Trwa 194. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej części kraju. Ukraina rozpoczęła kontrofensywę, a jej celem jest Chersoń. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 5 września 2022 r.
21:10. 600 osób uwolnionych w rosyjskiej niewoli
Z rosyjskiej niewoli uwolniono dotychczas blisko 600 osób, w większości są to wojskowi – powiadomił szef Narodowego Biura Informacyjnego Ukrainy Ołeksandr Smyrnow. Dodał, że Rosjanie przymusowo deportowali ponad 3 mln ludzi, w tym 600 tys. Dzieci.
Z niewoli uwolniono na dzisiaj prawie 600 osób. To ok. 100 cywilów, a pozostałe osoby to wojskowi
— przekazał Smyrnow, cytowany w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.
Mówiąc z kolei o osobach deportowanych, urzędnik ocenił, że „liczby są straszne”. Zaznaczył jednak, że są to dane podawane przez stronę rosyjską, ponieważ Ukraina „nie ma dostępu do terytorium agresora”.
To ponad 3 mln przymusowo deportowanych ludzi, w tym ok. 600 tys. Dzieci
— powiedział Smyrnow. Sprowadzenie tych ludzi, jak podkreślił, jest bardzo trudne.
Ale my też zbieramy te dane i udało się jak dotąd zebrać i zweryfikować informacje o ponad 30 tys. deportowanych dorosłych i prawie 7300 dzieci - zaznaczył Smyrnow.
Część z nich sama wydostaje się z terytorium państwa-agresora. Są ludzie, którzy kontaktują się z (ukraińskim) ministerstwem ds. reintegracji (terytoriów tymczasowo okupowanych
— dodał.
Podkreślił, że dzięki wysiłkom władz ukraińskich udało się sprowadzić z powrotem 53 spośród przymusowo wywiezionych przez Rosjan dzieci.
18:15. Brytyjski minister obrony: straty na Ukrainie trwale osłabią zdolność bojową Rosji
Straty osobowe i w sprzęcie, które rosyjskie wojska ponoszą na Ukrainie, będą miały trwały wpływ na zdolność Rosji do prowadzenia walki - ocenił brytyjski minister obrony Ben Wallace. Jak dodał, według szacunków, w walkach zginęło 25 tys. Rosjan.
Wallace składając sprawozdanie w Izbie Gmin przekazał, że Ukraina dążąc do ograniczenia wsparcia logistycznego dla rosyjskich oddziałów, poważnie uszkodziła szereg przepraw przez rzeki. Poinformował, że wojska ukraińskie prowadzą walki z siłami rosyjskimi zarówno przy użyciu artylerii, jak i przy użyciu sił lądowych. Zaznaczył, że choć Ukraińcy zyskują teren, nieuchronnie łączy się to ze stratami własnymi.
„Rosja nadal traci znaczącą ilość sprzętu i personelu. Szacuje się, że do tej pory ponad 25 tys. rosyjskich żołnierzy straciło życie, a jeśli uwzględnić zabitych, schwytanych i dziesiątki tysięcy dezerterów, o których są doniesienia, jest w sumie ponad 80 tys. zabitych, rannych i w tych innych kategoriach”
— powiedział Wallace.
„Będzie to miało długotrwały wpływ na armię Rosji i jej przyszłą skuteczność bojową. Rosja nie osiągnęła jeszcze żadnego ze swoich celów strategicznych. A my jesteśmy teraz w 194. dniu tego, co w sumie było przewidziane jako miesięczna kampania”
— dodał.
18:00. Szef MSZ: Rosja chce przejąć Zaporoską Elektrownię Atomową
Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.
„Ukraina i UE płyną w jednej łódce: powinniśmy być zjednoczeni i pokonać Putina, zanim on przyniesie nam jeszcze więcej problemów”
– napisał Dmytro Kułeba na Twitterze.
Ukraiński Enerhoatom powiadomił wcześniej, że w wyniku uszkodzenia linii energetycznych przez rosyjskie ostrzały okupowana przez Rosjan Zaporoska Elektrownia Atomowa została całkowicie odłączona od ukraińskiej sieci. W efekcie, jak podano, od sieci został odłączony ostatni szósty blok energetyczny siłowni.
17:00 Rosyjski sprzęt zniszczony przez siły ukraińskie
Jak informuje profil Ukraine Weapons Tracker, rosyjski pojazd, prawdopodobnie BMP, został zniszczony przez ogień ukraińskich czołgów z bliskiej odległości. Na zamieszczonym nagraniu widać też walki podczas trwającej ofensywy na Chersoń.
16:30. Ukraiński premier apeluje w Brukseli do państw Unii o więcej nowoczesnego uzbrojenia
Rosja nie zamierza kończyć wojny, zatem Ukraina potrzebuje więcej nowoczesnego uzbrojenia - zaapelował przebywający w Brukseli szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.
„Chciałbym podziękować europejskim partnerom za kompleksową pomoc w postaci sankcji (nałożonych na Rosję), wsparcie wojskowe i humanitarne w tych przełomowych dla Ukrainy momentach. (…) Ukraina walczy i będzie walczyć do zwycięstwa. Niestety nie widzimy oznak, by Rosja zamierzała zakończyć wojnę. Dlatego potrzebujemy więcej nowoczesnego uzbrojenia - systemów obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej, sprzętu pancernego, samolotów, bezpilotowców itd.”
— powiedział Szmyhal na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE–Ukraina.
„Wzywamy naszych unijnych partnerów do dalszych działań, w tym wprowadzenia całkowitego embarga na surowce energetyczne z Rosji i odcięcia wszystkich rosyjskich i białoruskich banków od globalnego systemu SWIFT”
— zaapelował szef ukraińskiego rządu.
16:25. Rozmowa telefoniczna Macron - Zełenski
Prezydent Emmanuel Macron rozmawiał telefoniczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim na temat sytuacji wokół okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jedyną metodą przywrócenia bezpieczeństwa w elektrowni jest wycofanie się stamtąd oddziałów rosyjskich - zaznaczył Macron.
Francuski prezydent „przypomniał o naglącej potrzebie zachowania bezpieczeństwa i ochrony instalacji jądrowych, które mogą być bezpieczne jedynie przy wycofaniu sił rosyjskich” - napisano w komunikacie Pałacu Elizejskiego po rozmowie.
Macron „potwierdził również swoją determinację, aby utrzymać zwierzchność Ukrainy nad elektrownią” – dodano.
Podczas rozmowy Macron „pytał również prezydenta Zełeńskiego o jego potrzeby wojskowe, humanitarne i gospodarcze”, przypominając o „pełnym poparciu Francji dla przywrócenia Ukrainie jej najbardziej podstawowych praw, począwszy od jej suwerenności, bezpieczeństwa i integralności terytorialnej” - podał Pałac Elizejski.
„Odbyłem rzeczową, ponad półtoragodzinną rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Mówiłem mu o sytuacji na froncie i kierunku walki z rosyjską agresją”
— napisał z kolei na Twitterze Zełenski. Dodał, że rozmawiał z Macronem również o dalszej francuskiej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy oraz sytuacji wokół elektrowni.
15:30. Zaporoska Elektrownia Atomowa odłączona od ukraińskiej sieci
W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odłączono ostatnią linię, łączącą ją z siecią energetyczną Ukrainy – powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, jako przyczynę podając rosyjskie ostrzały i zniszczenie linii przez pożar.
W efekcie, jak podano, od sieci został odłączony ostatni szósty blok energetyczny, który obecnie zasila własne potrzeby elektrowni atomowej.
Dzisiaj, 5 września, w wyniku pożaru, spowodowanego przez ostrzały, odłączona została linia Ferospławna, to znaczy ostatnia linia, łącząca węzeł elektrowni z siecią energetyczną Ukrainy
— podano.
W ciągu ostatnich trzech dni rosyjskie wojska okupacyjne kontynuowały intensywny ostrzał terytorium wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Spowodowało to uszkodzenie i odłączenie linii elektrycznych.
14:55. Trzy osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach w obwodach charkowskim i dniepropietrowskim
Dwóch mężczyzn zginęło w rosyjskim ostrzale w miasteczku Zołocziw w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, natomiast w wyniku ataku na miasto Apostołowe w regionie dniepropietrowskim na południu kraju śmierć poniosła kobieta, a trzy kolejne osoby zostały ranne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.
W obu przypadkach wojska agresora dokonały ostrzałów artyleryjskich. Trzy osoby, które doznały obrażeń w Apostołowem, przebywają w ciężkim stanie w szpitalu - poinformował na Telegramie szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko. Treść komunikatu gubernatora przekazała również Interfax-Ukraina.
13:35. W Buczy znaleziono szczątki dwóch osób zabitych podczas okupacji rosyjskiej
Szczątki co najmniej dwóch osób zabitych podczas okupacji rosyjskiej w marcu br. znaleziono w Buczy; wśród kości znaleziono łańcuszki, krzyżyk i gwiazdę Dawida – poinformował szef kijowskiej policji Andrij Niebytow.
W komunikacie na serwisie Telegram szef policji napisał, że kości ze spalonych ciał znaleziono w jednym z garaży. Pomieszczenie to jest całkowicie wypalone.
„Jak mówią miejscowi mieszkańcy, podczas okupacji wojskowi rosyjscy zabili tu kilku cywilów”
— poinformował Niebytow.
Dodał następnie: „na miejscu zbrodni policja odnalazła dwa łańcuszki, krzyżyk, sześcioramienną gwiazdę, spinkę i trzy klucze na metalowym uchwycie”.
Zaapelował, by osoby, które na załączonych zdjęciach rozpoznają te przedmioty, skontaktowały się z policją.
13:15. „Pierwsze jaskółki” przyszłych dobrych wiadomości z obwodu ługańskiego
Szef administracji obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował, że są pozytywne wieści na temat sytuacji na lewym brzegu rzeki Siewierski Doniec.
Dla obwodu Ługańskiego to „pierwsze jaskółki” przyszłych dobrych wiadomości, które mogą dotyczyć procesu deokupacji naszego regionu
— wskazał Hajdaj.
13:00. Rosjanie przekształcili szkoły w Mariupolu w oddziały Gułagu
Rosyjscy okupanci przekształcili szkoły w zniszczonym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy w oddziały Gułagu; dzieciom nie wolno rozmawiać o wojnie i dzielić się wspomnieniami na temat tego, co przeżyły - zaalarmował w niedzielę i poniedziałek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Wszędzie na ścianach (w szkołach) wiszą nowe regulaminy (z informacją), co jest zabronione. Rodzice nie mają wstępu do szkół. Dzieci są przeszukiwane wykrywaczami metalu, kontrole (przeprowadzają) przeważnie wojskowi tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Sprawdzają wszystkich bez względu na płeć i wiek. Zdarzają się przypadki, gdy dzieciom poniżej 15. roku życia odbiera się monety - pod pretekstem tego, że nie można (wnosić) przedmiotów z metalu. (Ruble) nie są potem zwracane
— napisał Andriuszczenko na Telegramie.
Doradca mera powiadomił, że każda lekcja rozpoczyna się i kończy krótką wypowiedzią nauczyciela „jak dobre (czasy) nastały za (panowania) Rosji”.
To już nie Orwell, to coś innego. Dużo mocniejszego i bardziej przerażającego
— ostrzegł samorządowiec.
Szkoły za czasów okupacji to nie oświata, lecz element systemu obozów i psychicznego znęcania się nad Ukraińcami
— dodał przedstawiciel lokalnej administracji.
Jak oceniają władze w Kijowie, w Mariupolu przebywa obecnie około 120-130 tys. osób, z czego 70 tys. stanowią ludzie w podeszłym wieku. Sytuacja mieszkańców wciąż jest bardzo trudna - brakuje wody, żywności, lekarstw i środków higienicznych. Według doniesień ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) i lokalnego samorządu od 1 września okupacyjna administracja miasta znacząco ograniczyła dostawy pomocy humanitarnej.
12:45. Rosjanie zatopili wiele kopalni w obwodzie ługańskim
Szef administracji obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj powiedział w poniedziałek, że na okupowanych terenach zostało zatopionych wiele kopalni, a mężczyźni wysyłani są na wojnę. Górnictwo nie zdoła powrócić do poprzedniego stanu - dodał.
Okupanci zatopili teraz kopalnie, a mężczyzn rzucili na front. Z nich wielu zginęło, wielu jest okaleczonych
— powiedział Hajdaj w telewizji publicznej.
Odnosząc się do przemysłu górniczego w regionie, dodał: „tej branży nie odbudujemy już w poprzedniej formie”.
Hajdaj przypomniał, że gospodarka obwodu ługańskiego to w większości przemysł. Ocenił, że częściowe odbudowanie potencjału przemysłowego jest możliwe, gdy region zostanie wyzwolony. Zauważył przy tym, że wiele przedsiębiorstw zostało zdemontowanych, a ich wyposażenie wywiezione na złom.
12:30. Czterech ekspertów MAEA wyjechało z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Czterech ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wyjechało z okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; na miejscu pozostało dwóch specjalistów MAEA - podał w poniedziałek ukraiński koncern Enerhoatom.
Dzisiaj czterech z sześciu przedstawicieli grupy prowadzącej inspekcję MAEA zakończyło pracę w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i opuściło jej teren
— podał Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni. Jak przypomniał, dwóch ekspertów pozostanie w elektrowni na dłużej.
Grupa specjalistów przebywała w obiekcie od 1 września, gdy do elektrowni przyjechała oficjalna delegacja MAEA z dyrektorem generalnym Rafaelem Grossim na czele. Szef MAEA zapowiedział potem, że dwóch przedstawicieli Agencji pozostanie na dłużej w siłowni. Przekazał także, że w najbliższy wtorek poinformuje Radę Bezpieczeństwa ONZ o sytuacji w elektrowni.
12:00. UE potwierdza poparcie dla Ukrainy i jej europejskiej drogi
Potwierdzamy nasze poparcie dla Ukrainy i jej europejskiej drogi - oznajmił w poniedziałek wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przed spotkaniem z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem, poprzedzającym posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE–Ukraina.
Ukraina należy do Europy, a Europa jest Waszym domem. Potwierdzamy nasze poparcie dla Ukrainy i jej europejskiej drogi
— napisał w poniedziałek w serwisie Twitter szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
W poniedziałek w Brukseli odbywa się 8. posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE–Ukraina. Spotkaniu przewodniczy premier Szmyhal. Delegacją UE kieruje Borrell.
11:00. Władze unieważniły licencję niezależnej „Nowej Gaziety”
Sąd w Moskwie unieważnił licencję drukowanej wersji niezależnej „Nowej Gaziety” - podał w poniedziałek portal Mediazona. O pozbawienie „Nowej Gaziety” państwowej rejestracji jako środka przekazu zwrócił się urząd Roskomnadzor, państwowy regulator mediów i internetu.
Redaktor naczelny „Nowej Gaziety” Dmitrij Muratow, laureat pokojowego Nobla, oświadczył, że redakcja odwoła się od decyzji sądu. Nazwał tę decyzję „zleceniem politycznym” i zapewnił, że nie ma ona „żadnych podstaw prawnych”.
Informacja o odebraniu licencji pojawiła się zaledwie dwa dni po pogrzebie Michaiła Gorbaczowa, który był współzałożycielem i współwłaścicielem „Nowej Gaziety”. Gorbaczow, który zmarł w miniony wtorek i pochowany został w sobotę, wspierał redakcję podczas zakładania gazety - na zakup pierwszych komputerów przeznaczył środki z otrzymanej w 1990 roku pokojowej Nagrody Nobla. Posiadał także niewielką część akcji.
„Nowaja Gazieta”, najważniejsza niezależna gazeta w Rosji, 28 marca zawiesiła działalność w wersji papierowej i internetowej do czasu zakończenia „rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie”. To wymuszone zawieszenie nastąpiło po ostrzeżeniach ze strony Roskomnadzoru.
10:35. Rosja straciła prawie 50 tys. żołnierzy
Rosyjska armia straciła na Ukrainie prawie 50 tys. żołnierzy wynika z danych opublikowanych przez ukraiński sztab.
10:15. Jeden z oddziałów rosyjskich zbuntował się i odmówił walk
Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe oznajmiło w poniedziałek, że w rosyjskim 127. pułku 1. korpusu armijnego doszło do buntu żołnierzy; odmówili oni udziału w działaniach bojowych. Według portalu Ukrainska Prawda w 127. pułku służą separatyści z Donbasu.
Odnotowano bunt żołnierzy 127. pułku 1. korpusu armijnego wojsk okupacyjnych w formie zbiorowej odmowy udziału w działaniach bojowych. Jednym z powodów jest niezadowalające ogólne zabezpieczenie. Na pozycjach na pierwszej linii personel pozostał nawet bez wody
— podało dowództwo Południe na Facebooku.
W komunikacie dodano, że „służby specjalne wojsk okupacyjnych podjęły środki wobec buntowników”. Zostali oni wywiezieni z zajmowanych pozycji.
9:50. Rosyjscy generałowie zwalniani za porażkę na Ukrainie
Ze względu na niezadowalające wyniki „specjalnej operacji wojskowej” z Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zwolniono 4 generałów - informuje dziennikarz Roman Tsymbalyuk.
Z powodu niezadowalających wyników „specjalnej operacji wojskowej” z Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zwolniono następujących generałów:
— gen. broni Andrij Sychowyj – ze stanowiska dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego;
— gen. broni Władysław Jerszow – ze stanowiska dowódcy 6. Armii Połączonych Armii Zachodniego Okręgu Wojskowego;
— Generał dywizji Wiaczesław Gurow – ze stanowiska dowódcy 1. Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego;
— Generał porucznik Jakow Riazancew – ze stanowiska dowódcy 49. Armii Połączonych Sił Zbrojnych Południowego Okręgu Wojskowego
— napisał Cymbaliuk.
09:20. Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym dwa lotniskowce z 16 pociskami Kalibr
Dwa wrogie lotniskowce pocisków manewrujących Kalibr pełnią służbę bojową na Morzu Czarny - poinformowało dowództwo Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jak donosi Ukrinform, w ciągu ostatniego dnia oddziały Federacji Rosyjskiej ostrzelały siedem regionów Ukrainy.
9:00. Główne wysiłki Rosji nadal skupiają się na Donbasie
Celem rosyjskich wojsk na Ukrainie pozostaje operacja ofensywna w Donbasie, gdzie jednak posuwają się one bardzo powoli i zapewne ponowie nie dotrzymają wyznaczonego terminu na zajęcie całego obwodu donieckiego - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Mimo starań, by powstrzymać ostatnie ukraińskie działania ofensywne, głównym wysiłkiem Rosji na Ukrainie prawie na pewno pozostaje jej operacja ofensywna w Donbasie. Jej główne osie natarcia w Donbasie nadal znajdują się w Awdijiwce koło Doniecka i 60 km na północ, w okolicach Bachmutu. Chociaż Rosja największe sukcesy odniosła w tym sektorze, jej siły posuwają się w kierunku Bachmutu zaledwie około 1 km tygodniowo. Celem politycznym operacji w Donbasie niemal na pewno pozostaje zabezpieczenie całego obwodu donieckiego, co pozwoliłoby Kremlowi ogłosić „wyzwolenie” Donbasu
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Jest wysoce prawdopodobne, że siły rosyjskie wielokrotnie nie dotrzymywały terminów na osiągniecie tego celu. Władze Ukrainy twierdzą, że obecnie siły rosyjskie mają rozkaz zakończenia tej misji do 15 września 2022 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że wojska rosyjskie nie osiągną tego celu, co dodatkowo skomplikuje plany Rosji dotyczące przeprowadzenia referendów w sprawie przyłączenia okupowanych terenów do Federacji Rosyjskiej
— dodano.
08:30. W ostrzałach obwodu donieckiego zginęło trzech mieszkańców
W rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby zginęło trzech mieszkańców; kolejne trzy osoby zostały ranne – poinformował w poniedziałek szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.
4 września Rosjanie zabili trzech cywilów z Donbasu: dwóch w Kurachowem i jednego w Sołedarze. Trzy inne osoby zostały ranne
— napisał Kyryłenko w komunikacie na serwisie [Telegram (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda).
Szef administracji szacuje, że od początku inwazji rosyjskiej z 24 lutego br. zginęło 797 mieszkańców obwodu donieckiego. Rannych zostało 2013 cywilów.
08:00. W Doniecku mobilizacja nawet w szpitalach
W Doniecku, na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Kreml, Donieckiej Republiki Ludowej, mobilizacja do rosyjskiej armii trwa nawet w szpitalach; osoby chore i lżej ranne są przymusowo powoływane do wojska i wysyłane na front - przekazał w poniedziałek w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Najeźdźcy znaleźli nowy sposób na uzupełnienie strat w ludziach. Do szpitali (w Doniecku) zaczęli od niedawna przychodzić przedstawiciele rosyjskiej armii. Chorzy są przymusowo „wypisywani”. Dotyczy to mężczyzn w wieku poborowym, cierpiących na różne schorzenia i (leczonych z powodu) obrażeń ciała, w tym doznanych na polu walki
— poinformował sztab na Facebooku.
W lipcu i sierpniu lojalne wobec Kijowa władze obwodu ługańskiego w Donbasie alarmowały, że na terenie samozwańczej, istniejącej od 2014 roku Ługańskiej Republiki Ludowej, a także na zajętych wiosną i wczesnym latem terytoriach Ługańszczyzny trwa przymusowa mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Do walki posyłani są wszyscy mężczyźni do 65. roku życia, w tym górnicy, cieszący się dotąd statusem chronionej grupy zawodowej, oraz osoby z grup inwalidzkich.
07:30. ISW: Postęp kontrofensywy Ukrainy możliwy do potwierdzenia
Kontrofensywa ukraińska na południu i wschodzie kraju osiąga postęp możliwy do potwierdzenia; siły ukraińskie idą naprzód w kilku kierunkach w obwodzie chersońskim i zdobyły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Kontrofensywa ukraińska czyni możliwe do potwierdzenia postępy na południu i wschodzie. Siły ukraińskie posuwają się naprzód na kilku kierunkach na zachodzie obwodu chersońskiego i wyzwoliły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim. Tempo kontrofensywy będzie się zapewne raptownie zmieniać z dnia na dzień, jako że siły ukraińskie próbują odciąć Rosjan od niezbędnych dostaw, zakłócić ich dowodzenie i osłabić morale
— wskazuje amerykański ośrodek.
00:10. Prezydent Zełenski poinformował o wyzwoleniu trzech miejscowości
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w opublikowanej odezwie do narodu o wyzwoleniu przez ukraińskie siły z rąk przeciwnika trzech miejscowości na wschodzie i południu kraju.
Prezydent na nagraniu podziękował konkretnym jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy za wyzwolenie jednej miejscowości w obwodzie donieckim oraz dwóch na południu kraju. Szef państwa nie ujawnił nazw odbitych z rąk sił rosyjskich miejscowości.
Wcześniej w niedzielę wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko napisał na Facebooku:
Wysokopilla. Obwód chersoński. Ukraina. Dziś.
Opublikował też zdjęcie żołnierzy zawieszających ukraińską flagę na dachu budynku.
Miejscowość Wysokopilla była okupowana przez siły rosyjskie od połowy marca. 26 czerwca do wsi podeszły ukraińskie wojska. Od tamtej pory obok przebiegała linia frontu.
red./wPolityce.pl/PAP/Twitter/Facebook/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/613102-relacja-194-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine