Trwa 173. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.
21:45. Rzecznik ONZ: Możemy ułatwić wizytę MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Organizacja Narodów Zjednoczonych posiada możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa potrzebne, aby wesprzeć przyjazd inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jeśli tylko Rosja i Ukraina wyrażą na to zgodę - powiedział w poniedziałek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
Słowa Dujarrica padły w odpowiedzi na oskarżenia ze strony władz Rosji, że ONZ zablokowała wizytę przedstawicieli MAEA w największej elektrowni atomowej w Europie, którą w marcu opanowały wojska rosyjskie.
Sekretariat ONZ nie ma uprawnień do blokowania lub odwoływania jakichkolwiek działań MAEA
— podkreślił rzecznik Organizacji.
21:40. Doradca prezydenta: Rosjanie niszczą głównie obiekty cywilne
Siły rosyjskie 73 razy częściej atakowały w Ukrainie obiekty cywilne niż wojskowe – oświadczył w poniedziałek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Statystyka jest nieubłagana. Od rozpoczęcia agresji na pełną skalę Rosja przeprowadziła 22 tysiące ataków na obiekty cywilne. I tylko 300 ataków na wojskowe. To 73 razy mniej
— napisał Podolak.
Podkreślił, że oznacza to, iż Rosja walczy w większej mierze z cywilnymi mieszkańcami Ukrainy niż z żołnierzami.
Operacja specjalna? Demilitaryzacja? Nie. Banalne niszczenie infrastruktury i terroryzowanie ludności
— oznajmił doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
17:35. Władze: samochód wjechał na minę w obwodzie chersońskim; zginęła kobieta, jej syn ranny
Kobieta poniosła śmierć, a jej syn został ciężko ranny w poniedziałek, gdy ich samochód wjechał na minę we wsi Herojske w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformowała szefowa władz hromady (gminy) czułakiwskiej Ołeksandra Musijenka na Facebooku.
Kobieta była nauczycielką w miejscowym liceum. Jej syn został doznał poważnych poparzeń.
Musijenka powiedziała, że leczenie chłopca będzie wymagać znacznych kosztów, których rodzina nie ma. Obwód chersoński jest niemal całkowicie okupowany przez wojska rosyjskie.
17:07. Wojsko: sytuacja na Morzu Czarnym spokojna, „korytarze zbożowe” działają
Sytuacja na Moru Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie.
Sytuacja na Morzu Czarnym jest dość spokojna i stabilna, bo jest zapewnione funkcjonowanie +korytarzy zbożowych+ pod międzynarodowymi gwarancjami i monitoringiem stambulskiego centrum koordynacyjnego. Te gwarancje na razie działają i statki płyną bez jakichkolwiek przeszkód
— oznajmiła rzeczniczka.
Humeniuk podkreśliła przy tym, że zagrożenie nie zniknęło, gdyż na Morzu Czarnym przebywają okręty floty rosyjskiej – trzy jednostki wyposażone łącznie w 24 rakiety manewrujące Kalibr.
W piątek agencja Ukrinform zaznaczyła, że morskimi „korytarzami zbożowymi” z Ukrainy wyeksportowano już około 375 tys. ton ziarna i innych towarów rolno-spożywczych.
„Korytarze zbożowe” utworzono w ramach wynegocjowanego w lipcu przez Turcję i ONZ porozumienia pomiędzy Ukrainą a Rosją, która od początku inwazji w lutym blokowała ukraiński eksport morski.
16:30. Parlament przedłużył obowiązywanie stanu wojennego do 21 listopada
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przedłużyła w poniedziałek stan wojenny oraz powszechną mobilizację w kraju na kolejnych 90 dni, czyli do 21 listopada – poinformowali deputowani Ołeksij Honczarenko i Jarosław Żelezniak w mediach społecznościowych.
Stan wojenny został wprowadzony w Ukrainie 24 lutego, czyli w dzień wtargnięcia wojsk rosyjskich na terytorium kraju. Był on od tego czasu kilkakrotnie przedłużany.
Informując o przedłużeniu stanu wojennego do 21 listopada Honczarenko napisał na Facebooku:
Daj Boże, żebyśmy do tego czasu już uporali się z Moskalami.
14:50. Jedna osoba zginęła, cztery ranne w ostrzale przystanku w Charkowie
Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkaniowej Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował szef wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow na Facebooku.
Początkowo informowano o pięciorgu rannych, ale jednej z dwóch osób w ciężkim stanie nie udało się uratować.
Bołwinow podał, że ostrzał prowadzono z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Grad kalibru 122 mm. Zaznaczył, że ostrzał z takiej wyrzutni dzielnicy mieszkalnej to terroryzm.
14:20. Media niezależne zidentyfikowały wojskowych Rosji, którzy mogli brać udział w zbrodniach wojennych
Dziennikarze rosyjskiego portalu Ważnyje Istorii poinformowali w poniedziałek, że ustalili tożsamość wojskowych rosyjskich, którzy mogą być odpowiedzialni za rabunki, a także mordy cywilów w obwodzie kijowskim. Jeden z wojskowych przyznał się do tych czynów.
Materiał niezależnego portalu dotyczy wydarzeń w miejscowości Andrijiwka w obwodzie kijowskim, która od końca lutego do kwietnia znalazła się pod okupacją rosyjską. Gdy wojska rosyjskie wycofały się, pozostawiły na miejscu nie tylko setki obrabowanych domów, ale i 25 zdjęć zrobionych porzuconym telefonem, wcześniej ukradzionym jednemu z mieszkańców. Właśnie te fotografie pozwoliły na ustalenie tożsamości sprawców.
Na fotografiach młodzi wojskowi pozują z bronią i ze skradzionymi ukraińskim mieszkańcom medalami; tłem jest dom i podwórze w Andrijiwce. Portal Ważnyje Istorii zapewnił, że zidentyfikował uczestników tej specyficznej sesji zdjęciowej.
Są to żołnierze 64. brygady zmechanizowanej: Daniił Frołkin, Dmitrij Daniłow, Rusłan Głotow i Iwan Szepelenko. Wielu mieszkańców Andrijiwki, z którymi rozmawialiśmy, pamiętają żołnierzy ze zdjęć. Sądząc z opowiadań miejscowych, mogą być oni odpowiedzialni za grabieże, szabrownictwo i nawet zabójstwa
— piszą autorzy materiału.
Mieszkańcy w rozmowie z reporterką opisują, jak Rosjanie zabierali im jedzenie, auta, narzędzia, sprzęty. W czasie pobytu wojsk rosyjskich i po ich wycofaniu się w Andrijiwce znaleziono 13 ciał z ranami od kul.
Rosyjscy wojskowi mogą być zamieszani we wszystkie te zabójstwa. Jak mówią mieszkańcy, we wsi rozstrzeliwano bez sądu i śledztwa, czasem bez brania do niewoli i bez przesłuchiwania
— relacjonuje portal. Prócz 13 zabitych, w Andrijiwce zaginęło w czasie okupacji 40 osób. Mieszkańcy przypuszczają, że ich zwęglone ciała mogą być w spalonych domach.
Dziennikarze zdołali ustalić dane wszystkich Rosjan, których zdjęcia były w porzuconym telefonie. Dwóch z nich - Frołkin i Daniłow - zgodziło się na rozmowę. Daniłow zapewnił, że nie brał udziału w zabójstwach mieszkańców w Andrijiwce i że nie wie nic o dokonanych tam egzekucjach. Frołkin po pierwszych zaprzeczeniach złożył oświadczenie w którym przyznał, że brał udział w grabieżach i zastrzelił jednego z mieszkańców. Zaapelował o pociągnięcie do odpowiedzialności swych dowódców, którzy - jak zapewnił - wydali rozkaz egzekucji.
12:00. Zełenski zmienił szefów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w trzech obwodach
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił szefów struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodach kijowskim i tarnopolskim, a także skierował dotychczasowego szefa SBU w obwodzie lwowskim do kierowania strukturami SBU w Kijowie.
Zgodnie z dekretem, o którym informuje w poniedziałek agencja Ukrinform ze stanowiska szefa SBU w obwodzie lwowskim odchodzi Artem Bondarenko. Został on mianowany szefem SBU w Kijowie i obwodzie kijowskim. Zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego szefa stołecznych służb Serhija Zajca.
W obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy zdymisjonowany został dotychczasowy szef regionalnych struktur SBU, Jurij Borejczuk.
Przetasowania w służbach rozpoczęły się w połowie lipca br., gdy Zełenski zwolnił szefa SBU Iwana Bakanowa. Według mediów Bakanow był obwiniany za błędy, które doprowadziły m.in. do zajęcia przez wojska rosyjskie Chersonia na południu kraju.
Obwody lwowski i tarnopolski leżą na zachodniej Ukrainie, poza terenami okupowanymi. Rosjanie w trakcie inwazji, rozpoczętej 24 lutego, przez kilka tygodni okupowali niektóre miejscowości w obwodzie kijowskim, bezskutecznie atakując stolicę Ukrainy.
11:50. Na Ukrainie walczy sześć grup wojsk Rosji i związanych z nią separatystów
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym raporcie, że wojska rosyjskie i oddziały prorosyjskich separatystów tworzą obecnie na Ukrainie sześć zgrupowań, a skład każdej z tych grup jest niejednorodny.
Pierwsza grupa koncentruje się naokoło Charkowa i na północnym wschodzie obwodu charkowskiego. Druga rozlokowana jest wzdłuż linii łączącej Izium (w obwodzie charkowskim) i Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Kolejna znajduje się w rejonie Siwierska i Lisiczańska w obwodzie donieckim. Czwarta grupa operuje pod atakowanym Bachmutem, piąta - koło Awdijiwki i Doniecka. Szósta, ostatnia grupa znajduje się na południu Ukrainy - wskazano w raporcie, opublikowanym w niedzielę wieczorem (czasu lokalnego).
Grupy pod Charkowem i na linii Siwersk-Lisiczańsk prawdopodobnie tworzone są przez siły, których trzonem są odpowiednio oddziały Zachodniego i Centralnego Okrędu Wojskowego Rosji. Na osi Izium-Słowiańsk operują w coraz większym stopniu bataliony sformowane niedawno z ochotników, których siła bojowa jest prawdopodobnie bardzo niska. Grupie pod Bachmutem przewodzą żołnierze „grupy Wagnera”, prywatnej firmy wojskowej, podczas gdy w rejonie Awdijiwka-Donieck przeważają siły ściągnięte z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL)” - ocenia ISW. Jak dodaje, w grupie na południu, w ukraińskich obwodach chersońskim i zaporoskim, trzon oddziałów rosyjskich tworzyły najpierw wojska Południowego Okręgu Wojskowego. Wzmocniono je następnie oddziałami Wschodniego Okręgu Wojskowego, sił powietrznodesantowych i rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii).
W opinii ISW taki rozkład sił świadczy, że dla Rosji priorytet stanowi teraz ofensywa wokół Bachmutu i być może w kierunku Siwerska. Wysoka koncentracja batalionów ochotniczych wokół Iziumu i Słowiańska świadczy o tym, że rejon ten nie jest obecnie w centrum uwagi. Podatny będzie też na kontrataki ukraińskie. Na południu zaś „zbiorowiska sił w obwodzie chersońskim i wokół niego mogą stworzyć poważne wyzwania dla rosyjskiego dowództwa, zwłaszcza jeśli naciskać tu będzie kontrofensywa sił ukraińskich” - ocenia amerykański think tank.
10:00. Trzech mieszkańców obwodu donieckiego zginęło w rosyjskich ostrzałach
Trzech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło a 13 zostało rannych w rosyjskich ostrzałach w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek szef regionalnej administracji Pawło Kyryłenko.
14 sierpnia Rosjanie zabili w Donbasie trzech cywilów, w Bachmucie, Sołedarze i Marjince. Kolejnych 13 osób zostało rannych
— napisał Kyryłenko na komunikatorze Telegram.
Według jego szacunków od 24 lutego, czyli początku inwazji rosyjskiej, zginęło w ostrzałach 733 cywilów mieszkających w obwodzie donieckim. Liczba rannych przekroczyła 1900.
08:35. Sztab grupy Wagnera zniszczony w ostrzale
Sztab rosyjskiej firmy najemniczej nazywanej grupą Wagnera został zniszczony w ostrzale ukraińskim w mieście Popasna w obwodzie ługańskim - poinformował w poniedziałek szef ukraińskiej administracji obwodu, Serhij Hajdaj.
Siły ukraińskie przeprowadziły atak w niedzielę, ustalana jest liczba zabitych, przekazał Hajdaj. Jego zdaniem ustalenie miejsca ataku ułatwiła publikacja jednego z dziennikarzy rosyjskich.
W sprawie ataku sił ukraińskich na „grupę Wagnera” pojawiają się sprzeczne informacje. O zniszczeniu bazy „grupy Wagnera” w Popasnej, kontrolowanej przez wojska rosyjskie, powiadomiły najpierw w niedzielę prorządowe media w Rosji. Wcześniej jeden z rosyjskich reporterów opublikował w swoich mediach społecznościowych zdjęcia z bazy.
07:18. Ukraińcy odparli ataki Rosjan
Armia ukraińska oparła ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek rano.
Na kierunku Słowiańska wróg prowadził ostrzały z artylerii różnych typów niedaleko miejscowości: Wełyka Komyszuwacha, Wrażiwka, Załyman, Wirnopilla, Mazaniwka i Bohorodyczne. Prowadził działania szturmowe na kierunku Tychocke-Dołyna, ale bez powodzenia i wycofał się ze stratami
— głosi komunikat sztabu.
Na kierunku atakowanego od tygodni Bachmutu Rosjanie ostrzeliwali rejony miejscowości: Toreck, Bachmutske, Biłohoriwka Kurdjumiwka, Wasyliwka, Zajcewe i Zalizne, z użyciem artylerii i czołgów. Działania ofensywne podjęli w kierunku Sołedaru i Kodemy, po czym w obliczu niepowodzenia wycofali się.
W komunikacie sztab informuje o ostrzałach rosyjskich wokół kilku miejscowości w rejonie Awdijiwki. Koło Krasnohoriwki Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy. Sztab zapewnił, że na tym odcinku frontu niepowodzeniem zakończył się szturm rosyjski w kierunku miejscowości Pisky i Perwomajske.
06:50. Sześć kolejnych statków ma pozwolenie na transport zboża
Sześć kolejnych statków otrzymało pozwolenie na transport zboża z ukraińskich portów - poinformował w poniedziałek rano portal Ukraińska Prawda.
Wspólne Centrum Koordynacyjne w ramach Inicjatywy ONZ pozwoliło sześciu statkom przybywającym na inspekcję przejść przez Morski Korytarz Humanitarny na Morzu Czarnym.
Dwa z tych statków przeszły już inspekcję na Morzu Marmara i mogą udać się na załadunek do Czarnomorska w obwodzie odeskim.
Na poniedziałek zaplanowana jest inspekcja pozostałych czterech statków, które następnie również trafią do Czarnomorska.
Statki przewożące zboże z Ukrainy na eksport są chronione specjalną strefą buforową o szerokości 10 mil morskich (około 18,5 km).
06:40. Rosyjskie dowództwo opuściło Chersoń
Większość dowództwa wojsk rosyjskich opuściła Chersoń - poinformował w niedzielę na Telegramie wiceprzewodniczący rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski.
Mogę to potwierdzić. Rzeczywiście, dziś wróg nie ma ani jednej bezpiecznej drogi logistycznej, która zaspokoiłaby jego potrzeby wojskowe, konkretnie dla zaopatrzenia grupy wojskowej, która znajduje się w pobliżu Chersonia
— oświadczył Sobolewski.
Dodał, że wszystkie główne drogi są pod kontrolą ogniową sił zbrojnych Ukrainy.
Być może to był główny powód, dla którego dowództwo wojskowe Rosjan naprawdę opuściło Chersoń
— napisał.
Sobolewski uważa, że morale wojsk rosyjskich jest teraz bardzo złe, ponieważ wszystkie plany Rosjan wobec obwodu chersońskiego zawiodły.
00:05. Prezydent Zełenski: Wszyscy zwyrodnialcy odpowiedzą za swoje czyny
Ukraina i jej partnerzy zdobywają coraz więcej informacji o osobach bezpośrednio odpowiedzialnych za terror i tortury, za tak zwaną filtrację i deportację naszych obywateli, za grabieże; wszyscy ci zwyrodnialcy na pewno odpowiedzą za swoje czyny – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Pracujemy nad nowymi sankcjami przeciwko Rosji i nad tym, by obywatele terrorystycznego państwa poczuli odpowiedzialność za to, co się dzieje
— powiedział Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu.
Według ukraińskiego prezydenta „dyskusja o ograniczeniach wizowych w Europie dla posiadaczy rosyjskich paszportów codziennie staje się coraz głośniejsza, dołączają się do niej nowe państwa i kolejni politycy. W końcu powinno to doprowadzić do konkretnych decyzji”.
CZYTAJ TAKŻE: Współpracownik Zełenskiego nie kryje radości. Chodzi o ważną zapowiedź Polski! „Gratulacje, Rosjo. Nadchodzi zakaz wiz”
Jestem wdzięczny oficerom naszych służb, obrońcom praw człowieka, dziennikarzom i tym wszystkim, którzy nie ustają w wysiłkach, by ustalić wszystkie dane rosyjskich morderców. Powinniśmy jednak pamiętać, że gdy zło osiąga taką skalę, milczenie jest równoznaczne ze współudziałem. A odmowa walki ze złem jest pomocą dla tego zła
— podkreślił Zełenski.
Ukraiński przywódca zwrócił się do obywateli Rosji:
Uważam, że jeżeli macie obywatelstwo Rosji i milczycie, znaczy to, że nie walczycie. To z kolei oznacza, że popieracie działania Rosji. Gdziekolwiek jesteście, czy w Rosji, czy za granicą – wasze głosy powinny wyrażać poparcie dla Ukrainy, brzmieć przeciwko tej wojnie
— oświadczył.
red/wPolityce.pl/PAP/Twitter/Facebook/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/610562-relacja-173-dzien-wojny-zelenski-zwyrodnialcy-odpowiedza