Trwa 65. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Rozpoczyna się druga faza wojny - rosyjska ofensywa na wschodzie kraju. Rosjanie usiłują zdobyć Mariupol. Intensywnie ostrzeliwują zakłady Azowstal, na które zrzucono „wielotonowe bomby”, które przebiły grube mury schronów, w których ukrywają się cywile i obrońcy miasta. Rosjanie przyznali, że deportowali siłą już milion Ukraińców. Rosjanie dążą również do opanowania całości terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 29 kwietnia 2022 r.
23:45. Azowstal nadal się broni!
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego) zlikwidowaliśmy w Mariupolu co najmniej 1157 żołnierzy wroga, a prawdopodobnie nawet więcej, bo nie potwierdziliśmy jeszcze śmierci kolejnych 840 najeźdźców - poinformował w piątek na Telegramie pułk Azow, broniący miasta oblężonego przez wojska rosyjskie.
Przeciwnik planował opanować Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy w ciągu trzech dni. Pułk Azow podjął nierówną walkę z przeważającymi rosyjskimi siłami, których liczebność przekraczała 14 tys. osób
— oświadczyła ta ukraińska formacja.
W komunikacie Azowa przekazano, że oprócz śmierci licznych żołnierzy agresora, kolejnych 520 spośród nich (walczących z Azowem w Mariupolu - PAP) zostało rannych (3150 według niepotwierdzonych danych). Poinformowano również, że pułk zniszczył 49 i uszkodził 29 rosyjskich czołgów, a także zlikwidował m.in. 47 transporterów opancerzonych (23 zniszczone, 24 uszkodzone), 60 wozów bojowych piechoty (36 zniszczonych, 24 uszkodzone), jeden myśliwiec Su-25 i 33 samochody ciężarowe (25 zniszczonych, 8 uszkodzonych).
W sieci pojawiają się zdjęcia i nagrania nie tylko żołnierzy Azowa, ale również członków Donieckiego Oddziału Straży Granicznej, którzy bronią zakładów Azowstal razem z pułkiem, piechotą morską oraz lokalną policją.
23:13. Ukraińcy zniszczyli ważny most wraz z rosyjskim transportem!
Siły ukraińskie zdetonowały w obwodzie donieckim most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec, gdy na moście znajdował się rosyjski skład towarowy - podał w piątek portal Hromadske.
Portal opublikował wideo, na którym widać zawalony most i leżące w rzece wagony towarowe. Hromadske podkreśla, że zniszczenie mostu oznacza przerwanie połączenia kolejowego z miastem Liman, które jest teraz ośrodkiem walk w Donbasie.
Nie jest jasne, co znajdowało się w wagonach, czy było to np. paliwo, czy inne ładunki - podaje Hromadske.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w piątek wieczorem, że Rosjanie, chcąc zapewnić dodatkowy przerzut w kierunku Iziumu, stawiają dodatkowe przeprawy mostowo-pontonowe przez Doniec.
Rajhorodok leży na północny wschód od Słowiańska - miasta, które jest jednym z kierunków natarcia wojsk rosyjskich w trwającej ofensywie w Donbasie. Wojska rosyjskie próbują nacierać z Iziumu w kierunku Słowiańska, jednak uzyskują w Donbasie niewielkie zdobycze terytorialne.
22:12. Jedna osoba zginęła w ostrzałach Charkowa
Jedna osoba zginęła w piątek w Charkowie na skutek ostrzałów wojsk rosyjskich - poinformowały w piątek władze obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy. Siły rosyjskie nadal ostrzeliwują dzielnice mieszkalne Charkowa i inne miejscowości w regionie.
W wyniku prowadzonych przez wroga ostrzałów dzielnic mieszkalnych miasta i obwodu, z artylerii i moździerzy, dwóch mieszkańców Charkowa zostało rannych
— głosi komunikat władz cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. W Charkowie zginął mieszkaniec rejonu (dzielnicy) szewczenkowskiego.
Kolejne trzy osoby zostały ranne w wyniku ostrzałów w hromadach (gminach): złoczowskiej, barwinkowskiej i łozowskiej.
Wcześniej w piątek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow poinformował, że Charków był w ciągu ostatniej doby ostrzeliwany z artylerii i systemów rakietowych oraz że w mieście i obwodzie zginęło pięć osób, a 11 zostało rannych.
21:18. Zełenski: Rosjanie chcą uczynić z Donbasu terytorium bezludne
Okrucieństwo, z jakim wojska rosyjskie ostrzeliwują i bombardują Donbas, świadczy o tym, że celem Rosji jest przekształcenie tego terytorium w obszar całkowicie bezludny - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w piątek wieczorem w serwisie Facebook.
Na kierunku charkowskim jest ciężka sytuacja. Ale nasi wojskowi odnoszą ważne taktyczne sukcesy. W Donbasie okupanci robią wszystko, by zniszczyć jakiekolwiek życie na tym terytorium. Okrutne bombardowania i uderzenia w infrastrukturę i dzielnice mieszkalne świadczą o tym, że Rosja chce stworzyć tam terytorium bezludne. Dlatego obrona naszej ziemi, walka o naszych ludzi to dosłownie walka o życie
— oświadczył Zełenski.
Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym, prezydentowi (Joe) Bidenowi i Kongresowi (USA) za program analogiczny do słynnego Lend-Lease, który bardzo pomógł w walce z nazistami. Jestem pewien, że teraz Lend-Lease pomoże Ukrainie i całemu wolnemu światu pokonać ideologicznych następców nazistów, którzy rozpętali wojnę przeciwko nam. Lend-Lease i inne programy wsparcia Ukrainy to konkretny dowód na to, że wolność wciąż potrafi bronić się przed tyranią
— dodał prezydent Ukrainy.
21:16. Mer Mariupola: na terenie Azowstalu jest ponad 600 rannych
Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko poinformował w piątek, że po tym, jak dzień wcześniej zbombardowany został szpital polowy na terenie otoczonych przez Rosjan zakładów Azowstal, liczba rannych na terenie tego kombinatu metalurgicznego wzrosła do 600 - podał portal informacyjny RBK-Ukraina.
Wróg nadal używa superciężkiej broni, zrzuca bomby lotnicze. Zrzucili je na szpital, liczba rannych wynosiła 170, a teraz jest ponad 600. Zginęło ponad 20 tys. miejscowych. Nosi to znamiona nie tylko zbrodni wojennej, ale ludobójstwa rosyjskojęzycznej ludności w Mariupolu
— powiedział Bojczenko.
Według niego ukraińscy żołnierze wciąż utrzymują linię obrony i przeprowadzają kontrataki. Jednak w schronach w Azowstalu oprócz wojskowych ukraińskich przebywają także cywile.
Ludzie czekają na ewakuację, jest dużo kobiet, dzieci, osób starszych. Prosimy, uruchamiamy wszelkie formaty współpracy międzynarodowej, procedury negocjacyjne wciąż trwają, czekamy, aż się odbędą. Trudno oszacować liczbę ludzi. Od ponad 60 dni nie ma zawieszenia broni (potrzebnego), żeby obejść wszystkie schrony i policzyć. Tam są jeszcze gorsze warunki, nie ma jedzenia, wody, lekarstw. (Ci ludzie) błagają o ratunek
— podkreślił mer Mariupola.
20:37. Dwie osoby zginęły w rosyjskich atakach w obwodzie donieckim
Dwie osoby cywilne zginęły, a cztery zostały ranne w piątek w rezultacie działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko na Telegramie.
29 kwietnia Rosjanie zabili dwóch cywilów w obwodzie donieckim: we Wremiwce i w Szandryhołowem
— napisał Kyryłenko. Nie wyjaśnił, jakiego rodzaju ataków dokonali Rosjanie. Dodał, że cztery inne osoby są ranne.
Przekazał także, że w obwodzie donieckim udzielono pomocy sześciu osobom, które zostały ranne w sąsiadującym obwodzie ługańskim.
Szef obwodu zapewnił, że wszyscy sprawcy odpowiedzą za dokonane czyny.
20:02. Wsie w obwodzie dniepropietrowskim pod szóstym rosyjskim ostrzałem w ciągu jednego dnia
Wojska rosyjskie po raz szósty w piątek ostrzelały miejscowości w rejonie miasta Zełenodolsk w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy - poinformowały władze regionu. Pod ostrzałami z systemów Uragan znalazły się wsie Mała Kostromka i Wełyka Kostromka.
Okupanci po raz szósty w ciągu dzisiejszego dnia ostrzelali hromadę (gminę) Zełenodolsk. Pod ostrzałem z uraganów znalazły się Wełyka Kostromka i Mała Kostromka
— napisał na komunikatorze Telegram szef obwodu Wałentyn Rezniczenko.
Kilka domów zostało uszkodzonych w wyniku ostrzałów, jednak nie ma ofiar w ludziach - poinformował szef administracji. Opublikował zdjęcia zniszczeń: jeden z domów ma uszkodzony dach i całkowicie wybite szyby w oknach, drugi - potężną wyrwę w dachu.
Ostrzały wsi w obwodzie dniepropietrowskim z systemów artylerii rakietowej Uragan trwają w czasie, gdy wojska rosyjskie intensyfikują działania na południowym wschodzie Ukrainy.
20:00. Brytyjska ambasador wróciła do Kijowa
Brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons wróciła w piątek do Kijowa. Wznowienie pracy przez ambasadę w stolicy Ukrainy zapowiedział przed tygodniem premier Boris Johnson.
To była długa droga, ale warto było ją przebyć. Tak dobrze być znowu w Kijowie
— napisała Simmons na Twitterze.
Na kilka dni przed rosyjską napaścią na Ukrainę brytyjska ambasada, która już wówczas pracowała w ograniczonym składzie, została tymczasowo przeniesiona do Lwowa, a na początku marca - do Warszawy.
Gdy rosyjskie wojska rozpoczęły wycofywanie się spod Kijowa, którego nie udało im się zdobyć, coraz więcej państw zaczęło przywracać funkcjonowanie swoich placówek w ukraińskiej stolicy. Jednym z nielicznych krajów, które ani na chwilę nie wycofały ambasadora z Kijowa, jest Polska.
19:32. w obwodzie kijowskim zatrzymany rosyjski żołnierz, który najpierw zabłądził, a potem się ukrywał
We wsi Ostrołucze na wschód od Kijowa został zatrzymany w piątek rosyjski kaemista, który zgubił się, gdy przebywał na tych terenach z wojskami okupacyjnymi, a następnie się ukrywał - podała ukraińska policja w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
We wsi Ostrołucze, w rejonie (powiecie) baryszewskim, pracownicy bezpieczeństwa wewnętrznego policji wraz z żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy i obrony terytorialnej wpadli na trop ukrywającego się żołnierza (sił) wroga
— czytamy we wpisie.
Jak się okazało, 21-letni żołnierz pochodzący z Tatarstanu, żołnierz obsługujący karabin maszynowy w brygadzie zmechanizowanej, najpierw się zgubił, a potem „druga armia świata” go porzuciła - ustaliła policja.
19:10. Ukraiński sztab generalny: nieprzyjaciel kontynuuje naloty na Mariupol
Rosyjskie lotnictwo kontynuowało w piątek naloty na Mariupol; nieprzyjaciel skupia się na tym kierunku działań, by blokować jednostki ukraińskie na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal - podał w podsumowaniu sytuacji operacyjnej sztab generalny ukraińskiej armii na Facebooku.
Na kierunku mariupolskim nieprzyjaciel kontynuował naloty na Mariupol. Główne wysiłki skupił na blokowaniu jednostek naszych wojsk na terenie zakładu Azowstal, a także przeniósł część jednostek z Mariupola w kierunku (miasta) Kurachów. Wróg kontynuuje ataki powietrzne i rakietowe w celu zniszczenia infrastruktury cywilnej i zakłócenia logistyki naszych żołnierzy
— czytamy w komunikacie.
Na kierunku siewierskim (północno-wschodnim) nieprzyjaciel (…) stara się uniemożliwić ruch rezerw Sił Zbrojnych Ukrainy do wschodniej strefy operacyjnej. (…) W przyszłości nie można wykluczyć, że nieprzyjaciel przeprowadzi akcje demonstracyjne i prowokacje na terenach przylegających do granicy państwowej Ukrainy. W szczególności istnieje możliwość ostrzału jednostek Sił Zbrojnych i infrastruktury na terenach przygranicznych
— dodał sztab.
Według danych, którymi dysponuje ukraińskie dowództwo na kierunku charkowskim, 6. Armia Ogólnowojskowa, oddziały Floty Bałtyckiej i Północnej skupiają się na utrzymaniu pozycji w rejonie na północ i południowy wschód od Charkowa, próbując rozmieścić tam dodatkowe jednostki artyleryjskie.
W kierunku Iziumu nieprzyjaciel operuje pododdziałami 1. Armii Pancernej, 20. Armii Ogólnowojskowej Zachodniego Okręgu Wojskowego, 35. Armii Ogólnowojskowej, 68. Korpusu Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego i pododdziałami powietrznodesantowymi.
Główne wysiłki wroga skupiają się na prowadzeniu rozpoznania i zadawaniu strat jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy przez prowadzenie ostrzałów. Aby zapewnić dodatkowy przerzut w kierunku Iziumu, okupanci stawiają dodatkowe przeprawy mostowo-pontonowe przez rzekę Doniec
— zaznaczył ukraiński sztab.
Na kierunku donieckim i taurydzkim oddziały wroga próbują prowadzić ofensywę w kierunku miejscowości Łyman, Siewierodonieck i Popasna. Wróg nadal próbuje przejąć pełną kontrolę nad Rubiżnem i Popasną oraz przygotowuje się do ataku na Siewierodonieck. Kontynuuje ostrzał artyleryjski naszych wojsk. Na kierunkach południowobużańskim i besarabskim, używając sił, które ma do dyspozycji, nieprzyjaciel próbuje poprawić swoją sytuację taktyczną
— podkreśliło ukraińskie dowództwo.
Zwróciło jednocześnie uwagę na wciąż utrzymującą się groźbę uderzeń rakietowych i bombowych na Ukrainę z terytorium Białorusi.
19:06. Media: w bazie wojsk rosyjskich powstały tablice dla „zdrajców” i „bohaterów”
W obozie polowym, w którym wojska rosyjskie stacjonują przy granicy ukraińskiej, powstały tablice przygotowane do zawieszenia portretów żołnierzy - „bohaterów” wojny z Ukrainą i „zdrajców”, którzy odmawiają walki - powiadomił dziennikarz Rusłan Lewijew.
Lewijew, założyciel grupy dziennikarskiej Conflict Intelligence Team (CIT), opublikował w piątek zdjęcia tablic na swoim Twitterze.
Tablice - zdaniem Lewijewa - będą służyć do umieszczania fotografii żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Na pierwszym zdjęciu widać tablicę o szarym tle, przypominającym kłęby dymu. Napis na niej głosi: „Oni zdradzili swych towarzyszy, uciekając z pola boju”, pod spodem widnieje 15 pustych pól. Na tej tablicy - według dziennikarza - „będą wisieć portrety tych, którzy odmawiają pójścia na wojnę przeciwko Ukrainie”.
Na drugim zdjęciu jest tablica z napisem: „Oni bohatersko wykonują zadania, broniąc swej ojczyzny”. Tu również przewidziano 15 pól, prawdopodobnie na zdjęcia. Tablicę wykonano w kolorze czerwonym, jest na niej pięcioramienna gwiazda - symbol sił zbrojnych Rosji - i wizerunek żołnierza w wyposażeniu bojowym.
Lewijew nie podał, w jakim obozie ustawiono tablice. Na obu zdjęciach widać za tablicami duże brezentowe namioty.
Informacja pojawiła się w czasie, gdy oceny ukraińskie, brytyjskie i amerykańskie mówią o niskim morale żołnierzy rosyjskich biorących udział w inwazji na Ukrainę.
Conflict Intelligence Team (CIT) to założona w 2014 roku grupa opozycyjnych rosyjskich dziennikarzy i blogerów. Grupa ta opisuje aktywność wojskową Rosji, opierając się na informacjach z otwartych źródeł
18:00. Celem rosyjskich ataków na Kijów były fabryki zbrojeniowe
Celem niektórych ostatnich rosyjskich ataków na Kijów były zakłady zbrojeniowe, Rosjanie chcieli w ten sposób osłabić możliwości ukraińskiej armii do wzmocnienia i uzupełnienia swojego arsenału - powiedział w piątek wysoki rangą urzędnik Pentagonu, cytowany przez agencję Reutera.
Uważamy, że cześć ataków na Kijów była wymierzona w zdolności produkcyjne przemysłu zbrojeniowego (…) Wiem, że pojawiają się informacje o tym, że część uderzeń trafiło w dzielnice mieszkaniowe. Nie mamy powodów, by w to wątpić, ale (…) nie mamy stuprocentowej pewności, że one (ataki) były wymierzone w tereny mieszkaniowe
— powiedział urzędnik.
Dodał, że te ataki były częścią wysiłków sił rosyjskich, zmierzających do zakłócenia ukraińskich możliwości do „uzupełniania własnych zapasów i wzmacniania się”.
Przedstawiciel Pentagonu przekazał również, że wojska rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę do tej pory 1950 pocisków rakietowych. Obecnie większość ładunków, które są zrzucane na oblężony Mariupol to tzw. głupia, niewyposażona w systemy kierowania amunicja. To pokazuje, że Rosja wciąż może mieć problem z uzupełnieniem arsenału precyzyjnej amunicji - zauważył.
Urzędnik poinformował również, że zakończyło się już szkolenie dwóch, ok. 50-osobowych grup żołnierzy ukraińskich, z posługiwania się systemami artyleryjskimi przekazywanymi przez USA Ukrainie. Instruktaż odbył się poza terytorium Ukrainy, teraz przeszkoleni żołnierze mają wrócić do kraju, by przekazywać zdobytą wiedzę kolegom - dodał przedstawiciel Pentagonu.
W czwartek siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Kijów. Jeden z pocisków trafił w budynek mieszkalny w dzielnicy szewczenkowskiej w centrum Kijowa. Informowano o co najmniej 10 rannych.
W piątek w gruzach budynku odnaleziono ciało jednej śmiertelnej ofiary ataku - przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko. Ukraińska redakcja Radia Swoboda (Radia Wolna Europa) poinformowała, że była nią dziennikarka stacji Wira Hyrycz. Do ataku w Kijowie doszło w trakcie wizyty w ukraińskiej stolicy sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.
Rosja przeprowadziła również w czwartek ataki rakietowe m.in. na Odessę. Według urzędnika Pentagonu, celem tych uderzeń było prawdopodobnie zaangażowanie obrony miasta i uniemożliwienie znajdującym się tam oddziałom wzmocnienia sił ukraińskich w Donbasie.
17:15. Policja: wojskowi rosyjscy zastrzelili medyka wojskowego; mężczyzna był torturowany
Policja ukraińska w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju podała w piątek, że wojskowi rosyjscy torturowali i zastrzelili mieszkańca tego regionu, który wcześniej był medykiem wojskowym w oddziałach ukraińskich walczących w Donbasie przeciw separatystom.
17:05. Wywiad: w nocy doszło do strzelaniny między żołnierzami z Buriacji i Czeczenii; pokłócili się o łupy
W nocy z czwartku na piątek doszło do strzelaniny między żołnierzami Federacji Rosyjskiej pochodzącymi z Buriacji i Czeczenii, którzy pokłócili się o podział łupów - ustalił ukraiński wywiad wojskowy (HUR) i zrelacjonował zdarzenie na Facebooku. Dokładna liczba zabitych i rannych nie jest obecnie znana.
16:25. Zginął 22-letni były amerykański żołnierz piechoty morskiej
Willy Joseph Cancel, były żołnierz piechoty morskiej USA, walczący na Ukrainie przeciwko Rosjanom jako ochotnik, zginął w poniedziałek w trakcie działań wojennych - poinformowała w piątek jego rodzina. To pierwszy Amerykanin poległy w trakcie wojny Rosji z Ukrainą.
Rebecca Cabrera, matka żołnierza, powiedziała stacji CNN, że jej 22-letni syn w USA pracował jako strażnik więzienny w Tennessee. Na krótko przed rosyjską inwazją podpisał kontrakt z prywatną firmą paramilitarną i wyjechał na Ukrainę w połowie marca.
Chciał wyjechać tam, bo wierzył w to, o co walczy Ukraina. Chciał być jej częścią, chciał tam powstrzymać zagrożenie, żeby ono nie przyszło tutaj i żeby nasi amerykańscy żołnierze nie musieliby być w to zaangażowani
— powiedziała Cabrera.
Nie znaleźli jeszcze jego ciała - dodała matka żołnierza - Szukają, ale inni żołnierze, którzy byli z nim, prawdopodobnie też zostali zabici. Chcielibyśmy, żeby do nas wrócił.
Waszyngton oficjalnie nie potwierdził tych doniesień. W piątek Departament Stanu USA poinformował jedynie, że „ściśle monitoruje sytuację”.
Ze względu na kwestie prywatności nie udzielamy komentarzy. Jeszcze raz powtarzamy, że obywatele USA nie powinni podróżować na Ukrainę z powodu aktywnego konfliktu zbrojnego i szczególnego zainteresowania nimi ze strony rosyjskich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa
— oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby.
Wdowa po żołnierzu, Brittany Cancel, powiedziała Fox News, że jej mąż osierocił 7-miesięcznego syna, ale widzi w nim bohatera.
Mój mąż zginął na Ukrainie – dodała. - Pojechał tam, chcąc pomóc ludziom, zawsze czuł, że to jego główna misja w życiu.
16:10. Ukraiński dron niszczy dwa rosyjskie czołgi
16:05. Władze Odessy: od 1 maja wieczorem - wydłużona godzina policyjna
W Odessie, trzecim co do wielkości mieście Ukrainy, od 1 maja wieczorem rozpocznie się godzina policyjna, która trwać będzie do rana we wtorek 3 maja - poinformowały w piątek władze regionu. Oznacza to przedłużenie godziny policyjnej na dzień i noc 2 maja.
Na terenie Odessy wprowadzona zostaje godzina policyjna od godz. 22 w dniu 1 maja 2022 roku do godz. 5 w dniu 3 maja 2022 roku
— głosi komunikat opublikowany przez władze regionu na Facebooku. W tym czasie nie wolno przebywać na ulicach i w innych miejscach publicznych bez specjalnego zezwolenia.
W pozostałych miejscowościach obwodu odeskiego godzina policyjna będzie obowiązywać bez zmian, od godz. 22 do godz. 5 dnia następnego.
Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej ocenia, że zagrożenie ostrzałami rakietowymi w obwodzie odeskim pozostaje wysokie. Jako prawdopodobne armia ocenia także ataki lotnicze.
Jednocześnie, jak przypomina portal Ukrainska Prawda, 2 maja minie ósma rocznica tragedii z 2014 roku, gdy w Odessie doszło do starć między zwolennikami i przeciwnikami prozachodniej rewolucji na Ukrainie. W wyniku tamtych wydarzeń zginęło 48 osób.
15:50. Śmigłowiec rosyjski ostrzelał terytorium obwodu sumskiego
Ukraińska straż graniczna poinformowała w piątek, że śmigłowiec rosyjski ostrzelał pociskami niekierowanymi terytorium obwodu sumskiego. Nikt nie ucierpiał. To kolejny tego dnia ostrzał rosyjski w obwodzie sumskim, skąd wcześniej wojska rosyjskie musiały się wycofać.
W komunikacie służb granicznych, cytowanym przez portal Interfax-Ukraina, podano, że ostrzał nastąpił w piątek po południu, na odcinku oddziału służb granicznych „Junakiwka”.
Wcześniej w piątek wojska rosyjskie wystrzeliły z terenu Rosji ponad 30 pocisków moździerzowych na obwód sumski, leżący na północy Ukrainy i graniczący z obwodami Rosji: kurskim, briańskim i biełgorodzkim.
Do podobnych ataków doszło w ostatnich dniach na terenie obwodu czernihowskiego.
Ukraińskie służby graniczne zabroniły w piątek mieszkańcom obwodów sumskiego i czernihowskiego zbliżania się do granicy - poza terenami zamieszkanymi - bliżej niż na 1 km w ciągu dnia i 20 km w nocy. Nie będzie tam można wykonywać żadnych prac, wchodzić do lasu, wjeżdżać w celach wypoczynkowych. Wszelkie prace powinny być wcześniej uzgadniane ze służbami granicznymi.
Pod koniec marca i na początku kwietnia wojska rosyjskie pod naciskiem sił ukraińskich wycofały się z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego na północy kraju. Mimo to sporadycznie dochodzi tam do ostrzałów z terytorium Rosji.
14:50. Sekretarz rady bezpieczeństwa: już wkrótce Rosjanie odczują na własnej skórze działanie nowej broni
Już w najbliższej przyszłości rosyjscy okupanci na własnej skórze odczują nową broń, którą Ukraina otrzymuje od sojuszników w tym USA - ocenił w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla Radio Swoboda.
(Nowa broń) na pewno zmieni położenie stron. Musimy jednak rozumieć, że nie stanie się to tak szybko, jak byśmy chcieli
— zastrzegł Daniłow.
Podkreślił, że kwestia dostaw ciężkiego uzbrojenia dla jego kraju „ruszyła z miejsca”.
Jeśli 2-3 tygodnie temu każdego dnia prosiliśmy +Dajcie nam ciężką broń+, to dzisiaj ten problem został już rozwiązany
— dodał sekretarz RBNiO i obiecał, że Rosjanie niedługo „odczują to na własnej skórze”.
14:34. Ukraińcy wyzwolili miejscowość w obwodzie charkowskim
Siły ukraińskie wyzwoliły miejscowość Ruska Łozowa w obwodzie charkowskim – poinformował w piątek w Telegramie ukraiński wywiad wojskowy.
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony (HUR) przytacza w komunikacie doniesienia dziennikarza Denysa Kazanskiego.
To strategicznie ważna miejscowość na trasie Charków-Biełgorod(Rosja). Właśnie stąd przeciwnik prowadził w czasie okupacji ostrzał infrastruktury cywilnej i osiedli mieszkaniowych Charkowa
13:25. Rosjanie ostrzelali tereny przy granicy w obwodzie sumskim
29 kwietnia rano wróg ostrzelał tereny przygraniczne w obwodzie sumskim z terytorium Rosji – poinformowała w piątek ukraińska straż graniczna.
Funkcjonariusze straży granicznej poinformowali o ponad 30 pociskach moździerzowych wystrzelonych na terytorium Ukrainy z okolic rosyjskiej wsi Gorodiszcze.
Pod koniec marca i na początku kwietnia wojska rosyjskie pod naciskiem sił ukraińskich wycofały się z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego na północy kraju. Mimo to sporadycznie dochodzi tam do ostrzałów z terytorium Rosji.
W czwartek strona ukraińska informowała o dwóch ostrzałach w obwodzie czernihowskim.
13:20. Władze Mariupola: siły rosyjskie mogą przygotowywać kolejny szturm na Azowstal
Rosyjskie wojska mogą się przygotowywać do kolejnego szturmu kompleksu Azowstal – wynika z informacji ukraińskiej administracji Mariupola. Tymczasem wspierani przez Rosję separatyści przygotowują się do zarządzania zdobytą częścią miasta.
Okupanci ponownie odizolowali plac w dzielnicy Liwobereżny od Parku Wesełka. Powodem może być kolejna próba szturmu na Azowstal albo walki uliczne
— przekazał doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko. Park Wesełka leży na północ od kompleksu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim bastionem ukraińskich obrońców Mariupola.
Andruszczenko zwrócił także uwagę na rosyjskie próby wprowadzenia swojej administracji w okupowanej części miasta. Urzędnicy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej próbują „znacjonalizować” ukraińską własność, w tym port, podkreślił. Wyznaczone przez Moskwę separatystyczne władze oznajmiły w czwartek, że port jest obecnie oczyszczany i trwają w nim prace rekonstrukcyjne – podaje stacja CNN. Ma on być w pełni funkcjonalny w maju.
Rosjanie, wbrew protestom, przeprowadzają w mieście spis budynków, a władze Donieckiej Republiki Ludowej wydały pierwszy certyfikat urodzenia „kradnąc obywatelstwo” ukraińskiemu dziecku - dodał Andruszczenko, nazywając separatystyczną republikę „terrorystycznym państwem satelickim”.
W ostatnich dniach trwają rosyjskie ataki na mariupolski kombinat metalurgiczny Azowstal. W podziemiach zbudowanego w 1933 roku kompleksu ukrywa się około 1000 cywilów i nieznana liczba ukraińskich żołnierzy.
W piątek w południe trwał intensywny ostrzał kompleksu – powiedział portalowi Hromadske zastępca dowódcy broniącego go pułku Azow Swiatosław Pałamar. Jak dodał, nie posiada informacji o możliwej ewakuacji cywilów z terenu kombinatu. W czwartek Pałamar wzywał do przewiezienia ich w bezpieczne miejsce na terytorium Ukrainy, a następnie ewakuacji obleganego ukraińskiego garnizonu przez kraj trzeci.
13:00. W okupowanym Melitopolu Rosjanie masowo wyłapują mężczyzn w wieku poborowym
Rosjanie wyłapują w Melitopolu wszystkich mężczyzn w wieku poborowym – poinformował ukraiński mer tego okupowanego przez Rosjan miasta w obwodzie zaporoskim.
Jeszcze dwa tygodnie temu zaczęli proponować mężczyznom wstąpienie do armii rosyjskiej, a teraz już wyłapują na posterunkach i wywożą w nieznanym kierunku
— powiedział Iwan Fedorow na antenie telewizji ukraińskiej. Cytuje go portal Hromadske.
Jego zdaniem niebezpiecznie jest nie tylko na posterunkach, ale w całym mieście i jego okolicach.
Według urzędnika ludzie ci, przetrzymywani przez Rosjan w piwnicach, mogą zostać wykorzystani do wymiany albo jako „mięso armatnie” podczas wojny.
12:41. Systemy S-300 już na uzbrojeniu armii ukraińskiej
Ukraińska armia otrzymała już systemy obrony powietrznej S-300, przekazane przez państwa partnerskie - oświadczyło w piątek na Facebooku dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Kompleksy rakietowe znalazły się już na uzbrojeniu armii i bronią naszego nieba na południu kraju - przekazano w komunikacie.
System S-300 może zwalczać wrogie samoloty oraz pociski manewrujące i balistyczne znajdujące się w odległości 5-150 km. Nie ma przy tym znaczenia, na jakiej wysokości przelatuje cel - 10 metrów czy 27 km
— wyjaśniono w oświadczeniu ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/3xy7rtu8).
To dopiero początek. Będzie ciąg dalszy
— zadeklarowało dowództwo.
8 kwietnia premier Słowacji Eduard Heger potwierdził dostarczenie Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Minister obrony tego kraju Jaroslav Naď zapowiedział wówczas, że w zamian za przekazane rządowi w Kijowie S-300, na Słowację przyjedzie bateria systemu Patriot ze Stanów Zjednoczonych.
Oprócz moblinych wyrzutni rakietowych zestaw S-300 składa się z radarów i punktu dowodzenia. Może być gotowy do użycia w ciągu pięciu minut.
12:36. Dziennikarka Radia Swoboda śmiertelną ofiarą ataku rakietowego
Dziennikarka i producentka ukraińskiej redakcji Radia Swoboda (Radio Wolna Europa) Wira Hyrycz zginęła w wyniku czwartkowego ataku rakietowego Rosjan na budynek mieszkalny w Kijowie. Ciało dziennikarki wydobyto spod gruzów w piątek.
Informację o śmierci swojej pracownicy potwierdziła kijowska redakcja Radia Swoboda.
Rosjanie przeprowadzili w czwartek wieczorem atak rakietowy na Kijów. Rakieta trafiła w budynek mieszkalny w dzielnicy szewczenkowskiej w centrum Kijowa.
Ciało Hyrycz, jedynej, jak dotąd, ofiary śmiertelnej tego ataku, wydobyto spod gruzów w piątek rano. Wcześniej władze miasta informowały o dziesięciu rannych osobach.
Do ataku w Kijowie doszło w trakcie wizyty w ukraińskiej stolicy sekretarza generalnego ONZ i premiera Bułgarii.
24 kwietnia Instytut Informacji Masowej, który zajmuje się monitoringiem sytuacji mediów na Ukrainie, poinformował, że od początku wojny zginęło 21 dziennikarzy, w tym siedmioro – podczas wykonywania pracy. Jeszcze dziewięć osób zostało rannych. Między innymi 24 marca rakieta rosyjska zabiła w Kijowie rosyjską dziennikarkę mediów niezależnych Oksanę Baulinę.
11:25. W wyniku czwartkowego ataku rakietowego na Fastów dwie osoby ranne
Dwie osoby zostały ranne, uszkodzono obiekty infrastruktury w wyniku czwartkowego ataku rakietowego pod Fastowem – poinformowała policja obwodu kijowskiego.
28 kwietnia okupanci przeprowadzili dwa ataki rakietowe na terenie hromady (gminy) Fastów. W wyniku wybuchu uszkodzone zostały obiekty infrastruktury; wybuchł pożar. Dwa domy zostały zburzone, dziesięć – uszkodzonych. Dwie ranne osoby trafiły do szpitala
— podano w komunikacie policji.
11:00. Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku czwartkowego ostrzału Kijowa
Pod gruzami budynku mieszkalnego w Kijowie, zniszczonego w czwartek w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego, znaleziono zwłoki - przekazał w piątek na Telegramie mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. W tym samym dniu policja obwodu kijowskiego poinformowała, że w regionie potwierdzono już śmierć 1187 osób zamordowanych przez Rosjan.
W dzielnicy szewczenkowskiej w Kijowie, gdzie doszło do ataku, trwa akcja służb ratunkowych. Pod gruzami ostrzelanego budynku znaleziono ciało zabitej osoby
— napisał Kliczko.
Informacje dotyczące ofiar rosyjskiej agresji w stołecznym regionie przekazał komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Tylko wczoraj odnaleźliśmy 26 ciał. Ponadto około 200 osób jest uważanych za zaginione
— oświadczył Niebytow podczas piątkowej konferencji prasowej.
Ciała większości zabitych – prawie tysiąc - znaleziono w rejonie buczańskim.
Chcę podkreślić, że 50-70 proc. zmarło na skutek ran postrzałowych
— dodał szef regionalnej policji w czwartek, gdy poinformowano o 1150 ofiarach w obwodzie kijowskim.
10:35. Rosja straciła już około 23 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 23 tys. żołnierzy, a także 986 czołgów, 2418 pojazdów opancerzonych, 189 samolotów i 155 śmigłowców – ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu minionej doby Rosja straciła około 200 żołnierzy, 29 pojazdów opancerzonych, 16 czołgów, siedem samochodów, cztery systemy artyleryjskie, jeden system przeciwlotniczy, dwa samoloty i 14 dronów – zaznaczono w zestawieniu.
Od 24 lutego do 29 kwietnia wojska rosyjskie straciły łącznie 435 systemów artyleryjskich, 151 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 73 systemy przeciwlotnicze, 1695 samochodów, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 229 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu – napisano.
10:30. Rzeczniczka praw człowieka: studenci są zmuszani do oddawania krwi dla rosyjskich żołnierzy
Na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego studenci są masowo zmuszani do oddawania krwi dla rannych rosyjskich żołnierzy - poinformowała w piątek w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
10:10. W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska ostrzelały siedem regionów Ukrainy
Siedem regionów Ukrainy ucierpiało w nocy z czwartku na piątek w wyniku rosyjskich ostrzałów - przekazał w piątek rano portal Hromadske za władzami ukraińskich obwodów. Oprócz terenów, na których toczy się wojna z Rosją, wróg zaatakował także cele w obwodach kijowskim i chmielnickim.
W stołecznym regionie odnotowano ataki na miasto Fastów nieopodal Kijowa. Wybuchł pożar, dwie osoby zostały ranne. Z kolei w obwodzie chmielnickim miał miejsce ostrzał rakietowy jednego z obiektów w rejonie (powiecie) szepetowskim. Według informacji serwisu Hromadske nikt nie ucierpiał.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w regionach ługańskim i donieckim, gdzie zaatakowano m.in. Siewierodonieck, Lisiczańsk, Hiske, Kramatorsk i oblężony od blisko dwóch miesięcy Mariupol nad Morzem Azowskim. Rosyjskie wojska wykorzystują m.in. wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe i moździerze, trwają też ostrzały z powietrza. Ucierpiały budynki mieszkalne i obiekty użytkowe - przekazano w komunikacie.
Trudna sytuacja panuje w obwodzie chersońskim na południu kraju, gdzie najeźdźcy, próbując opanować kolejne miejscowości, uciekają się do gróźb wobec miejscowej ludności i uprowadzają mieszkańców.
W nocy z czwartku na piątek ostrzelano również Charków, obyło się bez ofiar. Wcześniej odnotowano ataki (m.in. z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad) w miejscowościach Pokotoliwka, Chroły i Kotliary w obwodzie charkowskim, a także w Wełykiej Kostromce i Marjanskim w regionie dniepropietrowskim. Brak doniesień o zabitych i rannych.
10:00. W Kijowie od początku wojny ponad 100 zabitych i 435 rannych; miasto wciąż „na celowniku Rosji”
Kijów wciąż jest na celowniku Rosjan – przestrzegł mer stolicy Witalij Kliczko, a władze obwodu zaapelowały do kobiet z dziećmi i ludzi starszych, by na razie nie wracali do miasta. Od początku wojny zginęło w Kijowie ponad sto osób, a 435 zostało rannych.
W ciągu dwóch miesięcy barbarzyńskiej inwazji w Kijowie rannych zostało 435 osób, a ponad 100, w tym czworo dzieci – zginęło
— napisał Kliczko w piątek w Telegramie.
Kijów ciągle znajduje się na celowniku wroga. Wczorajszy atak, rakiety w domy cywilów, to dowód. Ratownicy wciąż usuwają gruzy w budynku mieszkalnym w dzielnicy szewczenkowskiej
— dodał Kliczko.
Hospitalizacji wymagały cztery osoby. W sumie, jak podano wcześniej, rannych było dziesięć osób. Pięć osób uratowano ze zniszczonego budynku.
Władze obwodowe zaapelowały w piątek do studentów, kobiet z dziećmi i ludzi starszych, by na razie nie wracali do stolicy. Kijów stopniowo powraca do normalnego funkcjonowania, ale jak zaznaczono, ciągle jest zagrożony atakami rakietowymi.
Bezpośredniego ryzyka zajęcia stolicy obecnie nie ma, ale zagrożenie nie minęło, co potwierdza wczorajszy atak rakietowy
— wskazano w komunikacie administracji obwodowej w Telegramie.
Biorąc pod uwagę niedawne pożary w magazynach paliwa i wybuchy w magazynach amunicji w Rosji oraz retorykę putinowskich propagandystów, można powiedzieć, że takie zagrożenie (atakami rakietowymi) wzrosło
— napisano.
Do ataku rakietowego na Kijów w piątek doszło w trakcie wizyty sekretarza generalnego ONZ i premiera Bułgarii.
09:50. Rosjanie wymuszają na sklepikarzach sprzedaż rosyjskich towarów i płacenie w rublach
Rosyjscy żołnierze kontrolujący obwód zaporoski wymuszają na miejscowych sklepikarzach, żeby przestali sprzedawać ukraińskie towary i przeszli z hrywien na ruble – podaje w piątek Ukrinform.
09:40. Rosjanie schwytali na Ukrainie dwóch brytyjskich wolontariuszy
Dwóch obywateli brytyjskich, cywilów pracujących jako wolontariusze zajmujący się pomocą humanitarną na Ukrainie, miało zostać schwytanych przez siły rosyjskie - podała w piątek stacja Sky News.
Presidium Network, brytyjska organizacja pozarządowa, twierdzi, że dwaj mężczyźni zostali schwytani w poniedziałek przez siły rosyjskie w punkcie kontrolnym na południe od miasta Zaporoże. Jak podaje Sky News, brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych pilnie poszukuje dodatkowych informacji w związku z tymi doniesieniami.
Pojawiły się one dzień po tym, jak podano, że w walkach na Ukrainie zginął obywatel brytyjski, 36-letni weteran brytyjskiej armii Scott Sibley, a drugi Brytyjczyk zaginął. Od kilkunastu dni w rosyjskich rękach znajduje się też dwóch Brytyjczyków, którzy walczyli w Mariupolu w regularnych siłach zbrojnych Ukrainy, Aiden Aslin i Shaun Pinner.
09:25. Urzędnik Pentagonu: Rosja wystrzeliła na Ukrainę 1900 rakiet, ma tam 92 batalionowe grupy taktyczne
Od początku inwazji rosyjskie wojsko wystrzeliło na terytorium Ukrainy ponad 1900 rakiet, a obecnie w tym kraju znajdują się 92 rosyjskie batalionowe grupy taktyczne, o siedem więcej niż w ubiegłym tygodniu – podała w czwartek stacja CNN, cytując wysokiej rangi urzędnika Pentagonu.
Siły rosyjskie robią pewne postępy na wschód i południe od miasta Izium w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, ale wciąż napotykają tam opór wojsk ukraińskich; ich postęp w Donbasie spowalniają kłopoty z zaopatrzeniem – przekazało to źródło, zastrzegając sobie anonimowość.
Rosyjskie wojsko wciąż mierzy się również z „problemami z morale i spójnością”, szczególnie, że batalionowe grupy taktyczne kierowane z powrotem do walki w Donbasie są uzupełniane poborowymi – podała CNN, powołując się na wysokiej rangi urzędnika amerykańskiego ministerstwa obrony.
Są wstępne oznaki, że choć poborowi zaczynają z wysokim morale, ponieważ byli karmieni rosyjską propagandą, to morale szybko słabnie, gdy są wysyłani do walki i mierzą się z ukraińskim oporem
— powiedział dziennikarzom ten urzędnik.
Według źródła w Pentagonie Rosja ma teraz na Ukrainie 92 batalionowe grupy taktyczne, o siedem więcej niż w ubiegłym tygodniu. Urzędnik zaznaczył jednak, że to wciąż znacznie mniej niż w początkowej fazie wojny, gdy było ich 125 – podał dziennik „New York Times”, zaznaczając, że jedna taka grupa liczy około 700-1000 żołnierzy.
Reszta z tych 125 batalionowych grup taktycznych z początku inwazji została prawdopodobnie zniszczona, a według szacunków brytyjskich i amerykańskich urzędników na wojnie zginęło już ponad 15 tys. rosyjskich żołnierzy – podał „NYT”.
09:23. Prokuratura ma informacje o 219 dzieciach zabitych przez Rosjan, lecz nie są to pełne dane
219 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku działań rosyjskich wojsk, 398 zostało rannych – poinformowało biuro prokuratora generalnego. Dane nie są pełne, ponieważ ukraińskie władze nie mają dostępu do wielu regionów okupowanych i objętych walkami.
W piątkowym raporcie prokuratorskim ujęto m.in. dwójkę dzieci, które zginęły jeszcze w marcu we wsi Krasne w obwodzie czernihowskim. Samochód, w którym się znajdowały, najechał na minę. Jedno z dzieci miało dwa lata, drugie – 14.
Rosjanie zniszczyli na Ukrainie 1556 placówek oświatowych, w tym 102 – całkowicie.
08:57. Niewielkie zdobycze terytorialne Rosji w bitwie o Donbas
W bitwie o Donbas, która jest kluczowa dla celów Rosji, zdobycze terytorialne jej wojsk są ograniczone i osiągane przy znacznych kosztach - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
Bitwa o Donbas pozostaje głównym celem strategicznym Rosji, aby mogła osiągnąć ona swój deklarowany cel, jakim jest zapewnienie sobie kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim. W tych obwodach walki były szczególnie ciężkie w okolicach Lisiczańska i Siewierodoniecka, z próbą posuwania się na południe z Iziumu w kierunku Słowiańska. Ze względu na silny opór ukraiński, rosyjskie zdobycze terytorialne są ograniczone i osiągane przy znacznych kosztach dla sił rosyjskich
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
08:40. Rząd chce w piątek ewakuować cywilów z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu
Ukraiński rząd zamierza przeprowadzić w piątek akcję ewakuacyjną cywilów ukrywających się przed rosyjskimi wojskami w zakładach Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim - poinformowało biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Ataki Rosjan są wciąż odpierane przez ukraińskie wojsko broniące Azowstalu.
Szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko przekazał w czwartek, że Rosjanie nie pozwalają na ewakuację z zakładów rannych ukraińskich żołnierzy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że cywile mogą opuścić Azowstal, jednak wpierw ukraińscy żołnierze muszą się poddać. Pieskow nie widzi pola do dalszych negocjacji.
Na terenie fabryki Azowstal prawdopodobnie wciąż ukrywa się około tysiąca mieszkańców Mariupola. W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.
08:16. Pożar w bazie paliwowej Rosjan w Doniecku
W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania przedstawiające pożar w bazie paliwowej Rosjan w Doniecku.
08:15. W obwodzie ługańskim trwają walki o Orichowe, Rosjanie ostrzeliwują miasta i obiekty cywilne
W obwodzie ługańskim toczą się zacięte walki o miejscowość Orichowe niedaleko Popasnej; przeciwnik stale ostrzeliwuje miasta obwodu, atakując infrastrukturę cywilną – poinformował w piątek rano szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.
Przeciwnik niejednokrotnie próbował szturmować pozycje ukraińskie w rejonie miejscowości Orichowe i Switliczne. Nasi żołnierze dają odpór
— napisał Hajdaj, dodając, że Rosjanie prowadzą tam ostrzał „z wszelkiego dostępnego uzbrojenia”, niszcząc domy i infrastrukturę. Nie ma wody, światła i gazu.
Urzędnik podał, że Rosjanie 10-krotnie ostrzeliwali miasta w obwodzie ługańskim, w tym Siewierodonieck, Lisiczańsk, Hirske, Prywilla, Popasną.
07:53. Około 100 obrońców Azowstalu ucierpiało w wyniku rosyjskiego ostrzału, co najmniej jedna osoba nie żyje
W wyniku ostatnich rosyjskich ostrzałów zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu zginął co najmniej jeden ukraiński żołnierz, a około 100 wojskowych, którzy już wcześniej byli ranni, odniosło kolejne obrażenia - przekazały w nocy z czwartku na piątek źródła w pułku Azow, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
Ostrzeliwano szpital polowy na terenie fabryki Azowstal. Uszkodzono salę operacyjną, ponad 500 lekarzy i pacjentów zostało tam uwięzionych (bez możliwości wyjścia - PAP). (…) Ranni, znajdujący się w częściowo zniszczonym schronie, nie mogli ugasić pożaru, który wybuchł w wyniku rosyjskiego ataku. Pod gruzami zginął co najmniej jeden ranny żołnierz
— relacjonował wojskowy z pułku Azow, formacji walczącej w kombinacie Azowstal.
Nie wiemy, jak w takich warunkach mamy dalej chronić obrońców naszego kraju. Wzywamy cały świat do reakcji na te rażące naruszenia konwencji genewskich. Pomóżcie nam uratować tych, którzy ratują Ukrainę
— zaapelował żołnierz.
07:40. Już 10 rannych po ataku rakietowym na Kijów w czasie wizyty sekretarza generalnego ONZ
Do 10 wzrosła liczba rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów w czasie wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa – podała w piątek agencja Ukrinform. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba określił ten atak jako „potworny akt barbarzyństwa”.
Rosja uderzyła w Kijów rakietami podczas wizyty sekretarza generalnego NATO Antonio Guterresa i premiera Bułgarii Kiriła Petkowa
— napisał Kułeba na Twitterze.
Poprzez ten potworny akt barbarzyństwa Rosja po raz kolejny demonstruje swój stosunek do Ukrainy, Europy i świata
— podkreślił szef MSW. W wyniku rosyjskiego ataku częściowo zniszczony został 25-piętrowy blok mieszkalny, a 10 osób odniosło obrażenia – podał Ukrinform, cytując wstępne ustalenia. Wcześniej informowano o sześciu rannych.
Rakieta trafiła w niższe piętra budynku mieszkalnego. Ratownicy i medycy pracują na miejscu
— napisał w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko. Portal Ukraińska Prawda opublikował zdjęcia zniszczonego budynku.
W czwartek wieczorem w Kijowie zagrzmiały dwa głośne wybuchy, a Kliczko poinformował, że dwie rakiety trafiły w dzielnicę szewczenkowską w centrum stolicy
07:23. Sztab: Rosjanie ostrzeliwują pozycje ukraińskie w Donbasie, kradną zboże rolnikom
Rosjanie ostrzeliwują pozycje ukraińskie w Donbasie, blokują Azowstal w Mariupolu, kradną zboże na okupowanych terenach w obwodzie zaporoskim – informuje w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii.
Pod Charkowem Rosjanie koncentrują się na utrzymaniu zajętych rubieży i ostrzeliwują pozycje sił zbrojnych Ukrainy.
Na kierunku iziumskim Rosjanie nie prowadzili aktywnych działań ofensywnych, skupiając się na zwiadzie i ustalaniu pozycji obronnych sił ukraińskich i ich ostrzale z artylerii.
Na południowym wschodzie i południu wzdłuż całej linii styczności przeciwnik ostrzeliwał z artylerii, moździerzy i systemów rakietowych pozycje ukraińskie, by uniemożliwić im przegrupowanie.
Trwa blokada sił ukraińskich na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu.
W komunikacie sztabu podkreślono, że na okupowanych terytoriach Rosjanie zatrzymują mieszkańców i blokują transporty humanitarne, a także – kradną zboże rolnikom. M.in. 60 ton zboża i ciężarówkę odebrano rolnikom w obwodzie zaporoskim.
W Donbasie siły ukraińskie odparły dziewięć ataków wroga, niszcząc sześć czołgów, zestaw artyleryjski, 12 pojazdów opancerzonych.
Siły ukraińskie zestrzeliły w ciągu minionej doby jeden samolot, pięć rakiet manewrujących i dziewięć bezzałogowców.
06:52. Obwód charkowski: Rosjanie zabili 5 cywilów i ranili 11 w ciągu jednej doby
W obwodzie charkowskim w ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie zabili 5 cywilów i ranili 11 innych poinformował w piątek w Telegramie szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow.
Ołeh Synegubow napisał w Telegramie: „Nieprzyjaciel 11 razy podczas dnia strzelał z artylerii w Charków. Dziś ostrzelano dzielnice: Kijowska i Niemyszlany. Zginęło 2 cywilów, a 4 mieszkańców Charkowa zostało rannych.
Kontynuowano również ostrzał osad obwodu charkowskiego. W Chrołach - 1 ranny, w Kotlarach - 1 ranny, 1 osoba zginęła. W Pokotyliwce - 5 rannych i 2 zabitych ”.
Okupanci podjęli kolejną próbę natarcia z Izyum w kierunku Brażkiwki, Dowczenki i Wielka Komyszuwacha. Ponieśli jednak ciężkie straty i zostali zmuszeni do odwrotu. Nasi obrońcy bohatersko walczą. Wróg ponosi wielkie straty.
06:51. Reznikow: To zamach na Guterresa i światowe bezpieczeństwo
Uderzenia rakietowe wojsk rosyjskich na Kijów podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa są zamachem na niego i światowe bezpieczeństwo napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Podczas gdy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przebywa z wizytą w Kijowie, stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, Rosja, przeprowadza ataki rakietowe na miasto. To atak na bezpieczeństwo Sekretarza Generalnego i bezpieczeństwo światowe!
— napisał Reznikow.
06:50. MAEA bada czy rosyjski pocisk przeleciał nad elektrownią jądrową
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w czwartek, że bada ukraiński raport o pocisku , który przeleciał bezpośrednio nad elektrownią jądrową, dodając, że byłoby to „niezwykle poważne”, gdyby było prawdziwe.
Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi powiedział, że Kijów oficjalnie poinformował go w czwartek, że 16 kwietnia pocisk przeleciał nad elektrownią na południu Ukrainy. Elektrownia znajduje się w pobliżu miasta Jużnoukrajinśk, około 350 km na południe od Kijowa.
Gdyby taki pocisk zabłądził, mógłby mieć poważny wpływ na fizyczną integralność elektrowni, potencjalnie prowadząc do wypadku jądrowego
— powiedział w oświadczeniu.
Grossi nie powiedział, kto wystrzelił rakietę, ale Kijów wcześniej oskarżył Moskwę o kierowanie rakiet bezpośrednio nad elektrownie jądrowe.
00:00. Zełenski: Broń dla Ukrainy to zbawienie całej Europy
Dostarczenie naszemu krajowi niezbędnej broni teraz, gdy jej potrzebuje, jest zbawieniem nie tylko dla Ukraińców, ale dla całej Europy, powiedział w czwartek podczas wieczornego wystąpienia wideo prezydent Ukrainy, poinformował Ukrinform.
Prezydent podkreślił, że władze robią wszystko, aby pomóc armii i zapewnić wojsku niezbędną broń.
Za każdym razem, gdy kontaktuję się z moimi partnerami, podkreślam, że broń dla Ukrainy w tej chwili, ta o którą prosimy i właśnie teraz, gdy jej potrzebujemy, jest zbawieniem nie tylko dla naszego narodu. To zbawienie dla was wszystkich - dla całej Europy. Jestem wdzięczny tym partnerom, którzy to rozumieją i pomagają przekonać innych
— powiedział prezydent.
Zaznaczył, że w czwartek armia rosyjska kontynuowała ofensywę na wschodniej Ukrainie, a najeźdźcy próbowali posuwać się naprzód w południowych regionach.
Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują najeźdźców. I jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców, którzy utrzymują pozycje
— podkreślił Zełenski.
Zełenski wyraził nadzieję, że Kongres USA szybko zatwierdzi nowy pakiet odpowiedzi na rosyjską agresję, który przewiduje przeznaczenie 33 mld dolarów z inicjatywy Joe Bidena na wsparcie Ukrainy.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/596388-relacja-65-dzien-inwazji-na-ukraine