Komisja Europejska przyjęła projekt nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on zakaz importu rosyjskiego złota i wzmacnia jednocześnie kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii. Projekt, aby wejść w życie, będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie.
Brutalna wojna Rosji z Ukrainą trwa nieprzerwanie. Dlatego proponujemy dziś zaostrzenie naszych mocnych unijnych sankcji wobec Kremla, skuteczniejsze ich egzekwowanie i przedłużenie do stycznia 2023 roku. Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za swoją agresję
— powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Pakiet zakłada także wpisanie kolejnych osób powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Projekt ma też doprecyzować zakres niektórych sankcji finansowych i gospodarczych.
Komisja proponuje też przedłużenie obecnych sankcji UE o sześć miesięcy, do następnego przeglądu pod koniec stycznia 2023 r.
Pakiet, jak podała KE, zawiera też przepisy mające na celu zwiększenie pewności prawa przy egzekwowaniu sankcji przez państwa członkowskie. Ponadto dopasowuje sankcje UE do restrykcji unijnych sojuszników i partnerów, w szczególności w G7.
KE podała, że projekt sankcji „w żaden sposób nie dotyczy handlu produktami rolnymi między krajami trzecimi a Rosją”.
Propozycja w kolejnym kroku zostanie omówiona przez państwa członkowskie w Radzie w celu jej przyjęcia.
Rosyjskie zbrodnie
Tysiące cywilów zostało już zamordowanych na Ukrainie. To barbarzyńskie rosyjskie zachowanie, całkowicie lekceważące międzynarodowe prawo humanitarne, musi się natychmiast skończyć - napisali we wspólnym oświadczeniu szef dyplomacji UE Josep Borrell i komisarz ds. pomocy humanitarnej Janez Lenarcic.
Rosyjskie siły inwazyjne na Ukrainie zaatakowały budynek cywilny i centrum kulturalne w Winnicy, zabijając ponad 20 osób i raniąc dziesiątki innych, z których wiele krytycznie. Unia Europejska w najostrzejszych słowach potępia to ciągłe masowe atakowanie obiektów cywilnych, w tym szpitali, placówek medycznych, szkół i schronisk. To okrucieństwo w Winnicy jest ostatnim z długiej serii brutalnych ataków wymierzonych w ludność cywilną i infrastrukturę cywilną
— napisali komisarze.
Jak podkreśli, agresja Rosji na Ukrainę pustoszy ten kraj od ponad czterech i pół miesiąca.
Bucza, Mariupol, Kramatorsk, Krzemieńczuk, Słowiańsk, Czasiw Jar, Charków, Odessa, a teraz Winnica – Siły Zbrojne Rosji i ich pełnomocnicy zostawiają ślad krwi na Ukrainie. Tysiące cywilów zostało już zamordowanych. To barbarzyńskie rosyjskie zachowanie, całkowicie lekceważące międzynarodowe prawo humanitarne, musi się natychmiast skończyć
— podkreślili.
Ich zdaniem ludność cywilna nadal płaci wysokie żniwo w tej wojnie, ze względu na fundamentalne lekceważenie przez Rosję międzynarodowego prawa humanitarnego, „w obliczu śmierci, przemocy, w tym przemocy seksualnej, przymusowych deportacji i zniszczenia”.
Nie może być bezkarności za naruszenia i zbrodnie popełnione przez siły rosyjskie i ich politycznych przełożonych. Wszyscy odpowiedzialni za te zbrodnie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za swoje czyny, zgodnie z prawem międzynarodowym. UE wspiera wszelkie wysiłki na rzecz rozliczania naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego
— podsumowali w oświadczeniu.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/606790-ke-przyjela-projekt-nowych-sankcji-wobec-rosji