Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że popiera politykę otwartych drzwi NATO oraz prawo krajów nordyckich do określania „własnej przyszłości, polityki zagranicznej i ustaleń dotyczących bezpieczeństwa”. Fiński prezydent Sauli Niinisto poinformował Władimira Putina w rozmowie telefonicznej, że „w najbliższych dniach Finlandia zdecyduje się złożyć wniosek o członkostwo w NATO”. Wcześniej o planach rozmowy z Putinem prezydent Finlandii poinformował w wywiadzie dla szwedzkiego dziennika „Svenska Dagbladet”.
CZYTAJ TAKŻE:
USA poprą wniosek Szwecji i Finlandii
Biden mówił o tym po rozmowie telefonicznej z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.
Wcześniej Biały Dom poinformował o rozmowie Bidena z Andersson i Niinisto, zaś fiński prezydent na Twitterze napisał, że „przedstawił kolejne kroki Finlandii w kierunku przystąpienia” do Sojuszu i dodał, że jego kraj jest „głęboko wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezbędne wsparcie”.
Z kolei rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła wcześniejsze słowa asystentki sekretarza stanu USA ds. europejskich Karen Donfried, która oświadczyła, że Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Turcji w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.
Była to reakcja na wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że Turcja nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.
W czwartek Psaki powiedziała, że USA poprą wniosek Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. Podkreśliła również, że „nawet bez członkostwa w NATO nasze armie współpracują ze sobą od lat. Z pewnością znajdziemy sposoby (…) na rozwianie wszelkich obaw, jakie te dwa kraje mogą mieć” w okresie poprzedzającym oficjalne przyjęcie do Sojuszu.
„Moskwa nie ma wrogich intencji”
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto złożył w czwartek wspólnie z premier kraju Sanną Marin deklarację w sprawie gotowości państwa do wstąpienia do NATO. Wkrótce o ewentualnej przyszłości w Sojuszu zdecydują również władze Szwecji, w której przedstawiono specjalny raport rządu i opozycji dotyczący nowej strategii bezpieczeństwa kraju. Według autorów dokumentu członkostwo Szwecji w NATO zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych, a tym samym przyniosłoby efekt odstraszający w Europie Północnej.
Na decyzję Finlandii i Szwecji odpowiedział Kreml.
Moskwa podejmie odpowiednie środki ostrożności, jeśli NATO rozmieści broń nuklearną i infrastrukturę bliżej granicy z Rosją
— poinformował wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko, cytowany przez agencję informacyjną RIA.
Moskwa nie ma wrogich intencji wobec Finlandii i Szwecji i nie widzi „prawdziwych” powodów, by te dwa kraje przystępowały do sojuszu
— dodał.
Rosja grozi Finlandii i Szwecji atakiem nuklearnym
Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, we wpisie na Telegramie „zażartował” o ataku nuklearnym na Finlandię i Szwecję w przypadku przystąpienia tych państw do NATO.
Rosja nie ma wrogich zamiarów wobec Finlandii i Szwecji, powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko. Sarmat nie ma też żadnych uprzedzeń ani wrogich zamiarów wobec krajów NATO. Tak to po prostu działa
— napisał na Telegramie Dmitrij Rogozin.
Czym jest Sarmat? Określany przez media jako Szatan II RS-28 Sarmat to rosyjski superciężki międzykontynentalny pocisk balistyczny piątej generacji, napędzany paliwem płynnym, który jest opracowywany przez Biuro Projektów Rakiet Makiejew od 2009 roku.
Rakieta ważąca 100 ton i mająca zasięg ok. 10 tys. km może przenosić 16 głowic. Według rosyjskiej propagandy pozwoliłoby to na zniszczenie obszaru wielkości Francji lub Teksasu.
Prezydent Finlandii rozmawiał z Putinem
Fiński prezydent Sauli Niinisto poinformował w sobotę Władimira Putina w rozmowie telefonicznej, że „w najbliższych dniach Finlandia zdecyduje się złożyć wniosek o członkostwo w NATO” – poinformowała kancelaria Niinisto w komunikacie.
Rozmowa była bezpośrednia i klarowna. Bez napięć
— oświadczył fiński przywódca.
Niinisto przekazał, że Finlandia deklaruje chęć ubiegania się o członkostwo w NATO „z uwagi na ogłoszone pod koniec ubiegłego roku warunki Rosji związane z nierozszerzaniem NATO” – czytamy w oświadczeniu. Ponadto „atak Rosji na Ukrainę w lutym doprowadził do zmiany środowiska bezpieczeństwa” - podkreślono.
Prezydent przypomniał także, że podczas pierwszego spotkania z przywódcą Rosji w 2012 r. przekazał mu, że „każdy niezależny naród maksymalizuje swoje bezpieczeństwo”.
O to chodzi także i teraz
— podkreślił. Poprzez dołączenie do NATO – kontynuował – Finlandia „wzmacnia swoje bezpieczeństwo i bierze za nie odpowiedzialność, nikomu tym nie ujmując”.
Chcemy nadal zajmować się praktycznymi kwestiami, jakie pojawiają się w stosunkach sąsiedzkich, rzeczowo i profesjonalnie
— przekazał Niinisto.
Jak przekazały służby prasowe Kremla, cytowane przez Fińską Agencję Prasową STT, rosyjski prezydent w rozmowie z Niinisto oświadczył, że Finlandia „popełniłaby błąd kończąc z neutralnością, ponieważ nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa” tego kraju.
Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony fińskiej
Wcześniej o rozmowie telefonicznej z Putinem prezydent Finlandii mówił w rozmowie ze szwedzkim dziennikiem „Svenska Dagbladet”.
wkt/PAP/Ukraińska Prawda/Reuters/Polsat News
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/598475-rosja-grozi-finlandii-i-szwecji-prezydent-niinisto-reaguje