Trwa 78. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozpoczęła się druga faza wojny - rosyjska ofensywa na wschodzie kraju, nazywana bitwą o Donbas. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 12 maja 2022 r.
22:57. To trzeba zobaczyć! Nagranie z akcji ukraińskich żołnierzy
Ukraińskie wojska prowadzą skuteczną kontrofensywę i kontrolują większość obwodu charkowskiego; wróg utrzymuje się tylko na północy i wschodzie regionu - na kierunkach wołczańskim, kupiańskim i iziumskim oraz w mieście Bałaklija - poinformował w środę wieczorem szef obwodowych władz Ołeh Syniehubow. W sieci pojawiło się nagranie pokazujące działania Ukraińców, którzy odbili miejscowość Pytomnyk.
Wyzwolenie w środę miejscowości Pytomnyk, leżącej około 20 km na północ od Charkowa, ma duże znaczenie, ponieważ umożliwia kontynuowanie naszej ofensywy
— ocenił szef regionalnych władz.
Na nagraniu udostępnionym przez stronę ukraińską widzimy, jak żołnierze oddziału „Kraken” przejmują z rosyjskich rąk miejscowość Pytomnyk.
„Kraken” to specjalna jednostka, którą stworzyli weterani pułku „Azow”, którego żołnierze wciąż bronią kombinatu Azowstal w Mariupolu.
Na filmie widzimy poszczególne momenty z odbijania miejscowości z rosyjskich rąk. Są tam m.in. nagrania zarejestrowane przez kamery umieszczone na wojskowych hełmach.
21:50. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili w Donbasie 13 czołgów
Wojska rosyjskie straciły w ciągu ostatniej doby 13 czołgów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek wieczorem na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających w Donbasie.
Wśród innych rosyjskich strat komunikat sztabu wylicza także: osiem systemów artyleryjskich, 27 jednostek sprzętu opancerzonego i pięć pojazdów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Ka-52 i cztery aparaty bezzałogowe Orłan-10.
Wzdłuż całej strefy obrony wróg stosuje lotnictwo wojskowe, systemy rakietowe, artylerię lufową dużego kalibru, czołgi i moździerze rozmaitych systemów. Prowadzi ataki rakietowo-bombowe na cywilne obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne, niszczy budynki administracyjne, szpitale, szkoły i przedszkola
— głosi oświadczenie.
W komunikacie obecną sytuację w Donbasie, gdzie koncentruje się ofensywa rosyjska, opisano jako „trudną, ale pod kontrolą”.
21:48. W ostrzale Nowogrodu Siewierskiego zginęły trzy osoby
W rezultacie ostrzału przez rosyjskie samoloty miasta Nowogród Siewierski, na północy Ukrainy, zginęły trzy osoby, a 19 zostało rannych - poinformował w czwartek wieczorem portal Ukrainska Prawda, powołując się na władze obwodu czernihowskiego.
Po ostrzale, dokonanym w nocy ze środy na czwartek, informowano, że są zabici i ranni, ale ich liczba nie była znana.
Nowe szczegóły ataku na Nowogród Siewierski podało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Północ Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wojska rosyjskie wystrzeliły kilka pocisków na miejscową szkołę i internat. Uszkodzone zostały budynki administracyjne
— głosi oświadczenie. Nadal trwa akcja ratunkowa.
Wojska rosyjskie zostały wyparte z obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż jednak prowadzą ostrzały w obwodach czernihowskim i sumskim, zwłaszcza na terenach położonych blisko rosyjskiej granicy.
21:14. Azow dzielnie walczy z Rosjanami!
Ukraiński pułk Azow, który broni zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, oświadczył w czwartek, że jego żołnierze, w warunkach okrążenia, prowadzą atak, by wyprzeć oddziały rosyjskie z zajmowanych przez nie pozycji na terenie kombinatu.
W warunkach całkowitego okrążenia, mimo nadzwyczaj trudnej sytuacji, braku amunicji i wielkiej liczby rannych, żołnierze pułku Azow nadal wypierają wroga z wcześniej zajętych przez niego pozycji na terenie zakładów
— oświadczył Azow.
Do komentarza dodano nagranie wideo pokazujące starcia; na kadrach widać też całkowicie zniszczone obiekty na terenie Azowstalu:
21:07. Czyściec dla Rosjan
Ukraińska Czornobajiwka, lotnisko pod Chersoniem na południu Ukrainy, gdzie Rosjanie z uporem umieszczają sprzęt, a Ukraińcy skutecznie go niszczą, stało się już stałym tematem żartów i memów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała nową rozmowę rosyjskiego żołnierza, który Czornobajiwkę nazywa „czyśćcem”.
Przyjechaliśmy do Chersonia na bazę, tu jest cmentarz śmigłowców. U nas w armii to jak? Wszystko w rządku, równiutko. Śmigłowce ustawione w jednej linii i wszystko rozwaliło, Gradami
— mówi rosyjski żołnierz w podsłuchanej przez SBU rozmowie.
Inny wojskowy mówi o „czyśćcu”.
Czornobajiwka obrasta nowymi legendami wśród rosyjskich najeźdźców
— komentuje SBU.
20:01. W obwodzie donieckim Rosjanie zabili czterech cywilów
W czwartek z rąk Rosjan w obwodzie donieckim zginęły cztery osoby, a pięć zostało rannych – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Nie wiadomo, jak wiele ofiar jest w Mariupolu i Wołnowasze.
12 maja Rosjanie zabili kolejnych czterech cywilów w obwodzie donieckim: dwie osoby w Nowoseliwce, jedną w Awdijiwce i jedną w Łymanie. Pięć osób zostało rannych
— poinformował Kyryłenko.
Obecnie nie ma możliwości ustalenia dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze
— dodał.
Według strony ukraińskiej w Mariupolu, który od początku marca jest odcięty przez rosyjskie wojska, zginęło ponad 20 tysięcy cywilów.
19:48. Na Morzu Czarnym płonie rosyjski okręt zaopatrzenia
Na okręcie Wsiewołod Bobrow, jednostce zaopatrzenia marynarki wojennej Rosji, wybuchł pożar „dzięki działaniom żołnierzy ukraińskich” - poinformował w czwartek przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Do incydentu doszło na Morzu Czarnym.
Bratczuk podkreślił, że Wsiewołod Bobrow, który znajdował się w rejonie Wyspy Węży, jest jedną z najnowszych jednostek w rosyjskiej flocie.
W komentarzu na Telegramie ostrzegł, że wojska rosyjskie chcą uczynić z Wyspy Węży swój przyczółek tworząc w ten sposób jeszcze większe zagrożenie dla Odessy i obwodu odeskiego.
Wcześniej w czwartek media ukraińskie podały, że jednostka zaopatrzeniowa, na której wybuchł pożar, to okręt wsparcia logistycznego projektu 23120 - Wsiewołod Bobrow bądź Elbrus. Jednostki projektu 23120 służą do przechowywania i transportu ładunków, słodkiej wody i amunicji, dostarczania zaopatrzenia dla innych okrętów na otwartym morzu i w portach, również w warunkach arktycznych. Mogą też wykonywać misje ratownicze.
19:36. Masowe groby w Starym Krymie i Wynohradnem pod Mariupolem
Masowe groby w Starym Krymie i Wynohradnem pod Mariupolem, które wcześniej zlokalizowano na zdjęciach satelitarnych, powiększyły się – podało Radio Swoboda na podstawie porównania zdjęć z kwietnia i maja.
Zmiany widać na zdjęciach satelitarnych wsi Stary Krym i Wynohradne
— informuje projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.
Jak podano, satelita Planet Labs największe zmiany zaobserwował w Starym Krymie na północny zachód od Mariupola, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
Na zdjęciu z 8 maja długość miejsca masowego pochówku przy miejscowym cmentarzu zwiększyła się z 200 do ponad 340 metrów w porównaniu ze zdjęciami z 24 kwietnia. Zwiększyła się także liczba wykopanych transzei
— piszą Schemy.
Na zdjęciu z 8 maja widoczny jest również sprzęt, prawdopodobnie koparka.
18:50. Rosjanie używają chipów ze sprzętu AGD
Amerykańskie sankcje wobec Rosji zmuszają rosyjską armię do stosowania chipów ze zmywarek i lodówek w niektórych urządzeniach wojskowych - powiedziała w czwartek minister handlu USA Gina Raimondo.
Mamy doniesienia od Ukraińców, że kiedy znajdują rosyjski sprzęt wojskowy, jest on wypełniony półprzewodnikami, które zostały wyjęte ze zmywarek i lodówek
— oświadczyła Raimondo podczas wysłuchania w Senacie USA.
Według Raimondo w wyniku sankcji eksport technologii z USA do Rosji spadł o prawie 70 procent od czasu ich wprowadzenia pod koniec lutego. Około 30 innych krajów przyjęło podobne zakazy eksportu, które dotyczą również Białorusi.
Nasze podejście polegało na zablokowaniu rozwoju rosyjskiej technologii, aby sparaliżować ich zdolność do kontynuowania operacji wojskowej. I to jest dokładnie to, co robimy
— mówiła Raimondo.
18:40. Sztab Generalny: Rosjanie nie zdołali się umocnić na prawym brzegu Dońca
W najnowszym komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, opublikowanym wieczorem, poinformowano, że wojska rosyjskie poniosły fiasko przy próbach umocnienia się na prawym brzegu rzeki Doniec w rejonie wsi Ołeksandriwka w obwodzie donieckim.
Również bez powodzenia Rosjanie szturmowali wieś Nowoseliwka w tym rejonie.
Na kierunku Siewierodoniecka, w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w rejonie miejscowości Wojewodiwka. Na kierunkach Bachmut, Awdijiwka i Kurachowe prowadzą „działania ofensywne w celu poprawy swej sytuacji taktycznej, ale również bez powodzenia” - głosi komunikat.
Na kierunku Doniecka, będącego pod kontrolą separatystów, „okupanci stosowali moździerze, artylerię lufową, systemy rakietowe i prowadzili ostrzały rakietowe i lotnicze” umocnień ukraińskich - głosi oświadczenie sztabu.
Zaznaczono w nim, że nie milkną rosyjskie ostrzały, artyleryjskie i lotnicze, w Mariupolu w celu blokowania bronionych przez oddziały ukraińskie zakładów metalurgicznych Azowstal.
17:40. Wicepremier: rozmawiamy o wymianie 38 ciężko rannych żołnierzy z Azowstalu
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że rozmowy z Rosją o wymianie rannych obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu dotyczą 38 ciężko rannych, którzy muszą leżeć. O wymianie następnych rannych będzie mowa później - dodała.
„Pracujemy krok za krokiem. Wymieniamy 38 ciężko rannych, a potem będziemy iść dalej” - oświadczyła Wereszczuk w komentarzu na Telegramie. Wyjaśniła, że „nie ma teraz rozmów, o jakich mówią niektóre media, o wymianie 500 czy 600 osób”.
Tymczasem przedstawicielka biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Tetiana Łomakina informowała, że toczą się rozmowy o „drugim etapie operacji humanitarnej dotyczącej uratowania pracowników medycznych i osób rannych” i że chodzi o „około 500 osób”.
17:30. UNHCR: już ponad 6 milionów osób uciekło z Ukrainy z powodu rosyjskiej inwazji
Liczba osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską agresją przekroczyła 6 milionów - poinformował urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).
Według agencji Reutera jest to największy kryzys uchodźczy w Europie od zakończenia II wojny światowej.
Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała masowe migracje ludności. 8 milionów Ukraińców stało się wewnętrznymi przesiedleńcami. Z danych UNHCR wynika, że według stanu na 11 maja za granicę uciekło z Ukrainy 6,03 mln osób. Większość z nich trafiła do UE, a najwięcej do Polski.
17:00. Rosjanie zaatakowali rafinerię w Krzemieńczuku
Szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmitrij Łunin poinformował, że Rosjanie zaatakowali rafinerię w Krzemieńczuku. Jak dodał, odgłosy wybuchów słychać było także w rejonie Połtawy.
„Cztery rakiety wystrzelono w rafinerię. Wybuchy były również w rejonie (odpowiednik powiatu - PAP) połtawskim” – poinformował Łunin.
16:50. Rosja zamierza inkorporować Mariupol
Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie zamierzają włączyć Mariupol do Rosji razem z tzw. Doniecką Republiką Ludową – napisał na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.
Pierwszy krok to przejście na rosyjski kod łączności komórkowej. Teraz do tzw. DRL mają wejść rosyjskie banki i wyższe uczelnie
— twierdzi Andriuszczenko.
Jak dodał, władze ukraińskie otrzymują informacje, że w Mariupolu planowane jest przeprowadzenie tzw. referendum w sprawie przyłączenia do Rosji. Jeden z portali podał datę 15 maja.
My także otrzymywaliśmy niejednokrotnie informacje od źródeł, że samozwańczy mer planuje właśnie tę datę. Nie możemy ani potwierdzić, ani zdementować tej informacji
— napisał Andriuszczenko.
Przypomniał również, że w szkołach w rejonie mariupolskim, okupowanym przez Rosjan, dzieci muszą podpisywać zeszyty: Mariupol, obwód rostowski - to graniczący z ukraińskim obwodem donieckim region Rosji.
Według Andriuszczenki można mówić o przyspieszeniu działań na rzecz aneksji Mariupola przez Rosję.
16:40. W zakładach Azowstal przebywa 600 ciężko rannych żołnierzy
Obecnie na terenie Azowstalu przebywa 600 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy – poinformował w rozmowie z ABC zastępca dowódcy pułku azowskiego Światosław Palamar.
Rząd zdał sobie sprawę, że zostaliśmy otoczeni i musieli podjąć kroki, aby stworzyć logistyczny korytarz dostaw. Otrzymaliśmy rozkaz i nadal jesteśmy w stanie wspierać naszą obronę i nadal to robimy w niezwykle trudnych warunkach. Wróg ma każdą przewagę w powietrzu i na morzu, więc sytuacja jest bardzo trudna
— powiedział Palamar w ABC zaznaczając, że władze muszą zrobić wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby ratować swoich żołnierzy.
16:24. Rosjanie kontrolują ważną miejscowość pod Siewierodonieckiem
Wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad ważną wsią Wojewodiwka w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy; sytuacja jest tam trudna – poinformował Ołeksandr Striuk, kierownik miejskiej administracji Siewierodoniecka, cytowany przez portal Hromadske.
Wojewodiwka to ostatnia miejscowość na trasie z Rubiżnego do Siewierodoniecka, od północnej strony miasta. W ostatnich dniach toczyły się tam zacięte walki.
Wojska rosyjskie próbują otoczyć Siewierodonieck i nacierają z różnych kierunków – mówił Striuk 6 maja.
16:00. Rosyjski statek przewożący skradzione ukraińskie zboże do Syrii zidentyfikowany
CNN zidentyfikowała rosyjski statek przewożący skradzione ukraińskie zboże do Syrii – to Matros Pozynich. Statek został wydalony z co najmniej jednego portu śródziemnomorskiego i znajduje się obecnie w syryjskim porcie Latakia.
27 kwietnia statek zakotwiczył u wybrzeży Krymu i wyłączył transponder. Następnego dnia, sądząc po zdjęciach i obrazach satelitarnych, widziano go w porcie w Sewastopolu, głównym porcie Krymu.
Matros Pozynich jest jednym z trzech statków zajmujących się handlem skradzionym zbożem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez otwarte źródła i ukraińskich urzędników.
15:40. Rosjanie wywieźli z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej ponad 2 tys. sierot
Rosjanie wywieźli z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy ponad 2 tys. sierot - poinformowała w czwartek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że w Rosji dzieciom nadawane jest nowe obywatelstwo.
Raszyści dokonują ludobójstwa ukraińskich dzieci
— napisała Denisowa na Telegramie.
Nadanie im rosyjskiego obywatelstwa sprawi, że łatwiej będzie je adoptować w Rosji
— dodała.
Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy poinformowała, że przygotowywane są porozumienia między Rosją i władzami separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy, dotyczące sformalizowania transferów dzieci i ułatwiania ich adopcji rodzinom rosyjskim.
15:30. Ołena Zełenska: Rosja prowadzi wojnę przeciwko naszym dzieciom
Rosja prowadzi wojnę przeciwko ukraińskim dzieciom - napisała w czwartek pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Telegramie, komentując ostrzelanie przez rosyjskie lotnictwo szkoły i innych obiektów w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy kraju.
Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podkreśliła, że celami rosyjskich rakiet były m.in. szkoła i internat.
Rosjanie, którzy twierdzą, że atakują tylko instalacje wojskowe, prowadzą wojnę przeciwko naszym dzieciom. W istocie prowadzą wojnę przeciwko naszej przyszłości
— napisała. Jak dodała, w mieście pracują ratownicy, ale wiadomo już o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych i 12 rannych.
Na świecie trwa debata o tym, czy rosyjskie działania na Ukrainie są ludobójstwem. Zamiast odpowiedzi, proszę spojrzeć na mapę. Codziennie pojawia się na niej nowa szkoła albo przedszkole celowo, z bezprecedensowym cynizmem zniszczone przez Rosjan
— podkreśliła Zełenska.
15:18. Negocjacje ws. ewakuacji rannych i sanitariuszy z Azowstalu
W ostatnich dniach, przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych i MKCK, z Azowstalu ewakuowano około 300 osób. Trwają negocjacje w sprawie ważnej drugiej fazy akcji humanitarnej mającej na celu ratowanie pracowników medycznych i rannych. Około 500 osób – poinformowała Tatiana Lomakina, koordynator korytarzy humanitarnych przy Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
Planowana jest również ewakuacja innych cywilów w Mariupolu.
W mieście jest jeszcze około 100 tys. osób, w tym osoby starsze i dzieci, które czekają na otwarcie korytarzy humanitarnych”.
15:10.Rodziny obrońców Azowstalu apelują do prezydenta Turcji o ratowanie ich bliskich
O pomoc w ewakuacji ukraińskich żołnierzy broniących kombinatu Azowstal w Mariupolu zaapelowały do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana rodziny obrońców fabryki. „Ma pan możliwość zapisać się w historii jako bohater, który przyniósł pokój” – powiedział ojciec jednego z żołnierzy.
Podczas konferencji prasowej w Kijowie bliscy obrońców Azowstalu, ostatniego punktu ukraińskiego oporu w Mariupolu, w emocjonalnych słowach prosili przywódców światowych i społeczność międzynarodową o ratunek dla nich.
Mój mąż jest teraz w Azowstalu. Apeluję do wszystkich, proszę, uratujcie naszych żołnierzy. Wzywamy wszystkich: zróbcie coś, nie mamy czasu
— powiedziała żona jednego z żołnierzy walczących w mariupolskich zakładach.
Zwróciła się też do tureckiego prezydenta.
Proszę o pomoc w uratowaniu życia naszym żołnierzom w Mariupolu. Ma pan duży autorytet wśród światowych przywódców
— powiedziała.
Do apelu o ratunek dla żołnierzy prosił także jej kilkuletni syn.
Wielu z nich jest rannych. Proszę, uratujcie Mariupol
— mówił chłopiec.
15:00. W Odessie zatrzymano trzech podejrzanych o współpracę z wrogiem
W Odessie na południu Ukrainy zatrzymano trzy osoby podejrzane o współpracę z wrogiem - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa regionalnej policji Ałła Marczenko, na którą powołuje się portal unian.net.
Jak podała, w środę w dzielnicy Kijowskiej zatrzymano mężczyznę, który fotografował i filmował miejsca, w które niedawno trafiła rakieta. Nie miał przy sobie żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, oprócz podrobionych legitymacji prasowych. Został przekazany policji w celu prowadzenia dalszych czynności.
Również w środę przy wjeździe do miasta zatrzymano mężczyznę, który przewoził w samochodzie aparaturę rejestrującą dźwięk i obraz oraz drona. Nie umiał wyjaśnić, do czego był mu potrzebny ten sprzęt.
Z kolei w nocy ze środy na czwartek w dzielnicy Suworowskiej zatrzymano mężczyznę, który nie przestrzegał godziny policyjnej. W jego telefonie znaleziono bogatą korespondencję z żołnierzem rosyjskim.
14:50. „Doświadczeni skazańcy” mają zrobić porządek wśród rosyjskich żołnierzy
Moskwa wysyła na Ukrainę „doświadczonych skazańców”, by stłumili złe nastroje wśród rosyjskiego wojska, które boi się starcia z ukraińskimi obrońcami – wynika z rozmowy przechwyconej przez ukraińską Służbę Bezpieczeństwa.
Rosyjscy okupanci boją się starć z ukraińskimi obrońcami, więc zamieszki w armii wroga nasilają się. Aby jakoś je powstrzymać, Moskwa wysyła na Ukrainę „doświadczonych skazańców”. Organizuje dla najeźdźców „procesy demonstracyjne”, ale nawet takie środki nie zmieniaj dramatycznie sytuacji: żołnierze nadal odmawiają ataku w najgorętszych miejscach
– wskazuje SBU.
14:40. Mieszkańcy Mariupola przetrzymywani w więzieniach
Mieszkańcy Mariupola i osoby z obwodu Mariupola, którzy nie przeszły „filtracji”, są przetrzymywani przez okupantów w więzieniach w okupowanym Doniecku – poinformowała komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa.
Ukraińcy, którzy nie przeszli filtracji i zostali uznani za „nierzetelnych” są wywożeni do byłej kolonii poprawczej G52 we wsi Oleniwka w obwodzie donieckim lub do niesławnego więzienia izolacyjnego w Doniecku
– poinformowała Denisowa.
Okupanci trzymają ludzi w nieludzkich warunkach. Kolonia ma pomieścić 850 osób. Według Denisowej okupanci zatrzymali do tej pory co najmniej 3 tys. osób z Mariupola i obwodu Mariupola.
14:30. UE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki
Unia Europejska po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż na światowe rynki. Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie.
Ukraina jest jednym z najważniejszych na świecie eksporterów zbóż i roślin oleistych. Przed wojną eksportowała te produkty w 90 proc. poprzez swoje porty położone nad Morzem Czarnym, skąd trafiały do Europy, Chin i Afryki. Dziś porty te są jednak zablokowane przez marynarkę wojenną Rosji, co drastycznie ograniczyło sprzedaż tych produktów. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła więc plan działania, którego celem jest ustanowienie w tym celu „szlaków solidarności”. Zboża z Ukrainy miałyby być wysyłane m.in. poprzez porty morskie UE, a potencjalnie również składowane w magazynach zlokalizowanych w pobliżu tych portów.
20 milionów ton zboża musi opuścić Ukrainę w niecałe trzy miesiące, z wykorzystaniem infrastruktury UE. To gigantyczne wyzwanie, dlatego niezbędna jest koordynacja i optymalizacja łańcuchów logistycznych, stworzenie nowych tras i unikanie, w miarę możliwości, „wąskich gardeł”
— powiedziała w czwartek unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.
Plan KE zakłada pilne udostępnienie przez kraje unijne dodatkowego kolejowego taboru towarowego, statków i ciężarówek. Aby dopasować popyt i podaż, Komisja utworzy platformę logistyczną i zwróci się do państw członkowskich o wyznaczenie specjalnych punktów kontaktowych.
Komisja uważa, że ukraińskie transporty produktów rolnych powinny być traktowane przez państwa UE priorytetowo, a zarządcy infrastruktury powinni udostępniać połączenia dla tego eksportu.
14:20. Nalot na Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim.
Dowództwo Operacyjne „Północ” poinformowało, że Rosjanie dokonali w nocy nalotu na Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim. Wojska rosyjskie wystrzeliły kilka rakiet do szkoły z internatem. Uszkodzone zostały także budynki administracyjne. Zginęły 3 osoby, 12 jest rannych.
14:10. Ukraińcy na Krymie są masowo wcielani do rosyjskiego wojska
Ukraińcy na Półwyspie Krymskim są masowo wcielani do rosyjskiego wojska i zmuszani do walki przeciwko własnej ojczyźnie; odmowa służby grozi więzieniem - przekazała w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa w trakcie 34. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.
Rosjanie zatrzymują i więżą przywódców Tatarów krymskich i ukraińskich działaczy pod zarzutem szpiegostwa, terroryzmu i działalności sabotażowej. Ukraińcy są pozbawiani prawa do posiadania ziemi na Krymie i nauki w ojczystym języku, a instytucje religijne są zamykane przez władze okupacyjne - opisała Dżaparowa.
Sytuację na Krymie przyćmiewa nowa fala aktywnej rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę
— przekazała wiceminister.
14:00. Atak rakietowy na Dergacze w obwodzie charkowskim
Rosjanie rozpoczęli atak rakietowy, ostrzeliwując Dergacze, miasto w obwodzie charkowskim, z broni BM-27 Uragan (radzieckiego systemu artylerii rakietowej). Są zabici i ranni.
13:50. Sędzia Sądu Najwyższego zrzucił togę i ruszył na wojnę
Ukraiński sztab generalny opublikował w czwartek na swoim profilu na Facebooku historię Iwana Miszczenki - sędziego Sądu Najwyższego, który na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zrzucił togę i ruszył na wojnę.
Sędzia Sądu Najwyższego Iwan Miszczenko zamienił togę sędziego na kamuflaż (…) i wyruszył bronić Ukrainy przed wrogiem w szeregach 93. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej „Chołodnyj Jar”. Najpierw w obronie terytorialnej Kijowa, teraz Miszczenko jest dowódcą pododdziału 93. Samodzielnej Brygady. Ma ksywkę Dredd. Otrzymał ją od swoich towarzyszy w nawiązaniu do (dotychczasowej) działalności zawodowej i na cześć postaci z filmu „Sędzia Dredd”, w którym grał Sylvester Stallone. Dziś walczy tam, gdzie jest bardzo „gorąco” - na kierunku iziumskim
— czytamy we wpisie sztabu generalnego, który przytacza też kilka wypowiedzi Miszczenki.
Sędzia tłumaczy m.in., dlaczego, mimo że jest ojcem trójki dzieci i mógłby legalnie wyjechać za granicę, jednak tego nie zrobił.
Nawet nie rozpatrywałem dla siebie innej opcji. Dodatkowo jest to konstytucyjny obowiązek każdego obywatela. Dla mnie to oczywiste rzeczy. (…) Gdziekolwiek byłem, kogokolwiek spotkałem, wydawało mi się, że każdy żołnierz jest twoim bratem, który będzie cię wspierał i chronił. Nie jest to armia według klasycznej definicji. Istnieje takie poczucie jedności, spójności. Nawet nieznajomi są bardzo przyjaźni i mili, pomagają sobie nawzajem i dzielą się wszystkim. To wszystko jest bardzo inspirujące i motywujące. Jest tak: wszyscy są dla ciebie, a ty dla wszystkich. Wszyscy są jedną siłą. Poznałem tu wielu nowych przyjaciół
— powiedział Miszczenko.
Żartował, że największym dla niego zaskoczeniem okazało się to, że konserwa ze szprot w sosie pomidorowym okazała się smaczna.
13:30. Tysiące cywilów zabitych w Mariupolu
Pełna skala okrucieństw dokonanych w Mariupolu nie została jeszcze ujawniona – podkreśliła w czwartek Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet w swoim wystąpieniu przed Radą Praw Człowieka ONZ.
W mieście znaleziono już tysiące ciał zabitych cywilów - poinformowała komisarz. Jak jednak dodała, w strefach, gdzie trwają natężone walki - w tym w Mariupolu - jej zespół miał trudności z dostępem i pozyskiwaniem informacji. Dlatego pełna skala okrucieństw dokonanych na mieszkańcach nie została jeszcze odkryta.
W rejonie kijowskim, gdzie odnaleziono ponad tysiąc ciał cywilów, ich morderstwa „często wydają się być intencjonalne, przeprowadzone przez snajperów i żołnierzy” - podkreśliła Bachelet. Dowody wskazują, że wiele z tych osób zostało poddanych gwałtownym egzekucjom – dodała. Niektóre ze zwłok nosiły ślady wskazujące na tortury, inne ślady świadczą o śmierci części osób w wyniku braku pomocy medycznej.
13:15. Władze samozwańczej DRL odrzuciły możliwość ewakuowania obrońców Azowstalu
Denys Puszylin, przywódca samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy, potwierdził, że rosyjskie siły szturmują zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu, i odrzucił możliwość ewakuowania obrońców fabryki na podstawie międzynarodowego porozumienia - poinformowała w środę gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
Na terenie Azowstalu nie ma już cywilów, a zatem nasze jednostki mogą spokojnie doprowadzić tę sytuację (zdobycie kombinatu - PAP) do logicznego końca. Dlaczego Ukraińcy wymyślili, że powinny się tam zaangażować jakieś siły z zewnątrz (w celu zorganizowania ewakuacji zagwarantowanej umową międzynarodową - PAP)? Oni próbują doprowadzić do honorowej kapitulacji. Dlaczego mamy się na to zgodzić? Obrońcy Azowstalu powinni złożyć broń i pójść pod trybunał
—- oświadczył Puszylin na antenie rosyjskiej propagandowej telewizji. Ukrainska Prawda zacytowała jego słowa za portalem Nowosti Donbassa.
13:00. Tak wygląda zniszczony przez Rosja Irpień
Irpień to jedno z najbardziej zniszczonych miast w obwodzie kijowskim. Burmistrz pokazał w nagraniu wideo skalę zniszczeń, dokonanych przez Rosjan. Jak dodał, w ciągu miesiąca zaciekłych walk zniszczono 70 proc, miasta.
8651 obiektów miejskich zostało powierzchownie uszkodzonych, 2738 obiektów zostało częściowo zniszczonych, 885 obiektów zostało całkowicie zniszczonych. Na wideo - jak wygląda Irpień po wyzwoleniu od rasistów
– wskazał mer.
12:50. Rosjanie próbują blokować wyjścia z podziemnych korytarzy w Azowstalu
Rosyjskie wojska kontynnują szturm zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; głównym celem wroga jest zablokowanie wyjść z podziemnych korytarzy na terenie fabryki, których plany pokazał najeźdźcy zdrajca - poinformował w czwartek na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Nie zważając na nic, ukraińscy obrońcy Mariupola podejmują ryzyko i próbują przeprowadzać kontrataki. Nie ma takich słów, które wyraziłyby heroizm tych ludzi
– ocenił Andriuszczenko.
W jego opinii największe niebezpieczeństwo stanowią rosyjskie drony.
Gdyby istniał sposób na ich zneutralizowanie, byłoby nam znacznie łatwiej. I to nie tylko w Azowstalu
— napisał doradca mera.
Andriuszczenko poinformował również o sytuacji na ulicach miasta kontrolowanego przez żołnierzy z Rosji i samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.
W Mariupolu wprowadzany jest reżim policyjny. Całe miasto zostało obstawione posterunkami, rosyjskie wojska dokładnie sprawdzają nawet lokalne samochody. Kolejki na punktach kontrolnych w centrum miasta to nowa okupacyjna rzeczywistość
— relacjonował na Telegramie.
12:42. Zełenski chwali Finlandię za gotowość do dołączenia do NATO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto pochwalił w czwartek gotowość tego kraju do ubiegania się o członkostwo w NATO.
Dyskutowaliśmy także (kwestie związane z) integracją europejską Ukrainy i współdziałanie wojskowe
— napisał Zełenski na Twitterze po zakończeniu rozmowy.
12:30. Gruziński bojownik zginął w pobliżu Azowstalu
27-letni gruziński bojownik Tato Bigvava, zginął w zakładach Azowstal. Jak podają gruzińskie media, mężczyzna padł ofiarą bomby kasetowej zrzuconej przez Rosjan.
Bigvava przed śmiercią zabezpieczał korytarz humanitarny do ewakuacji dzieci i osób starszych z zakłądów. Kiedy patrolował okolicę doszło do wybuchu.
Tato Bigvava dowodził Drugim Pułkiem Pułku Azowskiego. Po ukończeniu Ukraińskiej Akademii Wojskowej zaciągnął się do batalionu w 2014 roku, a około miesiąc temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał mu Order Odwagi.
12:23. Rosjanie może w pełni przywrócić zdolności bojowej jednostek wycofanych z Ukrainy
Rosja nie może w pełni przywrócić zdolności bojowej jednostek wojskowych wycofanych z Ukrainy - poinformował o tym Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Konsekwencją sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez czołowe światowe potęgi jest znaczny spadek kompleksu wojskowo-przemysłowego tego kraju. Rosjanie są już zmuszeni zaopatrywać jednostki, które poniosły nieodwracalne straty, w sprzęt i broń z lat 50. i 60. XX wieku.
12:12. Niezdolność Rosji do opanowania kluczowych miast Ukrainy
Wycofywanie rosyjskich sił z obwodu charkowskiego jest milczącym uznaniem niezdolności Rosji do opanowania kluczowych miast Ukrainy, w których najeźdźcy spodziewali się niewielkiego oporu ze strony lokalnych mieszkańców - poinformowało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony w czwartkowej aktualizacji wywiadowczej.
Resort obrony potwierdził doniesienia o ukraińskiej kontrofensywie nieopodal Charkowa.
Wojska Ukrainy kontynuują natarcie na północ od miasta i odzyskują kolejne miasteczka i wsie położone w kierunku granicy z Rosją. Priorytetowe potraktowanie przez Kreml operacji w Donbasie sprawiło, że jednostki najeźdźcy rozmieszczone w obwodzie charkowskim są narażone na ataki mobilnych i zmotywowanych sił ukraińskich
— napisano w komunikacie ministerstwa.
Mimo że w początkowej fazie konfliktu Rosji udało się okrążyć Charków, to później - według doniesień - oddziały te poniosły ciężkie straty. Wycofano je w celu reorganizacji i uzupełnienia sił. Po przegrupowaniu wojska te zostaną prawdopodobnie rozmieszczone na wschodnim brzegu rzeki Doniec, tworząc siły blokujące, chroniące zachodnią flankę głównego zgrupowania rosyjskich sił oraz kluczowe szlaki zaopatrzenia dla operacji w pobliżu Iziumu
— dodał brytyjski resort.
Informacje o sukcesach ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie charkowskim przekazał też w środę wieczorem szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.
12:05. Ukraińskie wojska kontrolują większość obwodu charkowskiego
Ukraińskie wojska prowadzą skuteczną kontrofensywę i kontrolują większość obwodu charkowskiego; wróg utrzymuje się tylko na północy i wschodzie regionu - na kierunkach wołczańskim, kupiańskim i iziumskim oraz w mieście Bałaklija - poinformował w środę wieczorem szef obwodowych władz Ołeh Syniehubow.
W nagraniu zamieszczonym na profilu charkowskiej administracji obwodowej na Facebooku Syniehubow potwierdził sukcesy ukraińskich sił, wypierających wojska najeźdźcy w kierunku granicy z Rosją.
Wyzwolenie w środę miejscowości Pytomnyk, leżącej około 20 km na północ od Charkowa, ma duże znaczenie, ponieważ umożliwia kontynuowanie naszej ofensywy
— ocenił szef regionalnych władz.
Według Syniehubowa najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie na kierunku iziumskim w południowo-wschodniej części obwodu.
Wróg ciągle próbuje się tam przebić przez nasze pozycje, żeby stworzyć sobie korytarz do ataku na obwody ługański i doniecki. Trzeba podkreślić, że gdyby mu się to udało, to mógłby nacierać stamtąd również na obwód charkowski (tereny znajdujące się pod kontrolą strony ukraińskiej - PAP). Nasze wojska walczą jednak skutecznie, powstrzymują przeciwnika i przeprowadzają kontrataki
— relacjonował gubernator.
Szef regionalnych władz poinformował, że w Charkowie jest obecnie spokojnie, a ostrzały w mieście ustały, lecz należy wstrzymać się z powrotem do miejscowości, które zostały ostatnio wyzwolone (głównie do wsi leżących na północ od Charkowa, w kierunku granicy z Rosją - PAP).
Na linii frontu wróg ostrzeliwuje cywilne autokary i samochody, pozostawia też miny i inne ładunki wybuchowe. Nie jest bezpiecznie
— podkreślił Syniehubow.
W czwartek rano gubernator przekazał na Telegramie doniesienia potwierdzające te oceny. W mieście Derhacze, około 10 km na północny zachód od Charkowa, jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.
12:00. Rosjanie ostrzelali region Sumy
Rosjanie ostrzelali region Sumy. W wyniku ataku zginęła jedna osoba, uszkodzone zostały domy.
Rasiści rozpoczęli ostrzał artyleryjski na Sumy z rosyjskiej osady Tiotkino. Ogień przeprowadzono mniej więcej z ACS, oddano około dwóch tuzinów strzałów”
— czytamy w oświadczeniu. Państwowe Służy Granicznej.
11:50. Najeźdźcy wystrzelili pocisk manewrujący na Zaporoże
Rosjanie wystrzelili pocisk samosterujący na Zaporoże, pali się prywatny budynek – poinformowała obwodowa administracja.
Według wstępnych danych pali się budynek prywatny. Wyjaśniane są informacje o ofiarach.
11:45. W Odessie znaleziono amfory sprzed 2,5 tysiąca lat
Podczas budowy umocnień w Odessie żołnierze obrony terytorialnej znaleźli antyczne amfory, których wiek oceniono wstępnie na około 2,5 tysiąca lat.
Żołnierze jednego z pododdziałów brygady podczas przeprowadzania prac fortyfikacyjnych znaleźli starożytne amfory datowane na mniej więcej IV-V wiek przed naszą erą. Na mocy decyzji dowódcy 126. Brygady starożytne artefakty zostały przekazane pracownikom Muzeum Archeologicznego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Odessie, którzy obiecali dołączyć je do zbiorów - poinformowano we wpisie na Facebooku 126. Samodzielnej Brygady Obrony Terytorialnej miasta Odessa.
11:38. Roskosmos obchodzi sankcje za pośrednictwem Gazprombanku
Rosyjska agencja kosmiczna - Roskoksmos - obchodzi nałożone na nią sankcje przy pomocy Gazprombanku, który międzynarodowe restrykcje dotknęły w małym stopniu - poinformował w czwartek w komunikatorze Telegram ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Rosyjska korporacja państwowa Roskosmos zwiększa rozliczenia za pośrednictwem Gazprombanku. Do tej pory ten rosyjski bank państwowy niewiele ucierpiał na skutek międzynarodowych sankcji. Pewne ograniczenia w tym zakresie zostały ogłoszone dopiero 8 maja, ale będą one dotyczyć konkretnie szefów instytucji. Tak więc Roskosmos i inne rosyjskie monopole zwiększą płatności międzynarodowe, wykorzystując jego (Gazprombanku) „nietykalność”
— czytamy we wpisie HUR.
Z ustaleń tajnej służby wynika, że, dążąc do ograniczenia wpływu sankcji, Roskosmos przygotował także odpowiednie wytyczne dot. rozliczeń dla podległych sobie spółek. Zaleca on m.in. ograniczenie rozliczeń w walutach obcych i przechodzenie na płatności w rublach w zawartych już kontraktach; wycofanie obcych walut z rachunków w bankach, na które nałożono sankcje; otwieranie kont w niepodlegających pod sankcje filiach banków zagranicznych lub instytucji rosyjskich.
11:30. W Zaporożu Rosjanie plądrują i niszczą firmy remontowe dróg
Na terenach Zaporoża Rosjanie rabują przedsiębiorstwa zajmujące się naprawą, przebudową i utrzymaniem autostrad o znaczeniu państwowym.
W szczególności rosyjskie wojsko splądrowało i częściowo zniszczyło stacje naprawcze Zaporoskiej Drogi Obwodowej oraz wytwórnie asfaltobetonów we wsi Kamyanka.
11:20. Mieszkaniec Dniepru planował zamach terrorystyczny w Zaporożu
Funkcjonariusze SBU zatrzymali mieszkańca Dniepru, który planował zamach terrorystyczny w Zaporożu.
Mężczyzna urodzony w 1966 roku, według SBU, planował zbrodnię na masowym zgromadzeniu w centrum miasta. Sam wykonał ładunek wybuchowy i ukrył go w kuli. Ładunek wypełniony był gwoździami i śrubami, aby wzmocnić efekt obrażeń.
Dwa dni przed planowaną datą ataku terrorystycznego mężczyzna przybył do Zaporoża z zachodniego regionu. Ukraińskie służby specjalne zatrzymały go w mieszkaniu, a ładunek wybuchowy został zneutralizowany.
11:12 Cały obwód ługański bez wody i elektryczności
W całym obwodzie ługańskim nie ma wody i elektryczności - poinformował w czwartek szef Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj.
Hajdaj napisał na swoim kanale w Telegramie, że „cały obwód ługański pozbawiony jest wody i elektryczności, natomiast w Nowopskowie okupanci zakłócili działanie gazociągu, którym płynie gaz do obwodów ługańskiego i donieckiego”.
Dodał też, że w środę w tymczasowo okupowanym Nowopskowie Rosjanie zamknęli gazociąg „Nowopskow-Szebelinka”, który transportuje gaz do obwodów donieckiego i ługańskiego.
Ponadto otrzymano informację o przekierowywaniu, czyli de facto kradzieży gazu z gazociągu „Sojuz” do gazociągów prowadzących na niekontrolowane przez Ukrainę terytoria obwodów ługańskiego i donieckiego
— dodał Hajdaj.
11:00. 26 ostrzałów artyleryjskich obwodu ługańskiego
Rosyjscy okupanci próbują przejąć pełną kontrolę nad Rubiżnem, zablokować trasę Łysychańsk-Bachmut i zdobyć Siewierodonieck – informuje obwodowa administracja. W ciągu doby Rosjanie dokonali 26 ostrzałów artyleryjskich obwodu łuigańskiego.
W Biełogorowce toczą się walki.
Według Serhija Haidaia, szefa Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej, ukraińskie siły zbrojne zabiły rosyjskich najeźdźców w pobliżu Biełogorowki, którzy próbowali przekroczyć rzekę Siewierskij Doniec.
10:45. Siły ukraińskie wyzwalają region Charkowa
Żołnierze 92. oddzielnej brygady zmechanizowanej im Ivana Sirko kontynuują wyzwalanie regionu Charkowa od rosyjskich najeźdźców.
Kawałek po kawałku, wieś po wsi, razem z naszymi braćmi i siostrami wracamy do naszej ojczyzny, dlatego nie ma ceny na całym świecie – Ojczyzny
— napisano na Facebooku.
Na nagraniu widać zniszczony i zdobyczny sprzęt najeźdźców, a także amunicję, którą rzucali, pospiesznie wycofując się.
10:35. Siemens opuszcza rosyjski rynek
Siemens opuszcza rosyjski rynek w związku z wojną na Ukrainie - poinformował minister transformacji cyfrowej Michaił Fiodorow.
Potępiamy wojnę na Ukrainie i postanowiliśmy przeprowadzić uporządkowany proces w celu ograniczenia naszej działalności przemysłowej w Rosji. Jednocześnie udzielamy pomocy humanitarnej naszym kolegom i narodowi Ukrainy oraz wspieramy społeczność międzynarodową w jej apelach o pokój
— powiedział Roland Bush, prezes i dyrektor generalny Siemens AG.
10:30. Okupanci ostrzelali 10 osiedli w obwodzie donieckim
Służba prasowa donieckiej policji poinformowała, że 11 maja rosyjskie siły okupacyjne ostrzelały dziesięć osiedli w Doniecku. Jedna osoba zginęła.
Okupanci ostrzeliwali Mariupol, Słowiańsk, Awdijewka, Bachmut, Soledar, Orłówka, Dolina, Nowy Jork, Nowosiołówka i wieś Krasnohorówka.
Ostrzał zniszczył 22 obiekty cywilne, w tym budynki mieszkalne, placówkę oświatową, przedsiębiorstwo i środki do życia.
10:15. Wszystko, co wydarzy się w Mariupolu, będzie zależało od osobistych decyzji Putina
Ukraiński rząd robi, co w jego mocy w kwestii Mariupola, ale rozwój sytuacji jest uwarunkowany osobistym stanowiskiem Putina; od jego decyzji będzie zależeć wszystko, co wydarzy się w tym mieście - ocenił w czwartek doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN.
W dwóch miejscach na froncie sytuacja jest obecnie krytyczna - w Mariupolu, konkretnie w zakładach metalurgicznych Azowstal, a także na kierunku ługańskim. Najcięższe ostrzały w obwodzie ługańskim mają miejsce w okolicach Rubiżnego i Siewierodoniecka. Rosjanie skoncentrowali swoje wysiłki pod Iziumem, a także przerzucają dodatkowych żołnierzy i sprzęt z obwodu charkowskiego do regionów ługańskiego i donieckiego
— poinformował Denysenko.
W ostatnich dniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie Azowstalu - ostatniego punktu ukraińskiego oporu w Mariupolu, bronionego przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. Zorganizowanie korytarzy humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.
W ocenie mera Mariupola Wadyma Bojczenki nie ma pewności, czy z terenu fabryki wyprowadzono już wszystkie osoby cywilne.
10:00. Straty Rosjan wynoszą już około 26,6 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 26,6 tys. żołnierzy - poinformował w czwartek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 12 maja to według ukraińskich danych: około 26,6 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1195 czołgów, 2873 bojowe pojazdy opancerzone, 534 systemy artyleryjskie, 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 87 systemów obrony przeciwlotniczej, 199 samolotów, 161 śmigłowców, 2019 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 398 bezzałogowców i 94 pociski manewrujące.
Największe straty - według ukraińskigo dowództwa - Rosjanie ponieśli na kierunku Kurachowe (około 18 tys. miasto na zachód od Doniecka).
9:30. Zarejestrowano 11 022 zbrodnie Federacji Rosyjskiej
Do rana 12 maja w Prokuraturze Generalnej odnotowano 11 022 zbrodnie agresji i zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej.
9:15. Na Ukrainie zginęło 226 dzieci
Ponad 643 dzieci zostało rannych na Ukrainie w wyniku zbrojnej agresji na pełną skalę przez Federację Rosyjską. Zostało to zgłoszone w Biurze Prokuratora Generalnego. Od rana 12 maja nie zmieniła się oficjalna liczba zabitych dzieci - 226. Nie zmieniły się dane o rannych - 417.
09:00. Jedna ofiara śmiertelna w wyniku rosyjskiego ostrzału gminy zełenodolskiej
W godzinach porannych rosyjskie wojska ostrzelały z systemów artylerii rakietowej Uragan miasto Zełenodolsk i wieś Wełyka Kostromka w gminie zełenodolskiej na południu Ukrainy; jedna osoba zginęła, jedna została ranna - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.
Atak nastąpił dokładnie w chwili, gdy ludzie zmierzali do pracy. (…) Zniszczono też obiekt infrastruktury energetycznej
— relacjonował przewodniczący regionalnej administracji.
Gmina zełenodolska w południowo zachodniej części obwodu dniepropietrowskiego, w pobliżu granic z obwodami chersońskim i mikołajowskim, pozostaje od kilku tygodni miejscem intensywnych rosyjskich ostrzałów. 29 kwietnia siły wroga zaatakowały Zełenodolsk, Wełyką i Małą Kostromkę sześciokrotnie w ciągu jednego dnia.
W okolicach tych miejscowości rosyjskie wojska prowadzą działania bojowe, których celem jest dotarcie do granicy administracyjnej obwodu chersońskiego i stworzenie sprzyjających warunków do ofensywy na Mikołajów i Krzywy Róg.
08:23. Bloomberg: na Ukrainę trafią nowe drony-kamikadze do niszczenia czołgów
Ministerstwo obrony USA prowadzi rozmowy na temat zakupu 10 nowego rodzaju przeciwpancernych dronów-kamikadze Switchblade 600, które mogą zostać przekazane Ukrainie w ramach pakietu uzbrojenia wartego 300 mln dolarów – podała w czwartek agencja Bloomberg.
Departament aktywnie stara się zawrzeć umowę na zakup 10 (dronów) Switchblade 600 (…) Data ich dostarczenia będzie ustalona po przyznaniu kontraktu
— oświadczyła w środę rzeczniczka Pentagonu Jessica Maxwell.
CZYTAJ WIĘCEJ: Stany Zjednoczone dozbrajają Ukrainę! Na pole walki trafią nowe drony-kamikadze Switchblade 600. To niszczyciele czołgów
08:18. Rosyjskie wojska ostrzelały Nowogród Siewierski, są zabici i ranni
Rosyjskie lotnictwo ostrzelało w nocy ze środy na czwartek szkoły i inne obiekty w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy; są zabici i ranni - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz regionu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.
Moskalscy niegodziwcy przeprowadzili kilka ataków z powietrza na obiekty infrastruktury krytycznej - szkoły. Uszkodzono również budynki administracyjne i prywatne domy. (…) Na miejscu pracują ratownicy i służby medyczne
— przekazał Czaus.
Siły najeźdźcy zostały wyparte z obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż utrzymuje się jednak zagrożenie wrogimi atakami, zwłaszcza na terenach położonych blisko rosyjskiej granicy.
Przeciwnik codziennie ostrzeliwuje tereny w obwodzie czernihowskim i sumskim na północy i północnym wschodzie kraju. Rosjanie używają moździerzy i granatników automatycznych. Odnotowujemy również działania lotnictwa – zarówno samolotów, jak i śmigłowców, które podlatują do granicy, strzelają i odlatują nad terytorium Rosji
— oświadczył we wtorek rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.
Nowogród Siewierski, historyczna stolica ziemi siewierskiej, to 13-tysięczne rejonowe (powiatowe) miasteczko w północno-wschodniej części obwodu czernihowskiego. Leży około 40 km od granicy z Rosją.
08:02. CNN publikuje wideo pokazujące rosyjskich żołnierzy strzelających w plecy cywilom!
CNN opublikowała materiał wideo pokazujący, jak rosyjscy żołnierze strzelają w plecy właściciela i pracownika salonu samochodowego pod Kijowem. Następnie plądrują budynki.
Na nowo ujawnionych nagraniach, zarejestrowanych przez system monitoringu salonu położonego przy podkijowskiej autostradzie, widać, jak 16 marca Rosjanie wdzierają się na jego teren. Właściciel biznesu i jego 68-letni ochroniarz wychodzą do nich z rękami w górze. Obaj nieuzbrojeni. Żołnierze przeszukują mężczyzn i pozwalają im odejść, ale gdy Ukraińcy odwracają się, otrzymują serię z karabinu. Właściciel ginie na miejscu. Ochroniarzowi udaje się dotrzeć do biura i wezwać na pomoc obronę terytorialną. Jak informuje CNN, starszy mężczyzna ostatecznie zmarł jednak z utraty krwi, zanim udało mu się skutecznie udzielić pomocy.
Zdarzenie zarejestrowało kilka kamer monitoringu. Ukraińska prokuratura bada nagrania jako potencjalny dowód na zbrodnie wojenne.
07:50. Jakie dane wywiadowcze USA przekazują Ukrainie?
Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie wsparcia wywiadowczego, ale czynią to w taki sposób, by uniknąć oskarżenia ze strony Rosji, że USA są stroną konfliktu; priorytetem jest uniknięcie bezpośredniej amerykańsko-rosyjskiej konfrontacji - poinformował dziennik Washington Post.
Administracja prezydenta opracowała wytyczne dotyczące dzielenia się informacjami wywiadowczymi z Ukrainą - są one tak skonstruowane, aby uniknąć zaostrzenia napięć między Waszyngtonem a Moskwą. Zalecenia zawierają dwa szerokie zakazy. USA nie mogą dostarczać Kijowowi szczegółowych danych, które pomogłyby w zabiciu kluczowych rosyjskich dowódców lub polityków, np. szefa sztabu generalnego lub ministra obrony. Drugą zakazaną kategorią są wszelkie informacje pomocne Ukrainie w atakowaniu celów wroga poza granicami kraju (tj. na terytorium Rosji - PAP)
— podkreślono w artykule.
Jak przekazał Washington Post, obawy (o reakcję Kremla - PAP) związane z drugim rodzajem wsparcia Ukrainy przez USA skłoniły Biały Dom do wstrzymania planów dostarczenia Ukrainie myśliwców przez Polskę. Strona ukraińska mogłaby wykorzystać te maszyny do przeprowadzenia ataków na terytorium Rosji, co byłoby sprzeczne z amerykańskimi wytycznymi.
Stany Zjednoczone przyjęły też zasadę zabraniającą przekazywania Ukrainie „informacji o celach”. W praktyce oznacza to, że Waszyngton nie dzieli się doniesieniami, że w konkretnym miejscu zauważono konkretnego rosyjskiego generała, ani nie pomaga Kijowowi w przeprowadzeniu ataków na takie osoby lub obiekty. Dozwolone jest jednak dostarczanie danych na temat wrogich centrów dowodzenia i kontroli, czyli miejsc, w których często przebywają rosyjscy oficerowie wyższego szczebla.
WIĘCEJ INFORMACJI: Jakie dane wywiadowcze USA przekazują Ukrainie? „Uniknąć zaostrzenia napięć między Waszyngtonem a Moskwą”
07:05. Wojsko: powstrzymujemy rosyjską ofensywę na południu kraju
Siły ukraińskie powstrzymywały minionej doby działania ofensywne Rosjan na południu Ukrainy, niszcząc m.in. dwa rosyjskie czołgi i skład amunicji w obwodzie chersońskim – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
Nasze jednostki nie pozwalają najeźdźcom atakować ani kroczyć naprzód. Dzięki skutecznemu wykorzystaniu artylerii i rakiet wyeliminowano 23 rosyjskich faszystów, zniszczono dwa czołgi, dwa bojowe wozy piechoty i skład amunicji w obwodzie chersońskim
— napisano.
W komunikacie dodano, że wojska rosyjskie ponownie przeprowadziły atak rakietowy na obwód odeski, ale wystrzelony przez nie pocisk został unieszkodliwiony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
07:01. Sztab generalny: trwają rosyjskie próby blokowania i niszczenia obrońców Mariupola
W Mariupolu Rosjanie kontynuują blokowanie obrońców miasta w kombinacie metalurgicznym Azowstal - podał w czwartek rano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.
W Mariupolu główne wysiłki okupantów skupiają się na blokowaniu i próbie zniszczenia naszych jednostek na terenie zakładu Azowstal. Wróg nie przestaje wykonywać ataków z powietrza
— czytamy w komunikacie.
Na kierunku charkowskim Rosjanie - zgodnie z informacją ukraińskiego dowództwa - przegrupowują siły, aby zapobiec dalszemu posuwaniu się Ukraińców w kierunku granicy państwowej.
Na północ od miasta Charków nieprzyjaciel prowadzi ostrzał artyleryjski jednostek naszych wojsk w celu zadawania strat w sile żywej, uzbrojeniu i sprzęcie
— ocenił sztab.
Na kierunku donieckim wrogie jednostki próbują rozwijać działania ofensywne w stronę miejscowości Łyman, Siewierodonieck, Bachmut, Awdijiwka i Kurachowo. Głównym zadaniem pozostaje ustanowienie pełnej kontroli nad Rubiżnem, Łymanem i Siewierodonieckiem
— dodał.
We wschodniej strefie operacyjnej, na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego, w ostatniej dobie Ukraińcy odparli dziewięć ataków wroga, zniszczyli osiem czołgów, sześć bojowych wozów pancernych, pięć pojazdów kołowych, jeden system obrony przeciwlotniczej i cztery bezzałogowce - poinformowało ukraińskie dowództwo.
06:33. W środę siły ukraińskie zniszczyły na wschodzie 6 czołgów wroga
Jak poinformowało na Facebooku dowództwo wojsk ukraińskich walczących na wschodzie kraju, w środę zniszczono 6 rosyjskich czołgów. Zginęło ok. 250 żołnierzy wroga.
Ukraińscy obrońcy kontynuują odpieranie ataków agresora w rejonie odpowiedzialności Grupy Operacyjno-Taktycznej Wschód. 11 maja rosyjscy żołnierze dokonali pięciu ataków. Nasza artyleria otworzyła ogień na grupy personelu wojskowego i sprzętu
— głosi komunikat.
Według komunikatu zginęło ok. 250 żołnierzy wroga. Zniszczone 6 czołgów i kilka pojazdów pancernych a także skład amunicji i punkt obserwacyjny.
00:11. Potężna broń sił ukraińskich
Według relacji obrońcy Ukrainy używają haubicy M777. Jej działanie zarejestrowała kamera.
00:00. Cud narodzin w piekle wojny
Setki ciężarnych kobiet przybyło do Lwowa, by w tym mieście rodzić i się leczyć.
W piwnicy szpitala położniczego ustawiono stół porodowy na wypadek, gdyby do porodu miało dojść podczas trwania alarmu przeciwlotniczego.
Od początku wojny do szpitala położniczego trafiło około 200 ciężarnych kobiet, które musiały uciekać ze swoich miast przed wojną. Już ponad 100 urodziło.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/598131-relacja-78-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine