Trwa 91. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rosja koncentruje swoje wysiłki na wschodniej i południowej Ukrainie. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 25 maja 2022 r.
22:43. USA: Rosyjskie paszporty dla mieszkańców wschodniej Ukrainy to próba zniewolenia
Wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom wschodniej Ukrainy to próba zniewolenia ludności znajdującej się na terenach pod rosyjską kontrolą - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
Zdaniem rzecznika stanowi to część rosyjskiej taktyki mającej na celu podporządkowanie sobie narodu ukraińskiego i „narzucenia swojej woli siłą”.
Oczywiście mamy swój punkt widzenia w stosunku do straszliwych taktyk, jakie Rosjanie stosują na wschodzie Ukrainy. Widzieliśmy rosyjskich żołnierzy usuwających ludność z okupowanych terytoriów siłą, przewożących Ukraińców do tzw. obozów filtracyjnych, różne inne próby podporządkowania sobie Ukraińców
— przekazał Price.
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w środę, że rosyjscy okupanci zaczęli wydawać w Mariupolu nad Morzem Azowskim rosyjskie paszporty.
Według informacji ukraińskiego MSZ, podobne działania są prowadzone w obwodach chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim oraz na Krymie.
MSZ zapewniło w oświadczeniu, że dekret prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczący wydawania rosyjskich dokumentów Ukraińcom jest „prawnie bezwartościowy”.
21:51. Ukraińcy odparli w ciągu ostatniej doby 10 ataków Rosjan w Donbasie
Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował w środę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.
Jak podano, w dwóch miejscach wciąż trwają walki.
W ciągu ostatniej doby w Donbasie wojska ukraińskie zniszczyły m.in. cztery rosyjskie czołgi, dwa systemy artyleryjskie, transporter opancerzony i samochód. Zestrzelono też cztery bezzałogowce Orłan-10.
21:50. W obwodzie donieckim ostatniej doby zginęły 4 osoby cywilne
Cztery osoby cywilne zginęły, a 12 odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim wskutek ostrzałów ze strony wojsk rosyjskich, zaś w Zaporożu śmierć poniosła jedna osoba - poinformowały w środę wieczorem władze regionalne.
Tego dnia zginęło dwóch cywilów w Łymanie, jedna osoba w wiosce Sydorowe i jedna w wiosce Berestowe
— przekazał szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Telegramie.
Sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew powiadomił zaś, że w rosyjskim ataku rakietowym na miasto poniosła śmierć kobieta, zniszczonych zostały dziesiątki budynków mieszkalnych, kino i liczne pomieszczenia wykorzystywane przez przedsiębiorców.
21:45. Departament stanu USA: Nie będzie złagodzenia sankcji
Stany Zjednoczone nie złagodzą sankcji wobec Rosji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Rzecznik odniósł się do propozycji, którą przestawił rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko.
Nie wierzymy w puste obietnice Moskwy, a jedyny sposób w jaki Rosja może doprowadzić do zniesienia sankcji, to zaprzestanie agresji na Ukrainę
— oświadczył Price.
Rudenko oznajmił wcześniej, że Moskwa jest gotowa otworzyć korytarze humanitarne dla statków transportujących produkty rolne z Ukrainy.
Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba nazwał tę propozycję Rosji próbą szantażowania wspólnoty międzynarodowej.
Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że szacuje się, iż w silosach na Ukrainie znajduje się obecnie około 22 milionów ton zboża, które nie może opuścić kraju przez rosyjską blokadę portów czarnomorskich.
Brytyjskie MSZ oskarżyło władze Rosji, że używają żywności jako broni i wezwało do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów.
21.38. Rosjanie nacierają na Bachmut i Łyman
Siły rosyjskie nacierają na miasta Bachmut i Łyman w obwodzie donieckim i szykują się do ataku na Zaporoże – poinformował w środę wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wróg ostrzeliwuje obiekty cywilnej i wojskowej infrastruktury w przygranicznych rejonach Ukrainy przylegających do obwodów briańskiego i kurskiego w Rosji, aby nie dopuścić do przerzucenia sił ukraińskich w inne miejsca.
Na kierunku słobodzkim Rosjanie systematycznie ostrzeliwują pozycje wojsk ukraińskich. Atakowali cywilną infrastrukturę m.in. w okolicach miejscowości Krasnopole w obwodzie sumskim, a także Ternowej, Czerskaskich Tyszek czy Nowej Dmytriwki w obwodzie charkowskim.
Siły rosyjskie usiłują też poprawić swoją sytuację w okolicach miast Izium w obwodzie charkowskim i Słowiańsk w obwodzie donieckim.
Rosyjskie lotnictwo i artyleria atakują Siewierodonieck i Nowozwaniwkę w obwodzie ługańskim oraz m.in. Marjinkę w obwodzie donieckim.
Ukraiński sztab podkreśla, że siły rosyjskie stale ponoszą straty w ludziach i sprzęcie. Regularnie docierają też informacje o dużej liczbie rannych żołnierzy rosyjskich w szpitalach w miejscowościach graniczących z Ukrainą.
20:26. Okupanci zaczęli wydawać w Mariupolu rosyjskie paszporty
Rosyjscy okupanci zaczęli w środę wydawać w Mariupolu nad Morzem Azowskim rosyjskie paszporty – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
Andriuszczenko oznajmił, że władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej rozpoczęły na okupowanym terytorium obwodu donieckiego, w tym w Mariupolu, procedurę wydawania rosyjskich paszportów bez konieczności wyrobienia paszportu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
Rozpoczęła się faktyczna aneksja między innymi Mariupola
19:34. Litewska pomoc wojskowa dla Ukrainy
Litewskie ministerstwo obrony i siły zbrojne przekażą Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113, dziesięć ciężarówek wojskowych i dziesięć samochodów terenowych do rozminowywania – poinformowano w środę resort obrony.
Wartość kolejnej pomocy wojskowej Ukrainie szacuje się na około 15,5 mln euro. Łączna pomoc wojskowa Litwy dla Ukrainy udzielona do tej pory wynosi około 100 mln euro.
Skoordynowane wsparcie nasze i naszych sojuszników ma kluczowe znaczenie dla zwycięstwa Ukrainy
— zaznaczył minister obrony Arvydas Anuszauskas.
19:32: Putin dekretem ułatwia rusyfikację mieszkańców okupowanych terenów
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
W dokumencie wprowadzono poprawki do wcześniejszego prezydenckiego dekretu z kwietnia 2019 roku, na mocy którego zdecydowano o uproszczonym trybie nadawania obywatelstwa mieszkańcom separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę struktur parapaństwowych na wschodzie Ukrainy.
Ogłoszona w środę nowelizacja została opublikowana w rosyjskiej rządowej bazie aktów prawnych. Dekret wszedł w życie w dniu podpisania przez głowę państwa.
Jak poinformowała Ukrainska Prawda, wnioski o nadanie rosyjskiego obywatelstwa, składane przez mieszkańców obwodów chersońskiego i zaporoskiego, będą rozpatrywane w ciągu trzech miesięcy.
10 kwietnia sztab generalny ukraińskiej armii przekazał doniesienia, że w obwodzie chersońskim Rosjanie jakoby drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia „Chersońskiej Republiki Ludowej”. W kolejnych dniach władze w Kijowie i ukraińskie źródła wojskowe zapowiadały, że „głosowanie” w tym regionie mogłoby dojść do skutku pod koniec kwietnia lub na początku maja. 9 maja wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła, że tzw. referendum nie odbyło się dotychczas ze względu na skuteczne działania ukraińskiej armii i służb specjalnych.
20 maja ukraińska gazeta internetowa Kyiv Independent poinformowała, że samozwańczy gubernator obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ogłosił podczas spotkania z rosyjskimi kolaborantami „rychłe przyłączenie Chersonia do Rosji”.
19:26. Na zajętych terenach Rosjanie niszczą książki w języku ukraińskim
Na zajętych terenach obwodu donieckiego rosyjscy okupanci rozpoczęli inwentaryzację bibliotek i innych księgozbiorów, w tym szkolnych; wszystkie książki w języku ukraińskim przeznaczono do zniszczenia - poinformował w środę na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Według Andriuszczenki Rosjanie zakończyli już ocenę zbiorów w bibliotekach szkolnych w miejscowościach Manhusz i Nikolske.
Wszystkie publikacje zawierające „treści ekstremistyczne” zostały usunięte. W szczególności uznano za takie podręczniki do historii Ukrainy (…) i literatury. „Ekstremistą” był np. Wasyl Stus (ukraiński poeta, zmarły w 1985 roku w sowieckim łagrze - PAP)” - napisał Andriuszczenko.
Doradca mera Mariupola przekazał, że również w tym mieście zniszczone zostaną wszystkie książki wydane po ukraińsku.
Jak widać, nie ma różnicy pomiędzy (rosyjską) denazyfikacją i nazizmem
— dodał.
Andriuszczenko poinformował, że zadania związane z weryfikacją ukraińskich książek wykonują pracownicy biblioteki im. Nadieżdy Krupskiej (rosyjskiej działaczki komunistycznej, żony Włodzimierza Lenina - PAP) w Doniecku.
W pierwszych latach niepodległości Ukrainy ta biblioteka była centrum rozwoju kulturalnego młodzieży i walki z sowieckim dziedzictwem. A teraz historia zatoczyła koło
— zauważył doradca mera.
17:54. Dwie osoby zginęły w ostrzale Bałaklii w obwodzie charkowskim
Dwie osoby zginęły na skutek ostrzelania w środę przez wojska rosyjskie miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – przekazała na Facebooku doradczyni szefa władz tego regionu Natalia Popowa.
O nowym ostrzale artyleryjskim Bałaklii powiadomił wcześniej na briefingu szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow, ale nie podał szczegółów.
Popowa poinformowała, że oprócz zabitych jest też siedem osób rannych, w tym dziecko. Jak dodała, ranna dziewczynka jest w bardzo ciężkim stanie.
17:01. Dowództwo Południe: Rosja chce zająć Odessę
Zajęcie i okupacja Odessy nad Morzem Czarnym pozostaje jednym z priorytetów sił rosyjskich – poinformowała w środę rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu.
Okręty wroga przegrupowują się, wzmacniają, przewożą ładunki, usiłują zająć niektóre pozycje, w tym na Wyspie Węży. Na Krymie są rozmieszczane dodatkowe dywizjony obrony przeciwlotniczej, bo wróg już zdaje sobie sprawę, że ataki na jego okręty to nie mrzonka, tylko realna możliwość
- oznajmiła.
Jak powiedziała, rosyjskie okręty wyposażone w rakiety nadal przebywają w północno-zachodniej części akwenu Morza Czarnego i stanowią zagrożenie nie tylko dla południa Ukrainy, ale i całego kraju. Dodała, że stwierdzono wystrzelenie z morza kilku rakiet w różne regiony Ukrainy.
17:00. Rosja zintensyfikowała wykorzystanie lotnictwa
Rosyjskie wojska w ostatnim czasie zwiększyły intensywność użycia samolotów bojowych przeciwko jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował Aleksandr Motuzjanyk.
Wróg zintensyfikował użycie komponentów lotniczych, zwłaszcza samolotów szturmowych i wojskowych, aby wesprzeć ofensywę naziemną
— mówił.
Ponadto rosyjskie lotnictwo strategiczne prowadziło ćwiczenia na wodach Morza Azowskiego i Kaspijskiego oraz w przestrzeni powietrznej Federacji Rosyjskiej.
16:50. Rosyjscy żołnierze okupujący Czernihów zdewastowali cmentarz
Podczas okupacji Czernihowa na północy Ukrainy rosyjskie wojska zdewastowały cmentarz Jacewo nieopodal miasta; zniszczono nie tylko mogiły ukraińskich żołnierzy poległych w Donbasie, ale też nagrobki weteranów wojny w Afganistanie - poinformowała w środę agencja UNIAN, powołując się na reportaż azerbejdżańskiego portalu Report.
Na cmentarzu Jacewo można przekonać się, jak wielu okrucieństw i zbrodni dopuściło się rosyjskie wojsko. Znajdują się tam groby poległych uczestników operacji w Donbasie, naszych żołnierzy, którzy walczyli od 2014 roku i zginęli. Rosjanie strzelali do ukraińskich flag z karabinów maszynowych. Zburzyli też cerkiew, zbudowaną przez rodziców (zmarłych wojskowych - PAP) za ich własne pieniądze
— relacjonował Ołeh Seminski, deputowany do parlamentu Ukrainy z partii Sługa Narodu.
Polityk podkreślił, że świątynia podlegała strukturom Patriarchatu Moskiewskiego. Jak przyznał, „nie może zrozumieć” przyczyn i celów inwazji Kremla na Ukrainę, a także postępowania rosyjskich żołnierzy, którzy dopuszczają się niszczenia grobów weteranów wojny w Afganistanie.
Przecież ci ludzie (pochowani na cmentarzu Jacewo - PAP) bili się ramię w ramię z Rosjanami w sowieckiej armii. Zdewastowali ich groby z taką samą brutalnością i okrucieństwem. W Afganistanie walczyliśmy wszyscy razem - Rosjanie, Azerbejdżanie, Ukraińcy, Białorusini. A teraz zobaczcie, co tutaj zrobili
— powiedział Seminski.
W ocenie deputowanego żołnierze agresora oczekiwali, że ludność obwodu czernihowskiego powita ich jak wyzwolicieli. Odmienna postawa Ukraińców wywołała agresję najeźdźców, którzy zaczęli atakować cele cywilne.
Podczas bombardowań zginęło ponad 300 cywilnych mieszkańców Czernihowa. Pochowano ich w rowie przed cmentarzem i dopiero w ostatnim czasie przeniesiono ciała na teren nekropolii
— dodał polityk.
16:30. Ranni rosyjscy żołnierze są leczeni z dala od miejsc stacjonowania
Rosyjscy żołnierze, którzy zostali ranni podczas inwazji na Ukrainę, są wysyłani na leczenie do szpitali znacznie oddalonych od miejsc stacjonowania ich jednostek; wzrasta też liczba samookaleczeń wśród żołnierzy wroga - poinformował na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.
W ocenie Cymbaliuka wojskowi okaleczają się, ponieważ chcą w ten sposób uniknąć walki i wrócić do ojczyzny.
Dowództwo jednostek wojskowych stara się podnieść morale żołnierzy i zwalczać ten proceder, ale opowieści o +neonazistach+ i potrzebie „obrony kraju przed czyhającym (na Rosję) Zachodem” nie przynoszą już rezultatów. W związku z tym podjęto decyzję o zaprzestaniu wysyłania rannych na leczenie do miejsc stałego przebywania. Nie powstrzymało to jednak żołnierzy przed samookaleczaniem się
— wyjaśnił ukraiński dziennikarz.
16:15. Rosjanie wyczerpali już 60 proc. zasobów broni precyzyjnego rażenia
Wojska rosyjskie wykorzystały w czasie inwazji na Ukrainę już 60 proc. posiadanej broni precyzyjnego rażenia, a z powodu niedostatecznych mocy produkcyjnych w Rosji nie mogą szybko uzupełnić zapasów – oznajmił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.
Według naszych danych w przypadku broni precyzyjnego rażenia wykorzystano już około 60 proc. zasobów, a w niektórych rodzajach nawet 70 proc. Są normy dotyczące poziomu (zapasów), jakie należy utrzymywać w wojsku i dla Iskanderów też progowy poziom został już prawie osiągnięty
— oznajmił Skibicki, cytowany na stronie internetowej HUR.
Zaznaczył, że w sytuacji obniżonego potencjału szybkiej produkcji broni, za sprawą zachodnich sankcji nałożonych na Rosję, Moskwa nie może stosować na szeroką skalę zagranicznych części składowych.
Według Skibickiego widać, że już się to odbiło na taktyce stosowania broni: o ile wcześniej jeden obiekt był ostrzeliwany dwoma-czterema precyzyjnymi rakietami, to teraz jest to 8-12 pocisków różnego typu.
16:00. Rodziny żołnierzy, którzy trafili do niewoli dostają podejrzane telefony
Rodziny ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli lub zaginęli, zaczęły dostawać podejrzane telefony z propozycją przekazania za opłatą informacji o ich miejscu pobytu – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Wykorzystując stan psychiczny krewnych i bliskich przestępcy telefonują z ukrytych numerów i proponują za wynagrodzenie +przekazanie informacji+ o żołnierzu lub „pomoc w uwolnieniu z niewoli”. Oszuści usiłują też, jakoby pod pretekstem uściślenia, zdobyć dane osobowe ukraińskich obrońców
— napisał sztab.
15:30. Rosjanie nie opanowali trasy Lisiczańsk-Bachmut
Strategicznie ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut nie została opanowana przez rosyjskie wojska, lecz wciąż znajduje się pod kontrolą sił ukraińskich; nadal można dotrzeć tą drogą zarówno do Lisiczańska, jak też do Siewierodoniecka - poinformował w środę na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Gubernator odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień, jakoby fragment istotnej trasy został opanowany przez Rosjan, co groziłoby „odcięciem” regionu ługańskiego od pozostałej części Ukrainy.
Droga jest wprawdzie ostrzeliwana, ale dzisiaj zdołaliśmy już dostarczyć tamtędy pomoc humanitarną. Według stanu na godzinę 13 (godz. 12 w Polsce) wciąż można przemieszczać się tym szlakiem komunikacyjnym
— dodał Hajdaj.
W ocenie polityka rozpowszechnianie doniesień o opanowaniu drogi przez rosyjskich żołnierzy jest działaniem ryzykownym i nieodpowiedzialnym.
Niektóre nagłówki w mediach wywołują oburzenie. (…) Przekazywanie takich doniesień to manipulacja. Zachowajcie dla siebie swoje przypuszczenia. Czy pomyśleliście o bliskich żołnierzy, którzy bronią obwodu ługańskiego, a także o rodzinach osób pozostałych w tym regionie? Co będzie, gdy przeczytają takie pogłoski?
— napisał szef władz obwodowych.
14:25. Rosyjskie wojska chcą opanować obwód ługański
Prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję, że trzeba opanować Ługańszczyznę za wszelką cenę, dlatego na ten kierunek przerzucane są siły wroga spod Mariupola, Charkowa i z regionu donieckiego - poinformował w środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany przez agencję UNIAN.
Najeźdźcy nie są odporni na kule ani nieśmiertelni, podobnie jak wszyscy inni ludzie. Niemniej, jest ich naprawdę bardzo dużo. Naszych żołnierzy wręcz szokuje to, że Rosjanie wychodzą dosłownie z każdej szczeliny, niczym karaluchy. Sądzę, że wszystko rozstrzygnie się w przyszłym tygodniu. Będzie to czas, który zdecyduje o losie obwodu ługańskiego
— ocenił Hajdaj.
Gubernator przekazał doniesienia o ciężkich walkach w pobliżu Siewierodoniecka, ostrzeliwanego przez rosyjskie wojska z samolotów, stanowisk artyleryjskich i wyrzutni rakietowych.
Wróg znalazł się tak blisko miasta, że może atakować nawet z moździerzy. Rosjanie niszczą Siewierodonieck konsekwentnie i przez okrągłą dobę. Sytuacja jest bardzo trudna, we wtorek trwały już walki na przedmieściach
— dodał Hajdaj.
14:05. Rosja gromadzi siły w pobliżu granic z obwodem sumskim i czernichowskim.
Okupanci ponownie gromadzą wojska i sprzęt w pobliżu granic z obwodem sumskim i czernichowskim. „Straż graniczna obawia się nowej rosyjskiej inwazji z północy” - donosi The Washington Post, cytowany przez portal Nexta.
14:00. Rosja zmienia taktykę w Donbasie?
Wydaje się, że w Donbasie Rosja zrezygnowała z prób narzucenia dużego okrążenia regionu (oś Izium-Zaporoże) na rzecz kilku mniejszych kieszeni izolujących niektóre z kluczowych ukraińskich punktów obronnych
— napisał na Twitterze Illia Ponomarenko, reporter „The Kyiv Independent”.
13:46. Pod Siewierodonieckiem zginęło trzech kadyrowców
Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej StratCom poinformowało, że na wschodzie Ukrainy trzech kadyrowców zginęło w walkach o Siewierodonieck. Nie żyje dowódca 2. kompanii Specjalnego Pułku Zmotoryzowanego im. Achmada Kadyrowa, kapitan policji Asvad Idrisov - podała armia ukraińska, która broni się przed ofensywą Rosjan. Oprócz niego zginęli: chorąży Gapur Dakalov i zastępca dowódcy 4. plutonu pułku Kadyrowa, starszy sierżant Ali Betishev.
13:30. Rosyjskie dowództwo grozi swoim żołnierzom
Chcieliśmy opuścić jednostkę; dowództwo zagroziło nam zaminowaniem dróg i strzelaniem do tych, którzy próbują uciec - powiedział Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pojmany żołnierz armii rosyjskiej.
Jedynym sposobem na uniknięcie przez rosyjskich żołnierzy wojny jest oddanie się do niewoli - podkreśla SBU w opublikowanym w środę na Telegramie komunikacie. Dodano, że wraz z biegiem czasu coraz więcej Rosjan decyduje się na podjęcie tej decyzji.
12:50. Rosja przerzuca na Ukrainę stare T-62
Rosyjscy okupanci zaczęli zrzucać stare sowieckie czołgi T-62 dla sił okupacyjnych na Ukrainie.
W 2013 roku rosyjskie Ministerstwo Obrony przyznało, że w magazynach nie ma amunicji do broni tego czołgu.
12:40. Rosjanie zniszczyli 3700 budynków w obwodzie czernihowskim
Podczas ostrzału i częściowego zajęcia rejonu Czernihowa przez wojska rosyjskie najeźdźcy zniszczyli i uszkodzili 3700 budynków - poinformował szef czernihowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Wiaczesław Chaus na briefingu w centrum medialnym Ukraina-Ukrinform.
W wyniku ostrzału i bombardowania 3700 budynków zostało zniszczonych i uszkodzonych. 3400 z nich to mieszkania
— powiedział.
12:30. Siły Zbrojne pokazały współpracę artylerii i rozpoznania lotniczego
12:15. Rosjanie ostrzelali Zaporoże
Rosyjscy najeźdźcy wystrzelili w Zaporoże cztery pociski manewrujące. Uszkodzeniu uległy obiekty w dzielnicy szewczenkowskiej i centrum handlowe w dzielnicy Oleksandrivskyi.
Niestety w wyniku ostrzału zginęła kobieta. Wiemy też o czterech rannych, którzy otrzymali już pierwszą pomoc i zostali wypuszczeni do domu
— poinformował sekretarz Rady Miejskiej Anatolij Kurtew.
12:00. W wyniku agresji rosyjskiej zniszczono prawie 60 bibliotek
Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Ludmiła Denisowa poinformowała, że w wyniku agresji rosyjskiej zniszczono prawie 60 bibliotek.
Państwo-agresor Federacji Rosyjskiej uszkodziło lub zniszczyło prawie 60 bibliotek w wyniku ostrzału terytorium Ukrainy, a prawie 4000 bibliotek znalazło się na czasowo okupowanym terytorium
— poinformowała Denisowa.
Czernihowska Biblioteka dla Młodzieży, Doniecka Biblioteka Dziecięca, Makarowska Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka im. Korolenko w Charkowie to jedne z najstarszych i największych bibliotek na Ukrainie. Nieznana jest sytuacja z 20 bibliotekami w Mariupolu.
11:30. W Mariupolu okupanci otworzyli nowy punkt filtracyjny
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że w Mariupolu okupanci otworzyli punkt filtracyjny. Jak dodał, filtrację wspólnie z FSB ponownie przeprowadzają ludzie z „ochotników państwowych”.
11:25. Litwa przekaże Ukrainie pojazdy opancerzone, ciężarówki i samochody saperskie
Litewskie ministerstwo obrony i siły zbrojne przekażą Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113, dziesięć ciężarówek wojskowych i dziesięć samochodów terenowych do rozminowywania – poinformowano w środę resort obrony.
Wartość kolejnej pomocy wojskowej Ukrainie szacuje się na około 15,5 mln euro. Łączna pomoc wojskowa Litwy dla Ukrainy udzielona do tej pory wynosi około 100 mln euro.
Skoordynowane wsparcie nasze i naszych sojuszników ma kluczowe znaczenie dla zwycięstwa Ukrainy
— zaznaczył minister obrony Arvydas Anuszauskas.
11:15. W Mariupolu zginęło już co najmniej 22 000 osób
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko powiedział na antenie CNN, że w Mariupolu zginęło już co najmniej 22 tys. osób.
Mariupol jest teraz miastem duchów
— powiedział Andriuszczenko.
Według niego liczba 22 tys. zabitych wynika z licznych kontaktów, które on i inni urzędnicy rady miejskiej nadal utrzymują z urzędnikami, którzy pozostali w Mariupolu. Jednocześnie uważa, że rzeczywista liczba może być znacznie wyższa.
11:00. Przyszłość Europy kształtuje się w okopach Ukrainy
Przyszłość Europy nie jest określana w Brukseli i w Davos, tylko w okopach pod Siewierodonieckiem - ocenił w środę na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.
Dziś przyszłość Europy nie kształtuje się w Brukseli ani Davos. Kształtuje się w okopach w pobliżu Siewierodoniecka i Bachmutu. To ile ta wojna będzie trwać zależy od tempa nakładania sankcji energetycznych i dostaw broni. Chcecie zakończyć wojnę? Klucz do pokoju jest w waszych stolicach
— napisał Podolak.
10:45. Oszuści wyłudzają pieniądze od krewnych zaginionych
W środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegł przed nowym rodzajem oszustwa, którego ofiarą padają krewni ukraińskich żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej niewoli lub zostali uznani za zaginionych. Komunikat został opublikowany w serwisie Facebook.
Uwaga! Oszuści! Wykorzystując stan emocjonalny krewnych i przyjaciół, oszuści dzwonią z zastrzeżonych numerów i za pieniądze proponują przekazanie informacji o żołnierzach oraz oferują pomoc w ich uwolnieniu
— ostrzega ukraińskie dowództwo.
Sztab Generalny podkreślił, że przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy lub innych władz wojskowych lub instytucji państwowych nie zbierają funduszy i nie płacą okupów za uwolnienie jeńców.
10:30. Straty Rosjan wynoszą już około 29,4 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 29,4 tys. żołnierzy - poinformował w środę w serwisie Facebook Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 25 maja to według ukraińskich danych: około 29,4 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1305 czołgów, 3213 bojowych pojazdów opancerzonych, 606 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemy obrony przeciwlotniczej, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 2217 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 491 bezzałogowców i 112 pocisków manewrujących.
Największe straty Rosjanie ponieśli na kierunku Łyman - ważny węzeł kolejowy w obwodzie donieckim - przekazano w komunikacie.
10:00. Rosja nie ma czołgów?
1305 czołgów, 3213 bojowych pojazdów opancerzonych - to straty poniesione przez Rosjan na Ukrainie, o których informuje ukraiński sztab. Siły ukraińskie i komentatorzy podkreślają, że Rosjanom kończą się czołgi, na co wskazuje fakt, że na Ukrainę transportowane są czołgi T-62.
CZYTAJ WIECEJ: Rosjanom kończą się czołgi? Armia Putina wyciąga z magazynów stare T-62. „Prawdopodobnie będą śmiertelną pułapką dla załóg”
9:00. Rozmowy pokojowe?
Wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego może być pierwszym krokiem do rozmów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę podczas konferencji online do zebranych przywódców państw i światowego biznesu w Davos.
CZYTAJ TAKŻE: Rozmowy pokojowe? Zełenski wskazuje na pewną możliwość i zaznacza: Zgodzę się jedynie na bezpośrednie spotkanie z Putinem
08:26. Atak rakietowy na centrum handlowe i domy w Zaporożu
W wyniku środowego ataku rakietowego na centrum handlowe i osiedle mieszkaniowe w Zaporożu co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne - poinformowała wojskowa administracja obwodu zaporoskiego.
O 5.13 nad ranem wojska rosyjskie wystrzeliły cztery pociski manewrujące na Zaporoże; jeden został zestrzelony przez naszą obronę przeciwlotniczą, trzy kolejne spadły na miasto
— napisano w komunikacie.
Podano, że w mieście zniszczono dotychczas 62 domy.
08:04. Sześć osób zginęło w wyniku ostrzału Siewierodoniecka
Minionej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału położonego w obwodzie ługańskim Siewierodoniecka zginęło 6 osób - poinformował w środę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.
Zdaniem Hajdaja rosyjskie wojsko wie o lokalizacji schronów w mieście i celowo ostrzeliwuje te miejsca.
Wróg wie też, które szkoły mają schronienie; zbierają te informacje m.in. za pomocą dronów
— podał szef władz położonego na wschodzie Ukrainy obwodu (tinyurl.com/33b8twp4).
W ciągu ostatniej doby odparto dziewięć ataków rosyjskich najeźdźców, zniszczono trzy czołgi, osiem systemów artyleryjskich, osiemnaście jednostek bojowych wozów opancerzonych, specjalny pojazd opancerzony i jeden inny pojazd
— napisał Hajdaj.
Dodał, że ukraińska armia zestrzeliła tego dnia również siedem dronów.
07:48. Rosjanie chcą wcielić Ukraińców do wojska
Rosjanie planują wcielenie do wojska mężczyzn z okupowanego przez siebie obwodu chersońskiego na południu Ukrainy; chcą zmusić Ukraińców do walki przeciwko Ukrainie – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
Władze okupacyjne i armia raszystów (Rosjan) chcą zmusić miejscowych do współpracy i zaakceptowania okupacji. Według dostępnych danych zamierzają zmobilizować Ukraińców z okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego na wojnę przeciwko Ukrainie
— napisano w komunikacie.
Dowództwo operacyjne Południe zaznaczyło, że takie działanie jest sprzeczne z prawem humanitarnym i stanowi zbrodnię wojenną. Rosja postępuje tak również na okupowanych terenach w Donbasie na wschodzie Ukrainy - podkreślono.
07:47. Trwają walki o Siewierodonieck
Wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w kierunku Siewierodoniecka, 100-tysięcznego miasta w obwodzie ługańskim - podał w środę rano ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej na Facebooku.
(…) przy wsparciu ognia artyleryjskiego, rosyjscy okupanci prowadzą ofensywę w kierunku miejscowości Siewierodonieck, walki trwają
— czytamy w komunikacie.
Oprócz tego wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał artyleryjski i moździerzowy pozycji ukraińskich w obwodzie sumskim, a także miejscowości Rubiżne w obwodzie charkowskim. Rosjanie zaktywizowali też działania bojowe w okolicach węzła kolejowego Łyman w obwodzie donieckim - poinformowało ukraińskie dowództwo.
07:10. Ukraińcy odparli 9 ataków
W ciągu minionej doby Ukraińcy odparli dziewięć ataków wojsk rosyjskich w obwodach donieckim i ługańskim - podał w środę rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
W trakcie walk na tych terenach wojska ukraińskie miały zniszczyć należące do Rosjan trzy czołgi, osiem systemów artyleryjskich i osiemnaście bojowych wozów opancerzonych.
Jednostki obrony przeciwlotniczej zniszczyły na tym kierunku sześć bezzałogowców Orłan-10 i jeden ZALA
— dodał sztab.
06:30. Zełenski: Rosjanie będą musieli opuścić Krym
Rosjanie będą musieli opuścić Krym - powiedział we wtorek w przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Podobnie jak wszystkie inne okupowane tereny
— dodał.
Oczywiście okupanci będą musieli opuścić Krym. Podobnie jak Chersoń, Melitopol, Energodar, Mariupol i wszystkie inne miasta i gminy, które uważają za swoje. Na pewno nie będą tam gospodarzami
— powiedział Zełenski.
Ukraiński prezydent podkreślił, że przełamanie przewagi Rosji w wojnie pod względem ilości sprzętu i uzbrojenia wymaga czasu i wysiłku ze strony Ukrainy.
Teraz sytuacja w Donbasie jest niezwykle trudna. W rzeczywistości cała armia rosyjska jest tam rzucona do ataku. Popasna, Siewierodonieck, Słowiańsk – okupanci chcą wszystko tam zniszczyć
— mówił.
00:00. Władze obwodu ługańskiego: Rosjanie zabijają nasze miasta, Siewierodonieck ledwie żyje
Dla obwodu ługańskiego nastał najtrudniejszy czas w ciągu ośmiu lat wojny z Rosją; wrogowie atakują na wszystkich kierunkach równocześnie i zabijają nasze miasta, Siewierodonieck jest ledwie żywy - zaalarmował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.
Jest coraz gorzej. Trudno opisać słowami to, co robią najeźdźcy. (…) Wszystko dookoła aż trzeszczy, zrzucono bomby lotnicze na Siewierodonieck. (…) Rosjanie nacierają również od strony Zołotego i Kateryniwki, pod Komyszuwachą i Biłohoriwką. Trasa z Lisiczańska do Bachmutu jest ciągle ostrzeliwana. Tam +pracują+ już grupy dywersyjno-rozpoznawcze przeciwnika, sytuacja niemal krytyczna
— napisał Hajdaj.
W ocenie gubernatora agresorzy „sprowadzili do obwodu ługańskiego szaloną liczbę żołnierzy i sprzętu wojskowego”. W poniedziałek Hajdaj informował, że na kierunku ługańskim działa 25 rosyjskich grup batalionowych, czyli ok. 12,5 tys. żołnierzy.
Wolna Ługańszczyzna jest teraz jak Mariupol. Pozostajemy przyczółkiem, który powstrzymuje inwazję i z pewnością ją powstrzyma. Mimo przewagi liczebnej wroga, to my zwyciężymy, bo walczymy o naszą ziemię
— zadeklarował szef regionalnych władz.
Wcześniej we wtorek Hajdaj przekazał doniesienia, że rosyjskie wojska ostrzelały zakłady Azot w Siewierodoniecku, gdzie mieszczą się schrony. Zginęły cztery osoby, a jeszcze jeden mieszkaniec poniósł śmierć w centrum miasta.
Zdobycie Siewierodoniecka - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie - jest obecnie najważniejszym celem inwazji wroga na wschodzie Ukrainy. Przed rosyjską agresją miasto liczyło ponad 100 tys. mieszkańców. Według ocen administracji obwodu ługańskiego z początku maja, w Siewierodoniecku pozostało obecnie około 15 tys. cywilów.
red/Twitter/Facebook/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/599872-relacja-91-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine