Niemcy przekazują pierwsze wyniki badań próbek wody z Odry. Wynika z nich, że nie można wskazać jednej przyczyny katastrofy ekologicznej w rzece.
Wciąż niekompletne i niedokończone badania dotyczące substancji odżywczych nie dostarczyły jeszcze żadnych informacji wskazujących na pojedynczą przyczynę śmierci ryb w Odrze
— poinformował Sebastian Arnold, rzecznik Ministerstwa Środowiska w Brandenburgii. Zaznaczył, że analiza nie wykazała „szczególnie wysokich wartości dla metali takich jak rtęć”.
„W dalszym ciągu stwierdza się wysokie obciążenie solą”
W dalszym ciągu stwierdza się wysokie obciążenie solą i wysoką zawartość tlenu w wodzie
— dodał.
Laboratorium krajów związkowych Berlina i Brandenburgii bada obecnie kolejne próbki wody pobrane w różnych dniach i różnych punktach pomiarowych.
Próbki wody po stronie Brandenburgii pobierane są regularnie w automatycznej stacji pomiarowej we Frankfurcie nad Odrą - wyjaśnił Arnold. Próbki pobierane są w regularnych odstępach czasu 1,5 metra pod powierzchnią wody i zwykle analizowane są pod kątem takich wartości jak temperatura wody, wartość pH czy zawartość tlenu.
Teraz próbki są analizowane w laboratorium pod kątem wielu innych wartości i toksyn - wyjaśnił Arnold. W dniu 7 sierpnia wartości Odry uległy drastycznej zmianie. Zawartość tlenu, pH, mętność i inne wartości nagle wzrosły, natomiast ilość azotu azotanowego znacznie spadła.
tkwl/dw.com/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/610736-sa-pierwsze-niemieckie-wyniki-badan-probek-z-odry