Trwa 140. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 13 lipca 2022 r.
21:38. Guterres: Krok do przodu ws. ukraińskiego zboża
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, po spotkaniu delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w Stambule, że udało się zrobić „istotny krok naprzód” w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.
Mamy nadzieję, że kolejne kroki pozwolą nam osiągnąć formalne porozumienie
— dodał Guterres, ale zastrzegł, że konieczne są jeszcze „prace techniczne, by zmaterializować postępy” osiągnięte podczas środowych negocjacji.
Turecki minister obrony Hulusi Akar wyjaśnił w komunikacie, że porozumienie, jakie udało się osiągnąć w Stambule, to zgoda na utworzenie centrum koordynacji, które zagwarantuje bezpieczne szlaki transportu zboża.
Strony porozumienia zgodziły się wspólnie patrolować zatoki i kontrolować zboże, a formalna umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu, gdy delegacje spotkają się ponownie - głosi komunikat Akara.
Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, przewożonego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty.
21:37. Amerykańskie transportery w ukraińskiej armii
Pierwsz amerykańskie transportery opancerzone M113A3 dotarły na front. Korzystają już z nich ukraińscy żołnierze.
20:56. Obrażenia po rosyjskim ataku rakietowym na Zaporoże
Czternaście osób odniosło obrażenia w środę na skutek rosyjskiego ataku rakietowego na Zaporoże na południu Ukrainy – poinformowała Prokuratura Generalna na Telegramie.
Dwie rakiety trafiły w jedno z miejskich przedsiębiorstw. Są poważne zniszczenia
— napisał natomiast p.o. mer miasta Anatolij Kurtiew na Telegramie, podkreślając, że ratownicy nadal pracują na miejscu, a ranni już otrzymują pomoc lekarską w szpitalach.
Zaapelował przy tym do mieszkańców, by nie dzielili się w internecie informacją o miejscu ataku, gdyż jeśli przeciwnik dowie się, że np. trafił nie tam, gdzie chciał, być może przeprowadzi następny atak.
20:26. Ukraińcy odparli szturmy Rosjan w okolicach Dementijiwki
Siły ukraińskie odbiły szturmy wojsk rosyjskich w okolicach Dementijiwki w obwodzie charkowskim oraz Iwaniwki i Dołyny w obwodzie donieckim – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Na kierunku charkowskim siły rosyjskie ostrzeliwały liczne miejscowości, w tym Charków, Słatyne, Petriwkę i Korobotkyne, a także zaatakowały dwoma śmigłowcami Ka-52 okolice Werchniego Sałtowa i Petriwki.
Na kierunku słowiańskim wojska rosyjskie ostrzeliwały kilkanaście miejscowości, w tym Dołynę, Mazaniwkę i Husariwkę. Atakowano też liczne miejscowości na kierunku bachmuckim, w tym Biłohoriwkę, Sołedar i Bachmut. Siły ukraińskie udaremniły wszystkie działania szturmowe jednostek rosyjskich w okolicach m.in. Jakowliwki i Werszyny.
Wojsko rosyjskie kontynuowało też, choć z mniejszą intensywnością, ostrzały na kierunkach awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim.
Na kierunku południowobużańskim siły rosyjskie ostrzeliwały wiele miejscowości, w tym Ołeniwkę, Łucz i Osokoriwkę.
Według sztabu straty przeciwnika są tak duże, a morale wśród żołnierzy rosyjskich tak niskie, że dowództwo stosuje wobec podwładnych przymus fizyczny.
18:36. Szef ukraińskiej dyplomacji: nie mamy o czym dyskutować z Rosją na rozmowach pokojowych
Ukraina nie ma na razie o czym dyskutować z Rosją na rozmowach pokojowych – oświadczył w środę podczas briefingu online szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, cytowany przez CNN.
W tej chwili nie ma rozmów między Rosją i Ukrainą z powodu stanowiska Rosji i jej ciągłej agresji przeciwko naszemu krajowi. Tak więc naprawdę nie ma o czym dyskutować
— oznajmił Kułeba.
Jak dodał, celem Ukrainy w tej wojnie jest „wyzwolenie naszego terytorium i przywrócenie integralności terytorialnej oraz pełnej suwerenności na wschodzie Ukrainy”.
Kułeba nie zgodził się z sugestią, że za granicą może już panować znużenie wojną w Ukrainie. Podkreślił, że stworzona przez rząd ukraiński strona internetowa https://war.ukraine.ua/ była już odwiedzana przez około 600 mln osób, w tym przez ok. 91 mln w samym czerwcu.
16:43. Obywatel Mołdawii skazany na Ukrainie za planowanie ataków w obwodzie odeskim
Na osiem lat więzienia skazał sąd ukraiński obywatela Mołdawii, mieszkańca separatystycznego Naddniestrza, który na zlecenie wywiadu wojskowego Rosji zaplanował serię ataków w obwodzie odeskim – poinformowała w środę ukraińska prokuratura na Telegramie.
Sąd skazał mężczyznę z artykułu o „zamachu terrorystycznym” nie tylko na karę więzienia, ale też na konfiskatę mienia. Uznano, że zlecił znajomemu Ukraińcowi podpalenie wojskowych pojazdów na terenie jednej z jednostek wojskowych w Odessie za 800 dol.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała sprawcę na gorącym uczynku w styczniu, gdy werbował wykonawcę.
Według SBU rosyjskie służby specjalne chciały przed wtargnięciem Rosji do Ukrainy stworzyć wrażanie, że w obwodzie odeskim działa „prorosyjskie podziemie i są nastroje antyukraińskie”.
15:35. Rosjanie przymusowo wywieźli z Ukrainy 2 miliony osób
Rosjanie przymusowo wywieźli z Ukrainy dwa miliony osób, w tym kilkaset tysięcy dzieci, a kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób przebywa w tzw. obozach filtracyjnych – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do uczestników konferencji w Seulu.
Dokładnych liczb nikt nie zna, wszystkie te wywiezione osoby pozbawia się środków łączności, zabiera się im dokumenty, zastrasza się je i próbuje rozwieźć po dalekich rejonach Rosji, aby było im jak najtrudniej wrócić do domu
— oznajmił Zełenski, którego cytuje w środę agencja Ukrinform.
Prezydent dodał, że Rosja stworzyła tzw. obozy filtracyjne, przez które muszą przejść mieszkańcy okupowanych terenów Ukrainy.
„Filtracją” Rosjanie nazywają proces segregacji i wyławiania spośród mieszkańców zaatakowanych i okupowanych ukraińskich terytoriów osób, które mają nastawienie proukraińskie i nie popierają rosyjskiej agresji.
Według ukraińskiego prezydenta w tzw. obozach filtracyjnych przebywają dziesiątki tysięcy osób.
Znikają tam młode kobiety. Myślę, że wszyscy zdają sobie sprawę, co tam się z nimi dzieje
— zaznaczył Zełenski.
15:14. Ostrzał obwodów charkowskiego i donieckiego. Są zabici i ranni
Siły rosyjskie zaatakowały w ciągu ostatniej doby obwody charkowski i doniecki na wschodzie Ukrainy, zabijając co najmniej dwie osoby i raniąc szesnaście – poinformowały w środę władze obu tych regionów.
W obwodzie donieckim najbardziej ucierpiał rejon (powiat) bachmucki. W ciągu ostatniej doby w samym Bachmucie śmierć poniosła jedna osoba, a pięć doznało obrażeń. Jedna osoba została ranna w ostrzale Konstantynówki. Rosjanie atakowali też m.in. Nju-Jork, Werchmiokamjanske, rejon kramatorski i Nowomykołajiwkę – podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.
W obwodzie charkowskim 55-letni mężczyzna zginął w miejscowości Słatyne. Dwie osoby odniosły obrażenia w rejonie charkowskim, dwie w iziumskim, a jedna w bohoduchiwskim – podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.
14:25. Hiszpanie przekażą Ukrainie czołgi Leopard i transportery M113
Rząd Hiszpanii wyraził zgodę na przekazanie siłom ukraińskim walczącym z rosyjską agresją czołgów Leopard 2A4 oraz transporterów opancerzonych M113 - poinformowały w środę hiszpańskie media.
Według madryckiego dziennika “La Razon” minister obrony Hiszpanii Margarita Robles “dała już zielone światło” na wysłanie na Ukrainę dziesięciu czołgów Leopard oraz około 20 transporterów M113 będących na wyposażeniu hiszpańskiej armii.
Portal Infodefensa odnotował, że przygotowywane do wysyłki na Ukrainę pojazdy są nieużytkowane i znajdują się w magazynach wojskowych. Serwisowanie niemieckich Leopardów i amerykańskich M113 zostanie w najbliższych dniach powierzone hiszpańskim spółkom, a remont zostanie sfinansowany ze środków unijnych.
Infodefensa wskazał, że przekazanie czołgów i transporterów oznaczałoby przełom w pomocy udzielanej przez Madryt Kijowowi, gdyż Hiszpania dotychczas kierowała na Ukrainę głównie sprzęt defensywny.
Hiszpańskie media ujawniły też, iż w ostatnich dniach doszło do poważnego zgrzytu na linii Madryt-Kijów, gdy niespodziewanie rząd Hiszpanii zawrócił 30 tirów transportujących na Ukrainę 200 ton amunicji.
13:56. Zginął Rosjanin, który groził kolejnymi masakrami
Rosyjski żołnierz Wiktor Bułatow po masakrze w Buczy pisał w mediach społecznościowych, że Rosjanie powinni zrobić podobne czystki w innych miejscach na Ukrainie. Niedawno władze jego rodzinnego miasta potwierdziły, że Bułatow zginął w walkach na Ukrainie.
13:50. Ukraińskie traktory znów w akcji!
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widzimy ukraiński traktor ciągnący zdobyty przez ukraińskich żołnierzy rosyjski pojazd.
12:57. Siły rosyjskie ostrzelały 28 razy obwód mikołajowski; zginęło pięć osób
Rosyjska armia ostrzelała w środę obwód mikołajowski 28 razy z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. W położonym na południu regionie zginęło pięciu cywilów.
Siły przeciwnika przeprowadziły 28 uderzeń z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych w różne miejscowości obwodu mikołajowskiego. W atakach uszkodzone zostały szpital i budynki mieszkalne.
Z artylerii ostrzelano m.in. rejon (powiat) witowski. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zginęło pięciu cywilów.
Tymoszenko zaznaczył, że są to dane ze środy rano.
11:51. Do 47 wzrosła liczba zabitych w rosyjskim ataku w mieście Czasiw Jar
Do 47 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego rosyjskiego ataku na blok mieszkalny w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy.
Wcześniej władze informowały o 43 ofiarach śmiertelnych.
W środę rano podczas akcji ratunkowej spod gruzów wydobyto ciało kobiety - napisał w komunikatorze Telegram Tymoszenko.
Łącznie na miejscu zdarzenia znaleziono ciała 47 osób, w tym jednego dziecka. Spod gruzów uratowano dziewięć osób. Trwają prace poszukiwawcze.
Miasto Czasiw Jar w Donbasie zostało ostrzelane w sobotę wieczorem. Pociski spadły na pięciokondygnacyjny blok mieszkalny, całkowicie zniszczono dwie klatki schodowe.
09:05. Rosyjskie siły oszczędzają pociski, wykorzystują dywersantów
Z powodu braków amunicji rosyjskie siły wzmocniły działania dywersyjne i wywiadowcze w obwodzie ługańskim - poinformował w środę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.
Nie, rosyjska armia nie wstrzymuje ostrzałów, ale najpewniej oszczędza istniejące zapasy pocisków, bo ich dostawę przerwano dzięki pracy naszej nowej broni dalekiego zasięgu
— napisał Hajdaj w komunikatorze Telegram.
Poinformował, że siły ukraińskie „niedawno zdetonowały wojskowe składy (rosyjskie) w Kadijiwce i Ługańsku (na terenie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej - PAP); dziś w nocy w strefie przemysłowej Ługańska też było niespokojnie”. „Dlatego naprzód znowu idą dywersanci okupantów, którzy próbują szukać słabych miejsc w naszej obronie” - dodał Hajdaj.
Zaznaczył, że rosyjskie siły napierają od strony Lisiczańska, Popasnej i z kierunku Iziumu
08:37. Rosyjska administracja na okupowanych terenach celem ataków
Rosja dąży do podważenia legitymacji państwa ukraińskiego i umocnienia własnych rządów na okupowanych terenach, ale panujące tam nastroje antyrosyjskie powodują, że jej urzędnicy stają się celem ataków - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W Donbasie siły rosyjskie prawdopodobnie skupią się w nadchodzącym tygodniu na zajęciu kilku małych miasteczek, w tym Siewierska i Dołyny na kierunkach słowiańskim i kramatorskim. Obszary miejskie Słowiańska i Kramatorska prawdopodobnie pozostaną głównymi celami tej fazy operacji
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Rosja nadal dąży do podważenia legitymacji państwa ukraińskiego oraz umocnienia własnych rządów i kontroli administracyjnej nad okupowanymi częściami Ukrainy. Ostatnio obejmowało to inicjatywę nawiązania współpracy między rosyjskimi i ukraińskimi miastami i regionami w celu stworzenia administracji po zakończeniu konfliktu oraz dekret ułatwiający Ukraińcom uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa. Antyrosyjskie nastroje w okupowanej części Ukrainy prowadzą do tego, że rosyjscy i prorosyjscy urzędnicy stają się celem ataków. Mianowana przez Rosjan administracja w miejscowości Wełykyj Burłuk przyznała, że jeden z jej burmistrzów zginął 11 lipca 2022 roku w wyniku wybuchu bomby w samochodzie. Branie na cel urzędników prawdopodobnie będzie eskalować, zaostrzając i tak już znaczne wyzwania stojące przed rosyjskimi okupantami i potencjalnie zwiększając presję na już zredukowane formacje wojskowe i bezpieczeństwa
— wskazano również.
07:53. Siły ukraińskie niszczą rosyjskie składy amunicji
Siły ukraińskie wciąż uderzają w rosyjskie składy amunicji na południu Ukrainy, Rosjanie przeprowadzili zaś prowokacyjny atak na elektrownię atomową w Enerhodarze, próbując oskarżyć o to Ukraińców – napisano w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Tymczasem pracownicy firmy elektroenergetycznej Charkiwobłenerho w Wołczansku w obwodzie charkowskim odmówili pracy pod rosyjską władzą okupacyjną. Ukraińskie Narodowe Centrum Ruchu Oporu informowało, że okupanci zagrozili im za to „zesłaniem do obozu koncentracyjnego” w Wołczansku - podaje ISW.
Rosyjskie wojska na Ukrainie w dalszym ciągu mają przerwę operacyjną, w czasie której przegrupowują się i starają odzyskać wyczerpane siły. Władze Rosji nie ogłosiły we wtorek żadnych zdobyczy terytorialnych, ale – jak podkreśla ISW – przerwa operacyjna nie oznacza całkowitego wstrzymania działań.
Według think tanku Rosjanie prowadzili ograniczone i nieskuteczne ataki lądowe na północ od Słowiańska i na wschód od Siewierska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Ostrzeliwali z powietrza i artylerii okolice Bachmutu i Awdijiwki. Przeprowadzili też nieudane ataki na północ od Charkowa.
Siły rosyjskie dokonały najprawdopodobniej ataków pod fałszywą flagą na Zaporoską Elektrownię Atomową w okupowanym Enerhodarze w obwodzie zaporoskim, by oskarżyć o to Ukraińców – napisano w raporcie. Władze Ukrainy wzywały wcześniej mieszkańców okupowanych obwodów zaporoskiego i chersońskiego, by ewakuowali się, zanim ruszy ukraińska kontrofensywa. Zarzucały przy tym Rosji, że wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze.
07:50. Pułk najemników na wojnę na Ukrainę
W Moskwie tworzony jest pułk najemników na wojnę na Ukrainie, który częściowo ma być finansowany z budżetu miasta - pisze w środę niezależny portal Meduza. Przyjmowani są mężczyźni do 60. roku życia.
Meduza podaje, że osoby zajmujące się werbunkiem do tej grupy i należący do niej najemnicy mówią o sobie „pułk sobianinowski”, od nazwiska mera Moskwy Siergieja Sobianina. Nabór rozpoczął się 1 lipca, a według portalu zapisują się do niego przede wszystkim mieszkańcy innych regionów Rosji.
Meduza pisze, że grupa „co najmniej częściowo” jest finansowana z budżetu miasta. Najemnikom obiecano wynagrodzenie przekraczające 200 tys. rubli miesięcznie (ponad 16 tys. złotych). Przez miesiąc będą oni przechodzić szkolenie na poligonie Mulino w obwodzie niżnonowogrodzkim, a następnie zostaną skierowani na Ukrainę.
Portal zaznacza, że Sobianin od początku wojny na Ukrainie prawie nie wypowiadał się na jej temat. Mer podpisał porozumienia o współpracy miasta z samozwańczymi Doniecką Republiką Ludową i Ługańską Republiką Ludową na wschodzie Ukrainy.
07:49. 16-latek spędził 90 dni w rosyjskiej niewoli
Bardzo wydoroślałem
— powiedział 16-letni Władysław, syn szefa władz rejonu (powiatu) zaporoskiego Ołeha Buriaka, który przeżył 90 dni w rosyjskiej niewoli.
Historię uprowadzenia, uwięzienia i uwolnienia nastolatka opisał portal Graty (w języku ukraińskim „kraty”). (https://tinyurl.com/2n473sku)
Przetrzymywano Władysława w niewoli od 8 kwietnia. Zatrzymano go na posterunku, gdy jechał w jednym samochodzie z dwiema znajomymi kobietami i trojgiem dzieci w kolumnie pojazdów z ewakuowanymi cywilami. Samochód zatrzymali rosyjscy żołnierze, którzy sprawdzali rutynowo wszystkie auta. Kiedy zobaczyli, że chłopak przegląda coś w telefonie, kazali mu wysiąść.
Rosyjski żołnierz zapytał, czy go filmuję i czy filmuję posterunek oraz sprzęt wojskowy. Powiedziałem, że nie. Zabrał mi telefon, przejrzał jego zawartość, nie spodobały mu się ukraińskie strony. Kazał mi wysiąść z samochodu, wycelował we mnie karabin i zapytał, czy ma mnie teraz zastrzelić, czy może rozbić telefon
— opowiada Władysław.
Wszystkich, którzy jechali w samochodzie razem z chłopcem puszczono dalej. Kobiety nie chciały bez niego jechać, ale zagrożono im, że i one zostaną zatrzymane, jeżeli będą dalej obstawać za uwolnieniem Władysława. Ojciec chłopaka, Ołeh, przypuszcza, że gdy Rosjanie sprawdzili dokumenty, zdali sobie sprawę, że jest synem urzędnika i może być cennym zakładnikiem.
07:13. Niskie morale w rosyjskiej armii
Stan moralny i psychologiczny sił rosyjskich jest na niskim poziomie, systemowo spożywany jest alkohol i dochodzi do dezercji - pisze w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego siły przeciwnika skarżą się na nieefektywność swoich ataków na ukraińskie pozycje.
Sztab informuje o odparciu przez ukraińskie siły rosyjskiego szturmu na kierunku słowiańskim w okolicach miejscowości Dowheńke i Dołyna. Strona ukraińska nie wyklucza kontynuowania działań szturmowych przez armię rosyjską na tym kierunku. Miałyby one na celu polepszenie pozycji taktycznej oraz stworzenie sprzyjających warunków dla ofensywy w kierunku Izium-Słowiańsk.
W komunikacie poinformowano o rosyjskich ostrzałach w obwodzie sumskim, na kierunku charkowskim, słowiańskim, kramatorskim, bachmuckim, awdijiwskim, kurachowskim i nowopawliwskim, zaporoskim, południowobużańskim. Wykorzystywano moździerze, artylerię, lotnictwo.
06:30. Eksport zboża przez porty rzeczne na Dunaju
16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju, aby z tamtejszych ukraińskich portów rzecznych odebrać zboże, przeznaczone na eksport - poinformował w nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow.
W ciągu ostatnich czterech dni przez ujście Bystre przepłynęło 16 statków
— napisał w komunikacie Waszkow - Planujemy utrzymać to tempo”.
Resort wyjaśnił, że 16 statków czeka teraz na załadunek ukraińskiego zboża w portach rzecznych na Dunaju w miastach Izmaił i Reni, których wykorzystanie stało się możliwe dzięki odzyskaniu przez Ukraińców Wyspy Węży, leżącej naprzeciwko ujścia Bystre.
Jak pisze agencja Reuters 90 kolejnych statków czeka na swoją kolej w rumuńskim kanale Sulina. Tamtędy do tej pory mogły przepływać cztery statki dziennie, ale Ukraina negocjuje z Rumunią możliwość zwiększenie tej przepustowości do ośmiu jednostek na dobę.
00:00. Władze wojskowe informują o kolejnych ćwiczeniach przy granicy z Ukrainą
O rozpoczęciu ćwiczeń dowódczo-sztabowych wojsk terytorialnych w części graniczącego z Ukrainą obwodu homelskiego powiadomiło we wtorek ministerstwo obrony Białorusi.
Ćwiczenia mają trwać do czwartku i odbywają się w rejonie (powiecie) żłobińskim w północnej części obwodu homelskiego.
Ich celem jest, jak podano w komunikacie, „ocena gotowości funkcjonariuszy sformowanych jednostek wojsk terytorialnych do wypełniania zadań bojowych i szkoleniowych, doskonalenie umiejętności oficerów rezerwy w działaniu na stanowisku dowodzenia i kierowaniu podwładnymi podczas wykonywania zadań w zakresie obrony terytorialnej”.
Ćwiczone mają być działania w zakresie ochrony i obrony obiektu obrony terytorialne, służba na posterunku kontrolnym w trakcie obowiązywania stanu wojennego.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/606396-relacja-140-dzien-rosyjskiej-agresji