Szczyt NATO w Madrycie ma historyczne znaczenie, ponieważ musimy dostosować Sojusz do nowych wyzwań bezpieczeństwa - powiedział w środę sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg. W planach jest przyjęcie zaktualizowanej koncepcji strategicznej Sojuszu, a także rozpoczęcie procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii - przekazał.
CZYTAJ TAKŻE: Przełomowa decyzja w Madrycie! Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Czym przekonano Ankarę?
Nowy dokument strategiczny powinien zdefiniować rolę Sojuszu w dynamicznym, pełnym rywalizacji środowisku międzynarodowym. Tylko w pełni zjednoczeni możemy być zdolni do tego, by dostosowywać się do wymogów zmieniającego się świata
— ocenił sekretarz generalny w wypowiedzi otwierającej drugi dzień szczytu.
Spotkanie potrwa do czwartku.
Szef NATO podkreślił, że w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę dojdzie do zwiększenia liczebności sił szybkiego reagowania Sojuszu. Zapewnił także o kontynuacji wysiłków na rzecz wsparcia wojskowego dla Kijowa.
Rozszerzenie NATO coraz bliżej
We wtorek Stoltenberg poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK. Dodał, że Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu.
W poniedziałek sekretarz generalny zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości NATO do ponad 300 tys. Obecnie liczą one około 40 tys. żołnierzy.
W poprzedniej koncepcji strategicznej Sojuszu, przyjętej w 2010 roku, Rosja została określona mianem partnera. Potrzeba wypracowania nowego dokumentu jest związana z nową sytuacją bezpieczeństwa w Europie i na świecie po inwazji Kremla na Ukrainę.
Premier Wielkiej Brytanii: Putin całkowicie się mylił
Władimir Putin mylił się, jeśli myślał, że inwazja na Ukrainę odsunie obecność NATO od jego zachodnich granic; będzie dokładnie na odwrót - powiedział w środę w Madrycie przed rozpoczęciem obrad drugiego dnia szczytu NATO premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Jeśli Władimir Putin liczył, że będzie miał mniejszą obecność NATO na swoich zachodnich granicach w wyniku swojej niesprowokowanej, nielegalnej inwazji na Ukrainę, to okazało się, że całkowicie się mylił. Obecność NATO będzie większa. To jest historyczny szczyt pod wieloma względami. Mamy dwa nowe kraje wstępujące do Sojuszu - Finlandię i Szwecję. To ogromny krok naprzód dla naszego Sojuszu. Będziemy teraz rozmawiać, co jeszcze możemy zrobić - jako NATO - żeby wspierać Ukraińców i jakie wnioski należy wyciągnąć z lekcji ostatnich kilku miesięcy i o potrzebie zrewidowania przez NATO swojego stanowiska wobec wschodniej flanki
— powiedział Johnson.
Premier Holandii: „Będziemy inwestować we wschodnią flankę NATO”
Tylko siła redukuje ryzyko konfrontacji z Rosją - oświadczył w środę premier Holandii Mark Rutte przed rozpoczęciem obrad drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie.
Musimy być gotowi. Ryzyko konfrontacji można zredukować tylko będąc silnym. Tego nauczyliśmy się w latach 80. ubiegłego wieku. I uczymy się tego na nowo. Dlatego będziemy inwestować we wschodnią flankę NATO
— oświadczył Rutte.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/604582-stoltenberg-szczyt-nato-w-madrycie-ma-historyczne-znaczenie