Rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rząd skierował wniosek w tej sprawie do parlamentu. Z kolei szefowa MSZ Szwecji poinformowała, że jej kraj będzie kontynuować rozmowy z Turcją na szczeblu dyplomatycznym, ponieważ jak na razie nie udało się osiągnąć porozumienia z Ankarą ws. ewentualnego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.
CZYTAJ TAKŻE:
Prezydent Finlandii: Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej
Fiński parlament (Eduskunta) ma przystąpić do rozpatrzenia stanowiska rządu ws. wejścia do NATO w poniedziałek.
Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu
— powiedział prezydent Sauli Niinisto, w zwiąku z ogłoszeniem stanowiska rządu, podkreślając, że to historyczny dzień dla Finlandii.
Przyznał również, że w tej sprawie potrzeba jeszcze głosu parlamentu.
Jest ważne, aby wszyscy deputowani byli świadomi łączących się z procesem członkowskim niepewności, korzyści i wad.
— dodał.
Premier Finlandii: Jeśli parlament przychyli się do naszego stanowiska, decyzja będzie mieć mocne poparcie
Również premier Sanna Marin przyznała, że kiedy parlament przychyli się do stanowiska, to „decyzja będzie mieć mocne podparcie”.
Według doniesień fińskiej prasy, z ankiet przeprowadzonych wśród posłów wynika, że około 160 z nich na 200 zasiadających w zgromadzeniu wyraźnie opowiada się już za członkostwem kraju w NATO.
Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Finlandii, ale jako członek NATO, Finlandia będzie też ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu.
— zaznaczyła premier.
Według szefowej fińskiego rządu, „decyzja wzmacnia północną część Europy i stwarza nowe możliwości także dla współpracy nordyckiej”.
Wzmacnia też Unię Europejską, której głos może stać się silniejszy w NATO.
— podkreśliła.
W Szwecji oficjalne stanowisko władz ws. wejścia do NATO jest oczekiwane na początku tygodnia. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w tym czasie złoży wizytę w Sztokholmie i spotka się królem Karolem XVI Gustawem.
Sprawa Szwecji dotyczy też nas
— przyznał prezydent Niinisto.
W obu krajach od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, nastąpił zwrot w podejściu do NATO, a przystapinie do Sojusz popiera - według aktualnych sondaży - większość obywateli, nawet 60-70 proc. (wcześniej jedynie co czwarty lub co trzeci).
Szefowa MSZ Szwecji: Nasze rozmowy z Turcją będą kontynuowane
Nie osiągnęliśmy porozumienia z Turcją w sprawie naszego ewentualnego członkostwa w NATO, rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym - oznajmiła w niedzielę szefowa MSZ Szwecji Ann Linde.
Linde spotkała się w sobotę wieczorem w Berlinie w ramach nieformalnych konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO ze swoim odpowiednikiem z Turcji Mevlutem Cavusoglu.
Cavusoglu przed rozmowami z Linde skrytykował wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z organizacji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając je „oburzającym i nie do przyjęcia”.
Szefowa szwedzkiej dyplomacji podkreśliła w rozmowie z telewizją SVT, że przekazała stronie tureckiej jasne stanowisko Szwecji.
Uważamy PKK za organizację terrorystyczną, ale jak wielu innych sojuszników NATO prowadzimy rozmowy z innymi organizacjami kurdyjskimi
— stwierdziła.
Czy Turcja zablokuje wejście Szwecji i Finlandii do NATO?
W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Finlandia i Szwecja oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat możliwego przystąpienia tych krajów do NATO.
Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.
W niedzielę wieczorem rządząca Szwecją Partia Robotnicza - Socjaldemokraci ma ogłosić swój stosunek do wejścia do wejścia Szwecji do NATO.
Prezydent Finlandii: Nie słyszałem gróźb Putina
Nie było gróźb, a wcześniej wygłaszane oświadczenia o konsekwencjach (wejścia do NATO) nie zostały powtórzone - powiedział w niedzielę prezydent Sauli Niinisto odnosząc się do przeprowadzonej dzień wcześniej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który według Kremla stwierdził, że zakończenie polityki neutralności przez Finlandię „byłoby błędem”.
Sauli Niinisto odpowiadał na pytania mediów po ogłoszeniu w niedzielę w południe przez fiński rząd oficjalnej decyzji o ubieganie się o członkostwo w NATO.
Według komunikatu strony rosyjskiej, Finlandia popełniłaby błąd kończąc z neutralnością, ponieważ nie ma żadnego zagrożenia jej bezpieczeństwa. Fiński prezydent przyznał, że usłyszał komentarze z Rosji o możliwych konsekwencjach związanych z członkostwem Finlandii w NATO.
Tym razem nie zostało to powtórzone, gdy rozmawiałem z Putinem
— powiedział Niinisto.
Także premier Sanna Marin przyznała, że ma nadzieję, iż „żadne groźby nie zostaną spełnione wobec Finlandii, ale kraj jest przygotowany na różnego rodzaju zagrożenia”.
Wszystko się zmieniło po ataku Rosji na Ukrainę i nie możemy ufać temu, że Rosja nie będzie dalej zachowywać się agresywnie.
— przyznała.
Marin powiedziała również, że biorąc pod uwagę zagrożenie użycia broni jądrowej, członkostwo w NATO daje Finlandii „parasol ochronny”.
Szefowa fińskiego rządu podkreśliła, że Finlandia zdecydowała się ubiegać o członkostwo w NATO, ponieważ „nie chce już nigdy wdawać się w wojnę”.
Prezydent Sauli Niinisto przyznał, że Finlandia (na czas procesu akcesji do NATO) nie otrzymała od USA wiążących obietnic bezpieczeństwa, które wymagają stanowiska amerykańskiego senatu.
USA obiecały jednak każdego rodzaju pomoc, jakiej będziemy potrzebować
— powiedział Niinisto odnosząc się do rozmów z przywódcą USA Joe Bidenem.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/598581-finlandia-aplikuje-do-natoszwecja-bedzie-rozmawiac-z-turcja