Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła we wtorek 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Niższa izba Kongresu w ten sposób zwiększyła pakiet, proponowany przez prezydenta Joe Bidena, który zwrócił się o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy.
Za projektem ustawy głosowało 368 członków Izby, przeciw było 57. Dokument trafi teraz do Senatu, który już wcześniej zapewniał, że zajmie się nim w trybie nadzwyczajnym.
Ta ustawa ma chronić demokrację, ograniczy rosyjską agresję i wzmocni nasze własne bezpieczeństwo narodowe, a przede wszystkim wesprze Ukrainę
— powiedziała przedstawicielka Demokratów Rosa DeLauro, przewodnicząca Komisji Środków Izby Reprezentantów.
Wcześniej Biden wydał oświadczenie wzywające kongresmenów do przyjęcia ustawy o funduszach tak, aby mógł ją podpisać w ciągu najbliższych kilku dni. „Nie możemy pozwolić, aby nasze dostawy pomocy zostały zatrzymane, w oczekiwaniu na dalsze działania Kongresu” – napisał w apelu do kongresmenów.
Nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy obejmuje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na operacje dowództwa europejskiego.
Ponadto ustawa zezwala na dalsze przeznaczenie 11 miliardów dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług z amerykańskich akcji bez zgody Kongresu w odpowiedzi na „nieprzewidzianą sytuację kryzysową”.
Pakiet obejmuje również pomoc humanitarną – 5 miliardów dolarów na rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie z powodu konfliktu i prawie 9 miliardów dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.
Biden w poniedziałek podpisał ustawę ożywiającą „Lend-Lease Act”, program z czasów drugiej wojny światowej, który pomógł pokonać Niemcy Hitlera, umożliwiając Waszyngtonowi szybsze wypożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA.
Rosja państwem terrorystycznym? Projekt jest już w Senacie
Do amerykańskiego Senatu wpłynął we wtorek projekt rezolucji, uznającej Rosję za sponsora terroryzmu - poinformował „Forbes”. Współautorami dokumentu są Demokrata Richard Blumenthal i Republikanin Lindsey Graham.
Rezolucja stwierdza, że Senat uznaje działania rosyjskiego rządu pod przewodnictwem Władimira Putina za akty terroryzmu i wzywa sekretarza stanu USA do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm.
Według amerykańskiego Departamentu Stanu, kiedy kraj zostaje uznany za państwowego sponsora terroryzmu, grozi mu zawieszenie pomocy USA, embarga na broń, ograniczenia handlowe i inne sankcje.
Do tej pory na tej liście są tylko cztery kraje: Kuba, Syria, Iran i Korea Północna. Staramy się włączyć Rosję jako piątą. To są reżimy totalitarne, które nie przynoszą światu dobra
— powiedział podczas prezentacji rezolucji jej współautor, republikański senator Lindsey Graham.
3 maja Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. 28 kwietnia szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oświadczył, że administracja prezydenta USA Joego Bidena rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/597984-olbrzymia-pomoc-dla-ukrainy-zatwierdzono-40-mld-dolarow