Przypadki małpiej ospy odnotowywane są w kolejnych krajach. Dotyczy to m.in. Hiszpanii, Niemiec czy Australii. Okazuje się, że rozprzestrzenianie się choroby może mieć związek w homoseksualnymi kontaktami seksualnymi.
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) podaje, że dotyczą one głównie mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami
– informuje „Gazeta Wyborcza”.
Zarażeni w Hiszpanii
Służby medyczne Hiszpanii potwierdziły w piątek 14 nowych przypadków małpiej ospy, co oznacza, że łączna liczba zachorowań w tym kraju wynosi już 22.
Niemal wszystkie potwierdzone przypadki choroby dotyczą mieszkańców aglomeracji Madrytu, gdzie od czwartku obowiązuje alert sanitarny.
Służby medyczne podały, że wśród pacjentów pod obserwacją są osoby mieszkające na Wyspach Kanaryjskich.
Przypadki małpiej ospy wykryto w ostatnich tygodniach w kilku krajach, które nie są endemiczne dla tego wirusa, w tym w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Portugalii, Hiszpanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Małpia ospa to choroba odzwierzęca, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, wywoływana przez rzadki wirus podobny do wirusa czarnej ospy, jednak ma łagodniejszy przebieg. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.
Pierwszy przypadek w Niemczech
Pierwszy przypadek pochodzącej z Afryki małpiej ospy został potwierdzony w Niemczech. Jak poinformował w piątek w Monachium Instytut Mikrobiologii Bundeswehry, w czwartek u jednego z pacjentów ponad wszelką wątpliwość wykryto wirusa. U pacjenta wystąpiły charakterystyczne zmiany skórne - informuje agencja dpa.
Choroba w Australii
W Australii wykryto pierwszy przypadek małpiej ospy; dotyczy mieszkańca stanu Wiktoria, który niedawno wrócił do kraju z Wielkiej Brytanii - poinformowały w piątek lokalne władze. W stanie Nowa Południowa Walia badany jest możliwy przypadek zakażenia tym wirusem.
Departament zdrowia stanu Wiktoria przekazał, że mężczyzna zakażony wirusem małpiej ospy wrócił z Wielkiej Brytanii do Melbourne w poniedziałek. Przebywa w izolacji w szpitalu. Drugi mężczyzna, u którego podejrzewa się zakażenie, również w ostatnim czasie podróżował do Europy.
Obaj mają łagodne symptomy wskazujące na małpią ospę.
Pierwszy pacjent w Belgii
W Belgii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowała w czwartek późnym wieczorem stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.
Według stacji VRT zakażona osoba „nie jest bardzo chora”.
Sytuacja w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii potwierdzono 11 kolejnych przypadków małpiej ospy, co oznacza, że ich łączna liczba wynosi już 20 - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Sajid Javid. Dodał, że większość z tych przypadków jest łagodna.
Wielka Brytania zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem potwierdzonych przypadków małpiej ospy, choroby występującej zwykle w środkowej i zachodniej Afryce, która od kilku dni z niewiadomych powodów zaczęła się rozprzestrzeniać w innych częściach świata.
mly/PAP/wyborcza.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/599348-malpia-ospa-rozprzestrzenia-sie-po-swiecie