Fala upałów utrzymująca się od blisko tygodnia nad Półwyspem Iberyjskim nasiliła się w Hiszpanii. W zachodniej i południowej części tego kraju termometry przekroczyły 45 stopni. Z kolei w środkowej części Portugalii termometry wskazują prawie 50 stopni. Fala upałów przechodzi także przez Chiny.
ZOBACZ TEŻ:
Tropikalne upały w Hiszpanii
Największe upały występowały w środowe popołudnie w sąsiadujących z Portugalią wspólnotach autonomicznych Estremadury oraz Andaluzji.
Jak odnotowali eksperci z państwowego instytutu meteorologii Hiszpanii (Aemet), w środę tropikalne upały utrzymywały się zarówno na terenach rolniczych, jak też wewnątrz aglomeracji miejskich.
W środę po południu jednym z najgorętszych miast Hiszpanii był Badajoz, na zachodzie kraju, gdzie słupek rtęci przekroczył 45 stopni.
Fala gorącego powietrza doprowadziła w Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, do licznych pożarów. Największe straty spowodowały one w prowincji Ourense, gdzie od poniedziałku spłonęło ponad 500 hektarów lasów i łąk.
Według oczekiwań synoptyków z Aemet tropikalna pogoda utrzyma się w Hiszpanii co najmniej do poniedziałku, szczególnie w regionach usytuowanych w pobliżu granicy z Portugalią.
Prawie 50-topniowe upały w Portugalii
Stacje telewizyjne w Portugalii wskazują, że w środowe popołudnie w środkowej części kraju mógł paść europejski rekord upałów, kiedy słupki rtęci osiągnęły 49 C.
Według lizbońskiej telewizji TVI meteorolodzy sprawdzają temperaturę w dystrykcie Leiria, w środkowej Portugalii, gdzie w rejonie miejscowości Pombal termometry miały pokazać po południu 49 stopni Celsjusza.
Stołeczna telewizja zauważa, że właśnie w rejonie tej miejscowości występują od poniedziałku jedne z największych pożarów w Portugalii.
O prawdopodobnie pobitym w środę rekordzie upałów w Europie donosi też telewizja SIC, według której w miejscowości Coruche, w dystrykcie Santarem, również położonym w centralnej części kraju, upał miał dojść do 48,8C.
Taka temperatura jest maksymalną zanotowaną w Europie. Wystąpiła na włoskiej Sycylii w 2021 r.
— podał SIC.
Dotychczas najwyższa na terenie Portugalii temperatura wyniosła 47,3C. Rekord padł w sierpniu 2003 r. we wsi Amareleja, w dystrykcie Beja, na południowym wschodzie kraju.
Upały i ulewne deszcze w Chinach
Fala upałów nawiedziła w środę gęsto zaludnione obszary dorzecza Jangcy i doskwiera milionom mieszkańców wielkich chińskich metropolii, od Szanghaju na wybrzeżu po Chengdu w głębi kraju; w Szanghaju ma być ponad 40 stopni – podała agencja Reutera.
W środę po południu w chińskich miastach obowiązywało w sumie ponad 90 czerwonych alertów, najpoważniejszych w trzystopniowej skali ostrzegania przed upałami, większość z nich na obszarze dorzecza Jangcy.
Zamieszkany przez 25 mln ludzi Szanghaj, centrum finansowe Chin, ogłosił drugi czerwony alert w ciągu czterech dni. Według władz miasta temperatura powietrza może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.
Czerwony alarm oznacza konieczność ograniczenia lub całkowitego wstrzymania prac budowlanych i innych rodzajów działalności na zewnątrz. Reuters podkreśla, że Szanghaj bardzo rzadko wprowadzał w przeszłości taki stopień alertu.
Na upały narzekają również mieszkańcy pobliskiego Nankinu.
Lato w Nankinie nigdy nie było gorętsze niż w tym roku (…) Słońce pali przez większość dnia
— powiedział 77-letni emeryt z tego miasta.
W Chengdu, stolicy prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, fala upałów zbiegła się w czasie z planowym wyłączeniem prądu związanym z modernizacją sieci. Doprowadziło to do protestów części spośród 21 mln mieszkańców miasta w mediach społecznościowych.
W mieście Yanjin w Junnanie, również na południowym zachodzie Chin, termometry pokazały w poniedziałek 44 stopnie, najwięcej, odkąd w 1959 roku zaczęto prowadzić statystyki – podała państwowa chińska telewizja CCTV.
Podczas gdy środkowa część Chin mierzy się z falą upałów, obszary na południe od rzeki Jangcy borykały się w tym roku z ulewnymi deszczami. Wiosną na niektórych obszarach doszło do powodzi. Eksperci oceniali, że ekstremalne warunki pogodowe stają się coraz częstsze z powodu zmian klimatu.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/606598-zar-leje-sie-z-nieba-w-hiszpanii-i-portugalii-padl-rekord