Trwa 96. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 30 maja 2022 r.
22:28. Michel: Będziemy nadal wzmacniać obronność Ukrainy
Będziemy nadal wzmacniać obronność Ukrainy - zapewnił na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w poniedziałek w czasie trwającego w Brukseli szczytu UE.
Podziękowałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu za szczere przemówienie do członków Rady Europejskiej. Zwiększymy waszą płynność finansową i pomożemy odbudować Ukrainę. Będziemy nadal wzmacniać waszą zdolność do obrony waszych ludzi i państwa
— napisał Michel.
Zełenski, który za pośrednictwem połączenia wideo przemawiał do zgromadzonych w Brukseli przywódców unijnych, przekonywał, że Europa musi zademonstrować siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły.
Nadszedł czas, aby nie być osobnymi, nie fragmentami, ale jedną całością. Ukraina na własnym przykładzie pokazała, dlaczego jest to ważne. W naszym kraju od 24 lutego jest maksymalne zjednoczenie, wszyscy pracują dla jednego celu - obrony państwa
— powiedział ukraiński prezydent.
22:27. Rozmowa Zełenskiego z Erdoganem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z przywódca Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego, stworzonych przez Rosję i o sposobach odblokowania portów ukraińskich.
Rozmawialiśmy o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego wywołanych przez agresora, o sposobach odblokowania portów ukraińskich i o współpracy w sferze bezpieczeństwa
— napisał Zełenski na Twitterze.
Jak dodał, wraz z Erdoganem byli zgodni, że odbudowanie pokoju jest konieczne.
Doceniamy wsparcie Turcji w tym procesie
— napisał.
22:00. Wojska rosyjskie wkroczyły na teren Siewierodoniecka
Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował w poniedziałek, że w Siewierodoniecku, ostatnim dużym bastionie wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie wkroczyły dalej na teren miasta. Wciąż trwają walki uliczne.
Hajdaj powiedział w telewizji ukraińskiej, że Rosjanom udało się przebić od przedmieść do miejsca, gdzie znajduje się budynek hotelu Mir, a także „troszeczkę dalej w głąb miasta”.
W komentarzu na serwisie Telegram szef obwodu powtórzył, że Rosjanie weszli dalej w głąb miasta. Wezwał także mieszkańców, by nie opuszczali schronów.
21:55. Jak wygląda rozkład sił?
Okazuje się, że postępy Ukraińców w odbijaniu kolejnych terytoriów są coraz bardziej widoczne.
20:32. Tragiczny bilans strat w Mariupolu
Prawie pod każdym rumowiskiem i zniszczonym budynkiem w okupowanym przez Rosjan Mariupolu jest znajdowanych od 50 do 100 nieżywych mieszkańców miasta - oświadczył mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany w poniedziałek przez mariupolską radę miejską.
Bojczenko przekazał, że łącznie w Mariupolu siły rosyjskie w ciągu dwóch miesięcy całkowicie zniszczyły ponad tysiąc bloków mieszkalnych.
Po raz kolejny ostrzegł, że miasto jest na progu wybuchu chorób zakaźnych, takich jak cholera czy czerwonka.
Poinformował też, że Rosjanie kradną z miejskich szkół wyposażenie - projektory, tablice interaktywne i komputery.
Następnie ten skradziony sprzęt jest przekazywany rosyjskim szkołom jako pomoc od jednej z sił politycznych Rosji
— czytamy.
20:30. Zełenski: Rosja rozumie tylko argument siły
Europa musi zademonstrować siłę, bo Rosja rozumie tylko argument siły - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który za pośrednictwem połączenia wideo przemawiał do zgromadzonych w Brukseli przywódców unijnych.
Europa musi pokazać siłę. Bo Rosja rozumie tylko argument siły. Już czas. Nadszedł czas, aby nie być osobnymi, nie fragmentami, ale jedną całością. Ukraina na własnym przykładzie pokazała, dlaczego jest to ważne. W naszym kraju od 24 lutego jest maksymalne zjednoczenie, wszyscy pracują dla jednego celu - obrony państwa
— powiedział Zełenski.
I dzięki temu udało się to, czego świat się nie spodziewał: Ukraina powstrzymała armię rosyjską – a wszyscy jej się bali, pamiętacie? - i była w stanie wyzwolić część swojego okupowanego terytorium. Podstawą tej siły jest większa jedność. I wiecie to. Wszystkie kłótnie w Europie muszą się skończyć, wewnętrzne spory, które tylko zachęcają Rosję do wywierania na was większej presji
— dodał.
20:29. Trzech rannych w ostrzale Charkowa
Trzy osoby zostały ranne w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformowała prokuratura obwodu charkowskiego. Pod ogniem znalazło się dziewięć ulic.
Rannych zostało trzech cywilów: 16-latek i dwóch mężczyzn. Poszkodowani trafili do szpitala.
Wskutek ostrzału uszkodzonych zostało wiele domów i budynków gospodarczych, a także wybuchł pożar w garażach.
20:20. Rosjanie wycofali się ze wsi Mykołajiwka
Wojska rosyjskie wycofały się ze wsi Mykołajiwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, ale Rosjanie wciąż atakują w rejonie Siewierodoniecka, Toszkiwki i Ustyniwki - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek wieczorem.
„Na kierunku Siewierodoniecka okupanci prowadzą obecnie szturm w rejonach Siewierodoniecka, miejscowości Toszkiwka i wsi Ustyniwka w rejonie (odpowiednik powiatu-PAP) siewierodonieckim w obwodzie ługańskim. Trwają działania bojowe” - głosi oświadczenie sztabu, opublikowane na Facebooku.
Na innym odcinku frontu w Donbasie, na kierunku Bachmutu, trwają starcia w rejonie miejscowości: Komyszuwacha, Nowoługańske i Berestowe.
18:10. Wyciek amoniaku pod Bachmutem
Wskutek działań zbrojnych pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku amoniaku - przekazał szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Nie ma informacji o poszkodowanych.
W rezultacie działań bojowych uszkodzona została część rurociągu z amoniakiem, która nie jest wykorzystywana od 2014 r.; doszło do wycieku. Chmura amoniaku kieruje się w stronę Bachmutu.
Miejscowe władze poinformowały mieszkańców o koniecznych środkach ostrożności. Kyryłenko zapewnił, że ratownicy są gotowi, by likwidować skutki awarii.
Na razie nie ma informacji o poszkodowanych.
18:00. Dramat mieszkańców wsi Wysokopilla. Nie żyje 25 osób
Mieszkańcy wsi Wysokopilla w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy są zmuszeni do życia bez leków i jedzenia, cierpią z powodu tortur i represji - informuje ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Miejscowi informują o śmierci 25 mieszkańców.
Rzeczniczka pisze w komunikatorze Telegram, że wskutek rosyjskich ostrzałów z systemów Grad wioska leżąca na granicy z obwodem dniepropietrowskim jest pozbawiona dostaw prądu, gazu i wody pitnej.
W miejscowości zniszczone zostały wszystkie budynki administracyjne, brakuje jedzenia, w tym żywności dla dzieci.
Kolejny problem - jak dodaje - to leki. W wiosce mieszka wiele osób potrzebujących insuliny, chorzy na raka, osoby z chorą tarczycą.
„Miejscowi informują o śmierci 25 mieszkańców” - pisze Denisowa.
Według niej ludzie próbują wyjechać stamtąd swoimi środkami transportu, ale jest to praktycznie niemożliwe ze względu na zakaz nałożony przez siły rosyjskie i brak paliwa.
„W obwodzie chersońskim jest krytyczna sytuacja jeśli chodzi o ewakuację cywilów ze strefy aktywnych działań bojowych i dostarczenie pomocy humanitarnej” - alarmuje Denisowa
17:40. Doradca prezydenta Zełenskiego: marynarzami rozwożącymi skradzione zboże zajmie się Interpol
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak ostrzegł marynarzy, by nie przewozili zboża skradzionego Ukrainie przez wojska rosyjskie. Zapewnił, że na uczestników tego procederu „w każdym porcie czekać będzie Interpol”.
W komunikacie na Twitterze Podolak oświadczył, że Rosja wywozi „krwawe ziarno” do Syrii.
„Każdy marynarz, który bierze udział w rosyjskiej siatce i pomaga w sprzedawaniu mienia uzyskanego z przestępstwa zostanie zidentyfikowany”
— zapewnił. Jak dodał, za każdym z tych marynarzy wydany zostanie międzynarodowy list gończy.
„W każdym porcie na szabrowników będzie czekać Interpol z nakazem aresztowania”
— dodał Podolak.
Wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki powiedział, że Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża skradzionego z okupowanych przez wojska rosyjskie terenów Ukrainy.
17:30. Trwa ostrzał artyleryjski Mikołajowa
Trwa ostrzał artyleryjski Mikołajowa, słychać wybuchy - poinformował mer tego miasta na południu Ukrainy Ołeksandr Sienkewycz.
„Mikołajów! Ostrzał artyleryjski! 17.40. W mieście słychać wybuchy!”
— napisał w komunikatorze Telegram Sienkewycz. Zaapelował do mieszkańców, by przebywali z dala od okien.
Telewizja Ukraina 24 informuje, że słychać syreny alarmowe w obwodzie donieckim, charkowskim oraz w części obwodu mikołajowskiego i ługańskiego.
16:40. Rozmowy Ukraina-Rosja?
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział w poniedziałek, że negocjacje z Rosją dotyczą tylko spraw humanitarnych. Tłumaczył, że Rosja nadal utrzymuje, że „wyzwala” Ukrainę i zarzucił Rosji, że żyje w fikcyjnym świecie.
Proces negocjacyjny jest dziś zahamowany w części polityczno-dyplomatycznej. W części humanitarnej działa, dlatego, że chodzi o wymianę jeńców, korytarze humanitarne, próby ewakuacji naszych obywateli
— powiedział Podolak w wywiadzie dla portalu informacyjnego LB.UA.
CZYTAJ WIĘCEJ: Doradca Zełenskiego ujawnia: Moskwa dalej utrzymuje, że „wyzwala” Ukrainę. Działamy w części humanitarnej
15:10. Mer: w okupowanym Melitopolu rosną ceny, z miasta nie można wyjechać
W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu zdrożała żywność, produkty wwożone z anektowanego Krymu są kilkakrotnie droższe, miasto jest faktycznie zablokowane, bo nie można z niego wyjechać - powiedział ukraiński mer miasta Iwan Fedorow.
Na briefingu dla prasy w Kijowie mer, reprezentujący administrację lojalną wobec władz Ukrainy, powiedział, że mieszkańcy Melitopola mają problemy z pracą. W ciągu trzech miesięcy z miasta wyjechało prawie 70 tys. ludzi. Teraz, jeśli chodzi o ewakuację, zapanowała faktycznie blokada, bo Rosjanie nikogo nie wypuszczają - mówił mer. Jego wypowiedź przekazała agencja Ukrinform.
Opisywał, że Rosjanie próbowali zorganizować rozdawanie paszportów Federacji Rosyjskiej, ale urzędy ukraińskie odmówiły w tej sprawie współpracy. Przy tym, mieszkańcy kupują rosyjskie karty SIM do telefonów komórkowych, bo - jak tłumaczył Fedorow - nie chcą pozostać bez łączności. Zasięg ukraińskiej telefonii komórkowej jest stale blokowany.
Fedorow wyraził wdzięczność tym mieszkańcom Melitopola, którzy „nadal, nawet po trzech miesiącach okupacji wychodzą na ulice w centrum i demonstrują swoje poglądy” proukraińskie. Taki patriotyczny wiec odbył się w parku miejskim w minioną niedzielę.
Fedorow, który w marcu został uprowadzony przez Rosjan, a później uwolniony w drodze wymiany powiedział, że wojska Rosji uprowadziły ponad 500 osób w ciągu trzech miesięcy.
„Ktoś jest przetrzymywany trzy dni, a ktoś - ponad miesiąc. Na przykład, 16-letnia dziewczyna jest już przetrzymywana od 50 dni” - powiedział.
15:00. Ukraińcy zniszczyli śmigłowiec Mi-35M
Agencja Unian, powołując się na rzecznika odeskiej administracji wojskowej Siergieja Bratczuka, poinformowała, że siły ukraińskie zniszczyły unikalny Mi-35M ze skośnym automatem, jak u śmigłowca uderzeniowego Mi-28.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraińskie siły zestrzeliły rosyjski śmigłowiec Mi-35M do transportu VIP! „Nasi obrońcy pokonali rzadką bestię”
14:55. Rosjanie ukradli Ukrainie i wywieźli niemal 500 tys. ton zbóż
Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
Widzimy, że skradziono blisko pół miliona ton zbóż
— powiedział Wysocki w państwowej telewizji. Mamy dowody na to, że do kradzieży dochodzi na wszystkich czasowo okupowanych terenach, w obwodach chersońskim, zaporoskim, ługańskim, donieckim i charkowskim - podkreślił.
14:50. Dramatyczna sytuacja w Siewierdoniecku
Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk powiedział, że sytuacja w Siewierodoniecku jest trudna i na obrzeżach trwają walki uliczne. Miasto to jest ostatnim dużym bastionem wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim.
„Sytuacja jest trudna, na obrzeżach już trwają walki uliczne. Żołnierze ukraińscy powstrzymują działania ofensywne przeciwnika”
— powiedział Motuzianyk na briefingu dla prasy w Kijowie.
Podkreślając ponownie, że sytuacja w mieście jest rzeczywiście trudna, przekonywał, że oddziały ukraińskie ją kontrolują.
„Wywiad pracuje; znamy wszystkie plany wroga. Działa też nasz wywiad lotniczy, dlatego optymistycznie patrzę na sytuację”
— mówił.
Według jego słów armia ukraińska dokłada wszelkich starań, by uniknąć otoczenia swych oddziałów w rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska. Tymczasem szturm trwa w kilku kierunkach i najzacieklejsze walki toczą się na trzech kierunkach: Siewierodoniecka, Bachmutu i Kurachowego.
Wcześniej w poniedziałek szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że walki z wojskami rosyjskimi trwają już na ulicach Siewierodoniecka. Rankiem szef obwodu przekazał, że oddziały rosyjskie wdarły się na północno-wschodnie i południowo-wschodnie obrzeża miasta.
14:40. W ostrzale zginął francuski dziennikarz, który robił materiał o ewakuacji
Rosjanie ostrzelali samochód jadący po ludzi, którzy chcieli ewakuować się z obwodu ługańskiego - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Wskutek ostrzału zginął francuski dziennikarz telewizji BFMTV Frederic Leclerc-Imhoff, robiący materiał o ewakuacji.
„Dzisiaj nasz opancerzony ewakuacyjny transport jechał zabrać 10 ludzi z obwodu i trafił pod wrogi ostrzał”
— napisał Hajdaj w komunikatorze Telegram.
„Odłamki pocisków przebiły pancerz samochodu, śmiertelnie ranny w szyję został akredytowany francuski dziennikarz, który robił materiał o ewakuacji, policjanta uratował hełm”
— poinformował. Hajdaj ogłosił, że ewakuacja została wstrzymana.
14:00. Ukraińskie MSW: Do kraju powróciło już 4,8 mln uchodźców
Już 4,8 mln uchodźców powróciło do Ukrainy z zagranicy – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wiktor Andrusiw na Telegramie.
Jak podał, od początku wojny, czyli od 24 lutego z kraju wyjechało 7,6 mln Ukraińców.
„Teraz zauważamy stabilną tendencję do powracania Ukraińców do domu. Jest takich osób już 4,8 mln, czyli 60 proc. wszystkich uchodźców”
– napisał Andrusiw.
Uzasadnił to tym, że warunki życia za granicą bardzo rzadko są dobre i w większości przypadków Ukraińcy muszą bardzo drogo wynajmować mieszkanie lub mieszkać „w przysłowiowej sali gimnastycznej”.
„Trudno jest także znaleźć wykwalifikowaną pracę, bo trzeba znać język również na poziomie specjalistycznym”
— dodał.
„Dlatego nie trzeba się obawiać, że Ukraińcy nie wrócą do domu” – podkreślił.
14:00. Masowe groby pod Mariupolem. Pochowano w nich co najmniej 16 tys. mieszkańców
Co najmniej 16 tys. mieszkańców Mariupola zostało pochowanych przez rosyjskich okupantów od połowy kwietnia w zbiorowych mogiłach w obwodzie donieckim – poinformowała rada miejska.
Mieszkańcy miasta zostali złożeni w zbiorowych grobach koło wiosek Stary Krym, Manhusz i Wynohradne - przekazała rada w Telegramie.
Kolejne 5 tys. osób pochowały do połowy marca służby komunalne.
„Pod gruzami, w zaimprowizowanych grobach i w tymczasowych kostnicach dotąd pozostały tysiące ciał” – dodano.
„Oceniamy liczbę zabitych mieszkańców Mariupola na 22 tys. Ale coraz więcej faktów przemawia za tym, że skutki zbrodni raszystów (Rosjan - PAP) są zacznie potworniejsze”
– rada zacytowała mera Mariupola Wadyma Bojczenkę.
13:05. Rosyjskie ostrzały w obwodzie mikołajowskim. Są ofiary
Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obwodu mikołajowskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek rano – poinformowały na Facebooku władze tego regionu na południu Ukrainy.
W nocy ostrzelane zostało miasto Nowy Boh; zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Uszkodzona została również infrastruktura – sklep, apteka i budynki mieszkalne.
W poniedziałek rano ostrzelana została natomiast wieś Miszkowo-Pohoriłowe; obrażenia odniosły dwie osoby i uszkodzony został jeden budynek.
Siły rosyjskie atakowały też inne miejscowości obwodu i sam Mikołajów, ale nie ma informacji o poszkodowanych.
12:55. Wybuch w pobliżu budynku okupacyjnej administracji Melitopola
W pobliżu budynku okupacyjnej administracji Melitopola w obwodzie zaporoskim, na południowym wschodzie Ukrainy, doszło do wybuchu - poinformował lojalny wobec władz ukraińskich mer miasta Iwan Fedorow.
„Do wybuchu doszło w centralnej części miasta, w pobliżu budynku mieszczącego mianowaną przez raszystów (Rosjan) obwodową administrację wojskową”
— powiedział mer, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Fedorow dodał, że okupanci przeprowadzają obecnie kontrolę obiektów znajdujących się w pobliżu miejsca wybuchu.
Zdaniem samorządowca wybuch można tłumaczyć próbą „pozbycia się” przez Rosjan kolaborantów, którzy „nie robią zbyt dobrze tego, do czego się zobowiązali”.
12:45. W sądzie pierwszy akt oskarżenia przeciw żołnierzowi rosyjskiemu w sprawie o gwałt
Pierwszy akt oskarżenia przeciw żołnierzowi rosyjskiemu w sprawie o gwałt w czasie wojny został skierowany do sądu w Ukrainie – podała agencja Ukrinform, powołując się na prokurator generalną Irynę Wenediktową.
Jak poinformowała Wenediktowa na Facebooku, żołnierz został oskarżony o zabójstwo cywila oraz gwałt na jego żonie. Sprawca służył w 239. pułku 90. gwardyjskiej dywizji pancernej rosyjskich sił zbrojnych.
Prokuratura ustaliła, że w marcu podczas zajmowania przez wojska rosyjskie rejonu (powiatu) browarskiego w obwodzie kijowskim pijany żołnierz wdarł się wraz z kolegą do budynku w jednej z wiosek i zastrzelił gospodarza. Następnie „kilka razy zgwałcili jego żonę”, grożąc jej bronią i przemocą wobec jej dziecka, które znajdowało się obok.
Wenediktowa podkreśliła, że choć oskarżony nie znajduje się obecnie w rękach ukraińskich organów ochrony prawa, to nie uniknie odpowiedzialności przed sądem.
12:05. Zełenski: nasze wojska wyzwoliły już 1015 miejscowości
Siły ukraińskie wyzwoliły już w sumie 1015 miejscowości, które były zajęte przez wojska rosyjskie – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu na Telegramie.
„Według stanu na dziś wyzwolono już 1015 miejscowości; w ciągu ostatniej doby sześć” – oświadczył prezydent.
Zełenski podkreślił, że w wyzwalanych miejscach przywracane są dostawy prądu i wody, łączność, transport oraz usługi socjalne.
Zapewnił, że władze pamiętają o wszystkich miastach i miejscowościach, które wciąż są pod okupacją. Wymienił m.in. Chersoń, Melitopol, Berdiańsk, Enerhodar i Mariupol.
„Stopniowe wyzwalanie obwodu chersońskiego dowodzi, że nikogo nie pozostawimy u wroga”
– oświadczył Zełenski nawiązując do ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju.
11:55. Dowództwo: w starciu wojsk desantowych zlikwidowano rosyjski pluton
Żołnierze lwowskiej 80. brygady desantowo-szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy zlikwidowali rosyjski pluton desantowo-szturmowy wraz ze sprzętem – poinformowało na Facebooku dowództwo wojsk desantowo-szturmowych Ukrainy.
Przestał istnieć pluton 104. pułku desantowo-szturmowego 76. dywizji desantowo-szturmowej wojsk rosyjskich; w sumie około 20 żołnierzy wraz ze sprzętem.
Nie podano kiedy, ani gdzie doszło do starcia.
Ukraińskie dowództwo podkreśliło jedynie, ze rosyjski oddział wielokrotnie od 2014 roku walczył z lwowskimi żołnierzami wojsk desantowych.
11:30. Wywiad wojskowy: rosyjskie dowództwo zrobiło zakładników z rodzin oficerów
Rodzinom walczących na Ukrainie oficerów z jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji dowództwo zabroniło wyjeżdżać z kraju i grozi przesiedleniem na rosyjski Daleki Wschód, jeśli wojskowi nie będą wykonywać rozkazów – podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.
Według HUR dowództwo okręgu już poleciło przymusowo wysiedlić z mieszkań służbowych kilka rodzin wojskowych z 332. pułku śmigłowców 6. Armii sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej.
Jak podkreślono, HUR stale uzupełnia listę zbrodni wojennych popełnianych przez żołnierzy 332. pułku śmigłowców i wszyscy oni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
10:40. Władze: rosyjskie wojska kontrolują ok. 100-metrowy pas w Siewierodoniecku
Rosyjskie wojska kontrolują pas szerokości około 100 metrów w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim – poinformował szef władz rejonu (powiatu) siewierodonieckiego Roman Własenko w Radiu Swoboda.
„Walki toczą się w okolicach Siewierodoniecka. Z dwóch kierunków – Nowoajdaru i Starobielska – wróg zdołał wejść do Siewierodoniecka i kontroluje pas około 100 metrów. Ale dalej nie zdołał się znacząco przesunąć, nasi chłopcy się bronią”
– oznajmił Własenko.
Tymczasem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiadomił, że żołnierze rosyjscy ostrzelali w mieście samochód z dwoma wolontariuszami; obaj zostali ranni. Poinformował też, że zniknęło trzech lekarzy i nie ma z nimi kontaktu. Znaleziono ich samochód i jego przednia część była rozerwana.
Sytuację w Siewierodoniecku Hajdaj określił jako „bardzo trudną” i zaznaczył, że walki trwają.
10:30. SBU: rosyjscy żołnierze gotowi są zabić zmuszających ich do ataków generałów
Rosyjscy żołnierze gotowi są zabić swoich generałów, zmuszających ich do ataków na pozycje wojsk ukraińskich - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną jednego z rosyjskich wojskowych.
SBU przytacza słowa walczącego w obwodzie donieckim żołnierza, który podczas rozmowy z żoną powiedział, że jego koledzy omal nie zastrzelili generała Walerija Sołodczuka, gdy ten próbował zmusić ich do walki.
„Jeden z żołnierzy, dzieciak, wyciągnął granat i zagroził, że wysadzi siebie i generała; Sołodczuk uciekł i schował się do swojej chaty”
— relacjonował żołnierz. Rosjanin przyznał żonie, że po tej sytuacji najchętniej wyjechałby z Ukrainy.
09:30. Władze: walki toczą się na ulicach Siewierodoniecka
Walki z wojskami rosyjskimi trwają już na ulicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie. Miasto to jest ostatnim dużym bastionem wojsk ukraińskich w tym obwodzie.
„Walki trwają już na ulicach Siewierodoniecka!(…). Wróg przesuwa się do centrum Siewierodoniecka” – napisał Hajdaj.
Podkreślił, że kluczowa infrastruktura w mieście została już zniszczona prawie w 100 proc. i uszkodzono 90 proc. budynków mieszkalnych, z czego 60 proc. w stopniu krytycznym.
Hajdaj dodał, że na ulicach leżą trupy rosyjskich żołnierzy, a jest gorąco, co może doprowadzić do chorób.
09.15. Władze: siły ukraińskie przesunęły się o 8-10 km w obwodach chersońskim i zaporoskim
Wojska ukraińskie przesunęły się średnio o 8-10 km na kierunku chersońskim i zaporoskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadyma Denysenki.
„Na południu Ukrainy, według stanu z niedzieli wieczorem, możemy powiedzieć, że na niektórych kierunkach – chersońskim i zaporoskim – przesunęliśmy się średnio o 8-10 km, wypierając ich (tj. Rosjan) z kilku miejscowości”
– oznajmił Denysenko w telewizji.
Dodał, że najcięższe walki toczą się obecnie wokół Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim.
08:57. Zniszczono rosyjski magazyn amunicji
Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Czornobajiwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.
Detonacja trwała co najmniej godzinę
— napisał Arestowycz. Dodał, że był to już 22. atak na rosyjski magazyn amunicji.
Siły ukraińskie od kilku dni kontynuują kontrofensywę w obwodzie chersońskim. Chersoń i część obwodu chersońskiego zostały zajęte przez wojska rosyjskie na początku marca.
08:47. Straty Rosjan
Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła ok. 30 350 żołnierzy, w tym 200 w ciągu minionej doby - poinformował w poniedziałek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W niedzielę wojska ukraińskie zniszczyły m.in. 11 rosyjskich czołgów, po 12 systemów artyleryjskich i transporterów opancerzonych oraz dwa pociski manewrujące. (tinyurl.com/4kyr7yek)
Łączne straty rosyjskie według stanu z 30 maja to m.in. ok. 30 350 żołnierzy (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 1349 czołgów, 3282 transportery opancerzone, 643 systemy artyleryjskie, 205 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 207 samolotów, 174 śmigłowce, 118 pocisków manewrujących i 13 jednostek pływających.
08:37. Zniszczono rosyjski punkt kierowania zwiadem
Wojska ukraińskie zniszczyły rosyjski punkt kierowania zwiadem bezzałogowym oraz punkt dowodzenia jednego z pododdziałów - poinformowało w poniedziałek dowództwo operacyjne Południe, podsumowując na Telegramie sytuację z niedzieli.
Według ukraińskiego dowództwa, na południu wojska rosyjskie straciły 67 żołnierzy i 27 sztuk sprzętu bojowego, w tym sześć czołgów T-62.
Sytuacja na kierunku południowym jest dynamiczna i napięta
— podano. Wróg ściąga rezerwy do obwodu chersońskiego, w ciągu ostatnich kilku dni wzmocnił oddziały około 120 czołgami T-62 i bojowymi wozami piechoty BMP-2.
08:30. Rosjanie na obrzeżach Siewierodoniecka
Siły rosyjskie wdarły się na obrzeża Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim; zginęły dwie osoby cywilne, a siedem zostało rannych – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.
Hajdaj sprecyzował, że Rosjanie są na północno-wschodnich i południowo-wschodnich okolicach miasta, ostatniego dużego bastionu wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim.
Zabici cywile to mieszkańcy jednej dzielnicy, którzy przygotowywali posiłek na dworze, gdy rozpoczął się ostrzał.
08:00. Wstrząsające relacje uchodźców
Tam, gdzie był nasz dom, teraz jest Rosja – mówią uchodźcy z okolic Ługańska, którzy dwa dni po tym, jak do ich wioski weszły wojska rosyjskie, uciekli na zachód Ukrainy. To straszne, że na Ukrainie w XXI wieku ludzie nie mogą powiedzieć głośno, że są Ukraińcami - podkreślają.
U nas w całej wsi nie ma spokoju, wszędzie wokoło jest wojna
— powiedział PAP Orest, który wraz z Anną od blisko dwóch miesięcy mieszka w szkole w Borysławiu w obwodzie lwowskim.
Szkoła mieści się w budynku jeszcze z czasów austriackich. Dwa miesiące temu uczyły się tu miejscowe dzieci, teraz to dom dla uchodźców. Łóżko polowe Oresta stoi w kącie pod szkolną tablicą. Naprzeciwko pod ścianą ustawiono ławki i krzesła, które teraz służą jako miejsce do jedzenia. W piwnicach, obok stołówki, przygotowany jest schron, obok ułożone są worki z piaskiem.
Wojna rozpoczęła się 24 lutego, a już dwa dni później w naszej wiosce pojawili się Rosjanie. Byliśmy jeszcze w domu, kiedy zaczęły wjeżdżać pierwsze czołgi
— opowiada PAP mężczyzna.
07:44. Kontrofensywa wojsk ukraińskich
Wojska ukraińskie przeprowadziły skuteczną kontrofensywę na pograniczu obwodów chersońskiego i mikołajowskiego na południu Ukrainy, zmuszając wojska rosyjskie do zajęcia pozycji obronnych - potwierdził w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Zdaniem analityków ośrodka kontrofensywa nie doprowadzi do odbicia znaczących obszarów w tej części kraju, jednak może spowolnić konsolidację administracyjnej kontroli okupowanych terytoriów i zmusić Rosjan do rozlokowania większej liczby żołnierzy.
ISW podkreśla, że głównym celem Rosji pozostaje wschodnia Ukraina, gdzie najeźdźcy w niedzielę - bez znacznych sukcesów - kontynuowali ofensywę w kierunku Siewierodoniecka. Amerykańscy eksperci ocenili, że rosyjska kampania skupiona wcześniej na obwodach donieckim i ługańskim jest obecnie ukierunkowana wyłącznie na to liczące przed wojną ponad 100 tys. mieszkańców miasto.
07:23. Rosjanie szykują ataki na Słowiańsk
Wojska rosyjskie przegrupowują pododdziały, szykując się do ataków z okupowanego Iziumu na Słowiańsk w obwodzie donieckim i Barwinkowe w obwodzie charkowskim – poinformował na Facebooku w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W celu wsparcia wojsk na północ od Iziumu w obwodzie charkowskim wróg utrzymuje w gotowości eskadrę śmigłowców Ka-52. Aby uzupełnić straty, siły rosyjskie przemieściły do zajętych miejscowości ponad 250 sztuk sprzętu bojowego. (https://tinyurl.com/2p8mpvcs)
Na wschodzie wysiłki wojsk rosyjskich koncentrują się na działaniach ofensywnych w celu otoczenia sił ukraińskich w okolicach Lisiczańska i Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim oraz odblokowania najważniejszych szlaków logistycznych.
Wróg umacnia się w Łymanie w obwodzie donieckim i przegrupowuje siły w celu dalszej ofensywy na Słowiańsk. Umacnia się również na północny wschód i południowy wschód od Siewierodoniecka. Przerzuca przy tym uzbrojenie z terytorium Rosji.
06:54. Dalsze deklaracje wsparcia Ukrainy, ale co z sankcjami na Rosję?
Przywódcy Unii Europejskiej spotkają się w poniedziałek, aby zadeklarować dalsze wsparcie dla Ukrainy i pomóc jej odeprzeć atak Rosji, ale rozmowy zostaną przyćmione przez brak porozumienia w sprawie nowego pakietu sankcji wobec Moskwy, informuje Reuters.
W ciągu dwóch dni przywódcy bloku 27 państw będą dyskutować o tym, jak najlepiej pomóc Ukrainie cztery miesiące po inwazji Rosji i jak radzić sobie ze skutkami konfliktu: wysokimi cenami energii, zbliżającym się niedoborem żywności i potrzebami obronnymi UE.
Jednak projekt konkluzji ze spotkania, do którego dotarł Reuters, pokazuje, że o ile UE będzie hojnie wspierać werbalnie rząd w Kijowie, o tyle nowych decyzji w którymkolwiek z głównych tematów będzie niewiele.
06:52. Rosyjska propaganda próbuje dyskredytować Ukraińców
Rosyjska propaganda próbuje zdyskredytować Ukraińców ubiegających się o ochronę w Unii Europejskiej, poinformowała w poniedziałek rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmiła Denisowa.
Rosyjskie media rozpowszechniają informacje o „zmęczeniu” Europejczyków Ukraińcami, niedogodnościach, jakie powodują dla obywateli Europy i Rosjan mieszkających w Europie, oraz twierdzą, że poparcie dla obywateli Ukrainy w Europie jest z każdym dniem coraz mniejsze
— powiedziała Denisowa.
Według niej dehumanizacja, tworzenie negatywnego wizerunku Ukraińców za granicą to kolejna manipulacja Rosji w celu zmniejszenia poparcia dla Ukrainy w cywilizowanym świecie, wywołania w stosunku do niej atmosfery nienawiści i wrogości oraz podżeganie do dyskryminacji .
06:30. Scholz: Putin nie wygra wojny
Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rosyjski prezydent Władimir Putin nie wygra wojny z Ukrainą, poinformował Ukrinform relacjonując wypowiedź kanclerza skierowaną do uczestników odbywającego się w niedzielę min. w Berlinie telewizyjnego maratonu Save Ukraine.
Jesteśmy z Wami – myślami i sercami
— powiedział Scholz podczas łączenia video do zgromadzonych przed Bramą Brandenburską uczestników maratonu Save Ukraine.
Putin nie wygra… Jesteśmy z wami, jesteśmy zjednoczeni. (…) Budujemy plany powojennej odbudowy Ukrainy
— dodał.
00:10. Policja ewakuowała pięciu rannych mieszkańców Siewierodoniecka
W niedzielę policja ewakuowała z Siewierodoniecka pięciu rannych cywilów i przewiozła ich do szpitali w obwodzie donieckim, poinformował Ukrinform na podstawie oświadczenia służby prasowej policji opublikowanego na Facebooku.
Funkcjonariusze Specjalnego Batalionu Policji GUNP w obwodzie ługańskim ewakuowali z miasta Siewierodonieck pięciu cywilów, którzy zostali ranni podczas ostrzału artyleryjskiego miasta przez siły okupacyjne. Wszystkim rannym zapewniono pierwszą pomoc i przewieziono do szpitali w obwodzie donieckim
— czytamy w oświadczeniu policji.
Jak informuje Ukrinform, w niedzielę wojska rosyjskie ostrzelały 46 osiedli w obwodach ługańskim i donieckim, zabijając czterech cywilów.
red/wPolityce.pl/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/600528-relacja-96-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine