Trwa 82. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozpoczęła się druga faza wojny - rosyjska ofensywa na wschodzie kraju, nazywana bitwą o Donbas. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 16 maja 2022 r.
23:31. Nowe informacje ws. ewakuowanych
Przekazano, że 53 ciężko rannych żołnierzy ukraińskich ewakuowano do Nowoazowska, a 211 zostało ewakuowanych na terytorium kontrolowane przez Rosję, gdzie trwa procedura wymiany więźniów.
Reszta mundurowych nadal pozostaje oblężona w zakładzie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kilkanaście autobusów z ukraińskimi żołnierzami wyjechało z Azowstalu! Podano, ilu mundurowych opuściło zakłady
22:25. Autobusy z ukraińskimi żołnierzami opuszczają Azowstal
Kilkanaście autobusów z ukraińskimi żołnierzami wyjechało w poniedziałek z obleganego przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal w Mariupolu – poinformował świadek, na którego powołuje się agencja Reutera.
Agencja podkreśla, że nie można było ustalić, ilu żołnierzy wiozły autobusy.
Wcześniej dowódca pułku Azow, który broni Azowstalu, zamieścił w internecie nagranie, w którym mówi, że obrońcy wykonali rozkaz dowództwa związany z ratowaniem życia żołnierzy.
22:14. 20 ofiar ostrzału obwodów donieckiego i ługańskiego
20 cywilów, w tym jedno dziecko, zginęło w poniedziałek na skutek rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckimi i ługańskim – poinformował w poniedziałek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie Ukrainy.
Jak podkreślono, siły ukraińskie odparły w poniedziałek 11 ataków wroga w Donbasie, a w 3 miejscach walki wciąż trwają.
Wzdłuż całej linii obrony w regionie wróg atakuje przy pomocy lotnictwa, wyrzutni rakietowych, artylerii lufowej dużego kalibru i moździerzy, a także bombarduje cywilne obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne.
22:10. Kolejny masowy pochówek w Mariupolu
Zdjęcia satelitarne wskazują na kolejne, już czwarte miejsce masowego pochówku w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował w poniedziałek projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.
Dziennikarze projektu Schemy przeanalizowali zdjęcia firmy Maxar i stwierdzili, że miejsce masowego pochówku pojawiło się jeszcze na początku marca koło centralnego cmentarza Mariupola. Składa się ono z dwóch rowów, z których jeden ma ponad 30 m długości.
Wcześniej Schemy informowały o miejscach masowego pochówku mieszkańców Mariupola w pobliskich miejscowościach Manhusz, Wynohradne i Stary Krym.
Mariupol jest dziś jak jedna wielka mogiła. Zginęło już 20 tysięcy ludzi. Kolejne 10 tysięcy może umrzeć z powodu chorób, braku wody, jedzenia i leków
— oceniła rada miejska Mariupola w poniedziałkowym komunikacie.
Mariupol został otoczony przez siły rosyjskie już w pierwszych dniach wojny.
22:09. Co najmniej 10 ofiar ostrzały Siewierodoniecka
Rosyjskie wojska bez przerwy ostrzeliwują Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy; uszkodzono m.in. domy mieszkalne i ponownie zaatakowano szpital, zginęło co najmniej 10 osób - poinformował w poniedziałek na Facebooku szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Największe zniszczenia odnotowano w miasteczku medycznym. Pociski trafiły w prawie każdy budynek na terenie szpitala w Siewierodoniecku. (…) Rosjanie ostrzeliwali też w chaotyczny sposób bloki mieszkalne w różnych dzielnicach. (…) Obecnie bardzo trudno sprawdzić sytuację na miejscu ze względu na ciągłe ataki wroga
— relacjonował szef regionalnych władz
21:29. Ratowanie żołnierzy Azowa
Dowódca pułku Azow, który broni ostatniego ukraińskiego punktu oporu w Mariupolu, oświadczył w poniedziałek, że obrońcy wykonali rozkaz dowództwa związany z ratowaniem życia żołnierzy. Swoje nagranie zamieścił na Telegramie.
W celu ratowania życia ludzi cały garnizon mariupolski wykonuje decyzję najwyższego dowództwa wojskowego i liczy na wsparcie ukraińskiego narodu
— oznajmił Denys Prokopenko.
Prokopenko nie powiedział wprost, o jaki rozkaz chodzi, ale – jak wskazuje ukraińska sekcja BBC – w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji podało, że po rozmowach z obleganymi ukraińskimi żołnierzami udało się porozumieć w sprawie wywiezienia rannych.
Według tych doniesień otwarto korytarz humanitarny, którym ranni ukraińscy żołnierze mają zostać przewiezieni do placówki ochrony zdrowia w Nowoazowsku w obwodzie donieckim, kontrolowanym obecnie przez separatystyczne władze „Donieckiej Republiki Ludowej”.
Również przedstawiciel batalionu donieckiej pseudorepubliki Ołeksandr Chodakowski oświadczył w poniedziałek, że z piwnic Azostalu ewakuowani zostali ciężko ranni w ramach wymiany na rosyjskich jeńców – podały Nowosti Donbassa na Telegramie.
21:28. Blokada firmy, która wspierała Rosję
Aktywa firmy, która wytwarzała produkcję obronną dla Rosji, zablokowano w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy – poinformowało w poniedziałek biuro prokuratury generalnej Ukrainy na Telegramie.
Według śledczych przedsiębiorstwo, którego właścicielem była rosyjska korporacja obronna, wytwarzało produkcję ze specjalnego stopu, stosowanego w sferze obronnej. Duże partie tej produkcji były wykorzystywane w lotnictwie, sferze rakietowej i innych gałęziach militarnych.
Podczas rewizji w siedzibie firmy skonfiskowano oficjalną oraz nieoficjalną dokumentację finansową, sprzęt komputerowy oraz gotową produkcję
20:37. Ostrzał obwodu charkowskiego. Jedna ofiara śmiertelna, jedna osoba ranna
62-letni mężczyzna poniósł śmierć, a jedna osoba odniosła obrażenia w wyniku ostrzału obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowały służby ratunkowe obwodu na Facebooku.
Zabity i ranny byli ofiarami ataku na miasto Peczenihy w rejonie czuhujewskim w poniedziałek przed południem. W wyniku ostrzałów doszło do czterech pożarów w budynkach gospodarczych. Płonęły też zarośla na powierzchni 400 m kw.
20:35. Rosjanie bez większych sukcesów w Donbasie
Rosyjskie siły nie odnotowują znaczących sukcesów podczas walk w Donbasie, w tym podczas bitwy o Siewierodonieck; wojska Ukrainy zniszczyły duży skład amunicji wroga w Iziumie w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego - poinformował w poniedziałek w wieczornym komunikacie ukraiński sztab generalny.
Najeźdźcy doznali strat w pobliżu miejscowości Boriwske pod Siewierodonieckiem, a także nieopodal Hirskego na wschodzie Ukrainy. Rosjanie nie odnotowali też sukcesów na kierunku łymańskim oraz pod Nowomychajliwką i Marjinką w obwodzie donieckim. Pod Słowiańskiem wróg przegrupowuje się i próbuje wznowić ofensywę - przekazano w komunikacie sztabu, odnosząc się do sytuacji na najważniejszych odcinkach frontu w Donbasie.
Na północ od Charkowa przeciwnik stara się powstrzymać natarcie ukraińskich sił i zapobiec dotarciu przez nie do granicy z Rosją. (…) Na tym kierunku operacyjnym wojska nieprzyjaciela wzmacniają swoje zgrupowanie oddziałami sił specjalnych i obrony powietrznej. (…) Wróg próbował podjąć walkę w okolicach miejscowości Ternowa (przy ukraińsko-rosyjskiej granicy - PAP), ale bez efektów. (…) Ponadto Rosjanie przygotowują się do szturmu w okolicach Iziumu
— poinformował sztab o sytuacji w obwodzie charkowskim.
20:30. Znaleziono ciało mężczyzny zabitego przez Rosjan
Ciało 28-letniego mężczyzny zastrzelonego przez rosyjskich żołnierzy znaleziono w zagajniku w obwodzie kijowskim – poinformowała w poniedziałek policja obwodu na Facebooku.
Zwłoki znaleziono w rejonie buczańskim w niedzielę. Były ledwo przysypane ziemią.
Według wstępnych danych mężczyzna zginął od ran postrzałowych w plecy
— podała policja.
Młody mężczyzna mieszkał wraz z rodzicami w wiosce Kołoszczyna koło Makarowa. Podczas okupacji tych terenów przez siły rosyjskie zniknął bez wieści.
19:27. Procedura „filtracji” we wszystkich okupowanych miastach
Rosyjskie wojska wprowadziły procedurę tzw. filtracji w każdym tymczasowo okupowanym mieście na Ukrainie; według organizacji ochrony praw człowieka, przez filtrację przeszło już ponad 37 tys. naszych obywateli - poinformowała w poniedziałek na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Filtracji (szczegółowej kontroli przeprowadzanej przez Rosjan, polegającej m.in. na sprawdzaniu związków z ukraińską armią i formacjami zbrojnymi - PAP) poddawani są też obecnie Ukraińcy przymusowo deportowani do Rosji
— dodała Denisowa
Według rzeczniczki praw człowieka obywatele Ukrainy, którzy zostali uznani przez najeźdźców za „szczególnie niebezpiecznych ideologicznie”, muszą przechodzić filtrację co trzy dni.
Osoby podlegające filtracji są przesłuchiwane, dokładnie badane, przetrzymywane w nieludzkich warunkach, poniżane i torturowane. To już nie tylko dyskryminacja Ukraińców ze względu na pochodzenie, ale jeden z elementów ludobójstwa na naszym narodzie
— oceniła polityk.
18:50. Fundacja: żołnierze z samozwańczych republik gwałcili i rabowali w obwodzie chersońskim
Żołnierze z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej dopuszczali się gwałtów i rabunków podczas okupacji miejscowości w obwodzie chersońskim, znajdujących się obecnie pod kontrolą Ukrainy - poinformowano na kanale projektu „Ukraiński świadek” na Youtube.
18:45. Sąd zajął warte 420 mln dolarów aktywa rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana
Ukraiński sąd zajął zainwestowane w cypryjskie spółki aktywa rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana warte 420 mln dolarów - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, cytowana przez agencję Reutera.
Fridman jest jednym z najbogatszych Rosjan. Wenediktowa napisała na Facebooku, że zajęte zostały jego papiery wartościowe przechowywane na Ukrainie.
Według agencji Bloomberga Michaił Fridman jest największym udziałowcem Alfa Group - firmy inwestycyjnej, która posiada udziały w Alfa Bank, piątym co do wielkości banku w Rosji, oraz X5, rosyjskim detaliście spożywczym.
Za pośrednictwem firmy LetterOne z siedzibą w Luksemburgu oligarcha posiada udziały w niemieckim producencie ropy i gazu Wintershall DEA oraz międzynarodowym operatorze telefonii komórkowej Veon. Majątek Fridmana szacowany jest przez Bloomberga na 14,4 mld dol.
18:35. Reuters: źródło w Pentagonie potwierdza sukcesy ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie charkowskim
Ukraińskie wojska odepchnęły siły najeźdźców w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju na odległość 3-4 kilometrów od granicy z Rosją - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez agencję Reutera.
W godzinach porannych szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow potwierdził na Telegramie, że 227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej dotarł do granicy z Rosją i umieścił tam z powrotem ukraiński słup graniczny. Wcześniej poinformowało o tym ministerstwo obrony Ukrainy.
„Natarcie pod Charkowem zaczyna wyglądać bardzo podobnie do kontrofensywy, która ostatecznie wyparła rosyjskie wojska spod Kijowa. Jest jednak zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy najeźdźcy również w tym przypadku podejmą decyzję o wycofaniu się”
— ocenili 12 maja analitycy amerykańskiego think tanku - Instytutu Badań nad Wojną (ISW).
18:30. Rzeczniczka praw człowieka: przeciw obrońcom Azowstalu użyto bomb fosforowych
Rosyjskie wojsko użyło przeciw ukraińskim obrońcom kombinatu Azowstal w Mariupolu bomb fosforowych – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.
„Bomby i pociski fosforowe to amunicja zapalająca, uznana przez międzynarodowe prawo za niehumanitarne”
– oznajmiła Denisowa, podkreślając, że ostrzał takimi pociskami jest zbrodnią wojenną i powinien był uwzględniony przy rozpatrywaniu sprawy o ludobójstwo narodu ukraińskiego.
Wcześniej biuro prokuratora generalnego Ukrainy podało, że w sobotę 14 maja wojska rosyjskie zastosowały w ataku na ukraińskich żołnierzy na terenie Azowstalu termitowe pociski zapalające, zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne. Jak dodano, temperatura spalania takich pocisków to ok. 3000 stopni Celsjusza; niszczą one siłę żywą i sprzęt poprzez tworzenie masowych ognisk pożarów.
18:15. 7 zabitych, 25 rannych w Donbasie w ciągu doby
Siedem osób zginęło, a 25 odniosło obrażenia na skutek rosyjskiego ostrzału obwodów ługańskiego donieckiego w ciągu ostatniej doby – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na komunikaty policji obu obwodów.
W obwodzie ługańskim zginęła jedna kobieta, a 13 cywilnych mieszkańców zostało rannych. Wojska rosyjskie ostrzeliwały obwód 29 razy, atakując 11 miejscowości, m.in. Siewierodonieck, Lisiczańsk, Nowodrużesk, Popasną, Hirske i Zołote.
W obwodzie donieckim wiadomo natomiast o 6 zabitych cywilach i 12 rannych. Zniszczonych zostało 36 cywilnych obiektów, w tym budynki mieszkalne, meczet oraz obiekty kluczowej infrastruktury. Atakowane było 10 miejscowości, w tym Mariupol, Awdijiwka, Łyman i Bachmut.
17:45. Rzeczniczka praw człowieka: z obwodu chersońskiego wyjechał co drugi mieszkaniec
Co drugi mieszkaniec wyjechał z okupowanego przez siły rosyjskie obwodu chersońskiego na południu kraju – oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.
Według niej obecnie w obwodzie znajduje się około 500 tys. osób, a przed wojną liczył on 1 mln mieszkańców. Jak podkreśliła, w obwodzie narasta kryzys humanitarny i mieszkańcy już prawie nie mają możliwości wyjechania na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie, a ich możliwość przemieszczania się po obwodzie też jest ograniczona.
Zaznaczyła, że od pierwszych dni po zajęciu południowych regionów kraju okupanci ograbili ogromne liczbę sklepów i aptek.
„Ukraińskie towary wywieźli na Krym i do Rosji. Rosjanie nie przepuszczają wolontariuszy z pomocą humanitarną i rozkradają ładunki. A sami jako „pomoc humanitarną” rozdają produkty przterminowane o 5 lat i przeterminowane leki
– zaznaczyła.
Jak podkreśliła, aby taką „pomoc humanitarną” otrzymać, trzeba przekazać dane osobowe.
17:35. W Azowstalu zginęło już 15 żołnierek i lekarek
Już 15 żołnierek i lekarek zginęło w atakowanym przez siły rosyjskie kombinacie Azowstal, który pozostaje ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformowała rada miejska Mariupola na Telegramie.
„W zakładzie żołnierze przebywają całymi rodzinami. Razem walczą, razem się wspierają i niestety razem giną”
– napisano w komunikacie rady.
Ja podkreślił mer Mariupola Wadym Bojczenko, jest to tragedia dla całego narodu ukraińskiego.
17:05. Ukraińskie siły zniszczyły kolumnę rosyjskiego sprzętu
Kanonierzy 59. Oddzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej im. Jakowa Gandziuka zniszczyli kolumnę sprzętu rosyjskich okupantów.
Znowu rasistowski sprzęt nie dotarł do celu. Ponownie zanieczyścili nasze żyzne pola swoim złomem. Cóż, nie mogą znaleźć drogi do domu. Dlatego nasi ludzie wskazują im jedyny właściwy kierunek - po statku
– napisano w oświadczeniu.
17:00. Rosja może przygotować specjalną operację w Mariupolu
InformNapalm wskazuje, że Rosja może przygotować operację specjalną w Mariupolu z wykorzystaniem schwytanych Ukraińców i ewentualnie środków chemicznych.
14 i 15 maja międzynarodowa społeczność wywiadowcza InformNapalm otrzymała szereg informacji z kanałów wewnętrznych z czterech różnych źródeł (w tym z rosyjskich żołnierzy, którzy mają interesy finansowe i okresowo przekazują dane). Z połączenia tych danych wynika, że w dniach 16-17 maja lub później w Mariupolu przygotowywane są zakrojone na szeroką skalę działania Federacji Rosyjskiej z udziałem schwytanych ukraińskich żołnierzy i uprowadzonych przez Rosjan cywilów
— czytamy w oświadczeniu.
16:50. Zidentyfikowano 45 Rosjan winnych zbrodni wojennych
Zidentyfikowaliśmy do tej pory 45 obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy popełnili zbrodnie wojenne na Ukrainie; wobec trzech takich osób toczy się już postępowanie sądowe - poinformowała w poniedziałek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, cytowana przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
Oprócz rosyjskiego żołnierza odpowiadającego przed sądem za zabójstwo cywila, przed wymiarem sprawiedliwości stanęło już także dwóch innych wojskowych, oskarżonych o ostrzeliwanie cywilnych obiektów w obwodzie charkowskim. Działamy o wiele szybciej niż sądy międzynarodowe
— oświadczyła Wenediktowa.
Według prokurator generalnej łączna liczba zgłoszonych dotychczas rosyjskich zbrodni wojennych wynosi około 11,6 tys.
Naszym zadaniem jest odszukać każdego winnego. Niemniej, żeby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, trzeba znaleźć świadków i zebrać materiał dowodowy. Aktualnie nie jest to możliwe na terytoriach znajdujących się pod okupacją. Dlatego nie da się obecnie określić, jak długo ten proces może potrwać
— dodała ukraińska prawniczka.
16:40. Ukraińska kontrofensywa możliwa w połowie lipca
W połowie lipca ukraińskie siły będą gotowe do przeprowadzenia szerokiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim najeźdźcom; ten termin jest uwarunkowany napływającymi na Ukrainę dostawami ciężkiego uzbrojenia od zachodnich partnerów - zadeklarował w niedzielę wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.
W ocenie polityka „pierwsze naprawdę duże dostawy sprzętu dotrą na Ukrainę nie wcześniej, niż w lipcu”.
Amerykańska ustawa „Lend-Lease” to tylko jedno ze źródeł pomocy wojskowej. Niemcy po raz kolejny oświadczyli, że ukraińscy żołnierze już uczą się obsługi haubic Panzerhaubitze 2000. To bardzo dobra broń, wysokiej jakości. A jeśli wojskowi już ćwiczą, to niebawem ta broń trafi na Ukrainę. Z kolei Amerykanie poinformowali, że 89 spośród ich 90 haubic jest już używanych na polu walki. Po cichu wszystko posuwa się naprzód
— relacjonował Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.
Prezydent USA podpisał 9 maja ustawę ożywiającą „Lend-Lease”, program z czasów drugiej wojny światowej, który pomógł pokonać Niemcy Hitlera, umożliwiając Waszyngtonowi szybsze wypożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA.
16:25. Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały Siewierodonieck i Łysychańsk
Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Serhij Hajdaj poinformował na Telegramie, że rosyjskie wojska ponownie ostrzelały Siewierodonieck i Łysychańsk.
16:10. Rodziny obrońców Mariupola proszą o pomoc
Rodziny ukraińskich żołnierzy, walczących w ostrzeliwanych przez rosyjskie wojska zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, poprosiły w poniedziałek w Stambule prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, by wspólnie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zorganizował misję ewakuacyjną z Azowstalu - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rodziny obrońców Mariupola proszą Turcję i Chiny o pomoc w ewakuacji Azowstalu. „Pokładamy w was naszą ostatnią nadzieję”
16:00. Rosjanie „filtrują” Ukraińców w każdym zdobytym mieście
Rosjanie wprowadzili procedurę tzw. „filtracji” w każdym tymczasowo zdobytym ukraińskim mieście – poinformowała ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Ludmiła Denisowa.
według partnerskich organizacji praw człowieka ponad 37 000 Ukraińców zostało już „odfiltrowanych”. Procedurę tę przechodzą także osoby przymusowo deportowane do Rosji.
Dla „szczególnie niebezpiecznych” w sensie ideologicznym i „nierzetelnych” Ukraińców „filtrowanie” staje się stałe – ludzie zmuszeni są przez nie przechodzić co trzy dni. Obywatele Ukrainy są przesłuchiwani, dokładnie badani, przetrzymywani w nieludzkich warunkach, poniżani i torturowani.
15:50. Pożar centrum biznesowego w Moskwie
Jak informuje rosyjska agencja TASS, na dachu centrum biznesowego DM Tower na południu Moskwy wybuchł pożar. W sieci zamieszczono nagranie pokazujące płonący wieżowiec.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja znów płonie! Tajemniczy pożar centrum biznesowego w Moskwie. Nad wieżowcem unoszą się kłęby czarnego dymu
15:20. Okupanci usiłują wznowić pracę portu w Mariupolu
Okupanci usiłują wznowić pracę portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, aby m.in. zapewnić podstawową logistykę rosyjskim żołnierzom – poinformował w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
Według niego siły rosyjskie nie mają innych możliwości wywiezienia skradzionego metalu ani zapewnienia logistyki swoim żołnierzom.
Już prawie zakończono rozminowywanie
— zaznaczył. Dodał, że w niedzielę podniesiono z dna przy starym wejściu do portu zatopiony kuter ukraińskiej straży granicznej.
Ale na razie zatopiona (pogłębiarka) Meotyda z naszą banderą dumnie broni nowego wejścia, które jest kluczowe dla wznowienia przewozów morskich
— napisał Andriuszczenko.
15:10. Ołeksandriwka zniszczona przez Rosjanie
Znajdująca się na obrzeżach Morza Czarnego wieś Ołeksandriwka została poważnie zniszczona przez Rosjan. Od marca w wiosce toczyły się zaciekłe walki.
15:00. Rosyjska artyleria celowo ostrzeliwała dzielnice mieszkalne w Charkowie
Rosyjskie wojska celowo ostrzeliwały dzielnice mieszkalne w Charkowie z wyrzutni rakietowych Grad i Uragan; dowódcy wydawali podwładnym rozkazy, by uderzać w gęsto zaludnione osiedla - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), publikując na Telegramie nagranie z zeznaniami jednego z żołnierzy wroga.
Szczegóły dotyczące zbrodniczych rozkazów podał dowódca oddziału 25. brygady artylerii, wzięty do niewoli w wyzwolonej przez ukraińskie siły miejscowości Cyrkuny nieopodal Charkowa.
Wydawane były rozkazy ostrzału wielopiętrowych bloków mieszkalnych z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych
— potwierdził rosyjski wojskowy.
SBU poinformowała, że ze stanowisk artyleryjskich w Cyrkunach atakowano dzielnicę Północna Sałtiwka.
Ta część Charkowa, należąca do najgęściej zabudowanych, była od początku wojny (24 lutego - PAP) ostrzeliwana z Gradów i Uraganów. Prawie każdy z 15-piętrowych wieżowców w tej dzielnicy został zniszczony
— czytamy w komunikacie SBU.
Jak przekazała ukraińska służba, rosyjski jeniec podał dane osobowe najeźdźców, biorących udział w innych zbrodniach wojennych, w tym odpowiedzialnych za zabójstwa cywilnych mieszkańców Charkowa.
Doniesienia o świadomym atakowaniu cywilów pojawiają się od początku rosyjskiej inwazji. Na przykład - 25 kwietnia SBU opublikowała przechwyconą rozmowę wojskowych wroga, w której dowódca batalionu rozpoznania wydawał żołnierzowi rozkaz ostrzelania grupy dzieci wracających ze szkoły.
14:50. 13 lat dla mieszkańca Równego za zdradę stanu
Na 13 lat więzienia skazano za zdradę stanu mieszkańca Równego na zachodzie Ukrainy, który z pobudek ideologicznych przekazywał stronie rosyjskiej informacje o strategicznych obiektach – poinformowała w poniedziałek ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.
Skazany od sierpnia 2021 r. na zlecenie rosyjskich organów ochrony prawa zbierał i przekazywał przez internet dane o obiektach strategicznych w obwodzie rówieńskim, m.in. na temat ich ochrony, posterunków kontrolnych, dodatkowych instalacji ochronnych i kluczowych obiektów wojskowych w rejonie dubieńskim.
Ponadto przekazywał informacje o ruchach ukraińskiego sprzętu wojskowego z Równego w kierunku Kijowa.
14:40. Ostrzał obwodu czernihowskiego
Rosjanie drugi raz w ciągu dnia ostrzelali przygraniczny region obwodu czernihowskiego – poinformowało Dowództwo Operacyjne „Północ”.
Około godziny 12:00 z terenu Federacji Rosyjskiej obserwatorzy odnotowali kolejny ostrzał w kierunku osady Mykolaivka. Od 9:20 do 12:10 odnotowano około trzech tuzinów wybuchów
– poinformowano w komunikacie.
14:30. Potężna eksplozja w mieście Bachmut
W mieście Bachmut doszło do potężnej eksplozji. Według wstępnych danych celem stał się kompleks przemysłowy Siniat.
14:20. McDonald’s wycofuje się z Rosji. Sprzeda swoje lokale
Sieć restauracji McDonald’s ogłosiła, że opuszcza Rosję i sprzeda swoje lokale w kraju w związku z inwazją na Ukrainę. Agencja TASS twierdzi, że „zastępca” sieci może rozpocząć działalność już w czerwcu.
14:10. Ukraińcy zestrzelili rosyjski pocisk zbliżający się do Odessy
W południe jednostka obrony powietrznej Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyła pocisk manewrujący wystrzelony przez rosyjski samolot w kierunku Odessy.
14:00. Podczas forsowania Dońca Rosja straciła ponad 1000 żołnierzy
Biłohoriwka przejdzie do historii tej wojny jako miejsce, gdzie rosyjskie wojska prawdopodobnie poniosły największe straty: ponad 1000 zabitych żołnierzy i około 100 sztuk zniszczonego sprzętu podczas forsowania rzeki Doniec - poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.
Według „The Times” do ataku na rosyjskie pozycje doszło w niedzielę 8 maja, a siły ukraińskie w serii uderzeń mogły zniszczyć prawie cały rosyjski batalion - ponad 70 czołgów i pojazdów opancerzonych oraz zabić nawet 1000 żołnierzy. W poniedziałek doniesienia zachodnich analityków i dziennikarzy potwierdziły władze regionu ługańskiego, podając przy tym jeszcze większą liczbę zniszczonego rosyjskiego sprzętu.
Hajdaj przekazał też najnowsze wieści z frontu w okolicach Siewierodoniecka - kluczowego miasta w regionie, wciąż kontrolowanego przez rząd w Kijowie.
Najeźdźcy rzucają do walki wszystkie siły, starając się otoczyć Siewierodonieck i przejąć nad nim kontrolę. Wielotysięczna rosyjska nawała próbuje przedostać się bliżej w kierunku miasta, ale bez efektu. Nasi obrońcy skutecznie odpierają wroga w wioskach na przedmieściach Siewierodoniecka tak, że przeciwnik wręcz się wycofuje. Walki trwają
— relacjonował Hajdaj.
Mamy jednak problem, ponieważ jest wielu zdrajców. Ktoś z całą pewnością koordynuje namierzanie celów atakowanych przez Rosjan. Ewakuacja została wznowiona i odbywa się codziennie, dociera też pomoc humanitarna. (…) Zapasy gazu w obwodzie wystarczą tylko na dwa miesiące
— dodał szef regionalnych władz.
13:50. Rosjanie namawiają mieszkańców Mariupola do oskarżania Ukrainy
W zamian za obietnicę odszkodowania od Rosji za zniszczone w Mariupolu domy lub śmierć bliskich mieszkańcy są zobowiązywani do podpisywania oświadczeń, że „zniszczeń dokonały wojska ukraińskie” – powiadomił w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Rosja przygotowuje w Mariupolu największy zbiór „świadectw” o tym, że miasto zostało zniszczone przez ukraińskie wojska. Te zaświadczenia mają być sporządzone własnoręcznie w formie pisemnej – informuje Andriuszczenko na Telegramie.
W tym celu, jak utrzymuje doradca mera, w mieście ogłoszono rozpoczęcie rejestracji w celu otrzymania odszkodowań. Za utracone mieszkanie Rosjanie mają obiecywać 500 tys. rubli (ok. 6 tys. dolarów), a za śmierć bliskiej osoby – 3 mln rubli (ok. 33 tys. dolarów).
Warunkiem przy składaniu takiego wniosku jest własnoręczne poświadczenie, że „majątek został zniszczony przez ukraińskie wojsko”, a bliskich „zabiła armia ukraińska” – pisze Andriuszczenko, dodając, że w obliczu presji psychologicznej i blokady informacyjnej mieszkańcy składają stosowne oświadczenia.
Andriuszczenko uważa, że te zeznania zostaną wykorzystane do „wpływania na międzynarodową opinię publiczną”. Ocenia również, że w rzeczywistości odszkodowania nie zostaną przyznane, bo tylko „na realizację swoich obietnic wobec mieszkańców Mariupola Rosja musiałaby wydać nie mniej niż 2,5 mld dolarów”.
13:40. Ostatnie chwile okrętu „Moskwa”
Ukraińcy opublikowali nagranie z ostatnich chwil „Moskwy” po tym, jak krążownik został trafiony pociskami Neptun. Zapis dźwiękowy podważa wersję rosyjskiego Ministerstwa Obrony o zatopieniu okrętu wojennego.
Dowództwo operacyjne „Południe” Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowało w mediach społecznościowych nagranie przedstawiające ostatni meldunek załogi krążownika „Moskwa” tuż po tym, jak został trafiony ukraińskimi rakietami. Zapis dźwiękowy zawiera korespondencję z mostka kapitańskiego przez radiostację i dotyczy sytuacji na pokładzie okrętu wojennego. W tle słychać wycie syreny alarmowej.
Moskwa-1, dwa trafienia, uszkodzony napęd, przechylam się, powtarzam: przechylam się
– słyszymy na nagraniu męski głos.
Następnie pada informacja o zatrzymanej turbinie i dziurze w kadłubie pod linią wody. Według relacji przechył wynosi 30 stopni, a jednostka jest unieruchomiona. Dalej mężczyzna twierdzi, że nie ma możliwości zbliżenia się do holowników, a na koniec melduje o ratowaniu załogi. Nagranie do tej pory nie zostało podważone przez Rosję. Zapis dźwiękowy kwestionuje stanowisko rosyjskiego Ministerstwa Obrony, że flagowy okręt wojenny Floty Czarnomorskiej zatonął w wyniku pożaru w przedziale amunicyjnym podczas holowania do portu.
13:30. Rosjanie okopali się w największej elektrowni jądrowej w Europie
Zaporoska Elektrownia Jądrowa poinformowała, że rosyjskie wojska okopały się na terenie elektrowni.
Rosjanie zaatakowali Zaporoską Elektrownię Jądrową w nocy z 3 na 4 maja. Energoatom poinformował o odkryciu okopów na terenie ZEJ.
Na całym obwodzie elektrowni jądrowej wykopano rowy, ustawiono worki z piaskiem, bloki betonowe i inne bariery inżynieryjne
— przekazano.
Energoatom poinformował również o trudnej sytuacji pracowników, którzy stale muszą działać pod presją okupanta. Dodatkowo kilka tygodni temu otrzymali oficjalny zakaz opuszczania miasta. Jak się okazuje, do pracy nie wolno im przynosić telefonów.
Przedstawiciele przedsiębiorstwa donoszą jednak, że Rosjanie wycofują się z terenu Enerhodaru, miasta pracowników elektrowni.
Rasistów w mieście jest jednak znacznie mniej, ponieważ Donbas potrzebuje świeżego mięsa. Amerykański sprzęt wojskowy już teraz aktywnie wypala rasistowskie zło z planety Ziemia
– skomentowano.
13:20. Denisenko: Zdobycie Azowstalu to zadanie Rosjan
Jedynym zadaniem Rosjan w sprawie zakładu Azowstal w Mariupolu jest jego zdobycie – wskazał doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadim Denisenko.
Wszystko jest tutaj jasne w sprawie Azowstalu. Niestety ich jedynym zadaniem jest zdobycie Azowstalu. Jak dotąd, pomimo wszystkich wysiłków, a nawet nadmiernych wysiłków prezydenta, całej naszej dyplomacji i krewnych tych, którzy obecnie są w Azowstalu, jest to niestety osobista decyzja Putina – nic nie zmieniać
– powiedział Denisenko.
13:10. Rodziny obrońców Azowstalu apelują o pomoc
Krewni żołnierzy broniących zakładów Azowstal w Mariupolu udali się do Turcji, aby apelować o pomoc dla obrońców oblężonego miasta.
13:00 W Szkocji pojawiła się ulica Wołodymyra Zełenskiego
Jedna z ulic w Edynburgu nosi imię Wołodymyra Zełenskiego. Zdjęcie zostało udostępnione na Twitterze przez ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melindę Simmons.
12:50. Ratownicy likwidują skutki uderzenia rakietowego w Odessie
12:40. Charków wznawia kursy komunikacji miejskiej
Rada miejska Charkowa poinformowała, że w mieście wznowione zostały lursy komunikacji miejskiej.
Tramwaje, trolejbusy i autobusy będą kursować od 07:00 do 19:00. Miasto uruchomiło 25 linii autobusowych, 4 tramwajowe i 8 trolejbusowych. Liczba ta zostanie zwiększona później, ponieważ linie elektroenergetyczne i podstacje trakcyjne będą odtwarzane równolegle.
Pierwsze dwa tygodnie po wznowieniu pracy transport publiczny będzie bezpłatny . W najbliższym czasie miasto planuje również rozpoczęcie prac nad przywróceniem metra.
12:30. Nie żyje trzeci białoruski ochotnik walczący na Ukrainie
Batalion Kastus Kalinouski, składający się z białoruskich ochotników walczących na Ukrainie poinformował o śmierci trzeciego żołnierza.
Podczas wyzwalania wsi ukraińskiej spod okupacji rosyjskiej śmiertelnie ranny został dowódca oddziału, żołnierz naszego batalionu Paweł „Volat”. Został przewieziony do szpitala w stanie krytycznym, ale było już późno
– poinformowano.
To trzeci żołnierz batalionu, który stracił życie w walce o wolność Ukrainy. W marcu zabici przez Rosjan zostali Aliaksiej Skoblia i Dzmitry Apanasovich.
12:20. Rosjanie chcą umocnić się na Wyspie Węży
Wojska rosyjskie próbują umocnić swoje pozycje na Wyspie Węży na Morzu Czarnym i zorganizować dostawy sprzętu; na południu utrzymuje się ryzyko ostrzału rakietowego i wysadzenia wrogiego desantu – powiadomiło ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.
Rosyjskie zgrupowanie w północno-zachodniej części Morza Czarnego to dwa okręty wyposażone w rakiety manewrujące oraz sześć dużych okrętów desantowych – poinformowało dowództwo Południe.
W obwodach chersońskim i mikołajowskim, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie umacniają się na zajętych rubieżach, nie prowadząc działań ofensywnych.
Dowództwo operacyjne Południe przekazało także więcej szczegółów na temat kolejnego udanego ataku sił ukraińskich na rosyjskie pozycje w okupowanej Czornobajiwce pod Chersoniem.
W jego wyniku zniszczono skład amunicji, zginęło 75 żołnierzy; zniszczono także blisko 20 jednostek sprzętu, w tym cztery haubice holowane i dwie samobieżne Msta-S, cztery zestawy moździerzowe, dwa wozy opancerzone i cztery samochody, dwie stacje remontowe i jeden bezzałogowiec
— podano.
12:10. Białoruś zapowiada rozmieszczenie sił specjalnych wzdłuż granicy z Ukrainą
Po ćwiczeniach, które wojska białoruskie odbywały w minionych dniach, zapowiedziano rozmieszczenie sił operacji specjalnych Białorusi wzdłuż granicy z Ukrainą - poinformował w poniedziałek brytyjski wywiad.
Oprócz rozmieszczenia tych elitarnych wojsk, władze Białorusi zapowiedziały również rozlokowanie jednostek obrony przeciwlotniczej, rakietowych i artylerii na poligonach na zachodzie kraju.
Obecność sił białoruskich w pobliżu granicy prawdopodobnie spowoduje konieczność utrzymywania tam oddziałów ukraińskich, które nie będą mogły wspierać działań w Donbasie przeciwko wojskom rosyjskim.
Pomimo wcześniejszych spekulacji, siły białoruskie nie są dotychczas bezpośrednio zaangażowane w wojnę rosyjsko-ukraińską - przypomina wywiad brytyjski. Terytorium Białorusi było jednak wykorzystywane jako punkt wyjścia do natarcia Rosjan na Kijów i Czernihów na początku wojny. Rosja przeprowadzała też z Białorusi ataki lotnicze i rakietowe na Ukrainę.
Według brytyjskiego wywiadu białoruski lider Alaksandr Łukaszenka prawdopodobnie stara się balansować pomiędzy poparciem dla rosyjskiej inwazji, a chęcią uniknięcia bezpośredniego udziału własnego wojska oraz ryzykiem zachodnich sankcji, a także obawą przed ukraińskim odwetem i prawdopodobnym niezadowoleniem w szeregach białoruskiego wojska.
12:00. Rosjanie rozdają przeterminowaną żywność i leki
Na terenie tymczasowo okupowanego regionu chersonia Rosjanie rozdają ludności przeterminowaną żywność i leki – poinformowała Rzecznik Praw Człowieka Ludmiła Denisowa.
Mieszkańcy regionu nie mają możliwości udania się na terytorium kontrolowane przez Ukrainę i prawie ograniczyli możliwość poruszania się po regionie. Okupanci nie wpuszczają wolontariuszy z pomocą humanitarną i rabują towary humanitarne
– poinformowała Denisowa dodając, że w mieście „za dwa tygodnie skończą się leki, nie ma rozwiązań na kroplówki, za mało leków na choroby układu krążenia, brak tlenu. Duże zapotrzebowanie na leki istnieje we wszystkich dzielnicach bez wyjątku”.
Według Denisovej „w regionie pozostało około 500 000 osób. Przed wojną było około miliona mieszkańców”. Ponadto „w pierwszych dniach okupacji południowego regionu okupanci splądrowali dużą liczbę sieci spożywczych i aptek. Ukraińskie towary eksportowano na Krym i do Rosji”.
Rosjanie jako pomoc humanitarna rozdają przeterminowane produkty i leki. W zamian żądają danych paszportowych, list emerytów, pracowników socjalnych i po prostu osób żyjących w społeczności
— poinformowała Denisowa.
11:52. Ukraińcy dokonali ponad 100 uderzeń na rosyjskie pozycje
Dowództwo Operacyjne „Południe” poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin Siły Zbrojne Ukrainy dokonały ponad 100 uderzeń na pozycje rosyjskich najeźdźców.
W szczególności w obwodach chersońskim i mikołajowskim rosyjscy okupanci nadal umacniają się na okupowanych granicach, nie prowadzą aktywnych działań ofensywnych.
Tymczasem nasze jednostki rakietowe i artyleryjskie we współpracy z lotnictwem zadały w ciągu dnia ponad 100 uderzeń na pozycje wroga
– poinformowano.
11:44. Ukraińska armia cybernetyczna atakuje rosyjskie strony
Od 9 do 15 maja ukraińska armia cybernetyczna zaatakowała ponad 240 rosyjskich stron internetowych - poinformowała w poniedziałek Ukrainska Prawda powołując się na dane resortu transformacji cyfrowej Ukrainy.
Według ministerstwa, „armia cybernetyczna broni cybernetycznego frontu i zadaje wrogowi ciosy”.
Wśród zaatakowanych źródeł wymieniono między innymi środki masowego przekazu. „Z powodu ataków cybernetycznych na strony środków masowej informacji i telewizje internetowe Rosjanie nie otrzymali świątecznej porcji propagandy na 9 maja” – twierdzi resort transformacji cyfrowej Ukrainy.
Ukraińscy cyberżołnierze zaatakowali też internetową sprzedaż butów dla armii - „sparaliżowano internetową sprzedaż przedsiębiorstw, które zaopatrują armię agresora w obuwie”.
Z powodu ataków cybernetycznych niedostępne były strony internetowe większości lotnisk i linii lotniczych na terytorium Federacji Rosyjskiej, przez co jej obywatele mieli problemy z zakupem biletów online
— czytamy we wpisie.
Celem były też usługi dla biznesu.
Rosyjskie odpowiedniki zachodnich serwisów dla zarządzania projektami, newsletterów, badań opinii i zarządzania relacji z klientami były niedostępne
— napisano w komunikacie.
11:30. Ogromne straty na Ukrainie 1. Armii Pancernej Federacji Rosyjskiej
Ukraiński wywiad opublikował pozyskane rosyjskie dokumenty potwierdzające ogromne straty 1. Armii Pancernej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które poniesione zostały na Ukrainie.
Studium i analiza dokumentów pozwoliła ustalić spis jednostek biorących udział w inwazji na Ukrainę, stopnie wojskowe oraz nazwiska najeźdźców, którzy zginęli podczas walk, zaginęli, zostali pojmani lub ranni – poinformował wywiad.
Według stanu na 15 marca łączne straty 1. Armii Pancernej wyniosły 409 osób. Żołnierze ukraińscy wyeliminowali 61 i ranili 209 najeźdźców.
11:20. Wojna na Ukrainie stała się piekłem dla rosyjskich okupantów
Ukraińska Służba Bezpieczeństwa opublikowała nagranie rozmowy rosyjskich okupantów, którzy podkreślali, że wojna na Ukrainie to piekło, a jedyne, o czym marzą, to przetrwać i nigdy więcej nie wracać na Ukrainę.
Rosyjski żołnierz powiedział w rozmowie, że mają mnóstwo rannych i zabitych żołnierzy.
Mój dowódca zginął. Sam ledwo się stamtąd wydostałem, Ja, w skrócie, wszystko… po prostu przyjadę do Alejska, nie będę służyć…wszystko. Jestem szczery, zrezygnuję. Po tym, co zobaczyłem, nie…
— mówi okupant, który walczy w kierunku Ługańska.
Według niego, wszystkie ich samochody spłonęły, stracili także wielu żołnierzy.
To po prostu prawdziwe piekło, jak w horrorze!
— podsumowuje najeźdźca.
11:10. Rosja straciła już 27,7 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,7 tys, żołnierzy, ponad 1,2 tys. czołgów i prawie 3 tys. pojazdów opancerzonych - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Minionej doby siły rosyjskie straciły 300 żołnierzy, osiem czołgów, 16 pojazdów opancerzonych, 22 systemy artyleryjskie, helikopter i 11 dronów.
Według ukraińskiego sztabu łączne rosyjskie straty od 24 lutego do 16 maja wynoszą: 1228 czołgów, 2974 pojazdów opancerzonych, 577 systemów artyleryjskich, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 89 systemów przeciwlotniczych, 200 samolotów, 165 helikopterów, 2101 pojazdów i cystern, 427 dronów, 13 jednostek pływających i 97 pocisków manewrujących
11:00. Rosjanie nie przestają atakować Azowstalu
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w mediach społecznościowych, że Rosjanie cały czas atakują zakłady Azowstal, usiłując dostać się do kombinatu.
Rosjanie nie przestają próbować wejść lub zablokować wyjścia z bunkrów. Większość operacji naziemnych prowadzona jest na obwodzie zakładu. Nie ma globalnego zbliżenia, dlatego rośnie gęstość ostrzału
— napisał Andriuszczenko.
Jak wskazał, informacja, że ukraińscy obrońcy z Azowstalu „wyszli z białą flagą” to kolejna fałszywa informacja od najeźdźców.
10:51. Saperzy unieszkodliwili ponad 108 tys. przedmiotów z materiałem wybuchowym
Ponad 108 tys. przedmiotów z materiałem wybuchowym, w tym blisko 2 tys. bomb lotniczych, unieszkodliwili saperzy od początku rosyjskiej inwazji – poinformowało MSW Ukrainy, powołując się na służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych. „W ciągu minionej doby pirotechnicy (saperzy) unieszkodliwili 92 przedmioty wybuchowe na terenie 40 ha” – powiadomił resort spraw wewnętrznych.
Od początku wojny unieszkodliwiono 108 323 przedmioty wypełnione materiałem wybuchowym, w tym 1975 bomb lotniczych, na terytorium o powierzchni 21 100 ha. Najwięcej pracy saperzy służby ds. sytuacji nadzwyczajnych mieli dotychczas w obwodach charkowskim, kijowskim, mikołajowskim, czernihowskim, czerkaskim i sumskim.
10:45. Zmiana na stanowisku dowódcy wojsk Obrony Terytorialnej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował generała Ihora Tanciurę na stanowisko dowódcy wojsk Obrony Terytorialnej - podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina powołując się na decyzje szefa państwa opublikowane na jego stronie internetowej.
Generał Tanciura był dotychczas szefem sztabu – zastępcą dowódcy wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zastąpił na stanowisku dowódcy wojsk Obrony Terytorialnej generała Jurija Hałuszkina, który dowodził tymi wojskami od początku ich istnienia, czyli od stycznia 2022 roku. Przyczyn zmiany nie podano.
10:40. W obwodzie sumskim granicę próbowały przekroczyć rosyjskiej grupy dywersyjne
Rosjanie otworzyli ogień na terytorium przygranicznym obwodu Sumy. Pod osłoną ostrzału na terytorium naszego kraju próbowała wejść rosyjska grupa sabotażowa. Straż graniczna walczyła z sabotażystami i zmusiła ich do wycofania się za granicę państwową - poinformowało MSW Ukrainy.
10:30.Dwie miny morskie wypłynęły na brzeg w obwodzie odeskim
W obwodzie odeskim, na południu Ukrainy, sztorm wyrzucił na brzeg Morza Czarnego dwie rosyjskie miny morskie – poinformowały władze Odessy, publikując nagranie, na którym widać pracę saperów. Miny już bezpiecznie zdetonowano.
Natalia Humeniuk, rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe powiadomiła, że miny zostały „na miejscu” zniszczone przez saperów ukraińskiej Marynarki Wojennej. Na nagraniu pokazano pracę specjalistów.
10:20. Ostrzał Mikołajewa
„Konsekwencje porannego ostrzału: pożar w sklepie meblowym, uszkodzone okna budynków mieszkalnych, spalony samochód, uszkodzony gazociąg niskiego ciśnienia” – napisał w mediach społecznościowych mer Mikołajewa Aleksander Senkiewicz.
Ratownicy i pracownicy komunalni pracują obecnie w miejscach, w które trafiły pociski wroga.
10:10. Rosjanie gromadzą siły na kolejny wielki atak
Rosjanie gromadzą siły na kolejny wielki atak, aby przejąć wolne tereny obwodu Ługańskiego - podkreślił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Jak dodał celem hest Siewierodonieck.
10:00 Celem Rosji obwód ługański
Wojska rosyjskie prawdopodobnie zrezygnowały z zamiaru okrążenia na dużą skalę jednostek ukraińskich na terenach od Doniecka do Iziumu i koncentrują się na całkowitym zajęciu obwodu ługańskiego - ocenili w najnowszym komunikacie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).
Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj jest zdania, że rosyjskie dowództwo prawdopodobnie zrozumiało, że nie będzie w stanie zająć obwodu donieckiego, ale uważa, że ma zdolność dotarcia do granic administracyjnych obwodu ługańskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Obwód ługański celem Rosji. ISW: Priorytetem dla Rosjan może być bitwa o Siewierodonieck. Brakuje im siły bojowej
9:20. Trzy osoby, w tym małe dziecko, ranne po ataku rakietowym na obwód odeski
Atak rakietowy na obwód odeski został przeprowadzony w poniedziałek z rosyjskiego bombowca strategicznego – poinformował portal Suspilne, powołując się na rzeczniczkę ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe. Ranne są trzy osoby, w tym – ciężko – małe dziecko.
Rakiety trafiły w obiekty infrastruktury turystycznej, wybuchł pożar.
Rosja kontynuuje ataki na uszkodzony i nie działający most przez liman Dniestru, ale w efekcie uderza w mieszkańców cywilnych. Ucierpiało dwoje dorosłych, a małe dziecko zostało ciężko ranne
— powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka dowództwa Południe.
Media informowały, że dym widać w okolicach Białogrodu nad Dniestrem.
9:10. W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 10 miejscowości w obwodzie donieckim
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; są zabici i ranni – powiadomiła ukraińska policja.
Zniszczonych zostało 36 obiektów cywilnych, w tym budynki mieszkalne, meczet, fabryka, obiekty krytycznej infrastruktury.
Atakowane były Mariupol, Awdijiwka, Toreck, Łyman, Sołedar, Zalizne, Bachmut, Nju-Jork, Dibrowa, Bachmuckie. Rosjanie atakowali z powietrza, prowadzili ostrzał m.in. z czołgów, artylerii ciężkiej i wyrzutni rakietowych Grad i Smiercz.
09.00. Eksplozje w rejonie Odessy
O wybuchach w rejonie Odessy informują ukraińskie media. Portal Suspilne powiadomił, powołując się na władze lokalne, że rejonie białogrodzkim widać dym.
Wcześniej dziennikarz Andrij Caplijenko powiadomił na Telegramie, że wybuchy słychać w Odessie. Według portalu Ukraina-24 rosyjskie rakiety zostały wystrzelone z Morza Czarnego.
W wielu obwodach Ukrainy ogłoszono dziś alarm przeciwlotniczy.
08:35. Szef obwodu charkowskiego potwierdza: batalion Obrony Terytorialnej doszedł do granicy z Rosją
227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej doszedł do granicy z Rosją i umieścił tam z powrotem ukraiński słup graniczny – potwierdził szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wcześniej poinformowało o tym ministerstwo obrony Ukrainy.
Syniehubow opublikował nagranie, na którym żołnierze dochodzą do granicy i umieszczają na niej słup graniczny.
„Panie prezydencie melduję, że dzisiaj 15 kwietnia (w rzeczywistości chodzi o 15 maja - PAP) nasz batalion doszedł do granicy z Rosją, krajem agresorem. Doszliśmy, jesteśmy tutaj” – mówi na nagraniu jeden z wojskowych.
07:56. Cywilne ofiary ostrzału Siewierodoniecka
Kobieta i mężczyzna zginęli, a jeszcze jedna osoba została ranna w niedzielę w wyniku rosyjskiego ostrzału Siewierodoniecka; 15-latek z Lisiczańska po ostrzale trafił do szpitala – poinformował w poniedziałek Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.
W niedzielę Rosjanie uszkodzili siedem bloków mieszkalnych i szkołę w Siewierodoniecku.
Według władz ukraińskich, przeciwnik ostrzeliwał szereg wsi w rejonie Popasnej, niszcząc 20 budynków. W Hirskiem, Zołotem i Toszkiwce Rosjanie ostrzelali 11 budynków, w tym trzy wielopiętrowe budynki mieszkalne. Z artylerii i wyrzutni rakietowych wojska rosyjskie atakowały miasta i miejscowości Lisiczańsk, Prywilla, Nowodrużesk, Rubiżne, Wojewodiwka, Biłohoriwka.
07:54. Działania Rosjan skoncentrowane w Donbasie
Na północ od Charkowa wojska rosyjskie usiłują powstrzymać ruch wojsk ukraińskich w kierunku granicy z Rosją. Główne działania bojowe toczą się w Donbasie, siły ukraińskie odparły tam 17 ataków – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu operacyjnym w poniedziałek rano.
Przeciwnik przygotowuje się do działań ofensywnych w rejonie Iziumu na południu obwodu charkowskiego – czytamy w raporcie.
www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/318020303844388
Rosjanie wzmocnili kontrolę granicy z Ukrainą w obwodach briańskim i kurskim i prowadzą tam demonstracyjne działania w celu utrzymania sił ukraińskich i uniemożliwienia przerzucenia ich w kierunku frontu we Wschodniej Strefie Operacyjnej.
06:55. Codzienność w czasie wojny. Relacja fryzjerki z Kijowa
Wielu moich klientów zmieniło się na twarzy, ktoś się nagle zestarzał, ktoś przytył, ktoś zaczął tracić włosy - wszystko przez stres; gdy wychodzą z salonu, dziękują i mówią, że czas spędzony na fotelu fryzjerskim odbierają jako dar od losu - mówi w rozmowie z PAP 35-letnia Lana, fryzjerka w jednym z kijowskich salonów fryzjerskich.
Wróciłam do pracy jakieś dwa tygodnie temu, a niektóre moje koleżanki, które nie wyjeżdżały z Kijowa po 24 lutego (gdy rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę - PAP), zaczęły pracować już w połowie kwietnia. Wraz z rodziną przez dwa miesiące wojny przebywałam w Czerniowcach (na zachodzie kraju - PAP). Postanowiliśmy opuścić Kijów 27 lutego, gdy nieopodal naszego bloku spadł rosyjski pocisk. Nasz trzyletni synek bardzo się wystraszył i właśnie wtedy wraz z mężem podjęliśmy decyzję o wyjeździe
— opowiada Lana.
06:53. Dwie stacje dystrybucji gazu w obwodzie charkowskim włączone
Operator ukraińskiego systemu tranzytowego gazu poinformował w weekend, że wznowił pracę dwóch stacji dystrybucyjnych w obwodzie charkowskim i przywrócił dostawy gazu do ponad 3 tys. odbiorców.
„Obie stacje zostały wyłączone z powodu uszkodzenia głównego gazociągu w rejonie Charkowa w wyniku działań wojennych” - poinformował operator.
W komunikacie podano, że około 54 stacje dystrybucji gazu w siedmiu regionach Ukrainy pozostają wyłączone.
06:50. Ukraińskie wojska blisko rosyjskiej granicy
Ukraińskie armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją.
Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało nagranie przedstawiające kilkudziesięciu żołnierzy w narodowych kolorach niebieskim i żółtym stojących przy posterunku granicznym kraju. Według doniesień należą do brygady ochotników z Charkowa.
Ukraińskie wojsko już w ostatnich dniach informowało, że stopniowo wypiera wojska rosyjskie w okolicach Charkowa.
Rosja wycofała już swoje wojska z północnej Ukrainy, po tym, jak zostały one zatrzymane w pobliżu stolicy kraju, Kijowa.
06:30. Atak hakerów na administrację Lwowa
Administracja miejska Lwowa stała się celem cyberataku, który prawdopodobnie został przeprowadzony przez rosyjskich hakerów.
W wyniku piątkowego ataku nie można było korzystać z niektórych usług komunalnych - napisał na Facebooku zastępca mera Lwowa Andrij Moskalenko.
Niektóre z nich udało się przywrócić w niedzielę.
Hakerzy przechwycili również wewnętrzne informacje administracji miasta, które następnie były publikowane na „wrogich” kanałach informacyjnych w serwisie Telegram - napisał Moskalenko.
00:13. Ukraińskie wojska odparły 17 rosyjskich ataków
Rosjanie ostrzeliwują 23 osiedla w Donbasie. Wojska rosyjskie zniszczyły i uszkodziły 32 domy, poinformowały wojska Ukrainy 15 maja. Wojsko podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie wojska odparły 17 rosyjskich ataków — przekazuje The Kyiv Independent.
00:05. Zełenski mianował nowego dowódcę Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy
Generał dywizji Igor Tanciura, został mianowany dowódcą Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy
red/PAP/wPolityce.pl/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/598653-relacja-82-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine