Trwa 159. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 1 sierpnia 2022 roku
22:15. Zełenski: Statek z ładunkiem wypłynął z Odessy, ale nie możemy się łudzić
Statek z ładunkiem 26 tys. ton kukurydzy wypłynął w poniedziałek z Odessy, ale nie można się łudzić, że Rosja nie spróbuje zerwać ukraińskiego eksportu – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Nie możemy mieć złudzeń, że Rosja po prostu powstrzyma się przed próbami zerwania ukraińskiego eksportu
— oświadczył Zełenski. Podkreślił przy tym, że na wypłynięcie czeka 16 kolejnych statków.
Oznajmił, że Rosja konsekwentnie wywoływała głód w krajach Afryki i Azji, które tradycyjnie importowały dużo ukraińskich towarów, a teraz – w warunkach wyjątkowych upałów w Europie – „kryzys cenowy i deficyt artykułów spożywczych zagraża także niektórym krajom europejskim”.
Prezydent powiedział, że przeprowadził z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem rozmowę, podczas której poprosił o odblokowanie makrofinansowego wsparcia dla Ukrainy wysokości 9 mln euro. Powiedział, że środki te zostaną przeznaczone na emerytury, pensje i wsparcie przesiedleńców.
Zaznaczył też, że niewystarczająca reakcja na okupację Krymu w 2014 roku i w następnych latach była jednym z czynników, za sprawą których rosyjska agresja rozrosła się do obecnych rozmiarów.
22:14. Ukraiński dziennikarz: W jednostkach rosyjskiego specnazu służą skazani za ciężkie przestępstwa
W walczącej na Ukrainie i uznawanej za elitarną rosyjskiej 45. brygadzie sił specjalnych (specnazu) wojsk powietrznodesantowych służą osoby, które były w przeszłości skazane lub są obecnie sądzone za ciężkie przestępstwa - powiadomił w poniedziałek na Telegramie ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.
W ocenie Cymbaluka taka sytuacja wynika z bardzo dużych strat osobowych w oddziałach wroga, a także niechęci wielu żołnierzy do wyjazdu na wojnę.
26 lipca ukraiński wywiad wojskowy (HUR) potwierdził, że do sił zbrojnych agresora walczących na Ukrainie rekrutowani są m.in. więźniowie z kolonii karnych.
Rosyjskie dowództwo otrzymało już pełną zgodę od władz w sprawie powoływania więźniów
— przekazano w komunikacie HUR.
Wcześniej, pod koniec maja, wywiad donosił o nieproporcjonalnie dużej liczbie osób skazanych za przestępstwa, które służą w czeczeńskich oddziałach uczestniczących w inwazji.
W agresji Rosji na Ukrainę wzięło dotąd udział około 2,5 tys. żołnierzy z Czeczenii; spośród 953 ochotników z tej kaukaskiej republiki 101 osób ma za sobą kryminalną przeszłość lub obowiązują wobec nich wyroki sądowe
— informowała wówczas agencja UNIAN za ukraińską służbą.
21:27. Ostrzał mikrobusu w obwodzie chersońskim
Dwie osoby poniosły śmierć, a dwie zostały ciężko ranne w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie mikrobusu ewakuacyjnego w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł.
Wiłkuł powiedział na briefingu, że z okupowanej wsi Starosilla próbowano ewakuować mikrobusem siedem osób cywilnych, ale w okolicach wsi Dowhowe pojazd został ostrzelany przez rosyjskich żołnierzy.
Dwie osoby zginęły, a pozostałe – trzech mężczyzn i dwie kobiety – udało się ewakuować do Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim. Dwie osoby są w ciężkim stanie i mają rozległe poparzenia – znajdują się w szpitalu.
21:07. Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 550 mln dolarów - poinformował w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W skład pakietu wejdzie dodatkowa amunicja do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm.
Kirby powiedział, że będzie to już 17. pakiet sprzętu dla Ukrainy pochodzący bezpośrednio z amerykańskich magazynów. Łączna wartość obiecanej pomocy wojskowej dla Kijowa od początku rosyjskiej inwazji to niemal 8 mld dolarów. Nie podano dotąd szczegółów pakietu poza tym, że będzie zawierał dodatkowe rakiety do zestawów HIMARS oraz amunicję artyleryjską do haubic 155mm.
W piątek ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że ostatnie cztery wyrzutnie HIMARS dotarły na Ukrainę, co zwiększyło ich liczbę do 16.
Kirby poinformował, że pakiet był omawiany podczas piątkowej rozmowy telefonicznej w gronie szefa dyplomacji USA Antony’ego Blinkena, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana oraz najwyższego rangą dowódcy wojskowego gen. Marka Milleya z ich ukraińskimi odpowiednikami.
20:33. Ukraińcy odparli ataki okupanta na kierunku bachmuckim
Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki między innymi na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju, a na południu wojska rosyjskie próbują odbudować uszkodzone mosty przez Dniepr – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie usiłowały poprawić swoje położenie taktyczne w okolicach Sołedaru, Werszyny i Bachmutu, ale zostały odparte przez siły ukraińskie. Siły rosyjskie nacierały też w stronę Awdijiwki i Pisków w obwodzie donieckim, lecz bez powodzenia – walki nadal trwają. Wojska ukraińskie udaremniły ponadto próby przesunięcia się sił rosyjskich w stronę Marjinki w tym samym obwodzie oraz wykryły i unieszkodliwiły rosyjską grupę zwiadowczą w okolicach Mazaniwki.
Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały Charków i kilkanaście innych miejscowości. Rosyjska grupa zwiadowcza usiłowała zlokalizować pozycje ogniowe wojsk ukraińskich, ale starania te nie powiodły się i grupa się wycofała.
18:45. Dzięki platformie wsparcia United24 zebrano ponad 161 mln dolarów dla Ukrainy
Mieszkańcy 110 krajów świata wpłacili już ponad 161 mln dolarów na wsparcie Ukrainy za pośrednictwem międzynarodowej internetowej platformy United24 - poinformował w poniedziałek na Telegramie ukraiński resort transformacji cyfrowej.
Pomagają Ukrainie obywatele m.in. USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Kanady, ale też ludzie z tak egzotycznych państw i terytoriów, jak np. Wybrzeże Kości Słoniowej, Nikaragua, Honduras, Antigua i Barbuda oraz Anguilla na Karaibach czy Niue na Oceanie Spokojnym - czytamy w komunikacie ministerstwa.
To żywy przykład tego, jak dzięki technologiom cyfrowym ludzie w każdym zakątku świata mogą przyczynić się do zwycięstwa nad złem
— oświadczył ukraiński resort.
Uruchomiony na początku maja przez ukraińskie władze międzynarodowy program wsparcia, znany jako United24, to internetowa platforma przeznaczona do zbierania funduszy na pomoc Ukrainie w wojnie z Rosją. Zgromadzone pieniądze są przekazywane Narodowemu Bankowi Ukrainy, który rozdysponowuje je między poszczególne ministerstwa.
Naszym celem jest stworzenie na tej podstawie stałego mechanizmu. Dzięki tej inicjatywie będzie można w przyszłości udzielać pomocy krajowi ofierze zbrojnej agresji lub katastrofy naturalnej
— poinformował w maju prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przybliżając założenia United24.
17:53. Rosyjscy okupanci nasilają represje w obawie przed partyzantami
W obawie przed ukraińskim ruchem partyzanckim rosyjscy okupanci podejmują coraz większe środki ostrożności i nasilają represje przeciwko ludności cywilnej na zajętych obszarach południa Ukrainy - powiadomił w poniedziałek rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Udane działania ukraińskiego podziemia nie umknęły uwadze wroga. Przeciwnik zmienił taktykę. (…) Okupanci nie przemieszczają się już w mundurach podczas operacji antypartyzanckich, wykorzystują też (wyłącznie) samochody z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi. Odnotowano również przypadki zastosowania dronów rozpoznawczych do monitorowania miejsc masowego gromadzenia się ludzi, takich jak rynki, kawiarnie czy place w centrach miast
— oświadczono na łamach serwisu.
Przekazano także doniesienia o wysiedleniu cywilów zamieszkujących dotąd w promieniu 400 metrów od stacji kolejowej Bryliwka w obwodzie chersońskim. Miejsce, do którego przewożony jest rosyjski sprzęt wojskowy, zostało otoczone kordonem żołnierzy. Okupanci mają się w ten sposób zabezpieczać się przed „zainteresowaniem” ze strony lokalnej ludności i powiadamianiem przez nią ukraińskiej armii o ruchach sił agresora.
Najeźdźcy zaostrzyli i zintensyfikowali kontrole dokumentów, telefonów i komputerów osobistych oraz rewizje domów na południu Ukrainy.
Okupanci masowo poszukują (też) broni strzeleckiej i odbierają ją mieszkańcom nawet pomimo posiadanych (przez nich) zezwoleń. (Agresorzy) rozumieją, przeciwko komu ta broń zostanie użyta podczas kontrofensywy ukraińskich wojsk. (…) Rosjanie nareszcie (sami) przyznali, że są tutaj wrogami
— oznajmiły władze w Kijowie.
17:50. Hakerzy zaatakowali już ponad 6 tys. rosyjskich stron i serwisów internetowych
Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, hakerzy zaatakowali ponad 6 tys. rosyjskich stron i serwisów internetowych, w tym m.in. rządowe portale zapewniające usługi dla obywateli - podało w poniedziałek ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy.
Jak powiadomił resort, ukraińska „armia IT”, składająca się z 250 tys. „hakerów-ochotników z całego świata” wzięła na cel głównie państwowe rosyjskie serwisy. Doprowadziło to m.in. do braku możliwości zrealizowania niektórych operacji finansowych czy złożenia dokumentów na uczelnie przez kandydatów na studia.
Zablokowano również m.in. Roseltorg, czyli największą internetową platformę przetargową, co spowodowało wyciek wrażliwych danych. Atakowano także mniejsze serwisy biznesowe, takie jak np. strony umożliwiające zakup biletów lotniczych i usług ubezpieczeniowych, portale księgowe, witryny kurierskie oraz strony internetowe firm.
Jak czytamy w komunikacie resortu, z powodu działań hakerów ucierpiały też rosyjskie propagandowe media - telewizje i serwisy internetowe oraz państwowa agencja kosmiczna Roskosmos.
W piątek ukraińskie ministerstwo obrony zapowiedziało skoordynowanie wysiłków na rzecz skuteczniejszej walki z Rosją w cyberprzestrzeni i zorganizowanie tzw. hakatonu, czyli maratonu hakerskiego. Jak wyjaśnił wiceminister obrony Ukrainy Ołeh Hajduk, głównym celem przedsięwzięcia będą: koordynacja wysiłków sektora IT na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa kraju w cyberprzestrzeni, ustalenie prawno-organizacyjnych ram działalności w tej sferze, a także wypracowanie rozwiązań w zakresie walki cybernetycznej.
16:52. Ukraińskie MSW: Poszukiwanych jest 203 dzieci, głównie zaginionych w strefie walk
W Ukrainie poszukiwanych jest 203 dzieci, przy czym większość z nich zaginęła w strefie działań wojennych – poinformowała w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Kateryna Pawluczenko.
Wiceszefowa MSW powiedziała na briefingu, że od początku wojny policja ukraińska dostała zgłoszenia o zaginięciu 4242 dzieci, ale 4039, czyli 95 procent, już zostało odnalezionych.
Według danych ukraińskiej Prokuratury Generalnej 358 dzieci poniosło śmierć w Ukrainie na skutek rosyjskich ostrzałów, a co najmniej 693 zostało rannych. Ponad 5740 zostało nielegalnie wywiezionych do Rosji, przy czym z powrotem do kraju udało się sprowadzić tylko 47.
16:48 Rosyjskie paszporty przyjęło tylko 1 proc. mieszkańców obwodów chersońskiego i zaporoskiego
Rosyjskie paszporty zgodziło się przyjąć tylko około 10 tys. osób, czyli zaledwie 1 proc. dorosłej ludności w częściowo okupowanych przez wroga obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - powiadomił w poniedziałek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Osoby, które (przyjęły) rosyjski paszport, dostają za to od okupantów 10 tys. rubli (około 750 zł)
— dodano w komunikacie na łamach serwisu.
Ukraińskie władze powiadomiły również o dużych trudnościach najeźdźców z wprowadzaniem do obiegu rosyjskiego rubla.
Na południu (Ukrainy) agresorzy dystrybuują swoje fałszywe rachunki w rublach za opłacenie usług komunalnych. Większość mieszkańców zdaje sobie jednak sprawę z nieważności tych kawałków papieru. Dlatego Rosjanie uciekają się do gróźb. W Chersoniu okupanci zgromadzili prezesów spółdzielni mieszkaniowych i zagrozili im „środkami zapobiegawczymi”, jeśli mieszkańcy nie będą płacić rachunków „w interesie Federacji Rosyjskiej”
— powiadomił rządowy portal.
Jak podkreślono, wysiłki najeźdźców przynoszą, jak dotąd, ograniczone efekty.
Dotyczy to w szczególności sektora prywatnego, ponieważ opłaty są tam przyjmowane niemal wyłącznie w (ukraińskich) hrywnach
— czytamy w raporcie Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Na początku czerwca pojawiły się doniesienia, że okupanci w regionie chersońskim grożą zarekwirowaniem majątku lub podpaleniem właścicielom sklepów, którzy nie chcą wprowadzić do obiegu rubli.
Od 5 czerwca nakazujemy wam wprowadzić podwójne cenniki, w rublach i hrywnach. Macie przyjmować ruble na równi z hrywnami!
— zażądały władze z nadania Kremla.
Najeźdźcy zapowiedzieli wówczas, że w ciągu tygodnia lub dwóch przeprowadzą inspekcję, by sprawdzić, czy zarządzenie zostało zrealizowane.
Jeśli nie wypełnicie rozkazu, to wasz majątek przejdzie pod zarząd (rosyjskiej) administracji wojskowo-cywilnej, a w najgorszym przypadku którejś nocy sklep przypadkowo spłonie
— zagrożono mieszkańcom Chersońszczyzny.
Miasto Chersoń, niemal cały obwód chersoński i południowa cześć regionu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia ukraińskie władze i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych.
25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim. 11 lipca zarządzenie to rozszerzono na wszystkich obywateli Ukrainy.
16:46. Ukraińskie wojsko: Nasze siły mają pod kontrolą ogniową rosyjskie szlaki w obwodzie chersońskim
Siły Zbrojne Ukrainy mają pod kontrolą ogniową rosyjskie szlaki logistyczne i transportowe na okupowanych terenach obwodu chersońskiego na południu kraju – oznajmiła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
Można powiedzieć, że na kierunku chersońskim nadal mamy kontrolę ogniową nad okupowanym terytorium, w tym nad arteriami logistycznymi i transportowymi. Już potwierdziliśmy, że wrogi transport żołnierzy, broni i amunicji, który (rosyjscy żołnierze) próbowali dostarczyć, aby zabezpieczyć swoje wojsko, został przez nas zniszczony
— oznajmiła Humeniuk na briefingu.
Rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk poinformował w niedzielę, że ukraińska armia ostrzelała z wyrzutni HIMARS 40 rosyjskich wagonów kolejowych, które przybyły z żołnierzami i sprzętem z okupowanego Krymu do obwodu chersońskiego. Podał, że ok. 80 wojskowych zginęło, a 200 zostało rannych.
Humeniuk zapewniła, że wojsko ukraińskie nadal będzie kontynuować taktykę niszczenia magazynów amunicji w różnych rejonach obwodu chersońskiego.
Według rzeczniczki siły rosyjskie koncentrują się między innymi na kierunku krzyworoskim, nasilając ostrzał tych terenów.
Sytuacja nadal jest trudna i dynamicznie się zmienia, ale (ukraińskie) siły obrony mimo to ją kontrolują
— oznajmiła.
Pytana o skutki zniszczenia przez siły ukraińskie mostów w obwodzie chersońskim, odparła, że wojska rosyjskie próbują przerzucać sprzęt wojskowy innymi sposobami, np. wykorzystując przeprawy promowe czy pontony, ale „na razie idzie to bardzo słabo”.
15:26. Ukraińska Marynarka Wojenna: Pojmano 11 rosyjskich żołnierzy, w tym oficera
Żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej pojmali na terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy 11 rosyjskich wojskowych, w tym oficera – poinformowała w poniedziałek Marynarka Wojenna Ukrainy na Telegramie.
W komunikacie podano, że jeńców – oficera, chorążego i dziewięciu żołnierzy zmobilizowanych przez separatystyczną Doniecką Republikę Ludową - pojmano w ciągu ostatniej doby w wyniku udanych działań kontrofensywnych.
Jak dodano, w ciągu ostatniej doby artyleria ukraińskich sił morskich zniszczyła jeden rosyjski pojazd opancerzony, a także zabito lub zraniono ponad 20 żołnierzy rosyjskich.
15:12. Kolejne cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS dla Ukrainy!
Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS od Stanów Zjednoczonych - poinformował w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow na Twitterze.
Cztery kolejne systemy HIMARS dotarły na Ukrainę. Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi, sekretarzowi obrony Lloydowi Austinowi III i amerykańskiemu narodowi za wzmacnianie ukraińskiej armii
— napisał Reznikow.
Ocenił, że żołnierze ukraińscy „dowiedli swej sprawności w posługiwaniu się tą bronią”.
USA wcześniej wysłały Ukrainie 12 systemów HIMARS. Od 24 lutego Waszyngton przekazał Kijowowi broń o wartości ok. 7,3 mld dolarów. Tydzień temu koordynator ds. komunikacji strategicznej amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapowiedział, że USA ogłoszą kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy w „bliskiej przyszłości”.
Reznikow oceniał w lipcu, że do powstrzymania sił rosyjskich wojska ukraińskie potrzebują ok. 50 systemów HIMARS, a do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy - ok. 100.
13:56. Reznikow: Dostaliśmy od Niemiec wyrzutnie rakietowe MARS II
Ukraina otrzymała obiecane jej przez Niemcy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe MARS II - potwierdził w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Wcześniej o przekazaniu systemów powiadomiła strona niemiecka, informując, że chodzi o trzy zestawy.
W komentarzu na Twitterze Reznikow podkreślił, że dostarczone z Niemiec systemy są podobne do już otrzymanych zachodnich wyrzutni M270. Ukraina otrzymała tego rodzaju broń z W. Brytanii. Systemy MARS II są zmodernizowaną wersją tego uzbrojenia.
Dziękuję Niemcom i osobiście mojej koleżance minister obrony Christine Lambrecht za te systemy
— napisał Reznikow.
System uzbrojenia M270 jest artylerią rakietową z 12 wyrzutniami umieszczonymi na opancerzonym pojeździe gąsienicowym.
13:23. „Le Figaro”: Zełenski przygotowuje kraj na zaostrzenie wojny z Rosją
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przygotowuje swój kraj na zaostrzenie wojny z Rosją – informuje w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.
Gazeta przypomina, że prezydent Ukrainy wezwał w sobotę do ewakuacji Donbasu, ponieważ rosyjskie bombardowania nasiliły się w tym regionie i na południu kraju. Z kolei w Mikołajowie doszło do zmasowanych ostrzałów, prawdopodobnie najsilniejszych od rozpoczęcia wojny 24 lutego. Pociski rosyjskie uderzyły w rejony Charkowa i Sum.
W sobotę wieczorem prezydent Zełenski wezwał ludność do ewakuacji obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, aby uniknąć „rosyjskiego terroru”.
Setki tysięcy ludzi, w tym dzieci, wciąż znajdują się na terenach zaciekłych walk w obwodzie donieckim. Im więcej z nich teraz wyjedzie (…), tym mniej zabije armia rosyjska
— oświadczył.
Wicepremier Iryna Wierieszczuk zapowiedziała wcześniej przymusową ewakuację całej ludności Doniecka, jednego z dwóch regionów administracyjnych zagłębia przemysłowego Donbasu. Motywowała tę decyzję zniszczeniem sieci gazowych i przewidywanym brakiem ogrzewania zimą.
„Le Figaro” pisze również o „strategii terroru, masowych tortur i egzekucji” ukraińskich więźniów i dużej aktywności rosyjskiej formacji najemniczej, znanej jako grupa Wagnera, w Ukrainie.
13:20. Ukraińskie MSZ uruchomiło całodobową „gorącą linię” dla uchodźców wojennych
MSZ Ukrainy uruchomiło całodobową „gorącą linię” dla obywateli, którzy w wyniku inwazji rosyjskiej musieli wyjechać za granicę i poszukują informacji o warunkach pobytu w krajach, w których się znaleźli - podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina.
Od końca czerwca „gorąca linia” działała w trybie próbnym. Przeznaczona jest także dla tych, którzy rozważają wyjazd.
Obecnie około 60 proc. telefonów jest z różnych zakątków świata, od Polski po Brazylię - podaje Interfax-Ukraina. Około 40 proc. zapytań nadchodzi od osób pozostających na Ukrainie.
Dzwoniący pytają najczęściej o pomoc socjalną i medyczną, warunki zatrudnienia i przepisy celne w poszczególnych krajach. Linia działa całodobowo.
Według sondażu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), opublikowanego w połowie lipca, 65 procent Ukraińców, którzy wyjechali za granicę z powodu wojny, nie planuje w najbliższym czasie powrotu. Spośród 8,8 miliona osób, które wyjechały po inwazji rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego br., za granicą pozostaje wciąż 5,6 miliona.
11:37. Ambasador Ukrainy w Londynie: Wkrótce otrzymamy brytyjskie okręty przeciwminowe
Wielka Brytania przekaże wkrótce Ukrainie okręty przeciwminowe; duża grupa marynarzy ukraińskich przechodzi teraz w Wielkiej Brytanii odpowiednie szkolenie - poinformował w poniedziałek w telewizji ukraińskiej Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.
Wielka Brytania nadal wspiera Ukrainę w konfrontacji z rosyjskimi najeźdźcą i m.in. przygotowuje się do przekazania naszemu krajowi kilku okrętów wojennych. Na jednym z nich niedawno byłem
— powiedział Prystajko. Wyjaśnił następnie, że dla Ukrainy priorytetem są okręty przeciwminowe i że „wyjściową liczbą” są dwie takie jednostki.
Jak dodał, okręty, które otrzyma Ukraina, będą zmodernizowane i wyposażone w specjalny sprzęt, niezbędny stronie ukraińskiej.
Prystajko przypomniał, że na realizację wsparcia dla Ukrainy władze brytyjskie przeznaczyły dotąd ponad 2,3 mld funtów. Środki te zostały wydane na pomoc wojskową, m.in. na ponad 5 tys. ręcznych wyrzutni przeciwpancernych (NLAW) oraz wyrzutni wieloprowadnicowych M270 MLRS.
10:18. Rosja atakuje cele cywilne 60 razy częściej niż wojskowe
Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie 60 razy częściej atakowały cele cywilne niż wojskowe; od 24 lutego br. przeprowadziły one około 17,3 tys. ostrzałów celów cywilnych - podała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).
Choć władze rosyjskie oficjalnie zaprzeczają tym atakom, to „w ciągu pięciu miesięcy wojny Rosja atakowała obiekty cywilne niemal 60 razy częściej niż wojskowe. Oto dane: 17,3 tys. ataków na obiekty cywilne i prawie 300 - na wojskowe” - głosi materiał, opublikowany na Facebooku ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD). Podlega ono Radzie Bezpieczeństwa i Obrony.
Według centrum przyczyną ostrzałów obiektów cywilnych jest m.in. nieprecyzyjność uzbrojenia rosyjskiego i posługiwanie się błędnymi danymi - fałszywymi, bądź już przestarzałymi.
Jak poinformowano w materiale, w miastach takich jak Mariupol, Charków, Czernihów, Bucza, Siewierodonieck i Lisiczańsk ponad połowa powierzchni mieszkalnej została zniszczona bądź uszkodzona.
Osiem procent ludności Ukrainy, czyli ponad 3,5 mln ludzi pozostało bez dachu nad głową
— ocenia CPD.
Władze Ukrainy są też przekonane, że dochodzi do rozmyślnych ataków na cele cywilne. Na początku lipca CPD podawało, że podczas szczególnie śmiercionośnych ostrzałów w miastach ukraińskich Rosjanie użyli rakiet Ch-22 (w kodzie NATO - AS-4 Kitchen) na taką odległość, na jaką utrzymują one precyzję. Zastosowali je m.in. w Krzemieńczuku, gdzie w ostrzale centrum handlowego zginęło ponad 20 osób.
Do ataków na budynki mieszkalne, szpitale, teatry i szkoły, w których giną cywile, dochodziło od pierwszych dni wojny - a więc, w czasie, gdy wojska rosyjskie miały więcej broni precyzyjnej.
09:50. Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z portu w Odessie
Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni ma we wtorek dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł popłynąć dalej – poinformowało tureckie ministerstwo.
Według danych ONZ Razoni przewozi ponad 26 tys. ton kukurydzy – podała AP.
Kukurydza ma trafić do Libanu, który według Banku Światowego boryka się z jednym z największych kryzysów finansowych od ponad 150 lat. W 2020 roku potężna eksplozja w porcie w Beirucie, stolicy kraju, zniszczyła część miasta, w tym silos ze zbożem – przypomina amerykańska agencja.
09:13. Rosjanie wznawiają ataki naziemne
Siły rosyjskie wznowiły lokalne ataki naziemne na północny zachód i południowy zachód od Iziumu. Tym samym mogą ustalać warunki dla operacji ofensywnych dalej na zachód do obwodu charkowskiego lub w kierunku Charkowa.
09:07. Rosja nie chce, by świat poznał prawdę o ataku na obóz w Ołeniwce
Rosja nie dopuszcza Czerwonego Krzyża do obozu w Ołeniwce, gdzie w wyniku wybuchu zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców wojennych, czym utrudnia wysiłki na rzecz międzynarodowego dochodzenia w sprawie tego ataku – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W najnowszym raporcie think tanku podkreślono, że do niedzieli władze Rosji nie odpowiedziały na wniosek Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o dostęp do tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce, który znajduje się we wschodniej Ukrainie, na obszarze kontrolowanym przez Rosjan.
Według ukraińskiej armii za atakiem na obóz w Ołeniwce, gdzie przetrzymywano m.in. wziętych do niewoli obrońców mariupolskiego Azowstalu, stały wojska rosyjskie. Moskwa usiłowała natomiast oskarżać o ten atak Ukraińców. W wyniku wybuchu zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych – informowała ukraińska prokuratura generalna.
07:49. Rosja koryguje plan ofensywy w Donbasie
Rosja prawdopodobnie koryguje plan prowadzonej od kwietnia ofensywy w Donbasie, bo nie zdołała dokonać przełomu operacyjnego; jako obszar wymagający wzmocnienia zidentyfikowała front zaporoski - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
W ciągu ostatnich czterech dni Rosja kontynuowała próby taktycznych ataków na oś Bachmutu, na północny wschód od Doniecka, ale zdołała jedynie czynić powolne postępy. Jak informowały w zeszłym tygodniu władze ukraińskie, Rosja prawdopodobnie przesuwa znaczną część swoich sił z północnego sektora Donbasu na południe Ukrainy. Rosja prawdopodobnie koryguje projekt operacyjny swojej ofensywy w Donbasie po tym, jak nie udało jej się dokonać decydującego przełomu operacyjnego w ramach planu realizowanego od kwietnia. Prawdopodobnie zidentyfikowała swój front zaporoski jako obszar wrażliwy, wymagający wzmocnienia
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
07:18. Białoruś wysłała dodatkowe zestawy do walki radioelektronicznej
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek w porannym komunikacie, że sąsiednia Białoruś wysłała do regionów graniczących z Ukrainą dodatkowe zestawy do walki radioelektronicznej.
Dodatkowe rozmieszczanie zestawów do walki elektronicznej przez siły zbrojne Białorusi odbywa się w rejonach graniczących z naszym krajem
— informuje sztab w codziennym raporcie opublikowanym na Facebooku. Przypomina w nim, że poniedziałek jest 159. dniem agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie.
W komunikacie wskazano, że Rosja kontynuuje ostrzały miejscowości wokół Charkowa, prowadząc je z czołgów, artylerii lufowej i rakietowej.
W obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie prowadzą szturm na miasto Bachmut. Na południu, na kierunku Zaporoża „trwa przegrupowanie sił wroga” - informuje sztab.
Ostrzegł także, że Rosja wzmacnia swoje wojska na kierunku Krzywego Rogu - miasta w obwodzie dniepropietrowskim.
Białoruś oficjalnie nie przystąpiła do wojny po stronie Rosji, ale udostępnia jej swoje terytorium do ataków na Ukrainę.
00:01. Zełenski: Rosjanie przerzucają część sił na południe
Rosyjska armia przerzuca część swoich sił ze wschodu na południe, ale to jej nie pomoże, żaden z ich ataków nie pozostaje bez naszej odpowiedzi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę wieczorem nagraniu.
Ukraiński przywódca poinformował, że minionej doby doszło do jednego z najpotężniejszych ostrzałów Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego od początku pełnowymiarowej wojny. Na budynki mieszkalne, szkoły, inną cywilną infrastrukturę i obiekty przemysłowe w mieście spadło kilkadziesiąt rakiet i pocisków.
Szef państwa złożył kondolencje bliskim założyciela jednej z największych firm z branży rolniczej Ukrainy Ołeksija Wadaturskiego i jego żony, którzy zginęli w ostrzale Mikołajowa.
To właśnie tacy ludzie i takie firmy, nasze ukraińskie południe, gwarantowały światu bezpieczeństwo żywnościowe
— dodał.
Jak poinformował, rosyjska armia próbuje wzmocnić pozycje na okupowanych terytoriach na południu Ukrainy i intensyfikuje swoją aktywność na tych kierunkach. Część sił ze wschodu przerzucana jest na południe: do obwodu chersońskiego i zaporoskiego.
Ale to im tam nie pomoże. Żaden z rosyjskich ataków nie pozostaje bez odpowiedzi
– podsumował prezydent.
Zapewnił, że ukraińskie siły są gotowe odpowiadać na dowolną nową aktywność wojsk rosyjskich.
Zełenski ocenił, że w sensie strategicznym Rosja „nie ma szans, by wygrać w tej wojnie”, i siły ukraińskie muszą sprawić, by odczuwała klęskę także na poziomie taktycznym
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/608812-relacja-159-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine