Musimy zapewnić, że dowody zbrodni, które zbieramy na Ukrainie, będą miały znaczenie nie tylko historyczne, ale będą też służyć obronie przed ludobójstwem, zbrodniami wojennymi, zbrodniami przeciwko ludzkości - powiedział w czwartek główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan.
„Żyjemy w bardzo niepewnych czasach”
W stolicy Holandii rozpoczęła się konferencja na temat rozliczenia zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.
W czasie, gdy rozmawiamy, dzieci, kobiety i mężczyźni żyją w przerażeniu. (…) Na Ukrainie jest cierpienie (…), rozpacz po tym, co stracono wczoraj, wstrzymywanie oddechu w związku z tym, co zostanie stracone dzisiaj, i zastanawianie się, co może przynieść jutro
— rozpoczął swoje wystąpienie Khan.
Dodał, że współcześnie obserwujemy nie tylko materialne zniszczenia wojenne, ale przede wszystkim niszczenie istnień ludzkich.
Khan podkreślił, że w obecnej sytuacji konieczna jest współpraca i efektywna komunikacja w celu odnalezienia i przechowywania dowodów na zbrodnie wojenne popełniane w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wskazał także na olbrzymią rolę, jaką ma do odegrania prawo, które musi być stosowane uniwersalnie, a nie odrzucane, gdy wydaje się być „niewygodne”.
Zdaniem Khana, prawo jest kotwicą stabilizacji i bezpieczeństwa świata.
Na miłość boską, jeśli w tym momencie nie zdaliśmy sobie jeszcze z tego sprawy, prawo ma tutaj swoją rolę do odegrania
— zaapelował.
Jak przekazał Khan, po raz pierwszy w historii MTK, 43 kraje, czyli jedna trzecia państw współpracujących z Trybunałem, skierowała do biura prokuratora sprawę zbrodni popełnianych na Ukrainie. Powiedział, że jest to dowód na podejmowanie akcji.
Chodzi tutaj tak naprawdę o potrzebę zapewnienia, że prawo może wypełnić swoje zadanie wobec potrzeb Ukrainy
— powiedział główny prokurator MTK.
Prostą prawdą jest, że żyjemy w bardzo niepewnych czasach
— skomentował Khan.
„Zbrodniarze wojenni nie mogą liczyć na bezkarność”
Niezależnie jak długo to będzie trwało, dojdzie do postawienia zbrodniarzy wojennych przed sądem i ich skazania - powiedział w czwartek w Hadze szef MSZ Zbigniew Rau przed otwarciem międzynarodowej konferencji dot. odpowiedzialności za zbrodnie popełniane na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.
CZYTAJ TAKŻE: Parlamentarzyści OBWE jednogłośnie przyjęli polską rezolucję: „Wzywamy Rosję do zawieszenia broni i wycofania się z Ukrainy”
W czwartek delegacja pod przewodnictwem Raua przybyła do Hagi na konferencję Accountability for Ukraine – Enhancing coordination of action to deliver justice, poświęconą zaangażowaniu społeczności międzynarodowej we wsparcie Ukrainy w wymierzaniu sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji.
To, co bezwzględnie zostanie ustalone (na konferencji), to jasny przekaz dla zbrodniarzy wojennych, że nie mogą liczyć na bezkarność. Postępowania, wysiłkiem wspólnoty międzynarodowej, przeciwko nim będą się toczyć i niezależnie, jak długo to będzie trwało, dojdzie do postawienia ich przed sądem i skazania
— powiedział przez rozpoczęciem obrad dziennikarzom Rau.
Zaznaczył, że wyzwaniem będzie to, jak koordynować wysiłki organów śledczych poszczególnych państw, ale także prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, żeby uniknąć powtórzeń postępowań.
Rau mówił, że rola Polski w procesie wskazywania odpowiedzialności za zbrodnie na Ukrainie jest bardzo ważna.
Nie tylko służymy pomocą logistyczną dla tych podmiotów prowadzących postępowania z innych krajów, ale sami, ze względy na dużą liczbę uchodźców w naszym kraju, prowadzimy stosowne postępowania
— podkreślił szef polskiego MSZ.
Powstanie zespół ekspertów, który zbada przemoc seksualną jako broń wojenną na Ukrainie
Organizacja Narodów Zjednoczonych utworzy zespół ekspertów, który pomoże Ukrainie badać przemoc seksualną jako broń wojenną - napisała w środę na Facebooku prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, donosi Ukrinform.
Iryna Wenediktowa i specjalna przedstawicielka sekretarza generalanego ONZ ds. przemocy seksualnej w konfliktach Pramila Patten omówiły ten etap współpracy w środę podczas spotkania w Hadze, informuje Ukrinform.
Według Wenediktowej Patten poinformowała, że jest gotowa w najbliższym czasie zorganizować grupę stałych ekspertów do pracy na Ukrainie. Będą to doświadczeni specjaliści, którzy będą pomagać prokuratorom i śledczym oraz współpracować ze społeczeństwem obywatelskim.
Prokurator generalna zauważyła, że wdrożenie najlepszych światowych praktyk pomoże Ukrainie uzyskać kompleksową ochronę ofiar przemocy seksualnej oraz zapewnić skuteczne dochodzenie w sprawie przestępstw związanych z przemocą seksualną podczas konfliktów.
Obecnie rosyjskie wojska na Ukrainie używają gwałtu jako broni wojennej. Dokumentujemy i badamy takie zbrodnie wojenne w obwodach donieckim, zaporoskim, kijowskim, ługańskim, charkowskim, chersońskim i czernihowskim. Rozumiemy jednak, że większość ofiar nie kontaktuje się jeszcze z funkcjonariuszami organów ścigania ze strachu i stresu po takich okrucieństwach. I tylko stworzenie bezpiecznych warunków dla tych, którzy je przeżyli, będzie w stanie zmienić tę sytuację – powiedziała Wenediktowa.
Prokuratura Generalna we współpracy z zespołem Patten opracuje strategię kompleksowej ochrony ofiar przemocy seksualnej w kontekście konfliktu zbrojnego. Ma to na celu zapewnienie ich rehabilitacji, zapobieganie ponownej wiktymizacji oraz stworzenie skutecznego mechanizmu reagowania na każdy przypadek.
Wenediktowa i Patten dyskutowały również o uzupełnieniu strategii o praktyczny projekt ochrony ofiar we współpracy z organizacjami międzynarodowymi, informuje Ukrinform.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Doroczna sesja ZP OBWE. Minister Rau: Odpowiedzialni za zbrodnie wojenne przeciw Ukrainie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/606570-szef-msz-zbrodniarze-wojenni-nie-moga-liczyc-na-bezkarnosc