Trwa 61. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Rozpoczyna się druga faza wojny - rosyjska ofensywa na wschodzie kraju. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 25 kwietnia 2022 r.
22:09. Ukraińcy odparli sześć rosyjskich ataków
Na kierunkach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły w poniedziałek sześć rosyjskich ataków, zniszczono 40 jednostek sprzętu na ziemi i pięć w powietrzu – poinformował wieczorem na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych, czyli wojsk ukraińskich walczących w Donbasie.
W ciągu doby żołnierze zgrupowania Połączonych Sił Zbrojnych skutecznie odparli sześć ataków przeciwnika
— podano w komunikacie.
Ukraińcy zniszczyli m.in. cztery czołgi, pięć systemów artyleryjskich, 13 jednostek sprzętu pancernego i 15 samochodów. Zestrzelili dwa samoloty i trzy bezzałogowce typu Orłan-10.
20:20. Śmierć przedstawicieli władz okupacyjnych i kolaborantów
W Kreminnej w wyniku wybuchu gazu w merostwie zginęli przedstawiciele władz okupacyjnych i kolaborantów – poinformował szef władz obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
W Kreminnej okupanci wylecieli w powietrze w merostwie podczas swojego zbiegowiska. Nie pilnowali zasad bezpieczeństwa, (…). Wyznaczeni przez orków (Rosjan) na stanowiska zdrajcy, także znajdowali się w pomieszczeniu. Krótko mówiąc: już nie ma komu przeprowadzać narad
— podsumował Hajdaj na Facebooku.
20:19. Ofiary rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim
Cztery osoby cywilne zginęły, a dziewięć odniosło obrażenia w wyniku poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim; ponadto w szpitalu zmarła jedna osoba przewieziona z obwodu ługańskiego – poinformował na Telegramie szef władz regionu donieckiego Pawło Kyryłenko.
Ofiary śmiertelne odnotowano w miejscowościach Łyman (dwie osoby), Marjinka i Jampol.
W Łymanie zginęły dzieci; rosyjskie wojska odebrały życie 9-letniej dziewczynce i 14-letniemu chłopcu
— przekazał Kyryłenko.
19:08. Trzeci masowy grób w okolicach Mariupola
Masowy grób w Starym Krymie ok. 5 km od Mariupola widać na zdjęciach satelitarnych – poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda. To już trzecie takie miejsce odnalezione w pobliżu oblężonego miasta.
Widoczne na zdjęciach satelitarnych nowe masowe groby pojawiły się na terytorium cmentarza w okupowanej przez Rosjan wsi Stary Krym, ok. 5 km od Mariupola – piszą Schemy w poniedziałek.
Pierwsze wykopy pojawiły się 24 marca, już po tym, gdy wieś zajęli Rosjanie. Na zdjęciach satelitarnych Planet mają one ok. 60-70 km długości.
Na zdjęciu z 24 kwietnia widać nowe rowy. Długość całego obszaru masowego pochówku zwiększyła się do ponad 200 m.
19:07. Sztab Generalny: wojska rosyjskie próbują zniszczyć szlaki dostaw pomocy wojskowej
Wojska rosyjskie próbują zniszczyć szlaki dostaw pomocy w uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym od państw-partnerów Ukrainy i w tym celu atakują z powietrza linie kolejowe – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek wieczorem.
Wojska rosyjskie prowadzą uderzenia rakietowo-bombowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej, angażując zwłaszcza bombowce strategiczne, okręty i jednostki podwodne. Próbują zniszczyć szlaki dostaw pomocy wojskowo-technicznej od państw-partnerów. W tym celu koncentrują uderzenia na węzły kolejowe
— głosi komunikat z godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce).
Wcześniej w poniedziałek koleje ukraińskie poinformowały o ostrzelaniu pięciu dworców w centrum i na wschodzie kraju.
W wieczornym komunikacie sztab ocenił również, że wojska rosyjskie „kontynuują wzmacnianie systemu obrony przeciwlotniczej dalekiego zasięgu”. Ma temu służyć - jak dodał sztab - przesuwanie z terytorium Rosji kolejnych systemów rakietowych. Wojska rosyjskie próbują także „utworzyć zapasy amunicji, zasobów materiałowo-technicznych i specjalnego sprzętu inżynieryjnego”.
19:06. Ojciec zabitego dziecka: Mój świat zburzyła rosyjska rakieta
„Mój świat zburzyła rakieta” – powiedział ukraińskiej redakcji BBC Jurij Hłodan, który w prawosławną Wielką Sobotę stracił w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę trzymiesięczną córkę Kirę, żonę i teściową. Mężczyzna wyszedł z domu, by kupić jedzenie, kiedy w blok mieszkalny uderzyła rakieta.
„Byłem przy porodzie, płakałem ze szczęścia, gdy urodziła się nasza córeczka. I teraz jest mi bardzo trudno uświadomić sobie, że mojej córeczki już nie ma. I żony, i teściowej. Cały mój świat, który miałem, przed oczami, po prostu umarł. Został zabity przez rosyjską rakietę. I niestety nie jesteśmy jedyną taką rodziną” – powiedział BBC Hłodan.
Dodał, że chce, by świat dowiedział się o tym, co się wydarzyło.
18.15. Brytyjski minister obrony: Rosja straciła ok. 15 tys. żołnierzy i ponad 2000 pojazdów
Rosja w czasie wojny z Ukrainą straciła do tej pory ok. 15 tys. żołnierzy oraz ponad 2000 pojazdów wojskowych - poinformował brytyjski minister obrony Ben Wallace. Potwierdził też przekazanie Ukrainie pojazdów opancerzonych Stormer.
„Ofensywa, która miała trwać maksymalnie tydzień, trwa już tygodnie”
— mówił Wallace w Izbie Gmin.
Jak przekazał, według brytyjskich ocen, Rosja straciła w wojnie ok. 15 tys. żołnierzy.
„Obok ofiar śmiertelnych są straty w sprzęcie i wiele źródeł sugeruje, że w sumie do tej pory ponad 2000 pojazdów opancerzonych zostało zniszczonych lub zdobytych. Obejmuje to co najmniej 530 czołgów, 530 transporterów opancerzonych i 560 bojowych wozów piechoty. Rosja straciła również ponad 60 helikopterów i myśliwców”
— powiedział.
Wallace potwierdził również, że Wielka Brytania wyśle Ukrainie niewielką liczbę pojazdów opancerzonych Stormer wyposażonych w wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Starstreak, a także, że same pociski Starstreak są już używane przez wojska ukraińskie od trzech tygodni.
O tym, że Wielka Brytania ma zamiar przekazać Ukrainie pojazdy opancerzone Stormer z zainstalowanymi wyrzutniami pocisków Starstreak informował już w zeszłym tygodniu dziennik „The Sun”, a w miniony weekend o pojazdach opancerzonych wspomniał premier Boris Johnson.
„Mogę teraz ogłosić Izbie, że przekażemy niewielką liczbę pojazdów opancerzonych wyposażonych w wyrzutnie tych pocisków przeciwlotniczych”
— powiedział Wallace.
17:35. Rosjanie ostrzelali wieś koło Charkowa, zginęło troje mieszkańców
Troje mieszkańców wsi Bezruky w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęło w ostrzale artyleryjskim wsi, przeprowadzonym przez wojska rosyjskie - poinformował ukraiński portal Suspilne powołując się na władze lokalne.
Zabici to kobieta i dwóch mężczyzn - powiedzieli portalowi inni mieszkańcy wsi. Jeszcze jedna osoba została ranna.
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że ostrzeliwana była cała hromada (gmina) Dergacze, w tym jej główne miasto i niemal wszystkie pozostałe miejscowości. Wieś Bezruky należy do tego obszaru. Ostrzał trwał od godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 w Polsce) i po 10 godzinach trwał nadal.
„Strzelają z artylerii, Gradów (systemów rakietowych Grad) i moździerzy. Prawie w całej hromadzie są zniszczone budynki, które teraz płoną”
- powiedział cytowany przez Suspilne szef hromady Wiaczesław Zadorenko. Podkreślił, że wojska rosyjskie ostrzelały także instalacje gazowe, pozbawiając gazu wiele gospodarstw.
17:25. W Kijowie funkcjonuje już 40 proc. restauracji i kawiarni
W Kijowie działalność prowadzi już 40 proc. restauracji i kawiarni, które funkcjonowały przed inwazją Rosji na Ukrainę (czyli do 23 lutego) - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za firmą Poster, obsługującą system automatyzacji obiektów gastronomicznych.
„Liczba restauracji i kawiarni w Kijowie, które wznowiły działalność, zaczęła szybko wzrastać na początku kwietnia - po wyzwoleniu północnej Ukrainy spod rosyjskiej okupacji. Dla porównania, pod koniec marca w Kijowie funkcjonowało tylko 18 proc. tego rodzaju lokali”
— przekazała Interfax-Ukraina, powołując się na dane z systemu Poster.
Najwięcej restauracji i kawiarni prowadzi obecnie działalność w obwodach zakarpackim (86 proc.), czerniowieckim (81 proc.) i lwowskim (79 proc. ) na zachodzie Ukrainy. Najmniej - na objętych walkami terenach na wschodzie, czyli w obwodzie charkowskim (9 proc.), donieckim (5 proc.) i ługańskim (brak jakichkolwiek funkcjonujących obiektów).
Największy wzrost, jeśli chodzi o wznowienie działalności restauracji i kawiarni, odnotowano w kwietniu w obwodzie sumskim na północy kraju - 49 proc. w porównaniu z 16 proc. w marcu. Podobnie wygląda sytuacja w wyzwolonym przez ukraińskie wojska sąsiednim obwodzie czernihowskim, gdzie otwartych jest obecnie 20 proc. lokali gastronomicznych (przy zaledwie 1 proc. przed miesiącem).
17:00. Rosja skoncentrowała na Morzu Czarnym 58 pocisków manewrujących
Na Morzu Czarnym znajduje się osiem rosyjskich okrętów uzbrojonych w 58 pocisków manewrujących - poinformował w poniedziałek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk, powołując się na dane ukraińskiego wywiadu.
Według informacji naszego wywiadu na Morzu Czarnym znajduje się obecnie osiem rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski manewrujące. Ich łączna salwa to obecnie 58 pocisków - powiedział rzecznik resortu obrony.
Motuzjanyk dodał, że rosyjskie grupy morskie na Morzach Czarnym i Azowskim nadal kontrolują obszar działań wojennych, prowadzą rozpoznanie i zapewniają wsparcie ogniowe swoim wojskom na lądzie.
16:50. Hiszpania wysyła ekspertów na Ukrainę w celu zbadania zbrodni wojennych Rosji
Pierwsza grupa hiszpańskich ekspertów medycyny sądowej wkrótce rozpocznie współpracę z prokuraturą Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), UE oraz władzami w Kijowie w celu zbadania zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na Ukrainie – poinformowała minister sprawiedliwości Hiszpanii Pilar Llop.
Zespół hiszpańskich specjalistów liczył będzie 29 ekspertów medycyny sądowej oraz 10 patomorfologów. Dodatkowo MSW Hiszpanii wyśle policyjnych specjalistów z dziedziny kryminalistyki.
Według „El Mundo” jest to odpowiedź Madrytu na prośbę MTK i władz w Kijowie, które w marcu zwróciły się o pomoc. Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders skontaktował się w związku z prośbą rządu Ukrainy z ministrami sprawiedliwości państw unijnych, aby poinformować o zamiarze podjęcia współpracy przez Komisję Europejską z MTK i rządem Ukrainy podczas badania przestępstw wojennych popełnionych przez Rosję.
Dziennik „El Mundo” wyjaśnia, że hiszpańscy specjaliści mogą podjąć się badania zbrodni wojennych na Ukrainie dzięki wyprowadzeniu przez rząd zmian poszerzających zakres ich działalności, uwzględniający „poważne naruszenie prawa międzynarodowego”. Do tej pory hiszpańska policja i Guardia Civil mogły interweniować na arenie międzynarodowej tylko w sprawach dotyczących terroryzmu.
Na Ukrainie hiszpańscy eksperci będą szukali dowodów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Przedmiotem śledztwa są nie tylko masakry, ale także porwania, tortury, gwałty, niewola i inne formy agresji wobec ludności cywilnej. Eksperci zajmą się gromadzeniem i analizowaniem dowodów, przesłuchiwaniem ofiar i świadków oraz przeprowadzą dochodzenia karne z sprawie popełniania m.in. przestępstw seksualnych i wobec nieletnich - poinformował dziennik.
16:40. USA przygotowują się do wysłania systemów Stinger i Javelin na Ukrainę
Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania na Ukrainę systemów przeciwlotniczych Stinger, systemów rakiet przeciwpancernych Javelin i innego sprzętu.
16:30. Ukraińskie wojska odpierają rosyjską ofensywę na wschodzie
Rosyjskie wojska kontynuują ofensywę na wschodzie Ukrainy, ale spotykają się ze skutecznym oporem z naszej strony - poinformował w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk, cytowany przez agencję Reutera.
Siły najeźdźcy próbowały przełamać ukraińską obronę w miejscowościach Rubiżne, Siewierodonieck, Marjinka, Popasna i Awdijiwka (w obwodach ługańskim i donieckim - PAP), a także starały się posunąć naprzód z okolic Iziumu w kierunku Barwnikowego i Słowiańska
— przekazał Motuzjanyk.
O braku sukcesów rosyjskich wojsk pod Iziumem informował też w sobotę szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Przerwanie linii frontu nieopodal Iziumu w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego pozwoliłoby rosyjskiej armii ruszyć na południe, w kierunku Słowiańska i Kramatorska. Stanowiłoby to zagrożenie dla ukraińskiego zgrupowania wojsk w Donbasie - wzrosłoby ryzyko okrążenia tych sił przez Rosjan, nacierających z północy z Iziumu i z południa z okolic Doniecka i Gorłówki.
16:20. W wyniku ostrzału w Dergaczach zginęły trzy osoby
W mieście Dergaczi w obwodzie charkowskim trzy osoby zginęły, a jedna została ranna podczas rosyjskiego ostrzału – poinformował szef władz regionalnych Oleg Sinegubow.
Dzisiaj mieszkańcy Dergaczi i kilku pobliskich wiosek zostali dotknięci ostrzałem okupantów. Rosjanie ostrzeliwują ulice i domy artylerią. W rezultacie 3 cywilów zostało niewinnie zabitych, a jeden został ranny
– napisał na Telgramie.
16:10. Prawie wszystkie szpitale w obwodzie ługańskim są zniszczone
Wszystkie placówki medyczne i szpitale w obwodzie ługańskim są uszkodzone lub zniszczone Taka sytuacja zagraża życiu tysięcy ludzi, także na terenach okupowanych – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.
16:00. Biden nominował Bridget Brink na stanowisko ambasadora USA w Kijowie
Amerykański prezydent Joe Biden nominował w poniedziałek Bridget Brink na stanowisko ambasadora USA w Kijowie - poinformowano w komunikacie Białego Domu. Brink jest zawodową pracownicą amerykańskiej dyplomacji. Obecnie jest ambasadorem w Bratysławie.
Prezydencka nominacja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat USA.
Brink pracuje w amerykańskiej dyplomacji od 25 lat, specjalizuje się w sprawach Europy i Eurazji. Przed objęciem placówki w Bratysławie była m.in. wiceszefową amerykańskich misji dyplomatycznych w Taszkencie w Uzbekistanie i w Tbilisi w Gruzji. Pracowała również na Cyprze i w Serbii.
Ambasada amerykańska w stolicy Ukrainy od 2019 roku była kierowana przez dyplomatę w randze charge d’affaires.
15:50. Putin oskarżył Zachód o próbę zabójstwa rosyjskich dziennikarzy
Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek oskarżył Zachód o próbę zabójstwa rosyjskich dziennikarzy i powiedział, że Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) udaremniła jeden taki zamach na reportera telewizyjnego. Przemawiając w telewizji państwowej, Putin nie przedstawił dowodów na poparcie swojego twierdzenia.
15:40. W atakach rakietowych w rejonie Winicy zginęło pięć osób
W wyniku ataków rakietowych na miasta Żmerynka i Koziatyn w obwodzie winnickim zginęło 5 osób, a 18 zostało rannych – poinformowała Prokuratura Obwodowa Winnicy.
Rano 25 kwietnia rosyjskie siły okupacyjne rozpoczęły ataki rakietowe na infrastrukturę transportową w pobliżu miejscowości Żmerynka i Koziatyn w obwodzie winnickim… Na miejscu pracują śledczy, prokuratorzy i inne służby resortowe. W wyniku ostrzału wroga zginęło 5 osób, a 18 zostało rannych. Informacje są wyjaśniane
– poinformowano w oświadczeniu
15:30. Kijów zmieni nazwy obiektów związanych z Rosją i Białorusią
Zidentyfikowaliśmy 279 ulic i placów w Kijowie, których nazwy są związane ze Związkiem Sowieckim, Rosją i Białorusią; przemianujemy je - zapowiedział w poniedziałek sekretarz stołecznej rady miasta Wołodymyr Bondarenko. W planach jest też demontaż 60 obiektów (pomników, tablic pamiątkowych etc.) o podobnym charakterze.
Oczekujemy w tej kwestii propozycji od mieszkańców Kijowa, pomysły można zgłaszać do 1 maja. (…) Niektóre nazwy, takie jak „ulica Moskiewska” lub „Plac Amurski” powinny zostać zmienione. Nad innymi, takimi jak np. „ulica Białoruska”, jeszcze się zastanowimy, ponieważ na Ukrainie mieszka wielu Białorusinów - w tym ludzie, którzy uciekli przed reżimem Łukaszenki i ochotnicy walczący po naszej stronie przeciwko rosyjskim wojskom
— przekazał Bondarenko, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
15:20. 11 tymczasowych mostów zastąpiło zniszczone przeprawy pod Kijowem
W obwodzie kijowskim powstało 11 tymczasowych mostów, które zastąpiły przeprawy zniszczone podczas ofensywy rosyjskiej - poinformował Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Trwa przywracanie prądu i elektryczności w regionie.
W ponad połowie budynków w regionie znów jest światło
—- napisał Tymoszenko w serwisie Telegram.
15:10. W Wielkanoc Rosjanie wywieźli z Mariupola do Rosji 149 osób, w tym 23 dzieci
Petro Andriuszczenko poinformował, ze w W Wielkanoc 24 kwietnia okupanci wywieźli z zablokowanego Mariupola do Rosji 149 osób, w tym 23 dzieci.
W Wielkanoc okupanci deportowali 149 osób z Mariupola do Rosji, w tym 23 dzieci. Wszelkie zakłócenia w rzeczywistej ewakuacji prowadzą do wzmożonej deportacji mieszkańców Mariupola
W rzeczywistości okupanci nie ukrywają swoich zamiarów - ograniczyć populację Mariupola, osiedlić się głównie w porcie morskim, aby zapewnić jego obsługę.
15:00. Nie ma porozumienia ws. korytarza humanitarnego z Mariupola
Nie ma porozumienia między stroną ukraińską i rosyjską w sprawie korytarza humanitarnego do ewakuacji ludzi z Azowstalu w Mariupolu – poinformowała wicepremier Iryna Wierieszczuk.
14:45. Jak lwowscy spadochroniarze niszczą rosyjski sprzęt?
Kanonierzy z 80. oddzielnej brygady szturmowej opublikowali nagranie wideo przedstawiające zagładę rosyjskich najeźdźców. Jednostka ma już dużo zniszczonych pojazdów opancerzonych i siły roboczej wroga.
To dla Mariupola! Dla starszych! Za Lwów! Za Frankowsk!
– napisano na Facebooku.
14:30. Obwód zaporoski szykuje się do obrony przed spodziewaną ofensywą Rosji
Obwód zaporoski szykuje się do obrony przed spodziewaną ofensywą Rosji na południowo-wschodnią część Ukrainy – przekazała w poniedziałek CNN, cytując komunikat tamtejszej rady obwodowej. Przez Zaporoże cywile uciekają z oblężonego Mariupola.
Wróg przygotowuje się do ofensywy. Rosyjscy okupanci zgromadzili dużo uzbrojenia i sił na odcinku frontu Wełyka Nowosiłka-Nowodariwka-Małyniwka. Wróg próbuje przemieszczać się w kierunku Zaporoża, ale bezskutecznie. Umiejscowienie sił na froncie nie zmieniło się
— napisano w komunikacie.
14:20 Gen. Załużny Jestem wdzięczny za pomoc
Generał Walery Załużny, głównodowodzący armii ukraińskiej: Jestem szczerze wdzięczny naszym partnerom za pomoc i niezachwiane wsparcie w tych trudnych czasach. Nasza przyjaźń jest naszym zwycięstwem.
Wśród wymienionych krajów znalazła się Polska.
14:10. Mapa dot. aktualnej sytuacji na Ukrainie
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało mapę przedstawiającą aktualną sytuację w Ukrainie.
14:00. Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski BMP
Żołnierze 128. Brygady zniszczyli rosyjski BMP, żartując, że ten „poszedł do siewu” – poinformowała 128. oddzielna Zakarpacka Górska Brygada Szturmowa.
13:50. Co z dostawą wozów Mader na Ukrainę?
Niemiecki rząd podejmie „wkrótce” decyzję w sprawie dostawy 100 bojowych wozów piechoty Marder na Ukrainę, o którą wnioskowała firma Rheinmetall, powiedział rzecznik rządu Steffen Hebestreit - informuje w poniedziałek telewizja ARD.
Niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall wystąpiła o zgodę na eksport tych pojazdów na Ukrainę, co byłoby pierwszą dostawą ciężkiej broni z Niemiec na Ukrainę - poinformowało w poniedziałek agencję Reutera źródło w resorcie obrony.
13:40. Rosjanie kłamią, że w Azowstalu przebywają obcy najemnicy
Rosyjscy najeźdźcy rozpowszechniają fałszerstwo, że na terenie huty Azowstal przebywa co najmniej 400 zagranicznych najemników – poinformował na telegramie Petro Andriuszczenko.
Aby usprawiedliwić własną niezdolność do ostatecznego zajęcia Mariupola i szturmu na Azowstal, okupanci rozpowszechniają informacje, że „ukraińscy oligarchowie” zapewniają pobyt prywatnych armii na Ukrainie i przyciągają nowe. W tym samym czasie Pushilin (lider fałszywego „DNR”) wydał oświadczenie, że na terytorium Azowstalu przebywa co najmniej 400 zagranicznych najemników.
13:26. Rosyjska inwazja zniszczyła ok. 650 miliardów dolarów ukraińskich aktywów
Rosyjska agresja na Ukrainę zniszczyła ukraińskie aktywa o wartości około 650 miliardów dolarów - powiedział w wystąpieniu telewizyjnym Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w poniedziałek przez portal Kyiv Post.
W pierwszym tygodniu wojny ponieśliśmy straty o wartości około 100 miliardów dolarów. To majątek zniszczony przez rosyjskich okupantów. Suma ta rośnie z każdym dniem. Teraz powiedziałbym, że te straty to około 650 miliardów dolarów
— przekazał Ustenko.
Jego zdaniem, biorąc pod uwagę dodatkowe straty spowodowane niekorzystnymi procesami finansowymi i gospodarczymi, wielkość szkód wyrządzonych gospodarce Ukrainy sięgnęła ok. jednego biliona dolarów.
To kwota, którą Federacja Rosyjska musi nam wypłacić po naszym zwycięstwie
— podkreślił doradca prezydenta.
13:10. Rosjanie kłamią ws. masowych grobów w Mariupolu
Rosyjscy najeźdźcy kłamią, rozpowszechniając fałszywki, jakoby ukraińskie wojsko masowe groby w pobliżu Mariupola – podał na Telegramie Petro Andriuszczenko.
13:00. Rosyjski samolot zniszczony w rejonie Charkowa
Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła rosyjski samolot Su-34 w rejonie Charkowa – poinformowało Wschodnie Dowództwo Powietrzne.
12:50.Rosja użyła w Buczy fleszetek, broni znanej z I wojny światowej
Lekarze medycyny sądowej znaleźli w ciałach cywilów zabitych przez Rosjan w Buczy fleszetki - małe rzutki umieszczane w pociskach, by zwiększyć siłę rażenia, które szeroko stosowano w czasie I wojny światowej - podał w poniedziałek brytyjski „The Guardian”.
Znaleźliśmy kilka naprawdę cienkich, podobnych do gwoździ przedmiotów w ciałach mężczyzn i kobiet. Bardzo trudno jest je znaleźć w ciele, są zbyt cienkie. Większość tych ciał jest z regionu Buczy i Irpienia
— powiedział „Guardianowi” Władysław Pirowski, ukraiński lekarz sądowy przeprowadzający sekcje zwłok znalezionych w masowych grobach.
Niezależni eksperci ds. broni, którzy przejrzeli zdjęcia metalowych rzutek znalezionych w ciałach w Buczy, potwierdzili, że są to fleszetki. Neil Gibson z brytyjskiej grupy Fenix Insight, zauważył, że pochodzą one z 122-milimetrowego pocisku artyleryjskiego 3Sh1, używanego przez rosyjską artylerię. Według wielu świadków z Buczy rosyjska artyleria wystrzeliła pociski z fleszetkami na kilka dni przed wycofaniem się tego obszaru pod koniec marca.
Fleszetki umieszczane są w pociskach czołgowych lub artyleryjskich. Każdy pocisk może zawierać do 8000 takich 3-4-centrymetrowych rzutek. Gdy wystrzelony pocisk detonuje, fleszetki rozpraszają się na dużym obszarze. W momencie uderzenia w ciało ofiary rzutka może tracić sztywność, wyginając się na kształt haka, a jej tylna część z lotką często się odrywa, dodatkowo raniąc ofiarę.
Były używane jako broń przeciwpiechotna w czasie I wojny światowej, gdy zrzucane były przez samoloty. W czasie II wojny światowej nie były powszechnie stosowane, natomiast pojawiły się ponownie na wojnie w Wietnamie. Choć grupy broniące praw człowieka od dawna zabiegają o zakaz używania fleszetek, nie są one zabronione przez prawo międzynarodowe. Jednak użycie nieprecyzyjnej, śmiercionośnej broni na gęsto zaludnionych terenach cywilnych stanowi naruszenie prawa humanitarnego.
Obecnie są one rzadko używane w działaniach wojennych, choć czasami stosują je siły zbrojne Izraela, m.in. w operacjach wojskowych w Libanie i Strefie Gazy. W marcu 2008 r. zginął od nich Fadel Shana, palestyński dziennikarz i kamerzysta współpracujący z agencją Reutera.
12:40. Ministerstwo Obrony nie wyklucza użycia przez Rosjan broni chemicznej w Mariupolu
Broń chemiczna może być użyta przeciwko ludziom na terenie zakładu Azovstal. W celu uniknięcia ofiar wśród żołnierzy Sił Zbrojnych Rosji można przeprowadzić tzw. „zadymienie” ukraińskich obrońców i cywilów z terenu firmy – poinformowało w komunikacie ukraińskie MON.
W tym celu rosyjskie kierownictwo planuje przeprowadzić bombardowanie amunicją artyleryjską i lotniczą – nośnikami toksycznych substancji trujących. Dodatkowym dowodem na to, że Kreml planuje użycie broni chemicznej, jest „praca do przodu” – rozpowszechnianie fałszywych informacji o dostępności broni chemicznej i biologicznej na Ukrainie, a także wybieranie i kontrolowanie możliwych miejsc przechowywania amunicji (balonów) z bronią trującą .
12:30. Siły ukraińskie urządzają Rosjanom „nieustanne piekło”
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie chersońskim poinformowała, że siły ukraińskie urządziły Rosjanom „nieustanne piekło”. Świadczy o tym korespondencja rosyjskiego agresora, któremu udało się przeżyć pod Czarnobajewką i który obecnie stoi w Biełozerce w obwodzie chersońskim – podano.
Rosyjski żołnierz pisze do swojego znajomego, który jest w Rosji, że „nasze głupie watahy są zabijane, nigdy nie widziałem tylu zwłok. Wyjechaliśmy z Czernobajewki, jest piekło! Zginęło tam tak wielu naszych ludzi, że nawet sobie nie wyobrażasz…”.
Jego znajomy jest tak „obmyty” przez rosyjską propagandę, że nie może w to uwierzyć. Podekscytowany czeka do 9 maja.
12:20.W Mariupolu najeźdźcy rekrutują byłych policjantów
Doradca mera Mariupola poinformował na Telegramie, że rosyjscy najeźdźcy rekrutują byłych policjantów.
„Milicja” okupantów zaczęła działać. Byli policjanci są zobowiązani do zgłoszenia się do służby. Bez komentarza
— czytamy we wpisie.
12:07. Rosjanie strzelają do dzieci wracających ze szkół
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w poniedziałek na Facebooku kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskich wojskowych. W nagraniu dowódca batalionu rozpoznania wydaje żołnierzowi rozkaz ostrzelania grupy dzieci wracających ze szkoły. „Bądź odważny” - mówi rosyjski oficer.
Żołnierze najeźdźcy, operujący na południu Ukrainy, pragną zmylić czujność dzieci i pozwalają im spokojnie przejść przez most, aby następnie zaatakować je w drodze powrotnej.
„Jak tam u ciebie, cicho? Babcie? Dzieci?” - pyta oficer swojego podwładnego. „Dziewięć osób wraz z dziećmi przeszło przez most” - odpowiada wojskowy niższy rangą. W dalszej części rozmowy dowódca zwraca się do żołnierza z pytaniem, czy „wykonał pracę” - zaatakował grupę cywilów. Rozkazuje mu „nie żałować” celu ostrzału, „być uważnym i mężnym”. „Jesteśmy z tobą” - mówi oficer. „Przyjąłem” - odpowiada żołnierz.
11:55. Zełenski: Dla rosyjskich agresorów Wielkanoc nic nie znaczy
Rosyjska armia uczyniła tegoroczną Wielkanoc w Ukrainie czerwoną od krwi – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w poniedziałek w mediach społecznościowych.
Proponowano Rosji wielkanocne zawieszenie broni. Ale świat prawosławny zobaczył, że dla rosyjskich agresorów Wielkanoc nic nie znaczy. Dla nich to prostu czerwona data w kalendarzu, która wymaga specjalnych słów, specjalnego zachowania, ale nie tego, co nazywa się wiarą, i nie tego, co nazywa się chrześcijańską dobrocią. Rosyjska armia uczyniła tę Wielkanoc czerwoną nie tylko formalnie w kalendarzu, ale też czerwona od krwi
— oznajmił Zełenski. Podkreślił, że chrześcijanie nie zrobiliby czegoś takiego. Jak zaznaczył, Federacja Rosyjska złożyła Ukrainie wielkanocne „życzenia” zagrożeniem powietrznym w niemal całym kraju oraz atakiem rakietowym w Krzemieńcu w obwodzie połtawskim.
To po prostu świadome niszczenie życia w Ukrainie, niszczenie, które nie ustało nawet w największe święto prawosławne
— powiedział.
Podkreślił, że władze robią wszystko, by zapewnić pokój mieszkańcom, a w tym kontekście kluczowe znaczenie m.in. wystarczająca ilość i jakość broni, jaką dysponuje ukraińska armia.
Jak powiedział, pomoc dla Ukrainy była tematem numer jeden na rozmowach z amerykańskimi szefami departamentów stanu i obrony Antonym Blinkenem i Lloydem Austinem, którzy w niedzielę odwiedzili Ukrainę.
11:40. Brak kontaktu z konwojem ewakuacyjnym, który jechał do Mariupola
Służba prasowa Obwodowej Administracji Wojskowej Zaporoża poinformowała, że 24 kwietnia stracili kontakt z konwojem ewakuacyjnym, który wyjechał z Zaporoże do Mariupola.
W pobliżu wsi Kamyanke, obwód wasylowski, konwój nie mógł samodzielnie pokonać drogi w pobliżu zniszczonego mostu. Ratownicy przy pomocy sprzętu ciągnęli autobusy i karetki po twardej drodze. Kolumna ruszyła dalej.
O 18:58 komunikacja z konwojem została utracona. Ostatni punkt komunikacji znajdował się 25 km od osady typu miejskiego Mangusz w obwodzie donieckim
— czytamy w oświadczeniu.
11:20. Obwód ługański bez prądu
Szef władz obwodowych Sergiej Hajdaj poinformował, że obwód ługański pozostaje bez prądu.
Niedawno wybudowana podstacja energetyczna pod Kreminną została odłączona przez armię rosyjską 25 kwietnia. Wszystkie osiedla w obwodzie ługańskim są obecnie pozbawione elektryczności
— napisał Hadaj.
Jak dodał, podejmowane są działania mające na celu przywrócenie dostaw prądu dla mieszkańców.
11:10. Atak rakietowy na miasto Korosteń
Wojska rosyjskie rozpoczęły atak rakietowy na miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim – poinformował mer Wołodymyr Moskalenko.
11:00. Od początku wojny Rosjanie zabili 3818 cywilów
Według danych prokuratury na dzień 25 kwietnia na Ukrainie od początku wojny z Rosją zginęło 3818 cywilów, a ponad cztery tysiące osób zostało rannych - poinformowała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa w wywiadzie przytoczonym w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.
Wenediktowa podkreśliła, że liczby prezentowane przez ukraińską prokuraturę są tak samo błędne, jak statystyki podawane przez ONZ, ponieważ nie ma możliwości zebrania danych z Mariupola. Także dostęp do części podkijowskich miejscowości, które znajdowały się pod rosyjską okupacją, pozostaje na razie niemożliwy.
Jak działają prokuratorzy? Musimy mieć ciało, które możemy zidentyfikować jako ciało cywila. Potem stwierdzamy, że w naszym kraju zginęła osoba cywilna. Dzisiaj, na podstawie informacji dostarczonych przez prokuratury okręgowe, mamy liczbę 3818 zabitych
— powiedziała prokurator generalna.
10:50. Rosjanie chcą okupu za życie ukraińskiego żołnierza
Rosyjscy okupanci wysłali matce ukraińskiego żołnierza nagranie wideo z jej synem, żądając pieniędzy na uratowanie mu życia.
Ten film został wysłany matce ukraińskiego więźnia przez rosyjskich żołnierzy. Żądają 5 000 euro do poniedziałku, w przeciwnym razie jej syn zostanie stracony w następnym filmie. Rosyjskie wojsko coraz bardziej przypomina ISIS. Rosja musi zostać uznana za państwo terrorystyczne
– napisał na Twitterze Mychajło Podoliak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta.
10:40. Ukraińskie Siły Zbrojne zestrzeliły dwie rosyjskie rakiety
Zachodnie Dowództwo Powietrzne poinformowało, że zniszczono dwa pociski manewrujące wystrzelone przez wojska rosyjskie w regionie zachodnim.
Rano 25 kwietnia okupanci przeprowadzili kilka ataków rakietowych na zachodni region z południowo-wschodniego kierunku z samolotów strategicznych, przypuszczalnie Tu-95, w celu zniszczenia infrastruktury krytycznej. Dwa pociski przeciwlotnicze okupantów zostały zniszczone przez jednostki rakiet przeciwlotniczych Zachodniego Dowództwa Powietrznego
– czytamy w oświadczeniu.
10:35. Ataki rakietowe w obwodzie winnickim; są zabici i ranni
Ataki rakietowe na miasta Żmerynka i Koziatyn w obwodzie winnickim przeprowadziły w poniedziałek siły rosyjskie – poinformował szef władz obwodowych Serhij Borzow w nagraniu zamieszczonym na Telegramie.
Wróg stara się atakować obiekty krytycznej infrastruktury. Niestety są zabici i ranni. Trwają akcje ratunkowe
— oznajmił Borzow.
10:30. Dwa ataki rakietowe na infrastrukturę kolejową obwodu rówieńskiego
Szef rówieńskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Witalij Kowal poinformował, że Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe na infrastrukturę kolejową obwodu rówieńskiego. Straty są ustalane.
10:20. Energoatom: W pobliżu elektrowni przeleciały dwa pociski manewrujące
Dwa pociski manewrujące wystrzelone przez rosyjskie wojsko przeleciały w pobliżu elektrowni atomowej Chmielnicki – informuje Energoatom.
Nad zbiornikiem chłodzącym Chmielnickiego elektrowni jądrowej zarejestrowano dwa pociski manewrujące wystrzelone przez rosyjskie wojsko, prawdopodobnie w kierunku miasta Równe lub Zdołbunowa. To kolejny akt terroryzmu nuklearnego, który narasta od początku agresji militarnej Rosji przeciwko Ukrainie
10:07. Rosja straciła już ok. 21,9 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 21,9 tys. żołnierzy, a także 884 czołgi, 2258 pojazdów opancerzonych, 181 samolotów i 154 śmigłowce – ogłosił w poniedziałek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Od 24 lutego do 25 kwietnia siły rosyjskie straciły również 411 systemów artyleryjskich, 149 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 69 systemów przeciwlotniczych, 1566 samochodów, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 201 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.(PAP)
9:50. Wybuch w podstacji trakcyjnej stacji kolejowej Krasne w obwodzie lwowskim
W wyniku porannego uderzenia rakietowego doszło do wybuchu w podstacji trakcyjnej stacji kolejowej Krasne w obwodzie lwowskim, a pożar jest obecnie gaszony. Nie ma jeszcze żadnych informacji o rannych - poinformował Maksym Kozyckij, szef regionu.
9:37. Ostrzelano pięć dworców kolejowych
Pięć dworców kolejowych w centralnej i wschodniej Ukrainie zostało ostrzelanych w poniedziałek rano przez wojska rosyjskie – poinformowały ukraińskie koleje na Telegramie.
Wojska rosyjskie kontynuują systematyczne niszczenie infrastruktury kolejowej
— podkreślił szef ukraińskich kolei państwowych Ołeksandr Kamyszin.
Koleje podały, że są poszkodowani i ze względu na brak prądu na niektórych odcinkach torów – z Koziatyna w obwodzie winnickim do Żmerynki w tym samym obwodzie, do Szepietówki w obwodzie chmielnickim i do Fastowa w obwodzie kijowskim - co najmniej 16 pasażerskich pociągów będzie miało opóźnienia.
Opóźnione będą składy m.in. na trasie z Zaporoża do Lwowa, Chemilnickiego i Kowla, z Użhorodu do Łozowej, z Równego do Lwowa i z Kijowa do Charkowa. Największe opóźnienie - o 4 godz. - ma mieć pociąg z Truskawca do Kijowa.
9:10. Do Polski z Ukrainy wjechało 2, 944 mln osób
Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 2, 944 mln osób - poinformowała w poniedziałek rano na Twitterze Straż Graniczna. W niedzielę funkcjonariusze odprawili 9,8 tys. podróżnych, natomiast w poniedziałek do godz. 7 rano - 1,8 tysięcy osób.
Jak poinformowała Straż Graniczna, w niedzielę „funkcjonariusze SG odprawili 9,8 tys. podróżnych - spadek o 35 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (15,1 tys.). Dziś do godziny 7 rano - 1,8 tys. osób, spadek o 31 procent” - podała SG.
W niedzielę z Polski na Ukrainę wyjechało 11,8 tys. osób, natomiast od 24 lutego - 860 tysięcy osób.
08:51. Ostrzał Krzemieńczuka. Jest ofiara śmiertelna
Jedna osoba zginęła, a siedem odniosło obrażenia na sutek rakietowego ostrzału miasta Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim we wschodniej części Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Dmytro Łunin na Telegramie.
Łunin oznajmił, że niedziela była w obwodzie połtawskim dniem najintensywniejszych ostrzałów od początku rosyjskiej inwazji. Tego dnia 9 rosyjskich rakiet trafiło w największą elektrownię obwodu, która znajduje się w Krzemieńcu, a także w rafinerię w tym samym mieście.
Oprócz ofiar w ludziach doszło do poważnych zniszczeń budynków i niemal we wszystkich dzielnicach Krzemieńca nie ma ciepłej wody.
08:49. Zginęło już 215 dzieci
215 dzieci zginęło, a ponad 391 odniosło obrażenia na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainie – poinformowało w poniedziałek biuro ukraińskiej Prokuratury Generalnej na Telegramie.
Według danych prokuratury najwięcej dzieci zostało poszkodowanych (tj. zginęło lub odniosło obrażenia) w obwodzie donieckim (124), kijowskim (114) i charkowskim (93).
Prokuratura podkreśla, że nie są to dane pełne, gdyż nadal trwa ustalanie liczby ofiar w miejscach aktywnych działań bojowych oraz na terenach okupowanych.
08:44. Wybuchy w obwodzie winnickim
W obwodzie winnickim słychać było wybuchy; mieszkańcom Lwowa zalecono ukrycie się w schronach na czas działań ukraińskiej obrony przeciwlotniczej - informuje w poniedziałek portal Ukrainska Prawda.
Anonimowe źródła Ukrainskiej Prawdy przekazały, że w obwodzie winnickim w środkowo-zachodniej Ukrainie przy granicy z Mołdawią doszło do trzech eksplozji około godz. 7.20 czasu polskiego. W miejscu wybuchów widać było unoszący się dym.
Mieszkańcy obwodu lwowskiego, ukryjcie się w schronach. Trwają działania obrony przeciwlotniczej
— napisał rankiem szef lwowskiej administracji Maksym Kozycki.
08:43. Rosjanie próbują ratować z krążownika, co się da
Siły rosyjskie próbują wydostać rakiety i tajne dokumenty z zatopionego krążownika Moskwa – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na niemiecki dziennik „Bild”.
W miejscu zatopienia Moskwy pracuje specjalny okręt ratowniczy Kommuna – donosi Ukrainform.
08:42. Blinken: Rosja już przegrała
Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej, po powrocie z Kijowa, gdzie w niedzielę rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Rosja coraz bardziej brutalizuje swoją agresję na Ukrainę, ale Ukraińcy są silni - dodał szef amerykańskiej dyplomacji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wygląda sytuacja na froncie? Brytyjskie MON: Rosja nie dokonała żadnego przełomu; Blinken wprost: Moskwa już przegrała
07:50. Rosja nie dokonała żadnego przełomu na linii frontu
Od czasu, gdy Rosja ogłosiła, że planuje skupić się na zajęciu Donbasu, nie dokonała ona żadnego przełomu na linii frontu i poczyniła tylko niewielkie postępy na niektórych obszarach - przekazało w poniedziałek rano brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosja poczyniła niewielkie postępy na niektórych obszarach, od kiedy skupiła się na tym, by w pełni zająć Donbas. Bez wystarczającego wsparcia logistycznego i bojowego Rosja nie dokonała jeszcze znaczącego przełomu. Decyzja Rosji o oblężeniu, a nie zaatakowaniu zakładów stalowych Azowstal w Mariupolu oznacza, że wiele rosyjskich jednostek pozostaje w mieście i nie można ich przerzucić. Ukraińska obrona Mariupola wyczerpała również wiele rosyjskich jednostek i zmniejszyła ich skuteczność bojową
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
07:48. Ostrzał obwody donieckiego. Są ofiary
Pięć osób cywilnych zginęło i pięć odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskie miejscowości obwodu donieckiego w niedzielę – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko w poniedziałek na Telegramie.
W Nowoseliwce zabito dwie osoby, w Krasnohoriwce również dwie, a w Nowomychajliwce jedną.
Kyryłenko dodał, że w Bachmucie w obwodzie donieckim udzielono pomocy dwóm osobom, które odniosły obrażenia w obwodzie ługańskim.
07:47. Rosja atakuje na wschodzie
Rosja prowadzi działania ofensywne na wschodzie Ukrainy, by opanować całe obwody doniecki i ługański oraz zabezpieczyć korytarz lądowy do okupowanego Krymu – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie.
Poniedziałek jest 61. dniem bohaterskiej obrony przed prowadzoną na pełną skalę rosyjską inwazją na Ukrainę – zaznaczono w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.
Rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ostrzeliwują Charków i szereg innych miejscowości we wschodniej części Ukrainy. Wróg bezskutecznie usiłował przeprowadzić operacje zaczepne na kierunku Izium-Barwinkowe oraz Izium-Słowiańsk – napisano.
07:12. Alarmy przeciwlotnicze w niemal wszystkich obwodach
Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w poniedziałek rano w niemal wszystkich obwodach Ukrainy – wynika z informacji portalu Hromadske, który opublikował mapę zagrożonych regionów.
Syreny alarmowe zabrzmiały wszędzie z wyjątkiem obwodów chersońskiego na południu kraju oraz donieckiego na wschodzie - podał portal Suspilne.
Również w niedzielę wieczorem ogłoszono alarmy przeciwlotnicze w niemal całym kraju, z wyjątkiem obwodu chersońskiego w pobliżu Krymu.
06:52. Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad pięcioma miejscowościami
Siły ukraińskie zabiły minionej doby 73 rosyjskich żołnierzy, zniszczyły siedem sztuk sprzętu i odzyskały kontrolę nad pięcioma kolejnymi miejscowościami na południu Ukrainy – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
Rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ograniczają prawa cywilów na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy, w tym Swobodę przemieszczania się. W miejscowościach, gdzie szykowane są tzw. referenda, obowiązuje zakaz wjazdu i wyjazdu – przekazał Ukrinform, powołując się na komunikat dowództwa Południe.
06:50. Instytut Pileckiego zbiera zeznania uchodźców
Instytut Pileckiego w Berlinie, który zajmuje się badaniem historii XX wieku, w tym niemieckich nazistowskich zbrodni podczas II wojny światowej, wykorzystuje to doświadczenie, by zbierać zeznania uchodźców na temat zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie - informuje agencja Reutera.
Instytut Pileckiego, nazwany na cześć polskiego oficera, który z narażeniem życia dokumentował sytuację w obozie koncentracyjnym Auschwitz w czasie II wojny światowej, przekazał, że rozpoczął własną inicjatywę dokumentowania zbrodni wojennych przez wywiady z uchodźcami
— podaje Reuters.
06:30. Amerykańscy dyplomaci wrócą na Ukrainę
Główny dyplomata i sekretarz obrony USA odwiedzili w niedzielę Kijów i wykorzystali pierwszą oficjalną wizytę na Ukrainie od czasu inwazji Rosji, aby ogłosić stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów do kraju. Przedstawiciele USA poinformowali o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa.
Amerykański sekretarz Stanu Antony Blinken i Sekretarz Obrony Lloyd Austin udali się w sobotę do Polski, a następnie w niedzielę na Ukrainę, gdzie spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim innymi wysokimi urzędnikami ukraińskimi, poinformował wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu.
05:13. Kanada pomoże w dokumentowaniu gwałtów
Rosjanie używają gwałtów na kobietach i dzieciach podczas wojny na Ukrainie jako broni. Kanada będzie pomagać w dokumentowaniu tych przestępstw – poinformowała w niedzielę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
Wiemy, że kobiety i dzieci są traktowane jako broń (…) przez rosyjskie wojska, by wywierać presję na mieszkańcach Ukrainy
— powiedziała Joly w wywiadzie dla publicznego nadawcy CBC. Zwróciła uwagę, że problem przemocy seksualnej to temat tabu, przestępstwo, w sprawie którego dochodzenia są trudne i jednocześnie temat, któremu nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi. Joly wezwała społeczność międzynarodową, by uznała fakt użycia przemocy seksualnej na Ukrainie jako broni.
Minister dodała, że Kanada będzie współpracować z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, Międzynarodowym Trybunałem Karnym i innymi instytucjami, by gromadzić dowody przemocy seksualnej.
03:56. Rodzinne miasto Zełenskiego szykuje się na rosyjski atak
Rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Krzywy Róg, przygotowuje się do ataku rosyjskich wojsk. Ukraińska armia spodziewa się, że ofensywa rosyjskich najeźdźców rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni, poinformował w niedzielę naTelegramie szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkul.
Miasto zostało przygotowane do obrony, a obecnie władze starają się pomóc ludności cywilnej opuścić zagrożone rejony - oświadczył Wilkul.
00:00. Ministerstwo obrony: Rosja chce w Chersoniu powtórzyć scenariusz z Krymu
Rosja planuje przeprowadzić zainscenizowane referendum w Chersoniu w południowej Ukrainie, aby uzasadnić swoją okupację, tak samo, jak zrobiła na Krymie w 2014 r. - przekazało w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosja planuje zainscenizowane referendum w południowym mieście Chersoń, mające na celu uzasadnić jego okupację. Miasto to jest kluczowe dla rosyjskiego celu, jakim jest stworzenie korytarza lądowego do Krymu i zdominowanie południowej Ukrainy. Rosja już wcześniej przeprowadziła nielegalne referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej w 2014 r., aby wstecznie usprawiedliwić zajęcie półwyspu
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Wybory w samej Rosji są naznaczone zarzutami o fałszowanie głosów i uniemożliwienie startu w nich znaczącym postaciom opozycji
— dodano.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/595758-relacja-61-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine