1305 czołgów, 3213 bojowych pojazdów opancerzonych - to straty poniesione przez Rosjan na Ukrainie, o których informuje ukraiński sztab. Siły ukraińskie i komentatorzy podkreślają, że Rosjanom kończą się czołgi, na co wskazuje fakt, że na Ukrainę transportowane są czołgi T-62.
CZYTAJ TAKŻE:
Rosyjskie straty
Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 29,4 tys. żołnierzy - poinformował w środę w serwisie Facebook Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 25 maja to według ukraińskich danych: około 29,4 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1305 czołgów, 3213 bojowych pojazdów opancerzonych, 606 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 2217 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 491 bezzałogowców i 112 pocisków manewrujących.
Największe straty Rosjanie ponieśli na kierunku Łyman - ważny węzeł kolejowy w obwodzie donieckim - przekazano w komunikacie.
Rosjanom kończą się czołgi
Na początku tygodnia ukraiński sztab odnotował, że Rosja zaczęła wyciągać ze swoich magazynów czołgi T-62. Ostatnie sztuki wyprodukowane zostały w 1975 r. Ze sprzętu ma korzystać nowe bataliony przerzucane na Ukrainę. Komentatorzy wskazują, że będzie to miało poważne konsekwencje dla rosyjskich sił pancernych.
Komentatorzy wskazują, że możliwe jest, że Rosja przerzuci na Ukrainę zmodernizowane w 1983 roku czołgi T-62M - te maszyny posiadają ulepszenia w zakresie ochrony i mobilności oraz nowym systemem kierowania ogniem,
T-62 były intensywnie używane w Afganistanie w latach 80. i Czeczenii w latach 90., ponosząc ciężkie straty – według źródeł amerykańskich w wojnie radziecko-afgańskiej stracono prawie 325 T-62. Rosja ostatni raz użyła T-62 w walce w 2008 roku podczas krótkiej wojny w Gruzji
— wskazuje komentator dodając, że Rosja odnowiła około 60-120 T-62, aby wzięły one udział w ćwiczeniach wojskowych Wostok w 2018 roku. Niektóre z tych czołgów prawdopodobnie zostały później wysłane do Syrii, a 900 sztuk zostało jako „rezerwa mobilizacyjna”.
W jakim stanie są czołgi? Ze względu na korupcję, kradzieże i złe warunki przechowywania, wiele maszyn jest prawdopodobnie w fatalnym stanie.
W szczególności jest bardzo mało prawdopodobne, aby składowane T-62 miały nowoczesną optykę lub systemy kierowania ogniem. Rosja mogła kanibalizować niezdatne do użytku przykłady nowocześniejszych magazynowanych czołgów, takich jak T-72 lub T-80, aby doposażyć swoje systemy w reaktywowane T-62
— zwraca uwagę ekspert dodając, że Rosja z pewnością nie sięgnęłaby po tak stare czołgi, gdyby nie strata ogromnej liczby T72/80/90.
Czołgi T-62. Sprzęt przestarzały
Znawcy tematu podkreślają, że czołgi T-62 to sprzęt przestarzały. Mają mniejsze działo, cieńszy pancerz, brak automatycznego ładowania, przestarzałe systemy kierowania ogniem i radia, brak możliwości walki w nocy, niższe prędkości i wolniejszą szybkostrzelność.
Czołg stwarza także problemy logistyczne, ponieważ wymaga innej amunicji i części do naprawy niż czołgi, których Rosja dotychczas używała na Ukrainie.
W ukraińskim środowisku nasyconym rakietami przeciwpancernymi, gdzie nowoczesne T-90 okazały się bezbronne, T-62 prawdopodobnie będą śmiertelną pułapką dla ich załóg. Jest mało prawdopodobne, aby były w stanie oprzeć się nawet starym pociskom przeciwpancernym i mają strasznie eksponowane przechowywanie amunicji w kadłubie.
Problematyczne sankcje Zachodu
Przypomnijmy, że w połowie kwietnia ukraiński wywiad informował, że z powodu sankcji w Rosji kończy się produkcja nowego sprzętu, w tym czołgów T-90 i T-14.
W Federacji Rosyjskiej kończy się produkcja nowych czołgów z powodu problemów finansowych i braku części z importu. Rosyjski Urałwagonzawod stara się przezwyciężyć kryzys będący skutkiem wprowadzenia sankcji
— informował wywiad, dodając, że Urałwagonzawod to producent sprzętu wojskowego, w tym czołowego czołgu rosyjskiego T-72.
Jak podkreślono, od początku wojny przedsiębiorstwo boryka się z problemami finansowymi. Wśród problemów znacząco utrudniających „produkcję większości rodzajów sprzętu wojskowego” wymieniono: podniesienie odsetek od kredytów, brak środków na spłacanie kredytów walutowych, wzrost cen materiałów i elementów składowych (w tym stali pancernej).
Próbując znaleźć rozwiązanie problemów finansowych, firma m.in. żąda 100-procentowej przedpłaty za kontrakty państwowe.
Kończy się produkcja nowego sprzętu, w tym czołgów T-90 i T-14
— informował ukraiński wywiad. Stworzony w Urałwagonzawodzie „sztab operacyjny” jako kluczowy kierunek pracy wyznaczył remont sprzętu uszkodzonego w wojnie z Ukrainą
— dodano.
wkt/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/599909-rosjanom-koncza-sie-czolgi-z-magazynow-wyciagane-sa-t-62