Trwa 221. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 2 października 2022 r.
23:00. Rosjanie porzucają sprzęt wojskowy
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widzimy porzucony przez wycofujących się Rosjan sprzęt wojskowy, który trafił już w ręce ukraińskiej armii.
22:00. Ukraińcy nacierają wzdłuż Dniepru
W sieciach społecznościowych pojawiają się niepotwierdzone na razie oficjalnie doniesienia o udanych działaniach ofensywnych wojsk ukraińskich na południu kraju, w obwodzie chersońskim, na zachodnim brzegu Dniepru, m.in. o zajęciu miejscowości Chreszczeniwka i Zołota Bałka.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ciekawe doniesienia z frontu. Ukraińska armia naciera wzdłuż Dniepru! „Wygląda to na przerwanie na północy frontu w Chersońskim
20:05. Postępy ukraińskich kontrofensywy od 1 sierpnia
20:00. Kadyrow i szef Grupy Wagnera wściekli na rosyjskich generałów
Odbicie przez wojska ukraińskie Łymanu wywołało w Rosji falę krytyki pod adresem resortu obrony i dowódców odpowiedzialnych za rosyjskie zgrupowanie. Wśród krytyków są przywódca Czeczenii, szef najemniczej Grupy Wagnera i kilku blogerów wojskowych. „Siłowicy zaczynają się gryźć między sobą” - mówią komentatorzy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kadyrow i szef Grupy Wagnera atakują rosyjskich generałów po odbiciu Łymanu „Wszystkich tych sk… z karabinem, boso na front”
17:30. Żołnierz z Azowstalu o rosyjskiej niewoli: byliśmy traktowani jak zwierzęta
Traktowali nas jak zwierzęta – powiedział telewizji Sky News Mychajło Dianow, żołnierz ukraińskiej piechoty morskiej, który brał udział w obronie Mariupola i zakładów Azowstal, a potem trafił do rosyjskiej niewoli.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wstrząsająca opowieść żołnierza z Azowstalu! Mychajło Dianow o rosyjskiej niewoli: Traktowali nas jak zwierzęta
16:33. Media: Paryż dostarczy Ukrainie kolejne haubicoarmaty Caesar
Francja planuje wysłać na Ukrainę kolejne haubicoarmaty Caesar. Szczegóły techniczne dostawy są dopracowywane, ale porozumienie zostało już osiągnięte – podaje dziennik „Le Monde”.
Liczba samobieżnych haubicoarmat na podwoziu samochodu ciężarowego Caesar, które zostaną dostarczane Ukrainie, nie jest jeszcze znana. Francuskie media podają, że od 6 do 12, podczas gdy Ukraina twierdzi, że 15.
Haubicoarmaty kalibru 155 mm o zasięgu 40 km początkowo miały być sprzedane do Danii, ale kraj ten zgodził się na redukcję zamówień francuskiej broni, a niektóre z zamówionych dział nie do końca spełniały duńskie specyfikacje.
Na początku września dziennik „L’Opinion” podał, że Paryż planuje wysłać na Ukrainę działa TRF1, poprzedników Caesarów.
Od początku wojny Francja wysłała na Ukrainę 18 samobieżnych haubicoarmat Caesar. Minister Sił Zbrojnych Francji Sebastien Lecornu zapowiedział na początku września chęć przyspieszenia produkcji broni i przystosowania się do „gospodarki wojennej”.
Pałac Elizejski informuje, że armia francuska dostarczyła siłom ukraińskim również opancerzone wozy bojowe (VAB), pojazdy transportowe, pociski przeciwpancerne Milan i pociski przeciwlotnicze Mistral oraz sprzęt bojowy (hełmy, kamizelki kuloodporne, lornetki noktowizyjne, racje bojowe, mundury, sprzęt medyczny), amunicję wszystkich kalibrów i paliwo.
„Le Monde” podaje również, że minister Lecornu zaproponował ukraińskiemu ministrowi Ołeksijowi Reznikowowi utworzenie funduszu, kredytowanego przez Francję, na co najmniej 50 mln euro, z którego Kijów mógłby finansować zakup sprzętu od francuskich producentów.
Zdaniem francuskich wojskowych, Francja, mimo iż oskarżana jest o niewystarczające dostawy broni na Ukrainę, nie może dostarczać jej więcej nie narażając swoich sił zbrojnych na „poważne braki w uzbrojeniu”.
16:32. Niemcy, Dania i Norwegia chcą dostarczyć Ukrainie 16 haubic Zuzana 2 produkcji słowackiej
Minister obrony Christine Lambrecht zapowiedziała w niedzielę dostarczenie Ukrainie w przyszłym roku 16 haubic Zuzana 2 produkcji słowackiej. W 2023 roku „będziemy mogli dostarczyć Ukrainie 16 systemów haubicy Zuzana, finansowanych przez Niemcy wraz z Danią i Norwegią, a produkowanych na Słowacji” - poinformowała.
Wciąż będziemy angażować się na wiele sposobów, tak jak dotychczas we współpracy z partnerami
— dodała minister w programie telewizji ARD.
Według ARD zapowiadana dostawa samobieżnych haubic Zuzana 2 ma wartość 93 mln euro.
W sobotę podczas wizyty w Odessie Lambrecht zapewniła o szybkim dostarczeniu Ukrainie pierwszego z czterech obiecanych systemów obrony powietrznej Iris-T SLM. Powinno to nastąpić w ciągu kilku dni.
14:37. Podczas rosyjskiej okupacji w Iziumie kazano ludziom rozbierać gruzy budynków, w których były zwłoki
Podczas rosyjskiej okupacji Iziumu na wschodzie Ukrainy siły wroga karały mieszkańców za złamanie godziny policyjnej tym, że kazano im rozbierać gruzy ostrzelanych budynków, w których były zwłoki - poinformował w niedzielę portal slidstvo.info.
W okupowanym Iziumie w obwodzie charkowskim najeźdźcy karali mieszkańców za złamanie ogłoszonej przez siebie godziny policyjnej pracami społecznymi, w tym np. rozbieraniem gruzów budynków, w których znajdowały się ciała ofiar - powiadomił portal.
W jednym z budynków, w którym ludzie mieli odbywać karę, było około 50 zwłok - relacjonował serwis, powołując się na pracowników medycznych znajdujących się w mieście podczas okupacji.
Za złamanie godziny policyjnej można było też zostać pozbawionym paszportu albo telefonu.
Według relacji lekarzy, podczas godziny policyjnej Rosjanie nie pozwalali nawet wyjeżdżać karetkom wezwanym do pacjentów.
13:00. Zełenski potwierdza: Łyman oczyszczony z rosyjskich wojsk
Miasto Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zostało w pełni oczyszczone z rosyjskich wojsk przez ukraińskie siły zbrojne - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Ukrainy potwierdza! Łyman w pełni oczyszczony z rosyjskich wojsk. Zełenski: „Dziękuję naszym wojskowym”
12:50. Dwa cywilne samochody wjechały na miny, zginęło pięć osób
W obwodzie czernihowskim samochód wjechał na minę w lesie, zginęli wszyscy czterej jadący nim cywile - poinformował w niedzielę szef władz tego regionu na północy Ukrainy Wiaczesław Czaus. Również tego dnia na minę wjechał samochód w obwodzie sumskim. Tam zginęła jedna osoba.
Auto z czterema cywilnymi mieszkańcami obwodu czernihowskiego wjechało na minę w lesie, wszyscy zginęli - napisał w Telegramie gubernator. Podkreślił, że ofiary zignorowały znaki ostrzegawcze i tymczasowy zakaz wstępu do lasu
Z kolei szef władz obwodu sumskiego Dmytro Żywycki poinformował o wjechaniu na minę na poboczu przez samochód firmy telekomunikacyjnej Ukrtelekom. W aucie znajdowały się cztery osoby: jedna zginęła, a trzy zostały ranne.
Z powodu działań rosyjskiej armii Ukraina jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie, a proces oczyszczania jej terytorium z materiałów wybuchowych zajmie wiele lat.
10:00. Władze obwodu mikołajowskiego: dwóch zabitych, siedmiu rannych w rosyjskich ostrzałach
W rosyjskich ostrzałach obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy zginęły w ciągu minionej dwie osoby, a siedem zostało rannych - poinformował w niedzielę szef władz tego regionu Witalij Kim.
Mikołajów został nad ranem ostrzelany z systemów rakietowych S-300, trafiono m.in. w okolice dwóch kilkupiętrowych budynków, które zostały uszkodzone. W jednym z nich wybuchł pożar. Uderzono też w okolicę szpitala. Łącznie rannych zostało siedem osób - przekazał Kim w Telegramie.
Nocą w ostrzale wsi Szewczenko pod Mikołajowem zginęły dwie osoby, częściowo zniszczony został dom.
Według dowództwa sił powietrznych Południe nocą najeźdźcy zaatakowali obwód mikołajowski siedmioma dronami kamikadze Shahed-136. Pięć z nich zniszczyły ukraińskie wojska
09:16. Rosyjska armia straciła już ponad 60 tys. wojskowych
Od początku inwazji armia Rosji straciła już na Ukrainie ok. 60,1 tys. wojskowych - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Minionej doby straty przeciwnika wyniosły pół tysiąca osób - dodano.
Poprzedniej doby rosyjskie siły poniosły największe straty na odcinku kramatorskim i bachmuckim na wschodzie kraju - podkreślono.
Od 24 lutego do 2 października rosyjska armia straciła też m.in.: 2377 czołgów, 4975 pojazdów opancerzonych, 1405 zestawów artyleryjskich, 264 samoloty i 227 śmigłowców.
09:14. Wycofanie się z Łymana operacyjną i polityczną porażką Rosji
Wycofanie się rosyjskich sił z Łymana, w czasie którego poniosły one duże straty, jest ważne z operacyjnego punktu widzenia; to dla Kremla poważny cios polityczny - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
1 października rosyjskie siły w mieście Łyman w obwodzie donieckim wycofały się w obliczu ukraińskiego natarcia. Łyman był prawdopodobnie broniony przez słabo obsadzone jednostki z Zachodniego i Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji oraz kontyngenty dobrowolnie zmobilizowanych rezerwistów. Siły te prawdopodobnie poniosły ciężkie straty, wycofując się z miasta jedyną drogą, która nadal znajdowała się w rękach rosyjskich
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Łyman jest ważny pod względem operacyjnym, ponieważ zapewnia kontrolę nad kluczowym przejściem drogowym przez rzekę Doniec, za którą Rosja próbuje umocnić swoją obronę
— oznajmił brytyjski resort.
Jak dodano, wycofanie się Rosji z Łymana to także znaczący cios polityczny, ponieważ miasto znajduje się w obwodzie donieckim - regionie, który Rosja rzekomo chciała „wyzwolić” i nielegalnie zaanektować.
Wycofanie się doprowadziło do kolejnej fali publicznej krytyki rosyjskiego dowództwa wojskowego przez wysokich urzędników. Dalsze straty terytorium na nielegalnie okupowanych terenach niemal na pewno doprowadzą do nasilenia tej publicznej krytyki i zwiększenia presji na wyższych dowódców
— podkreślono w raporcie.
08:50. Ukraińska kontrofensywa
08:25. Putinowi bardziej zależy na południu Ukrainy, niż na obwodzie ługańskim
Porażka rosyjskich wojsk wokół Łymanu sugeruje, że prezydentowi Władimirowi Putinowi bardziej zależy na utrzymaniu strategicznych obszarów południowej Ukrainy, niż na zajętych terenach w obwodzie ługańskim – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
CZYTAJ WIĘCEJ: ISW: Putinowi bardziej zależy na południowej Ukrainie, niż na obwodzie ługańskim. „Siły ukraińskie kontynuują operacje kontrofensywne”
08:20. Kolejne osierocone dzieci wywieziono do Rosji
Kolejnych 76 osieroconych dzieci zostało wywiezionych z obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy do ośrodków dla niepełnoletnich w Rosji - poinformował w niedzielę na Telegramie lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Jak przekazał gubernator, dzieci wywieziono do ośrodków w obwodzie moskiewskim.
Ponadto 104 dzieci objętych pieczą instytucji socjalnych w samozwańczej, kontrolowanej przez Kreml Ługańskiej Republice Ludowej ma zostać przekazanych pod opiekę rosyjskim rodzinom - dodał Hajdaj.
W trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rosjanie nielegalnie wywożą niepełnoletnich. Niektóre dzieci są oddawane do adopcji. Władze Ukrainy dysponują obecnie danymi blisko ośmiu tysięcy dzieci deportowanych do Rosji, jednak liczba ta jest prawdopodobnie większa.
Losy dzieci, które trafiły do Rosji i na terytoria okupowane, są bardzo trudne do ustalenia. Wicepremier Iryna Wereszczuk powiadomiła niedawno, że do Rosji wywieziono co najmniej 2,1 tys. dzieci pozbawionych pieczy rodzicielskiej. Jak dotąd udało się sprowadzić do kraju 55 dzieci.
07:45. Władze obwodu donieckiego: trzy osoby zabite, dziewięć rannych w ciągu minionej doby
Trzech cywilów zginęło, a dziewięciu zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.
Dwie osoby zginęły w Awdijiwce, a jedna w miejscowości Paraskowijiwka - powiadomił Kyryłenko.
Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, zginęło 916 mieszkańców Donbasu, a 2302 zostało rannych. Statystyka ta nie uwzględnia jednak bilansu ofiar w zniszczonych, okupowanych przez agresora miastach Mariupol i Wołnowacha.
Po zajęciu na początku lipca większości obwodu ługańskiego, rosyjskie siły znacząco wyhamowały tempo ofensywy w Donbasie, a walki na wschodzie Ukrainy przyjęły charakter wojny pozycyjnej. W ocenie większości analityków kolejnym celem najeźdźcy miało być miasto Bachmut w północnej części regionu donieckiego, lecz Kreml nie odnotowywał w ostatnich tygodniach postępów na tym odcinku frontu.
W sobotę władze w Kijowie potwierdziły, że w wyniku ukraińskiej kontrofensywy zostało wyzwolone ważne strategicznie miasto Łyman w Donbasie. W ocenie szefa administracji regionu ługańskiego Serhija Hajdaja odbicie Łymanu pozwoli Ukraińcom zacząć odzyskiwać kontrolę nad utraconymi terenami na Ługańszczyźnie.
07:10. Władze: rosyjskie siły zaatakowały dronem kamikadze szkołę w Krzywym Rogu
W nocy z sobotę na niedzielę rosyjskie wojsko zaatakowało dronem kamikadze szkołę w Krzywym Rogu na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko. Nie ma ofiar.
Szef obwodowych władz przekazał, że siły przeciwnika nocą atakowały dwa rejony (powiaty) - nikopolski i krzyworoski, wykorzystując dron kamikadze, wyrzutnie Uragan i Grad oraz ciężką artylerię.
W Nikopolu zniszczone zostały domy prywatne, budynki gospodarcze i linie energetyczne.
Do Krzywego Rogu po północy przyleciał wrogi dron kamikadze
— napisał Rezniczenko w Telegramie. Jak dodał, bezzałogowiec uderzył w szkołę w centrum, niszcząc dwa piętra budynku i powodując pożar. Ogień już ugaszono.
Według gubernatora w atakach nikt nie ucierpiał.
00:23. Biuro prezydenta publikuje wideo, na którym żołnierze ogłaszają przejęcie kontroli nad Łymanem
Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy opublikował w sobotę późnym wieczorem nagranie wideo, na którym ukraińscy żołnierze ogłaszają przejęcie kontroli nad kluczowym miastem Łyman w obwodzie donieckim.
Drodzy Ukraińcy, dziś siły zbrojne Ukrainy (…) wyzwoliły i przejęły kontrolę nad miastem Łyman w obwodzie donieckim
— powiedział jeden z żołnierzy w nagraniu zamieszczonym przez wiceszefa biura prezydenta Ukrainy.
Wcześniej opublikowano inne nagranie z ukraińskim żołnierzami w Łymanie.
00:05. Prezydent Zełenski: Ukraińska flaga jest w Łymanie, trwają walki
Ukraińska flaga już jest w Łymanie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; jeszcze trwają tam walki - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Szef państwa podkreślił, że w ostatnim tygodniu „zrobiło się więcej ukraińskich flag w Donbasie”. „A za tydzień będzie ich jeszcze więcej” - zapewnił.
A co wtedy z pseudoreferendum? To co, są jakieś dwa obwody donieckie? Dwie miejscowości Jampil w obwodzie donieckim? Czy dwie miejscowości Torske? Ukraiński ruch będzie kontynuowany
— zaznaczył przywódca, odnosząc się do wyzwolonych przez ukraińskie siły miejscowości.
Ukraińska flaga już jest w Łymanie w obwodzie donieckim, jeszcze trwają tam działania zbrojne, ale nie ma tam już ani śladu po jakimś tam pseudoreferendum
— oświadczył prezydent w wieczornej odezwie do narodu.
Dla Ukrainy jest to logiczne, a Rosja będzie miała coraz więcej takich „niezgodności”
— dodał.
W sobotę rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj poinformował, że ukraińska armia weszła do okupowanego przez siły rosyjskie Łymanu. Dodał, że walki trwają. Mówił też, że rosyjskie zgrupowanie pod Łymanem jest okrążone.
Później rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że „w związku z powstałym zagrożeniem okrążenia” jego wojska zostały wycofane na „korzystniejsze” pozycje.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/616547-relacja-221-dzien-wojny-ukrainska-flaga-jest-w-lymanie