Trwa 75. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozpoczęła się druga faza wojny - rosyjska ofensywa na wschodzie kraju, nazywana bitwą o Donbas. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek 9 maja 2022 r.
22:18. Ostrzały na wschodzie i południu kraju
Obwody na wschodzie i południu Ukrainy – ługański, doniecki, charkowski, odeski i mikołajowski - były w poniedziałek ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. Władze tych regionów informują o zabitych i rannych.
Obwód odeski był atakowany w ciągu dnia trzykrotnie. Przed południem na region wystrzelono z terytorium anektowanego Krymu pociski manewrujące Oniks. Potem samolot Tu-22 zaatakował cele w regionie trzema rakietami Kindżał, raniąc dwie osoby i niszcząc obiekty turystycznej infrastruktury – podało Dowództwo Operacyjne Południe na Telegramie. Późnym wieczorem poinformowano o kolejnym ataku rakietowym.
Ostrzeliwany był także obwód mikołajowski. W wiosce Szewczenkowe w wyniku ataków doszło do pożaru, w którym zginął człowiek – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Według szefa władz obwodowych Witalija Kima, cytowanego przez portal Hromadske, w nocy z niedzieli na poniedziałek było więcej ataków niż zazwyczaj. Kim zaznaczył, że są zabici i ranni.
22:15. Niepokojące informacje z Pentagonu
Mamy informacje, że Ukraińcy są deportowani do Rosji wbrew swojej woli - powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby. Nazwał to postępowanie Rosjan „horrendalnym”.
Nie mogę powiedzieć nic o liczbach, ale z pewnością widzieliśmy wskazania, że Ukraińcy są transportowani z Ukrainy do Rosji. Nie mogę powiedzieć, do ilu obozów, ani jak one wyglądają (…) ale mamy wskazania, że Ukraińcy są zabierani wbrew swej woli do Rosji
— oświadczył rzecznik amerykańskiego resortu obrony podczas konferencji prasowej.
To horrendalne, to nie jest zachowanie odpowiedzialnego mocarstwa i z pewnością kolejna wskazówka mówiąca, że on (Putin) po prostu nie akceptuje i nie szanuje ukraińskiej suwerenności i tego, że oni są obywatelami innego kraju
— dodał Kirby.
22:10. Biden podpisał ustawę Lend-Lease
Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act, ułatwiającą wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO. Ustawa odwołuje się do słynnego programu, za pomocą którego USA wspomagały aliantów, w tym Armię Czerwoną w II wojnie światowej.
Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji
— powiedział Biden, podpisując ustawę w Gabinecie Owalnym w Białym Domu. Prezydent dodał, że wojna jest „niezwykle brutalna”, a Rosjanie dopuszczają się czynów „poza wszelkimi granicami”.
Koszt walki nie jest niski, ale koszt poddania się byłby znacznie większy i dlatego w tym trwamy
— zaznaczył Biden. Zauważył, że ustawę podpisuje tuż po Dniu Zwycięstwa w Europie i w Dzień Europy.
20:51. Mężczyzna przemycał poborowych przez granicę
Policja ze Lwowa zatrzymała osobnika, który przerzucał przez granicę mężczyzn w wieku poborowym za 7 tys. dolarów – poinformowało w poniedziałek MSW Ukrainy na Facebooku. Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny w związku z rosyjską agresją i mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz opuszczania kraju.
Zatrzymany przekazywał chcącym dostać się z Ukrainy do Unii Europejskiej pakiet sfałszowanych dokumentów, które pozwalały im przekroczyć granicę.
Do zatrzymania doszło w sobotę. Mężczyźnie grozi kara do 9 lat pozbawienia wolności.
20:47. Rosyjska aktywność na kierunkach charkowskim i donieckim
Wojska rosyjskie wykazują największa aktywność na kierunkach charkowskim i donieckim - podał w poniedziałek wieczorem w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanym na Facebooku, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jednocześnie z informacji, którymi dysponuje ukraińskie dowództwo wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych w infrastrukturę cywilną i wojskową na terenie całej Ukrainy.
Niemal na całej linii styczności wojsk nieprzyjaciel nadal wykorzystuje wszelką dostępną artylerię i samoloty do ostrzeliwania pozycji naszych wojsk, niszczenia infrastruktury cywilnej i wojskowej. W mieście Mariupol, mimo deklarowanego „zawieszenia broni”, wznowił ostrzał i szturm na kombinat metalurgiczny Azowstal
— czytamy w komunikacie.
20:45. Edukacja na ogarniętej wojną Ukrainie
Na ogarniętej wojną Ukrainie zajęcia w szkołach pozostaną w formie online do końca tego roku szkolnego (31 maja). Egzaminy dla dziewięcioklasistów (do szkoły średniej) zostały zniesione, a maturę uproszczono. W Kijowie władze rozważają możliwość otwarcia przedszkoli, które obecnie działają w trybie zdalnym.
W tym roku ze względu na nadzwyczajne okoliczności będzie jeden egzamin maturalny (zamiast kilku), złożony z łącznie 60 pytań, z których 20 będzie dotyczyło historii Ukrainy w XX-XXI wieku, 20 - języka ukraińskiego, a 20 - matematyki. Początkowo matura miała trwać 90 minut, lecz na prośbę uczniów i nauczycieli czas wydłużono do 120 minut.
Maturę będzie można zdawać w lipcu w specjalnych ośrodkach, które będą otwarte także poza Ukrainą. Szczegółowe informacje o punktach egzaminacyjnych mają pojawić się najpóźniej w czerwcu na stronach internetowych ministerstwa edukacji i resortu dyplomacji, a także szkół, ukraińskich placówek dyplomatycznych i na kontach użytkowników na specjalnym portalu testportal.gov.ua, na którym każdy tegoroczny maturzysta miał się zarejestrować na początku 2022 roku.
Studenci szkół wyższych w Ukrainie obecnie mają zajęcia przeważnie online. Te uczelnie i wydziały, które mają możliwość prowadzenia zajęć na miejscu, korzystają z niej i prowadzą zajęcia nawet w weekendy. Ze względu na wojnę zostały nieco zmienione reguły obrony prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich) oraz wydłużone ich terminy. Zmiany dotyczą przede wszystkim formy egzaminu dyplomowego, który w większości wypadków będzie się odbywał online. Zmienione zostaną też terminy egzaminów wstępnych na studia magisterskie.
Do końca maja szkoły wyższe w Ukrainie mają opublikować zasady przyjmowania studentów w roku akademickim 2022-2023. Podstawowy schemat zasad rekrutacji i terminów, który każda uczelnia ma dopasować do swoich potrzeb, na początku maja został opublikowany na stronie ukraińskiego ministerstwa edukacji.
18:30. Doradca mera Mariupola: Rosjanie chcą zniszczyć most, którym ewakuowano ludzi
Żołnierze rosyjscy usiłują zniszczyć most, którym odbywała się ewakuacja z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, by odciąć ukraińskim obrońcom możliwość wyjścia – oznajmił doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
„Dziś Rosjanie skoncentrowali się na wysadzeniu mostu, jakim odbywała się ewakuacja, usiłując odciąć naszym obrońcom możliwość wyjścia”
– napisał Andriuszczenko w Telegramie.
18:10. Pentagon: prawie wszystkie haubice M777 dotarły już na Ukrainę
85 z 90 haubic M777 zostało już wysłanych z USA na Ukrainę - poinformował przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, w obsłudze dział przeszkolono też ponad 300 ukraińskich artylerzystów. Resort ma również informacje, że rosyjscy żołnierze nie wykonują rozkazów przełożonych.
Jak powiedział oficjel podczas briefingu na temat sytuacji wojennej, wysłanych zostało też na Ukrainę 110 tys. z obiecanych 184 tys. pocisków kalibru 155 mm. W poniedziałek w sieci pojawiły się pierwsze filmy wideo mające pokazywać działanie haubic na froncie w Donbasie.
Przedstawiciel Pentagonu zaznaczył, że z obsługi dział przeszkolono już ponad 300 ukraińskich żołnierzy i trwa szkolenie kolejnych 50. Dodał, że w ciągu ostatniej doby dostarczono 13 partii sprzętu wojskowego na Ukrainę z siedmiu krajów, w tym m.in. pojazdy Humvee.
17:55. Prezydencki doradca za konfiskatą rosyjskich aktywów
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak poparł propozycję konfiskaty zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego i przekazania ich Ukrainie. Z postulatem tym wystąpił wcześniej tego samego dnia szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
„Zniszczona infrastruktura i miasta - ktoś musi za to zapłacić. Aby sfinansować masowe zabójstwa, Rosja gromadziła rezerwy, sprzedając surowce do Unii Europejskiej. Propozycja Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Zagranicznych Josepa Borrella skonfiskowania zamrożonych aktywów banku centralnego Rosji na rzecz Ukrainy jest sposobem na przywrócenie sprawiedliwości”
— napisał Podolak na Twitterze.
CZYTAJ TAKŻE: Borrell: Powinniśmy wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa finansowe do odbudowy Ukrainy
17:45. W Kijowie na stacjach benzynowych coraz drożej, obowiązują też limity
Ceny na stacjach paliwowych w Kijowie wzrosły do równowartości 5,5 PLN za litr benzyny 95-oktanowej; 5,8 PLN za litr 95+ oraz 6,3 PLN za litr oleju napędowego. Mimo to zatankować samochód jest dość ciężko. Zostały wprowadzone limity, które w zależności od stacji i posiadania karty rabatowej wynoszą od 5 do 20 litrów dziennie.
Na niektórych stołecznych stacjach zatankować samochód można wyłącznie przy okazaniu karty paliwowej dla firm.
Jak twierdzi wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko ceny na paliwo będą rosły, gdyż wojska rosyjskie usiłują zniszczyć sektor petrochemiczny Ukrainy m.in. atakując rafinerie. Swyrydenko uważa jednak, że problem deficytu paliwa zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych tygodni.
17:10. Rzeczniczka praw człowieka: Rosjanie ostrzelali drugą największą rafinerię w kraju; groźba wybuchu
Rosjanie ostrzelali drugą największą rafinerię na Ukrainie, położoną w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju. W wyniku ostrzału zapaliły się zakłady na terenie rafinerii, pożar rozprzestrzenił się na powierzchni ponad pół hektara; jest groźba wybuchu - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Ze względu na trwający ostrzał nie było możliwe ugaszenie pożaru. Jak pisze Denisowa w mediach społecznościowych, od początku wojny Rosjanie regularnie ostrzeliwują infrastrukturę naftową.
17:00. Śpiewak operowy postrzelony podczas ewakuacji ludzi
29-letni śpiewak operowy Serhij Iwanczuk został postrzelony pięcioma kulami, gdy ewakuował ludzi w obwodzie charkowskim – poinformowali przedstawiciele opieki medycznej Lwowa, gdzie ranny został przewieziony.
Iwanczuk doznał obrażeń wątroby, płuc, nóg i palców u rąk. Pierwszej pomocy udzielono mu na oddziale reanimacji w Charkowie, gdzie przeleżał 16 dni.
Od początku wojny chłopak wywiózł z Sałtiwki (dzielnica Charkowa) i Ochtyrki (w obwodzie sumskim) blisko 50 osób. Codziennie wsiadał do swojego samochodu i ewakuował ludzi z punktów zapalnych
— napisali lekarze.
16:55. Całe terytorium Irpienia zbadane przez saperów
Burmistrz Irpienia Aleksander Markuszin poinformował, że saperzy zbadali już całe terytorium miasta. Opublikował również nagranie z całą zebraną amunicją oraz wezwał mieszkańców do zachowania czujności i zgłaszania podejrzanych przedmiotów.
16:50. Nie żyje zastępca dowódcy Marynarki Wojennej ds. lotnictwa morskiego
Zastępca dowódcy Marynarki Wojennej Ukrainy ds. lotnictwa morskiego pułkownik Ihor Bedzaj zginął w walce z wrogiem - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na Tarasa Czmuta, dyrektora fundacji „Wróć żywy”, która wspiera Siły Zbrojne Ukrainy.
Jeden z najlepszych pilotów Ukrainy, były dowódca 10. brygady lotnictwa morskiego, pułkownik Ihor Bedzaj poległ 7 maja – informuje Ukrainska Prawda. Oficer poniósł śmierć podczas wykonywania zadania bojowego, lecąc w składzie załogi helikoptera morskiego Mi-14. Ukraińska maszyna została trafiona rakietą odpaloną z rosyjskiego myśliwca.
Pułkownik Bedzaj jest uważany na Ukrainie za bohatera. W 2014 roku dowodzona przez niego 10. brygada była jedynym oddziałem Sił Zbrojnych Ukrainy, który ewakuował swoje uzbrojenie i sprzęt wojskowy z Krymu.
W 2014 roku Ihor Bedzaj jako chyba jedyny z całego dowództwa floty wykazał się zdecydowaniem. Nie czekał na mityczne rozkazy z Kijowa, tylko na oczach okupanta przeprowadził cały sprawny sprzęt wojskowy na kontynentalną część Ukrainy. Następnego dnia zrobił to samo ze sprzętem, który nie mógł polecieć pierwszego dnia.(…) Zginął na niebie, które kochał i którego bronił. (…) Pomścimy
— napisał Taras Czmut na Facebooku.
16:40. Ponad milion osób wywieziono przymusowo do Rosji
Rosyjscy agresorzy przymusowo wywieźli do swego kraju ponad milion Ukraińców – poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Na terytorium Federacji Rosyjskiej wywieziono ponad 1,185 mln naszych obywateli, w tym ponad 200 tys. dzieci
— oznajmiła Denisowa na briefingu.
W niektórych obozach znajduje się ponad 20 tys. osób. Ci, którzy nie przeszli „filtracji” okupantów, są wywożeni w nieznanych kierunkach i nie wiadomo, jaki jest ich los. Tych, którzy ją przeszli, wywozi się przymusowo do Rosji
— poinformowała Denisowa.
Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o 500 tys. deportowanych do Rosji Ukraińcach.
16:30. W Kijowie znów częściej wyją syreny
Po kilku spokojnych dniach, od soboty w Kijowie znów częściej słychać syreny ogłaszające alarm przeciwlotniczy. W miejscach upamiętniających bohaterów II wojny światowej, np. w Parku Chwały, zwiększono liczbę patroli wojskowych i policyjnych z obawy przed dywersantami. Władze zapewniają jednak, że sytuacja w mieście jest pod kontrolą.
Mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko poinformował, iż po 9 maja wszyscy mieszkańcy, którzy ewakuowali się w dniach największego zagrożenia ze strony wojsk rosyjskich, mogą już wracać do domów, choć w mieście nie jest jeszcze całkowicie bezpiecznie. Kliczko w swojej odezwie zaznaczył również, nie zdradzając szczegółów, że w najbliższym czasie Kijów dostanie nowoczesny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
W poniedziałek nie odbyły się tradycyjne regaty z okazji Dnia Zwycięstwa, gdyż sezon żeglugowy na Dnieprze, który tradycyjnie zaczyna się w marcu, z powodu wojny został odłożony. W niedzielę kijowscy żeglarze, czcząc pamięć poległych ukraińskich żołnierzy oraz zabitych ukraińskich cywilów, puścili na rzece płonące znicze.
16:20. Rosjanie zniszczyli co najmniej 116 obiektów o znaczeniu religijnym
Rosyjski ostrzał zrujnował skit (pustelnię) Ławry Świętogórskiej, monastyru prawosławnego w obwodzie donieckim, należącego do Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało ukraińskie rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego. Z raportu Państwowej Służby Ukrainy ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia, udostępnionego w przez Katolicką Agencję Informacyjną wynika, że od wybuchu wojny 24 lutego zniszczono już co najmniej 116 obiektów o znaczeniu religijnym (nie licząc przyległych budynków) w co najmniej 13 obwodach Ukrainy: kijowskim, dniepropietrowskim, donieckim, żytomierskim, zaporoskim, ługańskim, lwowskim, mikołajowskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chersońskim i czernihowskim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie niszczą na Ukrainie obiekty religijne! Ostrzelali ponad 100 budynków - większość to cerkwie prawosławne
16:10. Rosjanie przygotowują się do użycia broni chemicznej 11 maja w Azowstalu
Deputowany Rady Miejskiej Mariupola Ołeksandr Łaszin, powołując się na własne źródła, poinformował, że Rosjanie planują użycie broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola na terenie Azowstalu 11 maja.
Jak dodał, kiedy tylko dowiedział się o planowanym ataku, mieszkańcy miasta natychmiast zostali poinformowani o sytuacji.
Laszin wezwał społeczność międzynarodową, Organizację Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża do zapobieżenia użyciu broni chemicznej przez rosyjskie wojsko w Mariupolu. Według niego w mieście mieszka duża populacja cywilna, która również ucierpi z powodu broni chemicznej.
16:00. Rosja działa w kierunku przyłączenia okupowanych terenów Ukrainy
Rząd Rosji podejmuje kroki w kierunku przyłączenia okupowanych obszarów Ukrainy do swojego terytorium - powiedział w poniedziałek rzecznik ukraińskiego resortu obrony Aleksander Motuzjanyk. Podkreślił, że utrzymuje się duże zagrożenie atakiem rakietowym na Kijów.
Podczas briefingu dla mediów w stolicy Ukrainy rzecznik ukraińskiego MON szczegółowo informował o sytuacji na froncie.
Jak mówił, wojska rosyjskie kontynuują bombardowanie, ostrzał rakietowy i artyleryjski dzielnic mieszkalnych i infrastruktury cywilnej w ukraińskich miastach. Poinformował, że ostatniej doby ataki miały miejsce w obwodach: zaporoskim, ługańskim, mikołajowskim, odeskim i charkowskim.
Motuzjanyk powiedział, że „rosyjski rząd podejmuje kroki w kierunku włączenia okupowanych terytoriów do Rosji”.
W ramach obchodów Dnia Zwycięstwa administracja okupanta nasiliła działania kontrwywiadowcze. Na okupowanych terytoriach zwiększono też liczbę punktów kontrolnych i patroli. Wprowadzono godzinę policyjną do 10 maja, a także ograniczenia w przemieszczaniu się miejscowej ludności
— powiedział.
Dodał, że na terytorium okupowanych regionów chersońskiego i zaporoskiego przyjeżdżają ludzie z Krymu i niektórych regionów Rosji, aby tworzyć „obrazki” dla rosyjskich mediów.
Dopytywany, czy bombardowaniem zagrożona jest też stolica kraju, odpowiedział, że nadal istnieje zagrożenie atakiem rakietowym na Kijów i obwód kijowski.
Wiemy, że na Białorusi rozmieszczone są rakiety taktyczne. Mamy też wiedzę o siedmiu statkach na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, które są wyposażone w rakiety, które także mogą być wykorzystane przez Rosję do ostrzału rakietowego na całą Ukrainę
— powiedział rzecznik.
15:50. Dlaczego Rosja odwołała pokazy lotnicze?
Centrum Komunikacji Strategicznej przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformowało, że Rosja ukryła prawdziwy powód odwołania pokazów lotniczych na paradach w Moskwie, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Samarze, Rostowie nad Donem i innych miastach.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że pokazy lotnicze zostały odwołane z powodu złej pogody. Jednak we wcześniejszych latach Rosja wydawała ok. 500 mln rubli na „rozproszenie chmur” dla bezpieczeństwa samolotów wojskowych.
Według rosyjskiej opozycji w rzeczywistości loty zostały odwołane, ponieważ rosyjskie samoloty w niektórych miastach mogą napotkać ukraińskie przenośne systemy rakiet przeciwlotniczych. Dlatego historia „złej pogody” to tylko manipulacja
– podkreślono.
15:40. Dwie kobiety zginęły w wybuchu miny-pułapki w obwodzie charkowskim
Dwie kobiety zginęły w wybuchu miny-pułapki w wiosce Cyrkuny w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef wydziału śledczego obwodowej policji Serhij Bołwinow na Facebooku.
Powiedział, że ciała kobiet znaleziono w niedzielę podczas rozminowywania terenu pod mostem.
Bołwinow przypomniał, że w ciągu ostatnich dni Siły Zbrojne Ukrainy zwolniły szereg miejscowości w obwodzie charkowskim i jest zrozumiałe, że wiele osób chciałoby już wrócić do domu.
W tej chwili jest to bardzo niebezpieczne! Po pierwsze z powodu kontynuowania działań bojowych i bliskości linii frontu, a po drugie z powodu ogromnej liczby niewybuchów i zaminowanych miejsc, które pozostawiła po sobie uciekająca armia agresora
— oświadczył.
15:30. Znaleziono ciała trzech cywilów postrzelonych w głowę
Biuro prokuratora poinformowało, że w obwodzie kijowskim odnaleziono ciała trzech osób z ranami postrzałowymi głowy.
Podczas śledztwa w pobliżu wsi Makarow, na poboczu autostrady odkryto pochowanych trzech cywilów. Według wstępnych informacji żołnierze rosyjskich sił zbrojnych podczas okupacji osady strzelali w głowę trzech mężczyzn
– poinformowano.
15:20. 48 ataków lotniczych na obwody charkowski i doniecki
48 ataków lotniczych na obiekty w obwodach charkowskim i donieckim na wschodzie Ukrainy przypuściło w ciągu ostatniej doby lotnictwo operacyjno-taktyczne Rosji – oświadczył w poniedziałek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk w przemówieniu zamieszczonym w internecie.
Rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu przeprowadziło natomiast pięć ataków w obwodach mikołajowskim i odeskim.
Rzecznik zaznaczył, że utrzymuje się ryzyko użycia przez Rosję pocisków manewrujących z akwenu Morza Czarnego na obiekty cywilne i wojskowe Ukrainy.
Jak podkreślił, zasadniczym celem wroga jest zdobycie pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego i chersońskiego oraz stworzenie korytarza lądowego z terenów okupowanych na Krym.
15:10. Rosjanie szturmują Azowstal z użyciem czołgów i artylerii
Siły rosyjskie wspierane przez czołgi i artylerię prowadzą szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu - przekazał w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk. To ostatni bastion sił ukraińskich w tym położonym na południu kraju mieście.
Cytowany przez agencję Reutera Motuzjanyk nie podał dalszych szczegółów dotyczących rosyjskiego szturmu, przekazał natomiast, że w przyszłości Azowstal może też być atakowany przez bombowce.
15:00. Obwód sumski umacnia linię obrony
Wzmacniamy linię obrony - poinformował w poniedziałek gubernator obwodu sumskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, Dmytro Żywycki, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Dodał, że w najbliższym czasie nie spodziewa się wtargnięcia wojsk rosyjskich na terytorium obwodu.
Można się po nich (Rosjanach - PAP) spodziewać wszystkiego. Teraz nie obserwujemy formowania się grup uderzeniowych. Do tego te ostrzały artyleryjskie wskazują, że chcą zdestabilizować granicę. Wzmacniamy linię obrony. Nie możemy mówić o wszystkim publicznie, ale na pewno nie będzie powtórki sytuacji z 24 lutego
— powiedział Żywycki.
14:50. Władze Gaugazji znoszą zakaz używania wstążek św. Jerzego
Władze autonomicznego regionu Gagauzji na południu Mołdawii, zniosły zakaz używania wstążek św. Jerzego, zakazanych od kwietnia przez mołdawskie przepisy. Ten uznawany za element promowania rosyjskiej inwazji na Ukrainę symbol można zgodnie z nowym prawem autonomii nosić w Gagauzji tylko 9 maja, obchodzonego tam jako Dzień Zwycięstwa nad nazizmem.
14:40. Zniszczony rosyjski sprzęt przed muzeum w Kijowie
Przed Narodowym Muzeum Historii Wojskowości Ukrainy w Kijowie wystawiono zmasakrowane pozostałości rosyjskiego sprzętu wojennego zniszczonego podczas inwazji
— podaje AFP. Agencja publikuje nagranie z Kijowa.
14:25. Moskiewska parada bez Gierasimowa
W tradycyjnej Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie nie wziął udziału szef sztabu generalnego rosyjskiej armii generał Walerij Gierasimow - poinformował w poniedziałek serwis internetowy telewizji Sky News. Wojskowi tej rangi są zazwyczaj ważnymi uczestnikami uroczystości 9 maja - zauważył brytyjski nadawca.
Gierasimow podjął w ubiegłym tygodniu decyzję o osobistym wyjeździe na linię frontu na Ukrainie. Nie jest to typowy ruch w przypadku ważnych rosyjskich oficerów
— oceniła Sky News.
1 maja agencja UNIAN przekazała doniesienia, jakoby Gierasimow został ranny pod Iziumem w obwodzie charkowskim i „musiał się stamtąd pilnie ewakuować”. Ukraińskie medium powołało się na informacje dziennikarzy wojennych, według których 66-letni Gierasimow ucierpiał w wyniku trafienia odłamkiem. W ocenie źródeł UNIAN życie generała nie było zagrożone.
14:12. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przybył do Odessy
Do Odessy przybył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Przyjechałem świętować Dzień Europy w Odessie, mieście, w którym Puszkin powiedział: „Europę można poczuć”. I gdzie dziś Ukraińcy bronią swoich pomników przed kulami i rakietami oraz swojej wolności od rosyjskiej agresji. Nie jesteś sam. UE stoi za tobą
— napisał na Twitterze Michel.
14:05. Przerwana transmisja propagandowego wystąpienia Putina na okupowanych terenach
Ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji poinformowała w poniedziałek, że okupowanych terytoriach Ukrainy przerwana została transmisja z parady wojskowej i wystąpienia Władimira Putina w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa.
Podczas parady wojskowej i wystąpienia szefa państwa–agresora w jego stolicy, które było transmitowane przez wszystkie kanały propagandowe, transmisja z rosyjskiego satelity nadawana na okupowane przez Rosję terytoria nieoczekiwanie została wyłączona
— poinformował resort.
Rosyjska propaganda na czele ze swoim liderem Putinem nie była w stanie dotrzeć ze swoimi bredniami do Ukraińców, którzy mieszkają na tymczasowo okupowanych terenach
— dodano w komunikacie.
13:55. Rosjanie ostrzelali centrum Słowiańska
Wadym Lach, burmistrz Słowiańska, poinformował, że miasto zostało ostrzelane przez Rosjan. Zaapelował do mieszkańców, aby nie ignorować sygnałów alarmowych.
13:45. Rosyjscy jeńcy opowiedzieli o ukrytej mobilizacji w Rosji
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie z zeznań schwytanych rosyjskich żołnierzy, którzy opowiedzieli o ukrytej mobilizacji w Rosji.
Mężczyźni powiedzieli, że obiecano im duże pieniądze i stosunkowo ciche zadania: rozebranie blokad i uporządkowanie ulic w tzw. republikach Ługańskiej i Donieckiej, transport i załadunek zabitych i rannych, a także dyżur w punktach kontrolnych. W rzeczywistości wszyscy „rezerwowi” zostali wysłani na najgorętsze pola bitew.
Powiedziano nam, że zabierają nas jako pomocników humanitarnych i przywieziono nas tutaj na rzeź. Zaczęliśmy odmawiać
– mówił jeden z jeńców.
Jak wskazuje SBU, jeńcy pochodzą z 7 pułku BARS Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wyjaśniono, że jest to jednostka utworzona na bazie Południowego Okręgu Wojskowego na kilka miesięcy przed rozpoczęciem wielkiej inwazji na Ukrainę. BARS rozszyfrowano jako „rezerwa armii bojowej kraju”.
Ich pułk został pokonany przez ukraińskich obrońców 30 kwietnia w bitwie pod Złotoje (obwód ługański). Każdy więzień ma swoją historię, ale jednym celem jest bycie mięsem armatnim. Niektórzy nie mieli nawet czasu na oddanie ani jednego strzału i są bardzo szczęśliwi, że przeżyli
– wskazano w komunikacie.
13:30. Ukraina wypełniła drugą część ankiety ws. przystąpienia do UE
O rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz wypełnieniu przez Ukrainę drugiej części ankiety dotyczącej przystąpienia kraju do UE poinformował w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Spotkanie z szefową KE Ursulą von der Leyen przez połączenie wideo. Zademonstrowałem drugą część wypełnionej ankiety, potrzebnej do otrzymania statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej
— poinformował Zełenski dziękując za „wyraźne sygnały poparcia”.
13:25. Ukraina uniemożliwia organizację pseudoreferendów
Nie możemy otwarcie mówić o szczegółach naszych operacji, ale o ich skuteczności świadczy fakt, że w okupowanym przez rosyjskie wojska obwodzie chersońskim nie odbywają się żadne pseudoreferenda - oświadczyła w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez agencję Ukrinform.
Najeźdźcy nie uzyskali poparcia mieszkańców obwodu chersońskiego. Przeciwnie - cywile stawiają zaciekły opór, ale to także efekt pracy państwa ukraińskiego. (…) Pseudoreferenda ani się tam nie odbywają, ani nawet nie mogą zostać przeprowadzone, a zatem wykonujemy nasze zadania jak należy
— podkreśliła Malar.
W regionie chersońskim dzieją się bardzo ciekawe rzeczy. Musimy tam działać w specyficzny sposób
— dodała.
13:10. Rosyjscy poborowi wciąż są wysyłani na front i giną jako pierwsi
Wbrew informacjom rosyjskiej propagandy żołnierze poborowi wciąż wysyłani są na wojnę i giną w pierwszej kolejności - głosi komunikat Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Pomimo zaprzeczeń Kremla, że udział poborowych w wojnie na Ukrainie, był niedopuszczalny, nadal są oni wcielani w szeregi rosyjskich wojsk okupacyjnych - poinformował w komunikacie wywiad.
To waśnie poborowi giną jako pierwsi podczas działań wojennych. Do śmierci albo kalectwa prowadzi ich słabe wyszkolenie, przestarzały sprzęt i zaopatrzenie. Kolejną przyczyną wysokiej śmiertelności żołnierzy poborowych jest włączanie ich do walki w pierwszym szeregu - czego odmawiają bardziej doświadczeni żołnierze kontraktowi. Wysyłanie poborowych w strefę działań wojennych jest kolejnym dowodem na stosunek rosyjskiej władzy do własnych obywateli oraz na braki kadrowe w armii agresora. Pomimo ukrytej mobilizacji na terytorium Rosji oraz przymusowej mobilizacji mężczyzn na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, rosyjskie dowództwo ne jest w stanie zapewnić właściwego stanu osobowego w oddziałach
— czytamy w komunikacie.
Wywiad poinformował również, że matki rosyjskich poborowych zwracają się ze skargami na bezprawne działania dowódców do rosyjskiej rzecznik praw człowieka Tatiany Moskalkowej, ale otrzymują zdawkowe odpowiedzi i kłamstwa.
13:00. Arestowycz: Koniec Putina jest bliski
Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz napisał na Facebooku o paradzie w Moskwie i przemówieniu Putina, że przestraszony prezydent Rosji nie chce wojny na dużą skalę.
Poważnie, kluczowym zdaniem Putina w jego przemówieniu jest „niedopuszczalność globalnej wojny”. Putin, właściciel imperium, spotkał się wreszcie z Putinem, który ciągnął walizkę dla możnych tego świata. Koło się zamyka. Jego koniec jest bliski. Jego pośmiertny los będzie straszny
— napisał Arestowycz.
12:55. Kliczko: Polska jest dla nas wzorem, prawdziwym przyjacielem
Widzimy naszą przyszłość jako członkowie europejskiej rodziny - podkreślał mer Kijowa Witalij Kliczko zwracając się w poniedziałek do uczestników Samorządowego Okrągłego Stołu, który zebrał się we Wrocławiu. Tak samo jak Polska. Jesteście dla nas dobrym przykładem – dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kliczko na Samorządowym Okrągłym Stole: Polska jest dla nas wzorem, prawdziwym przyjacielem. Wiemy jedno: wygramy tę wojnę
12:50. Rosjanie chcą umieścić żołnierzy w Chersoniu
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że w czasowo okupowanym Chersoniu rosyjskie wojsko żąda od szefów wspólnot mieszkaniowych w okręgach Tawrijski i Żytłosieszcze list pustych mieszkań.
Rosjanie chcą w pustych mieszkaniach ulokować wojsko i służby specjalne. Planują też zwiększyć liczbę punktów kontrolnych i mobilnych patroli w mieście.
W oświadczeniu zwrócono uwagę, że Rosjanie przekonują, że Siły Zbrojne nie wyzwolą Chersonia, dlatego trzeba zaakceptować tę rzeczywistość i pracować pod kierownictwem „nowego rządu”.
12:40. Rosjanie przekupują żywnością mieszkańców Mariupola
Prorosyjscy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zorganizowali w Mariupolu „paradę zwycięstwa”; zebrano tam część starszych mieszkańców miasta, cywile są też zachęcani do udziału w tym wydarzeniu dodatkowymi racjami żywnościowymi - przekazał w poniedziałek na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Prawdziwe święto, szczególnie gdy słychać kanonadę z zakładów Azowstal
Przekazał również doniesienia, że z myślą o zorganizowaniu „parady” separatyści z DRL - samozwańczego, kontrolowanego przez Moskwę terytorium na wschodzie Ukrainy - przywieźli do zrujnowanego miasta „wolontariuszy” z Doniecka i Nowoazowska, głównie osoby narodowości rosyjskiej.
12:30. Ukraińskie MSZ reaguje na moskiewską paradę
Rosyjscy żołnierze to zbrodniarze wojenni, którzy nie mają pojęcia o honorze. Gwałcą i barbarzyńsko zabijają kobiety i mężczyzn, dzieci i osoby starsze, a nawet zwierzęta domowe - tak Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy skomentowało paradę w Moskwie z okazji 9 maja.
Dzisiejszy świat bardzo dobrze widzi, kto maszeruje przez Plac Czerwony i jaka jest prawdziwa istota rosyjskiej armii
— powiedział MSZ.
12:20. Hakerzy zaatakowali rosyjskie kanały telewizyjne
Hakerzy zaatakowali rosyjskie kanały telewizyjne, „gratulując” ich widzom dnia zwycięstwa. Na swoich ekranach Rosjanie mogli zobaczyć napis: „Na twoich rękach krew tysięcy Ukraińców i setek ich zamordowanych dzieci. Telewizja i władze kłamią. Wojnie nie”.
O sprawie poinformowała Ksenia Sobchak.
Nocą i rano Rosjanie, którzy chcieli oglądać świąteczny program telewizyjny, natknęli się na takie nagrania. Przynajmniej tutaj: MTS, NTV-Plus, Rostelecom, konsola Winx. Ciekawe, kto był złamany. Czyja głowa odleci mu z ramion.
Według Meduzy napis widzieli użytkownicy MTS TV, NTV-Plus, Rostelecom, a także posiadacze odtwarzaczy multimedialnych Winx. Atakiem hakerów padły telewizory z funkcją Smart TV. Hakerzy zhakowali również usługę Yandex.Teleprogram.
12:10. Żałosna parada w Moskwie
Z powodu wymierzonych w Rosję sankcji pojawiły się trudności z pracą, wzrosły ceny, większość Rosjan nie ma nastroju do świętowania; organizowanie w takich okolicznościach Parady Zwycięstwa to idiotyzm - oceniła matka rosyjskiego żołnierza walczącego na Ukrainie w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i opublikowanej w poniedziałek na Facebooku.
Nie mam pojęcia, po co ta parada. Komu to potrzebne? To wszystko jest żałosne, ciężko na sercu. Nikt nie ma na to nastroju, wszyscy chodzą smutni i przygnębieni, ale on (prezydent Rosji Władimir Putin - PAP) z jakiegoś powodu zdecydował, że parada z okazji Dnia Zwycięstwa ma się odbyć
— powiedziała matka wojskowego
12:00. Armia rosyjska próbuje „odciąć” obwód ługański od Ukrainy
Armia rosyjska próbuje „odciąć” obwód ługański od Ukrainy, przejmując kontrolę nad autostradą Łysychańsk-Bachmut.
Dzisiaj jest decydujący dzień. Będziemy walczyć o „drogę życia”
— powiedział szef szef lokalnych władz Siergiej Hajdaj.
11:50. Ukraińscy artylerzyści zniszczyli ukryty rosyjski sprzęt
79. Oddzielna Brygada Szturmowa poinformowała, że artylerzyści zniszczyli ukryty przez Rosjan sprzęt.
Spadochroniarze z Mikołajowa nadal niszczą rosyjskich najeźdźców i ich sprzęt wojskowy — wskazano na Facebooku.
11:40. Podolak: Nie było racjonalnych powodów tej wojny
Komentując słowa Putina, że Rosja „działała na Ukrainie w celu zapobieżenia agresji”, Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, stwierdził, że nie ma racjonalnych powodów do tej wojny poza bolesnymi imperialnymi ambicjami Rosji.
Porozmawiajmy ponownie. Kraje NATO nie zamierzały atakować Rosji. Ukraina nie planowała ataku na Krym. Rosyjskie wojsko ginie, nie broniąc swojego kraju, ale próbując zająć inny. Nie było racjonalnych powodów tej wojny poza bolesnymi imperialnymi ambicjami Federacji Rosyjskiej
– wskazał Podolak.
11:30. Ukraińscy spadochroniarze z Javelina zniszczyli rosyjski czołg
Żołnierze 25. Oddzielnej Siszesławskiej Brygady Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyli rosyjski czołg pociskami przeciwlotniczymi Javelin.
11:20. Odessa ostrzelana pociskami Oniks wystrzelonymi z Krymu
Odessa - ważny port Ukrainy nad Morzem Czarnym - oraz obwód odeski zostały w poniedziałek ponownie zaatakowane przez wojska rosyjskie; na region wystrzelono z terytorium anektowanego Krymu pociski manewrujące Oniks - poinformowała rada miejska.
Obwód odeski był celem uderzenia rakietowego czterema pociskami typu Oniks, z zestawu rakietowego Bastion rozmieszczonego na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu
— głosi oświadczenie rady miejskiej.
Rada podkreśliła, że Rosja niszczy obiekty infrastruktury i wywiera nacisk psychologiczny na ludność cywilną. Pociski w kierunku Odessy Rosjanie wystrzelili także w niedzielę po południu; dwie rakiety trafiły w dzielnicę mieszkaniową.
11:10. Syreny alarmowe zabrzmiały w Kijowie podczas moskiewskiej parady
Gdy w Moskwie odbywała się parada z okazji Dnia Zwycięstwa, w Kijowie słychać było syreny alarmowe - poinformował w poniedziałek serwis internetowy stacji telewizyjnej Sky News, powołując się na informacje ukraińskiego wojska.
11:00. Rosjanie świętowali 9 maja na terytorium Ukrainy
W Chersoniu wojsko rosyjskie zorganizowało uroczystość 9 maja. Niewielka grupa ludzi z czerwonymi flagami zebrała się w Parku Chwały. Zgromadzenie zostało nagrane przez rosyjskie media.
Obchody zorganizowano także w Mariupolu. Według Petra Andryushchenko sami mieszkańcy Mariupola nie biorą udziału w tych wydarzeniach.
W Melitopolu marszu okupantów strzegli uzbrojeni mężczyźni.
10:50. Podczas ewakuacji z Azowstalu Rosjanie rozdzielili matkę z dzieckiem
Podczas ostatniej ewakuacji z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy okupanci rozdzielili matkę i jej czteroletnią córeczkę Alisę - przekazał w niedzielę wieczorem na Telegramie pułk Azow - ukraińska formacja broniąca Mariupola.
Matka znalazła się w obozie filtracyjnym na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (separatystycznego, kontrolowanego przez Kreml obszaru na wschodzie Ukrainy - PAP). Do miejsca docelowego w Zaporożu dojechało tylko dziecko, a miejsce przebywania matki pozostaje na razie nieznane
— przekazano w komunikacie Azowa.
Prosimy wspólnotę międzynarodową o interwencję i zwrócenie dziecka matce
— zaapelowali ukraińscy wojskowi.
10:40. Rosja chce wywołać kryzys żywnościowy i uchodźczy
Blokada ukraińskich portów przez Rosję to świadome działanie, mające wywołać kryzys żywnościowy na świecie i uchodźczy w Europie – ocenił w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Po raz pierwszy od stu lat jedno państwo blokuje porty drugiego, aby wywołać kryzys żywnościowy na świecie
— stwierdził w rozmowie z agencją RBK-Ukraina szef ukraińskiego rządu. Jak podkreślił Szmyhal, to ta blokada, a nie wprowadzone przez inne państwa antyrosyjskie sankcje są przyczyną gwałtownego wzrostu światowych cen żywności oraz jej braków.
Szmyhal ocenił, że Ukraina nie jest obecnie w stanie wyeksportować 90 proc. swoich produktów rolnych. Przed wojną 70 proc. tej żywności trafiała na statki w zablokowanych dziś przez Rosjan portach na Morzu Czarnym. W wojennych realiach kłopoty sprawia także transport towarów przez niektóre granice lądowe „Większa część granic naszego kraju znajduje się w strefie wojny albo sąsiaduje z nieprzyjaznymi państwami” – powiedział premier Ukrainy, oceniając, że solidną drogą dla eksportu pozostaje zachodnia granica, która ma jednak znacznie mniejszą przepustowość niż porty.
10:35. W wyniku rosyjskiej agresji zginęło już 226 dzieci
641 dzieci zostało rannych na Ukrainie w wyniku masowej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej. W tym samym czasie, według oficjalnych danych, zginęło 226 dzieci, a ponad 415 zostało rannych.
10:25. Ponad 10,4 tys. zbrodni Federacji Rosyjskiej
Prokuratura Generalna odnotowała 10 464 zbrodnie agresji i zbrodnie wojennych Federacji Rosyjskiej.
10:15. Rosyjskie wojska ostrzelały własne pojazdy
Lokalni mieszkańcy poinformowali, że w Połohach w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały około 20 własnych pojazdów, próbując uniknąć wyjazdu na front; następnie najeźdźcy oskarżyli o to Ukraińców - poinformowały w poniedziałek na Telegramie władze obwodu zaporoskiego.
Według regionalnej administracji doszło również do omyłkowego rosyjskiego ataku na własne pozycje.
Dowództwo jednego z zaporoskich batalionów przekazało doniesienia, że Rosjanie ostrzelali swoje stanowiska z systemów artylerii rakietowej Sołncepiok (wykorzystujących broń termobaryczną - PAP) i tym samym faktycznie „wypalili” okupantów z ukraińskiej ziemi
— relacjonowano w komunikacie obwodowej administracji.
Morale okupantów jest bardzo niskie. Wrogowie notorycznie nadużywają alkoholu i dezerterują z pola walki. Rosyjskie pododdziały mają świadomość, że ich ataki na ukraińskie pozycje w okolicach Hulajpola nie przynoszą efektów
— oceniły regionalne władze.
10:00. Rosja straciła kolejnych 150 żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25 650 żołnierzy, z czego 150 w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu minionej doby siły rosyjskie straciły też 2 helikoptery, 15 czołgów, 23 pojazdy opancerzone, 4 systemy artyleryjskie i jeden przeciwlotniczy oraz 17 dronów - wyliczono w zamieszczonym na Facebooku komunikacie.
Według ukraińskiego sztabu łączne rosyjskie straty od 24 lutego do 9 maja wynoszą: 1145 czołgów, 2764 pojazdy opancerzone, 199 samolotów, 158 helikopterów, 513 systemów artyleryjskich, 185 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 87 systemów przeciwlotniczych, 1970 pojazdów i cystern, 12 jednostek pływających i 377 dronów.
W komunikacie Sztabu zaznaczono, że dane są cały czas aktualizowane, a w ostatnich dniach Rosjanie ponieśli największe straty w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim.
9:50. Zełenski: Walczymy dla naszych dzieci
„Nasi przodkowie walczyli o wolność dla nas i zwyciężyli. My walczymy o wolność dla siebie i dla naszych dzieci i dlatego zwyciężymy” – oświadczył prezydent Ukrainy w poniedziałek w wystąpieniu z okazji Dnia Zwycięstwa nad Niemcami w II wojnie światowej. Przypomniał, że w czasie wojny zginęło 8 mln Ukraińców i co najmniej 50 mln ludzi na całym świecie.
Jesteśmy dumni z naszych przodków, którzy razem z innymi narodami w koalicji antyhitlerowskiej pokonali nazizm. I nikomu nie pozwolimy anektować naszej historii
— powiedział Wołodymyr Zełenski.
W dzień zwycięstwa nad nazizmem walczymy o nowe zwycięstwo. Droga do niego jest ciężka, ale nie wątpimy, że wygramy
— dodał Zełenski.
9:40. Szturm na Azowstal!
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował na Telegramie, że w Mariupolu okupanci, po opuszczeniu przez kolumnę ONZ obwodu donieckiego, rozpoczęli szturm na Azowstal.
W szczególności próbowali przebić się przez most, który był bramą ewakuacyjną. Nieudanie
— wskazał.
Pod osłoną ewakuacji z Azowstalu, Rosjanie ustawili nowe stanowisko strzeleckie.
9:25. Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,26 mln osób
Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,26 mln osób - podała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 23,6 tys. osób.
CZYTAJ TAKŻE: Już 3,26 mln osób wjechało do Polski z Ukrainy. Tylko ostatniej doby do naszego kraju przybyło 23,6 tys. osób
09:05. Rosjanie ostrzelali piwnicę, w której ukrywali się cywile
W miejscowości Szypyliwka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały piwnicę, gdzie ukrywało się 11 cywilów; ich los jest nieznany - poinformował w poniedziałek na Telegramie szef regionalnych ługańskich władz Serhij Hajdaj.
Rosjanie praktycznie nie przestają ostrzeliwać celów cywilnych, w tym domów. Z tego powodu nie można zakończyć akcji poszukiwawczej w zbombardowanych budynkach w Biłohoriwce i Szypyliwce. W niedzielę wróg przeprowadził 24 ataki na mieszkańców obwodu ługańskiego
— przekazał Hajdaj.
09:00. Kolejna prawosławna świątynia zdewastowana przez Rosjan
Rosyjski ostrzał zrujnował skit (pustelnię) Ławry Świętogórskiej, monastyru prawosławnego w obwodzie donieckim, należącego do Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało ukraińskie rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego.
O zniszczeniu pustelni należącej do ławry centrum poinformowało na Facebooku w niedzielę wieczorem. Z opublikowanych zdjęć i nagrań wynika, że budowla została całkowicie zrujnowana.
Ławra Świętogórska to jedna z trzech prawosławnych ławr (dużych męskich monastyrów) znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ławra została również uszkodzona w działaniach bojowych 12 marca, około trzech tygodni po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W tym czasie w klasztorze przebywali mnisi i uchodźcy.
08:30. 32 tys. zapytań ws. losu rosyjskich żołnierzy
Ukraina otrzymała ponad 32 tys. zapytań w sprawie losów rosyjskich żołnierzy na Ukrainie – powiadomiła agencja Ukrinform, powołując się na doradcę szefa MSW Wiktora Andrusiwa. Ok. 12 tys. z nich otrzymało MSW.
Otrzymaliśmy ok. 12 tys. zgłoszeń, może więcej, na infolinię (MSW) i ponad 20 tys. przyszło na bot Iszczi swoich (Znajdź swoich) w Telegramie
— powiedział Andrusiw.
Przyznał, że obecnie zjawisko „nie jest masowe”.
To miało charakter masowy mniej więcej na początku marca
— zaznaczył doradca.
8:00. Rosja niezdolna do prowadzenia precyzyjnych uderzeń
Wbrew początkowym twierdzeniom Rosji o precyzyjnych uderzeniach, jej zapasy precyzyjnej broni zostały szybko uszczuplone i inwazja na Ukrainę ujawniła niezdolność Rosji do prowadzenia tego typu uderzeń - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Na początku inwazji na Ukrainę Rosja publicznie lansowała swoją zdolność do przeprowadzania chirurgicznych uderzeń i ograniczania szkód ubocznych. Twierdziła, że ukraińskie miasta będą dzięki temu bezpieczne od bombardowań. Ponieważ jednak konflikt wykroczył poza rosyjskie założenia sprzed wojny, rosyjskie zapasy amunicji precyzyjnego rażenia zostały prawdopodobnie mocno uszczuplone. Zmusiło to do użycia łatwo dostępnej, ale starzejącej się amunicji, która jest mniej niezawodna, mniej celna i łatwiejsza do przechwycenia. Rosja prawdopodobnie będzie miała trudności z zastąpieniem broni precyzyjnej, którą już zużyła
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Inwazja Rosji na Ukrainę ujawniła braki w jej zdolności do prowadzenia precyzyjnych uderzeń na dużą skalę. Rosja poddała ukraińskie miasta i miasteczka intensywnym i prowadzonym na oślep bombardowaniom, nie zwracając wielkiej uwagi na ofiary wśród ludności cywilnej
— dodano.
07:30. Rosja zgromadziła na Morzu Czarnym co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne
Rosyjskie zgrupowanie wojskowe na Morzu Czarnym obejmuje co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne; jednostki te, wyposażone w ponad 50 pocisków manewrujących, są gotowe do przeprowadzania ostrzałów rakietowych - zaalarmowało w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku ukraińskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych „Południe”.
W komunikacie przekazano też zaktualizowane informacje na temat niedzielnych ataków wroga w obwodzie odeskim.
W ciągu minionej doby rosyjskie wojska wystrzeliły w kierunku regionu odeskiego dziewięć rakiet, głównie z samolotów bojowych. Sześć spośród tych pocisków zostało zneutralizowanych przez ukraińską obronę przeciwrakietową. Uderzenia uszkodziły podstację energetyczną i gazociąg, zniszczyły też kilka prywatnych domów i tereny rekreacyjne. Niestety ucierpieli cywile
— relacjonowało dowództwo.
06:59. Rosjanie odbierają mieszkańcom dokumenty
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w poniedziałek, że w obwodzie zaporoskim na południu kraju Rosjanie odbierają mieszkańcom dokumenty osobiste, a warunkiem zwrotu jest udział w obchodach Dnia Zwycięstwa, obchodzonego w Rosji 9 maja.
W komunikacie, opublikowanym na Facebooku, sztab ostrzegł, że „utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych na całym terytorium Ukrainy”:
Sztab Generalny ocenia, że w zachodniej części kraju „wykryte oddziały białoruskie nadal pełnią zadania dotyczące umocnienia bezpieczeństwa ukraińsko-białoruskiej strefy granicznej”. W północno-wschodniej części kraju Rosjanie nie prowadzą aktywnych działań ofensywnych, lecz zajmują się utrzymaniem pozycji, przegrupowaniem oddziałów, uzupełnianiem zapasów amunicji i paliwa.
06:42. Dalsza część wojskowej pomocy od Kanady
Wartość kolejnej części pomocy wojskowej Kanady dla Ukrainy wyniesie 50 mln dolarów kanadyjskich – napisano w komunikacie biura prasowego premiera Kanady. Wcześniej w niedzielę szef rządu tego kraju Justin Trudeau złożył wizytę w Kijowie.
Trudeau zapowiedział przekazanie dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Według komunikatu na warte 50 mln CAD dostawy składać się będzie 18 kamer do dronów oraz niezbędne serwisowanie i naprawy, a także warte 15 mln CAD zdjęcia satelitarne wysokiej rozdzielczości. Ponadto Kanada przekaże broń lekką i amunicję o wartości do 1 mln CAD i dodatkową amunicję do haubic M777 howitzer.
Kanada przekaże również 2 mln CAD na HALO Trust, brytyjsko-amerykańską organizację wyspecjalizowaną w rozminowywaniu terenów po konfliktach zbrojnych.
06:30. Sekretarz generalny ONZ „przerażony” zbombardowaniem szkoły
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest „przerażony” zbombardowaniem szkoły na wschodzie Ukrainy, w wyniku którego według władz w Kijowie zginęło 60 osób - powiedział w niedzielę jego rzecznik, Stephane Dujarric.
Sekretarz generalny ONZ, jak przekazał Dujarric, jest zdania, że atak ten „był kolejnym przypomnieniem, iż w tej wojnie, podobnie jak w wielu konfliktach, to cywile płacą najwyższą cenę”.
W niedzielę władze Ukrainy poinformowały, że dzień wcześniej rosyjska armia zbombardowała szkołę we wsi Biłohoriwka na wschodzie kraju, zabijając 60 osób.
01:10. Zełenski zabrał głos z okazji 9 maja
Rosja zapomniała o wszystkim, co było ważne dla zwycięzców II wojny światowej – powiedział w niedzielę wieczorem, w nagraniu wideo, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przededniu obchodów rocznicowych w Rosji z okazji zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami.
Nawiązując do rosyjskich „ciężkich bombardowań” w kilku rejonach Ukrainy, w tym ataku szkołę na wschodzie kraju, gdzie zginęło 60 osób, Zełenski powiedział:
Jakby dzisiaj nie był 8 maja, jakby jutro nie był 9 maja (…) kiedy kluczowym słowem powinien być pokój dla wszystkich normalnych ludzi.
Ukraina i wolny świat to zapamiętają
— dodał Zełenski. Jego zdaniem Ukraina „pokazała, że jest częścią wolnego świata i zjednoczonej Europy”.
00:18. W wyniku bombardowania szkoły we wsi Biłohoriwka zginęło ok. 60 osób
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę wieczorem, że około 60 osób, które ukryły się w szkole we wsi Biłohoriwka na wschodzie kraju, zginęło w sobotę w wyniku rosyjskiego bombardowania.
W wyniku rosyjskiego ataku na Biłohoriwkę w obwodzie ługańskim zginęło około 60 osób, cywilów, którzy po prostu ukryli się w szkole, chroniąc się przed ostrzałem
— powiedział Zełenski w swoim wieczornym nagraniu wideo.
Wcześniej szef władz obwodowych Serhij Hajdaj podał informację o 60 ofiarach śmiertelnych rosyjskiego ataku na szkołę w Biłohoriwce, w której znajdowało się 90 osób.
red/TT/FB/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/597665-relacja-75-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine