Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka KE Veerle Nuyts. Dodała, że trzeba jeszcze podpisać porozumienia operacyjne.
CZYTAJ TAKŻE:
Finalizacja umów między KE a Polską
Umowa Finansowania i Umowa Pożyczki pomiędzy Komisją a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie. Są to niektóre z dokumentów prawnych, które muszą być podpisane w celu wykorzystania środków Funduszu Odbudowy i umożliwienia ich wydatkowania. Inne dokumenty, które wymagają podpisania, to Ustalenia Operacyjne. To umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją, w której określa się dowody potrzebne do wykazania, że poszczególne etapy i cele zostały osiągnięte oraz w jaki sposób będziemy angażować się i współpracować z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacja każdego planu
— oświadczyła Nuyts.
Jak zaznaczyła, po podpisaniu tych dokumentów państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele.
W przypadku Polski obejmuje to kamienie milowe związane ze wzmocnieniem niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach w zakresie zwalczania nadużyć finansowych. Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa
— podsumowała rzeczniczka KE.
W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone.
Droga od finalizacja umów do wypłaty środków
Jak mówi „wysoki rangą urzędnik KE” w rozmowie z RMF FM, wciąż negocjowane jest tzw. „porozumienie operacyjne”. Podpisanie tego porozumienia jest niezbędne, aby Polska mogła otrzymać unijne środki.
Umowa oznacza jedynie, że jeżeli wszystkie warunki zostaną przez Polskę spełnione, to będzie można dokonać płatności
— wskazuje.
Jak tłumaczy unijny urzędnik, chodzi o to, aby Polska i KE porozumiały się w tym dokumencie co do wykonania tzw. kamieni milowych.
Te rozmowy są trudniejsze i zajmą jeszcze trochę czasu
— ocenia.
Bez podpisania tego porozumienia nie ma wypłaty, nie ma nawet sensu wysłanie wniosku o płatności
— mówi rozmówca RMF FM.
Jak wyjaśnia dalej urzędnik UE, po podpisaniu tego porozumienia Polska będzie mogła złożyć wniosek o płatność, jeśli oczywiście będzie mieć pewność, że spełniła wszystkie kamienie milowe.
Po otrzymaniu wniosku KE ma 2 miesiące na jego rozpatrzenie. Jeżeli uzna, że kamienie milowe zostały spełnione, wypłaca pieniądze, w przeciwnym razie - wstrzymuje wypłatę
— czytamy.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/615004-ke-podpisala-z-polska-dwie-wazne-umowy-dotycza-kpo