Trwa 222. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 3 października 2022 r.
23:20. Szef MSZ Ukrainy: Nie można słowem „pokój” maskować rosyjskich zbrodni
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował na Twitterze, by nie używać słowa „pokój” do maskowania aprobaty dla armii rosyjskiej, która nadal popełnia zbrodnie wojenne na Ukraińcach. Post pojawił się w odpowiedzi na „pokojowe” propozycje Elona Muska.
Ci, którzy sugerują, by Ukraina zrezygnowała ze swoich obywateli i ziemi – rzekomo po to, by nie skrzywdzić urażonego ego Putina lub ratować Ukrainę przed cierpieniem – nie powinni zakrywać słowem „pokój” słów „Niech Rosjanie zabijają i gwałcą tysiące niewinnych Ukraińcy i zdobywają jeszcze więcej terytoriów
— napisał Kuleba.
Post Kuleby pojawił się po publikacji amerykańskiego miliardera Elona Muska na Twitterze, w której proponował on głosowanie nad tym, czy Ukraina powinna zrezygnować z Krymu na rzecz Rosji, nie wstąpić do NATO i zgodzić się na plebiscyt pod egidą ONZ na okupowanych przez Rosję terytoriach, rzekomo w celu uniknięcia jeszcze większych ofiar. Ponad 60 proc. tych, którzy już głosowali na Twitterze odrzuciło „pokojowy plan” Muska.
22:32. CNN: Ukraina chce rakiet ATACMS. Oferuje wgląd w listę celów
W celu przezwyciężenia oporu administracji Joe Bidena przed dostarczeniem Ukrainie nowego pakietu systemów rakietowych dalekiego zasięgu, ukraińskie władze deklarują, że USA będą mieć pełny i stały wgląd w listę celów, które zamierzają atakować – poinformowała w poniedziałek CNN, powołując się na źródła we władzach obu państw.
Amerykanie mieliby również mieć prawo weta wobec celów deklarowanych przez armię Ukrainy. Ten argument ma przekonać amerykańską administrację, że dostarczenie tej broni nie będzie prowadzić do uderzeń w cele znajdujące się na terytorium Rosji, co - jak obawia się dowództwo USA - doprowadziłoby do eskalacji wojny i wciągnięcia tego kraju bezpośrednio w konflikt.
Chodzi o Army Tactical Missile Systems, czyli ATACMS, rakiety ziemia-ziemia, które mają zasięg około 300 km, czyli około cztery razy większy niż rakiety używane przez mobilne systemy HIMARS, które USA zaczęły wysyłać na Ukrainę cztery miesiące temu.
21:54. Uwolnieni obrońcy zakładów Azowstal spotkali się z rodzinami
Uwolnieni z rosyjskiej niewoli dowódcy obrony zakładów Azowstal w Mariupolu po miesiącach rozłąki spotkali się z bliskimi w Turcji - poinformowało w poniedziałek biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Do Turcji udali się pierwsza dama Ołena Zełenska i szef biura prezydenta Andrij Jermak, który zorganizował spotkanie pięciu ukraińskich wojskowych, niedawno uwolnionych z rosyjskiej niewoli, z ich bliskimi. Biuro prezydenta opublikowało nagranie ze spotkania w Stambule.
Podczas wizyty Jermak odznaczył pięciu obrońców Mariupola i zakładów Azowstal, uhonorowanych tytułem Bohatera Ukrainy.
21 września w ramach wymiany jeńców z Rosją władzom ukraińskim udało się uwolnić 215 wojskowych, w tym dowódców obrony Mariupola i zakładów Azowstal. Jeńcy zostali wymienieni na prokremlowskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka i 55 rosyjskich żołnierzy.
20:44. Pentagon: Ukraińcy są na dobrej drodze, by wypchnąć Rosjan za Dniepr
Ukraińskie wojska są na dobrej drodze, by spełnić swoje główne cele przed nadejściem zimy, w tym wypchnąć Rosjan za Dniepr w obwodzie chersońskim - powiedziała w poniedziałek Celeste Wallander, asystent sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Dodała też, że kluczowe znaczenie miało odbicie przez Ukraińców Łymana w obwodzie donieckim.
To, co myślę że widzimy obecnie, to po pierwsze, zachwycające sukcesy w rejonie charkowskim, a także niektóre kluczowe sukcesy ukraińskich sił w regionie donieckim i ługańskim, zwłaszcza ostatnie zdobycie miasta i węzła kolejowego Łyman, co znacząco wpłynie na rosyjskie możliwości zaopatrzenia swoich sił wzdłuż tej linii konfliktu
— oceniła Wallander w rozmowie w waszyngtońskim think-tanku CSIS. Jak dodała, celem Ukrainy jest też wypchnięcie Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.
To byłaby poważna klęska Rosji, bo oznaczałoby dalsze powstrzymanie rosyjskich ambicji, by zdobyć Odessę (…) jak i również da Ukrainie dużo lepszą pozycję defensywną, by przeczekać to, co prawdopodobnie będzie okresem wygaszania walk w zimie. Więc Ukraina zdaje się być na dobrej drodze, by osiągnąć wszystkie te cele
— powiedziała.
18:00. Kułeba w Senegalu: Rosja niesie zniszczenie, przewroty i głód
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w pierwszym dniu podróży po krajach Afryki wezwał do powstrzymania wpływów Rosji na kontynencie, ponieważ niosą ze sobą zniszczenie, przewroty i głód - poinformowała rosyjska sekcja BBC.
„Rosja napadła nie tylko na Ukrainę. Ona niesie ze sobą zniszczenie i popiera wojskowe przewroty w Afryce. Powinniśmy połączyć nasze wysiłki, żeby zatrzymać ten negatywny trend”
– podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji podczas wspólnej konferencji prasowej z minister spraw zagranicznych Senegalu, Aissatą Tall Sall.
Kułeba zaznaczył, że poprzez blokady i ostrzał ukraińskich portów i silosów Rosja próbuje wywołać głód w Afryce. Wezwał władze Senegalu - które to państwo aktualnie sprawuje przewodnictwo w Unii Afrykańskiej - by naciskały Rosję w sprawie przedłużenia obowiązywania „korytarza zbożowego” na Morzu Czarnym, dzięki któremu Ukraina nawet w warunkach wojny może wysyłać zboże do krajów Afryki.
Rozpoczęta w poniedziałek podróż po krajach Afryki jest pierwszym tego rodzaju tournee szefa ukraińskiej dyplomacji. Ma się zakończyć 12 października; w tym czasie Kułeba planuje odwiedzić kilka państw i omówić ze swoimi odpowiednikami współpracę w dziedzinie gospodarki i bezpieczeństwa.
17:55. Rosjanie ostrzelali placówkę medyczną, zginął lekarz
Rosyjska armia ostrzelała placówkę medyczną w obwodzie charkowskim, zabijając lekarza i raniąc pielęgniarkę - poinformował szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Budynek został praktycznie całkowicie zniszczony - przekazał.
Siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał rakietowy placówki medycznej w rejonie (powiecie) kupiańskim. W ataku zginął lekarz, a pielęgniarka została ranna. Gubernator zaznaczył, że informacje o ewentualnych innych poszkodowanych są weryfikowane.
Budynek został praktycznie całkowicie zniszczony. „Ostrzeliwanie placówki medycznej to szczyt brutalności Rosjan!” - dodał Syniehubow i opublikował zdjęcia z zaatakowanego obiektu.
17:45. Odkryto kolejną rosyjską katownię w wyzwolonej miejscowości
W jednej z wyzwolonych wsi w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy odkryto kolejną katownię, w której siły rosyjskie podczas okupacji torturowały miejscowych mieszkańców - podała ukraińska policja.
Katownię odkryto w miejscowości Pisky-Radkiwski w obwodzie charkowskim.
Po deokupacji nasi policjanci dokumentują tu wojenne zbrodnie armii „wyzwolicieli”. Kiedy rosyjscy wojskowi weszli do wsi, wygonili miejscowych z ich domów i sami tam zamieszkali
— pisze policja. Opuszczając wieś, okupanci zostawili na drzwiach w domach pułapki.
„Policjanci odkryli w piwnicy kolejną katownię, w której w nieludzkich warunkach przetrzymywano miejscowych. Ludzi zastraszano, bito i znęcano się nad nimi”
— dodano.
16:55. Estonia przekaże Ukrainie sprzęt do usuwania min i niewypałów
Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii przekaże Ukrainie wart ponad 300 tys. euro sprzęt do usuwania materiałów wybuchowych, w tym min czy niewypałów - poinformowała stacja ERR.
„Odpowiadamy na wezwanie Ukrainy dotyczące przesłania sprzętu do usuwania materiałów wybuchowych mającego zmniejszyć ryzyko towarzyszące próbom powrotu do normalnego życia mieszkańców dotkniętych wojną obszarów kraju”
— powiedział Urmas Reinsalu, szef estońskiej dyplomacji.
Polityk podkreślił, że usuwanie min może potrwać lata i opóźnić odbudowę zniszczonych wojną terenów.
Kwota 337, 216 euro zostanie przekazana estońskim służbom ratowniczym, które po zakupie odpowiedniego sprzętu prześlą go Ukrainie.
16:32. Natarcie na południu. Gen. Hodges „pod wielkim wrażeniem”!
Gen. Ben Hodges - były dowódca sił amerykańskich w Europie - zamieścił na Twitterze mapę, prezentującą kierunki ukraińskiego natarcia na południowym froncie. Siły rosyjskie ponownie są zagrożone okrążeniem, ponieważ Ukraińcy przeprowadzają kolejny manewr okrążający.
[Jestem] Pod wielkim wrażeniem metodycznego podejścia ukraińskiego sztabu generalnego, ustawienia warunków wokół Chersoniu przed atakiem… dobre wykorzystanie terenu/rzeki, precyzyjny ostrzał dalekiego zasięgu… cały czas wiążąc te rosyjskie siły, aby nie mogły uciec lub udaj się z pomocą gdzie indziej
— napisał amerykański wojskowy.
16:20. Eksplozja w Mariupolu?
Pojawiają się niepotwierdzone doniesienia o eksplozji w okupowanym przez Rosjan Mariupolu.
16:16. Ukraińska flaga nad wyzwoloną Myrolubiwką w obwodzie chersońskim!
Flaga państwowa Ukrainy powiewa już nad wyzwoloną Myrolubiwką w obwodzie chersońskim.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę w wieczornym przemówieniu wideo, że siły ukraińskie wyzwoliły dwie małe miejscowości w obwodzie chersońskim - Archangielskie i Myrolubiwkę. To jeden z obwodów, w których Kreml przeprowadził pseudoreferenda akcesyjne.
Z kolei białoruska niezależna Nasza Niwa analizuje relacje rosyjskich „blogerów frontowych”, z których wynika, że siły ukraińskie doszły do miejscowości Dudczany.
Potwierdzenie tych nieoficjalnych informacji oznaczałoby, że Ukraińcy od soboty weszli w głąb rosyjskich pozycji na ponad 20 km, a rosyjski front na tym odcinku może się załamać.
16:11. Brytyjski transporter odholowuje rosyjski wóz
Na nagraniu opublikowanym w sieci widać transporter opancerzony MRAP Wolfhound 6x6, odholowujący zdobyczny rosyjski sprzęt - BTR-82A.
Tak prezentuje się sprzęt rosyjski w porównaniu do NATO-wskiego.
16:07. Ukraińscy żołnierze z pralkami?
Na jednym z nagrań pokazano ukraińskich żołnierzy, którzy na nowo wyzwolonych terenach wręczają miejscowej ludności… pralki. Stare bowiem ukradli rosyjscy żołnierze.
Skradzione pralki były od początku wojny jednym z symboli rosyjskich sołdatów, dopuszczających się wszędzie i przy każdej okazji, ogromnych rabunków.
14:50. Rekordowo wysokie poparcie dla wstąpienia do NATO
83 proc. ukraińskiego społeczeństwa opowiada się za wstąpieniem ich kraju do NATO - wynika z opublikowanych rezultatów badania ośrodka Rating.
Gdyby na Ukrainie odbyło się referendum w sprawie dołączenia do NATO, 83 proc. badanych zagłosowałoby za akcesją do Sojuszu, 4 proc. byłoby przeciwko, a 9 proc. nie oddałoby głosu.
Poparcie dla wejścia do NATO jest najwyższe w historii badań - podkreśla ośrodek. W czerwcu 2022 r. za wstąpieniem do NATO było 76 proc. badanych.
W referendum w sprawie dołączenia do Unii Europejskiej 86 proc. uczestników sondażu opowiedziałoby się za wejściem do wspólnoty, 3 proc. byłoby przeciwko, a 7 proc. nie wzięłoby udziału w głosowaniu.
W badaniu przeprowadzonym w dniach 1-2 października wzięło udział 2000 pełnoletnich mieszkańców wszystkich regionów, oprócz terytorium tymczasowo okupowanego i miejsc, w których nie ma ukraińskiej sieci.
14:00. Czesi zebrali ponad milion euro na zakup czołgu dla Ukrainy
W ramach kampanii „Prezent dla Putina” Czesi zebrali 30 mln koron, czyli ok. 1,2 mln euro na zakup czołgu dla ukraińskiej armii. Teraz zbierają na amunicje. Za zebrane środki wojsko ukraińskie otrzyma zmodernizowany czołg T-72 Avenger.
Zbiórka funduszy na czołg rozpoczęła się na początku września. Organizatorzy z projektu „Prezent dla Putina” poinformowali na Twitterze, że Republika Czeska jest pierwszym krajem, w którym ludzie przyczynili się do zakupu czołgu przeznaczonego do walki z wojskami prezydenta Rosji Władimira Putina.
Czołg nazwano „Tomasz”, nawiązując oczywiście do pierwszego prezydenta Czechosłowacja Tomasza G. Masaryka - zaznaczył Martin Ondraczek z inicjatywy organizującej akcję. Organizatorzy projektu konsultowali zakup czołgu i jego dostawę z armią ukraińską, transport zapewni czeskie ministerstwo obrony.
Na front trafi zmodernizowany sowiecki czołg T-72, w którym załoga jest lepiej chroniona niż w podstawowej wersji. Maszyna jest przeznaczona do walki z innymi czołgami i pojazdami opancerzonymi, może też niszczyć siłę żywą wroga i nisko latające statki powietrzne.
Organizatorzy akcji ogłosili zbiórkę na kolejne „prezenty dla Putina”, mają nimi być pociski do czołgów, haubic i wyrzutni rakietowych. W apelu na stronie internetowej napisali, że intensywność ognia na niektórych odcinkach frontu rosyjsko-ukraińskiego, pod względem zużytej amunicji zbliżyła się do największych bitew II wojny światowej.
Projekt „Prezent dla Putina” został ogłoszony na początku maja przez biznesmena Dalibora Diedka. Za środki zebrane na koncie w ambasadzie Ukrainy w Pradze kupowany jest sprzęt od czeskich producentów uzbrojenia. Na konto wpłynęło tej pory ponad 213 mln koron, czyli ponad 8,5 mln euro.
11:45. Interaktywne mapy w służbie ukraińskich Sił Zbrojnych
11:00. Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski śmigłowiec Ka-52
Siły specjalne Centralnej Służby Bezpieczeństwa „Alfa” SBU zniszczyły rosyjski śmigłowiec Ka-52 w okolicach Zaporoża
10:45. Doradca mera: okupanci chcą uczyć dzieci, że „Mariupol zawsze był rosyjski”
Rosyjscy okupanci kazali nauczycielom przeprowadzić specjalną lekcję, aby wpajać dzieciom w Mariupolu, że miasto „zawsze było rosyjskie” – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując doradcę mera Mariupola Petra Andriuszczenkę, który jest lojalny wobec Kijowa.
Mariupol. Samo dno. Nauczycielom we wszystkich szkołach kazano jutro poświęcić czas lekcyjny na „rozmowę o ważnych sprawach”. Dzieciom w każdym wieku mają mówić, że Mariupol „zawsze był rosyjski”
— napisał Andriuszczenko na Telegramie.
Według doradcy mera nauczyciele mają przekazać uczniom, że referendum w sprawie niepodległości Ukrainy w 1991 roku było „nielegalne”, natomiast pseudoreferenda przeprowadzone we wrześniu przez rosyjskie wojska okupujące obszary Ukrainy były prawowite, ale nie uznał ich „przeklęty Zachód”.
Leżący nad Morzem Azowskim Mariupol został niemal całkowicie zniszczony rosyjskimi ostrzałami i bombardowaniami, zanim w maju po wielu miesiącach ataków najeźdźcy przejęli nad nim pełną kontrolę. Doszło tam do jednej z największych katastrof humanitarnych trwającej wojny. Liczba ofiar nie jest znana, ale ukraińscy urzędnicy szacowali, że zginąć mogło nawet ponad 22 tys. mieszkańców miasta.
10:11. Ukraińska korweta zwodowana w Turcji
Pierwsza ukraińska korweta przeciw okrętom podwodnym klasy ADA „Hetman Iwan Mazepa” została zwodowana w Turcji - przekazuje NEXTA.
W uroczystości wzięła udział Pierwsza Dama Ukrainy - Ołena Zełenska.
10:07. Brytyjski resort obrony: Putin przyznaje, że przy mobilizacji popełniono błędy
Niezwykle szybkie przyznanie przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, iż podczas „częściowej mobilizacji” na wojnę z Ukrainą popełniono błędy, podkreśla skalę dysfunkcji w pierwszym tygodniu obowiązywania mobilizacji - oceniło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 29 września Putin zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie „częściowej mobilizacji”, którą ogłosił 21 września. Powiedział, że „w trakcie tej kampanii mobilizacyjnej pojawia się wiele pytań i musimy szybko poprawić nasze błędy i nie powtarzać ich”.
Niezwykle szybkie przyznanie się Putina do problemów podkreśla dysfunkcję mobilizacji w pierwszym tygodniu jej trwania. Lokalni urzędnicy prawdopodobnie nie mają jasności co do dokładnego zakresu i prawnego uzasadnienia kampanii. Niemal na pewno powołali do służby część osób, które nie mieszczą się w definicjach podawanych przez Putina i ministerstwo obrony. W miarę jak powołani rezerwiści gromadzą się w namiotowych obozach przejściowych, rosyjscy urzędnicy mają prawdopodobnie problemy z zapewnieniem szkoleń i znalezieniem oficerów do dowodzenia nowymi jednostkami
— uważa brytyjski resort obrony.
10:04. Poległ dowódca grupy lotników znanych jako „Duch Kijowa”!
W walkach nad Morzem Czarnym poległ pułkownik Mychajło Matiuszenko, pseudonim „Dziadek”, który dowodził grupą lotników znanych jako „Duch Kijowa” i odpowiedzialnych za obronę powietrzną stolicy Ukrainy w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji - poinformował mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk.
Matiuszenko zginął w czerwcu, jednak dopiero teraz zostanie pochowany w Buczy, z której pochodził - podała Ukrainska Prawda. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek o godz. 13 czasu polskiego.
Pułkownik Sił Zbrojnych Ukrainy Mychajło Jurijowicz Matiuszenko (01.08.1961-06.26.2022) zginął w walce powietrznej podczas wykonywania misji bojowej, bohatersko broniąc nieba naszego kraju
— napisał Fedoruk.
Mychajło Matiuszenko, nazywany „Dziadkiem”, przekazał swoje bezcenne doświadczenie młodszemu pokoleniu. I dopiero teraz możemy powiedzieć prawdę: „Duchem Kijowa” dowodził lotnik z Buczy
— dodał samorządowiec.
Fedoruk przekazał, że wraz z dołączeniem pułkownika Matiuszenki do dowództwa 40. Brygady Lotnictwa Taktycznego, nie odnotowano strat wśród lotników. Wszyscy piloci tworzący „Ducha Kijowa” powrócili z walk powietrznych żywi. Po obronie Kijowa, Matiuszenko podjął decyzję o wzmocnieniu frontu południowego i wschodniego. Z tej misji już jednak nie wrócił. Jego ciało przywieziono do Buczy w niedzielę.
08:20. Połowa zmobilizowanych z Kraju Chabarowskiego odesłana do domów
Komisarz wojskowy Kraju Chabarowskiego w azjatyckiej części Rosji stracił stanowisko, a połowę zmobilizowanych pod jego zarządem osób odesłano do domów, ponieważ nie spełniali kryteriów – podała w poniedziałek agencja Reutera, cytując gubernatora regionu Michaiła Diegtiariowa.
Ogłoszona przez prezydenta Władimira Putina 21 września mobilizacja na wojnę z Ukrainą wywołała powszechne niezadowolenie wśród urzędników i obywateli z uwagi na sposób jej prowadzenia. Pojawiły się skargi, że wezwania do wojska wysyłano mężczyznom w oczywisty sposób nienadającym się do służby.
W ciągu 10 dni kilka tysięcy naszych krajan otrzymało wezwania i stawiło się w biurach rejestracji (…). Mniej więcej połowę z nich odesłano do domów, ponieważ nie spełniali kryteriów zapisu do służby wojskowej
— oświadczył na Telegramie Diegtiariow.
07:55. Narracja Kremla podważona
Fala krytyki pod adresem rosyjskiego dowództwa po ogłoszeniu „częściowej mobilizacji” i wycofaniu wojsk z Łymanu w Donbasie, podważa narrację Kremla na temat wojny na Ukrainie i pośrednio uderza w prezydenta Władimira Putina – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Porażka w Łymanie i obwodzie charkowskim, w połączeniu z błędami w ogłoszonej wcześniej przymusowej mobilizacji, wywołały „dramatyczne zmiany” w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej – napisano w specjalnym wydaniu raportu waszyngtońskiego think tanku.
Sponsorowane przez Kreml rosyjskie media i tzw. blogerzy wojskowi opłakują utratę Łymanu, a jednocześnie krytykują biurokratyczne niepowodzenia związane z mobilizacją. Za porażkę obwiniają brak odpowiedniego zaopatrzenia i wzmocnienia rosyjskich sił w Donbasie.
06:56. Ukraińsko-amerykańskie rozmowy o wsparciu obronnym
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, podczas wizyty w Turcji w niedzielę, omówił najnowsze działania Rosji na spotkaniu z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem - podała agencja Ukrinform.
W ramach wizyty w Republice Turcji szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak odbył spotkanie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem, na którym omówiono najnowsze agresywne działania Federacji Rosyjskiej
— napisano w komunikacie kancelarii ukraińskiego prezydenta.
Podczas rozmowy z Sullivanem Jermak wysoko ocenił poziom wsparcia gospodarczego i obronnego, jakiego Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie. W tym kontekście zwrócił uwagę na niedawne ogłoszenie kolejnego pakietu pomocy USA o wartości 1,1 mld dolarów oraz podpisanie przez prezydenta USA Joe Bidena zatwierdzonej przez obie izby Kongresu USA ustawy o przyznaniu Ukrainie dodatkowego wsparcia w wysokości 12,35 miliarda dolarów.
06:30. Zełenski: Siły ukraińskie wyzwoliły dwie miejscowości w obwodzie chersońskim
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę w wieczornym przemówieniu wideo, że siły ukraińskie wyzwoliły dwie małe miejscowości w obwodzie chersońskim - Archangielskie i Myrolubiwkę. To jeden z obwodów, w których Kreml przeprowadził pseudoreferenda akcesyjne.
Zełenski wspomniał o obu miejscowościach, dziękując przy tym poszczególnym jednostkom sił ukraińskich za poświęcenie na froncie.
W swoim wystąpieniu Zełenski podkreślił, iż sukces sił ukraińskich nie ogranicza się do Łymanu w obwodzie donieckim.
Historia wyzwolenia Łymanu w obwodzie donieckim stała się teraz najbardziej popularna w mediach. Ale sukcesy naszych żołnierzy nie ograniczają się do Łymana
— oświadczył ukraiński prezydent.
Wcześniej w sieciach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o udanych działaniach ofensywnych wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim, na zachodnim brzegu Dniepru, m.in. o zajęciu miejscowości Chreszczeniwka i Zołota Bałka.
00:01. Szef Pentagonu: następuje zmiana dynamiki działań bojowych sił ukraińskich
Minister obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział w niedzielę w wywiadzie dla CNN, że siły zbrojne Ukrainy robią postępy w rejonie Chersonia, co oznacza swoistą „zmianę dynamiki” działań bojowych sił ukraińskich przeciwko rosyjskiej armii.
To, co teraz widzimy, to w pewnym sensie zmiana dynamiki wojny
— skomentował sukcesy Ukraińców szef Pentagonu.
Podkreślił, że siły ukraińskie pokazały się „bardzo, bardzo dobrze” w obwodzie charkowskim, a w rejonie Chersonia również robią postępy.
Austin przypisał to dobremu wyszkoleniu i praktycznemu doświadczeniu ukraińskiego wojska, a także efektywnemu użyciu broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone i innych sojuszników. Podkreślił skuteczność wykorzystania przez Ukrainę systemów rakietowych HIMARS, za pomocą których można precyzyjnie niszczyć potencjał militarny Rosjan.
Zapytany, dlaczego USA nie dostarczają Ukrainie broni dalekiego zasięgu, takiej jak pociski ATACMS, Austin zapewnił, że regularnie komunikuje się w tej sprawie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. Podkreślił, że Stany Zjednoczone dostarczyły już Ukrainie broń bardzo skuteczną na polu walki.
Austin zauważył również, że dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie jest „trudny do przewidzenia”, jednak według niego USA „będą nadal udzielać Ukraińcom pomocy w zakresie bezpieczeństwa tak długo, jak będzie to konieczne”.
00:00. Ambasador Ukrainy: wyzwolenie Łymanu to dowód, że Ukraina wygra tę wojnę militarnie
„Wyzwolenie Łymanu jest - po udanej kontrofensywie charkowskiej - kolejnym dowodem na to, że Ukraina wygra tę wojnę militarnie. Rosja nie ma szans na utrzymanie okupowanych terenów pod swoją kontrolą na dłuższą metę” - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla portalu RND ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.
Melnyk zaapelował też do kanclerza Olafa Scholza i niemieckiego rządu, „aby w końcu wyposażyli Ukrainę we wszelką dostępną broń ciężką”, a „przede wszystkim o odstąpienie od blokady dostaw Leopardów”.
Gdyby rząd federalny wpadł w szok z powodu gróźb Putina, związanych z bronią jądrową, byłoby to teraz fatalnym błędem
— powiedział RND ambasador.
Jedynym sposobem na powstrzymanie Rosji przed użyciem taktycznej broni jądrowej byłoby - zdaniem dyplomaty - natychmiastowe przyjęcie Ukrainy do NATO. Melnyk wezwał kanclerza Niemiec do „poparcia tego historycznego kroku i tym samym zapobieżenia III wojnie światowej”.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/616656-relacja-222-dzien-wojny-ukraincy-nacieraja-na-poludniu