Trwa 187. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 29 sierpnia 2022 r.
23:38. „Niekomfortowo niski” poziom pocisków do haubic w USA
Ze względu na pomoc Ukrainie liczba pocisków do haubic 155 mm w zasobach sił USA spadła do „niekomfortowo niskiego” poziomu - podał w poniedziałek dziennik „Wall Street Journal”. Według źródeł gazety, amerykański przemysł nie jest obecnie w stanie produkować amunicji w odpowiednim tempie.
Jak odnotowuje gazeta, USA zapowiedziały dotąd przekazanie Ukrainie 806 tys. pocisków 155 mm, podstawowego kalibru w systemach artyleryjskich NATO. Według cytowanego anonimowego przedstawiciela Pentagonu, sprawiło to, że poziom zasobów tej amunicji jest „niekomfortowo niski” i choć sytuacja nie jest jeszcze krytyczna, to „nie jest na poziomie, z którym chcielibyśmy iść do walki”.
Według sił lądowych USA, wojsko obecnie analizuje, jak kontynuować wsparcie Ukrainy, by równocześnie chronić własne zasoby. Zwróciło się też do Kongresu o dodatkowe 500 mln dolarów na zwiększenie produkcji amunicji.
20:50. MSZ chce od Turcji wyjaśnień ws. przepłynięcia rosyjskiego statku z rakietami
W MSZ Ukrainy przekazano w poniedziałek ambasadorowi Turcji notę, w której wyrażono zaniepokojenie w związku z przepłynięciem przez Cieśninę Bosfor rosyjskiego statku z rakietowymi systemami przeciwlotniczymi S-300PMU-2. Wezwano stronę turecką do złożenia wyjaśnień.
W poniedziałek do MSZ w Kijowie zaproszono ambasadora Turcji w tym kraju Yagmura Ahmeta Guldere - czytamy w komunikacie resortu. Strona ukraińska wyraziła zaniepokojenie informacjami o przetransportowaniu przez zafrachtowany przez rosyjskie ministerstwo obrony statek Sparta II zestawów rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300PMU-2. Jednostka płynęła z Syrii do Rosji przez Cieśninę Bosfor.
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Toczycki zwrócił się do strony tureckiej o udzielenie oficjalnych informacji m.in. na temat ładunku, który był transportowany statkiem Sparta II.
19:50. Nie żyje zdrajca, który przeszedł na stronę Rosji
Ołeksij Kowalow, który przez wojną był deputowanym do ukraińskiej Rady Najwyższej, przeszedł na stronę wroga. Zginął z rąk ukraińskich partyzantów w obwodzie chersońskim.
W miejscowości Zalizny Port w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zabito kolaboranta, byłego deputowanego do parlamentu Ołeksija Kowalowa
– czytamy na Belsat.eu
18:40. MSZ: misja MAEA przybędzie do Kijowa jeszcze dziś
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która zmierza do kontrolowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, przybędzie dziś do Kijowa - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
Delegacja składająca się z 14 ekspertów już wyruszyła z Wiednia i jeszcze dziś ma przybyć do Kijowa - przekazał Nikołenko. Misja ma rozpocząć pracę na Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w najbliższych dniach - dodał.
„Stanowisko Ukrainy jest jasne: okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej ze strony rosyjskich wojsk i zwiezienie na jej teren dużej liczby sprzętu wojskowego i amunicji - co narusza wszelkie międzynarodowe zasady - naraża elektrownię atomową na ekstremalne niebezpieczeństwo, w tym sprowokowanie incydentu nuklearnego”
— podkreślił rzecznik MSZ w Kijowie.
Szef MSZ Dmytro Kułeba oświadczył, że Rosja ma zdemilitaryzować obiekt, wycofać z jego terenu jednostki wojskowe, sprzęt i pracowników rosyjskiego koncernu Rosatom i ma oddać kontrolę nad elektrownią rządowi ukraińskiemu.
„Liczymy, że MAEA odegra ważną rolę w osiągnięciu tego celu” - napisał Nikołenko.
18:00. Szefowa KE: pracujemy nad interwencją kryzysową i reformą strukturalną rynku energii elektrycznej
Pilną interwencję w sprawie wysokich cen energii elektrycznej zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii.
„Szybko rosnące ceny energii elektrycznej z różnych powodów ujawniają ograniczenia naszego obecnego rynku energii elektrycznej. Został opracowany w zupełnie innych okolicznościach i w zupełnie innych celach” – powiedziała von der Leyen. „Potrzebujemy nowego modelu rynku, który będzie funkcjonował”
— podkreśliła.
„Dlatego pracujemy teraz nad interwencją kryzysową i reformą strukturalną rynku energii elektrycznej”
– dodała.
16:50. Prezydent Zełenski zachęca Europę do inwestowania w ukraińskie źródła energii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o terroryzm gospodarczy, polegający na uniemożliwieniu krajom europejskim gromadzenia gazu przed sezonem zimowym. Ukraiński prezydent przemawiał on line na konferencji energetycznej w Stavanger w Norwegii.
„Nie po raz pierwszy niezależność Europy od Rosji, w szczególności w energetyce, ma zasadnicze znaczenie dla wszystkich Europejczyków. A razem z Ukrainą Europa jest w stanie zrobić znacznie więcej niż z Rosją. Nie chcemy oglądać się za siebie i powtarzać, kto nas nie słyszał. Ale Ukraina chce, żebyśmy wszyscy nie stracili możliwości, jakie mamy w tym historycznym momencie”
— powiedział Zełenski.
Według niego Ukraina może stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego kontynentu europejskiego i wezwał do inwestycji w ukraiński przemysł gazowy.
„Ukraina może stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego kontynentu europejskiego
— przekonywał Zełenski.
Razem z Ukrainą będziecie mogli ponownie zapobiec kryzysom cenowym. Posiadamy unikalny system magazynowania gazu w pobliżu granicy UE o pojemności ponad 30 mld metrów sześciennych”.
Prezydent podkreślił również, że Ukraina posiada znaczne zasoby gazu ziemnego i wezwał inwestorów do udziału w zagospodarowaniu złóż i wydobycia.
„Rosyjscy przywódcy marzyli o zabraniu nam tej części naszego bogactwa narodowego. Ale nie pozwolimy na to. Zapraszamy wszystkich inwestorów, wykonawców, firmy usługowe do wydobywania gazu na Ukrainie. Jeśli chcesz nam pomóc pragmatycznie - to jest narzędzie: pozyskiwanie koncesji, zawieranie umów na dystrybucję produktów, prowadzenie poszukiwań i wierceń. Nasze złoża gazowe mogą odgrywać taką samą stabilizującą rolę dla Europy, jak złoża, przykładowo w Norwegii”
–podkreślił Zełenski .
Ponadto poinformował, że Ukraina przygotowuje się do zwiększenia eksportu energii elektrycznej do krajów UE. „W czasie wojny zapewniamy ten eksport, a nasza energia elektryczna jest znacznie tańsza niż ta, która jest teraz na rynku” – zaznaczył.
Prezydent Ukrainy zachęcał także do inwestowania w „zieloną” energię, a Ukraina, jego zdaniem, jest jedną z najlepszych lokalizacji do zaopatrywania Europy w „zielony” wodór, ponieważ ma wszystko, co do tego niezbędne: „Dość ziemi, dobry wiatr, dobre słońce, gotowa logistyka energetyczna – potężne linie energetyczne, gazociągi, które po odpowiednim uszlachetnieniu mogą być wykorzystywane do produkcji wodoru” - przekonywał.
Zełenski wezwał także do nałożenia sankcji na rosyjską grupę Rosatom za „szantaż radiacyjny” w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez armię rosyjską. „To nie jest normalne, że nadal nie ma sankcji wobec Rosatomu za szantaż radiacyjny w elektrowni jądrowej w Zaporożu” - powiedział.
16:00. Stefanczuk w polskim parlamencie: Dziękuję wszystkim Polkom i Polakom za to, co robicie dla Ukrainy
Dziękuję wszystkim Polkom i Polakom za to, co robicie dla Ukrainy - mówił w polskim parlamencie przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ruslan Stefanczuk po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef ukraińskiego parlamentu z wizytą w Polsce. Ciepłe powitanie z marszałek Witek. „Nie wolno nam przyzwyczajać się do tej wojny”
15:20. Wojska rosyjskie silnie ostrzeliwują Mikołajów, są zabici
Trwa silny rosyjski ostrzał Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Ostrzeliwane jest centrum i domy mieszkalne. Są ofiary śmiertelne.
Okupanci ostrzeliwują centrum i domy mieszkalne - przekazał Kim w komunikatorze Telegram. Zginął przechodzień i ludzie, którzy przebywali w domach.
Kim zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w schronach.
Mer Ołeksandr Sienkewycz napisał w mediach społecznościowych, że w mieście słychać potężne eksplozje.
15:00. Armia apeluje do mieszkańców południa o ewakuację albo przebywanie w schronach
Ukraińska armia apeluje do mieszkańców obwodu chersońskiego na południu Ukrainy o ewakuowanie się albo przebywanie w schronach w związku z „dynamicznie zmieniającą się sytuacją” - pisze Ukrinform.
„Bardzo prosimy ludność cywilną, aby znalazła schrony i przeczekała - jeśli nie było albo nie ma możliwości ewakuacji z miast, w których mogą być aktywne działania bojowe. Rozwój wydarzeń jest dosyć silny, sytuacja zmienia się dynamicznie”
— powiedziała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
Rzeczniczka tego dnia poinformowała, że siły zbrojne Ukrainy rozpoczęły ofensywę w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim.
13:45. Armia ukraińska rozpoczęła ofensywę w obwodzie chersońskim
Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły ofensywę w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim na południu kraju - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
Rzeczniczka, którą cytuje portal Suspilne, przekazała, że wojska ukraińskie rozpoczęły działania ofensywne na różnych kierunkach, w szczególności w obwodzie chersońskim.
Region ten, przylegający do anektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu, był jedynym ukraińskim obwodem w całości zajętym przez wojska rosyjskie po rozpoczęciu 24 lutego br. inwazji na Ukrainę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Siły ukraińskie rozpoczęły ofensywę w obwodzie chersońskim! Media: Wojsko zaatakowało fabrykę w Berysławiu. To rosyjski magazyn
13:25. Media: Armia przerwała pierwszą linię obrony Rosjan w obwodzie chersońskim
Siły ukraińskie przerwały pierwszą linię obrony wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podał portal Ukrainska Prawda powołując się na zgrupowanie operacyjne „Kachowka” i źródła w siłach zbrojnych Ukrainy.
Zgrupowanie „Kachowka” podało, że pułk należący do wojsk tzw. Donieckiej Republiki Ludowej opuścił swoje pozycje, a żołnierze rosyjskich sił powietrznodesantowych „uciekli z pola walki”.
Rozmówca Ukrainskiej Prawdy w Siłach Zbrojnych Ukrainy zastrzegł, że choć na niektórych odcinkach przerwano pierwszą linię obrony Rosjan, to „zbyt wcześnie jest, by mówić o czymś konkretnym, bo front jest wielki”.
13:25. SBU: zidentyfikowaliśmy wojskowego z Rosji, który zabijał cywilów pod Buczą
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że ustaliła tożsamość dowódcy jednostki rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), który miał brać udział w zabójstwie pięciu cywilów w okolicach Buczy pod Kijowem.
Według SBU wojskowym tym jest Iznaur Musajew, dowódca grupy wchodzącej w skład oddziału szybkiego reagowania Achmat, ze struktur Rosgwardii w Republice Czeczenii na rosyjskim Kaukazie Północnym.
Musajew „brał udział w zajęciu wsi Mykułycze w szeregach rosyjskich wojsk okupacyjnych”. On jako dowódca oddziału i jego podwładni „w okrutny sposób rozstrzeliwali ludzi pod pretekstem współpracy cywilów z siłami zbrojnymi Ukrainy” - głosi komunikat SBU.
Podano w nim, że przeciwko Musajewowi zgromadzono dowody i jest on podejrzany o „złamanie praw i zwyczajów wojny w połączeniu z umyślnym zabójstwem”.
W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram nie poinformowano, gdzie teraz znajduje się Musajew.
11:55. CNN: Ukraińcy z powodzeniem stosują metody walki obronnej opracowane przez USA
Ukraińcy z powodzeniem stosują niekonwencjonalne i innowacyjne metody walki obronnej, opracowane przez siły specjalne USA dla państw europejskich na wypadek ataku silniejszej militarnie Rosji – podała stacja CNN, cytując urzędników i ekspertów.
Koncepcję Operacyjną Oporu (Resistance Operating Concept – ROC) opracowano w 2013 roku, kilka lat po rosyjskiej inwazji na Gruzję. Początkowo tylko Litwa, Estonia i Polska wyrażały prawdziwy entuzjazm wobec tej doktryny, ale aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku zaskoczyła Zachód i zainteresowanie nową koncepcją obrony szybko wzrosło – pisze portal CNN.
CZYTAJ WIĘCEJ: To pomogło stawić opór rosyjskim najeźdźcom! CNN: Ukraińcy z powodzeniem korzystają z amerykańskiej koncepcji obrony
11:30. Szwedzki rząd ogłosił kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy, także wojskowej
Premier Szwecji Magdalena Andersson ogłosiła w poniedziałek kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 1 miliarda koron (ok. 94 mln euro), z czego 500 mln (ok. 47 mln euro) ma zostać przeznaczone na wsparcie wojskowe.
Przebywający z wizytą w Sztokholmie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podkreślił na konferencji prasowej, że pomoc militarna „jest najlepszym sposobem na ratowanie życia cywilów”. „Dopóki wojna będzie trwała, będziemy prosić o więcej broni, aby móc bronić siebie i Europę” - podkreślił Kułeba.
Andersson nie ujawniła szczegółów wsparcia wojskowego. Na pytanie dziennikarzy, czy oznacza to, że Szwecja przekaże Ukrainie systemy artylerii, odpowiedziała jedynie ogólnie, że „nadal będziemy wspierać Ukrainę”.
W dzienniku „Dagens Nyheter” ukazał się w poniedziałek apel byłych wysokich rangą szwedzkich dowódców, którzy wezwali rząd do wysłania Ukrainie „jednego z najlepszych na świecie systemów artyleryjskich Archer FH77 BW”. „Właśnie tego rodzaju uzbrojenia Ukraina teraz pilnie potrzebuje” - zaznaczono.
Pozostała część kolejnego pakietu dla Ukrainy ma zostać przeznaczona na pomoc humanitarną, odbudowę kraju, a także zabezpieczenie możliwości eksportu zboża. Andersson w niedzielę zapowiedziała wysłanie szwedzkich ekspertów mających pomóc w opracowaniu korytarza transportowego przez Rumunię.
Kułeba w Sztokholmie spotkał się także z szefową dyplomacji Szwecji Ann Linde, minister ds. pomocy rozwojowej Matildą Ernkrans, a także z politykami opozycji parlamentarnej.
11:10. Ekolodzy: w wyniku wojny zniszczeniu uległa jedna trzecia areału ziem uprawnych
Około jednej trzeciej areału ziem uprawnych na Ukrainie zanieczyszczono lub zniszczono w wyniku wojny z Rosją; rekultywacja tych obszarów może potrwać nawet kilkaset lat - ocenili eksperci ukraińskiej organizacji ekologicznej Ekodija, cytowani przez portal obozrevatel.com.
W opinii ekologów największym zagrożeniem jest złom zalegający na polach, m.in. fragmenty pocisków, a także przenikające do gleby związki chemiczne. Jak oznajmili eksperci z Ekodii, na każde 100 hektarów ziemi na Ukrainie przypada obecnie ponad 50 ton metali i substancji chemicznych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tragiczne skutki wojny. Aż jedna trzecia areału ziem uprawnych na Ukrainie zniszczona. Opinia ekologów nie pozostawia żadnych złudzeń
11:00. Pracownik Zaporoskiej Elektrowni Atomowej: MAEA powinna być tu na stałe
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej powinna zostać tam na stałe, ponieważ jednorazowy przyjazd nic nie zmieni – powiedział PAP pracownik tej elektrowni, który uciekł na tereny kontrolowane przez Ukrainę.
„Jeśli delegacja MAEA ma zamiar przyjechać do elektrowni i odjechać, to nie widzę w tym żadnego sensu. Jeśli delegacja pozostanie na jej terenie na dłużej, to zobaczy, co wyprawiają tam Rosjanie i przekona się, że to nie Ukraińcy lecz Rosjanie ostrzeliwują ten obiekt i stwarzają niebezpieczeństwo katastrofy”
– przekazał przez telefon.
10:40. Sprawa karna przeciwko szefowi RT za wezwania do ludobójstwa
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że skierowała do sądu sprawę karną przeciwko dyrektorowi propagandowego rosyjskiego kanału telewizyjnego RT Antonowi Kuzniecowowi-Krasowskiemu za wezwania do ludobójstwa wobec Ukraińców.
Według SBU rosyjski dziennikarz „wykorzystywał wszelkie dostępne platformy medialne do publicznego wzywania do ludobójstwa Ukraińców i likwidacji niepodległości Ukrainy”.
Służby powołują się na publikacje Kuzniecowa-Krasowskiego na serwisie YouTube i kanałach na serwisie Telegram. Oceniają, że w swoich wypowiedziach wzywał on do „fizycznego wyniszczenia Ukraińców”.
Sprawę karną wszczęto na podstawie artykułu kodeksu karnego mówiącego o ludobójstwie, wezwaniach do takich działań oraz tworzenia i rozpowszechniania materiałów zawierających wezwania do ludobójstwa.
Kuzniecow-Krasowski, bardziej znany jako Anton Krasowski, jest dziennikarzem, działaczem społecznym i publicystą. Od 2019 roku współpracuje z prokremlowską telewizją RT nadającą dla zagranicy, w której kieruje kanałem dla odbiorców w Rosji. W lutym 2022 roku, po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, został objęty sankcjami Unii Europejskiej.
09:40. Doradca prezydenta: rosyjskie ostrzały Enerhodaru to celowa prowokacja
Perfidne, powtarzające się ostrzały okupowanego przez Rosjan Enerhodaru na południu Ukrainy to celowo zorganizowany krwawy spektakl, który służy zastraszeniu mieszkańców i ukryciu „nuklearnych” zbrodni Kremla - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie ostrzelali okupowany przez siebie Enerhodar? Doradca Zełenskiego: Wróg zamierza oskarżyć o ostrzał stronę ukraińską
09:20. Rosyjskie wojsko zaatakowało Słowiańsk
Armia rosyjska ponownie ostrzelała Słowiańsk. Dzielnica „SATU” została zniszczona. Nie ma rannych ani martwych. Poinformował o tym na Facebooku szef słowiańskiego MBA Wadym Lach.
W niektórych częściach miasta, a mianowicie w Slovkurort, Tsylinny i Tseglyany jest problem z elektrycznością. Transformator, który dostarczał energię do tych mikrookręgów, całkowicie się zepsuł i nie można go naprawić
— powiedział Lyakh.
Dodał, że Tsylynka i Tsegliany zostaną ponownie połączone w ciągu tygodnia.
Sytuacja z kurortem jest znacznie bardziej skomplikowana. Postaramy się ją rozwiązać. Ale niestety to nie za tydzień lub dwa
— powiedział przewodniczący gminy.
09:00. Siergiej Szojgu odsunięty na bok?
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu jest obecnie odsunięty na bok, a dowódcy operacyjni bezpośrednio informują prezydenta Władimira Putina o przebiegu wojny z Ukrainą - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony, powołując się na niezależne media rosyjskie.
Według niedawnych doniesień niezależnych rosyjskich mediów, z powodu problemów, z jakimi boryka się Rosja w wojnie z Ukrainą, rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu jest obecnie odsunięty na bok w ramach rosyjskiego kierownictwa, a dowódcy operacyjni bezpośrednio informują prezydenta Putina o przebiegu wojny
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Rosyjscy oficerowie i żołnierze z bezpośrednim doświadczeniem wojennym prawdopodobnie stale kpią z Szojgu z powodu jego nieskutecznego i oderwanego od rzeczywistości przywództwa w sytuacji, gdy postępy Rosji utknęły w martwym punkcie. Szojgu prawdopodobnie od dawna próbuje przełamać opinię, że brakuje mu merytorycznego doświadczenia wojskowego, gdyż większość swojej kariery spędził w sektorze budowlanym i ministerstwie ds. sytuacji nadzwyczajnych
— stwierdza brytyjski resort obrony.
08:40. Z Ukrainy do Polski wjechało 5,886 mln osób
Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,886 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,068 mln osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. W niedzielę z Ukrainy przyjechało 25,1 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało z Polski 36,6 tys. osób.
Od 24.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,886 mln osób
— napisała na Twitterze Straż Graniczna.
Tylko w niedzielę do Polski przybyło 25,1 tys. osób, a do godz. 7 rano w poniedziałek - 7,9 tys. osób.
Z kolei na Ukrainę od 24 lutego wyjechało z Polski 4,068 mln osób, z czego 36,6 tys. w niedzielę.
08:20. Rosjanie odbudowują teatr w Mariupolu, by ukryć swą zbrodnię na cywilach
Rosyjskie władze okupacyjne Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, chcą jak najszybciej odbudować zniszczony teatr dramatyczny, aby ukryć popełnioną tam zbrodnię wojenną; najeźdźcy podkreślają, że jest to obiekt o rzekomej „wartości historycznej” - poinformował proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.
(Najeźdźcy) spieszą się. Poprzez +odbudowę+ (teatru) chcą wymazać wszelkie ślady i dowody zbrodni. (…) W rzeczywistości ten (obiekt) nie ma żadnej wartości historycznej i architektonicznej, podobnie jak wszystkie tego rodzaju budynki (pochodzące) z okresu sowieckiego. Jedyna wartość historyczna powstała, gdy (na teatr) spadły dwie bomby. I właśnie to okupanci próbują teraz ukryć
— napisał Andriuszczenko na Telegramie.
08:00. Osiem osób zginęło w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim
Co najmniej osiem osób zginęło w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy; siedmiu ludzi zostało rannych – poinformował w poniedziałek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.
Cztery osoby zginęły w Bachmucie - mieście, które od tygodni jest ostrzeliwane przez rosyjską artylerię. Pozostałe ofiary to mieszkańcy mniejszych miejscowości: Rajhorodka, Tetjaniwki i Mykołajiwki.
Kyryłenko przypomniał, że władze ukraińskie nie mają danych o ofiarach wśród cywilów w miastach obwodu donieckiego okupowanych przez wojska rosyjskie.
07:37. Rosja próbuje zmanipulować wyniki misji MAEA
Rosja zaczęła stosować metody podobne do tych używanych przez Iran, by zmanipulować wyniki misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według ukraińskich źródeł rosyjskie siły specjalne torturują pracowników elektrowni, by zmusić ich do milczenia w sprawie łamania zasad bezpieczeństwa, gdy na miejsce przybędą inspektorzy MAEA – zaznaczono w raporcie think tanku.
07:35. W obwodzie chersońskim zabito kolaboranta
W miejscowości Zalizny Port w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zabito kolaboranta, byłego deputowanego do parlamentu Ołeksija Kowalowa - powiadomiła w nocy z niedzieli na poniedziałek gazeta internetowa Ukrainska Prawda za lojalnymi wobec Kijowa regionalnymi władzami.
Informacje (o zabiciu Kowalowa) wymagają zweryfikowania, ale interesujące jest to, że o śmierci swojego +ministra+ napisały nawet (rosyjskie) propagandowe media. Chwilę później te doniesienia zostały usunięte
— oznajmił w niedzielę późnym wieczorem na Facebooku proukraiński wiceszef rady obwodu chersońskiego Serhij Chłań.
Jak podała Ukraińska Prawda, zabójstwo Kowalowa potwierdziły lokalne chersońskie portale i źródła w partii Sługa Narodu, czyli rządzącym na Ukrainie stronnictwie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
07:30. Misja MAEA w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) jest w drodze do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i przybędzie na miejsce w tym tygodniu - poinformował w poniedziałek na Twitterze szef Agencji Rafael Grossi, który stoi na czele misji.
Elektrownia jest okupowana przez wojska rosyjskie.
Nadszedł czas, Misja Wspierająca i Pomocowa MAEA (ISAMS) jest teraz w drodze. Musimy chronić bezpieczeństwo największego obiektu nuklearnego na Ukrainie i w Europie. Mam zaszczyt kierować misją, która będzie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w tym tygodniu
— napisał Grossi.
00:02. Zełenski: Ukraina powróci na Donbas
Ukraina z całą pewnością powróci na Donbas i resztę tymczasowo okupowanych przez siły rosyjskie terytoriów - zapewnił w niedzielę prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.
Pod koniec sierpnia na Ukrainie obchodzony był Dzień miasta Donieck i Dzień Górnika - zaznaczył Zełenski.
Donieck zawsze był jednym z najbogatszych i najsilniejszych miast Ukrainy, a praca górnika była jednym z najbardziej poważanych zawodów
— kontynuował.
Obecnie - jak dodał szef państwa - „Donbas jest praktycznie zniszczony, spustoszony przez rosyjskie ataki”.
Dumny i słynny ukraiński Donieck jest poniżony przez rosyjską okupację, jest rozgrabiony
— podkreślił Zełenski.
Rosja przyniosła tam to, co najstraszniejsze: absolutne lekceważenie wartości wszelkiego życia, całkowity brak szacunku do wszystkich; okupanci przynieśli degradację i zabitych. I wierzą, że są tam na zawsze
— powiedział szef państwa w wieczornej odezwie do narodu.
Ale są tam tymczasowo. Ukraina na pewno powróci na wszystkie okupowane terytoria
— zapewnił.
Zełenski poinformował, że przeprowadził naradę z przedstawicielami sektora obrony i bezpieczeństwa. Podkreślił, że nie może ujawniać szczegółów spotkania, jednak - jak zapowiedział - jego rezultaty siły rosyjskie odczują w dalszych działaniach ukraińskich obrońców.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/612254-relacja-187-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine