Rząd polski jest za szerokim zakazem wydawania wiz dla Rosjan, szerszym niż obejmujący tylko wizy turystyczne; osoby represjonowane przez reżim Putina mogą się zawsze ubiegać o azyl polityczny - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
CZYTAJ TAKŻE:
Rzecznik rządu został zapytany na konferencji prasowej czy Polska dołączy go grupy państw, które nie będą wydawać wiz turystycznych Rosjanom.
Wiz turystycznych dla Rosjan nie wydajemy już od jakiegoś czasu, więc nie musimy dołączać do żadnego sojuszu w sprawie wiz turystycznych
— odpowiedział. Natomiast - dodał - „jest dyskusja o tym, by ten zakaz obejmował szersze działania, bo wiemy o tym, że są jeszcze inne wizy niż turystyczne”.
Polska jest za tym, żeby generalnie ten zakaz był szeroki. Nie przekonują nas argumenty takich osób jak posłowie PO, Radosław Sikorski czy inne osoby, które są przeciwko temu rozwiązaniu (twierdząc), że to byłoby jakąś krzywdą dla obywateli rosyjskich i dotykałoby zwykłych Rosjan
— powiedział rzecznik.
Dodał, że „jeżeli są tam osoby, które są przeciwko reżimowi i taka krzywda mogłaby im się dziać, to zawsze mogą się ubiegać w Unii Europejskiej o azyl”. Zaznaczył, że „osoby, które są ofiarami działań politycznych, objęte są zupełnie inną procedurą” - powiedział.
Panie pośle Sikorski, niech się pan tak nie martwi o tych, którzy nie mogą przyjechać na wakacje do Grecji z Rosji, tylko niech się pan bardziej martwi o to, co się dzieje na Ukrainie
— dodał rzecznik rządu.
Były szef MSZ i MON, europoseł PO Radosław Sikorski napisał w sobotę na Twitterze, że jest „przeciwko totalnemu zakazowi wydawania wiz Rosjanom ponieważ: odpowiedzialność zbiorowa jest nieetyczna i kontrproduktywna; antyputinowscy Rosjanie usłyszą, że mamy ich w nosie; Putin dostanie argument, że to rusofobia”. Jego zdaniem „formularze wizowe powinny być rozszerzone o historię zatrudnienia oraz o deklaracje nieodnoszenia korzyści z autorytarnego reżimu oraz agresji na Ukrainę”. Sikorski zaproponował też, „w przypadku kłamstwa, wykluczenie ze strefy Schengen na 10 lat”. Według niego „urzędnicy konsularni mogliby sprawdzać aktywność kandydatów do wjazdu w mediach społecznościowych”.
Szef PO Donald Tusk ocenił w niedzielę, że „zakazanie wszystkim Rosjanom wyjazdu do naszych krajów europejskich byłoby jakąś formą odpowiedzialności zbiorowej” oraz zaapelował o bardziej precyzyjną akcję wizową, która nie skrzywdzi nielicznych Rosjan będących w opozycji do rządu, a którzy mogliby chcieć uciec z kraju w obawie przed represjami.
Jestem zaskoczony, że były szef polskiej dyplomacji mówi o postulacie, który w istocie nie pada, bo ani Polska, ani żaden z krajów bałtyckich nie opowiadają się za totalnym zakazem wydawania wiz. To byłoby nieracjonalne. Wizy humanitarne, czy wizy w szczególnych przypadkach, będą mogły być wydawane i powinny móc być wydawane
— skomentował wpisy Sikorskiego wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że „nie powinny móc być wydawane klasyczne wizy turystyczne”.
Brytyjski minister obrony: Jesteśmy za szerokim zakazem wiz dla Rosjan
Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział w środę, że jego kraj może zaostrzyć warunki wydawania wiz obywatelom Rosji, choć nie jest pewien, czy całkowity zakaz dla wszystkich, co jest dyskutowane w Unii Europejskiej, jest dobrym pomysłem.
Możemy zaostrzyć warunki wydawania wiz, nie jestem pewien czy całkowity zakaz jest właściwą drogą. To kwestia do przyjrzenia się przez minister spraw wewnętrznych (Priti Patel), ale na pewno nie podoba mi się - i słuchaczom zapewne też nie - patrzenie na żony oligarchów, czy nawet wysokich rangą urzędników bawiących się w Grecji czy południowej Francji czy gdziekolwiek indziej na świecie, podczas gdy ich armia popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Sądzę, że to jest bardzo niewłaściwe i ten problem ciągnie się od 2014 roku, gdy Rosja dokonała inwazji na Krym, nielegalnie anektując go, ale niektóre kraje zachowywały się, jak gdyby faktycznie nic się nie zmieniło
— oświadczył Wallace w wywiadzie dla stacji BBC 4.
Szef resortu obrony nie zgodził się z opinią, iż poparcie na Zachodzie dla Ukrainy zaczyna słabnąć w związku z kosztami życia, które pośrednio rosną w efekcie wojny na Ukrainie. Jak powiedział, rosyjski prezydent Władimir Putin chciałby, aby tak było, ale ostatnie działania i zobowiązania pomocy dla Ukrainy świadczą o czymś innym.
Prosta rzeczywistość jest taka, że widzimy to jako bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale dla naszych wartości, a świat jest nadal dość solidny i zdeterminowany
— mówił Wallace.
Oceniając sytuację na wojnie sześć miesięcy od rozpoczęcia inwazji, podkreślił, że Rosja zdecydowanie nie doceniła oporu Ukrainy.
Rosyjskie postępy mogą być mierzone w metrach na tydzień, a nie w milach, mozolnie przez małe fragmenty kraju, co jest kompletnie różne od trzydniowego planu „specjalnej operacji wojskowej” sprzed sześciu miesięcy
— powiedział.
Wallace wskazał też, że łączne straty Rosji, uwzględniając zabitych, rannych i dezerterów, przekraczają 80 tys. osób, podczas gdy w ciągu 10 lat w Afganistanie wynosiły one 15 tys.
Prezydent Litwy: Cała Rosja musi odczuć konsekwencje wojny na Ukrainie
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył w środę, że popiera propozycję wprowadzenia ograniczeń w wydawaniu wiz turystycznych obywatelom Rosji, ponieważ - jego zdaniem - konsekwencje wojny na Ukrainie musi odczuć „cała Rosja”.
Poparłbym wszystkie środki, w tym ten, który bardzo wyraźnie pokazałby agresorowi, gdzie jest jego miejsce
— powiedział dziennikarzom Nauseda. Podkreślił, że „niestety, naród rosyjski na razie popiera tę wojnę”.
Rosja musi odczuć konsekwencje tej wojny, nie tylko Putin, ale cała Rosja. Bo to niestety jest wojna Rosji
— wskazał.
Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, poinformowały, że zakaz wydawania wiz dla wszystkich obywateli Rosji mógłby uzupełnić wspólnotowe sankcje wobec Moskwy. Kwestia wiz dla Rosjan będzie omawiana w przyszłym tygodniu w Pradze podczas posiedzenia szefów MSZ państw UE.
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył we wtorek, że jeśli nie uda się przekonać wszystkich krajów UE, by nie wydawały Rosjanom wiz turystycznych, to wówczas pięć krajów graniczących z Rosją - Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska - mogłoby stworzyć regionalny blok i nie przyjmować rosyjskich turystów.
Zdaniem ministra porozumienie regionalne znacznie zmniejszyłoby przepływ rosyjskich turystów, ponieważ aby dostać się drogą lądową do UE, a takich jest większość, obywatele Rosji muszą przekroczyć granicę jednego z pięciu wymienionych powyżej krajów.
W przypadku braku konsensus w sprawie wydawania wiz obywatelom Rosji na poziomie unijnym, prezydent Nauseda zapowiedział, że poprze inicjatywę regionalną.
Jeśli nie uda nam się osiągnąć wspólnego rozwiązania w najbliższym czasie, to na pewno pomyślimy o formacie regionalnym
— oświadczył szef państwa litewskiego.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/611735-rosnie-poparcie-dla-ograniczenia-wiz-dla-rosjan