Niemieckie MSZ odniosło się do sprawy reparacji. Po prezentacji raportu rzecznik resortu przekazał agencji Reuters, że Polska zrzekła się zadośćuczynienia za straty poniesione w wyniku II wojny światowej i niemieckiej okupacji. „Kwestia reparacji została zamknięta” - podkreślił.
CZYTAJ TAKŻE:
Niemcy: Polska zrzekła się reparacji w 1953 r.
Dzisiejsza prezentacja zapowiadanego przez polski rząd i prezesa Prawa i Sprawiedliwości raportu dotyczącego strat wojennych, które Polska poniosła wskutek inwazji hitlerowskich Niemiec z 1 września 1939 r. nie tylko została dostrzeżona przez zachodnich sąsiadów, o czym świadczą liczne publikacje w niemieckich mediach, ale również spotkała się z odpowiedzią Berlina.
Kwestia reparacji została zamknięta. Stanowisko niemieckiego rządu się nie zmieniło
— napisał rzecznik niemieckiego MSZ w e-mailu przesłanym agencji Reuters.
Niemiecki rząd - co również potwierdził rzecznik resortu - utrzymuje, że Polska już dawno temu, bo w 1953 r., zrzekła się zadośćuczynienia.
Polska zrzekła się reparacji dawno temu, w 1953 roku i kilka razy to potwierdziła. To jest jeden z fundamentów dzisiejszego porządku europejskiego. Niemcy uznają, że ponoszą polityczną i moralną odpowiedzialność za II wojnę światową
— podkreślił przedstawiciel berlińskiego MSZ w e-mailu.
Wbrew stanowisku Niemiec Polska nie zrzekła się reparacji
CZYTAJ TAKŻE: W najnowszym numerze „Sieci”: Polska nie zrzekła się reparacji od Niemiec. Ujawniamy kluczowe dokumenty w sprawie
Podkreślając, że Polska zrzekła się reparacji w 1953 r., rzecznik niemieckiego MSZ minął się z prawdą. Nie istnieje bowiem żaden dokument potwierdzający tę informację. Istnieje za to inny dokument, do którego dotarł prof. Bogdan Musiał, polski historyk mieszkający w Niemczech, co opisali w aktualnym numerze tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.
Czytamy w nim, że Rada Ministrów ZSRS postanawia polecić MSZ, by ten powiadomił rząd PRL, iż Związek Sowiecki od dnia 1 stycznia 1954 r. zrezygnował z pobierania reparacji od Niemiec i od strony polskiej oczekuje tego samego, co ma zostać potwierdzone podpisaniem protokołu. Żadnych negocjacji czy propozycji, polecenie, a w zasadzie, biorąc pod uwagę realia – rozkaz do wykonania. Cała ta konstrukcja umowno-nakazowa była powiązana także z dostawami węgla z PRL do ZSRS […]
— wskazali dziennikarze w okładkowym artykule opartym m.in. na ustaleniach wspomnianego historyka.
O tym, że Polska nie zrzekła się reparacji prof. Musiał mówił wielokrotnie także w rozmowie z naszym portalem.
Również w raporcie zaprezentowanym dziś przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka, że oświadczenie ówczesnej Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 1953 r. o zrzeczeniu się przez PRL reparacji wojennych zostało złożone pod naciskiem władz PRL.
CZYTAJ TAKŻE:
aja/Reuters, „Sieci”, wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/612745-niemcy-ida-w-zaparte-ws-reparacji-jest-stanowisko