Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III, zwracając się po raz pierwszy w tej roli do członków obu izb brytyjskiego parlamentu, zapewnił, że podążając śladem swej matki, Elżbiety II, będzie zachowywał i wspierał konstytucyjny porządek.
CZYTAJ TAKŻE:
Parlament instrumentem demokracji
Nie mogę nie czuć ciężaru historii, która nas otacza i która przypomina nam o żywych tradycjach parlamentarnych, którym członkowie obu izb poświęcają się z tak osobistym zaangażowaniem dla dobra nas wszystkich
— mówił król Karol III w Westminster Hall, najstarszej sali Pałacu Westminsterskiego, będącego siedzibą brytyjskiego parlamentu.
Parlament jest żywym i oddychającym instrumentem naszej demokracji
— podkreślił król.
Przypomniał, że królowa Elżbieta II w młodości „przyrzekła służyć krajowi i narodowi oraz utrzymywać cenne zasady konstytucyjnego rządu, które leżą u podstaw naszego narodu, a przyrzeczenia tego dotrzymała z niezrównanym oddaniem”.
Dała przykład bezinteresownej obowiązkowości, który z Bożą pomocą i waszych rad, jestem zdecydowany wiernie naśladować
— zapewnił Karol III.
Zapewnienie o zachowywaniu porządku konstytucyjnego jest związane z tym, że od brytyjskich monarchów oczekuje się neutralności i nieingerowania w sprawy polityczne. Karol, jeszcze jako następca tronu, niejednokrotnie wypowiadał się na różne sprawy w sposób, który bywał postrzegany jako zabieranie wyraźnego stanowiska - czego teraz, jako monarcha, nie powinien robić.
Kondolencje po śmierci królowej
Karol podziękował też posłom i parom za przekazane przez nich kondolencje, które „tak wzruszająco zawierają” to, co królowa „znaczyła dla nas wszystkich”. Wcześniej spikerzy obu izb parlamentu przekazali kondolencje królowi z powodu śmierci jego matki oraz zapewnili go o lojalności posłów i parów.
Spiker Izby Lordów, lord McFall, powiedział składając hołd królowej, że „zawładnęła ona wyobraźnią narodów na całym świecie”.
Pamiętamy jej zaangażowanie, życzliwość, humor, odwagę i hart ducha, a także głęboką wiarę, która była kotwicą w jej życiu
— mówił.
Jesteśmy dumni i pokorni, że możemy powitać Cię jako Króla
— dodał.
Lindsay Hoyle, spiker Izby Gmin, wskazał, że „tak jak głęboki jest nasz smutek, wiemy, że Twój jest głębszy”. Zwracając się do króla w imieniu posłów powiedział:
Wiemy, że cenne tradycje, wolności i obowiązki wynikające z naszej wyjątkowej historii i naszego systemu rządów parlamentarnych darzysz największym szacunkiem. Wiemy, że te obowiązki, które spadają na Ciebie, poniesiesz z hartem ducha, godnością, zademonstrowaną przez zmarłą Jej Wysokość.
Z Pałacu Westminsterskiego Karol III wraz z królową-małżonką Camillą udał się do Edynburga, gdzie weźmie udział w odprowadzeniu trumny z ciałem Elżbiety II z Pałacu Holyroodhouse do edynburskiej katedry, a później spotka się z szefową szkockiego rządu Nicolą Sturgeon i przyjmie kondolencje od szkockiego parlamentu.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/614015-karol-iii-w-brytyjskim-parlamencie-to-instrument-demokracji