Kongresmeni prowadzący negocjacje budżetowe uzgodnili wstępny kształt nowego pakietu wydatków na pomoc dla Ukrainy w wysokości ok. 12 mld dolarów - podała w poniedziałek agencja Reutera. Biały Dom wnioskował pierwotnie o 11,7 mld oraz dodatkowe 2 mld na pomoc w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.
Według cytowanego przez agencję źródła do pakietu dołączono również pieniądze na osiedlenie uchodźców z Afganistanu.
Nowa kwota nieznacznie większa
Nowa kwota jest nieznacznie większa od tej, o którą na początku września wnioskował Biały Dom. Jak wówczas wyjaśniała rzeczniczka Karine Jean-Pierre, 4,5 mld z tych środków przewidziano w ramach przekazania sprzętu wojskowego z inwentarza USA, zaś dodatkowe 2,7 mld na wsparcie wywiadu wojskowego i innego rodzaju pomoc wojskową. Kolejne 4,5 mld Biały Dom chce przeznaczyć na bezpośrednią pomoc finansową dla Kijowa. Dodatkowo administracja USA wnioskowała o 2 mld na złagodzenie skutków wojny dla ukraińskich zasobów energetycznych; nie jest dotąd jasne, czy projekt Kongresu obejmie również tę kwotę.
Pieniądze dla Ukrainy - przeznaczone na ostatni kwartał tego roku - mają zostać dołączone do prowizorium budżetowego, które musi zostać uchwalone przez Kongres przed końcem obecnego roku fiskalnego, tj. przed 30 września. Od początku rosyjskiej inwazji Kongres uchwalił dotąd dwa pakiety środków dla Ukrainy o łącznej wysokości ponad 50 mld dol.
Premier Holandii zapowiada większą pomoc dla Ukrainy
Holandia zwiększy pomoc wojskową dla Ukrainy - zapowiedział w poniedziałek holenderski premier Mark Rutte.
Premier dodał też, że jego rząd wesprze nowe sankcje przeciwko Rosji.
Więcej broni, więcej sankcji, więcej izolacji Rosji, ze względu na mobilizację i organizowane przez Rosję pseudoreferenda
— napisał na Twitterze Rutte.
Szef holenderskiego rządu stwierdził w czwartek 22 września, że dzięki sukcesom Kijowa na froncie wojna weszła w nową fazę, przez co trzeba skoncentrować się na dostawie Ukrainie amunicji.
Putinowi nie wolno wygrać tej wojny
— oświadczył wówczas Rutte i wskazał, że inaczej rosyjski prezydent nie zatrzyma się na Ukrainie, co „będzie miało poważne konsekwencje dla NATO”.
Pod koniec sierpnia MSZ Holandii poparło również pomysł wprowadzenie zakazu wydawania wiz rosyjskim turystom.
Rosyjscy turyści nie są mile widziani w Europie
— powiedział wtedy minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.
Holandia dostarczyła dotąd Ukrainie m.in. karabiny snajperskie oraz samobieżne haubicoarmaty typu Panzerhaubitze 2000.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/615861-zachod-przeciw-rosji-wazne-sygnaly-z-usa-i-holandii