Były kanclerz Niemiec i przyjaciel Władimira Putina Gerhard Schröder potwierdził w rozmowie z niemieckim magazynem „Stern”, że w ubiegłym tygodniu widział się z rosyjskich przywódcą. Stwierdził, że pokój na Ukrainie jest możliwy do osiągnięcia, a kluczową rolę może odegrać Turcja. Odniósł się także do gazociągu Nord Stream 2.
CZYTAJ TAKŻE:
Kreml chce negocjować
Schroeder przekonywał, że władze Rosji są otwarte na rozmowy dotyczące zakończenia konfliktu na Ukrainie.
Dobra wiadomość jest taka, że Kreml chce negocjować rozwiązania
— stwierdził były kanclerz Niemiec dodając, że porozumienie może być osiągnięte tylko wtedy, kiedy obie strony pójdą na ustępstwa. Co to oznacza? Zdaniem niemieckiego polityka Ukraina powinna odpuścić swoje roszczenia do Krymu zaanektowanego przez Rosję w 2014 r. Kijów powinien też zrezygnować ze swoich aspiracji do NATO. Dodał też, że wschodni region Donbasu powinien pozostać częścią Ukrainy, choć tamtejsza mniejszość rosyjska powinna otrzymać specjalne prawa.
Pierwszym sukcesem jest porozumienie ws. zboża, być może powoli może się ono rozszerzyć w zawieszenie broni
— stwierdził niemiecki polityk sygnalizując, że Turcja mogłaby być mediatorem pomiędzy Kijowem a Moskwą.
NS2 receptą na kryzys energetyczny?
Były kanclerz odniósł się także do kwestii kryzysu energetycznego, który zagraża Niemcom podczas tegorocznej zimy.
Najprostszym rozwiązaniem byłoby oddanie do użytku gazociągu Nord Stream 2. Jest gotowy. Jeśli naprawdę zrobi się ciężko, jest ten rurociąg, a z obydwoma rurociągami Nord Stream nie byłoby problemu z dostawami dla niemieckiego przemysłu i niemieckich gospodarstw domowych -
— odparł Schroeder dodając, że jeśli ktoś nie będzie chciał korzystać z Nord Stream 2, to odczuje tego konsekwencje, m.in. coraz wyższe ceny gazu.
Pytany o doniesienia, że Putin chce ograniczyć dostawy gazu do Niemiec, Schroeder powiedział, że „dokładnie o to pytał podczas wizyty w Moskwie”.
Jasna odpowiedź brzmiała: nie ma żadnej politycznej zapowiedzi Kremla o ograniczeniu przepływu gazu. Jest to głównie problem techniczny i biurokratyczny, notabene występujący po obu stronach. Jedna strona przerzuca odpowiedzialność na drugą
— stwierdził były kanclerz Niemiec.
wkt/stern.de
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/609120-schroder-spotkal-sie-z-putinem-kreml-chce-negocjowac