Trwa 155. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 28 lipca 2022 r.
20:54. Od początku lipca Rosjanie przeprowadzili ponad 90 ataków rakietowych i lotniczych
Od początku lipca siły rosyjskie przeprowadziły ponad 90 ataków rakietowych i lotniczych na Ukrainę - poinformował w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wskutek ataków całkowicie zniszczonych zostało 28 obiektów, w tym cztery szkoły i dziewięć domów mieszkalnych. Częściowo zniszczonych zostało 137 obiektów, w tym siedem obiektów infrastruktury transportowej, 11 placówek edukacyjnych i 29 domów mieszkalnych
— powiedział generał, cytowany przez agencję UNIAN.
W czwartkowym wieczornym raporcie Sztabu Generalnego czytamy m.in., że podczas szturmu w okolicy miejscowości Pisky rosyjscy żołnierze przebrali się w mundury polowe ukraińskich sił zbrojnych, by wprowadzić w błąd stronę ukraińską. Na nogach i rękach mieli zawiązane białe opaski.
Sztab podkreślił, że rosyjskie działania szturmowe były jednak nieskuteczne. Siły przeciwnika wycofały się - dodano.
19:44. Dwie osoby zginęły na zaminowanej plaży w obwodzie mikołajowskim
Dwie osoby zlekceważyły zakaz wstępu na plażę i zginęły w wyniku wybuchu miny w miejscowości Kobłewe w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef regionalnych władz Witalij Kim.
Powtarzam - jeżeli (wstęp na plażę) jest zabroniony, to oznacza, że są ku temu powody
— napisał gubernator.
Podobny przypadek miał miejsce na początku czerwca w zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu w południowo-wschodniej części Ukrainy. Wówczas na plaży również zginęły dwie osoby, w tym ośmioletni chłopiec.
Plaża znajduje się obok mariupolskiego portu, rozminowanego już przez okupantów w pokazowy sposób, w świetle kamer. Później kolaboracyjne władze Mariupola ogłosiły, że na plażach też już nie ma min, i zostały one udostępnione dla odwiedzających. Rezultat - śmierć dwóch osób
— napisał wówczas lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
18:20. Rosja wywozi z Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik
Rosja wywozi z okupowanych terenów Ukrainy nie tylko zboże, ale też słonecznik - pisze rosyjska redakcja BBC. W internecie poszukiwani są kierowcy do transportu nasion do zakładów w Rosji - relacjonuje serwis.
Od wiosny ukraińskie władze oskarżają Rosję o kradzież i wywożenie z okupowanych terytoriów zboża. Ziarno trafia na anektowany Krym, a stamtąd przynajmniej część płodów jest wywożonych do Syrii i Turcji - podkreśla BBC.
Rosja wywozi jednak nie tylko zboże, ale też słonecznik. W ubiegłym roku Ukraina i Rosja były światowymi liderami pod względem eksportu oleju słonecznikowego. Teraz z ukraińskiego słonecznika robi się olej w Rosji - czytamy.
BBC dotarła do zamieszczanych w internecie ogłoszeń w sprawie poszukiwania kierowców do wywozu słonecznika. „Gwarantujemy asystę transportu. Walk i przelotów nie ma, jest spokojnie. Wszędzie są rosyjskie punkty kontrolne” - napisano w ogłoszeniu, w którym poszukiwano osób do wywozu słonecznika z miejscowości Bunczukiwka na terytorium samozwańczej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej do obwodu biełgorodzkiego w Rosji.
„(Słonecznik) nie jest kradziony, jest pod kontrolą wojskowo-cywilnej administracji. To czyste transakcje, (…) oficjalnie kupiony słonecznik” - zapewniała na Telegramie Jelena z Kraju Krasnodarskiego, która poszukiwała ciężarówek do wywozu towaru z Tokmaku w obwodzie zaporoskim do obwodu rostowskiego w Rosji.
Jeśli rolnik nie chce współpracować z okupacyjną administracją, to płody rolne są po prostu zabierane - mówi szefowa zrzeszenia rolników obwodu zaporoskiego Wałerija Matwijenko. Jak dodaje, każdy rolnik, który chce prowadzić działalność na okupowanych terytoriach, musi zarejestrować się w tzw. wojskowo-cywilnej administracji.
„Mieliśmy w magazynach 1200 ton słonecznika i 860 ton pszenicy. I wszystko rozgrabili. Było też 240 ton grochu, ale wiem co z nim się stało”
— opowiada rolnik z obwodu zaporoskiego.
Mali i średni przedsiębiorcy muszą sprzedawać słonecznik po zaniżonych cenach: 150 USD za tonę, podczas gdy przed inwazją rosyjską cena sięgała 600-700 USD - wskazuje Matwijenko.
Według BBC słonecznik jest wywożony nie tylko z południowych obwodów Ukrainy, ale też z okupowanej części obwodu charkowskiego na północny wschodzie.
W przypadku ogłoszeń analizowanych przez BBC ostatecznym odbiorcą słonecznika z Ukrainy są przedsiębiorstwa produkujące olej słonecznikowy w Rosji.
18:10. Cztery osoby zginęły w rosyjskim ostrzale hotelu w Bachmucie
Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału hotelu w mieście Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Atak nastąpił w środę rano.
Misja poszukiwawczo-ratunkowa została zakończona. Obecnie trwają prace nad demontażem zniszczonych elementów hotelu - czytamy w komunikacie DSNS na Facebooku
17:10. Kolejki po nowy ukraiński znaczek pocztowy
Przed siedzibami ukraińskiej poczty ustawiają się kolejki chętnych, aby zakupić nowy znaczek pocztowy pt. „Dobry wieczór, my z Ukrainy”.
Znaczek przedstawia czołg holowany przez ciągnik na tle ukraińskich barw narodowych.
17:05. Duchowny rosyjskiego kościoła zaatakował księdza ukraińskiego kościoła
W obwodzie winnickim duchowny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zaatakował księdza Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UPC) - informuje kanał NEXTA.
Jak dodano, zwolennik Cyryla I uderzył krzyżem swojego „kolegę”, ponieważ przedstawiciel UPC oskarżył RKP o pomoc okupantom.
17:00 Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski transporter opancerzony
Zwiadowcy z Powietrznodesantowych Sił Szturmowych zniszczyli kolejny rosyjski BTR-82 wraz z jego załogą.
16:50. Rosjanie próbują zbudować przeprawę pontonową Chersoniu
Rosyjscy okupanci próbują zbudować przeprawę pontonową w Chersoniu po tym, jak ukraińskie siły zbrojne uszkodziły most Antonowski. Zdjęcia w sieci zamieścił pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Obwodowej Chersonia, Jurij Sobolewski.
16:40. Ukraina otrzyma nową transzę pomocy z Łotwy
28 lipca rząd Łotwy poparł propozycję Ministerstwa Obrony udzielenia dodatkowej pomocy wojskowej Ukrainie - poinformował minister obrony Artis Pabriks.
16:20. Prezydent Litwy zapowiedział nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy
Prezydent Litwy podczas wizyty w Kijowie mówił o nowej pomocy wojskowej. W skład pakietu wejdzie amunicja, 10 pojazdów opancerzonych i systemy przeciwdronowe.
Nie przyszedłem z pustymi rękami. Wiemy, że właśnie tego teraz potrzebuje Ukraina. Wojna na Ukrainie nigdy nie będzie dla nas czymś zwyczajnym, winnych zbrodni rosyjskich trzeba ukarać
— powiedział prezydent Litwy.
16:00. Ukraina podpisała memorandum z Kolegium Europejskim w Natolinie
Na Ukrainie powstanie Kolegium Europejskie, ukraiński rząd podpisał memorandum o współpracy z Kolegium Europejskim w warszawskim Natolinie - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Mam zaszczyt ogłosić jeszcze jeden bardzo ważny krok. Unia Europejska ma Kolegium Europejskie w Brugii (w Belgii) i w Natolinie (w Warszawie). To jedna z najbardziej szanowanych instytucji edukacji podyplomowej, które przygotowują specjalistów do pracy w instytucjach UE i w krajach członkowskich. Tworzymy na Ukrainie nasze Kolegium Europejskie”
— powiedział Zełenski w parlamencie. Jego wypowiedź cytuje Interfax-Ukraina.
Jak dodał, ukraiński rząd podpisał już odpowiednie memorandum z Kolegium w Natolinie. Prezydent poinformował, że na pierwszym etapie na jednej z ukraińskich uczelni otwarty zostanie kierunek integracja europejska. Następnie na jego podstawie powstać ma Kolegium Europejskie w ramach uniwersytetu prezydenckiego.
15:10. 5 zabitych, 25 rannych w ostrzale Kropywnyckiego
Pięć osób zginęło, a 25 zostało rannych w czwartek w rosyjskim ostrzale miasta Kropywnycki w środkowej części Ukrainy - poinformował szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Wśród zabitych jest jeden wojskowy.
„Pięć osób zginęło wskutek ostrzału rakietowego, do którego doszło w Kropywnyckim o 12.22. Kolejnych 25 osób zostało rannych, w tym 12 wojskowych i 13 cywilów”
— podał portal Suspilne, powołując się na Rajkowycza.
Jak dodał gubernator, pociski uderzyły w hangary akademii lotnictwa Narodowego Uniwersytetu Lotniczego. Zniszczone zostały dwa samoloty cywilne i jeden samolot An-26.
14:40. Młodzi ludzie masowo wyjeżdżają z terenów okupowanych przez Rosję
Obserwujemy masowy odpływ młodych ludzi z okupowanych przez Rosję terenów na południu Ukrainy; jedną z przyczyn takiej sytuacji jest niechęć do podejmowania nauki w uczelniach kształcących zgodnie z wytycznymi Kremla - poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
„Okupanci utworzyli jeden pseudouniwersytet na bazie pięciu (ukraińskich) uczelni, które wcześniej funkcjonowały w obwodzie zaporoskim. W tych placówkach uczyło się około 15 tysięcy studentów, a dzisiaj wróg chwali się tym, że na zajęcia zapisało się 2 tysiące osób. Rozumiemy, że nikt nie chce tam studiować. (Między innymi dlatego) młodzi ludzie wyjeżdżają z terenów zajętych (przez Rosję)”
— powiadomił szef miejskiej administracji.
Fedorow zadeklarował, że kandydaci na studia pochodzący z okupowanych obszarów, którzy zamierzają ubiegać się o miejsca w ukraińskich uczelniach, mogą skorzystać z dodatkowych przywilejów. Takie osoby będą zwolnione z egzaminów wstępnych, a decyzja o ich przyjęciu do szkoły wyższej zostanie podjęta tylko na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.
Melitopol w obwodzie zaporoskim jest kontrolowany przez siły wroga od pierwszych dni marca. Przed rosyjską inwazją miasto liczyło około 150 tys. mieszkańców.
14:10. Rosyjskie straty na Ukrainie to ponad 75 tys. zabitych i rannych
Zostaliśmy poinformowani, że ponad 75 tys. rosyjskich żołnierzy zostało zabitych lub rannych na Ukrainie - powiedziała w środę telewizji CNN kongresmenka Demokratów Elissa Slotkin. Takie informacje mieli przekazać parlamentarzystom przedstawiciele administracji USA podczas zamkniętego briefingu.
„Powiedziano nam, że ponad 75 tys. Rosjan zostało albo zabitych, albo zranionych, co jest ogromną liczbą”
— powiedziała polityk i była funkcjonariuszka CIA. Dodała, że według wiedzy administracji na Ukrainie zaangażowanych jest ponad 80 proc. wszystkich rosyjskich sił lądowych i są one „zmęczone”.
W ubiegłym tygodniu dyrektor CIA Bill Burns stwierdził, że na Ukrainie zginęło dotychczas ok. 15 tys. rosyjskich żołnierzy, jednak nie podał liczby rannych. Szef brytyjskiego wywiadu MI6 mówił o podobnych liczbach, lecz zaznaczył, że 15 tys. to „ostrożna” ocena.
13:30. Na wojnę z Ukrainą mobilizowani są członkowie skrajnie prawicowych rosyjskich organizacji
W ramach ukrytej mobilizacji na wojnę z Ukrainą Kreml rekrutuje członków skrajnie prawicowych organizacji, odwołujących się do ideologii nazistowskiej; jedną z takich struktur jest Legion Imperialny, czyli paramilitarna frakcja Rosyjskiego Ruchu Imperialnego - powiadomiła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
„Władze polityczne i dowódcy wojskowi w Rosji starają się pospiesznie odnowić zdolności bojowe formacji, które poniosły straty na Ukrainie. W tym celu machina propagandowa Putina zintensyfikowała działania Rosyjskiego Ruchu Imperialnego. Trwa intensywna mobilizacja członków tej organizacji, w szczególności jego paramilitarnego skrzydła, do udziału w inwazji na (sąsiedni kraj)”
— oświadczyła Malar, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.
Wiceminister zwróciła uwagę na cynizm i hipokryzję Kremla, który oficjalnie uzasadnia agresję na Ukrainę m.in. potrzebą „denazyfikacji” tego państwa.
„Tymczasem Rosja ściąga na wojnę siły otwarcie posługujące się neonazistowską ideologią i (uznawane za) niebezpiecznych terrorystów”
— podkreśliła przedstawicielka ukraińskiego rządu.
Rosyjski Ruch Imperialny znajduje się od 2020 roku na liście organizacji terrorystycznych ministerstwa finansów USA. Rok później organizacja trafiła do podobnego zestawienia w Kanadzie.
Według amerykańskiego Departamentu Stanu ultranacjonalistyczny, rasistowski Rosyjski Ruch Imperialny organizuje paramilitarne szkolenia dla ekstremistów w Rosji i całej Europie, a także wspiera skrajnie prawicowe, neonazistowskie partie w wielu krajach europejskich.
12:20. Schrony mogą pomieścić jedynie 10 procent ludności
Ukraińskie schrony mogą pomieścić jedynie 10 procent ludności - powiedział na konferencji prasowej przedstawiciel Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), cytowany przez Ukrinform.
„Na Ukrainie zewidencjonowanych jest prawie 21 tys. schronów. Na pierwszy rzut oka to duża liczba, lecz może się w nich zmieścić jedynie około 10 proc. ludności”
– powiedział dyrektor Departamentu Organizacji Środków Ochrony Ludności DSNS Wiktor Witowecki.
Wyjaśnił, że zwykłe miejsca ukrycia jedynie częściowo chronią przed siłą rażenia.
„Jedynie w schronie jesteśmy bezpieczni. W piwnicy, suterenie i innych tego typu prowizorycznych kryjówkach – niestety jesteśmy tylko trochę bezpieczniejsi niż na zewnątrz” - podkreślił.
Dyrektor metra Kijowskiego Wiktor Braginski powiedział natomiast, że podczas alarmu przeciwlotniczego metro działa jako bezpłatny schron i nie pobiera się opłaty za wejście na stację.
12:10. Rosyjskie rakiety trafiły w ukraińską jednostkę wojskową
Rosyjskie rakiety trafiły w ukraińską jednostkę wojskową w obwodzie kijowskim – powiedział dziennikarzom wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow.
Hromow powiedział, że około godz. 5 rano (4 czasu polskiego) siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku jednostki znajdującej się we wsi Lutiż sześć rakiet Kalibr, przy czym jedną z nich udało się strącić ukraińskim obrońcom. Pociski odpalono z wód Morza Czarnego.
„Na razie wiadomo, że jeden budynek został zniszczony, a dwa uszkodzone” – podał Hromow.
12:00. Czerwony Krzyż: organizacje międzynarodowe przekazały 270 mln dol. pomocy
Organizacje międzynarodowe przekazały Ukraińcom ponad 10 mld hrywien (ok. 270 mln dol.) pomocy pieniężnej – poinformował wiceprezes Towarzystwa Czerwonego Krzyża Ukrainy Pawło Rozenko w telewizji Espreso.
„W sumie przez ten czas wypłacono Ukraińcom ponad 10 mld hrywien tylko pomocy pieniężnej od międzynarodowych organizacji”
– oznajmił Rozenko, dodając, że są to środki od darczyńców oraz z rozmaitych programów pomocowych i nie obejmują rzeczowej pomocy humanitarnej.
Jak podkreślił, tydzień temu rozpoczęto wypłatę pomocy na rachunki przesiedleńców oraz osób z najbardziej narażonych warstw społecznych.
Rozenko zaapelował przy tym do Ukraińców, by byli ostrożni przy ubieganiu się o pomoc, gdyż „wokół tych programów działają oszuści” – np. dzwonią i proszą o dane osobowe, takie jak numer paszportu czy numer i kod karty bankowej. „W żadnym wypadku nikomu (nieupoważnionemu) nie wolno ich podawać” – podkreślił.
10:30. Prezydent w Dzień Państwowości: byliśmy, jesteśmy i będziemy
Byliśmy, jesteśmy i będziemy – oświadczył okazji Dnia Ukraińskiej Państwowości prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zapewniając, że kraj nie spocznie, dopóki nie wyzwoli ostatniej piędzi swej ziemi.
Wszystkie etapy historii państwowości Ukrainy, jej obrony i walki o nią można opisać jednym zdaniem: byliśmy, jesteśmy i będziemy! Będziemy, bo nasze państwo ma niezwykłych synów i córki, którzy stanęli w jego obronie!
– oznajmił Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dzień Ukraińskiej Państwowości. Zełenski: Byliśmy, jesteśmy i będziemy. Nie poddamy się, dopóki nie wygnamy z naszej ziemi okupanta
09:40. Rosjanie ostrzelali obwód czernihowski z terenu Białorusi
Zmasowany atak rakietowy z terytorium Białorusi przepuściły w czwartek rano siły rosyjskie. Ostrzeliwano też kilka innych obwodów, w tym kijowski i dniepropietrowski – poinformowały władze obwodowe w sieciach społecznościowych.
Szef władz obwodu czernihowskiego Wjaczesław Czaus podał na Telegramie, że do ataku rakietowego doszło po godz. 5 rano (4 rano czasu polskiego) w czwartek. Wstępnie wiadomo, że pociski trafiły m.in. w okolicach wioski Honczariwske.
Siły rosyjskie przeprowadziły też atak rakietowy na obiekt infrastruktury w rejonie wyszogrodzkim w obwodzie kijowskim – poinformował szef kijowskiej rady obwodowej Ołeksij Kułeba na Telegramie.
08:53. Pięć osób zabitych, osiem rannych w rosyjskich ostrzałach obwodu donieckiego
Pięć osób zginęło, a osiem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego w środę – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.
Dwóch cywilów zginęło w Awdijiwce, jeden w Nju-Jorku, jeden w Bachmucie i jeden w Sołedarze.
Kyryłenko dodał, że nadal nie jest możliwe określenie dokładnej liczby osób zabitych w Mariupolu oraz w Wołonowasze.
08:42. Ukraińska kontrofensywa w Chersoniu nabiera tempa
Ukraińska kontrofensywa na kierunku kontrolowanego przez Rosjan Chersonia na południu Ukrainy nabiera tempa - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Ukraińskie siły najprawdopodobniej utworzyły przyczółek na południe od rzeki Ingulec, która stanowi północne obrzeże okupowanego przez Rosjan Chersonia - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony na Twitterze.
Ukraina wykorzystała swoją nową artylerię dalekiego zasięgu do uszkodzenia co najmniej trzech mostów na Dnieprze, wykorzystywanych przez Rosję do zaopatrywania kontrolowanych przez siebie obszarów. Jeden z nich, 1000-metrowy Most Antonowski w pobliżu miasta Chersoń, został uszkodzony w ubiegłym tygodniu. Ukraina uderzyła w niego ponownie w środę i jest bardzo prawdopodobne, że przeprawa w chwili obecnej nie nadaje się do użytku.
Rosyjska 49. Armia, stacjonująca na zachodnim brzegu Dniepru, wygląda teraz na bardzo zagrożoną, a Chersoń został praktycznie odcięty od innych terytoriów okupowanych przez Rosję. Jego utrata poważnie osłabiłaby rosyjskie próby przedstawienia okupacji jako sukcesu - poinformował brytyjski wywiad.
08:11. Ukraiński sztab generalny: siły rosyjskie koncentrują się na zajęciu Donbasu
Siły rosyjskie koncentrują się na pełnym zajęciu obwodów ługańskiego i donieckiego Ukrainy oraz na utrzymaniu zajętych terenów innych obwodów – poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Wojska rosyjskie starają się utrzymać zajęte tereny obwodu charkowskiego na północnym wschodzie kraju, a także obwodu chersońskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego na południu.
Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie usiłowały znaleźć słabe punkty ukraińskiej obrony, bez powodzenia szturmując w kierunku Dowheńke-Mazaniwka i Pasika-Dołyna. Ostrzeliwały też szereg miejscowości, w tym Petriwkę i Husariwkę.
Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie odbiły natarcie w kierunku Kłynowe-Bachmut i Myroniwski-Semihirja, zmuszając przeciwnika do wycofania się. Wojska rosyjskie odniosły natomiast częściowe powodzenie w kierunku Widrodżennia-Werszyna, umacniając się na południowy wschód od Werszyny. Nie przyniosła powodzenia próba przesunięcia się sił rosyjskich w kierunku Wołodymyriwka-Sołedar i Striapiwka-Sołedar. Żołnierze rosyjscy ostrzeliwali liczne miejscowości, m.in. okolice Biłohoriwki i Nju-Jorka.
Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały wiele miejscowości, w tym sam Charków, a także m.in. Dementijiwkę, Cyrkuny, Ruski Tyszky i Petriwkę. W pobliżu tej ostatniej miejscowości przeprowadziły też atak lotniczy.
Na północy siły rosyjskie ostrzelały okolice Mykołajiwki w obwodzie czernihowskim oraz Towstodubowego i Riasnego w obwodzie sumskim.
Na kierunku awdijiwskim, nowopawliwskim i zaporoskim wojska rosyjskie ostrzelały m.in. Marjinkę, Biłohirję, Pawliwkę i Perwomajske.
Na południu siły rosyjskie próbowały utrzymać zajęte pozycje i odzyskać wyzwolone przez siły ukraińskie tereny na kierunku krzyworoskim. Wojska ukraińskie odbiły szturm w kierunku Bruskynske-Biłohoriwka, zmuszając przeciwnika do wycofania się.
Wojsko rosyjskie nadal blokuje Ukrainie komunikację morską na Morzu Czarnym.
07:05. Doradca prezydenta: Rosjanie zajęli elektrownię w Wuhłehirsku
Rosyjska armia zajęła drugą co do wielkości ukraińską elektrownię - w Wuhłehirsku na wschodzie kraju - poinformował w środę wieczorem Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, w wywiadzie zamieszczonym na kanale YouTube.
Elektrownia węglowa w Wuhłehirsku położona jest około 50 km na północny wschód od Doniecka.
Zyskali (Rosjanie) niewielką przewagę taktyczną - zdobyli Wuhłehirsk
— powiedział Arestowicz.
Doradca ukraińskiego prezydenta poinformował także, że Rosja przerzuca znaczne siły w kierunku południowym.
07:00. ISW: siły rosyjskie realizują dwie operacje ofensywne: na Siewiersk i na Bachmut
Siły rosyjskie obecnie wydają się zdolne do jednoczesnego prowadzenia tylko dwóch większych operacji ofensywnych w Ukrainie: na Siewiersk i na Bachmut w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank podkreśla, że ofensywa na Siewiersk jest prowadzona od strony Werchniokamjanki i Biłohoriwki, zaś na Bachmut od strony Nowołuhanskiego oraz Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej.
Siły rosyjskie zaangażowały wystarczające zasoby, by prowadzić niemal codzienne szturmy naziemne i zajmować terytoria na tych dwóch kierunkach, ale nie są w stanie utrzymać podobnego tempa operacyjnego ani uzyskać podobnych zdobyczy terytorialnych w innych rejonach Ukrainy. Z tego względu rosyjska ofensywa zapewne osiągnie kulminację przed zdobyciem innych większych terenów miejskich
— czytamy.
ISW pisze, że siły ukraińskie zaatakowały w środę most Antonowski pod Chersoniem na południu kraju po raz trzeci w ciągu 10 dni i prawdopodobnie nie nadaje się on już do użytku.
Instytut podkreśla, że z powodu braku chętnych kolaborantów z Ukrainy rosyjskie władze okupacyjne „importują Rosjan” do pracy na terenach okupowanych, zaś okupacyjne władze Mariupola nad Morzem Azowskim w dalszym ciągu wstrzymują pomoc humanitarną, by zmusić cywilów do współpracy.
W raporcie napisano też, że Republika Mari El w Rosji wysłała już dwa bataliony ochotników na szkolenie i formuje trzeci w celu wysłania go na Ukrainę.
00:01. Partyzanci wysadzili samochód z kolaborantami w Chersoniu
Ruch oporu w okupowanym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy wysadził w powietrze samochód z kolaborantami - pisze w środę agencja Ukrinform, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.
Wskutek wybuchu samochodu „policji” jeden kolaborant zginął i jeden został ranny - czytamy.
Według wywiadu wojskowego za eksplozją stoi ukraiński ruch oporu w obwodzie chersońskim.
00:00. Brak marynarzy może być przeszkodą w wywożeniu zboża z Ukrainy
Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską - pisze w środę Reuters. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.
Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę w ukraińskich portach utknęły 94 statki z ok. 2000 marynarzy na pokładzie. Większość z nich została z czasem ewakuowana, teraz w ukraińskich portach stoi 80 jednostek, głównie masowce, z 450 marynarzami. By statki wznowiły wywóz zboża z Ukrainy trzeba zapewnić im załogi - pisze Reuters.
Brak odpowiedniego personelu może przeszkodzić we wznowieniu transportu w ramach zawartego 22 lipca między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ porozumienia o odblokowaniu ukraińskich portów dla eksportu zbóż. Według agencji Reutera umowa ma kluczowe znaczenie dla złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego.
Teraz naszą główną troską jest bezpieczeństwo załóg
— powiedział Henrik Jensen, dyrektor firmy Danica, specjalizującej się w rekrutowaniu marynarzy na statki obsługujące porty Europy Wschodniej.
Teoretycznie pierwsze statki z Ukrainy mogłyby wypłynąć w najbliższych dniach, ale wątpliwe, by wielu marynarzy zdecydowało się służyć na takich jednostkach, dopóki nie zobaczą, że bezpieczne korytarze prowadzące przez zaminowane wody rzeczywiście działają - ocenia Reuters. Dodaje, że firmy ubezpieczeniowe uważają cały region za obszar podwyższonego ryzyka, co dodatkowo zwiększa koszt takich transportów. Marynarze za pracę w takich warunkach mają również prawo do wyższych wynagrodzeń - przypomina zrzeszająca związki zawodowe pracowników transportu centrala ITF.
Początkowo eksport zboża z Ukrainy będzie musiał się opierać na marynarzach z tego państwa, ale zatrudnienie ich może być również kłopotliwe, ponieważ w kraju ogłoszono mobilizację i opuszczanie go przez mężczyzn w wieku poborowym podlega ograniczeniom - zauważa Reuters. Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z tą agencją przekazał, że straż graniczna oraz ministerstwo infrastruktury pracują nad uregulowaniem tej kwestii, ale nie podał dalszych szczegółów.
ITF wezwała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zwolnienia ukraińskich marynarzy ze służby wojskowej. Według szacunków branży, obywatele Ukrainy stanowią 4 proc. z 1,89 mln marynarzy pracujących na całym świecie.
Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Ukraina i Rosja, które podpisały osobne umowy z Turcją i ONZ, zgodziły się, że statki do wywozu zboża nie będą atakowane, do ich eskorty nie będą używane okręty wojenne, a do zaminowanych ukraińskich portów będą je wprowadzać ukraińscy nawigatorzy.
red/Facebook/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/608367-relacja-155-dzien-agresji-rosji-na-ukraine