztuki czy marnowanie żywności.
aja/Twitter, telegraph.co.uk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/618181-dwie-aktywistki-oblaly-zupa-z-puszki-obraz-van-gogha