Usunięcie polskich flag z cmentarza w Katyniu jest oburzające, ale wpisuje się w politykę Rosji - powiedział we wtorek w Radiu Gdańsk prezes IPN dr Karol Nawrocki. Jego zdaniem jest to naturalna prowokacja w stosunku do Polski.
CZYTAJ TAKŻE:
Prezes IPN dr Karol Nawrocki we wtorek w Radiu Gdańsk był pytany o zdjęcie przez władze rosyjskie polskich flag z cmentarza wojennego w Katyniu.
Jest to wrogi akt w stosunku do Polski, który może budzić w nas wszystkich poczucie głębokiego niezadowolenia
— ocenił Nawrocki.
Dodał, że „jest to akt, który wpisuje się w politykę Federacji Rosyjskiej, wrogości wobec Polski i wobec Polaków”. Jego zdaniem do takiej wrogości dochodziło „za czasów Związku Sowieckiego czy nawet w ostatnich wiekach”. Podkreślił, że ten akt jest oburzający, ale z drugiej strony jest konsekwentny.
Czytamy to jako naturalną prowokację w stosunku do Polski
— ocenił prezes IPN.
Skandaliczny wpis mera Smoleńska i odpowiedź dr. Nawrockiego
O sprawie usunięcia flag polskich z polskiego cmentarza wojennego w Katyniu informował niezależny rosyjski portal Meduza, przytaczając słowa mera Smoleńska Andrieja Borisowa z portalu społecznościowego umieszczone wraz ze zdjęciem dwóch masztów flagowych - jednego z flagą Rosji i drugiego - pustego, z przystawioną drabiną.
Wyrażę ogólną opinię. Nie może być polskich flag na rosyjskich cmentarzach! A po jawnie antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków – tym bardziej. Uważam, że ministerstwo kultury podjęło jedynie słuszną decyzję – należy zdjąć flagę Polski. Katyń to rosyjski cmentarz, to rosyjska historia
— napisał pod zdjęciem mer Smoleńska.
Prezes IPN w trakcie wtorkowej audycji odniósł się do wpisu mera Smoleńska.
Pan mer powiedział tylko część prawdy
— wskazał Nawrocki.
Dodał, że Katyń jest historią Rosji, historią Związku Sowieckiego, historią barbarzyństwa, śmierci, który wniósł Związek Sowiecki.
Widzimy, że nawet władze Federacji Rosyjskiej w swojej ekwilibrystyce kłamstwa nie są w stanie zdefiniować motywów swojego zadania. Rzeczywiście Katyń jest częścią historii Polski, zamordowanych oficerów - tego już mer nie powiedział
— stwierdził prezes IPN.
Dodał, że mer Smoleńska „przyznał się niejako do zbrodni katyńskiej”.
Co z sowieckimi pomnikami w Polsce?
Nawrocki był pytany również o przebieg dekomunizacji w Polsce i usuwanie z przestrzeni publicznej pomników propagujących komunizm. Prezes IPN przypomniał, że proces usuwania pomników z przestrzeni publicznej rozpoczął się kilka miesięcy temu.
Z 60 pomników, zbliżamy się do 20, które zostały usunięte
— ocenił prezes.
Dodał, że zgodnie z „wolą polskiego parlamentu” w Polce trwa dekomunizacja a nie derusyfikacja przestrzeni publicznej „co jest bardzo ważnym semantycznym uzupełnieniem” - podkreślił. Zaznaczył, że dekomunizacja przestrzeni publicznej nie odnosi się do symboli dzisiejszej Rosji.
Odnosi się do symboli, za którymi stoją zbrodnie, śmierć, gwałty, spustoszenie, kolejne zniewolenie Polski
— tłumaczył prezes Nawrocki.
Dodał, że w przyszłym tygodniu z przestrzeni publicznej zostaną usunięte kolejne dwa pomniki.
Nota dyplomatyczna strony polskiej do MSZ Rosji
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina we wtorek w Studiu PAP potwierdził, że strona polska wystosowała notę dyplomatyczną do MSZ Rosji w sprawie zdjęcia polskich flag.
Protest został złożony i zobaczymy co zrobią z tym rosyjskie władze
— powiedział.
Pojawia się (…) straszne skojarzenie mordowania pamięci tych żołnierzy po raz drugi
— dodał.
Jasina zaznaczył, że kwestię utrzymania cmentarzy wojennych reguluje polsko-rosyjskie międzyrządowe porozumienie z 1994 roku.
Cmentarze to nie pomniki, to nie symbol władzy, ale miejsce pochówku żołnierzy i one powinny być szanowane
— zaznaczył.
Byłoby dobrze ze strony Federacji Rosyjskiej, gdyby (…) nie mściła się na cmentarzu żołnierzy, którzy już raz zostali zamordowani przez sowiecki totalitaryzm, teraz wracający, chociażby w symbolice używanej przez władze Federacji Rosyjskiej
— powiedział.
Rzecznik MSZ oświadczył, że na razie strona Polska „nie widzi chęci władz rosyjskich do deeskalacji sytuacji wokół miejsc pochówku żołnierzy, którzy zostali pomordowani na terenie byłego Związku Radzieckiego”.
Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, ale liczymy na to, że uda się zrobić więcej i doprowadzić do tego, aby ta pamięć nie była deptana
— dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/604459-rosjanie-usuneli-polskie-flagi-w-katyniu-nawrockiwrogi-akt