We wtorek zakończy się dwumiesięczny okres przejściowy, w którym Wielka Brytania znalazła się po zapowiedzianej przez Borisa Johnsona rezygnacji. Przed południem na stanowisku premiera zastąpi go nowo wybrana liderka Partii Konserwatywnej Liz Truss.
CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania ma nowego premiera. Liz Truss stanie na czele brytyjskiego rządu i Partii Konserwatywnej
Liz Truss przejmie od Borisa Johnsona urząd premiera
We wtorek rano Johnson wygłosi przed siedzibą premiera na Downing Street swoje ostatnie w tej roli przemówienie, po czym uda się do zamku Balmoral w Szkocji, gdzie obecnie przebywa królowa Elżbieta II, aby podczas audiencji formalnie złożyć na jej ręce rezygnację z urzędu. Wkrótce potem jego śladem uda się Liz Truss, której monarchini powierzy misję sformowania nowego rządu. Nowa liderka konserwatystów stanie się tym samym 15. premierem Wielkiej Brytanii w czasie 70-letniego panowania Elżbiety II.
Jak przekazał dwór królewski, Liz Truss spodziewana jest na zamku Balmoral o godz. 12:10 miejscowego czasu (13:10 w Polsce), zaś audiencja zakończy się pół godziny później. Będzie to pierwszy przypadek by Elżbieta II powierzyła nowemu premierowi misję stworzenia rządu w innym miejscu niż w Pałacu Buckingham w Londynie.
Początkowo były plany, by królowa wróciła na jeden dzień do Londynu bądź do położonego pod Londynem Windsoru, ale ze względu na jej nawracające problemy z poruszaniem się, aby uniknąć sytuacji, w której trzeba byłoby w ostatniej chwili modyfikować harmonogram dnia, zdecydowano, iż audiencja odbędzie się w Szkocji.
Po jej zakończeniu Liz Truss wróci do Londynu i prawdopodobnie po południu wygłosi przed swoją nową rezydencją na Downing Street pierwsze przemówienie w roli szefowej rządu. Na przeszkodzie mogą jednak stanąć niesprzyjające warunki atmosferyczne, bo możliwe są w tym czasie intensywne opady. Po południu i wieczorem nowa premier będzie wręczać ministerialne nominacje członkom swojego rządu - i jak się oczekuje, nastąpią duże zmiany w porównaniu z gabinetem Johnsona.
Natomiast w środę w południe Truss po raz pierwszy będzie odpowiadać w Izbie Gmin na pytania w ramach cotygodniowej sesji poselskich pytań do szefa rządu.
Boris Johnson ogłosił swoją rezygnację 7 lipca, zmuszony do tego falą rezygnacji posłów z różnych stanowisk ministerialnych, którzy w ten sposób wyrazili swoje wotum nieufności wobec niego w związku z licznymi piętrzącymi się w ostatnich miesiącach aferami. Urząd szefa rządu pełnił od lipca 2019 r.
Wiceszef MSZ: „Możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość”
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślił w rozmowie z PAP, że Truss jako szefowa brytyjskiej dyplomacji nie pozostawiała żadnych wątpliwości, iż jest zwolenniczką pełnego, bardzo mocnego wsparcia dla Ukrainy.
Myślę, że możemy być nie tylko spokojni, ale możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, patrzeć na to jak Wielka Brytania będzie w tej sprawie działała. Z tego punktu widzenia (wsparcia Ukrainy) to jest bardzo dobra wiadomość
— powiedział Jabłoński.
Zaznaczył, że Wielka Brytania, podobnie jak wiele krajów europejskich, mierzy się z wewnętrznymi problemami takimi jak kryzys energetyczny czy rosnące ceny.
Natomiast w polityce międzynarodowej myślę, że z pewnością będziemy mogli liczyć na kontynuację mądrych, rozważnych działań wzmacniających bezpieczeństwo w Europie
— powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.
Ocenił, że wybór Truss to również dobra wiadomość w kontekście relacji polsko-brytyjskich.
Te relacje są bardzo dobre i bardzo intensywne zwłaszcza w ostatnim czasie i liczymy tu również na to, że to się będzie tylko zacieśniało
— powiedział Jabłoński.
Wiceszef MSZ był także pytany jakie tematy dot. relacji dwustronnych będą poruszane podczas pierwszych rozmów z nową brytyjską premier i członkami jej gabinetu. Wskazał przede wszystkim na kwestie dotyczące bezpieczeństwa i współpracy w zakresie wsparcia dla Ukrainy.
To jest współpraca w ramach NATO, ale także bardzo silna współpraca dwustronna
— podkreślił Jabłoński.
Na pewno podczas rozmów polsko-brytyjskich - jak powiedział wiceszef MSZ - nie zabraknie też tematów związanych ze współpracą gospodarczą - jak wzmacniać brytyjską obecność w Polsce i polską obecność w Wielkiej Brytanii. Jabłoński dodał, że do rozmów polsko-brytyjskich może dojść w ciągu kilku najbliższych tygodni.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/613238-liz-truss-obejmuje-urzad-premiera-na-co-liczy-polska