Nie możemy pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych - powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, nie podając szczegółów.
CZYTAJ TAKŻE:
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Stambule po tradycyjnej piątkowej modlitwie Erdogan zaznaczył, cytowany przez dziennik „Daily Sabah”, że Turcja - jako państwo członkowskie NATO - mogłaby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do tej organizacji.
Zdaniem tureckiego prezydenta jego poprzednicy popełnili błąd, pozwalając Grecji na wejście do Sojuszu.
Nie chcemy popełnić podobnego błędu jeszcze raz
— powiedział Erdogan.
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto złożył w czwartek wspólnie z premier kraju Sanną Marin deklarację w sprawie gotowości państwa do wstąpienia do NATO. Wkrótce o ewentualnej przyszłości w Sojuszu zdecydują również władze Szwecji, w której w piątek przedstawiono specjalny raport rządu i opozycji dotyczący nowej strategii bezpieczeństwa kraju. Według autorów dokumentu członkostwo Szwecji w NATO zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych, a tym samym przyniosłoby efekt odstraszający w Europie Północnej.
Szefowa szwedzkiej dyplomacji zaskoczona słowami prezydenta Turcji
Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde wyraziła w piątek zaskoczenie wypowiedzią prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który zasugerował, że jego kraj - jako państwo członkowskie NATO - mógłby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do tej organizacji.
Z Turcją mamy bardzo dobrą i konstruktywną relację, oni takiej opinii nam do tej pory bezpośrednio nie przedstawili
— podkreśliła Linde w rozmowie z telewizją SVT.
Dodała, że w środę rozmawiała z przedstawicielem władz tureckich, a kilka tygodni temu odbyły się dwustronne rozmowy dyplomatyczne, których tematem było ewentualne wejście Szwecji do NATO.
Linde wyraziła nadzieję, że w sobotę temat stanowiska Turcji zostanie podjęty na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie, na które oprócz Szwecji zaproszona jest również Finlandia.
Również w piątek minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto zapowiedział, cytowany przez agencję AFP, że zamierza „kontynuować rozmowy” z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu.
Słowami Erdogana zaskoczony jest również premier Norwegii Jonas Gahr Store, który wcześniej obiecywał Szwecji i Finlandii wsparcie dla szybkiego procesu akcesyjnego do NATO.
Jest to dla mnie niespodzianka. Rozmowy, które odbyły się do tej pory w NATO, wskazywały, że kraje te mają wszelkie kwalifikacje do członkostwa
— podkreślił Store w rozmowie z norweską agencją NTB.
Store spotkał się w piątek w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, a tematem ich rozmów było m.in. rozszerzenie Sojuszu.
W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, nie podając szczegółów oświadczył, że „nie możemy pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych”.
Szef BBN: Będziemy rozmawiać z Turcją nt. akcesji Finlandii i Szwecji do NATO
Szef BBN Paweł Soloch zapowiedział, że Polska będzie rozmawiać z Turcją na temat rozszerzenia NATO. Zakładamy, że uda nam się przekonać sojuszników tureckich do wyrażenia zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu - powiedział Soloch.
Andrzej Duda przebywał w piątek z wizytą w Estonii; rozmawiał z prezydentem tego kraju Alarem Karisem oraz premier Kają Kallas.
Szef BBN przekazał po powrocie prezydenta do Warszawy, że jednym z tematów jego rozmów w Tallinie był zaplanowany na koniec czerwca szczyt NATO w Madrycie. Wydarzenie to - jak podkreślił - było omawiane w dwóch wymiarach.
W wymiarze poszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję, ale także w wymiarze wzmocnienia wschodniej flanki NATO. O tym, w jaki sposób te cele osiągnąć, pan prezydent rozmawiał dziś
— powiedział szef BBN.
Dodał, że Polsce chodzi o uzyskanie nie tylko liczebnego wzmocnienia wojsk NATO-wskich na wschodniej flance, ale także o wzmocnienie infrastruktury wojskowej, przede wszystkim zdolności do obrony przed napadem powietrznym.
Chodzi też o zmianę jakości tej obecności. Prezydent mówi o zamianie wysuniętej obecności na wysuniętą obronę - czyli odpowiedni stan gotowości tych jednostek, odpowiednie procedury
— zaznaczył Soloch.
Według niego, przystąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu byłoby zgodne z oczekiwaniami Polski oraz państw regionu bałtyckiego.
Soloch zapowiedział, że Polska będzie rozmawiać z Turcją na temat rozszerzenia NATO o te dwa państwa. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że jego kraj mógłby do tej organizacji. Nie możemy pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych - powiedział Erdogan, cytowany przez dziennik „Daily Sabah”.
Jeżeli będzie taka potrzeba, pan prezydent będzie bezpośrednio rozmawiał z prezydentem Turcji. Tutaj oczywistym jest podnoszenie przez Turcję swoich kwestii związanych z definicją terroryzmu; w tle jest oczywiście sprawa kurdyjska - to się cyklicznie pojawia przy okazji decyzji podejmowanych przez NATO. Przypomnę, że przy okazji szczytu (NATO) w Londynie pan prezydent doprowadził do wyrażenia zgody przez Turcję, nieblokowania planów ewentualnościowych, czyli planów reagowania NATO-wskiego
— powiedział Soloch.
Zakładamy, że tutaj w tym procesie również uda nam się przekonać sojuszników tureckich do wyrażenia zgody na akcesję Finlandii i Szwecji
— dodał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Głównym tematem piątkowych rozmów prezydenta Dudy w Tallinie była jednak - przyznał Soloch - wojna w Ukrainie oraz wsparcie, jakie Polska i Estonia mogą udzielić staraniom Kijowa o uzyskanie statusu państwa kandydującego do UE.
To się wpisuje w program działań pana prezydenta, na ten sam temat rozmawiał w ubiegłym tygodniu z premierami Litwy i Łotwy
— podkreślił minister. Zaznaczył również, że prezydent zamierza dalej wspierać Ukrainę w uzyskaniu tego statusu.
Soloch został też zapytany o pomysł słowackiej prezydent Zuzany Czaputovej, by przywódcy państw Europy Środkowej i Wschodniej podjęły działania na rzecz przekonania Europy Zachodniej do większego wsparcia dla Ukrainy.
Szef BBN potwierdził, że Andrzej Duda rozmawiał na ten temat z prezydent Czaputovą podczas swojej środowej wizyty w Słowacji.
Taką najbliższą okazją do podjęcia tego typu działań może być chociażby szczyt w Davos i takie działania będziemy podejmować. Spodziewamy się, że do tej inicjatywy przyłączą się również pozostałe państwa, które myślą w podobnym kierunku, jak my
— zaznaczył Soloch.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/598409-turcja-przeciw-dolaczeniu-szwecji-i-finlandii-do-nato