Trwa 228. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 9 października 2022 r.
19:56. Sztab Generalny: Białoruś ma dostarczyć Rosji kolejne 13 pociągów z amunicją
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że kolejnych 13 składów kolejowych z amunicją ma wkrótce być wysłanych z Białorusi do Rosji. Według ukraińskiego dowództwa Moskwa negocjuje też zakup amunicji z „krajami trzecimi”.
Rosyjskie władze poszukują dodatkowych środków do prowadzenia wojny. Prowadzą obecnie rozmowy z krajami trzecimi w sprawie zakupu pocisków artyleryjskich, moździerzowych i części do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych
— powiadomił ukraiński Sztab Generalny w niedzielę wieczorem na Facebooku.
Podano również, że w ciągu doby wojska rosyjskie przeprowadziły pięć ataków rakietowych, 12 lotniczych i 30 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni.
Łamiąc międzynarodowe prawo humanitarne, prawa i obyczaje wojny, przeciwnik atakuje obiekty infrastruktury krytyczne i osiedla mieszkalne
— podkreślono.
Do ataku na Zaporoże, w którym - według informacji podanych w niedzielę wieczorem - zginęło 13 osób, a blisko 90 zostało rannych, Rosjanie użyli 20 rakiet, w tym manewrujących i lotniczych.
Przeciwnik ostrzeliwuje pozycje ukraińskie i cele cywilne wzdłuż linii frontu, a na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim w obwodzie donieckim prowadzi działania ofensywne – podano w komunikacie sztabu.
Siły powietrzne Ukrainy w ciągu doby przeprowadziły dziewięć ataków, trafiając w siedem miejsc koncentracji sprzętu wojskowego, a także trzy kompleksy przeciwlotnicze przeciwnika. Ponadto zestrzelono dwa rosyjskie drony, jeden samolot i jedną rakietę lotniczą Ch-59.
Ukraińskie wojska rakietowe i artyleria uderzyły w trzy rosyjskie punkty dowodzenia, dwa rejony koncentracji wojsk i sprzętu - podał sztab.
19:15. Liczba zabitych w ostrzale domów mieszkalnych w Zaporożu wzrosła do 13, rannych 89 osób
Co najmniej 13 osób, w tym jedno dziecko, zginęło w wyniku rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego na domy mieszkalne w Zaporożu, na południu Ukrainy. Rannych jest 89 osób, wśród których 11 to dzieci. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba apeluje o zaostrzenie sankcji i dostawy systemów obrony powietrznej.
W nocy z soboty na niedzielę wojska rosyjskie wystrzeliły co najmniej 12 pocisków rakietowych. W dziewięciopiętrowym bloku mieszkalnym pocisk zrujnował kondygnacje od parteru do siódmego pietra, potem zawaliła się wyższa część. Poważnym zniszczeniom uległo jeszcze pięć domów prywatnych, a w sumie uszkodzono 50 bloków wielopiętrowych i 20 domów.
Wzrosła liczba zabitych i rannych. Wśród nich jest wiele dzieci. W wyniku ostrzału rakietowego zginęło 13 osób, w tym jedno dziecko. Rannych jest 89 cywilów, wśród nich 11 dzieci
— napisał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (administracji) prezydenta Ukrainy.
W niedzielę wieczorem wciąż trwała operacja ratunkowa.
18:35. Linia energetyczna do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej została naprawiona
Linia energetyczna, łącząca Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińską siecią, została naprawiona i połączenie przywrócono – powiadomił w niedzielę na Twitterze szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Nasi specjaliści w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej potwierdzają, że linia energetyczna, która została wczoraj utracona, została naprawiona i przyłączona do sieci
— powiadomił Grossi. Zaznaczył, że jest to „tymczasowa ulga” w trudnej sytuacji.
Potrzebna jest strefa ochrony
— podkreślił Grossi i zapowiedział, że uda się do Kijowa i spotka z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Informację o przywróceniu połączenia z Zaporoską Elektrownią Atomowa przekazał również ukraiński koncern Enerhoatom.
Ukraińscy specjaliści odremontowali i podłączyli linię wysokiego napięcia 750 kW Zaporoska Elektrownia Atomowa – Dniprowska
— powiadomił Enerhoatom na Telegramie.
15:40. Państwa UE chcą przeszkolić ok. 15 tys. ukraińskich żołnierzy
Państwa UE chcą przeszkolić ok. 15 tys. ukraińskich żołnierzy – informuje w niedzielę agencja dpa, powołując się na informacje dzienników „Spiegel” i „Welt am Sonntag”. W tej sprawie zapadają już odpowiednie decyzje w Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa UE.
Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa (PSC) zajmuje się sprawą szkoleń wraz z ambasadorami państw unijnych. Decyzja nie została jeszcze formalnie zatwierdzona przez kraje UE – podaje dpa.
Po nieformalnym, piątkowym szczycie UE w Pradze premier Czech Petr Fiala wyraził zadowolenie z porozumienia w sprawie misji szkoleniowej dla ukraińskich wojsk, nie podając konkretnych liczb.
14:31. Putin nakłania Łukaszenkę do otwartego udziału w wojnie
Prezydent Rosji Władimir Putin nakłania białoruskiego przywódcę Alaksandra Łukaszenkę do otwartego wstąpienia w wojnę na Ukrainie – powiadomił w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy.
Widzimy działania, które prowadzi Rosja, by zmusić kierownictwo Białorusi do wstąpienia w otwartą wojnę
— powiedział przedstawiciel HUR, Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Wadym Skibicki.
Stale odbywają się spotkanie Putina i Łukaszenki, na których ta kwestia jest omawiana i Putin próbuje nakłonić Łukaszenkę do podjęcia takiej decyzji
— dodał Skibicki. Jego wypowiedź opublikowano w Telegramie HUR.
Obecnie, według danych wywiadu wojskowego Ukrainy, przy naszej granicy (na Białorusi) znajduje się sześć białoruskich batalionów. Są tam bataliony zmechanizowane, wojsk powietrznodesantowych
— wskazał Skibicki.
Jak długo będzie się utrzymywać taka sytuacja, będzie zależało od tego, jak będą się rozwijać wydarzenia na froncie, jak będą rozwijać się wydarzenia w wojnie Rosji przeciwko naszemu państwu
— dodał.
14:00. Siły ukraińskie wyzwoliły wieś Stelmachiwka
Siły ukraińskie wyzwoliły wieś Stelmachiwka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę lojalny wobec Kijowa szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.
Już oficjalnie: wieś Stelmachiwka w hromadzie (odpowiednik gminy-PAP) Kołomyjczycha (…) została wyzwolona spod okupacji rosyjskiej
— napisał Hajdaj w komunikacie na serwisie Telegram. Zilustrował ten wpis fotografią żołnierzy ukraińskich stojących przy wejściu do budynku administracji lokalnej. .
Stelmachiwka leży w rejonie (powiecie) Swatowe; w tej części obwodu ługańskiego trwa kontrofensywa sił ukraińskich.
13:30. Około 20 ciał ekshumowano z mogił odnalezionych po wyzwoleniu Łymanu
Około 20 ciał cywilów i wojskowych ukraińskich ekshumowano dotąd z miejsc pochówku w Łymanie, mieście w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, wyzwolonym niedawno spod okupacji rosyjskiej - poinformowały w niedzielę służby prasowe policji ukraińskiej.
Trwają prace w dwóch miejscach. W jednym z nich, według wstępnych danych, pochowano około 200 cywilów. Drugie miejsce to zbiorowy grób żołnierzy armii ukraińskiej
— podała policja. W oświadczeniu cytowanym przez portal Interfax-Ukraina podano, że wśród pochowanych ofiar są dzieci.
Miejsce pochówku cywilów składa się z pojedynczych grobów. Zbiorowy grób żołnierzy to rów o długości 40 metrów. Jeden ze świadków powiedział policji, że na rozkaz Rosjan pochował tu około 20 żołnierzy armii ukraińskiej.
Podczas ekshumacji pobiegane są próbki i przeprowadzana ekspertyza w celu identyfikacji zabitego. Dzieje się tak nie tylko w przypadku, gdy przy grobie nie było tabliczki z nazwiskiem osoby pochowanej, ale też wtedy, gdy grób został oznaczony. Specjaliści ustalą podczas ekspertyzy przyczynę śmierci. Prace są trudne, bo ciała już uległy zmianom; np. w jednym grobie są już tylko kości.
Ogółem od 29 września policja odkryła w wyzwolonych miejscowościach Donbasu 87 ciał, spośród których zidentyfikowano 38 cywilów. Według wstępnych ocen większość ludzi zginęła w wyniku ran od odłamków bądź z przyczyn naturalnych. Są też zabici z ranami od broni ostrej
— podała policja.
12:55. Eksplozja na Moście Krymskim to operacja rosyjskich służb
Eksplozja na tak zwanym moście Putina to naszym zdaniem wewnętrzna operacja jednej z rosyjskich służb specjalnych - stwierdził w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” w niedzielę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. Jak dodał, wybuch i pożar na Moście Krymskim to dowód konfliktu między resortem obrony Rosji a służbami.
W rozmowie z włoską gazetą Podolak powiedział: „W ostatnich tygodniach konflikt między dwiema wieżami Kremla, czyli rosyjskim ministerstwem obrony i służbą FSB nasilił się”.
Kontrola nad mostem podlega jurysdykcji FSB. Dlatego służby ministerstwa obrony zaatakowały go, by winą obciążyć służby specjalne
— uważa doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Według informacji geolokalizacyjnych ciężarówka dotarła z terytorium rosyjskiego. A sam pojazd jest rosyjski. Synchronizacja eksplozji z przejazdem transportu paliwa wskazuje na uważne zaplanowanie operacji
— dodał Podolak.
Zastrzegł zarazem, że „nie oznacza to tego, że most nie może być uważany za uzasadniony cel”.
Ale my absolutnie nie potrzebujemy ekscesów, które nie przynoszą bezpośredniego rezultatu w postaci wyzwolenia terenów
— wyjaśnił Mychajło Podolak.
Wyraził opinię, że zamach na córkę ideologa Kremla Darię Duginę, eksplozje gazociągów Nord Stream i wybuch na Moście Krymskim „mają ten sam podpis - rosyjski”.
12:33. Ciekawe zeznania rosyjskiego jeńca
Wojskowy z Rosji, który w połowie września trafił na front i poddał się po 12 dniach, zeznał Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), że był zaszokowany wyposażeniem żołnierzy ukraińskich i tym, że w ciągu minuty zniszczyli oni jego oddział - informuje SBU.
Fragment zeznania Rosjanina SBU opublikowała w niedzielę na serwisie Telegram. Wojskowy, który pochodzi z Udmurcji - regionu Federacji Rosyjskiej na Przeduralu - 13 września trafił na granicę z Ukrainą, a poddał się 25 września
Widzieliśmy ludzi normalnie ubranych i wyszkolonych; co drugi miał krótkofalówkę (…), wszyscy - noktowizory. Roznieśli w minutę cały pluton, 20 osób zginęło w ciągu minuty!
— opowiada Rosjanin.
SBU cytuje jego słowa, że „lepiej siedzieć żywym w więzieniu, niż leżeć martwym w ziemi ukraińskiej” i komentuje je uwagą: „szkoda, że ten +ochotnik+ dopiero teraz zrozumiał tę prostą prawdę”.
Z komunikatu SBU wynika, że Rosjanin jest jednym z jeńców wziętych do niewoli podczas kontrofensywy na wschodzie kraju.
11:52. Kijów chciał zaatakować Białoruś? Ukraina odpowiada
Władze w Mińsku przekazały ukraińskiemu ambasadorowi notę, w której zarzuciły Ukrainie zamiar zaatakowania Białorusi. Te twierdzenia nie są prawdziwe i mogą być elementem planu Rosji, by dokonać prowokacji i oskarżyć Ukrainę – ogłosiło w niedzielę MSZ w Kijowie.
Wzywamy Białorusinów, by nie ulegali prowokacjom. Ukraina nigdy nie naruszyła zagranicznych terytoriów. Ściśle przestrzegamy fundamentalnych norm i zasad prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych
— zapewnił ukraiński resort.
11:18. Zełenski: Atak na Zaporoże to absolutna nikczemność
Absolutna nikczemność. Absolutne zło. Barbarzyńcy i terroryści (…) poniosą odpowiedzialność – napisał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o nocnym rosyjskim ostrzale miasta Zaporoże, w wyniku którego zginęło 12 osób, a 49 zostało rannych.
Znów Zaporoże. Znów bezlitosne ataki na spokojnych ludzi. Na budynki mieszkalne, w samym środku nocy. Wiadomo już o 12 zabitych. 49 ofiar jest w szpitalu, w tym sześcioro dzieci
– napisał Zełenski na Telegramie.
Absolutna nikczemność. Absolutne zło. Barbarzyńcy i terroryści. Od tego, który wydał ten rozkaz, po wszystkich, którzy go wykonali. Poniosą odpowiedzialność. Na pewno. Przed prawem i przed ludźmi
— zapowiedział prezydent Ukrainy.
Administracja obwodu zaporoskiego poinformowała, że Rosjanie przeprowadzili w nocy uderzenie rakietowe na Zaporoże przy użyciu lotnictwa taktycznego. Według wstępnych danych samoloty zrzuciły na miasto 12 pocisków rakietowych, z których większość spadła na budynki mieszkalne, częściowo niszcząc między innymi dziewięciopiętrowy blok.
11:17. Ołena Zełenska: Rosja okazuje słabość
Zabijając cywilów, Rosja okazuje słabość – oświadczyła w niedzielę pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, odnosząc się do nocnego rosyjskiego ostrzału budynków mieszkalnych w mieście Zaporoże, w wyniku którego zginęło 12 osób, a 50 zostało rannych.
Zaporoże. Budynek mieszkalny został zniszczony przez rosyjski ostrzał, uszkodzone zostały również prywatne domy. Co najmniej 12 osób zginęło, a 50 zostało rannych, w tym dzieci. Zabijając cywilów, Rosja okazuje swoją słabość
— napisała Zełenska na Twitterze.
Nie ma wątpliwości - Rosja jest państwem terrorystycznym
— dodała pierwsza dama Ukrainy, posługując się anglojęzycznym hasztagiem #RussiaIsATerroristState.
Na miejscu ataku trwa akcja ratunkowa. Ukraińska państwowa służba ds. sytuacji kryzysowych poinformowała na Telegramie, że 95 pracowników i 20 sztuk sprzętu uczestniczy w gaszeniu pożarów i ratowaniu ludzi – podała stacja Sky News.
Administracja obwodu zaporoskiego podała, że Rosjanie przeprowadzili w nocy uderzenie rakietowe na Zaporoże przy użyciu lotnictwa taktycznego. Według wstępnych danych samoloty zrzuciły na miasto 12 pocisków rakietowych, z których większość spadła na budynki mieszkalne, częściowo niszcząc między innymi dziewięciopiętrowy blok.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Telegramie, że „barbarzyńcy i terroryści”, którzy stali za atakiem, poniosą za to odpowiedzialność.
11:16. BBC News: Rosja wydaje 32 miliony dolarów na ochronę mostu na Krym
Wartość kontraktów państwowych na zapewnienie bezpieczeństwa mostu prowadzącego na Krym przekracza 2 mld rubli (32 mln USD), ochrona wyłącznie samochodowej części mostu powinna w br. kosztować 700 mln rubli (11,2 mln USD) - podała rosyjska redakcja BBC News.
Na zbudowanym przez Rosję moście na anektowany Krym doszło w sobotę rano do wybuchu i pożaru; uszkodzona jest część jednej z dwóch nitek drogowych. Wśród dyskusji o domniemanej dywersji sił związanych z Ukrainą zwraca się uwagę, że przeprawa z założenia miała być silnie chroniona. Rosyjskie struktury państwowe w 2022 roku zawarły kontrakty na zapewnienie bezpieczeństwa mostu na sumę ponad 2 mld rubli (równowartość 23 mln USD) - informuje BBC w zestawieniu opublikowanym w sobotę wieczorem.
Za ochronę części samochodowej odpowiada spółka podlegająca ministerstwu transportu Rosji. Otrzymywała ona na te cele, jak podaje BBC, ok. 53 mln rubli (ponad 850 tys. USD) co miesiąc do lipca br. W sierpniu kontrakt podrożał do prawie 67 mln rubli (ok. 1 mln USD). Zaś wcześniej, w kwietniu, a więc już w czasie inwazji rosyjskiej na Ukrainę, spółka podpisała kontrakt na dodatkowe wyposażenie mostu przeprawy samochodowej „w środki techniczne zapewniające bezpieczeństwo transportowe”. Wartość kontraktu wyniosła 617,9 mln rubli (9,9 mln USD).
Odrębna spółka odpowiada za ochronę kolejowej części mostu. W 2022 roku podpisano z nią kontrakt na usługi związane z ochroną mostu na Krym, o wartości 937 mln rubli (ponad 15 mln USD). 27 lutego, kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, spółka otrzymała dodatkowo 70 mln rubli (ponad 1,1 mln USD na utrzymanie systemów bezpieczeństwa na kolejowej części mostu.
Z kontraktów, jak zauważa BBC, wynika, że ich wykonawcy powinni zapewnić ochronę, w części drogowej: łuków mostu, tuneli i wejść technicznych przy filarach, a w części kolejowej: podjazdów pod most i przestrzeni pod mostem.
Na kolejowej części mostu w sobotę rano zapaliły się cysterny z paliwem. W tym samym czasie zawaliły się dwa bądź trzy odcinki trasy drogowej na jednej z nitek. Rosyjscy śledczy oświadczyli, że na moście eksplodował samochód ciężarowy.
Ukraiński wywiad udaremnił rosyjską prowokację
Ukraiński wywiad wojskowy HUR udaremnił prowokację, w której rosyjskie służby specjalne, używając techniki deep fake, podszywały się pod premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i dzwoniły do szefa tureckiej firmy, produkującej drony Haluka Bayraktara – podała w niedzielę agencja Ukrinform.
Według HUR rosyjskie służby specjalne starają się rozwinąć swoje zdolności w zakresie deep fake. W oparciu o sztuczną inteligencję technika ta pozwala tworzyć fałszywy obraz wideo lub nagrania, na których znane osoby mówią rzeczy, jakich w rzeczywistości nie powiedziały.
Rosjanie próbowali przy użyciu tej techniki połączyć się z Bayraktarem, podszywając się pod premiera Ukrainy Szmyhala – podał Ukrinform, cytując komunikat HUR. Bayraktar jest szefem tureckiej firmy Baykar, która produkuje drony Bayraktar.
Zamiast spodziewanej rozmowy z Bayraktarem, rosyjscy prowokatorzy podszywający się pod Szmyhala zostali połączeni z agentem ukraińskiego wywiadu, który udawał sekretarza prasowego Bayraktara. Ten zadał im pytanie: „Co się stało z Mostem Krymskim?”, nawiązując do sobotniej eksplozji.
Wywiad wojskowy Ukrainy ocenia, że celem nieudanej prowokacji było zdyskredytowanie współpracy ukraińsko-tureckiej. Baykar planuje budowę fabryki dronów bojowych na Ukrainie – podał Ukrinform.
09:57. Brytyjski MON: Wybuch na moście ograniczy jego przepustowość
Wybuch na moście nad Cieśniną Kerczeńską spowoduje ograniczenie jego przepustowości, co znacząco wpłynie na już i tak nadwyrężoną zdolność Rosji do utrzymania sił na południowej Ukrainie - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w sobotnim wybuchu, który uszkodził most nad Cieśniną Kerczeńską, przeprawę drogową i kolejową łączącą okupowany przez Rosję Krym z obwodem krasnodarskim w Rosji, dwa z czterech pasów jezdni zapadły się w kilku miejscach na długości około 250 m.
Jest prawie pewne, że niektóre przejazdy pojazdów przez pozostałe dwa pasy wznowiono, ale przepustowość będzie poważnie ograniczona. Zakres uszkodzeń przejazdu kolejowego jest niepewny, ale jakiekolwiek poważne zakłócenia jego przepustowości najprawdopodobniej będą miały znaczący wpływ na już i tak nadwyrężoną zdolność Rosji do utrzymania swoich sił na południowej Ukrainie. Przejście kolejowe zostało otwarte dla ruchu towarowego dopiero w czerwcu 2020 roku, ale linia odegrała kluczową rolę w przemieszczaniu ciężkich pojazdów wojskowych na południowy front podczas inwazji
— napisano.
Oceniono, że to zdarzenie prawdopodobnie mocno dotknie Władimira Putina, bo nastąpiło kilka godzin po jego 70. urodzinach, rosyjski prezydent osobiście patronował budowie i otworzył most, a wykonawcą był jego przyjaciel z dzieciństwa, Arkadij Rotenberg. Przypomniano, że w ostatnich miesiącach były ochroniarz Putina, a obecnie dowódca rosyjskiej Gwardii Narodowej, Wiktor Żołatow, publicznie zapewniał o bezpieczeństwie mostu.
08:43. W ostrzale Zaporoża zginęło 12 osób
12 osób zabitych, 49 hospitalizowanych - taki bilans nocnego rosyjskiego ostrzału Zaporoża, miasta na południowym wschodzie Ukrainy, podała w niedzielę administracja obwodu zaporoskiego. Wcześniej informowano o 17 zabitych.
Dziś w nocy wróg zastosował lotnictwo taktyczne do uderzenia rakietowego na miasto. Według wstępnych danych samoloty zrzuciły na Zaporoże 12 pocisków rakietowych. Większość spadła na budynki mieszkalne - bloki i domy prywatne - w jednej z dzielnic Zaporoża. Częściowo zniszczony został budynek dziewięciokondygnacyjny. Pięć domów prywatnych jest zniszczonych
— oświadczyła administracja obwodowa w komunikacie na serwisie Telegram.
Władze podkreśliły, że według stanu na niedzielę rano wiadomo o 12 ofiarach śmiertelnych.
W szpitalach jest 49 poszkodowanych, wśród nich sześcioro dzieci. Dokładniejsze dane są ustalane
— głosi komunikat.
Wciąż trwa akcja ratunkowa i pod gruzami mogą znajdować się ludzie. Do tej pory wyciągnięto spod gruzów osiem osób - poinformowały władze.
Wcześniej p.o. mera miasta Anatolij Kuriew poinformował, że w ataku zginęło 17 osób, a prawie 40 jest rannych.
07:52. ISW: uszkodzenie mostu na Krym utrudni rosyjskiemu wojsku logistykę
Sobotnia eksplozja na Moście Krymskim nie zakłóci trwale rosyjskich linii komunikacji, ale najpewniej utrudni na pewien czas logistykę i doprowadzi do opóźnień w transporcie żołnierzy i sprzętu na Krym – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według źródeł rosyjskich drogowa część mostu wydaje się częściowo sprawna, a w części kolejowej nie doszło do poważnych uszkodzeń strukturalnych. ISW ocenił te doniesienia jako „generalnie wiarygodne”, biorąc pod uwagę dostępne nagrania wideo.
Szef władz okupowanego Krymu Siergiej Aksjonow twierdził, że pas ruchu drogowego, który nie zawalił się w wyniku eksplozji, został otwarty dla samochodów i autobusów. Muszą one przechodzić rygorystyczne kontrole bezpieczeństwa. Ciężarówki muszą natomiast korzystać z przeprawy promowej – zwrócił uwagę ISW.
Według think tanku uszkodzenia ograniczą na pewien czas ruchy rosyjskiego wojska, zmuszając je częściowo do korzystania z promu. Rosyjscy urzędnicy najpewniej zaostrzą kontrole wszystkich pojazdów wjeżdżających na most, co spowoduje opóźnienia w przerzucaniu żołnierzy, sprzętu i zaopatrzenia na Krym – ocenił ISW.
Kreml prawdopodobnie stara się zrzucić winę za eksplozję na ministerstwo obrony, by odsunąć odpowiedzialność od prezydenta Władimira Putina. Wśród nacjonalistycznych blogerów pojawiły się tymczasem głosy krytykujące Putina za brak natychmiastowej reakcji na uszkodzenie mostu o dużym znaczeniu symbolicznym – napisano w raporcie.
07:24. Sztab Generalny: liczne ofiary w rosyjskim ostrzale Zaporoża
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził w porannym komunikacie w niedzielę rosyjski ostrzał Zaporoża, miasta na południowym wschodzie kraju. Sztab poinformował o „dziesiątkach zabitych i rannych”. Władze regionalne powiadomiły o 17 zabitych w ataku.
W nocy okupanci rosyjscy cynicznie ostrzelali budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną Zaporoża. Ustalane są dane o ofiarach, ale wiadomo już o dziesiątkach zabitych i rannych
— podał sztab w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
Władze lokalne w Zaporożu poinformowały o 10 rosyjskich pociskach rakietowych wystrzelonych m.in. na budynki mieszkalne. Zginęło według wstępnych danych 17 osób, a prawie 40 jest rannych - poinformował p.o. mera Zaporoża Anatolij Kurtiew. Przekazał on, że w ostrzale zniszczonych zostało pięć domów prywatnych, a prawie 40 zostało uszkodzonych
06:52. ZDJĘCIA satelitarne Mostu Krymskiego
Firma Planet opublikowała na Twitterze zdjęcia uszkodzonego mostu.
Zdjęcia satelitarne wykonała także firma Maxar Technologies.
06:36. Ukrainska Pravda: Przywrócono ruch pociągów na Moście Krymskim
Przywrócono kursowanie pociągów towarowych i pasażerskich na Moście Krymskim uszkodzonym przez eksplozję w sobotę rano - poinformował w nocy z soboty na niedzielę portal Ukrainska Pravda powołując się na rosyjskie Ministerstwo Transportu.
Pierwszy pociąg pasażerski z Symferopola do Moskwy miał odjechać w sobotę późnym popołudniem zgodnie z rozkładem. W ciągu najbliższych godzin przez most ma przejechać 12 składów pasażerskich.
Według tych źródeł przywrócono też ruch pociągów towarowych.
Wcześniej miano częściowo przywrócić ruch samochodowy zezwalając na przejazd lekkich pojazdów jedną nieuszkodzoną nitką drogową. Duży fragment drugiej runął do wody w rezultacie wybuchu.
06:35. Rosyjski atak rakietowy na Zaporoże, 17 ofiar śmiertelnych
Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę nad ranem miasto Zaporoże w południowo wschodniej Ukrainie, stolicę obwodu zaporoskiego. Według lokalnych władz wystrzelono co najmniej 10 rakiet m. in. na budynki mieszkalne. Zginęło 17 osób.
W rezultacie nocnego ataku na Zaporoże 5 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych a około 40 uszkodzonych. Wybuchły pożary. Dotychczas potwierdzono śmierć 17 osób
— napisał Kurtiew na Telegramie.
Szef lokalnej administracji wojskowej Ołeksandr Staruch poinformował, również na Telegramie, że na miasto wystrzelono co najmniej 10 rakiet.
Konsekwencje ataku są ustalane
— dodał. Na miejscu pracują służby ratunkowe.
00:13. Ciężkie walki w rejonie Bachmutu
Sytuacja jest wyjątkowo trudna na froncie w rejonie Bachmutu, w obwodzie donieckim, gdzie toczą się ciężkie walki. Siły ukraińskie utrzymują swoje pozycje - powiedział w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski poinformował, że siły ukraińskie kontynuują operacje na wschodzie i południu Ukrainy. W szczególności w Donbasie, w rejonie Bachmutu, toczą się - jak powiedział - „bardzo, bardzo ciężkie walki”.
Prezydent podziękował wszystkim żołnierzom ukraińskim zaangażowanym w walkę, zwłaszcza 93 Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej Chołodnyj Jar.
Wcześniej w sobotę Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych informował, że Rosjanie podejmują okresowo działania ofensywne w rejonie Bachmutu i Awdijiwki.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/617441-relacja-228-dzien-wojny-na-ukrainie-bardzo-ciezkie-walki