Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard, dodając, że Niemcy powinny przyspieszyć dostawy broni do Kijowa - informuje w środę niemiecka grupa medialna „Funke Mediengruppe”.
CZYTAJ TAKŻE:
Niemieckie czołgi dla Ukrainy
Nie jestem na miejscu kanclerza Olafa Scholza. Mogę tylko powiedzieć, co ja bym zrobił na jego miejscu: Dostarczyłbym czołgi
— powiedział Nauseda.
Niemcy zapowiedziały we wtorek pierwszą dostawę ciężkiej broni na Ukrainę, aby pomóc jej odeprzeć rosyjskie ataki. Krok ten nastąpił po tygodniach nacisków w kraju i za granicą, by podjąć takie działania.
Niezwykle ważne jest, aby Ukraina otrzymała sprzęt wojskowy, którego potrzebuje teraz. Nie jutro czy pojutrze - wtedy może być za późno
— powiedział litewski przywódca.
Nauseda dodał, że Niemcy zmierzają we właściwym kierunku, ale jeśli chcą być konsekwentne, nie mogą zatrzymać się w połowie drogi.
Prezydent Litwy, państwa członkowskiego NATO, wezwał sojusz do przejścia od nadzoru przestrzeni powietrznej do obrony powietrznej, mówiąc, że wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne są zdolności obrony powietrznej.
W ramach nadzoru przestrzeni powietrznej nasi piloci mogą obecnie jedynie zbierać informacje o naruszeniach przestrzeni powietrznej. Nie ma natomiast rozkazu zestrzelenia wrogich samolotów wojskowych w sytuacji zagrożenia
— powiedział litewski prezydent.
Niemcy chcą egzekwować sankcje nałożone na Rosję
Rząd federalny planuje zmiany prawne w celu lepszego egzekwowania sankcji wobec rosyjskich firm i oligarchów – poinformowała w Berlinie rzeczniczka ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni).
Jak dodała rzeczniczka, w tej sprawie potrzebna jest reforma strukturalna.
Zmiany w prawie dotyczące sankcji wobec rosyjskich firm i oligarchów mają zostać podzielone na dwie części. Pierwszy etap, którego wprowadzenie planowane jest najpóźniej na czerwiec, obejmowałby zmiany przepisów możliwe do natychmiastowego wdrożenia. Druga cześć, zawierająca „trudniejsze zmiany”, ma zostać przeprowadzona później - pisze portal dziennika „Handelsblatt”.
W celu wdrożenia sankcji wobec rosyjskich firm i oligarchów, niemiecki rząd federalny powołał grupę zadaniową, w skład której wchodzą przedstawiciele różnych organów władzy.
Jednak najwyraźniej występują problemy z egzekwowaniem tych sankcji
— komentuje „Handelsblatt” i przypomina, że Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę 24 lutego.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/596187-nauseda-wzywa-scholza-do-dostarczenia-ukrainie-czolgow