Na uniwersytecie w Princeton, w stanie New Jersey, czwartej najstarszej uczelni w Stanach Zjednoczonych, odbyło się spotkanie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Przewodnim tematem spotkania była przyszłość Europy i wojna na Ukrainie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na słowa przewodniczącej Komisji dot. Polski i sporu o praworządność.
Pytanie o polski rząd
Podczas spotkania z szefową KE była możliwość zadawania pytań. Jedno z nich dotyczyło Polski i sporu polskiego rządu z Komisją Europejską, a zadała je polska filozof i etyk Katarzyna de Lazari-Radek.
Mam prawie 50 lat i bardzo dobrze pamiętam rok 1989. I widzę, że mój kraj ponownie wpada w katastrofę. Moje pytanie brzmi: co takiego Unia Europejska może zrobić, aby pomóc obywatelom, którzy nie lubią swoich polityków. Protestowałam w ostatnich latach więcej razy niż mam palców u nóg i nic się nie dzieje. Jestem bardzo wdzięczna za to, że Unia Europejska nie dała nam pieniędzy ponieważ mam nadzieję, że pomoże to w przyszłorocznych wyborach. (…) Czy jest jakaś możliwość, aby instytucje wspomogły ludzi i spróbowały i pomogły usunąć niedemokratycznych polityków?
— pytała Katarzyna de Lazari-Radek.
Jaka była odpowiedź Ursuli von der Leyen?
Jesteśmy strażnikami traktatów, więc mamy legalne narzędzia, aby bronić traktatów. Problem jaki mamy z polskim rządem jest taki, że jesteśmy głęboko przekonani, że niezależność wymiaru sprawiedliwości nie jest już gwarantowana. To jest trudne i dlatego używamy legalnych narzędzi ponieważ na samym końcu będziemy wspierać rządy prawa również instytucje europejskie muszą przestrzegać praworządności
— mówiła szefowa KE.
„Musimy bronić rządów prawa w Polsce”
Ursula von der Leyen podkreśliła, że „zmiana rządów nie jest naszym zadaniem, ale ludzi”.
Ale musimy bronić rządów prawa w Polsce
— dodała.
Odnosząc się do kwestii przekazania Polsce pieniędzy, szefowa KE podkreśliła, że każdy z członków Unii Europejskiej musi spełnić określone wymagania, aby otrzymać swoją część środków finansowych. W przypadku Polski jest to kwestia „przywrócenia niezależności sądownictwa”.
Wtedy wypłacimy pieniądze
— zaznaczyła.
Szefowa KE stwierdziła jednocześnie, że „polski rząd nie chce zmienić prawa w sposób, jaki zapisaliśmy w naszej umowie w kwestii przywrócenia niezależności sądownictwa” z Komisją, co miało „przywrócić niezależność sądownictwa”.
I dlatego nie możemy i nie wypłacimy żadnych pieniędzy.
— podkreśliła.
CZYTAJ WIĘCEJ:
kk/YouTube/Princeton University
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/615424-pieniadze-dla-polskiszefowa-ke-rzad-nie-chce-zmienic-prawa