Trwa 69. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rozpoczęła się druga faza wojny - rosyjska ofensywa na wschodzie kraju, nazywana bitwą o Donbas. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 3 maja 2022 r.
22:43. Ofiary śmiertelne ataków rakietowych
O ofiarach śmiertelnych, a także o rannych wskutek wtorkowych ataków rakietowych przeprowadzonych przez siły rosyjskie poinformowały władze w kilku ukraińskich obwodach.
Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne podczas rosyjskiego ostrzału hromady (gminy) koczubeiwskiej w obwodzie chersońskim na południu kraju – podały lokalne władze na Facebooku.
22:03. Brytyjskie drony dla Ukrainy
W ramach kolejnej partii pomocy wojskowej Wielka Brytania przekaże Ukrainie od 20 do 30 dronów transportowych Malloy T150, które dopiero od niedawna używane są przez brytyjskie siły zbrojne - podał we wtorek dziennik „The Times”.
W przemówieniu wygłoszonym tego dnia do członków ukraińskiego parlamentu brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że wśród sprzętu o wartości 300 mln funtów, znajdą się również drony transportowe, ale nie precyzował ich typu ani liczby. Mają one być wykorzystywane do dostarczania zaopatrzenia dla żołnierzy na froncie.
Według źródeł wojskowych, na które powołuje się „The Times”, chodzi o drony produkowane przez brytyjską firmę Malloy Aeronautics. Model Malloy T150 jest sterowany poprzez laptopa, ma zasięg ok. 65 km, czas pracy 36 minut i może przenosić ładunki o wadze do 68 kg.
21:35. Ostrzał miejscowości zamieszkanych przez mniejszość węgierską
Do rosyjskich ostrzałów rakietowych kilku obwodów, w tym po raz pierwszy zamieszkanego przez mniejszość węgierską Zakarpacia, doszło we wtorek w Ukrainie. Poinformowali o tym przedstawiciele władz regionalnych.
Uderzyła rakieta w obiekt w hirskim rejonie Zakarpacia. Na miejscu pracują służby, ustalamy informacje o szkodach i ewentualnych ofiarach
— oznajmił szef władz obwodowych Wiktor Mykyta na Telegramie.
Wcześniej o rosyjskich atakach rakietowych w obwodzie lwowskim informował szef władz obwodowych Maksym Kozycki. Według mera Lwowa Andrija Sadowego uszkodzone zostały trzy podstacje energetyczne i w części miasta nie ma prądu.
20:59. Rosjanie zabijają cywilów
Co najmniej 21 cywilów zostało zabitych we wtorek w obwodzie donieckim przez siły rosyjskie, a 27 odniosło obrażenia w wyniku ataków – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.
3 maja Rosjanie zabili 21 cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego i zranili 27. To największa liczba ofiar w ciągu jednego dnia od czasu ostrzelania przez Rosjan dworca kolejowego w Kramatorsku” 8 kwietnia
— oznajmił Kyryłenko.
20:38. Rosyjskie ataki w obwodzie lwowskim
W obwodzie lwowskim doszło we wtorek, według wstępnych informacji, do rosyjskich ataków rakietowych - oświadczył szef władz obwodowych Maksym Kozycki na Telegramie, apelując do ludności o pozostanie w schronach.
Wcześniej mer Lwowa Andrij Sadowy przekazał na Facebooku, że w mieście było słychać we wtorek wieczorem odgłosy wybuchów.
20:37. Ciężko ranni żołnierze na terenie Azowstalu
Na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu, na południu Ukrainy, przebywa ponad 40 ciężko rannych żołnierzy – poinformowała we wtorek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk na briefingu.
Tam jest teraz ponad 40 ciężko rannych, leżących, i potrzebują oni ratunku. Władze ukraińskie zwróciły się do Rosji z żądaniem podjęcia decyzji i wydania nam tych ludzi, którzy są kombatantami i zgodnie z konwencjami genewskimi powinni zostać przekazani Ukrainie
— oznajmiła Wereszczuk.
Tymczasem szef Czerwonego Krzyża w Mariupolu Pascal Hundt powiedział we wtorek dziennikarzom przez Zoom, że w mieście po ewakuowaniu ponad 100 osób z kombinatu Azowstal nadal pozostaje w pułapce nieokreślona liczba cywilów.
20:04. Rosjanie niszczą ukraińskie zboże
Wojska rosyjskie ostrzelały elewator w mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim, niszcząc zboże, które wystarczyłoby 300 tys. ludzi na rok – poinformował we wtorek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.
Jak podkreślił, siły rosyjskie zrzuciły na przedsiębiorstwo rolne Golden AGRO bomby lotnicze o dużej sile, niszcząc całe zboże, jakie tam się znajdowało. Powiedział, że chodzi o 17 tys. ton pszenicy i 8,7 tys. ton słonecznika.
18:50. Wicepremier Ukrainy: Z Mariupola ewakuowano 156 osób
156 osób ewakuowano dziś z oblężonego przez Rosjan Mariupola na południu Ukrainy – poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal Hromadske.
„Nie wiemy, ile w sumie autobusów jedzie. Wiemy, że jest w nich 156 osób. Czy ich umieszczono w trzech, czy czterech (autobusach) to nieważne. Ważne, że uratowaliśmy ludzi i daliśmy możliwość przejechania innym osobom przez otwarty korytarz”
– oznajmiła Wereszczuk.
Wcześniej mer Mariupola Wadym Bojczenko oznajmił w telewizji, że na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dotarły na razie tylko trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych z Mariupola, zaś los osób, które były w pozostałych autobusach, jest nieznany.
O udanej ewakuacji cywilów z Mariupola poinformowała też koordynatorka ONZ ds. Ukrainy Osnat Lubrani.
„Z ulgą potwierdzam, że operacja bezpiecznego przejazdu z Mariupola zakończyła się powodzeniem. Myślę o wszystkich tych, którzy pozostają w otoczonym mieście. Będziemy robić wszystko, co możliwe, aby im pomóc” – oznajmiła.
18:20. 10 zabitych w rosyjskim ostrzale koksowni w Awdijiwce
Co najmniej 10 osób zginęło, a 15 odniosło obrażenia na skutek ostrzału przez siły rosyjskie koksowni w Awdijiwce w obwodzie donieckim – poinformował we wtorek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.
„To są dane bieżące. Informacja będzie aktualizowana i liczba ofiar może prawdopodobnie wzrosnąć” – napisał Kyryłenko.
Podkreślił, że Rosjanie dobrze wiedzieli, gdzie celują – „robotnicy właśnie skończyli zmianę i czekali na przystanku na autobus, który miał ich rozwozić z zakładu do domu”.
18:00 Parlament Ukrainy wezwał Kongres USA do uznania Rosji za państwo-sponsora terroryzmu
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm – poinformował deputowany frakcji Hołos Jarosław Żelezniak na Telegramie.
Ukraińscy deputowani wezwali obie izby Kongresu USA do zaostrzenia sankcji przeciw Rosji i państwom współpracującym z nią oraz popierającym jej terrorystyczny reżim, w szczególności sankcjami przewidzianymi zgodnie ze statusem państwa sponsorującego terroryzm.
Rada Najwyższa uważa też za niezbędne wprowadzenie sankcji przeciw kręgom rządowym i biznesowym oraz rosyjskim partiom politycznym popierającym wojnę w Ukrainie.
Ukraińscy deputowani apelują również o uznanie za organizacje terrorystyczne tzw. republik ludowych: ługańskiej i donieckiej, a także sił zbrojnych Rosji w szczególności ze względu na bestialstwa popełnione przez rosyjskich żołnierzy w Ukrainie, rozstrzeliwanie cywilnej ludności, masowe gwałty na kobietach, mężczyznach i dzieciach, jak również umyślne stwarzanie okoliczności prowadzących do katastrofy humanitarnej.
Ponadto parlament ukraiński zaapelował o wsparcie wszelkich inicjatyw na rzecz udzielenia Ukrainie kompleksowego i jak największego wsparcia obronnego, finansowego i humanitarnego oraz w postaci sankcji.
Pod koniec kwietnia szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował, powołując się na amerykańskiego sekretarza stanu Antony’ego Blinkena, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm.
17:30. Prezydent Duda w tygodniku „Nacional”: solidarni wobec rosyjskiej agresji
„Solidarni wobec rosyjskiej agresji” - to tytuł artykułu prezydenta Andrzeja Dudy, opublikowanego w chorwackim tygodniku „Nacional” w przypadającą dziś rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prezydent opisał pomoc niesioną osobom uciekającym z Ukrainy w związku z rosyjską inwazją.
17:25. Prezydent Zełenski do parlamentu Albanii: Mariupol to wypalone miasto, w Charkowie zniszczono 1/5 budynków
Oblężony przez wojska rosyjskie Mariupol to wypalone miasto, a w Charkowie wojska rosyjskie zniszczyły 1/5 budynków – zacytowała agencja Ukrinform przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do parlamentu Albanii.
„Rosyjska armia atakuje nasze miasta i wioski przy użyciu artylerii, lotnictwa i nie żałuje rakiet. W naszym największym mieście na wschodzie kraju, Charkowie, zniszczono 1/5 budynków. To ponad 2,5 tys. budynków. Zostały one spalone, zburzone rosyjskimi pociskami albo uszkodzone na skutek ostrzałów”
– powiedział Zełenski.
Prezydent podkreślił, że półmilionowe miasto Mariupol nad Morzem Azowskim zostało zniszczone do szczętu i nie ocalała tam nawet jedna ulica. Jak zaznaczył, było ono stale ostrzeliwane i bombardowane przez siły rosyjskie od początku marca.
„Ale można wziąć dowolne ukraińskie miasto czy wioskę, dokąd weszli rosyjscy okupanci, i tam też będą bardzo podobne informacje o zniszczeniach i zabójstwach, o przemocy, o przymusowym wywożeniu ludzi do Rosji i o totalnym rozkradaniu wszystkiego, co znajduje się na naszym terytorium”
– zaznaczył Zełenski.
Prezydent zaapelował do władz Albanii o zamknięcie portów dla rosyjskich statków oraz o ograniczenie przyjazdu rosyjskich turystów.
17:10 Emmanuel Macron zadzwonił do Władimira Putina pierwszy raz od miesiąca.
Jak poinformował Pałac Elizejski, rozmowa trwała ponad dwie godziny. Informację potwierdził także Kreml. Putin miał przekonywać prezydenta Francji, że „Kijów nie jest gotowy do poważnej pracy” nad zakończeniem konfliktu.
17:00. Kamizelki kuloodporne dla psów ukraińskiej Straży Granicznej
Ukraińskie psy służące w Straży Granicznej otrzymały od Stanów Zjednoczonych kamizelki kuloodporne - informuje Nexta.
16:50. Wicepremier Ukrainy: 105 z 290 zabitych w Irpieniu wciąż nie zostało zidentyfikowanych
105 z 290 ciał cywilów zabitych przez Rosjan w Irpieniu pod Kijowem wciąż nie zostało zidentyfikowanych – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Jak dodała, 70 proc. miasta uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu w wyniku działań wojennych.
Wereszczuk powiedziała w ukraińskiej telewizji, że w celu przeprowadzenia ekspertyzy sądowo-medycznej dostarczono ciała 161 mężczyzn, 73 kobiet, 1 dziecka i szczątki 55 osób.
„Mówimy takie rzeczy w XXI wieku, w centrum bardzo europejskiego, pięknego (…) miasta. I nawet nie możemy mówić o ciałach, mówimy o ludzkich szczątkach”
– oznajmiła.
Jak dodała, przyczyną śmierci 35 osób było zranienie odłamkami pocisków, a 40 – rany postrzałowe. W przypadku pięciu osób potwierdzono jako przyczynę śmierci uszkodzenia czaszkowo-mózgowe. W przypadku 110 ciał nie można było stwierdzić przyczyny śmierci, gdyż wciąż trwa ekspertyza sądowo-medyczna.
Wereszczuk powiedziała, że przesłuchanie 228 mieszkańców Irpienia pozwoliło potwierdzić siedem miejsc zbiorowych rozstrzelań i miejsca pochówków.
Jak dodała wicepremier, zakończył się pierwszy etap śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w Irpieniu i stwierdzono, że 70 proc. miasta uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu, a siły rosyjskie używały wobec cywilów zabronionej broni: min przeciwpiechotnych, pocisków moździerzowych oraz rakiet Iskander-M.
16:30. Minister obrony Słowacji: będziemy naprawiać i modernizować ukraiński sprzęt bojowy
Słowacki minister obrony Jaroslav Nad’ poinformował, że na Słowacji będzie remontowany i modernizowany ukraiński sprzęt bojowy. Państwowa spółka akcyjna Konstrukta-Defence zawarła kontrakt na naprawę pojazdów opancerzonych BRDM-2.
W pierwszej kolejności na Słowację trafi kilkadziesiąt pojazdów przeznaczonych do remontu i modernizacji.
Firma Konstrukta-Defence jest znanym producentem ciężkiego uzbrojenia, między innymi haubic samobieżnych Zuzana na podwoziu Tatry. Między Bratysławą a Kijowem prowadzone są rokowania o dostawach tych dział. W odróżnieniu od poprzednich dostaw nie chodzi o przekazanie, ale o sprzedaż uzbrojenia. Także naprawa pojazdów BRDM-2 ma charakter komercyjny.
Przedstawiciele rządu słowackiego wielokrotnie deklarowali gotowość dalszego wspierania Ukrainy, zarówno w formie pomocy humanitarnej, jak i wojskowej. O remontach ciężkiego sprzętu bojowego z Ukrainy Kijów rozmawia także z Pragą. Pierwszy kontrakt będzie dotyczyć naprawy czołgów T-64 przez zakłady należące do prywatnej firmy Czechoslovak Group.
15:50. ONZ: 101 osób ewakuowano z obleganego przez Rosjan kombinatu Azowstal w Mariupolu
101 osób zostało ewakuowanych z kombinatu metalurgicznego Azowstal w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południu Ukrainy – poinformowała koordynatorka ONZ ds. Ukrainy Osnat Lubrani w komunikacie przesłanym mediom.
„Dzięki tej operacji 101 kobiet, mężczyzn, dzieci i osób starszych mogło wreszcie opuścić bunkry pod zakładami Azowstal i po dwóch miesiącach zobaczyć światło dzienne”
– oznajmiła Lubrani.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, który także był zaangażowany w operację zapewnienia ewakuowanym bezpiecznego przejazdu, oznajmił we własnym oświadczeniu, że około 100 osób z okolic Azowstalu dotarło we wtorek do Zaporoża i są wśród nich ranni.
W zakładach Azowstal broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.
15:30. Władze: część ewakuowanych z Mariupola dotarła do Zaporoża
Część osób ewakuowanych z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola dotarła do Zaporoża – poinformowały ukraińskie władze. Do tego miasta przybyła kolumna transportu prywatnego, na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dojechały także trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych.
Kolumna z mieszkańcami Mariupola i zagrożonych miejscowości obwodu zaporoskiego, którzy ewakuowali się samochodami prywatnymi, jest już w Zaporożu – powiedział portalowi Suspilne przedstawiciel rady miejskiej Zaporoża Ołeksij Sawicki.
Tymczasem mer Mariupola Wadym Bojczenko oznajmił w telewizji, że na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dotarły na razie tylko trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych z Mariupola, zaś los osób, które były w pozostałych autobusach, jest nieznany.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trwają ewakuacje mieszkańców Mariupola. Żołdacy Putina nadal porywają cywilów? Do Zaporoża dojechały 3 z 14 autobusów
15:20. Izrael ostro skrytykował Ławrowa
Izrael ostro skrytykował rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Sergeia Ławrowa za stwierdzenie, że Adolf Hitler był częściowo Żydem, mówiąc, że to „niewybaczalny” fejk, który poniżył horror nazistów
14:20 Prezydent Zełenski po raz pierwszy od wybuchu wojny przybył do parlamentu
CZYTAJ WIĘCEJ: Johnson przemawiał do parlamentu Ukrainy. Na sali obrad pojawił się prezydent Zełenski. Został przywitany brawami
14:15. Pułk Azow: siły rosyjskie przystąpiły do szturmu na Azowstal
Siły rosyjskie przystąpiły we wtorek do szturmu na kombinat Azowstal, który jest ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara.
„Przez całą noc nas bombardowali bombami lotniczymi, zginęły dwie cywilne kobiety, a teraz trwa szturm na Azowstal”
– oznajmił Pałamar.
Jak powiedział, wojsko rosyjskie usiłuje się wedrzeć na teren kombinatu.
„Wiemy, że prezydent jest informowany o sytuacji w Mariupolu i trzyma rękę na pulsie. Dlatego oczekujemy od niego zdecydowanych działań, bo sytuacja jest bardzo trudna”
– dodał.
14:00. Władze: liczba cywilnych ofiar ostrzałów w obwodzie donieckim wzrosła do dziewięciu
Co najmniej dziewięcioro cywilów zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału miast Wuhłedar, Łyman i Awdijiwka w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – przekazała stacja Sky News, cytując szefa władz obwodowych Pawła Kyryłenkę.
Wcześniej władze ukraińskie informowały o trzech ofiarach śmiertelnych porannego ostrzału miasta Wuhłedar.
Potwierdzono dodatkowo śmierć trzech osób w wyniku ostrzału i bombardowania z powietrza miejscowości Awdijiwka. Kolejne trzy osoby zostały zabite w ostrzale Łymanu – napisał Kyryłenko, dołączając zdjęcia przedstawiające skutki ataków.
Pod ciągłym ostrzałem znajdują się również inne obszary obwodu donieckiego, a lokalne władze starają się ewakuować cywilów z miejscowości na linii frontu – podał Sky News.
13:30. Dwie osoby zginęły, budynek szkoły uszkodzony w rosyjskim ostrzale w obwodzie zaporoskim
Rosyjskie wojsko w dalszym ciągu ostrzeliwuje zabudowania cywilne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; w ostrzale wsi Zaliznyczne zginęły dwie osoby, uszkodzonych zostało 13 domów i szkoła – podała agencja Ukrinform, cytując władze obwodowe.
Według władz dwie osoby zostały śmiertelnie ranione odłamkami. W budynku szkoły uszkodzone są m.in. dach i okna – przekazał Ukrinform.
12:40. BBC: kolumna z ewakuowanymi z Azowstalu jedzie w stronę Zaporoża
Kolumna z ewakuowanymi z oblężonego przez Rosjan Mariupola, w tym z około 100 kobietami i dziećmi zabranymi z zakładów Azowstal, powoli zmierza w stronę kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża i może dotrzeć tam w ciągu kilku godzin – podała stacja BBC.
By dotrzeć do centrum ewakuacyjnego w Zaporożu autobusy muszą przejechać setki kilometrów przez terytorium opanowane przez wspieranych przez Rosję separatystów. Nie ma pełnej informacji o postępach konwoju i nie wiadomo, czy wjechał on już na obszar kontrolowany przez siły ukraińskie – przyznaje BBC.
Autobusami jadą cywile ewakuowani z Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, między innymi około 100-osobowa grupa kobiet i dzieci, które spędziły ponad dwa miesiące w labiryncie tuneli pod zakładami metalurgicznymi Azowstal.
Tunele zbudowano w taki sposób, aby mogły wytrzymać eksplozję nuklearną. Gdy wybuchła wojna, wielu cywilów schroniło się tam przed rosyjskimi bombardowaniami. Zakłady są też ostatnim bastionem ukraińskiej obrony, podczas gdy pozostała część miasta po tygodniach ostrzałów i oblężenia wpadła w ręce Rosjan – wyjaśnia BBC.
ONZ i Czerwony Krzyż rozpoczęły 29 kwietnia, w porozumieniu ze stroną ukraińską i rosyjską, operację ewakuacji kobiet, dzieci i starców z Azowstalu. Trwają negocjacje na temat zabrania stamtąd jeszcze około 200 cywilów, którzy wciąż się tam znajdują. Inni mieszkańcy Mariupola również mogli dołączać do konwoju, jeśli udało im się dotrzeć na miejsce zbiórki.
Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował we wtorek, że w mieście wciąż jest około 100 tys. cywilów. Dodał, że około 2 tys. ludzi, którzy uciekli wcześniej z Mariupola, utknęło pod okupowanym przez Rosjan Berdiańskiem, ponieważ ich wywiezienie na tereny kontrolowane przez Ukraińców uniemożliwiły rosyjskie wojska – przekazała agencja UNIAN.
11:50. Szef władz obwodu ługańskiego: Rosjanie zbombardowali elewator zbożowy, chcą wywołać klęskę głodu
Rosyjskie wojsko zbombardowało nowoczesny elewator zbożowy w Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; mogło w nim być nawet 30 tys. ton ziarna – ogłosił szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Jego zdaniem Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu.
„Okupanci zbombardowali elewator zbożowy z samolotu. Zdjęcia satelitarne z Planet Lab pokazują, że potężne rosyjskie bomby zostały zrzucone na teren Golden AGRO sp. z o.o. w Rubiżnem. Elewator, oddany do użytku w 2020 roku, został kompletnie zniszczony”
– napisał Hajdaj na Telegramie.
„Rosyjscy faszyści chcą wywołać Hołodomor. W okupowanych miastach odnotowano przypadki wywożenia naszego zboża do Rosji. Wcześniej zniszczyli też wszystkie magazyny żywności w Siewierdoniecku”
– napisał szef władz obwodu ługańskiego. Jego oświadczenie przytacza agencja Ukrinform.
Ukraińskie MSZ oceniło niedawno, że w czasie inwazji Rosja, kradnąc zboże, kontynuuje dzieło stalinowców i nazistów, w tym zbrodniczą politykę komunistycznego rządu ZSRR, który w latach 1932-1933 wywołał sztucznie masową klęskę głodu, znaną jako Hołodomor, w wyniku której zmarły miliony Ukraińców.
11:00. Kolejny tajemniczy pożar w Rosji. Ogień strawił kompleks magazynów prokremlowskiego wydawnictwa
„Ogień wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek w magazynie prokremlowskiego wydawnictwa „Proszeszczenie” w okręgu Bogorodskoye” - poinformowała Nexta. Według doniesień stacji ogień strawił powierzchnię co najmniej 24 tys. metrów kwadratowych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Propaganda obróciła się w popiół! Kolejny tajemniczy pożar w Rosji. Ogień strawił kompleks magazynów prokremlowskiego wydawnictwa
10:50. Sztab Generalny: Rosja straciła już ponad 24 tys. żołnierzy i 2,5 tys. pojazdów opancerzonych
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 24,2 tys. żołnierzy i 2567 pojazdów opancerzonych, a także 1062 czołgi, 194 samoloty i 155 śmigłowców – ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 400 żołnierzy, 48 pojazdów opancerzonych, 14 czołgów, 16 systemów artyleryjskich, 10 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 19 pojazdów samochodowych i cystern, dwie jednostki pływające i 20 dronów – zaznaczono w zestawieniu.
Od 24 lutego do 3 maja siły rosyjskie straciły łącznie 475 systemów artyleryjskich, 162 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 80 systemów przeciwlotniczych, 1843 pojazdy i cysterny, 10 jednostek pływających, 291 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i 84 rakiety manewrujące – napisano.
10:15. Mer Mariupola: w zakładach Azowstal wciąż jest ponad 200 cywilów
W oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest około 100 tys. cywilów, a ponad 200 wciąż przebywa w zakładach metalurgicznych Azowstal wraz z ukraińskimi żołnierzami – poinformował mer miasta Wadym Bojczenko.
Według stacji Sky News ONZ i Czerwony Krzyż starają się ułatwić ewakuację z rozległego terenu Azowstalu i jest nadzieja, że konwój ewakuacyjny wyruszy we wtorek przed południem.
W poniedziałek późnym wieczorem władze ukraińskie informowały, że około 100 osób, których udało się w ostatnich dniach ewakuować z Azowstalu, nie zdołało na razie dotrzeć do kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża, gdzie ich oczekiwano.
Bojczenko wyraził nadzieję, że konwój dojedzie tam we wtorek. „Kolumna porusza się w kierunku Zaporoża. Ewakuacja trwa” – powiedział, cytowany przez Sky News.
Według niego jeszcze ok. 2 tys. ludzi, którzy wcześniej uciekli z oblężonego Mariupola, utknęło pod okupowanym przez siły rosyjskie Berdiańskiem. Ich bezpieczne wywiezienia na tereny kontrolowane przez władze ukraińskie uniemożliwiają rosyjskie wojska – powiedział Bojczenko, cytowany przez agencję UNIAN.
09:40. Sytuacja w regionach: troje cywilów zginęło w ostrzale Wuhłedaru
Co najmniej troje cywilów zginęło rano w rosyjskim ostrzale miasta Wuhłedar w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; wciąż ostrzeliwane są również inne miasta obwodu – podała agencja Ukrinform, cytując raport o sytuacji w regionach.
Pod bezustannym ostrzałem znajdują się Łyman i Awdijiwka. Trwa ewakuacja ludności z miast i wsi na linii frontu, a także z Mariupola – wynika ze sprawozdania.
Według niego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjska armia skupia się na próbach przejęcia kontroli nad Rubiżnem i Popasną. W nocy pod ciężkim ostrzałem znalazło się Rubiżne, a we wtorek rano – Nowodrużesk. Trwa ustalanie strat i liczby ofiar. Ewakuowano około 20 osób.
W leżącym dalej na północny zachód obwodzie charkowskim Rosjanie ostrzeliwali Charków i miejscowości Zołocziw, Barwinkowe i Derhacze, ale nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, a liczba rannych jest ustalana. W Charkowie z powodu porannego ostrzału w jednej z firm wybuchł pożar.
Sytuacja wciąż jest trudna w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, gdzie odnotowano ostrzały i eksplozje. Najeźdźcy w dalszym ciagu dokonują grabieży, a sytuacja w okupowanych wsiach jest krytyczna – przekazał Ukrinform.
Agencja informuje również o atakach w leżącym na północny zachód od Chersonia obwodzie mikołajowskim, w tym w jego stolicy, Mikołajowie. Nie ma doniesień o ofiarach; trwa ustalanie szczegółów – przekazano.
Ukrinform zaznacza, że noc upłynęła spokojnie w Odessie. W poniedziałek wieczorem wojsko rosyjskie dokonało tam ataku rakietowego, w którym zginął 15-letni chłopiec, a niepełnoletnia dziewczynka została ranna i trafiła do szpitala. Rakieta uderzyła w budynek mieszkalny; uszkodzona została również budowla religijna.
09:30 Papież Franciszek: Jestem gotów pojechać do Moskwy. Czekam na odpowiedź
Papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Deklarację tę złożył w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”. Przyznał, że wciąż czeka na odpowiedź Putina i obawia się, że nie chce on teraz tego spotkania.
W rozmowie z włoską gazetą papież poinformował, że po 20 dniach wojny na Ukrainie poprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina o przekazanie Putinowi wiadomości, iż jest gotów pojechać do Moskwy.
Oczywiście konieczne było to, by przywódca Kremla „otworzył jakieś okno”. Nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi i wciąż nalegamy, choć obawiam się, że Putin nie może i nie chce tego spotkania w tym momencie
— stwierdził Franciszek. Następnie dodał:
„Jak można nie zatrzymywać takiej brutalności?”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Papież Franciszek: Jestem gotów pojechać do Moskwy. Czekam na odpowiedź, ale obawiam się, że Putin tym razem nie chce spotkania
09:15. Reuters: Rosjanie przekierowali ruch internetowy w Chersoniu przez swoje serwery
Rosjanie przekierowali ruch internetowy w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy przez rosyjskie serwery, co sprawia, że podlega on pod rosyjską cenzurę – podała agencja Reutera, cytując ustalenia grupy monitorującej NetBlocks.
NetBlocks wykrył, że w sobotę w obwodzie chersońskim dostęp do internetu został niemal całkowicie odcięty. Połączenie przywrócono po kilku godzinach, ale, jak wykazały pomiary, ruch jest teraz kierowany przez Rosję – przekazał Reuters.
„Łączność w sieci została przekierowana przez rosyjski internet, zamiast ukraińskiej infrastruktury telekomunikacyjnej, więc podlega teraz pod rosyjskie przepisy, nadzór i cenzurę”
— podkreśliła organizacja, której siedziba mieści się w Londynie.
Podstawione przez Rosjan władze okupacyjne na obszarach obwodu chersońskiego informowały, że zamierzają 1 maja wprowadzić rosyjskiego rubla jako walutę. Brytyjskie ministerstwo obrony oceniało w niedzielę, że działania Rosjan wskazują na „zamiar wywierania silnego wpływu politycznego i gospodarczego w Chersoniu w długim okresie” – przypomina Reuters
09:05. Od początku wojny do Polski z Ukrainy wjechało 3,116 mln osób
Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,116 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono ponad 18 tys. osób.
09:00. Brytyjski resort obrony: modernizacja wojsk Rosji nie wystarczyła, by zająć Ukrainę
Prowadzona przez kilkanaście lat szeroko zakrojona modernizacja sił zbrojnych Rosji nie wystarczyła do tego, by zdominować Ukrainę, a rosyjskie wojsko jest obecnie znacznie słabsze niż było przed inwazją - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
„Budżet obronny Rosji wzrósł około dwukrotnie w latach 2005-2018, przy czym zainwestowano w wysokiej klasy potencjał lotniczy, lądowy i morski. Od 2008 r. stanowiło to podstawę szeroko zakrojonego programu modernizacji wojskowej Nowe Spojrzenie. Jednak modernizacja sprzętu nie pozwoliła Rosji zdominować Ukrainy. Niepowodzenia zarówno w planowaniu strategicznym, jak i w operacyjnym wykonaniu sprawiły, że nie udało jej się przełożyć siły liczebnej na decydującą przewagę. Siły zbrojne Rosji są obecnie znacznie słabsze, zarówno pod względem materialnym, jak i koncepcyjnym, wskutek inwazji na Ukrainę. Proces wychodzenia z tej sytuacji pogorszą jeszcze sankcje. Będzie to miało długotrwały wpływ na zdolność Rosji do rozmieszczenia konwencjonalnych sił zbrojnych”
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
08:50. Rosjanie zabili już co najmniej 220 dzieci
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 220 dzieci. 406 zostało rannych - poinformowała we wtorek na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.
Prokuratura zwraca uwagę, że szacunki te nie są ostateczne, gdyż trwa zbieranie danych z miejsc, gdzie mają miejsce działania wojenne oraz z terenów czasowo okupowanych i wyzwolonych.
08:24. Mieszkańcy Makarowa i Borodzianki wracają do zrujnowanych miast
Mieszkańcy Makarowa i Borodzianki w obwodzie kijowskim wracają do zrujnowanych miast, by usuwać ślady rosyjskiej okupacji. „O budynek toczyły się ciężkie walki, później trzeba było z niego usunąć pozostawione przez Rosjan miny” – mówi PAP Ołeksandr, właściciel szpitala dla zwierząt w Makarowie, w którym okupujący część miasta Rosjanie urządzili siedzibę swojego sztabu.
Wokół dróg prowadzących do niemal 10-tysięcznego Makarowa nadal dostrzec można spalone czołgi i wozy opancerzone rosyjskiego wojska, zniszczone mosty i leje po bombach. Do miasta wraca coraz więcej mieszkańców, którzy razem z wojskiem i wolontariuszami starają się uprzątnąć wojenne zniszczenia.
Z Makarowa wyjechałam z rodziną po dziewięciu dniach od rozpoczęcia inwazji – na podwórko sąsiada spadła bomba, uznaliśmy, że nadszedł czas na wyjazd
— mówi PAP 17-letnia Włada.
Od 24 lutego (gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę – PAP) nie mogliśmy oderwać się od telefonów, stale śledziliśmy wiadomości. Do naszej piwnicy wprowadzili się sąsiedzi
— dodaje.
07:30. Rosjanie starają się opanować Rubiżne i Popasną
Rosyjskie wojska wciąż atakują na wschodzie Ukrainy, starają się opanować Rubiżne i Popasną, ostrzeliwują Charków i jednostki ukraińskie w okolicach Iziumu; na terenach okupowanych rozwija się ruch oporu – podał we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy siły ukraińskie odparły minionej doby 12 rosyjskich ataków, niszcząc przy tym sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, 22 pojazdy opancerzone i osiem innych pojazdów wroga – napisano w porannym komunikacie sztabu.
Głównym celem rosyjskiej armii na tym odcinku jest przejęcie pełnej kontroli nad miejscowościami Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańśkim oraz podejście w kierunku miejscowości Łyman i Słowiańsk w obwodzie donieckim – zaznaczono
07:11. Ambasada Szwecji wznowi działanie w Kijowie
Ambasada Szwecji na Ukrainie wznowi działalność w Kijowie w środę 4 maja - poinformowała na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Ann Linde.
W środę ambasada Szwecji wznowi pracę w Kijowie
— napisała Linde w relacji agencji Ukrinform. Linde podziękowała Polsce za udzielenie czasowej gościny tej szwedzkiej placówce dyplomatycznej.
Szwecja będzie nadal stać razem z Ukrainą i jest niezmiernie zadowolona, że jej placówka dyplomatyczna wróci tam gdzie jest jej miejsce
— podkreśliła minister.
06:21. Operacja ewakuacji cywilów z Mariupola
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo, że operacja ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola jest kontynuowana. Dodał, że we wtorek powinna rozpocząć się ewakuacja korytarzami humanitarnymi z kilku innych miast.
Nadal robimy wszystko aby uratować naszych ludzi z Mariupola. Operacja ewakuacyjna trwa. Jutro spodziewamy się uruchomienia korytarzy humanitarnych z Berdiańska, Tokmaku, Wasyljiwki
— powiedział Zełenski w relacji agencji Ukrinform. Dodał, że siły zbrojne Ukrainy „heroicznie powstrzymują próby natarć wroga”.
Na kierunku Charkowa, Donbasu, na południu kraju - wszędzie tam sytuacja jest nadal wyjątkowo trudna. Jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców za walkę
— podkreślił ukraiński prezydent.
Według agencji 30 kwietnia ewakuowano z zakładów metalurgicznch Azowstal w Mariupolu 20 cywilów, w tym kobiety i dzieci. 1 maja z Mariupola ewakuowano ponad 100 cywilów. Mieli oni przybyć 2 maja rano do Zaporoża, ale dotychczas tam nie dotarli. W Azowstalu przebywa nadal ok. 100 cywilów i żołnierzy.
Prawie całkowicie zniszczony przez Rosjan Mariupol doświadcza jednej z największych katastrof humanitarnych.
00:14. Odkryto kolejne dowody rosyjskich zbrodni
Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała o znalezieniu we wsi Kalinówka (rejon kijowski) grobów dwóch zamordowanych mężczyzn ze śladami tortur.
UWAGA! DRASTYCZNY MATERIAŁ!
Ręce denatów były związane na plecach, brakowało im paznokci, widoczne były również rany postrzałowe.
00:00. Ogromne wsparcie ze strony Wielkiej Brytanii
Brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu, które wygłosi we wtorek do parlamentu Ukrainy, ogłosi przekazanie temu krajowi kolejnej partii sprzętu wojskowego o wartości 300 mln funtów - zapowiedziało w poniedziałek wieczorem jego biuro.
Johnson będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który zwróci się do Rady Najwyższej od czasu, gdy 24 lutego Ukraina została napadnięta przez Rosję. W transmitowanym poprzez łącze wideo przemówieniu, którego fragment ujawniło jego biuro, powie on m.in., że opór Ukrainy wobec tyranii stanowi wzór dla świata, a Wielka Brytania może być dumna z tego, że jest wśród jej przyjaciół.
Jeśli chodzi o uzbrojenie, Johnson ogłosi przekazanie Ukrainie sprzętu do prowadzenia wojny elektronicznej, systemów radarowych, sprzętu do zakłócania nadajników GPS oraz tysięcy noktowizorów. Ponadto Ukraina otrzyma drony mające zapewnić wsparcie logistyczne odizolowanym oddziałom oraz kilkanaście samochodów Toyota Land Cruiser, które pomogą chronić urzędników cywilnych we wschodniej Ukrainie i ewakuować ludność z terenów objętych walkami. Johnson prawdopodobnie poda też więcej szczegółów na temat przekazania pocisków Brimstone i pojazdów opancerzonych Stormer, co ogłoszono już w zeszłym tygodniu.
Kiedy mój kraj stanął w obliczu zagrożenia inwazją podczas II wojny światowej, nasz parlament - podobnie jak wasz - kontynuował posiedzenia przez cały czas trwania konfliktu, a Brytyjczycy wykazali się taką jednością i determinacją, że pamiętamy czas największego zagrożenia jako naszą najlepszą godzinę
— powie Johnson nawiązując do słynnego przemówienia Winstona Churchilla z czerwca 1940 r.
To jest najlepsza godzina Ukrainy, epicki rozdział w waszej narodowej historii, który będzie pamiętany i wspominany przez kolejne pokolenia. Wasze dzieci i wnuki będą mówić, że Ukraińcy nauczyli świat, iż brutalna siła agresora nie znaczy nic wobec moralnej siły narodu, który jest zdeterminowany, by być wolnym
— podkreśli brytyjski premier.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/596895-relacja-69-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine