Trwa 232. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 13 października 2022 r.
20:53. Pierwsze potwierdzone zgony Rosjan wysłanych na front bez wyszkolenia
Zginęli od razu po mobilizacji – BBC informuje o pierwszych pięciu potwierdzonych przez władze przypadkach śmierci na froncie zmobilizowanych, którzy zostali posłani do walki bez przygotowania wojskowego.
W czwartek władze Rosji po raz pierwszy poinformowały o śmierci na froncie mężczyzn, którzy zostały zmobilizowani i natychmiast wysłani na front w Ukrainie
— pisze rosyjskojęzyczna redakcja BBC.
Bliscy tych ludzi poinformowali BBC, że od razu po mobilizacji ludzie ci zostali wysłani na pierwszą linię walk w obwodzie chersońskim bez jakiegokolwiek przeszkolenia wojskowego.
Wojskowa komenda uzupełnień w obwodzie czelabińskim potwierdziła śmierć pięciu poborowych z Uralu Południowego.
20:32. Szef MSZ Ukrainy: Czas, by bronić czarnomorski korytarz zbożowy
Nadszedł czas, by obronić czarnomorski korytarz zbożowy – zaapelował minister spraw zagranicznych Ukrainy, wzywając „wszystkie państwa, by pokazały Rosji, że szantaż powinien się skończyć”. Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że Rosja jest gotowa wycofać się z „inicjatywy zbożowej”.
Rosja robi dokładnie to, przed czym ostrzegaliśmy – wznawia granie głodem i grozi inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym. Chcę, by każda afrykańska, azjatycka, bliskowschodnia rodzina wiedziała: Ukraina nie wysuwa żadnych dodatkowych żądań, chcemy, by korytarz nadal działał
— zaznaczył Kułeba w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.
Nadszedł czas, by obronić czarnomorski korytarz zbożowy. Wzywam wszystkie państwa i organizacje, by pokazały Moskwie: szantaż musi się skończyć, a Rosja nie może narażać na ryzyko milionów ludzi. Oddzielnie zwracam się do państw, które zależą od ukraińskiego eksportu zboża
— napisał Kułeba.
19:00. Rosyjskie wojska zamordowały dyrygenta z filharmonii w okupowanym Chersoniu
W czwartek dowiedzieliśmy się, że Jurij Kerpatenko, zaginiony we wrześniu dyrygent z filharmonii w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy, został zamordowany przez rosyjskie wojska za odmowę współpracy z wrogiem - powiadomiła agencja UNIAN za chersońską dziennikarką Ołeną Waniną.
„Gdy (Kerpatenko) odmówił współpracy, (Rosjanie) powiedzieli mu, że jeszcze do niego przyjdą. Przyszli do niego do domu i tam na miejscu zastrzelili. Trudno o jakieś bardziej szczegółowe wieści, ponieważ w Chersoniu wszyscy boją się (mówić), ale informacja jest potwierdzona na 100 proc. Chciałbym, żeby Ukraina o tym wiedziała” - powiadomił Waninę jeden z mieszkańców Chersonia. Jego relacja została zamieszczona przez dziennikarkę na Facebooku.
Doniesienia o śmierci Kerpatenki, przekazane przez Waniną, opublikowała również agencja UNIAN.
18:40. Cztery rakiety Kalibr zestrzelone na zachodzie kraju, jedna na południu
Cztery rosyjskie rakiety manewrujące typu Kalibr zostały zestrzelone w czwartek po południu na zachodzie Ukrainy – powiadomiło dowództwo Zachód sił powietrznych Ukrainy. Jedna rakieta została zestrzelona na południu kraju.
„13 października przed godz. 17 rosyjskie wojska okupacyjne zaatakowały z akwenu Morza Czarnego rakietami manewrującymi typu Kalibr obiekty infrastruktury krytycznej w zachodnim regionie (kraju)” – powiadomiło dowództwo Zachód w komunikacie
Cztery rakiety zestrzelono na zachodzie kraju. Oprócz tego o zestrzeleniu jeszcze jednej, w południowej części kraju, powiadomiło dowództwo sił powietrznych.
18:15. W obwodzie charkowskim znaleziono ciała trojga cywilów zabitych przez Rosjan
W wyzwolonej miejscowości Kupiańsk-Wuzłowy w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, znaleziono w czwartek ciała trojga cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska; jedna z ofiar zginęła od strzału w głowę z broni palnej - powiadomiła na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.
„Jeden z zabitych był lokalnym mieszkańcem, został pochowany przez przyjaciela na terenie swojego domostwa. Mężczyzna powiedział funkcjonariuszom organów ścigania, że 21 września rosyjski żołnierz strzelił jego przyjacielowi w głowę, ponieważ pomagał ukraińskiej armii i informowała o pozycjach okupantów”
— czytamy w komunikacie prokuratury.
Jak dodano, dwie pozostałe znalezione osoby - mężczyzna i kobieta - zginęły podczas ostrzału moździerzowego. Ciała zabitych zostały pochowane na poboczu jednej z dróg.
17:03. Jeśli Rosja użyje broni atomowej na Ukrainie, konsekwencje będą bardzo poważne
Jeśli Rosja użyje broni nuklearnej na Ukrainie, konwencje tego będą bardzo poważne i Rosja jest tego świadoma - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w Brukseli.
Rosja wie, że będą konwencje
— dodał. Nie odpowiedział jednak na pytanie o zakres potencjalnej reakcji.
Zaznaczył, że podstawą odstraszania nuklearnego NATO jest zagwarantowanie pokoju.
CZYTAJ WIĘCEJ: Stoltenberg: NATO jest zjednoczone i solidarne z Ukrainą. Kijów dostanie wyposażenie do zwalczania rosyjskich i irańskich dronów
17:00. Siły ukraińskie w pobliżu osady Krokhmalne
Siły ukraińskie dotarły w pobliże osady Krokhmalne w obwodzie charkowskim. Pojmali kilku rosyjskich żołnierzy.
16:55. NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba
NATO nie jest stroną konfliktu, ale będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba - powiedział w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu posiedzenia ministrów obrony krajów członkowskich.
NATO nie jest stroną konfliktu, ale będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba. Wczoraj wieczorem dołączył do nas minister obrony Ołeksij Reznikow i przedstawił najnowsze informacje z pola bitwy. Ukraina robi dobre postępy, odsuwając siły rosyjskie na wschodzie i na południu. Sojusznicy z NATO wyposażają (Ukrainę) w zaawansowane systemy, w tym artylerię, obronę przeciwlotniczą i pojazdy opancerzone
— powiedział Stoltenberg.
Dziękuję wszystkim sojusznikom za znaczący wkład i zachęcam do jeszcze większego
— dodał.
16:45. W ramach wymiany jeńców uwolniono 20 ukraińskich wojskowych
Dwudziestu naszych wojskowych wróciło na Ukrainę w wyniku kolejnej wymiany jeńców – powiadomił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Jak podał urzędnik, wśród uwolnionych jest 14 żołnierzy sił zbrojnych, czterech żołnierzy obrony terytorialnej, jeden żołnierz Gwardii Narodowej i jeden żołnierz marynarki wojennej.
„Nasi wracają do domu. Udało się uwolnić 20 osób. To 20 historii ukraińskich bohaterów”
– napisał Jermak na Telegramie.
Jak dodał, jeńcy byli przetrzymywani w obozie w okupowanej Ołeniwce w obwodzie donieckim, a także na terenie obwodów zaporoskiego i chersońskiego.
„Wszyscy są szczęśliwi, że są na swojej ziemi. W ich domach bardzo na nich czekano. Sprowadzimy wszystkich, inaczej nie będzie” – dodał Jermak.
16:40. Rosyjska rakieta zamiast w Charków, uderzyła w… Biełgorod
Rosjanie chcieli wystrzelić rakietę w kierunku ukraińskiego Charkowa. Pocisk trafił jednak w… rosyjski Biełgorod. Uszkodzony został jeden z budynków mieszkalnych.
O atak natychmiast zostały oskarżone siły zbrojne Ukrainy, jednak rosyjskie kanały na Telegramie podają, że na blok mogła spaść rosyjska rakieta wystrzelona z Biełgorodu w kierunku Ukrainy.
Rosja wystrzeliła pocisk w kierunku Charkowa, ale coś poszło nie tak i uderzył w budynek mieszkalny w Biełgorodzie w Rosji. Czy będzie w tej sprawie dochodzenie? Kara? Nie, Putina nie obchodzi kogo zabija: Ukraińców czy Rosjan. Propagandyści szybko wymyślą wyjaśnienie
— skomentował sytuację doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
16:30. Rosjanie ostrzelali obiekt wojskowy w obwodzie lwowskim
Dwie rosyjskie rakiety trafiły w obiekt wojskowy w powiecie złoczowskim, w graniczącym z Polską obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy; jeden z pocisków zestrzeliły siły obrony przeciwrakietowej, nie ma ofiar w ludziach - powiadomił na Telegramie szef regionalnych władz Maksym Kozycki.
„To już powtórne uderzenie (wroga) w ten obiekt. (…) Zniszczono mienie wojskowe” - napisał gubernator na Telegramie.
16:15. Szef Banku Światowego: przekażemy Ukrainie kolejne 530 mln dolarów
Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział w czwartek, że jego instytucja pod koniec października przekaże Ukrainie kolejne 530 mln dol. Przypomniał, że w bieżącym roku Kijów otrzymał od Banku 11 mld dol., i podkreślił, że globalna pomoc finansowa dla Ukrainy powinna być skoordynowana.
Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała, że ryzyko recesji w wielu krajach rośnie i należy pilnie wdrożyć programy zapobiegawcze. Dodała, że ryzyko recesji globalnej wynosi obecnie 25 proc.
Malpass i Georgiewa wypowiadali się podczas jesiennego spotkania MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie.
Georgiewa dodała, że decydenci polityczni muszą podjąć pilne działania, by zapobiec recesji, i ostrzegła, że ewentualna rezygnacja z podnoszenia stóp procentowych przyniesie szkody.
15:40. Alarm przeciwlotniczy w całym kraju
W Ukrainie we wszystkich obwodach ogłoszono alarm lotniczy. Ukraińskie kanały Telegramu ostrzegają o rakietach lecących m.in. znad Morza Czarnego. Są pierwsze niepotwierdzone informacje o zestrzeleniu pocisków, m.in. w obwodzie kijowskim, a także o wybuchach w obwodach na zachodzie kraju.
Według sieci społecznościowych wybuchy słychać było m.in. w obwodach lwowskim i tarnopolskim na zachodzie kraju, a także pod Winnicą i w Odessie.
Uruchomiono systemy obrony przeciwlotniczej w Czerniowcach w południowo-zachodniej części Ukrainy. To miasto nie było dotąd atakowane przez Rosjan.
14:00. Siły zbrojne: Rosja otrzymała od Iranu od 300 do kilku tysięcy dronów bojowych
Rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy dronów-kamikadzie wyprodukowanych w Iranie; przy pomocy tych maszyn przeprowadzane są ataki na cele oddalone o maksymalnie tysiąc kilometrów - poinformowała rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
„Mamy doniesienia, że stosunkowo dużo bezzałogowców rozmieszczono na tymczasowo okupowanych obszarach południa Ukrainy. (Przeciwnik) próbuje jednak atakować również z północnych granic kraju (z terytorium Białorusi - PAP)”
— oznajmiła przedstawicielka sił zbrojnych, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.
Shahed-131 i Shahed-136 to bojowe drony-kamikadze o zasięgu do 2,5 tys. kilometrów, wykorzystywane przez wojska rosyjskie na Ukrainie. Agencja AP podała 26 sierpnia, że Teheran przekazał Moskwie „setki dronów”, decydując się na ten ruch mimo ostrzeżeń ze strony Waszyngtonu.
W poniedziałek rosyjskie wojska dokonały zmasowanego ataku na wiele ukraińskich miast, wykorzystując w tym celu głównie pociski rakietowe oraz irańskie bezzałogowce. Drony-kamikadze miały nadlecieć z terytorium Białorusi.
13:00. Scholz: wojna na Ukrainie to część „większej krucjaty” Rosji
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa, że Rosja postrzega swoją wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie jako „część większej krucjaty”. „Ta wojna to nie tylko Ukraina” – powiedział Scholz w Berlinie.
Zdaniem kanclerza Rosja walczy przeciwko liberalnej demokracji, międzynarodowemu porządkowi opartemu na zasadach, przeciwko wolności i postępowi.
„Dlatego Ukraina musi się utrzymać” – dodał Scholz, cytowany przez portal tygodnika „Die Zeit”.
12:50. Co najmniej trzy osoby zginęły w nocnym ostrzale Mikołajowa
Co najmniej trzy osoby poniosły śmierć w nocy ze środy na czwartek w wyniku rosyjskiego ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy; wciąż trwa akcja poszukiwawcza, liczba ofiar może wzrosnąć - powiadomił komunikatach na Telegramie mer tego miasta Ołeksandr Sienkewycz.
Wróg zaatakował Mikołajów przy pomocy systemów przeciwlotniczych S-300, używanych przez Rosjan również do ostrzeliwania celów naziemnych. Trafiono w pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny, całkowicie niszcząc dwa górne piętra. Spod gruzów wydobyto dotąd ciała dwojga cywilów - poinformował Sienkewycz.
12:40. Zełenski: Ukraina ma tylko 10 proc. potrzebnej obrony przeciwlotniczej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że jego kraj ma tylko około 10 proc. potrzebnych zasobów obrony przeciwlotniczej. Zełenski, który wystąpił online przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy, apelował o dalsze sankcje wobec Rosji.
12:30. Holandia przekaże Ukrainie 70 mln euro
Niderlandy przeznaczą 70 mln euro, aby pomóc Ukrainie przetrwać nadchodzącą zimę - poinformowała holenderska minister handlu zagranicznego Liesje Schreinemacher. Minister obiecała wsparcie w środę wieczorem podczas dorocznego spotkania Banku Światowego w Waszyngtonie.
Pieniądze zostaną przeznaczone na zapewnienie schronienia osobom, które w wyniku rosyjskiej inwazji nie mają już domu, a także na remonty mieszkań i naprawę wodociągów - wynika z komunikatu przekazanego mediom. Wsparcie będzie także przeznaczone na zaopatrzenie ludności w żywność, gaz i elektryczność.
Wraz ze zbliżającą się zimą problemy Ukraińców tylko się pogłębiają. Wiele domów jest zniszczonych, zerwane są rury wodociągowe, brak jest ogrzewania
— mówiła w Waszyngtonie Schreinemacher. Jej zdaniem „nie ma czasu do stracenia”.
Z informacji dziennika „De Volkskrant” wynika, iż przygotowanie Ukrainy na zimowe miesiące będzie wymagało kwoty co najmniej 3,6 mld euro. W zeszłym miesiącu Bank Światowy obliczył, że władze Ukrainy będą potrzebować co najmniej 360 mld dolarów pomocy, aby całkowicie odbudować kraj.
11:20. Fake newsy dot. Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i rosyjskiego paliwa
Informacje o tym, że w okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej potrzebne jest rosyjskie paliwo nuklearne, to fake newsy - oświadczył w czwartek Petro Kotin, dyrektor ukraińskiego koncernu Enerhoatom.
Kotin zapewnił, że w magazynach zaopatrujących sześć reaktorów elektrowni znajdują się wystarczające zapasy paliwa.
Samo przygotowanie zmiany dostawcy zajmuje około trzech lat
— zauważył dyrektor Enerhoatomu.
Cytowany w czwartek przez agencje Reutera Renat Karcza, doradca dyrektora generalnego rosyjskiego operatora elektrowni atomowych Rosenergoatom, powiedział, że Rosja będzie wkrótce używać w elektrowni własnego paliwa jądrowego.
Obecnie siłownia pracuje na paliwie amerykańskiej firmy Westinghouse, pochodzącym z zakładów w Szwecji.
Kotin zwrócił uwagę na to, że największą obawą Ukrainy jest odcięcie zewnętrznych źródeł energii służącej do chłodzenia reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
To naprawdę bezprecedensowa sytuacja, która dotyczy przecież największej elektrowni atomowej w Europie
— zaznaczył dyrektor Enerhoatomu.
11:10. OSW: Surowikin będzie bez pytania Moskwy prowadzić operacje na Ukrainie
Nowym dowódcą rosyjskich wojsk na Ukrainie został Siergiej Surowikin, generał kierujący w przeszłości rosyjskimi nalotami na syryjskie Aleppo oraz puczysta, próbujący w 1991 roku uratować upadający Związek Radziecki. Surowikin będzie teraz bez konieczności pytania Moskwy prowadzić rosyjskie operacje na Ukrainie - powiedział PAP Piotr Żochowski, ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
Mówiąc o przyczynach podjętej w Moskwie decyzji, Żochowski zaznaczył, że „mianowanie gen. Surowikina dowódcą Połączonego Zgrupowania Sił Rosyjskich jest reakcją Kremla na niepowodzenia, których lądowy komponent rosyjskiej armii doświadczył na południu i wschodzie Ukrainy”.
Istotnym jest tutaj to, że samodzielności jego poprzedników w ogóle nie podkreślano. Surowikin - obejmując stanowisko dowódcy sił połączonych - objął kierownictwo nad całością działań rosyjskich przeciwko Ukrainie. Jego samodzielność wynika też z tego, że sztab generalny nie wypełnił swoich zadań i potrzebne było usamodzielnienie dowódcy, który bez pytania Moskwy będzie teraz prowadzić rosyjskie operacje
— wyjaśnił ekspert.
Postawiono przed nim trudne zadanie odzyskania potencjału bojowego, który może odepchnąć Ukraińców i przeprowadzić kontrofensywę. Obecnie sytuacja na froncie się ustabilizowała i nie widać żadnych sukcesów wojsk rosyjskich, które utrzymują swoje pozycje w obliczu ciągłych ataków sił Ukrainy
— wskazał rozmówca PAP.
10:55. OSW: Istnieje zasada pozwalająca sądzić zbrodniarzy z Rosji w innych państwach
W prawie międzynarodowym istnieje zasada jurysdykcji uniwersalnej, która potencjalnie pozwalałaby sądzić Rosjan popełniających zbrodnie wojenne na Ukrainie w innych krajach świata - mówi w rozmowie z PAP ekspertka warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Marta Szpala, która zajmowała się m.in. kwestią sądowych rozliczeń zbrodni popełnionych podczas wojen na terenie byłej Jugosławii.
Wymiar sprawiedliwości jest jednym z atrybutów suwerenności państwa - jak wojsko, czy w mniejszym stopniu waluta. W związku z tym „najprostszym” sposobem na osądzenie osób odpowiedzialnych za zbrodnie na Ukrainie byłoby postawienie ich przed sądami w Rosji. Z różnych powodów jest to rzecz jasna w tym momencie niemożliwe
— mówi ekspertka.
Należy zatem rozważyć opcję sądu ustanowionego przez społeczność międzynarodową. Wbrew pozorom, to jednak również wcale nie jest prosta sprawa. Warunkiem wyjściowym jest w ogóle schwytanie, czy przekazanie potencjalnych oskarżonych. Trudno sobie wyobrazić, że Rosja - nawet gdyby doszło w niej do zmiany władzy - zgodziłaby się na wydanie swoich obywateli do osądzenia międzynarodowym trybunałom. Jest to kwestia prestiżu państwa na arenie międzynarodowej. Suwerenne kraje co do zasady nie zgadzają się na ekstradycję swoich obywateli, by byli oni sądzeni w obcej jurysdykcji. I nie ma znaczenia, czy aktualne władze lubią, czy nie lubią tych konkretnych obywateli. Tak jak mówiłam - to kwestia reputacji państwa i jego suwerenności
— wyjaśnia Marta Szpala.
Jak zaznacza, teoretycznie, byłoby możliwe schwytanie podejrzanych w wyniku całkowitej klęski Rosji. Jednak nawet wówczas, pociągnięcie ich do odpowiedzialności nie byłoby proste.
Międzynarodowy porządek prawny nie jest regulowany skodyfikowanym zestawem przepisów. Nie ma czegoś takiego jak międzynarodowy kodeks cywilny, karny i postępowania administracyjnego. Instytucje typu sądowego czy arbitrażowego powołuje się za zgodą państw, które się na nie umawiają i mają one ściśle określone kompetencje, poza które nikt im nie pozwoli wykroczyć. Tego typu sądem był np. Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze, czy Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Żeby nie tworzyć takich trybunałów ad hoc, w 2002 roku powołano Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Jest to pierwszy w historii stały sąd międzynarodowy, którego celem jest sądzenie osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni. Problem w tym, że Rosja nie jest stroną MTK, podobnie zresztą jak USA
— mówi ekspertka OSW.
Jest jednak jeszcze jedna opcja. W prawie międzynarodowym istnieje zasada zwana jurysdykcją uniwersalną. Nie ma ona precyzyjnej definicji. Można ją opisać jako jurysdykcję w odniesieniu do konkretnych przestępstw, bez względu na miejsce popełnienia, narodowość sprawcy lub ofiary, lub jakąkolwiek inną uznaną w prawie międzynarodowym podstawę jurysdykcji. Próbowano zastosować tę zasadę wobec byłego dyktatora Chile Augusto Pinocheta, kiedy zatrzymano go w Wielkiej Brytanii. Obecnie Niemcy użyły jej do postawienia przed jednym z własnych sądów przedstawicieli syryjskiego reżimu oskarżonych m.in. o torturowanie więźniów
— przypomina Szpala.
Pomijając kwestię sądu, przed którym mieliby ewentualnie kiedyś stanąć rosyjscy zbrodniarze, warto zwrócić uwagę na coś innego. Każdy sąd potrzebuje materiału dowodowego. Trudno sobie wyobrazić, by jakikolwiek trybunał - czy to międzynarodowy, czy też działający w konkretnym państwie europejskim - skazałby kogoś tylko na podstawie czyichś zeznań. W tym kontekście ważne jest powołanie w kwietniu br. wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego z Ukrainą w celu gromadzenia dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości
— konkluduje ekspertka.
10:40. Rosjanie wjechali na… ukraińskie miny
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujące, jak rosyjskie wojsko radzi sobie na froncie. Rozmieszczone na drodze ukraińskie miny przeciwpancerne widoczne są gołym okiem - okazuje się jednak, że nie dla Rosjan. Rosyjski transporter opancerzony wjechał wprost na miny, co zakończyło się wielkim wybuchem.
10:30. Ukraina otrzyma więcej systemów obrony powietrznej
„Z zadowoleniem przyjmuję bezprecedensowe wsparcie, jakiego Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie, a także bezprecedensowe wsparcie, jakiego europejscy sojusznicy, Kanada i partnerzy zapewniają Ukrainie. Uważam również, że jest to bardzo ważne przesłanie, które wczoraj przekazali sojusznicy i partnerzy NATO na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. obrony Ukrainy, że będziemy po stronie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne” - powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.
„Zwiększymy nasze wsparcie, a w szczególności dostarczymy Ukrainie więcej systemów obrony powietrznej” – podkreślił sekretarz generalny Sojuszu.
10:15. W Awdijiwce nie było ani jednego ocalałego z ostrzału domu
W Awdijiwce w obwodzie donieckim nie zachował się ani jeden dom, który nie został zniszczony przez ostrzał - poinformował Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej.
Jak podkreślił polityk, w mieście nie działa też zaopatrzenie w wodę, elektryczność i gaz, a zimą nie będzie ogrzewania. Dodał, że poruszanie się po mieście jest niebezpieczne.
Według Barabasza w tym czasie w mieście pozostaje około 2200 osób, w tym około 62 dzieci.
Przypomnijmy, że centrum Awdijiwki zostało ostrzelane przez Rosjan rankiem 12 października. Zginęło 7 osób, 12 zostało rannych.
10:00. Rosja straciła niemal 64 tys. żołnierzy
Jak informuje ukraiński sztab, od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 63,8 tys. żołnierzy, 2 511 czołgów, 5 167 pojazdów opancerzonych, 1 556 zestawów artyleryjskich, 357 wyrzutni rakiet, 183 zestawy przeciwlotnicze, 268 samolotów, 240 śmigłowców, 1 182 bezzałogowe statki powietrzne, 316 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 3 935 pojazdów (w tym cystern), 140 jednostek sprzętu specjalnego.
9:45. Ukraińcy stracili pięć rosyjskich śmigłowców
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało o zestrzeleniu w ciągu ostatniej doby 19 dronów-kamikadze Shahed-136, pięć śmigłowców szturmowych Ka-52 oraz dwa drony ZALA Lancet.
9:30. Rada UE za nieakceptowaniem rosyjskich dokumentów podróżnych
Ambasadorowie państw członkowskich przy UE zatwierdzili mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie decyzji o nieakceptowaniu rosyjskich dokumentów podróży wydanych w Ukrainie i Gruzji.
Decyzja jest odpowiedzią na agresję wojskową Rosji przeciwko Ukrainie i na praktykowane przez Rosję wydawanie rosyjskich paszportów międzynarodowych mieszkańcom okupowanych regionów. Jest to także konsekwencją jednostronnej decyzji Rosji z 2008 r. o uznaniu niepodległości terytoriów należących do Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej.
Rosyjskie dokumenty podróżne, które zostały wydane w okupowanych przez Rosję obwodach Ukrainy lub na terytoriach separatystycznych w Gruzji albo które zostały wystawione mieszkańcom tych obwodów lub terytoriów, nie będą uznawane za ważne dokumenty podróży, które pozwalają ubiegać się o wizę lub przekroczyć granice strefy Schengen.
Państwa UE nie uznają już lub przygotowują się do nieuznawania rosyjskich dokumentów podróżnych wydanych we wspomnianych regionach.
Na podstawie mandatu prezydencja może rozpocząć rozmowy z Parlamentem Europejskim.
9:00. 11-letnie dziecko uratowano spod gruzów bloku w Mikołajowie
Spod gruzów ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Mikołajowie na południu Ukrainy uratowano 11-letniego chłopca - poinformował w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski. Zapewnił o „sprawiedliwej karze” dla Rosji za ataki na cywilów.
Prezydent Ukrainy opublikował w swoich mediach społecznościowych nagrania pokazujące zniszczony ostrzałami blok mieszkalny w Mikołajowie. Poinformował o uratowaniu 11-latka, który spędził pod gruzami sześć godzin. Dziecko jest teraz pod opieką lekarzy, a ratownicy poszukują kolejnych siedmiu osób - dodał Zełenski.
Żaden z ostrzałów rosyjskich, przejawów rosyjskiego terroru wobec naszych obywateli i naszych miast nie pozostanie bezkarny. Czeka was sprawiedliwa kara
— zapewnił przywódca Ukrainy.
08:30. Okupanci nakazali przygotowania do ewakuacji
W ciągu ostatnich dni rosyjskie władze okupacyjne nakazały najprawdopodobniej przygotowania do ewakuacji niektórych cywili z Chersonia, na południu Ukrainy. Rosjanie spodziewają się walk w samym mieście - ocenił w czwartek brytyjski resort obrony.
Po wycofaniu się na początku października o około 20 km z terenów na północ od Chersonia, wojska rosyjskie starają się umocnić nowe linie obrony na zachód od wsi Myłowe - podano w codziennej analizie wywiadowczej.
W okolicach tych trwają ciężkie walki, szczególnie na odcinku zachodnim, gdzie wskutek ukraińskiej ofensywy Rosjanie utracili naturalną barierę ochronną dla swych wojsk, rzekę Ingulec - wskazał resort obrony. Na większość tamtejszych sił rosyjskich składają się wyczerpane walkami pododdziały powietrznodesantowe - dodano w raporcie.
08:25. Rosjanie dokonali 21 bombardowań i 104 ostrzałów z systemów rakietowych
21 bombardowań lotniczych i 104 ostrzały z systemów rakietowych przeprowadziły na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie - poinformował w czwartek Sztab Generalny armii ukraińskiej. Rosjanie nadal ostrzeliwują obiekty infrastruktury - przekazał sztab.
Łamiąc zasady międzynarodowego prawa humanitarnego, prawa i zasady wojny, przeciwnik atakuje kluczową infrastrukturę i siedziby ludności cywilnej
— oświadczył sztab w porannym komunikacie o sytuacji na froncie. Raport ten opublikowano na stronie sztabu na Facebooku.
Ostrzały i bombardowania w ciągu minionej doby dotknęły ponad 40 miejscowości w Ukrainie.
Wróg atakował w szczególności rejony: Mikołajewa, Winnicy, Czerkasów, Czerniachowa, Biłohoriwki, Spirnego, Pawliwki, Myrnego i Dawydowego Brodu
— głosi komunikat. W atakach Rosjanie wykorzystali pociski lotnicze, rakietowe i manewrujące, a także drony produkcji irańskiej - informuje sztab.
07:24. Blok w Mikołajowie ostrzelany
Wojska rosyjskie ostrzelały pięciokondygnacyjny blok mieszkalny w Mikołajowie na południu Ukrainy; dwa górne piętra zostały całkowicie zniszczone - poinformował w czwartek mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. Na miejscu pracują służby ratownicze.
„Trafiony został pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny. Dwa górne piętra są całkowicie zrujnowane, reszta - pod gruzami” - napisał Sienkewycz na serwisie Telegram.
Przekazał, że na miejscu pracują ratownicy i że informacja o skutkach ostrzału pojawi się później.
07:20. Rosja mogła sprowadzić personel z irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, że wojska Rosji mogły sprowadzić na Ukrainę z Iranu personel związany z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Korpus jest głównym operatorem irańskich dronów.
Siły rosyjskie mogły sprowadzić personel związany z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej na tereny okupowane na Ukrainie w celu szkolenia żołnierzy rosyjskich w używaniu dronów Shahed-136
— twierdzi amerykański think tank. Cytuje on doniesienia ukraińskie o „niesprecyzowanej liczbie instruktorów irańskich”, znajdujących się w mieście Dżankoj na Krymie i dwóch okupowanych miejscowościach obwodu chersońskiego.
Według tych doniesień instruktorzy irańscy mają bezpośrednią kontrolę nad używaniem dronów przeciwko celom cywilnym na Ukrainie, w tym w południowych regionach kraju: obwodzie mikołajewskim i odeskim.
06:58. Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury krytycznej
Obiekty infrastruktury krytycznej zostały w czwartek we wczesnych godzinach porannych zaatakowane przez drony w rejonie Kijowa.
Kolejny atak dronów kamikaze na obiekty infrastruktury krytycznej
— poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy, którego cytuje agencja Reutera.
Ukraina informowała w ostatnich tygodniach o fali rosyjskich ataków z użyciem dronów Shahed-136 produkcji irańskiej.
06:55. Rosjanie ostrzelali osiedle w obwodzie kijowskim
Osiedle w obwodzie stolicy Ukrainy, Kijowa, zostało ostrzelane wczesnym rankiem w czwartek, poinformowała administracja regionu za pomocą komunikatora Telegram.
Ratownicy już pracują na miejscu
— brzmi komunikat władz lokalnych, cytowanych przez agencję Reutera.
Nie podano dalszych szczegółów na temat tego, gdzie miał miejsce atak.
Władze ukraińskie poinformowały, że od poniedziałku w wyniku zmasowanych ataków sił rosyjskich na Kijów i inne miasta Ukrainy zginęło co najmniej 26 osób.
06:30. Szef brytyjskiego MON: Przekażemy Ukrainie rakiety obrony powietrznej
Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace poinformował przed czwartkowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, że jego kraj przekaże Ukrainie rakiety obrony powietrznej zdolne do zestrzeliwania pocisków manewrujących.
Ostatnie zmasowane ataki Rosji na obszary cywilne na Ukrainie uzasadniają stałe wsparcie dla tych, którzy dążą do obrony swojego kraju. Dlatego dziś autoryzowałem dostawę przeciwlotniczych rakiet AMRAAM dla Ukrainy
— oświadczył Wallace cytowany w czwartek przez agencję Reutera.
Rakiety pomogą w ochronie infrastruktury krytycznej Ukrainy
— dodano w komunikacie ministerstwa.
Ponadto jak poinformował minister, przekazane zostaną również setki dodatkowych rakiet obrony powietrznej innych typów, wraz z większą liczbą dronów i dalszych 18 dział artylerii.
00:00. Zełenski wskazuje najważniejsze wyzwanie dla Europy
Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie w formacie obrony „Ramstein”. Całkiem produktywne. Przede wszystkim dyskutowano o zapewnieniu naszemu krajowi systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Im bardziej śmiały i okrutny rosyjski terror się staje, tym bardziej oczywiste dla świata jest, że pomoc Ukrainie w ochronie nieba jest jednym z najważniejszych zadań humanitarnych dla Europy naszych czasów
— zaznaczył.
Wierzę, że poradzimy sobie z tym zadaniem. I jestem wdzięczny tym z naszych partnerów, którzy już podjęli decyzję o wzmocnieniu takiego wsparcia dla naszego państwa - wsparcia dla skutecznej obrony w powietrzu
— dodał.
Wdzięczność dla wszystkich, którzy przybliżają nasze zwycięstwo! Wdzięczność dla wszystkich, którzy pomagają Ukrainie!
— podkreślił Zełenski.
Chwała Ukrainie!
— zakończył.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/617987-relacja-232-dzien-napasci-rosji-na-ukraine