Warunkiem poważnej polityki zagranicznej jest spojrzenie rzeczywistości w oczy: Ukraina nie złamie dziesięciokrotnej przewagi Rosjan, Putin nie jest międzynarodowo izolowany, a sankcje gospodarcze nie powstrzymają go. Zachodowi pozostaje tylko jedna opcja – czytamy w piątkowym wydaniu niemieckiego dziennika „Die Welt”
CZYTAJ TAKŻE: RELACJA. 149. dzień wojny na Ukrainie. Spod gruzów ostrzelanej przez Rosjan szkoły w Kramatorsku wydobyto ciała trzech osób
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kijów chce utworzyć międzynarodowy trybunał dla osądzenia władz Rosji. „Operacje wojskowe na Ukrainie mogą stanowić zbrodnie wojenne”
Zachód z jedną opcją
Główny publicysta dziennika „Die Welt” Jacques Schuster odniósł się do obecnej sytuacji na Ukrainie.
Warunkiem poważnej polityki zagranicznej jest spojrzenie rzeczywistości w oczy: Ukraina nie złamie dziesięciokrotnej przewagi Rosjan, Putin nie jest międzynarodowo izolowany, a sankcje gospodarcze nie powstrzymają go. Zachodowi pozostaje tylko jedna opcja
– pisze.
Autor zastrzegł, że polityka Zachodu realizowana po ataku Rosji na Ukrainę była słuszna i nie miała alternatywy. W przypadku braku ostrych działań Ameryki i Europy, Putin odebrałby tę „rozpaczliwą apatię” jako zaproszenie do walki z Zachodem.
Wyłamanie się Niemiec z tej polityki, próbując zająć pozycję pośrednika między Wschodem a Zachodem, wywołałoby trwałe,ogromne szkody dla kraju.
Dotychczasowe decyzje Zachodu były właściwe
— podkreśla Schuster.
Zaznacza, że pozytywna ocena działań Europy pozostanie aktualna nawet wtedy, gdyby Rosja wstrzymała całkowicie dostawy gazu.
Niemcy radziły sobie już z większymi kryzysami. Trochę więcej odwagi nie zawadzi
— zauważa komentator.
Realpolitik
Schustera podkreśla, że polityka zagraniczna polega także na „pozbywaniu się możliwie wszystkich złudzeń”. Niemcy wykazują niezdolność do zrozumienia faktycznego sensu faktów, zawężonego przez narodowe okulary spojrzenia na wydarzenia oraz „idealizowanie i mitologizujące wygładzanie przebiegu wojny i kryzysu”.
Publicysta wezwał do zerwania z trzema „marzeniami sennymi”: 1. Że zachodnie sankcje zmuszą Rosję do zmiany (polityki). 2. Że Moskwa jest w świecie izolowana. 3. Że Kijów zwycięży.
Putin nie padnie pod presją sankcji na kolana, nie tylko dlatego, że sprzedaż gazu i ropy nadal kwitnie, ale przede wszystkim dlatego, że dyktatorzy gwiżdżą na narzekania swoich poddanych, ponieważ Rosjanie przyzwyczaili się przez stulecia do niedoborów, a także dlatego, że w XX wieku sankcje nie zmusiły żadnego reżymu do wycofania się
— czytamy w dzienniku.
Rosja nie jest osamotniona
Autor nie zgadza się z tym, co twierdzą niemiecki kanclerz i jego minister spraw zagranicznych,
Rosja nie jest osamotniona. Kreml może liczyć na Chiny, kraje afrykańskie zachowują neutralność, a Azjaci, z wyjątkiem Japonii, są ostrożni.
— oponuje.
Mimo, że armia ukraińska wysadzi jeszcze wiele mostów i magazynów amunicji, to Kijów nie złamie militarnego supermocarstwa, jakim niestety ciągle jest Rosja.
Nie będzie zwycięstwa Ukrainy. Niemcy muszą zrozumieć, że wojna może potrwać lata
— pisze Schuster.
Według niego niemiecki rząd powinien rozpocząć dyskusję o tym, jakie ofiary gotowi są ponieść obywatele Niemiec.
Przyznanie, że Ukrainie brakuje sił, aby zawrzeć pokój z pozycji zwycięzcy, jest bolesne
— podkreśla.
Jedyną nadzieję na zwycięstwo autor upatruje w wojnie partyzanckiej i twierdzi, że rozwój sytuacji doprowadzi wcześniej czy później do negocjacji z Moskwą, jednak obecnie Rosja nie jest jeszcze na to gotowa. Pomimo tego Waszyngton powinien szukać okazji do rozmowy z Rosją, nie porzucając Ukrainy w potrzebie.
jm/dw.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/607688-die-welt-stawia-krzyzyk-na-ukrainie-nie-wygra-wojny