Z niedawnego badania opinii publicznej w Rosji, przeprowadzonego przez niezależne Centrum Lewady, wynika, że większość Rosjan wciąż popiera działania wojskowe na Ukrainie, ale poparcie społeczne dla wojny może się stopniowo zmniejszać – podał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.
Ogłoszone w czwartek wyniki wskazują, że poparcie dla wojny nie uległo większym zmianom w ciągu lata. 76 proc. Rosjan popiera działania rosyjskich wojsk na Ukrainie, z czego 46 proc. zadeklarowało „silne poparcie”, a 30 proc. „ogólnie je popiera” – poinformowało Centrum Lewady.
48 proc. Rosjan uznało, że kontynuacja działań wojskowych na Ukrainie jest konieczna. 44 proc. opowiedziało się natomiast za negocjacjami pokojowymi, w tym większość badanych w wielu 18-39 lat – odnotowało Centrum Lewady.
W marcu 2022 roku działania rosyjskiego wojska na Ukrainie „silnie popierało” 53 proc. respondentów, z nowych danych wynika, że do sierpnia odsetek takich osób spadł do 46 proc. - podkreśla ISW.
To niewielkie osłabienie fundamentalnie nie nadwyręży zdolności prowadzenia wojny przez Kreml. Niemniej spadające poparcie i zmęczenie wojną będzie prawdopodobnie w coraz większym stopniu utrudniało wysiłki na rzecz werbunku i tworzenia dodatkowych sił
— ocenia amerykański think tank.
W raporcie zwrócono również uwagę, że Rosja i podlegający jej urzędnicy na okupowanych terenach Ukrainy wzmacniają fałszywą, propagandową narrację, krytykującą ukraińską kontrofensywę na południu kraju. ISW podkreśla, że efekty kontrofensywy nie będą widoczne natychmiast, a działania Rosjan to celowa próba zaciemniania rzeczywistego obrazu sytuacji.
Walki pozycyjne w obwodzie chersońskim
Ukraińscy urzędnicy informowali, że w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy trwają walki pozycyjne, a siły ukraińskie wciąż uderzają w rosyjskie węzły logistyczne i linie komunikacji lądowej. Rosjanie próbują natomiast wzmocnić pozycje na południowym froncie, przekierowując wojska z obszarów na tyłach w Donbasie i na Krymie – ocenia ISW.
W źródłach ukraińskich pojawiła się opinia, że Rosja może pozyskać 300-350 tys. dodatkowych żołnierzy z jednostek wsparcia w Rosji, Syrii, Armenii, Tadżykistanie, Górskim Karabachu i Kazachstanie. Te szacunki nie odzwierciedlają jednak faktu, że jednostki wsparcia kierowane do walki nie stworzą znacznej siły bojowej i są potrzebne do wsparcia, szkolenia i innych operacji – napisano w raporcie.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/612919-isw-wiekszosc-rosjan-wciaz-popiera-dzialania-na-ukrainie