Siły zbrojne USA i Korei Płd. wystrzeliły pociski rakietowe w odpowiedzi na przeprowadzony wcześniej przez Koreę Płn. test z pociskiem balistycznym średniego zasięgu ((IRBM) - poinformował w środę sztab generalny południowokoreańskiej armii
Waszyngton i Seul wystrzeliły pociski na cele morskie
Jak podano pociski wystrzelono na cele morskie. Jeden z pocisków, południowokoreański Hyunmoo-2, zawiódł krótko po odpaleniu i rozbił się. Pocisk był wyposażony w głowicę bojową, ale nie doszło do eksplozji.
Wcześniej siły USA i Korei Południowej dokonały ćwiczeń na Morzu Żółtym z udziałem myśliwców i okrętów wojennych. Ponadto na wody w pobliżu brzegów Korei Północnej ma być skierowany amerykański lotniskowiec.
Kroki te podjęto - jak poinformowano - w odpowiedzi na wystrzelenie we wtorek przez Koreę Północną pocisku balistycznego średniego zasięgu (IRBM), który po raz pierwszy od 2017 r. przeleciał nad Japonią. Według zachodnich ekspertów mógł być to pocisk Hwasong-12.
Prezydenci potępili działania Korei „w najostrzejszy sposób”
Prezydent USA Joe Biden i premier Japonii Fumio Kishida potępili to posunięcie Pjongjangu „w najostrzejszy sposób”. Podobnie zareagowała Unia Europejska i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Na wniosek USA, mimo sprzeciwu Rosji i Chin, w środę ma odbyć się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przedyskutowania obecnej sytuacji w rejonie Półwyspu Koreańskiego.
Japonia zapowiada zbrojenia
Amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan wróci na Morze Japońskie, by zademonstrować gotowość do reagowania na prowokacje Korei Północnej – ogłosiła armia Korei Płd. po wtorkowej próbie rakietowej Pjongjangu. Władze Japonii zapowiadają zbrojenia.
Korea Północna wystrzeliła we wtorek pocisk balistyczny średniego zasięgu, który po raz pierwszy od pięciu lat przeleciał nad Japonią. Na niektórych obszarach kraju uruchomiony został system ostrzegania mieszkańców za pośrednictwem syren, stacji radiowych i wiadomości na telefonach.
W reakcji na tę próbę armia Korei Płd. ogłosiła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan, który w ubiegłym tygodniu brał udział w manewrach na Morzu Japońskim, powróci na ten akwen, by zademonstrować „gotowość sojuszników do radzenia sobie z prowokacjami Korei Północnej” – przekazała agencja Yonhap.
Uzgodnienia między Waszyngtonem a Tokio
Premier Japonii Fumio Kishida i prezydent USA Joe Biden potępili w rozmowie telefonicznej próbę rakietową Pjongjangu i uzgodnili, że zwiększą wspólne zdolności do odstraszania i odpowiadania na zagrożenia – podała agencja Kyodo.
W osobnej rozmowie minister obrony Japonii Yasukazu Hamada powiedział szefowi Pentagonu Lloydowi Austinowi, że Tokio znacznie podniesie swoje możliwości obronne. Nie wykluczył przy tym rozwoju zdolności do kontrataku, czyli uderzenia w miejsca na terytorium wroga, z których wystrzeliwane są rakiety.
Japonia nie rozwijała takich zdolności w zgodzie ze swoją pacyfistyczną konstytucją, narzuconą jej po klęsce w II wojnie światowej
— zaznacza Kyodo.
Reżim Kima kolejny raz testuje broń jądrową
Wywiad Korei Południowej ocenił w ubiegłym tygodniu, że Korea Północna może szykować się do przeprowadzenia swojej siódmej próby broni jądrowej, która mogłaby nastąpić w okresie pomiędzy październikowym zjazdem Komunistycznej Partii Chin (KPCh) a zaplanowanymi na listopad wyborami parlamentarnymi w USA
— poinformowali w ubiegłym tygodniu południowokoreańscy deputowani zapoznani z ustaleniami wywiadu.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/616985-korea-pln-przeprowadzila-probe-rakietowa-jest-odpowiedz