Trwa 178. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 20 sierpnia 2022 r.
22:01. Zełenski: jeszcze musimy wiele zrobić dla zwycięstwa
Ukraińcy muszą jeszcze wiele zrobić i wycierpieć dla zwycięstwa, ale już mają prawo czuć się dumni – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych na kilka dni przed Dniem Niepodległości swego kraju.
Dla zwycięstwa jeszcze trzeba walczyć, trzeba bardzo wiele zrobić, trzeba wytrwać i niestety wytrzymać dużo bólu
— oznajmił Zełenski.
Podkreślił jednak, że Ukraińcy już mają prawo być dumni z siebie, swojego państwa i swoich bohaterów.
Według niego następny tydzień będzie dla wszystkich Ukraińców ważny, a Rosja może w tym czasie „zrobić coś wyjątkowo brutalnego”. Wyraził jednak przekonanie, że w tym roku w powietrzu Krymu czuć, że „okupacja tam jest tymczasowa, a Ukraina powraca”.
24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości.
21:03. Władze: okupanci grożą rodzicom, którzy nie chcą posłać dzieci do szkoły z rosyjskim programem nauczania
Okupanci w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy grożą wysiedleniem i konfiskatą mienia rodzicom, którzy nie chcą posłać swoich dzieci do szkoły z rosyjskim programem nauczania – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Jarosław Januszewycz na Telegramie.
W ramach ostrzeżenia wszyscy rodzice, którzy nie złożą wniosku o nauczanie swoich dzieci w +szkole+, dostaną grzywnę wysokości 148 tys. rubli (prawie 12 tys. zł)
— napisał Januszewycz.
Obwód chersoński od marca br. jest pod okupacją rosyjską. Według stanu z 1 sierpnia siły ukraińskie wyzwoliły na razie 46 miejscowości w tym obwodzie.
18:50. Korytarzem zbożowym wywieziono już 670 tys. ton produkcji rolnej
Już 27 statków z 670 tys. ton produkcji rolnej wyszło z ukraińskich portów w ciągu 20 dni działania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym – poinformowało ukraińskie ministerstwo infrastruktury na Facebooku.
Resort podał, że w tym czasie wpłynęło do ukraińskich portów w celu załadunku 18 statków, a rozpatrywanych jest około 40 kolejnych wniosków o wejście do portu.
17:45. Wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego na głównej ulicy Kijowa
Wystawę zniszczonego przez siły ukraińskie rosyjskiego sprzętu wojskowego zorganizowano na głównej ulicy Kijowa, Chreszczatyku, w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy – informują ukraińskie media.
Wśród prezentowanych pojazdów są czołgi, rozmaite pojazdy opancerzone, wyrzutnie rakiet i tym podobne.
Zdjęcia i nagrania z wystawy, zamieszczone przez ukraińskie media, pokazują spacerujących między kilkudziesięcioma pojazdami mieszkańców, którzy oglądają je z bliska, a niektórzy nawet na nie wchodzą.
„W lutym Rosjanie planowali paradę w centrum Kijowa. Sześć miesięcy po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny ta żenująca wystawa zardzewiałego rosyjskiego metalu jest dla wszystkich dyktatorów przypomnieniem, że ich plany może zniweczyć wolny i odważny naród”
– napisało ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze.
17:10. W ramach projektu Armia Dronów Ukraina dostała ok. 100 maszyn
Ukraina otrzymała już około 100 dużych dronów dalekiego zasięgu w ramach projektu Armia Dronów – oświadczył ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow w wywiadzie dla agencji Ukrinform.
Fedorow powiedział, że linia frontu w Ukrainie liczy obecnie prawie 2500 km, przy czym jej głębokość jest różna - od 3 do 120 km.
„Dla strefy 3-kilometrowej potrzebujemy do 10 tys. dronów. To maleńkie +ptaszki+, które można stosować na co dzień” – oznajmił, dodając, że takie drony są potrzebne np. do walk w mieście czy do zwiadu na niewielkie odległości.
Natomiast dla głębszych stref frontu potrzebne są wielkie bezzałogowce, które latają na długie dystanse.
„Takich dronów zamówiliśmy ponad 200. Mniej więcej tyle samo potrzeba, żeby nasi żołnierze mogli wykonywać zadania taktyczne na linii frontu. Zaczynają one stopniowo docierać – około 100 sztuk jest już w Ukrainie” – oznajmił.
Na początku lipca United24, platforma służąca do zbierania funduszy dla Ukrainy na wojnę z Rosją, ogłosiła start projektu Armia Dronów. Program ten obejmuje systematyczny zakup dronów, ich naprawę, wymianę oraz szkolenia pilotażowe.
Fedorow powiedział, że w zbiórce na zakup dronów zebrano dotąd około 855 mln hrywien (ok. 110 mln zł).
17:00. Zamach na szefa kolaboracyjnej administracji Mariupola!
Rosyjscy propagandyści informują, że doszło do zamachu na kolaboranta Konstantina Iwaszczenkę, mianowanego przez rosyjskich okupantów na szefa administracji Mariupola. Wstępnie przeżył
— podano na Twitterze niezależnego kanału Nexta.
16:56. Skuteczna akcja ukraińskich hakerów. Puścili w rosyjskiej telewizji na Krymie przemówienie Zełenskiego. WIDEO
Ukraińscy hakerzy włamali się do systemu telewizji na okupowanym przez Rosję Krymie i nadali film z fragmentem przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – poinformowała w sobotę na Twitterze organizacja społeczna Informacyjne Wojska Ukrainy.
Na początku krótkiego filmu umieszczono fragment wystąpienia Zełenskiego, w którym mówi on:
Niech każdy z rosyjskich okupantów, którzy zajęli drogą ziemię Krymu, pamięta: na tej ziemi nie zaznają spokoju.
Na filmie pokazano też patriotyczny klip do piosenki Tiny Karol „Ukraina – to ty”, na którym widać m.in. puszczoną w powietrze na balonikach ukraińską flagę z godłem Tatarów krymskich. Na zakończenie ponownie pokazywany jest Zełenski, który mówi:
Krym to Ukraina! Chwała Ukrainie!
16:20. W Charkowie zainicjowano projekt przekształcania piwnic w schrony
Organizacja charytatywna Wołonterska rozpoczęła w Charkowie realizację projektu Relieve, polegającego na przekształcaniu porzuconych piwnic w mieście w tymczasowe schrony. Organizacja powiadomiła o tym w mediach społecznościowych.
„Naszym wielkim celem jest przygotowanie wystarczającej liczby piwnic dla bezpiecznego ulokowania 100 tys. osób”
– czytamy w komunikacie na Facebooku.
Organizacja podkreśliła, że pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony, gdyż przy współpracy z fundacjami Razom for Ukraine oraz Nova Ukraine przygotowano 12 piwnic, które umożliwiają przyjęcie około 1600 osób.
Fundacje skompletowały sześć brygad budowlanych, które przygotowały schrony zgodnie ze standardami ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych - m.in. odgrzybiły je, doprowadziły instalację elektryczną, wykonały wentylację oraz zainstalowały muszle klozetowe i umywalki.
16:15. 12 rannych w rosyjskim ostrzale Wozniesieńska na południu
Dwanaście osób odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Wozniesieńsk w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy – poinformowała obwodowa prokuratura na Telegramie. Wcześniej władze informowały o czworgu ciężko rannych dzieciach. Wozniesieńsk leży w pobliżu Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej.
Według prokuratury do ataku doszło o godz. 11.30 (10.30 czasu polskiego). Rakieta trafiła w 4-piętrowy budynek mieszkalny. Uszkodzone zostały dwie klatki schodowe, a także stojące w pobliżu domy prywatne i samochody.
Wcześniej szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim podawał, że rannych zostało dziewięć osób, w tym czworo dzieci w wieku 3-17 lat, i stan wszystkich czworga jest ciężki.
Agencja Ukrinform podkreśla, że w okolicy nie ma żadnych obiektów wojskowych.
Ukraińska spółka Enerhoatom zwróciła zaś uwagę, że Wozniesieńsk leży w pobliżu Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej, i nie wykluczyła, że rakieta była skierowana właśnie ku siłowni, którą Rosja próbowała zająć na początku marca.
15:30. MSZ chce, by Austria wydaliła rosyjskiego urzędnika za wpis „żadnej litości dla ludności ukraińskiej”
Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych zaapelowało do Austrii o wydalenie przedstawiciela Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu za wpis w mediach społecznościowych, w którym apeluje, by nie okazywać „żadnej litości” mieszkańcom Ukrainy – poinformował rzecznik resortu Ołeh Nikołenko na Twitterze.
Przedstawiciel Rosji Michaił Ulianow, komentując podziękowania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dla Stanów Zjednoczonych za nowy pakiet pomocy wojskowej, napisał: „Żadnej litości dla ludności ukraińskiej!”.
Rzecznik ukraińskiego MSZ wezwał w związku z tym do uznania Ulianowa za persona non grata i podkreślił, że rosyjski przedstawiciel „apeluje o likwidowanie narodu ukraińskiego”. „Tej mowy nienawiści nie można tolerować” - napisał.
14:10. Rosjanie wciąż są w elektrowni, zajęli oba schrony
Od czasu zajęcia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przez Rosjan są problemy z częściami zamiennymi i materiałami, wojskowi rosyjscy zajęli dwa schrony, wciąż przebywają na terenie siłowni, wywierają presję na personel - mówi jeden z ukraińskich pracowników.
Rozmowę z mężczyzną zatrudnionym w elektrowni opublikowała niezależna rosyjska telewizja Dożd. Mężczyzna nie podał ze względów bezpieczeństwa swojego imienia, rosyjska stacja przedstawia go jako „Michaiła” (rosyjska wersja ukraińskiego imienia Mychajło-PAP).
„Istota pracy nie zmieniła się pod względem technicznym wraz z przyjściem żołnierzy, ale uzbrojone diabły cały czas łażą po mieście”
— mówi Michaił, który zajmuje się bezpieczeństwem jednego z reaktorów.
„Chodzą po elektrowni i mieszkają na jej terenie. Sam widziałem pijanych ludzi na terenie elektrowni atomowej w Dniu Rosji (rosyjskie święto państwowe obchodzone 12 czerwca-PAP)” - opowiada.
Relacjonuje, że od przyjścia wojsk rosyjskich odczuwalny jest brak części zamiennych i materiałów, a ostrzały terenu elektrowni spowodowały uszkodzenie wielu ważnych elementów wyposażenia.
Pracownik elektrowni podkreśla, że wojskowi rosyjscy zajęli dwa schrony, które miały służyć pracownikom siłowni do schronienia się w razie niebezpieczeństwa. „Tak więc, w razie faktycznej awarii Rosjanie się tam schowają, a pozostali - niech sobie powoli umierają” - opowiada. Potwierdza też informacje mediów o pojazdach rosyjskich w turbinowni połączonej z reaktorem.
13:10. Specjaliści z Białorusi naprawiają samoloty używane przeciw Ukrainie
Specjaliści białoruscy z zakładów w Baranowiczach wysyłani są do Rosji, by tam remontować samoloty bojowe, później używane w wojnie przeciw Ukrainie - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Jak informuje wywiad, ministerstwo obrony Białorusi i rząd Rosji podpisały kontrakty na prace z zakresu napraw i remontów sprzętu lotniczego.
W szczególności, pracownicy 558. zakładów lotniczych (Baranowicze) regularnie udają się na delegacje w składzie „grup wyjazdowych” w celu wykonywania prac z zakresu odnawiania i uruchamiania sprzętu lotniczego
— podał HUR. Te prace naprawcze odbywają się według wywiadu w Kubince pod Moskwą, na terenie bazy lotniczej.
Robotnicy z Białorusi zajmują się wyprowadzaniem samolotów z magazynów i ich konserwacją, tak by mogły być użyte w walkach przeciwko Ukrainie.
„Ogółem prace są prowadzone na samolotach typu MiG-29 i jego modyfikacjach” - ocenia wywiad.
Jak oceniają władze Ukrainy, rosyjskie samoloty wojskowe atakujące Ukrainę korzystają z lotnisk na Białorusi, w tym w Baranowiczach na zachodzie kraju.
12:15. Rosjanie ustawili popiersie Lenina w jednej z mariupolskich szkół
W jednej ze szkół Mariupola na Ukrainie, zajętego przez wojska rosyjskie, władze okupacyjne zamontowały odnalezione popiersie wodza rewolucji bolszewickiej Włodzimierza Lenina - poinformował lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
„W odremontowanej szkole nr 65 w Mariupolu okupanci ustawiają odnalezione popiersie Lenina”
— napisał Andriuszczenko na komunikatorze Telegram. Opublikował zdjęcie przygotowanego do montażu popiersia.
Andriuszczenko napisał także o organizowanym w innej dzielnicy pokazie filmu z czasów ZSRR. Skomentował to ironiczną uwagą, że władze okupacyjne powinny przywrócić Mariupolowi dawną sowiecką nazwę Żdanow, by „nie hańbić imienia bohaterskiego miasta Maripola”.
11:30. CNN o zagrożeniu w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Okupowana przez wojska rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze na Ukrainie, największa taka siłownia w Europie, jest zagrożona, ale według ekspertów katastrofa nuklearna na skalę Czarnobyla nie jest prawdopodobna – podała stacja CNN.
CZYTAJ WIĘCEJ: CNN: Zaporoska Elektrownia Atomowa jest zagrożona, ale ryzyko drugiego Czarnobyla niskie
09:20. Dron uderzył w dach sztabu Floty Czarnomorskiej
Przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow poinformował, że w dach budynku sztabu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na anektowanym Krymie uderzył aparat bezzałogowy (dron) i że w rejonie tym doszło do wybuchu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Atak na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. W dach sztabu uderzył dron
08:50. Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 5,645 mln osób, na Ukrainę wyjechało 3,798 mln
Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,645 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 3,798 mln osób - poinformowała w sobotę Straż Graniczna. Tylko w piątek z Ukrainy przyjechało 26 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało 25,3 tys. osób.
„Od 24.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,645 mln osób” – napisała na Twitterze Straż Graniczna.
W piątek do Polski przybyło 26 tys. osób, a do godz. 7 rano w sobotę - 8,2 tys. osób.
Z kolei na Ukrainę od 24 lutego z Polski wyjechało 3,798 mln osób, z czego 25,3 tys. w piątek.
08:40. BBC: ukraińskie kontruderzenia na Krymie wywarły silny efekt psychologiczny na Rosjanach
Kontruderzenia sił ukraińskich na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie upokorzyły Flotę Czarnomorską i wywarły silny efekt psychologiczny na rosyjskich żołnierzach, zwłaszcza, że nastąpiły się na oczach tysięcy rosyjskich turystów – ocenia stacja BBC.
08:05. W ciągu doby zginęło siedmiu mieszkańców obwodu donieckiego
Siedmiu mieszkańców obwodu donieckiego zginęło w ciągu minionej doby na skutek ostrzałów rosyjskich - poinformował w sobotę rano szef administracji regionu, Pawło Kyryłenko. Rannych zostało 13 osób.
Cztery osoby zginęły w wyniku ostrzału miasta Bachmut, a w miejscowościach: Drużba, Konstantyniwka i Piwniczne ostrzały spowodowały po jednej ofierze śmiertelnej - napisał Kyryłenko w komunikacie na serwisie Telegram.
Przypomniał w nim, że władze ukraińskie nie mają danych o ofiarach wśród cywilów w miastach okupowanych przez Rosjan: Mariupolu i Wołnowasze.
Wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w Donbasie przy użyciu artylerii, czołgów i lotnictwa. Praktycznie codziennie władze ukraińskie informują o zabitych wśród ludności cywilnej.
07:20. Ukraińskie ataki na Krymie i w obwodzie chersońskim wywołały panikę wśród Rosjan
Ukraińskie ataki na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie i w okupowanym obwodzie chersońskim wywołały panikę wśród Rosjan; sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej bez zmian, mimo obaw o prowokacje – ocenia w sobotę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
05:40. Prokuratura: pięć lat więzienia za informowanie Rosji o ukraińskiej armii
Mieszkaniec Odessy został skazany na pięć lat więzienia za rozpowszechnianie informacji o rozmieszczeniu sił zbrojnych Ukrainy w regionie, poinformowała w sobotę prokuratura generalna w Telegramie, donosi Ukrinform.
Mężczyzna został skazany za rozpowszechnianie informacji o przemieszczaniu się i rozmieszczeniu personelu wojskowego i sprzętu sił zbrojnych, a także za nielegalne przechowywanie amunicji (część 2 artykułu 114-2, część 1 artykułu 263 kodeksu karnego).
Prokuratorzy udowodnili w sądzie, że w maju mężczyzna przesłał znajomemu z Rosji dane o stanie mostu w powiecie biełgorodsko-dniestrskim obwodu odeskiego oraz informacje o rozmieszczeniu sił zbrojnych w regionie, które wcześniej nie były oficjalnie podawane do wiadomości publicznej.Ponadto mężczyzna miał w domu bez wymaganego pozwolenia 30 naboi kalibru 5,45 mm.
Jak donosi Ukrinform, w Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji odnotowano ponad 130 faktów pomocy państwu agresorowi ze strony obywateli Ukrainy.
01:00. Antony Blinken potwierdził, że amerykański rząd nadal będzie wspierał Ukrainę
Oświadczenie sekretarza stanu jest związane z przyznaniem w piątek Ukrainie przez Stany Zjednoczone kolejnego pakietu pomocy wojskowej, poinformował Ukrinform.
W trwającej już prawie sześć miesięcy niesprowokowanej i brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę, siły zbrojne prezydenta Putina kontynuują ofensywę, zadając poważne straty ludności cywilnej i powodując masowe zniszczenia infrastruktury cywilnej
— zauważył sekretarz stanu.
Według niego prezydent Biden „pokazał jasno”, że Stany Zjednoczone będą nadal „wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne”.
Blinken zauważył, że zgodnie z dekretem Bidena o przyznaniu pomocy w wysokości 775 mln dolarów Ukraina otrzyma „dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA”. Podkreślił, że „wojska ukraińskie skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju”.
Sekretarz stanu przypomniał, że „od początku tej administracji” łączna kwota pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, łącznie z najnowszym pakietem, sięga około 10,6 mld dolarów.
Podkreślił też, że Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie pomocy wraz z sojusznikami i partnerami z ponad 50 krajów.
Odwaga i siła ukraińskiego wojska i jego mieszkańców są niezwykłe, a Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie dodatkowe systemy i zdolności… aby przynieść maksymalne korzyści na polu bitwy i wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym
— podkreślił Blinken.
00:00. Niemcy przekażą ukraińskiej armii precyzyjne pociski Vulcano
Niemcy dostarczą Ukrainie dwieście pięćdziesiąt pięć sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej Vulcano, poinformował w piątek wieczorem Ukrinform na podstawie komunikatu rządu federalnego.
Planowana pomoc wojskowa dla Ukrainy obejmuje 255 pocisków Vulcano 155 mm
— cytuje Ukrinform fragment oświadczenia rządu fedaeralnego.
Agencja zwraca uwagę, że pociski Vulcano mogą trafiać cele w odległości do 80 km. Są dwojakiego rodzaju: z modułem naprowadzania i bez niego.
Ze względów bezpieczeństwa Niemcy nie ogłosiły jeszcze, który z tych dwóch typów pocisków przekażą Ukrainie i kiedy to nastąpi, donosi Ukrinform.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/611204-relacja-178-dzien-rosyjskiej-agresji