Trwa 156. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 29 lipca 2022 r.
22:23. Wezwanie do reakcji na zabicie jeńców
Ukraińskie struktury siłowe oraz rzecznik praw człowieka wezwali w piątek Narody Zjednoczone oraz Czerwony Krzyż do natychmiastowej reakcji na zabicie ukraińskich jeńców wojennych w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Jeńcy zginęli w precyzyjnym ostrzale przeprowadzonym przez siły rosyjskie - informowała wcześniej ukraińska armia.
We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu zwołanym przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego napisano, że ONZ i Czerwony Krzyż powinny wysłać zespoły śledcze, które zbadają tę sprawę. Dokument podpisały Siły Zbrojne Ukrainy, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oraz rzecznik praw człowieka.
W piśmie atak określono jako „cyniczny akt terroru Federacji Rosyjskiej” i „klasyczną operację prowadzoną pod fałszywą flagą”. Podkreślono, że ONZ i Czerwony Krzyż powinny zareagować, jako gwaranci porozumienia, na podstawie którego w rosyjską niewolę oddali się obrońcy położonego na południu Ukrainuy Mariupola.
22:05. Pentagon: Rosja prowadzi co najmniej 18 obozów filtracyjnych. Dochodzi tam do tortur
Rosja prowadzi co najmniej 18 „obozów filtracyjnych” na okupowanych terytoriach Ukrainy, gdzie przetrzymywani żołnierze i cywile są poddawani groźbom, torturom, a nawet egzekucjom - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.
Jak powiedział oficjel podczas briefingu prasowego poświęconego sytuacji na Ukrainie, w prowadzonych przez Rosję obozach dochodzi do tortur, gwałtów i egzekucji.
Urzędnik zaznaczył, że liczba przetrzymywanych osób jest nieznana, ale wcześniej ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała, że przez obozy dla ludności cywilnej na okupowanych terytoriach przeszły „setki tysięcy”, a na proces „filtracji” oczekuje obecnie 20 tys. Dodała, że cały system jest koordynowany przez oficjeli administracji prezydenta Rosji.
Jak podał wcześniej amerykański wywiad, w obozach Ukraińcy dzieleni są na trzy kategorię: tych, którzy nie stanowią zagrożenia stawianiem oporu wobec okupacyjnych władz - pozwala im się pozostać, niegroźnych, ale potencjalnie sprzeciwiających się okupacji - tych deportuje się w głąb Rosji oraz najgroźniejszych - mających związki np. z ukraińskim wojskiem - którzy prawdopodobnie są zamykani w więzieniach, choć ich los nie jest znany.
Odnosząc się do sytuacji na froncie, urzędnik Pentagonu ocenił, że „stosunkowo małe” zyski terytorialne Rosji są okupione „gigantycznymi stratami”, zaś przez ostatnie trzy tygodnie Ukraińcom udawało się powstrzymywać postępy Rosjan.
Oficjel powiedział też, że USA starają się pozyskać dla Ukrainy „znaczącą ilość” części do posowieckich samolotów. Dodał również, że Rosja zmaga się z „kłopotliwą sytuacją gospodarczą”, a zachodnie sankcje dopiero teraz zaczynają osiągać swoje pełne efekty.
To jest dopiero początek
— powiedział przedstawiciel Pentagonu.
22:02. Gen. Załużny: Rosyjscy zbrodniarze nie zaznają spokoju nigdzie na świecie
Rosyjscy zbrodniarze, którzy w makabryczny sposób mordują ukraińskich jeńców, nie zaznają spokoju nigdzie na świecie; zemścimy się za każdego zabitego lub okaleczonego rodaka - zadeklarował w piątek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
Rosja to państwo terrorystyczne. Okrucieństwa popełniane przez wrogów na naszych jeńcach wywołują wściekłość. (…) W przeciwieństwie do rosyjskich złoczyńców przestrzegamy norm międzynarodowego prawa humanitarnego. Jednocześnie zrobimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby ukarać winnych zbrodni (dokonanych) na naszych braciach, siostrach i ludności cywilnej
— napisał Załużny na Facebooku.
Te zbrodnie nie podlegają przedawnieniu
— dodał.
W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska dokonały ataku na tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. W ocenie Prokuratury Generalnej Ukrainy zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców wojennych, a 130 osób zostało rannych. Po ostrzale Kreml próbował zrzucić odpowiedzialność za zbrodnię na władze w Kijowie.
Według założyciela i byłego dowódcy pułku Azow Andrija Biłeckiego, w momencie rosyjskiego ataku w obozie mieli znajdować się m.in. ukraińscy żołnierze z Azowa, walczący wiosną w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Biłecki powiadomił, że kilka dni przed ostrzałem jeńcy zostali przeniesieni do osobnego budynku, który następnie został zniszczony. Podobne doniesienia przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) powiadomił, że ataku na Ołeniwkę dokonała prywatna rosyjska firma wojskowa, znana jako grupa Wagnera, na zlecenie jej właściciela, oligarchy Jewgienija Prigożyna. Decyzja o ostrzale miała nie zostać skonsultowana z ministerstwem obrony Rosji.
W czwartek w rosyjskich propagandowych mediach pojawiło się makabryczne nagranie, na którym wojskowy z armii agresora obcina genitalia związanemu ukraińskiemu jeńcowi.
22:01. Doradca mera Mariupola: Ukraińscy partyzanci podpalili uprawy, by nie dostały się w ręce wroga
Ukraińscy partyzanci podpalili uprawy zbóż w pobliżu okupowanego przez Rosjan Mariupola, żeby ziarno nie mogło zostać zebrane przez wroga; pożar objął tereny w pobliżu rosyjskich magazynów amunicji, fortyfikacji i pól minowych - poinformował w piątek lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Z pól pod Mariupolem będzie można ukraść znacznie mniej ukraińskiego zboża. Pięknie płoną w stronę Nowoazowska i Doniecka. (…) Nie ugasisz, to nie ukradniesz. Mamy nadzieję, że ogień rozprzestrzeni się na bazę (wojskową) najeźdźców
— napisał Andriuszczenko na Telegramie.
Jesteśmy gotowi na eksport ukraińskiego zboża. Czekamy na sygnał od naszych partnerów, ONZ i Turcji, do rozpoczęcia transportu - poinformował wcześniej w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przytoczonej przez jego biuro wypowiedzi podczas wizyty w mieście portowym Czarnomorsku. O gotowości do eksportu zboża zapewniał także w Odessie minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak oznajmił, 17 statków, zablokowanych przez pięć miesięcy w porcie w Odessie, jest już załadowanych zbożem.
18:39. Wywiad wojskowy: ataku na obóz w Ołeniwce dokonali żołnierze z grupy Wagnera
Atak na tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce, w którym zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców, został przeprowadzony przez rosyjską prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, na zlecenie jej właściciela, oligarchy Jewgienija Prigożyna - powiadomił w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
18:30. Siły rosyjskie przerzucają sprzęt przez Melitopol w stronę Chersonia
Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy przez okupowany Melitopol w obwodzie zaporoskim w kierunku Chersonia i Krymu – poinformował w piątek mer Melitopola Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji.
Według Fedorowa od wtorku przez Melitopol przemieszczają się codziennie dwie-trzy kolumny sprzętu wojskowego po 20-30 sztuk każda. Są to m.in. czołgi, wozy bojowe i transportery opancerzone. W czwartek widziano w mieście ostatni model systemu rakietowego Buk-M2.
Przerzut tego sprzętu jest związany z tym, że nasze siły zbrojne są już bardzo skoncentrowane na wyzwoleniu Chersonia i dlatego wojska przeciwnika tam ściągają. Jadą od strony Donbasu, Mariupola, Berdiańska
— oznajmił Fedorow.
Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia władze ukraińskie i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. 25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim. 11 lipca zarządzenie to rozszerzono na wszystkich obywateli Ukrainy.
17:45. Władze obwodu chersońskiego: w wielu miejscach walk z Rosjanami, nie ocalał ani jeden dom
W niektórych wsiach w rejonie (powiecie) berysławskim obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, gdzie trwają walki z rosyjskimi wojskami, nie ocalał ani jeden dom; ludzie chowają się w piwnicach, a najbardziej odważni uciekają pieszo lub przez zaminowaną rzekę - zaalarmował w piątek p.o. szefa regionalnych władz Dmytro Butrij.
W obwodzie chersońskim prowadzone są aktywne działania bojowe. Sytuacja w gminach rejonu berysławskiego jest bardzo trudna. (…) Cała infrastruktura została zniszczona. (…) Dziesiątki wsi pozostają bez światła, wody i gazu. Starsze osoby nie mogą otrzymać emerytur, a ludzie w trudnej sytuacji życiowej - świadczeń socjalnych, ponieważ listonosze nie pracują od początku marca. Miejscowości wyzwolone z rąk okupantów są niemal doszczętnie zrujnowane. Najeźdźcy ostrzeliwują je przez całą dobę
— napisał Butrij na Telegramie.
Kierujący obwodową administracją powiadomił także, że w ciągu ostatniej doby wszczęto postępowania w sprawie 17 rosyjskich zbrodni przeciwko ludności cywilnej Chersońszczyzny. W czwartek agresorzy zabili w tym regionie siedem osób, sześć innych ranili, a cztery miejscowości stały się celem ataków rakietowych wroga.
Ukraińska kontrofensywa w obwodzie chersońskim nabiera tempa - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. Jak dodano, wojska Ukrainy najprawdopodobniej utworzyły przyczółek na południe od rzeki Ingulec, w pobliżu północnych obrzeży okupowanego przez Rosjan Chersonia.
W środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow oznajmił, że na kierunku chersońskim obserwowane są bardzo duże ruchy wojsk nieprzyjaciela, które „ściągają tam maksymalne siły”.
Miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia władze ukraińskie i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej.
17:00. Władze: rosyjscy okupanci uruchomili pod Chersoniem przeprawę promową przez Dniepr
Rosyjscy okupanci uruchomili przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu uszkodzonego przez ukraińskie wojska mostu Antonowskiego pod Chersoniem; najeźdźcy przerzucają tą drogą swój sprzęt wojskowy - powiadomił w piątek na Telegramie p.o. szefa władz obwodu chersońskiego Dmytro Butrij.
Okupacyjne władze zapewniały (mieszkańców), że z przeprawy będzie można korzystać bezpłatnie, lecz świadkowie donoszą, że kurs w jedną stronę kosztuje 250 hrywien (ponad 30 zł - PAP)
— dodał Butrij.
Jak poinformował w najnowszym komunikacie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), ukraińskie wojska zaatakowały w środę most Antonowski pod Chersoniem po raz trzeci w ciągu 10 dni i prawdopodobnie nie nadaje się on już do użytku. 25 lipca ISW przekazał, że Ukraińcy uszkodzili również dwa pozostałe mosty wiodące do Chersonia, co może utrudnić najeźdźcom dostarczanie sprzętu wojskowego do tego miasta.
Kontrola przepraw przez Dniepr stanie się prawdopodobnie kluczowym czynnikiem dla wyniku walk w regionie chersońskim
— ocenił 20 lipca brytyjski resort obrony.
Miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia władze ukraińskie i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. 25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim. 11 lipca zarządzenie to rozszerzono na wszystkich obywateli Ukrainy.
Według szacunków władz obwodowych z końca czerwca, na zajętych przez wroga obszarach w tej części kraju pozostało około 450-500 tys. osób.
16:45. MSW: już ponad 5600 zgłoszeń o deportowaniu dzieci do Rosji
Zarejestrowano już ponad 5600 zgłoszeń dotyczących deportowania ukraińskich dzieci do Rosji – poinformowała w piątek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Kateryna Pawliczenko na briefingu prasowym.
Jak podkreśliła, rzeczywista liczba ukraińskich dzieci uprowadzonych do Rosji najprawdopodobniej jest wyższa.
Pawliczenko oznajmiła, że od początku wojny do Rosji przymusowo deportowano setki tysięcy Ukraińców, i zaapelowała, by w razie utraty kontaktu z bliską osobą zwracać się do służb ochrony prawa.
Według ukraińskich władz do tej pory udało się sprowadzić z powrotem do kraju mniej niż 50 deportowanych dzieci.
16:15. Prokuratura: ok. 40 zabitych i 130 rannych w rosyjskim ataku na obóz w Ołeniwce
Około 40 osób poniosło śmierć w rosyjskim ataku na tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) – poinformowała w piątek ukraińska prokuratura generalna na Telegramie.
16:10. Wojsko: skoordynujemy działania na rzecz skuteczniejszej walki z Rosją w cyberprzestrzeni
W atakach na ukraińską infrastrukturę krytyczną rosyjscy hakerzy korzystają ze wsparcia Chin, Iranu i Korei Północnej, dlatego musimy skoordynować nasze wysiłki na rzecz skuteczniejszej walki z wrogiem w cyberprzestrzeni - oświadczyła w piątek ukraińska armia, zapowiadając organizację narodowego obronnego hakatonu, czyli maratonu hakerskiego.
Jak powiadomiło ministerstwo obrony Ukrainy, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina, wydarzenie zostanie zorganizowane we współpracy ze sztabem generalnym i Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, a także przy wsparciu partnerów z USA.
Głównym celem przedsięwzięcia będą: koordynacja wysiłków sektora IT na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa kraju w cyberprzestrzeni, ustalenie prawno-organizacyjnych ram działalności w tej sferze, a także wypracowanie rozwiązań w zakresie walki cybernetycznej - powiadomił wiceminister obrony Ukrainy Ołeh Hajduk.
Cyberataki są dzisiaj pełnoprawnym elementem wojny (Rosji) przeciwko Ukrainie, o czym świadczy korelacja operacji w cyberprzestrzeni z tymi na froncie. (…) Dlatego organizacja hakatonu posłuży wsparciu działań (ukraińskich) sił zbrojnych prowadzonych w (świecie rzeczywistym)
— wyjaśnił Hajduk.
Od 24 lutego, czyli początku inwazji na Ukrainę, rosyjskie podmioty prowadziły ataki na ukraińskie sieci komputerowe, a Rosja przygotowuje możliwości cyberataków na Unię Europejską i NATO – oświadczyło w połowie lipca Kanadyjskie Centrum Bezpieczeństwa.
Zakres i dotkliwość cyberoperacji związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę były niemal na pewno lepiej przygotowane i o większym zasięgu, niż podawano w jawnych źródłach. Oceniamy, że cyberoperacje (…) miały na celu utrudnienie działania, przerwanie aktywności, zniszczenie lub zdyskredytowanie ukraińskiego rządu, wojska, gospodarki, zdobycie wpływu na infrastrukturę krytyczną i ograniczenie społeczeństwu Ukrainy dostępu do informacji
— podsumowała kanadyjska instytucja.
15:40. Doradca prezydenta: rosyjski atak na ukraińskich jeńców w Ołeniwce był cyniczną prowokacją
Na kilka dni przed rosyjskim atakiem na tzw. obóz filtracyjny w okupowanej Ołeniwce część ukraińskich jeńców przeniesiono tam do osobnego budynku, który potem ostrzelano; była to klasyczna, cyniczna i przemyślana prowokacja - poinformował w piątek na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
15:00. Macedonia Północna przekaże Ukrainie czołgi T-72
Macedonia Północna planuje przekazać Ukrainie czołgi T-72 produkcji radzieckiej, ponieważ stara się zmodernizować własne wojsko, aby spełniać standardy NATO - poinformowało w piątek ministerstwo obrony w Skopje.
Biorąc pod uwagę sytuację i prośby ukraińskiego ministerstwa obrony, rząd Macedonii Północnej zdecydował, że pewna liczba czołgów zostanie przekazana Ukrainie
— napisano w oświadczeniu.
Ministerstwo nie podało liczby czołgów, ale powiedziało, że należą one do tzw. trzeciej generacji czołgów bojowych z lat 70. i 80. XX wieku, które mają kompozytowy pancerz i komputerowo stabilizowane systemy kontroli ostrzału.
Macedonia Północna, była republika jugosłowiańska, jest członkiem NATO i kandydatem do Unii Europejskiej. Podczas trwającej od 24 lutego rosyjskiej inwazji przekazywała już Ukrainie sprzęt wojskowy - przypomniał Reuters.
14:40. Rosyjski ostrzał Kramatorska – jedna osoba nie żyje, pięć rannych
Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na dzielnicę mieszkalną Kramatorska w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w piątek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.
Jedną z osób rannych jest ratownik, który przebywał w domu po pracy, gdy doszło do ataku. Na skutek ostrzału całkowicie zniszczone zostały dwa budynki, a 21 uszkodzono.
W wyniku ataku w jednym ze zniszczonych budynków wybuchł pożar, a także zapaliły się dwa samochody. Płomienie zostały już ugaszone
14:38. krewni żołnierzy poległych w wojnie z Rosją nie będą powoływani do armii
Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) przyjęła w piątek nowelizację ustawy, na podstawie której członkowie rodzin żołnierzy poległych podczas wojny z Rosją nie będą powoływani do armii - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za deputowanym Jarosławem Żełezniakiem.
Według nowej wersji ustawy do wojska nie zostaną powołani mężczyźni ani kobiety, których „mąż, żona, syn, córka, ojciec, matka, dziadek, babcia, brat lub siostra polegli lub zaginęli bez wieści podczas wypełniania zadań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i obrony, odpierania i powstrzymywania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej w obwodach donieckim i ługańskim (…) oraz (którzy polegli lub zaginęli) w okresie stanu wojennego”.
Jak powiadomił Żełezniak, uchwalenie nowelizacji poparło 282 deputowanych w liczącym 450 miejsc parlamencie.
24 lutego, czyli w dniu rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Obowiązkowi służby wojskowej podlegają poborowi i rezerwiści ze wszystkich regionów państwa. Ponadto ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat są objęci zakazem wyjazdu za granicę.
14:30. Rosyjski ostrzał jeńców w Ołeniwce to zbrodnia wojenna
Rosja dokonała kolejnej przerażającej zbrodni wojennej poprzez ostrzelanie tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), w którym znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni - napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie ostrzelali ukraińskich jeńców w obozie w Ołeniwce! Pułk Azow zapowiada zemstę: „Sprawiedliwość dosięgnie każdego”
14:20. Bundeswehra przekaże Ukrainie 16 czołgów mostowych Biber
Bundeswehra przekaże Ukrainie 16 czołgów mostowych typu Biber, które umożliwią ukraińskim wojskom tworzenie przepraw dla innych pojazdów oraz żołnierzy - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Niemiec.
Sześć pierwszych czołgów zostanie dostarczonych jesienią br., a kolejne 10 - w przyszłym roku. Według Bundeswehry Biber jest w stanie pokonywać rzeki lub inne zbiorniki wodne o szerokości do 20 metrów.
Zapowiedziane dostawy czołgów uzupełnią wsparcie Bundeswehry, która w lipcu przekazała Ukrainie haubice, wyrzutnie rakiet Mars II oraz samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard.
14:10. „Spiegel”: problemy z częścią niemieckiej artylerii przekazanej Ukrainie - objawy zużycia już po miesiącu
Na Ukrainie zaczynają pojawiać się problemy z systemami artyleryjskimi, które Niemcy przekazały Ukrainie - niektóre z samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000 już po miesiącu wymagają napraw, bo wykazują objawy zużycia – wynika z informacji uzyskanych przez dziennik „Spiegel”. Strona niemiecka podkreśla, że problemy związane są z bardzo intensywnym wykorzystaniem przekazanego uzbrojenia.
14:00. Wywiad wojskowy: rosyjska armia ma ogromne problemy z kadrą oficerską
Sytuacja z kadrą oficerską w rosyjskiej armii jest po prostu katastrofalna, a najwyżsi dowódcy nie zrealizowali na Ukrainie zadań postawionych przed nimi w lutym i marcu, i zostali odwołani - oświadczył w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
13:40. W internecie nagranie, na którym rosyjski wojskowy brutalnie torturuje ukraińskiego jeńca
Nagranie, na którym rosyjski wojskowy obcina genitalia związanemu ukraińskiemu jeńcowi, pojawiło się w czwartek w rosyjskich źródłach propagandowych. Informują o nim ukraińskie media jako o kolejnym dowodzie makabrycznych zbrodni wojennych popełnianych przez stronę rosyjską.
Ukraińscy i międzynarodowi dziennikarze śledczy próbują ustalić tożsamość rosyjskiego żołnierza, który dopuścił się zbrodni. O sprawie informują również zachodnie media, zaznaczając, że nie mają możliwości zweryfikowania nagrania.
Rosyjscy propagandyści z zachwytem pokazali, jak grupa nieludzi kaleczy ukraińskiego jeńca. To wszystko, co powinien wiedzieć świat – Rosja to kraj ludożerców, którzy delektują się torturami i zabójstwami. Mgła wojny nie pomoże katom uniknąć kary. Zidentyfikujemy i złapiemy każdego
— napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta.
Ze względów etycznych media nie publikują całości nagrania, na którym można zobaczyć rosyjskich żołnierzy i związanego ukraińskiego wojskowego. „Na nagraniu widać, jak odcinają nożem kancelaryjnym genitalia związanemu człowiekowi w mundurze wojskowym” – napisał Vot-tak.tv, portal informacyjny telewizji Biełsat.
13:30. Prezydent Zełenski: jesteśmy gotowi na eksport zboża, czekamy na sygnał partnerów
Jesteśmy gotowi na eksport ukraińskiego zboża. Czekamy na sygnał do rozpoczęcia transportu od naszych partnerów, ONZ i Turcji - poinformował w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przytoczonej przez jego biuro wypowiedzi podczas wizyty w mieście portowym Czarnomorsku.
13:20. Sztab: rosyjskie wojska ostrzelały ukraińskich jeńców w obozie filtracyjnym w Ołeniwce
Rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), gdzie znajdowali się ukraińscy jeńcy; następnie Kreml próbował oskarżyć o ten czyn władze w Kijowie - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
12:40. Sąd apelacyjny złagodził wyrok wobec rosyjskiego żołnierza skazanego na dożywocie
Sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok wobec rosyjskiego żołnierza skazanego wcześniej na dożywotnie pozbawienie wolności; żołnierz ma spędzić w więzieniu 15 lat - poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina.
Sąd w Kijowie skazał 23 maja rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina na dożywotnie więzienie za zabicie ukraińskiego cywila. Sąd uznał, że 21-letni żołnierz dopuścił się umyślnego zabójstwa. Odrzucił argument obrony, że Szyszymarin wykonywał rozkaz. Sąd uznał bowiem, że rozkazu nie wydał bezpośredni dowódca Szyszymarina i że sam ten rozkaz był przestępczy.
Szyszymarin przyznał się do zastrzelenia 28 lutego 62-letniego Ołeksandra Szelipowa, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim. Według ukraińskiej prokuratury zabity mężczyzna był bezbronnym cywilem, który szedł poboczem drogi, prowadząc rower.
Rosyjskiego żołnierza bronił przydzielony mu z urzędu ukraiński adwokat, który twierdził, że w sprawie nie kontaktował się z nim żaden przedstawiciel władz rosyjskich. Proces żołnierza był pierwszą taką sprawą dotyczącą rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Adwokat złożył jednak odwołanie od wyroku.
W piątek sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok do 15 lat pozbawienia wolności. W myśl ukraińskiego prawa od wyroku sądu odwoławczego można wnieść kasację w terminie 3 miesięcy od jego ogłoszenia.
11:30. Rumowisko i zgliszcza. Tyle zostało z budynku straży pożarnej w Makarowie. Wolontariusze odbudowali jednostkę
Budowanie Ukrainy Razem (BUR) to organizacja wolontariuszy, która powstała w 2014 roku, gdy rozpoczęła się wojna na wschodzie Ukrainy. Wówczas grupa chłopaków i dziewcząt zebrała się i pojechała do Kramatorska, aby odrestaurować zniszczone przez wojnę mieszkania. Dziś BUR wyrósł na ogromny ruch, który zrzesza ponad 5 tysięcy wolontariuszy. W Makarowie BUR odbudował budynek administracyjny Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
10:20. Rosja ponosi porażkę na wielu obszarach, czas na zmianę strategii wojennej
Rosjanie w tym momencie ponoszą porażkę w walkach na lądzie na wielu obszarach. Plany A, B i C prezydenta Rosji Władimira Putina zawiodły i może powinien szukać planu D - skomentował minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w piątkowym wywiadzie dla telewizji Sky News.
CZYTAJ WIĘCEJ: Brytyjski minister obrony: Rosjanie ponoszą porażkę na wielu obszarach. „Putin przeciwstawił się wszelkiej logice”
10:00. Mikołajów ostrzelany pociskami kasetowymi, są ranni
Rano w piątek wojska rosyjskie ostrzelały pociskami kasetowymi jedną z dzielnic Mikołajowa, są ranni – powiadomił mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.
Są ranni. Na miejsce już udało się pogotowie ratunkowe
— powiadomił urzędnik w Telegramie rano w piątek.
Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiadomił w oddzielnym komunikacie, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w mieście 12 osób jest rannych.
09:55. Rzeczywista sytuacja w rosyjskim wojsku w kolejnej rozmowie upublicznionej przez AW
Rzeczywista sytuacja w rosyjskim wojsku podczas napaści na Ukrainę ukazuje się z kolejnej rozmowy żołnierzy agresora przechwyconej i upublicznionej przez Agencję Wywiadu - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
09:50. Władze: dwie osoby zginęły, osiem zostało rannych w obwodzie charkowskim
W ciągu minionej doby w obwodzie charkowskim na skutek ostrzałów zginęły dwie osoby, osiem jest hospitalizowanych – poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.
Zginął policjant oraz kobieta – cywil, oboje w rejonie czuchujewskim. Pięć osób hospitalizowano w rejonie czuchujewskim, jedną w charkowskim, dwie w iziumskim - napisał Syniehubow.
Wszystkie trzy rejony były intensywnie ostrzeliwane, uszkodzone są budynki mieszkalne, zabudowania gospodarcze, obiekty przemysłowe oraz infrastrukturalne, wybuchły pożary. W rejonie iziumskim wskutek ostrzału płonęło pole pszenicy - dodał szef charkowskiej administracji.
Nad ranem w piątek ostrzelano centrum Charkowa, uszkodzono dom mieszkalny, pomieszczenia instytucji edukacyjnej, oraz budynek zabytkowy - napisał Syniehubow.
09:30. W obwodzie donieckim w ciągu doby co najmniej ośmioro zabitych, 19 rannych
W obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów w czwartek zginęło co najmniej osiem osób, a 19 zostało rannych – powiadomił szef obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.
W porannym komunikacie Kyryłenko powiadomiło o trzech osobach, zabitych w Bachmucie. Ofiary śmiertelne były również w Torecku, Orliwce, Sołedarze.
19 osób zostało rannych
— napisał Kyryłenko.
W późniejszym komunikacie urzędnik podał, że w Bachmucie zginęły cztery osoby. W nocy Rosjanie przeprowadzili tam atak lotniczy.
W wyniku ataków artylerii i lotnictwa uszkodzony został budynek przedszkola, siedem bloków mieszkalnych i 27 domów prywatnych.
W Pokrowsku rosyjskie pociski uderzyły w okolicach dworca kolejowego, rannych jest pięć osób. Są również ranni w wyniku ostrzału Słowiańska.
09:05. Agencja Reutera: Rosja zbudowała sieć agentów na Ukrainie, dzięki którym zajęła Czarnobyl
Zdobycie elektrowni atomowej w Czarnobylu przez siły rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę nie było przypadkiem, ale częścią długotrwałej operacji Kremla mającej na celu infiltrację państwa ukraińskiego za pomocą tajnych agentów - pokazuje opublikowane w czwartek śledztwo przeprowadzone przez agencję Reutera.
08:35. Głównym celem zajęcie Bachmutu
Głównym celem obecnego etapu wojny w Donbasie będzie najprawdopodobniej zajęcie Bachmutu; Rosjanie mogą w związku z tym zmniejszyć intensywność ataków na Siewiersk – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Rosyjskie zgrupowanie w obwodzie donieckim będzie prawdopodobnie dążyć do wykorzystania dotychczasowych niewielkich zdobyczy na południowy wschód od Bachmutu i kontynuowania ofensywy w tym obszarze
— ocenili analitycy ISW w raporcie.
Siły rosyjskie mogą zmniejszyć intensywność ataków na Siewiersk, jest jednak zbyt wcześnie, by to ocenić
— zaznaczyli eksperci.
Analizując sytuację na froncie, ISW wskazuje, że wojska rosyjskie próbowały prowadzić natarcie w kierunku Bachmutu, opierając się o zajęte niedawno pozycje w rejonie Nowołuhanskego i Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej, a także miejscowości Berestowe.
07:32. Atak sił rosyjskich w obwodzie donieckim
O atakach sił rosyjskich na południowy wschód od Bachmutu w obwodzie donieckim - poinformował w piątek rano Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.
Siły ukraińskie skutecznie odparły ataki przeciwnika w kierunku Werszyny i Semyhiria na południowy wschód od Bachmutu – powiadomił sztab generalny w porannym komunikacie, opublikowanym na Facebooku.
Rosjanie w dalszym ciągu atakują w pobliżu miejscowości Nowołuhanske i Sołedar – toczą się tam walki.
07:30. Grupa Wagnera walczy jak normalne wojsko
Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera jest najprawdopodobniej odpowiedzialna za działania wojskowe w wyznaczonych sektorach linii frontu we wschodniej Ukrainie, walczy w podobny sposób jak regularne wojska - poinformował w piątek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Jako możliwy powód wysłania członków Grupy na front, brytyjski wywiad podaje poważny niedobór piechoty bojowej w siłach rosyjskich.
Jest to znaczna zmiana w porównaniu z poprzednim sposobem wykorzystywania grupy od 2015 r., gdyż wcześniej zwykle podejmowała się misji innych, niż jawne, regularne działania rosyjskiego wojska
— przekazało brytyjskie ministerstwo.
06:45. Cztery rosyjskie magazyny broni zniszczone
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły cztery składy amunicji w powiatach henickim, chersońskim, kachowskim i berysławskim obwodu chersońskiego, poinformowała Ukrińska Prawda na podstawie raportu dowództwa OK „Południe”.
W dobowym raporcie OK „Południe” odnotowano także likwiadcję 36 Rosjan, trzech czołgów, trzech haubice „Msta-B”, stacji radiolokacyjnej „Zoopark-1”, oraz czterech pojazdów opancerzonych i siedmiu samochodów.
Lotnictwo wykonało siedem uderzeń na wroga, cztery na fortyfikacje, trzy na koncentrację sił i sprzętu wroga, informuje OK „Południe”.
Miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia władze ukraińskie i media informowały, że Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej.
Armia Ukraińska prowadzi działania mające na celu wyparcie Rosjan z obwodu chersońskiego.
00:08. Zełenski: Dziękuję każdemu, kto walczy z tym terrorem
Tylko w pierwszej połowie dnia w Kijowie były cztery alarmy powietrzne. Rosyjska armia uderzyła dzisiaj rakietami w obwodzie kijowskim, także w Mikołajewie, kontynuowała serię strategicznie bezsensownych i brutalnych napaści. Dziękuję każdemu, kto walczy z tym terrorem, powiedział w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy.
Chciałbym również podziękować amerykańskim senatorom, którzy jednogłośnie przyjęli rezolucję wzywającą Departament Stanu do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Możemy zobaczyć każdego dnia w Ukrainie, dziś lub każdego innego po 24 lutego, że nikt na świecie nie inwestuje w terroryzm bardziej niż Rosja. To naprawdę wymaga globalnej odpowiedzi prawnej. I nie ma racjonalnego powodu, aby takiej reakcji nie było, także w Stanach Zjednoczonych
— powiedział Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu opublikowanym na Facebooku.
red/wPolityce.pl/PAP/Facebook/Twitter/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/608495-relacja-156-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine