Trwa 227. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 8 października 2022 r.
19:17. Podolak: Wybuch na Moście Krymskim przejawem konfliktu rosyjskich struktur siłowych
Sobotni wybuch na Moście Krymskim to przejaw konfliktu pomiędzy rosyjskimi strukturami siłowymi – uważa Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
To konkretny, materialny przejaw konfliktu pomiędzy Federalną Służbą Bezpieczeństwa i prywatnymi armiami z jednej strony a ministerstwem obrony i sztabem generalnym z drugiej — powiedział Podolak, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Bez wątpienia jesteśmy świadkami początku negatywnych procesów w Rosji. Gwałtownie spada sterowalność struktur siłowych, rozpoczęły się potężne konflikty pomiędzy służbami specjalnymi, wszyscy szukają odpowiedzialnych za porażki militarne, chcą zmienić najbliższe otoczenie pana Putina i zająć inne stanowiska. Albo aresztować tych czy innych generałów
— ocenił doradca Zełenskiego.
Podolak zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, iż ciężarówka, która wybuchła, wjechała na most od strony Rosji i dlatego odpowiedzi trzeba szukać w samej Rosji.
17:00. Siły ukraińskie uderzyły w rosyjski magazyn z amunicją na stacji Karan
15:25. Generał Surowikin nowym dowódcą wojsk inwazyjnych na Ukrainie
Generał Siergiej Surowikin został mianowany nowym dowódcą rosyjskich wojsk inwazyjnych na Ukrainie - poinformował w sobotę niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na resort obrony Rosji.
Od 2017 roku Surowikin dowodzi rosyjskimi wojskami kosmicznymi. W trakcie agresji na Ukrainę generał stał na czele zgrupowania „Południe”.
W karierze Surowikina jest też dowodzenie rosyjskimi wojskami w Syrii, wspierającymi reżim Baszara el-Asada. Podlegle generałowi siły dokonywały zmasowanego ostrzału miast, w których zginęły tysiące cywili. Za służbę w Syrii Surowikin otrzymał tytuł Bohatera Rosji.
W rosyjskich mediach niezależnych generał jest przedstawiany jako bliski doradca wojskowy Władimira Putina. Do Surowikina - według tych źródeł - należała m.in. inicjatywa bombardowania cywilnej infrastruktury technicznej na Ukrainie.
14:14. Władze: bilans cywilnych ofiar śmiertelnych wojny wzrósł o 21 osób
Liczba ofiar śmiertelnych inwazji rosyjskiej wśród ukraińskich cywilów wzrosła w ciągu ostatniej doby o 21 osób - poinformował w sobotę Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
W komunikacie na serwisie Telegram Tymoszenko napisał, że w obwodzie donieckim na wschodzie kraju zginęło 15 osób. Dziewięć wśród nich to osoby, które zginęły wcześniej, ale ich śmierć odkryto 7 października.
W obwodzie zaporoskim na południu kraju zginęły cztery osoby. Po jednej osobie zginęło w obwodzie dniepropietrowskim i sumskim. Rannych zostało w ciągu minionej doby 31 osób w tych regionach oraz w obwodzie charkowskim - poinformował Tymoszenko.
13:30. Rosyjscy śledczy badają przyczyny zniszczenia Mostu Krymskiego
Rosyjscy śledczy prowadzą pierwsze czynności operacyjne na uszkodzonym Moście Krymskim. Według wstępnych informacji eksplodować miała ciężarówka - jednak innego zdania są zachodni eksperci
— podaje Bielsat TV.
13:15. Trzy osoby zginęły w wybuchu na moście na anektowany Krym
W sobotniej eksplozji na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym zginęły trzy osoby - podały agencje Reuters i AFP, powołując się na rosyjski Komitet Śledczy.
Wcześniej rosyjskie służby oświadczyły, że na moście eksplodował samochód ciężarowy. Jak podaje AFP, Komitet Śledczy oznajmił, że zginęli pasażerowie auta jadącego obok tej ciężarówki i że ustalił dane samochodu ciężarowego.
Ukraińska agencja UNIAN przekazała w sobotę opinię eksperta Ołeksandra Kowałenki, który wskazał, że przy wjeździe na most działały systemy kontrolne rosyjskiego ministerstwa transportu. Miały one kontrolować pojazdy pod kątem obecności materiałów wybuchowych.
12:55. Siły powietrze: zestrzeliliśmy irańskiego drona z karabinu maszynowego Utios
Żołnierze ukraińskich wojsk przeciwlotniczych zestrzelili używanego przez Rosję irańskiego drona-kamikadze Shahed-136 przy pomocy wielkokalibrowego karabinu maszynowego Utios – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując dowództwo ukraińskich sił powietrznych.
8 października w obwodzie mikołajowskim żołnierze mobilnej grupy ogniowej chersońskiej rakietowej brygady przeciwlotniczej zestrzelili drona-kamikadze Shahed-136 z wielkokalibrowego karabinu maszynowego Utios
— ogłosiło dowództwo.
W komunikacie zaznaczono, że żołnierze ukraińskiej obrony przeciwlotniczej nie spoczną, dopóki nie „zmienią rosyjskich najeźdźców na ukraińskim niebie w złom” – podkreśla Ukrinform.
Agencja przypomina, że w piątek siły ukraińskie zestrzeliły trzy wyprodukowane w Iranie drony Shahed-136, wykorzystywane przez Rosję do ataków w obwodach odeskim i mikołajowskim.
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) oceniał niedawno, że irańskie drony nie będą miały znacznego wpływu na przebieg wojny i nie przynoszą Rosji asymetrycznych wyników, jakie zachodnie uzbrojenie daje Ukrainie. Rosjanie użyli wielu spośród takich dronów do atakowania celów cywilnych, starając się siać strach, ale ich wysiłki nie są skuteczne – uważają eksperci.
12:45. Doradca szefa MSW: niedziałający most na Krym to korzyść dla Ukraińców
Uszkodzenie rosyjskiego mostu na anektowany Krym jest bardzo korzystne dla Ukraińców, bo utrudnia Rosjanom dostarczanie żywności, paliwa i broni na obszary okupowane na południu Ukrainy - powiedział w sobotę doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.
Raptownie komplikuje się dla Rosjan sytuacja pod względem logistycznym z dostawami wszystkiego, co tylko można - od żywności i paliwa, do uzbrojenia, zarówno na Krym, jak i do obwodu chersońskiego
— powiedział Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN. Dodał, że z tego punktu widzenia uszkodzenie mostu jest „wielkim plusem” dla Ukraińców.
Wyraził przekonanie, że tymczasowa przeprawa promowa, którą zapowiedzieli Rosjanie, nie jest praktycznie możliwa do wznowienia w ciągu jednego dnia. Przyznał zarazem, że częściowo będzie ona rozwiązywała kwestię dostaw.
Transport drogą morską odbywał się z terytorium Rosji na anektowany Krym do 2018 roku, gdy Rosjanie zbudowali most przez Cieśninę Kerczeńską. Rosja anektowała Krym w 2014 roku. Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym br. most, poważnie uszkodzony pożarem w sobotę rano, jest wykorzystywany przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.
10:30. W sklepach na Krymie ograniczono sprzedaż niektórych towarów
Rosyjska administracja anektowanego Krymu oświadczyła w sobotę, że sprzedaż niektórych produktów w sklepach spożywczych zostanie ograniczona, by uniknąć masowego wykupywania towarów. Obawy o taką panikę wzbudził sobotni pożar na moście prowadzącym do Rosji.
10:20. Media: eksplozja na moście na Krym to operacja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy
Ukraińska agencja Interfax-Ukraina podała w sobotę, powołując się na źródła, że eksplozja, do której doszło rankiem na moście zbudowanym przez Rosję na anektowany Krym, była operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tej opinii.
10:15. Ekspert BBC: pożar mostu na Krym mógł być wynikiem aktu dywersji
Pożar rosyjskiego mostu na Krym nie wynikał raczej z ostrzału rakietowego i mógł być skutkiem dobrze zaplanowanego aktu dywersji – podała w sobotę stacja BBC, przytaczając opinię eksperta w dziedzinie ładunków wybuchowych.
09:15. Doradca Zełenskiego o pożarze na moście na Krym: to, co nielegalne musi zostać zniszczone
Wszystko, co nielegalne, powinno zostać zniszczone - oświadczył w sobotę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując pożar i zniszczenia na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym.
09:00. Ruch na rosyjskim moście na Krym całkowicie wstrzymany
Ruch na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym jest zupełnie wstrzymany, na stacjach benzynowych na półwyspie tworzą się wielkie kolejki - informuje w sobotę ukraińska agencja Ukrinform. Rosjanie twierdzą, że dwa odcinki mostu częściowo się zawaliły.
08:30. W sieci pojawiły się nagrania ukazujące moment wybuchu Mostu Krymskiego
W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z kamer, które uchwyciły moment ataku rakietowego na Most Krymski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tak zniszczono Most Krymski! Uchwycono moment ataku na zbudowane przez Rosjan połączenie z Krajem Krasnodarski
08:22. ISW: Doniesienia o podziałach na Kremlu osłabiają wizerunek Putina
Obecne w rosyjskiej sferze informacyjnej doniesienia o podziałach i tworzeniu się frakcji na Kremlu w kontekście wojny na Ukrainie osłabiają wizerunek prezydenta Rosji Władimira Putina i podważają przekonanie o stabilności jego reżimu – ocenił w sobotę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Zachodnie i rosyjskie doniesienia o podziałach na Kremlu zyskują popularność w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej. Według dziennika „Washington Post” amerykański wywiad ustalił, że jeden z członków wąskiego kręgu Putina wprost krytykował go za „rozległe mankamenty militarne”. Inne źródła informowały o urzędnikach krytykujących prowadzenie wojny i mobilizacji.
Pojawiły się również spekulacje, że na Kremlu zmagają się ze sobą dwie frakcje. Jedna, reprezentowana przez czeczeńskiego przywódcę Ramzana Kadyrowa i szefa najemniczej grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, ma według tych spekulacji dążyć do dalszego prowadzenia wojny i osiągnięcia celów ideologicznych za wszelką cenę. Druga frakcja złożona ma być natomiast z urzędników, którzy obawiają się utraty aktywów i rezydencji na Zachodzie, i w związku z tym chcą negocjować, ale boją się Putina.
07:10. Pożar na moście krymskim
Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Ogień wybuchł na kolejowej części przeprawy. Na most nie są wpuszczane pojazdy.
Propagandowe media rosyjskie twierdzą, że na moście zapaliła się cysterna z paliwem - podała Ukraińska Prawda.
Portal publikuje zdjęcia, które pojawiły się w mediach społecznościowych. Widać na nich ogień nad jednym z przęseł mostu i wielkie kłęby czarnego dymu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Most Krymski płonie! Potężny pożar na linii kolejowej. Kremlowskie media już mają wersję: „Zapaliła się cysterna z paliwem”
07:27. Zaporoska Elektrownia Atomowa odłączona od ostatniej linii
Okupowana przez wojska rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa na Ukrainie została po ostrzale Rosjan odłączona od ostatniej linii, łączącej ją z siecią energetyczną. Działają tylko generatory prądu, które mogą zasilać stację przez 10 dni - podał ukraiński koncern Enerhoatom.
Koncern, który jest operatorem ukraińskich elektrowni atomowych poinformował, że linia energetyczna została uszkodzona w wyniku rosyjskiego ostrzału. Uszkodzona linia odłączyła się i elektrownia straciła zasilanie; w trybie automatycznym włączyły się generatory.
Ze względu na ilość zapasów paliwa generatory mogą pracować przez 10 dni. Enerhoatom podkreślił, że w warunkach ostrzałów i uszkodzeń linii energetycznych „nierealne są plany włączenia reaktorów” elektrowni. Ukraiński personel zarządzający elektrownią w Enerhodarze przygotowywał się w ostatnich dniach do uruchomienia jednego z sześciu reaktorów, które obecnie są nieczynne. Uruchomiony przy obniżonej mocy miał być blok 5 do produkcji pary i ciepła na potrzeby elektrowni.
07:25. „Brygada traktorowa”: nasza armia wykorzysta każdy rosyjski czołg
Każdy rosyjski czołg czy pojazd opancerzony znaleziony przy linii frontu wojny Ukrainy z Rosją zostanie naprawiony i skierowany do walki z najeźdźcą – powiedzieli PAP ukraińscy żołnierze, którzy zajmują się poszukiwaniem i ściąganiem z pól uszkodzonego sprzętu.
Jesteśmy trochę jak ta słynna w internecie „brygada traktorowa”
— śmieją się, wspominając filmiki, na których ukraińscy rolnicy holują zwykłymi ciągnikami zdobyczne rosyjskie czołgi.
Ich stanowisko znajduje się na skrzyżowaniu dróg na wschodzie obwodu charkowskiego. Stoi przy nim kilkanaście czołgów i transporterów opancerzonych z namalowaną po bokach charakterystyczną dla wojsk rosyjskiego okupanta literą „Z”. Niektóre pojazdy są całkowicie spalone, niektóre jedynie lekko draśnięte pociskami.
Ściągamy to wszystko z lasów i pól, i umieszczamy w tym miejscu. Znajdujemy po kilka, czasem kilkanaście sztuk dziennie. Wszystkie idą do remontu
— wyjaśnia jeden z żołnierzy.
07:24. MFW zatwierdził wniosek o 1,3 mld dolarów dodatkowego finansowania
Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w piątek, że jego rada wykonawcza zatwierdziła wniosek Ukrainy o 1,3 mld dolarów dodatkowego finansowania.
Ukraina otrzyma wsparcie finansowe z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w ramach nowego programu mającego na celu złagodzenia wpływu wzrostu cen żywności - podała agencja Reutera.
Środki te mają być przeznaczone m.in. na rekompensatę utraty wpływów z eksportu zboża spowodowanych rosyjską wojną napastniczą - poinformował MFW.
MFW zaznaczył, że wojna Rosji z Ukrainą, która rozpoczęła się 24 lutego, spowodowała „ogromne cierpienie ludzkie i trudności gospodarcze”.
06:30. Eksplozje w Charkowie
Seria eksplozji wstrząsnęła w sobotę w nocy miastem Charków na wschodzie Ukrainy.
Eksplozje miałe miejsce krótko po pólnocy czasu miejscowego - poinformowała agencja Associated Press.
Wstępne raporty nie precyzowały, co było przyczyną eksplozji ani co było celem ataku.
00:00. Prezydent Zełenski: w ciągu tygodnia wyzwoliliśmy 29 miejscowości na wschodzie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że w ciągu bieżącego tygodnia siły ukraińskie wyzwoliły spod okupacji rosyjskiej 29 miejscowości na wschodzie kraju, w tym sześć miejscowości w obwodzie ługańskim.
Tylko w ciągu tego tygodnia nasi żołnierze wyzwolili spod rosyjskiego pseudoreferendum 776 kilometrów kwadratowych terytorium na wschodzie naszego państwa i 29 miejscowości, a zwłaszcza sześć w obwodzie ługańskim
— powiedział Zełenski.
Dodał, że łącznie od początku obecnej kontrofensywy sił ukraińskich wyzwolonych zostało 96 miejscowości i obszar o powierzchni 2434 kilometrów kwadratowych.
Zełenski zapewnił, że również na południu kraju armia ukraińska osiąga „dobre rezultaty”.
Ponadto prezydent Ukrainy poinformował, że podpisał dekret o uznaniu za terytorium Japonii spornych Wysp Kurylskich. Wcześniej w piątek parlament Ukrainy przyjął uchwałę uznającą wyspy za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod okupacją rosyjską.
Japonia domaga się od Rosji zwrotu czterech wysp, które sowieckie wojska zajęły wraz z całym archipelagiem Kurylów w 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Tokio uważa te zamieszkane przez 20 tys. osób wyspy za „integralną część terytorium Japonii”. Z powodu sporu o Kuryle Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po zakończeniu wojny, mimo że ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1956 roku.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/617355-relacja-227-dzien-wojny-na-ukrainie