Trwa 230. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 11 października 2022 r.
20:48. W Kijowie trwa naprawianie szkód po poniedziałkowym ataku rakietowym
W Kijowie naprawiono już jezdnię na skrzyżowaniu w centrum miasta, gdzie w poniedziałek trafiła rosyjska rakieta. Dobę po ataku po leju po bombie nie ma już śladu. Trwają też prace naprawcze na uszkodzonej szklanej kładce w ukraińskiej stolicy.
We wtorek wieczorem na skrzyżowaniu bulwaru Szewczenki i ul. Wołodymyrskiej w pełni przywrócono ruch. W miejscu, gdzie był lej po bombie, położono nową nawierzchnię, naprawiono też uszkodzony rurociąg.
Trwają też prace naprawcze na szklanej kładce. Dotychczas zdemontowano uszkodzone części szkła.
Jak podkreślił mer Kijowa Witalij Kliczko, most jest teraz nie tylko jednym z turystycznych symboli Kijowa, ale też symbolem niezłomności i wytrzymałości Ukrainy.
20:47. Biały Dom: Dostawa NASAMS dla Ukrainy w bliskiej przyszłości
Dostarczymy Ukrainie pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS w bliskiej przyszłości - zadeklarował we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, prezydent Joe Biden zobowiązał się, by przekazać Ukrainie także dodatkowe zdolności obrony powietrznej.
Ciężko pracujemy, by dostarczyć dwa pierwsze systemy NASAMS, myślimy że jesteśmy na dobrej drodze, by dostarczyć je w bardzo bliskiej przyszłości
— powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej. Odmówił podania dokładnej daty ze względu na trwający proces.
Kirby zaznaczył jednocześnie, że prezydent Biden obiecał w poniedziałkowej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że postara się, by dać Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej, a wzmianka o tym w komunikacie Białego Domu z rozmowy „nie była przypadkiem”.
20:05. Siedem osób zginęło w rosyjskim ostrzale obwodu zaporoskiego
Rosyjskie wojsko ostrzelało obwód zaporoski na południowym wschodzie Ukrainy, zabijając siedem osób - poinformował we wtorek wieczorem Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. Jak dodał, siedem osób zostało też rannych.
Tymoszenko przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i artylerii. Zaatakowano miasto Orichiw i miejscowość Stepnohirsk.
Zginęło siedem osób, a kolejnych siedem zostało rannych. Służby pracują nad usunięciem skutków ostrzałów.
20:00. Nie tylko grupa Wagnera! Rosyjski resort obrony również werbuje więźniów na wojnę na Ukrainie
Ministerstwo obrony Rosji – tak jak firma najemnicza tzw. grupa Wagnera – zaczyna werbunek na wojnę na Ukrainie wśród więźniów. Resort formuje jednostkę Sztorm, do której wejdą skazani pracownicy organów ścigania – pisze we wtorek niezależny portal Ważnyje Istorii.
Ministerstwo werbuje więźniów od końca września - podaje serwis Ważnyje Istorii, powołując się na rodziny skazanych, osadzonych w koloniach karnych w obwodzie riazańskim i w Kraju Stawropolskim.
Siostra jednego z więźniów przekazała, że przedstawiciele ministerstwa obrony zaproponowali skazanym dołączenie do batalionu Sztorm. Według rozmówczyni portalu pierwszych więźniów wywieziono z jednej z kolonii w Kraju Stawropolskim nocą z poniedziałku na wtorek.
Ojciec jednego z więźniów kolonii w obwodzie riazańskim przekazał, że przedstawiciele resortu byli w więzieniu pod koniec września i proponowali osadzonym półroczny kontrakt i wynagrodzenie. Mężczyzna powiedział, że w kolonii wybrano 60 osób, które napisały prośbę o ułaskawienie i podpisały umowę o zachowaniu poufności. Rozmówca twierdzi, że więźniowie mogą być wywiezieni z kolonii przed końcem tygodnia.
Portal zaznacza, że nie wiadomo, do jakiej jednostki mają trafić więźniowie. Serwis pisze, że istnieją co najmniej dwie jednostki Sztorm związane z ministerstwem obrony: batalion szturmowy utworzony w lipcu 2022 r. w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej i oddział ochotników z Osetii Północnej walczący od czterech miesięcy na Ukrainie.
18:15. Odbyła się kolejna wymiana jeńców ze stroną rosyjską; wróciło 32 żołnierzy
W ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do domu powróciło 32 ukraińskich wojskowych - poinformował we wtorek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Strona ukraińska sprowadziła też ciało Izraelczyka Dmytra Fiałki, który walczył za Ukrainę jako ochotnik - przekazał szef biura prezydenta.
Jak poinformował Jermak, do domu wracają oficerowie, sierżanci i żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy. Wszyscy z nich byli w miejscach, w których trwały zacięte walki zbrojne. Jermak dodał, że wiele z tych osób uznanych było za zaginionych.
17:45. Ukraina otrzymała pierwszy niemiecki system obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM
Niemcy przekazały Ukrainie pierwszy z czterech obiecanych systemów obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM - informuje we wtorek portal tygodnika „Spiegel”. Według niego do przekazania doszło we wtorek.
Niemiecki rząd wywiązuje się tym samym z obietnicy, którą kanclerz Olaf Scholz złożył już na początku czerwca w Bundestagu. W poniedziałek minister obrony Christine Lambrecht podtrzymała perspektywę wcześniejszego dostarczenia tej broni. Pierwotnie przekazanie miało nastąpić w listopadzie - przypomina portal.
Według niemieckiego rządu, broń ta jest najnowocześniejszym systemem obrony przeciwlotniczej w Niemczech. Został opracowany przez niemiecką firmę Diehl Defence z Überlingen nad Jeziorem Bodeńskim.
Naziemny mobilny system obrony przeciwlotniczej ma przede wszystkim chronić ludność cywilną poprzez odpieranie ataków powietrznych armii rosyjskiej - pisze „Spiegel”.
Wraz z pierwszą dostawą IRIS-T Ukraina otrzymuje system obronny, którego sama Bundeswehra jeszcze nie posiada - zauważa portal.
Trzy kolejne systemy IRIS-T mają być dostarczone do ukraińskiej strefy działań wojennych w przyszłym roku. Dokładnie nie wiadomo kiedy - ta broń przeciwlotnicza nie została jeszcze wyprodukowana.
O przekazaniu Ukrainie przez Niemcy pierwszego systemu IRIS-T SLM informują we wtorek także media ukraińskie. Również one powołują się na doniesienia „Spiegla”.
IRIS-T SLM ma zasięg do 40 km. Może zwalczać cele powietrzne - samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także pociski manewrujące i przeciwradiolokacyjne - lecące na wysokości do 20 km.
17:30. W Swiatohirsku znaleziono rosyjską katownię i masowy grób
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o znalezieniu kolejnej rosyjskiej katowni na wyzwolonym spod okupacji ukraińskim terytorium. Miejsce tortur znajdowało się w ośrodku wypoczynkowym w Swiatohirsku w obwodzie donieckim. W tym mieście oraz w Łymanie odkryto też masowe groby.
17:10. Prezydent Zełenski na szczycie G7: Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji; trzeba reagować symetrycznie na niszczenie stabilności energetycznej
Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.
16:50. MSZ: rosyjskie ataki na obiekty dyplomatyczne to przekroczenie kolejnej czerwonej linii
Rosja przekroczyła kolejną czerwoną linię, atakując obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych - oświadczył we wtorek rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, odnosząc się do poniedziałkowego rosyjskiego ostrzału Kijowa.
MSZ przypomniało, że podczas zmasowanych ostrzałów w poniedziałek uszkodzone zostały m.in. obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych w Kijowie. Jedna z rakiet uszkodziła biuro wizowe ambasady Niemiec, a druga budynek, w którym pracuje personel Misji Doradczej UE.
Rosja przekroczyła nową czerwoną linię w swoich zbrodniczych działaniach
— czytamy w komunikacie. Według ukraińskiej dyplomacji ataki na obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych to zbrodnia wojenna i złamanie konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.
Resort wezwał społeczność międzynarodową do potępienia ataku rakietowego i wzmocnienia sankcji na Kreml oraz do pilnego przekazania Ukrainie nowoczesnych środków obrony powietrznej.
W poniedziałek rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na wiele miast w większości regionów Ukrainy. Według najnowszych danych zginęło co najmniej 20 osób, a 108 zostało rannych.
16:30. Wywiad: zmasowane ostrzały rakietowe, to taktyka nowego dowódcy wojsk rosyjskich
Zmasowane ostrzały rakietowe, to taktyka nowego dowódcy wojsk rosyjskich na Ukrainie Siergieja Surowikina - oświadczył we wtorek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.
Według HUR Rosja zaczęła planować przeprowadzenie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę 2 października, zaś 9 października zapadła ostateczna decyzja o ostrzałach - pisze Suspilne. Decyzja - jak twierdzi strona ukraińska - związana była m.in. z nominacją Surowikina.
Surowikin jest znany z tego, że mimo braku służby w lotnictwie, stał na czele Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji, a wcześniej powietrznego zgrupowania Rosjan w Syrii
— zaznaczył Jusow, cytowany we wtorek przez HUR.
Zarzucenie rakietami obiektów infrastruktury cywilnej to jego styl. Wie, że samoloty lecą i z nich można zrzucać rakiety. I właśnie tym (Rosjanie) się zajęli, by pokazać, że nowe kadrowe nominacje Putina na Ukrainie mają jakieś znaczenie i niby pokazują jakieś rezultaty
— dodał.
Jusow wskazał, że podobną taktykę wojskowych zbrodni przeciwko cywilom rosyjskie siły stosowały w Syrii.
8 października rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że Surowikin został głównodowodzącym sił prowadzących „specjalną operację wojskową”, jak rosyjska propaganda za Kremlem określa wojnę na Ukrainie
16:05. Mer Kijowa Witalij Kliczko: Putin bierze na cel nasze dzieci
Putin bierze na cel nasze dzieci, naszych cywilów! Kiedy Rosjanie mówią o walce z radykalnymi faszystami i ukraińskim wojskiem, to wszystko kłamstwa - to jest walka ze zwykłymi cywilami - powiedział we wtorek niemieckiemu dziennikowi „Bild” mer Kijowa Witalij Kliczko.
Zdaniem Kliczki Putin atakami rakietowymi na miasta chce wzbudzić panikę. Mer ukraińskiej stolicy zapewnił:
Nie chcemy uciekać. Chcemy żyć w spokojnym kraju. Takie działania przynoszą jeszcze więcej złości, zupełnie wbrew oczekiwaniom Putina: pozostaniemy tutaj, będziemy walczyć i bronić naszej przyszłości.
Kliczko obecnie wyklucza negocjacje z Rosją.
Czujemy się jak zakładnicy. Putin zaanektował dużą część naszego terytorium, zabił tylu ludzi”, a teraz mówi do nas „pójdźmy na kompromis, porozmawiajmy!
— powiedział Kliczko gazecie.
Myślę, że jedyny kompromis jest taki: jesteśmy gotowi do rozmów, gdy ostatni rosyjski żołnierz opuści nasze terytorium
— podkreślił mer Kijowa.
14:40. Enerhoatom: rosyjskie wojska uprowadziły wicedyrektora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Rosyjskie wojska uprowadziły i wywiozły w nieznanym kierunku wicedyrektora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Wałerija Martyniuka; prawdopodobnie jest on poddawany torturom - zaalarmował we wtorek na Telegramie ukraiński koncern Enerhoatom.
W ten sposób Rosjanie starają się zdobyć tak bardzo potrzebne im informacje dotyczące osobistych spraw pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, aby jak najszybciej zmusić ukraiński personel do pracy dla Rosatomu. Okupanci torturują pracowników elektrowni, nie stroniąc od najbardziej brutalnych nadużyć
— czytamy w komunikacie Enerhoatomu.
14:20. Szwedzki europoseł chce, by PE uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu
Charlie Weimers, szwedzki europoseł z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim, przygotował projekt rezolucji, w którym wzywa państwa członkowskie i całą Unię Europejską do uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja państwowym sponsorem terroryzmu? Ważny projekt polityka EKR. „PE powinien iść w ślady odważnego parlamentu Łotwy”
14:10. Rosja uderzyła rakietami w infrastrukturę energetyczną obwodu dniepropietrowskiego; część regionu bez prądu
Siły rosyjskie uderzyły rakietami w obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiły lokalne władze. Część regionu jest pozbawiona prądu.
Są poważne zniszczenia. W wielu miejscowościach nie ma prądu
— napisał na Telegramie szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko.
Uściślił, że zaatakowane zostały obiekty w rejonach (powiatach) pawłohradzkim i kamianskim.
W toku jest operacja ratunkowa.
W obwodzie wprowadzony zostaje tryb totalnego oszczędzania energii, aby mogły działać szpitale, transport i inna ważna infrastruktura socjalna. Proszę wszystkich o oszczędzanie elektryczności
— zaznaczył Rezniczenko.
We wtorek Rosja kontynuowała ataki rakietowe na miejscowości w różnych częściach Ukrainy. Władze potwierdziły, że w obwodach lwowskim i winnickim trafione zostały obiekty infrastruktury energetycznej. Informowano również o wybuchach m.in. w Odessie i Krzywym Rogu oraz o uruchomieniu obrony powietrznej m.in. w obwodach: kijowskim, mikołajowskim, chmielnickim, kirowohradzkim, zaporoskim i dniepropietrowskim.
14:00. Ukraińskie wojska zestrzeliły w pobliżu stolicy kilka rosyjskich rakiet
Nasze wojska zestrzeliły w pobliżu Kijowa kilka rosyjskich rakiet; dzięki temu dzień w mieście rozpoczął się spokojnie i nie doszło do żadnych wybuchów - poinformował we wtorek mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
Wcześniej rzecznik sił powietrznych Jurij Ihnat powiadomił, że ukraińskie wojska unieszkodliwiły co najmniej 18 rosyjskich pocisków manewrujących, osiem dronów-kamikadze i trzy bezzałogowce.
We wtorek Rosja kontynuowała ataki rakietowe na miejscowości w różnych częściach Ukrainy. Władze potwierdziły, że w obwodzie lwowskim trafione zostały dwa obiekty infrastruktury energetycznej. Informowano również o wybuchach m.in. w elektrociepłowni Ładyżynskiej w obwodzie winnickim, Odessie i Krzywym Rogu, a także o uruchomieniu obrony powietrznej w regionie kijowskim, mikołajowskim, chmielnickim, kirowohradzkim, zaporoskim i dniepropietrowskim.
W poniedziałek siły najeźdźcy przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na wiele miast w większości obwodów Ukrainy. Pociski trafiły m.in. w centrum Kijowa, miejscowości w obwodach dniepropietrowskim i mikołajowskim, a także w obiekty infrastruktury na zachodzie kraju. Według najnowszych ustaleń ukraińskich władz w wyniku ostrzałów zginęło co najmniej 19 osób, a 105 zostało rannych.
13:50. Lekarka ze szpitala dziecięcego wśród ofiar rosyjskiego ostrzału Kijowa
Wśród cywilów zabitych w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Kijowa jest lekarka z dziecięcego szpitala onkologicznego. Odwiozła syna do przedszkola i jechała do pracy, gdy wybuchł pocisk – poinformował szpital i doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
Jej samochód doszczętnie spłonął w centrum Kijowa
— napisano w komunikacie szpitala na Facebooku, którego fragmenty przytoczyła stacja CNN.
Oksana Leontiewa od 11 lat pracowała na oddziale transplantacji szpiku w dziecięcym szpitalu onkologicznym Ohmatdyt w Kijowie.
Była prawdziwą profesjonalistką i wsparciem dla pacjentów i kolegów z pracy (…) To wielka strata dla Ohmatdytu i całej Ukrainy
— przekazała placówka.
O śmierci lekarki poinformował również doradca szefa ukraińskiego MSW.
Jej syn jest teraz sierotą. Jego ojciec zginął pół roku temu, jego matka wczoraj
— napisał na Twitterze Heraszczenko, dołączając kondolencje.
13:35. Rosyjskie wojska ponownie ostrzelały elektrociepłownię w obwodzie winnickim
We wtorek około południa rosyjskie wojska ponownie ostrzelały elektrociepłownię Ładyżynską w obwodzie winnickim w centralnej części Ukrainy i raniły sześć osób; do wcześniejszego ataku na ten obiekt doszło w godzinach porannych - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za ukraińską spółką energetyczną DTEK.
Ostrzału dokonano w momencie, gdy na terenie elektrociepłowni znajdowały się służby ratunkowe. Według wstępnych doniesień wśród poszkodowanych nie ma pracowników obiektu. Ponownie doszło do uszkodzenia instalacji energetycznych - oznajmiła DTEK.
W komunikacie firmy powiadomiono również, że poranny atak przeprowadzono przy użyciu irańskich dronów-kamikadze Shahed-136.
Wcześniej we wtorek władze Lwowa i obwodu lwowskiego przekazały doniesienia o ostrzelaniu dwóch obiektów infrastruktury energetycznej w tym regionie. W wyniku uderzeń rakietowych jedna osoba została ranna, a około 30 proc. stolicy obwodu pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej - oznajmił na Telegramie mer Lwowa Andrij Sadowy.
13:15. Siły obrony powietrznej zestrzeliły we wtorek co najmniej 18 pocisków manewrujących
Siły zbrojne Ukrainy zestrzeliły we wtorek co najmniej 18 rosyjskich pocisków manewrujących, 8 dronów-kamikadze i 3 bezzałogowce – powiadomił na briefingu rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.
W drugiej fali ataków we wtorek w godzinach 09.30-13.00 zestrzelono kolejne 14 pocisków manewrujących
— powiadomił Ihnat. Rano wojskowy mówił o zestrzeleniu 4 takich pocisków.
Zestrzelono także 8 dronów-kamikadze oraz 3 bezzałogowce.
We wtorek Rosja kontynuowała ataki rakietowe na miejscowości w różnych częściach Ukrainy. Władze potwierdziły, że w obwodzie lwowskim trafione zostały dwa obiekty infrastruktury energetycznej. Informowano również o wybuchach m.in. w Winnicy, Odessie, Krzywym Rogu, uruchomieniu obrony powietrznej w szeregu obwodów – w tym, w kijowskim, mikołajowskim, chmielnickim, kirowohradzkim, zaporoskim, dniepropietrowskim.
13:10. Szef MSZ: ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną mają stworzyć nieznośne warunki dla cywilów
Ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy to świadoma strategia Rosji, mająca na celu stworzenie nieznośnych warunków dla ludności cywilnej - ocenił we wtorek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
Są to zbrodnie wojenne zaplanowane z dużym wyprzedzeniem i mające na celu stworzenie nieznośnych warunków dla ludności cywilnej. To świadoma strategia Rosji stosowana od miesięcy
— napisał szef ukraińskiego MSZ (https://tinyurl.com/8aufbarv).
Jak dodał, w poniedziałek Rosjanie zrzucili rakiety na wiele obiektów infrastruktury energetycznej, a we wtorek ponowili ataki, uszkadzając kolejne.
12:50. ONZ: Rosja mogła naruszyć zasady prowadzenia wojny przez zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę
Rosja mogła naruszyć zasady prowadzenia działań wojennych określonych przez międzynarodowe prawo humanitarne, poprzez przeprowadzenie w poniedziałek śmiercionośnych ataków rakietowych na Ukrainę - oświadczyła Ravina Shamdasani, rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).
12:00. Szef agencji wywiadowczej: Rosji kończy się amunicja, żołnierze i przyjaciele
Z powodu agresywnej wojny przeciwko Ukrainie Rosja znalazła się w rozpaczliwej sytuacji; kończy jej się amunicja, przyjaciele i żołnierze, a Rosjanie uciekają przed mobilizacją – powiedział we wtorek szef brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ Jeremy Fleming.
Prezydent Rosji Władimir Putin jak dotąd nie wykroczył poza doktrynę nieużywania broni nuklearnej, ale GCHQ będzie wypatrywała oznak, gdyby miało się to zmienić – zaznaczył Fleming na antenie radia BBC.
Mam nadzieję, że zobaczylibyśmy wskazówki, gdyby zaczęli iść złą drogą (…) Ale powiedzmy jasno, że jeśli to rozważają, byłaby to katastrofa
— podkreślił Fleming, którego wypowiedzi przytacza agencja Reutera. Nie wyjaśnił, jakie mogłyby to być wskazówki.
Według szefa GCHQ Putin obawia się niebezpieczeństwa związanego z eskalacją i może to być powód, dla którego „sięgnął po te inne sposoby prowadzenia wojny”.
Fleming wygłosi we wtorek przemówienie, w którym oceni, że Rosjanie zaczynają rozumieć, w jak „rozpaczliwej sytuacji” znalazła się Moskwa z powodu wojny, i jak bardzo mylił się Putin – wynika z opublikowanych przez BBC fragmentów przemówienia.
Rosjanie „uciekają przed mobilizacją, zdają sobie sprawę, że nie mogą już podróżować. Wiedzą, że ich dostęp do nowoczesnych technologii i zewnętrznych wpływów będzie drastycznie ograniczony. I uciekają przed rozmiarami potwornych ludzkich kosztów jego (Putina) wojny z wyboru” – ma według BBC powiedzieć Fleming.
GCHQ (Government Communications Headquarters – Centrala Łączności Rządowej) to brytyjska służba specjalna, która zajmuje się wywiadem elektronicznym.
11:50. Władze: rosyjskie wojska ostrzelały obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie lwowskim
Rosyjskie wojska dokonały we wtorek ataku rakietowego na dwa obiekty infrastruktury energetycznej w graniczącym z Polską obwodzie lwowskim w południowo-zachodniej części Ukrainy; we Lwowie występują problemy z elektrycznością - powiadomili na Telegramie szef władz regionu Maksym Kozycki i mer Lwowa Andrij Sadowy.
Uderzenie pocisku rakietowego w obiekt infrastruktury krytycznej. Część miasta znowu (została) bez dostaw prądu
— napisał Sadowy.
Na razie wiadomo o trzech eksplozjach w dwóch obiektach na Lwowszczyźnie. Nie ma doniesień o poszkodowanych. (…) Nie rozpowszechniajcie żadnych zdjęć, nagrań i (nie rozpowiadajcie) plotek
— zaapelował do mieszkańców KozyckI.
Informacje o dwóch wybuchach, które było słychać w centrum Lwowa, przekazał również korespondent agencji Interfax-Ukraina.
Podobne wieści napłynęły również z obwodowego miasta Winnica w środkowej części Ukrainy. Korespondent gazety internetowej Ukrainska Prawda powiadomił o dwóch eksplozjach „prawdopodobnie za Winnicą”. Regionalne władze nie podały jeszcze żadnych szczegółów.
Wcześniej, w godzinach porannych, pojawiały się informacje o kolejnych rosyjskich atakach rakietowych, przeprowadzonych najpewniej z bombowców strategicznych operujących w rejonie Morza Kaspijskiego.
Moim zdaniem Rosjanie nieco zmienili swoją taktykę. Nie wystrzeliwują pocisków jednorazowo, żeby nasi ludzie mogli to przeczekać, a obrona przeciwrakietowa (odeprzeć atak), lecz z przerwami wypuszczają mniejszą liczbę rakiet i trzymają (w ten sposób) cywilów w schronach. Co to jest, jeśli nie terror? Już od trzech godzin, w odstępach czasowych, wystrzeliwują pociski
— alarmował wcześniej we wtorek szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, cytowany przez Interfax-Ukraina.
Poprzedniego dnia, w poniedziałek, siły najeźdźcy przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły m.in. w centrum Kijowa, miejscowości w obwodach dniepropietrowskim i mikołajowskim, a także w obiekty infrastruktury na zachodzie kraju. Według najnowszych ustaleń ukraińskich władz w wyniku ostrzałów zginęło co najmniej 19 osób, a 105 zostało rannych.
11:45. Rosjanie wciąż przerzucają na Białoruś irańskie drony do ataków na Ukrainę
Rosja przerzuca na terytorium Białorusi irańskie drony kamikadze Shahed-136, przeznaczone do ataków na Ukrainę – powiadomił we wtorek wywiad wojskowy Ukrainy. Ponadto Białoruś zaopatruje Rosję w sprzęt wojskowy ze swoich magazynów.
Na Białoruś przekazywane są irańskie drony kamikadze Shahed-136 (oznaczane przez Rosjan jako Gerań-2). Na 10 października przywieziono 32 bezzałogowce. Do 14 października ma być dostarczone kolejne osiem
— podał w komunikacie we wtorek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).
Ponadto, jak powiadomiono, Białoruś przekazuje rosyjskim wojskom sprzęt wojskowy i amunicję ze swoich magazynów. M.in. na stację kolejową Kirowska na okupowanym Krymie przybył pociąg złożony z 12 wagonów, który wyruszył z Dobrusza w obwodzie homelskim, gdzie znajduje się białoruski 43 arsenał, będący składem pocisków i amunicji.
W najbliższym czasie planowane jest przemieszczenie 13 pociągów z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym (219 platform kolejowych) i amunicją (28 wagonów) z białoruskich baz rezerwowych. Jak podano, mają one przewieźć ładunki do obwodu rostowskiego.
11:30. Do kraju sprowadzono ciała kolejnych 62 poległych żołnierzy
Na Ukrainę sprowadzono ciała kolejnych 62 poległych żołnierzy, w tym z obozu jenieckiego w okupowanej Ołeniwce – powiadomiło ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.
Jak powiadomiono, negocjacje ze stroną rosyjską „były bardzo trudne”.
Udało się m.in. sprowadzić do kraju ciała Ukraińców (nie podano dokładnej liczby), którzy zginęli 29 lipca w wyniku wybuchu w obozie jenieckim w Ołeniwce na okupowanych terytoriach obwodu donieckiego Ukrainy. W wyniku tego wybuchu, który Ukraina uznała za rosyjski akt terroryzmu, zginęło - według strony rosyjskiej - co najmniej 53 jeńców.
11:00. Coraz większe podziały w rosyjskim ministerstwie obrony
Nowy dowódca rosyjskich sił inwazyjnych generał Siergiej Surowikin będzie musiał rywalizować z coraz bardziej podzielonym ministerstwem obrony Rosji, które jest słabo wyposażone, biorąc pod uwagę polityczne cele na Ukrainie – ocenił we wtorek brytyjski resort obrony.
8 października rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że Surowikin został głównodowodzącym sił prowadzących „specjalną operację wojskową”, jak rosyjska propaganda określa wojnę na Ukrainie. Surowikin dowodził wcześniej siłami lotniczymi, a ostatnio południowym zgrupowaniem wojsk na Ukrainie – napisano w brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej.
Przez dużą część swojej operacji Rosja najpewniej nie miała jednego dysponującego władzą dowódcy polowego. Rolę tę prawdopodobnie pełnił w okresie od kwietnia do sierpnia 2022 roku generał Aleksandr Dwornikow, ale nie jest jasne, czy był w stanie skutecznie kontrolować często odmienne i rywalizujące zgrupowania sił
— przekazał brytyjski resort.
Według niego mianowanie Surowikina miało prawdopodobnie na celu poprawę skuteczności operacji na Ukrainie. „Jednak będzie on najpewniej musiał rywalizować z coraz bardziej podzielonym ministerstwem obrony, które jest słabo wyposażone do osiągania politycznych celów, jakie wyznaczono wobec Ukrainy” – podsumowano w aktualizacji.
10:10. Wojsko: rosyjscy dowódcy nie wydają amunicji nowo zmobilizowanym żołnierzom, boją się buntu
Rosyjscy dowódcy na południu Ukrainy zmuszają nowo zmobilizowanych żołnierzy do przemieszczania się bez amunicji; rezerwistom nie są wydawane naboje, ponieważ ich przełożeni obawiają się buntu - poinformowało we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.
09:40. SBU: rozbiliśmy dwa oddziały rosyjskich dywersantów z tzw. grupy Wagnera
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła w obwodzie charkowskim dwa oddziały rosyjskich dywersantów z prywatnej firmy wojskowej znanej jako grupa Wagnera; podczas operacji strona ukraińska nie poniosła żadnych strat własnych - poinformowała we wtorek SBU na Telegramie.
Rozpoznanie (pozycji wroga) z powietrza, a następnie błyskawiczne uderzenie. (…) To efekt pracy Centrum Operacji Specjalnych +A+ SBU i kolegów z departamentu SBU w regionie charkowskim. (…) W szeregach przeciwnika zginęła jedna osoba, cztery zostały wzięte do niewoli. Wśród jeńców jest dowódca grupy rozpoznawczo-dywersyjnej, który już przekazuje SBU ważne informacje wywiadowcze, w tym dotyczące rosyjskich katowni przeznaczonych dla Ukraińców
— czytamy w komunikacie służby na Telegramie (https://t.me/SBUkr/5339).
Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, odpowiedzialnym m.in. za rekrutację więźniów na wojnę z Ukrainą. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna „Nowaja Gazieta”.
Podczas inwazji na Ukrainę grupa Wagnera stanowi jeden z najważniejszych komponentów rosyjskich sił na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w Donbasie.
Działalność najemnicza jest w Rosji oficjalnie zakazana.
09:25. Już pięć osób zabitych w poniedziałkowym ataku Rosji na Zaporoże
Do pięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Zaporoże, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek - powiadomił we wtorek sekretarz zaporoskiej rady miejskiej Anatolij Kurtiew. Wcześniej informowano o dwóch zabitych i 23 rannych.
Służby ratunkowe i pracownicy komunalni przez całą noc, bez odpoczynku, przeszukiwali gruzowisko w pobliżu wielopiętrowego budynku mieszkalnego, w który trafiła wczoraj rosyjska rakieta. (…) W nocy wydobyto spod gruzów ciała jeszcze trzech zabitych osób
— oznajmił samorządowiec na Telegramie.
Wcześniej, w nocy z soboty na niedzielę, wojska agresora wystrzeliły na Zaporoże co najmniej 12 pocisków rakietowych. W dziewięciopiętrowym bloku mieszkalnym pocisk zrujnował kondygnacje od parteru do siódmego pietra, potem zawaliła się wyższa część budynku. Poważnym zniszczeniom uległo jeszcze pięć domów prywatnych, a w sumie uszkodzono 50 bloków wielopiętrowych i 20 domów. Zginęło wówczas 14 osób, a 74 zostały ranne.
Rosyjskie siły zintensyfikowały w ostatnich dniach ataki na Zaporoże. 30 września wojska agresora ostrzelały kolumnę cywilnych aut w pobliżu miasta, zabijając 32 osoby i raniąc ponad 90.
W poniedziałek siły najeźdźcy przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły m.in. w centrum Kijowa, miejscowości w obwodach dniepropietrowskim i mikołajowskim, a także w obiekty infrastruktury na zachodzie k
08:57. Wybuchy w Odessie, Krzywym Rogu, obwodach winnickim i odeskim
O wybuchach m.in. w Odessie i Krzywym Rogu, a także w obwodach kijowskim i winnickim Ukrainy informują we wtorek rano władze lokalne i ukraińskie kanały w komunikatorze Telegram.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja atakuje ludność cywilną! Wybuchy w Odessie i Krzywym Rogu, a także w obwodach kijowskim i winnickim
W obwodzie kijowskim i odeskim uruchomiono systemy obrony powietrznej.
O zagrożeniu atakami powiadomiły władze obwodów tarnopolskiego i iwanofrankowskiego na zachodzie kraju.
08:45. Alarm bombowy w Kijowie i ostrzeżenia przed kolejnymi atakami rakietowymi Rosji
Ukraińskie służby ratunkowe ostrzegły we wtorek przed wysokim prawdopodobieństwem rosyjskich ataków rakietowych na terytorium całego kraju. W Kijowie w godzinach porannych ogłoszono alarm bombowy, a władze miasta poprosiły mieszkańców o ukrycie się w schronach.
Uwaga! W ciągu dnia istnieje wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych na całym terytorium Ukrainy. Dla własnego bezpieczeństwa pozostańcie w schronach. Nie lekceważcie sygnałów alarmów powietrznych
— głosi komunikat ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
08:44. Władze obwodu donieckiego: sześć osób zabitych, osiem rannych w ciągu minionej doby
Sześciu cywilów zginęło, a ośmiu zostało rannych w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.
Trzy osoby poniosły śmierć w Słowiańsku, dwie w miejscowości Dibrowa, a jedna w Opytnem - powiadomił Kyryłenko.
08:31. ISW: Rosja nie jest w stanie utrzymać takiego nasilenia ostrzałów miast Ukrainy przez długi czas
Rosyjskie ataki na ukraińskie miasta i sieć energetyczną nie złamią woli walki Ukraińców, a przy topniejących zapasach precyzyjnych pocisków Rosja nie będzie w stanie utrzymać takiego nasilenia ostrzałów przez długi czas – uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
08:27. Media: bilans ofiar poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów wzrósł do 19
Bilans ofiar śmiertelnych poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów miast Ukrainy wzrósł do 19, a liczba rannych do 105 – podał we wtorek na Twitterze portal Kyiv Independent, powołując się na ukraińską państwową służbę ds. sytuacji kryzysowych.
Wcześniej informowano o co najmniej 14 ofiarach śmiertelnych i 97 rannych.
08:26. Sztab generalny: rosyjskie władze opracowały plan ewakuacji rodzin oficerów z Krymu
W przypadku „pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa” na okupowanym Krymie, rosyjskie władze mają plan, by ewakuować stamtąd rodziny wysokiej rangi oficerów struktur siłowych; wyjazd na Krym jest z kolei zalecany nauczycielom akademickim z Chersonia, kolaborującym z najeźdźcami - powiadomił we wtorek ukraiński sztab generalny.
Siły zbrojne oznajmiły, że podczas zmasowanego rosyjskiego ostrzału rakietowego, do którego doszło w poniedziałek rano, uszkodzono obiekty infrastruktury w ponad 30 miejscowościach na niemal całym terytorium Ukrainy.
W ciągu minionej doby okupanci przeprowadzili ponad 61 ataków za pomocą rakiet, 32 ostrzały z samolotów i około 92 z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. (Ukraińskie) siły obrony powietrznej zniszczyły na różnych kierunkach 73 cele wroga, w tym 46 pocisków manewrujących i 27 dronów bojowych
— czytamy w komunikacie sztabu na Facebooku.
Najcięższe walki wciąż trwają w okolicach Bachmutu i Sołedaru w północnej części obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy. Jak informują w ostatnich dniach władze cywilne i wojskowe w Kijowie, jest to w tej chwili właściwie jedyny kierunek operacyjny, na którym przeciwnik podejmuje próby działań ofensywnych.
W okupowanym Starobielsku w regionie ługańskim agresorzy poszukują ukraińskich żołnierzy i przedstawicieli struktur siłowych. Członkowie rodzin i znajomi tych osób są zatrzymywani. Rosjanie starają się też odnaleźć na Ługańszczyźnie dezerterów ze swojego wojska, oficjalnie przedstawiając te działania jako tropienie ukraińskich dywersantów - oznajmił sztab.
08:07. We Lwowie i obwodzie lwowskim wznowiono dostawy prądu przerwane po poniedziałkowych atakach Rosji
Dostawy prądu wznowiono we wszystkich miejscowościach obwodu lwowskiego – powiadomił szef władz tego regionu przy granicy z Polską Maksym Kozycki rano we wtorek.
Dostawy prądu wznowiono we wszystkich miejscowościach naszego obwodu
— poinformował Kozycki, powołując się na służby energetyczne.
Dostawy prądu i wody we Lwowie również wznowiono w pełnym zakresie
— dodał Kozycki.
Po poniedziałkowym rosyjskim zmasowanym ataku rakietowym na obiekty infrastruktury cywilnej w większości obwodów Ukrainy, w szeregu regionów nastąpiły problemy z wodą i elektrycznością.
Późnym wieczorem w poniedziałek władze Lwowa opublikowały zdjęcia zaciemnionego miasta.
Historyczne zdjęcie „Lwów bez oświetlenia”. Nasze miasto jest zawsze piękne
— napisał w Telegramie mer miasta Andrij Sadowy.
07:22. Alarm rakietowy w większości obwodów Ukrainy
We wszystkich obwodach Ukrainy, poza sześcioma regionami na zachodzie, ogłoszono alarm rakietowy; rosyjskie wojska ponownie ostrzeliwują sąsiedni kraj - powiadomili we wtorek rano agencja Ukrinform i szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
Alarm nie obowiązuje jedynie w obwodach wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, iwanofrankowskim, rówieńskim i zakarpackim.
07:20. WAŻNE! Ataki rakietowe na elektrociepłownię w obwodzie winnickim i na Zaporoże
Rosjanie zaatakowali elektrociepłownię w obwodzie winnickim dronami Shahed-136. Przeprowadzili też atak rakietowy na Zaporoże – powiadomiły władze.
Atak na elektrociepłownię Ładyżynską. Dwa drony-kamikadze Shahed-136. Wszystkie służby działają. Trzymajcie się zasad bezpieczeństwa podczas alarmu lotniczego
— zaapelował rano w we wtorek Serhij Borzow, szef władz obwodu winnickiego.
Władze obwodu zaporoskiego powiadomiły z kolei o kolejnym ataku rakietowym na jego stolicę – Zaporoże.
Celami wroga były obiekty infrastruktury. Informacje o zniszczeniach i poszkodowanych osobach są ustalane
— podał Ołeksandr Staruch, szef władz obwodu.
06:47. ONZ - Agresja jednego kraju przeciwko drugiemu jest niezgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych
Agresja jednego kraju przeciwko drugiemu jest niezgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych, powiedział w poniedziałek przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ węgierski dyplomata Csaba Keresi, podczas sesji nadzwyczajnej rozpatrującej projekt rezolucji osądzającej rosyjskie pseudoreferenda na terytorium Ukrainy.
Najeżdżanie sąsiada jest nielegalne
— zauważył przewodniczący Zgromadzenia
06:46. OBWE potępiło rosyjskie zamachy terrorystyczne
Kierownictwo OBWE potępiło w poniedziałek rosyjskie ataki na obiekty cywilne na Ukrainie, które miały na celu „szerzenie terroru i kompensowanie niepowodzeń w osiąganiu celów taktycznych i strategicznych”, donosi Ukrinform.
06:45. Premier Kanady potępił rosyjskie ataki na Ukrainę
Premier Kanady Justin Trudeau w poniedziałkowej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim potępił rosyjskie ataki na ukraińskie miasta i podkreślił, że wzmocniły one przekonanie o dalszej pomocy dla Ukrainy, w tym wojskowej, poinformowało jego biuro prasowe.
00:20. Zełenski: Tylko terroryści mogą cieszyć się z takich ataków
Celami rakiet terrorystów we wszystkich miastach naszego kraju są obiekty cywilne, kulturalne i edukacyjne. Kto może cieszyć się atakami na takie obiekty i taką ziemię? Tylko terroryści!
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ukraina na pewno wytrzyma ten atak terrorystów, którzy nie mają historii, tradycji, kultury
— dodał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/617691-relacja-230-dzien-wojny-atak-na-elektrocieplownie