Rzeczniczka MSZ Rosji odniosła się do ograniczeń rosyjskiego tranzytu przez Litwę. Maria Zacharowa stwierdziła, że „ewentualna odpowiedź (…) będzie miała charakter praktyczny, nie dyplomatyczny”. Groźby wystosował również bliski współpracownik Putina, Nikołaj Patruszew, co spotkało się z odpowiedzią litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedy.
CZYTAJ TAKŻE: Rosja wściekła na decyzję Litwy. Członek Rady Federacji grozi utratą suwerenności! „To można ocenić jako bezpośrednią agresję”
Litwa podjęła decyzję o wprowadzeniu ograniczeń w tranzycie rosyjskich towarów do obwodu kaliningradzkiego. Rosja zareagowała na ten fakt wyjątkowo nerwowo.
Unia Europejska, jeśli natychmiast nie skoryguje bezczelnego wybryku Wilna, sama zdezawuuje dla nas legalność wszystkich dokumentów dotyczących członkostwa Litwy w UE i rozwiąże ręce, aby wszelkimi sposobami rozwiązać problem tranzytu kaliningradzkiego, stworzony przez Litwę
— napisał na swoim kanale w Telegramie Andriej Klimow - senator, przewodniczący Tymczasowej Komisji Rady Federacji ds. ochrony suwerenności państwowej i przeciwdziałania ingerencji w sprawy wewnętrzne Federacji Rosyjskiej.
MSZ Rosji w poniedziałek zażądało od Litwy natychmiastowego zniesienia „wrogich restrykcji” i zastrzegło sobie prawo „do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych”.
Zacharowa i Patruszew odgrażają się Litwie
Kwestię tranzytu rosyjskich towarów do obwodu kaliningradzkiego skomentowała w środę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
Jeśli chodzi o środki odwetowe, obecnie możliwe środki są opracowywane w formacie międzyresortowym. Ewentualna odpowiedź na ograniczenia wprowadzone przez Litwę w tranzycie kolejowym między Kaliningradem a Rosją będzie miała charakter praktyczny, nie dyplomatyczny
— przekazała.
Jak podkreśliła, Unię Europejską oraz Litwę poinformowano „o konieczności zmiany podjętych kroków”. Zacharowa stwierdziła ponadto, że „jeśli tak się nie stanie” Rosja podejmie wyżej wspomniane „praktyczne środki odwetowe”. Pytana, kiedy może nastąpić odwet i jak miałby wyglądać, rzeczniczka MSZ Rosji odparła, że „zależy to od tego, czy Litwa zgodzi się na zniesienie zakazu tranzytu”.
Do sprawy w ostrym tonie odniósł się także jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina – Nikołaj Patruszew.
W najbliższym czasie odpowiemy, a kroki, jakie podejmiemy, okażą poważny, negatywny wpływ na ludność Litwy
— zaznaczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej typowany na następce Putina.
Prezydent Litwy reaguje na rosyjskie groźby
Groźby Rosjan i Nikołaja Patruszewa skomentował litewski prezydent Gitanas Nauseda.
Jesteśmy gotowi i przygotowani na nieprzyjazne działania ze strony Rosji, takie jak odłączenie od systemu BRELL (sieci elektroenergetycznej) i inne
— powiedział Nauseda w środowym wywiadzie dla agencji Reuters.
BRELL to system elektroenergetyczny, obejmujący państwa bałtyckie oraz Rosję i Białoruś, w którym wykorzystuje się inne częstotliwości niż w unijnym systemie elektroenergetycznym, co w praktyce oznacza, że Litwa, Łotwa i Estonia w energetyce są nadal zintegrowane z Rosją.
Reuters przypomina, że Litwa, Łotwa, Estonia i Polska podpisały w 2019 roku umowę o współpracy w zakresie synchronizacji ich sieci elektroenergetycznych z Europą kontynentalną, a finansowany przez UE projekt o wartości 1,6 miliarda euro ma na celu odłączenie krajów bałtyckich od ich wspólnej sieci energetycznej z Rosją i Białorusią w 2025 roku na rzecz zdecentralizowanego europejskiego systemu energetycznego.
Prezydent Nauseda nie obawia się napaści Rosji
W odpowiedzi na groźby sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nauseda oświadczył również:
Nie wierzę, że Rosja rzuci nam wyzwanie w sensie militarnym, ponieważ jesteśmy członkiem NATO.
Zapowiedział jednak przedstawienie problemu na przyszłotygodniowym szczycie NATO, gdy Sojusz ma rozważać, czy zwiększyć liczbę swoich wojsk w państwach członkowskich położonych najbliżej Rosji, takich jak kraje bałtyckie.
To ilustruje, czym naprawdę jest Rosja oraz jakich metod i zagrożeń używa, aby rozwiązać swoje problemy
— powiedział Nauseda.
Może to przekona osoby, które twierdzą, że musimy pomóc Rosji zachować twarz, podczas gdy ona grozi nam w agresywny sposób
— dodał.
„Czekamy na wdrożenie kolejnych sankcji”
Nauseda powiedział również, że Litwa odczuwa solidarność innych krajów UE w tym konflikcie i zamierza poszerzyć listę towarów objętych blokadą tranzytu do Kaliningradu.
Z niecierpliwością czekamy na wdrożenie kolejnych sankcji i byłoby bardzo dobrze, gdyby Komisja Europejska wyjaśniła ich treść władzom rosyjskim. Mogłoby to usunąć część obecnych napięć, które nie są w interesie ani Unii Europejskiej, ani Rosji
— podsumował litewski prezydent.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/gazeta.pl/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/603785-zacharowa-i-patruszew-odgrazaja-sie-litwie-jest-odpowiedz
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.