Trwa 58. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Rozpoczyna się druga faza wojny - rosyjska ofensywa na wschodzie kraju. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 22 kwietnia 2022 r.
22:52. Zniszczono sztab wojsk rosyjskich w Chersoniu
Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz podał, że zniszczono sztab wojsk rosyjskich w Chersoniu. Miało tam być 50 wyższych oficerów.
22:51. Minister obrony Ukrainy nagrodził żołnierzy
Minister obrony Oleksiy Reznikov nagrodził żołnierzy w wyzwolonej wiosce Moshchun w regionie kijowskim.
22:50. Premier Ukrainy spotkał się z wyższymi urzędnikami administracji prezydenta Bidena
Przebywający z wizytą w USA premier Ukrainy Denys Szmyhal odbył w piątek serię spotkań z wyższymi urzędnikami administracji amerykańskiej i szefami organizacji międzynarodowych, w tym sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. W czwartek Szmyhal rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem i ministrem obrony Lloydem Austinem.
W piątek Szmyhal - poza Blinkenem - spotkał się z ministrem transportu Pete’em Buttigiegem.
Opowiadałem o znaczących stratach Ukrainy wyrządzonych przez rosyjską inwazję. Omówiliśmy możliwości szybkiej odbudowy infrastruktury i tras logistycznych
— relacjonował ukraiński premier na Twitterze.
Szmyhal rozmawiał również z Samanthą Power, szefową Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), która zajmuje się pomocą humanitarną i rozwojową. Jak przekazał Szmyhal, spotkanie dotyczyło m.in. koordynacji wsparcia dla ok. 10 mln Ukraińców, którzy z powodu rosyjskiej agresji musieli uciekać ze swoich domów do innych regionów kraju.
Premier Ukrainy spotkał się też w piątek z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Mathiasem Cormannem, z którym omówił wpływ rosyjskiej inwazji na gospodarkę kraju.
Szmyhal rozmawiał również z Makhtarem Diopem, szefem Międzynarodowej Korporacji Finansowej, działającej przy Banku Światowym organizacji zajmującej się udzielaniem pomocy finansowej krajom rozwijającym się. Dyskutowaliśmy o odbudowie zasobów mieszkaniowych i infrastruktury zniszczonej podczas rosyjskiej agresji - przekazał ukraiński premier na Twitterze.
W czwartek Szmyhal został przyjęty w Białym Domu przez Bidena.
Przywódcy omówili ostatnie wydarzenia brutalnej wojny napastniczej Rosji przeciwko Ukrainie
— poinformowano w komunikacie Białego Domu po rozmowie. Po spotkaniu z Szmyhalem Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający pomoc wojskową o wartości 800 mln dolarów i 500 mln dolarów pomocy finansowej.
Ukraiński premier rozmawiał również w czwartek m.in. z ministrem obrony Lloydem Austinem, minister handlu Giną Raimondo i przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Szmyhal uczestniczył także w posiedzeniu poświęconym pomocy Ukrainie, zorganizowanym w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.
22:04. Premier Belgii: Dostarczymy Ukrainie więcej broni do walki z Rosją
Ukraina otrzyma od Belgii więcej broni, aby walczyć z rosyjskim agresorem - poinformował w piątek premier Aleksander De Croo. Rząd porozumiał się w tej sprawie z belgijskimi firmami zbrojeniowymi.
Minister obrony Ludivine Dedonder nie chciała udzielić mediom informacji, jaki dokładnie sprzęt dostarczy Belgia. Wiadomo jednak, że będzie ona pochodziła od prywatnych firm zbrojeniowych, a nie z zasobów belgijskiej armii.
Źródła dziennika „Het Nieuwsblad” informują, że zaatakowany przez Rosję kraj otrzyma od Belgii przenośne wyrzutnie pocisków przeciwpancernych.
Trwają także negocjacje w sprawie zakupu haubic
— czytamy w „HN”.
Jednocześnie Belgia przeznaczy 500 tys. euro na finansowe wsparcie śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie - informuje gazeta.
22:03. Brytyjski MON: Skorygowanie przez Rosję taktyki na Ukrainie wymaga czasu
Rosyjskie dowództwo najwyraźniej zrozumiało, że dotychczasowe postępy nie idą zgodnie z planem, ale zmiana taktyki i przełożenie tego na działania operacyjne wymaga czasu - przekazało w piątek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
Zadeklarowany przez ministra obrony (Siergieja) Szojgu zamiar wprowadzenia „nowych metod prowadzenia wojny” jest milczącym przyznaniem, że postępy Rosji nie idą zgodnie z założeniami. Choć może to świadczyć o zrozumieniu, że wojna nie przebiega zgodnie z planem, potrzeba czasu, aby przełożyć to na dostosowaną taktykę, techniki i procedury, a następnie wdrożyć w celu uzyskania lepszych efektów operacyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do manewrów lądowych
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
W związku z tym w okresie przejściowym prawdopodobnie nadal (Rosja) będzie polegać na bombardowaniach jako sposobie tłumienia ukraińskiego oporu wobec sił rosyjskich. W rezultacie jest prawdopodobne, że siły rosyjskie będą nadal odczuwać frustrację z powodu niemożności szybkiego pokonania ukraińskiej obrony
— dodano.
22:01. W obwodzie donieckim w ostrzałach zginęły co najmniej trzy osoby
W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów zginęły w piątek co najmniej trzy osoby, a siedem zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.
Również udało się zweryfikować informację w sprawie jednego rannego w Mariupolu, jednak dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze na razie nie da się określić
— przekazał gubernator w komunikatorze Telegram.
21:28. Rosyjski ostrzał w obwodzie charkowskim
Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podały władze tego regionu. Rosjanie ostrzeliwali cywilną infrastrukturę Charkowa i obwodu - dodano.
Łącznie w tym regionie w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 56 ostrzałów z artylerii, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i moździerzy.
Wskutek ostrzałów dwie osoby zginęły, a 19 mieszkańców - w tym siedmiu w Charkowie - zostało rannych.
W Charkowie uszkodzonych zostało kilka dzielnic mieszkalnych. W miejscowości Korotycz wskutek ostrzału doszło do pożaru w jednym z magazynów, sześć osób zostało rannych, a jedna zginęła.
20:59. Doradca prezydenta Ukrainy o dostawach uzbrojenia: To wyścig z czasem
Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, alarmował w piątek, że Ukraina potrzebuje więcej uzbrojenia, dostarczanego w krótszym czasie, niż dzieje się to obecnie.
Naszym partnerom bardzo trudno jest przyzwyczaić się do nowego rytmu życia. To, co jest potrzebne, jest konieczne nie jutro, nie pojutrze, nie za miesiąc, nie po tym, jak wszystko omówimy, ale dziś i dużo. Niestety uzbrojenia i czasu, w którym musi ono być dostarczone, jest za mało. Potrzebujemy więcej (uzbrojenia), zwłaszcza ciężkiej artylerii i powinna ona być jak najszybciej
— powiedział Podolak, cytowany przez portal informacyjny RBK.
20:56. Prokuratura: pod Iziumem znaleziono spalone ciała dwóch mieszkańców
Pod Iziumem w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy znaleziono zakatowane i spalone ciała dwóch mieszkańców, to kolejne okrucieństwa rosyjskich okupantów - napisała w piątek charkowska prokuratura obwodowa.
Według śledczych 22 kwietnia po uwolnieniu wsi Husariwka pod Iziumem z rąk Rosjan w piwnicy jednego z domów znaleziono zwłoki mężczyzny i kobiety. Ustalono, że podczas okupacji rosyjscy żołnierze torturowali ich, po czym spalili ich ciała.
Wszczęto śledztwo z artykułu dotyczącego złamania prawa wojennego wraz i zabójstwa.
Na początku kwietnia prokuratura poinformowała o znalezieniu spalonych szczątków trojga cywilów w tej samej miejscowości.
20:53. MSZ wzywa ambasadora Rosji po wypowiedzi rosyjskiego generała o Naddniestrzu
MSZ Mołdawii wezwało w piątek ambasadora Rosji, aby zaprotestować przeciwko oświadczeniu rosyjskiego generała Rustama Minnekajewa, który ogłosił, iż Moskwa chce przejąć kontrolę nad południową Ukrainą, aby uzyskać dostęp do Naddnieprza, separatystycznego regionu Mołdawii.
Mołdawia wyraziła głębokie zaniepokojenie oświadczeniem rosyjskiego generała Rustama Minnekajewa
— poinformowało mołdawskie MSZ i wezwało Moskwę do poszanowania „suwerenności terytorialnej” i „neutralności” Mołdawii.
Mołdawia uważa te słowa za bezpodstawne i sprzeczne z poparciem Rosji dla suwerenności i integralności terytorialnej naszego kraju. (…) Mołdawia jest krajem neutralnym i wzywa Moskwę do respektowania tej zasady
— oświadczył resort.
20:30. Premierzy państw bałtyckich chcą szybkiego wsparcia dla Ukrainy
Szybka dostawa broni ciężkiej na Ukrainę jest niezbędna, by wygrać wojnę – podkreślili premierzy Litwy, Łotwy i Estonii w podpisanej w piątek w Rydze deklaracji. Szefowie rządów państw bałtyckich zaapelowali też o zwiększenie obecności NATO w regionie i zapowiedzieli zwiększenia wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB.
Będziemy nadal udzielać Ukrainie pomocy politycznej, finansowej, humanitarnej i wojskowej. Zachęcamy naszych sojuszników i partnerów, by zrobili to samo
— czytamy w deklaracji podpisanej przed z premierów Ingridę Szimonyte, Artursa Karinsa i Kaję Kallas.
W dokumencie podkreśla się, że „szybkie dostarczenie ciężkiej broni na Ukrainę jest niezbędne do wygrania wojny i zapewnienia pokoju w Europie”.
20:25. Zatrzymano rosyjską informatorkę
W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zatrzymano 29-latkę, która przekazywała rosyjskim służbom informacje o pozycjach sił zbrojnych Ukrainy i infrastrukturze - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Kontrwywiad służby specjalnej w obwodzie charkowskim wykrył i zatrzymał obywatelkę Ukrainy, która pracowała dla przedstawicieli służby specjalnej Rosji
— czytamy w komunikacie.
Kobieta przybyła do obwodu charkowskiego z tymczasowo okupowanego terytorium Ukrainy. Na zlecenie kuratora z rosyjskich służb Ukrainka ustalała lokalizację wojskowej i krytycznej infrastruktury Charkowa, a także miejsca dyslokacji sił zbrojnych Ukrainy i gwardii narodowej.
29-latka m.in. przekazała współrzędne i pomogła wrogowi skorygować ogień skierowany w oświatowe, medyczne, handlowe obiekty i osiedla mieszkaniowe w centrum miasta - podało SBU. W ostrzałach rakietowych byli ranni i zabici.
19:15. Rosjanie wykorzystują do walki chorych psychicznie
Ukraińscy obrońcy zadali rosyjskiej armii takie straty, że w celu uzupełnienia sił Rosja bierze do swoich szeregów nawet psychicznie chorych chłopaków” - pisze w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, powołując się na jedną z przechwyconych rozmów.
W rozmowie przechwyconej przez SBU matka martwi się o stan zdrowia syna, który zmaga się z zaburzeniami psychicznymi.
Syn odpowiada, że wojna służy jego psychice.
Widzisz, jaki jestem spokojny? Maniak, jak seryjny zabójca, jak Czykatiło spokojny
— mówi.
19:47. Rosyjski generał: Zdobycie południa Ukrainy celem nowego etapu najazdu
Rosyjski generał Rustam Minnekajew ogłosił, że celem drugiego etapu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie stworzenie korytarza lądowego do granicy z Naddniestrzem, czyli w istocie zdobycie południowej Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza w piątek rosyjska sekcja BBC, która powołuje się na rosyjskie media.
BBC przypomina, że do tej pory Rosja deklarowała, iż w drugiej fazie wojny skupi się na Donbasie, czyli na wschodzie kraju. Zauważa też, że Kreml odmówił skomentowania przemówienia generała i odpowiedzi na pytanie, czy cele militarne Moskwy uległy zmianie.
Minnekajew to zastępca dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego. O domniemanych planach Moskwy mówił na dorocznym posiedzeniu organizacji przemysłu zbrojeniowego obwodu swierdłowskiego na Uralu, głównego ośrodka tego przemysłu w Rosji.
Od początku drugiej fazy operacji specjalnej, która już się rozpoczęła, dosłownie dwa dni temu, jednym z zadań armii rosyjskiej jest ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą. Kontrola nad południem Ukrainy to kolejna droga do Naddniestrza
— mówił rosyjski generał.
Według Radia Swoboda, Minnekajew oświadczył również, że kontrola nad południem Ukrainy pozwoliłaby rosyjskiej armii „oddziaływać na żywotnie ważne obiekty ukraińskiej gospodarki”.
BBC podkreśla, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił skomentowania wypowiedzi generała Minnekajewa i odpowiedzi na pytanie, czy cele „operacji specjalnej” zostały rozszerzone, bowiem wcześniej Moskwa zapewniała tylko o potrzebie „ochrony ludności Donbasu”.
Nadal nie komentujemy kwestii związanych z prowadzeniem działań wojennych
— powiedział Pieskow. Z kolei przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony, jak pisze BBC, oświadczyli jedynie, że „badają” wypowiedź generała.
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał na Telegramie, że Kijów nie obawia się planów Moskwy, jakiekolwiek one by nie były.
Myślą, że mogą zdobyć Donbas i południową Ukrainę, licząc na wywarcie presji gospodarczej na nasze państwo. Mamy własne scenariusze obrony Ukrainy i chcę przypomnieć, że wiele planów Kremla zostało już zniweczonych wysiłkami naszej armii i naszych obywateli
— oświadczył.
Liczący około 1500 osób rosyjski kontyngent wojskowy stacjonuje w Naddniestrzu od 1995 roku. Aby stworzyć korytarz do tego regionu, Rosja musiałaby wcześniej zająć Odessę i Mikołajów.
17 kwietnia ukraiński Sztab Generalny stwierdził, że w tym separatystycznym regionie Mołdawii rosyjscy specjaliści rzekomo sprawdzali zdolności bojowe poszczególnych brygad zmotoryzowanych tamtejszej armii. Według Kijowa okazało się, że nie są one obecnie przygotowane do walki.
Zdaniem komentatora BBC Ilji Barabanowa, jeśli nową rosyjską koncepcją rzeczywiście jest zdobycie południowo-wschodniej Ukrainy, jak twierdzi gen. Minnekajew, to przy obecnym tempie posuwania sie rosyjskich wojsk wojna może przeciągnąć się do końca 2023 roku, jak zresztą przewiduje to brytyjski premier Boris Johnson. - I zwycięstwo armii rosyjskiej w tej wojnie, jeśli Putin nie ogłosi powszechnej moblizacji, wcale nie jest zagwarantowane - zauważa komentator BBC.
18:55. WAŻNE! Szef ONZ we wtorek spotka się z Putinem w Moskwie
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres we wtorek złoży wizytę w Moskwie, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowała w piątek wicerzeczniczka prasowa Guterresa, Eri Kaneko.
Guterres odbędzie również robocze spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - dodała Kaneko, cytowana przez agencję Reutera.
Sekretarz generalny liczy na to, że podczas wizyty będzie rozmawiał o tym, co można zrobić, by natychmiast przywrócić pokój na Ukrainie - przekazała Kaneko. Dodała, że biuro sekretarza generalnego pozostaje w kontakcie z rządem w Kijowie w sprawie ewentualnej wizyty Guterresa na Ukrainie.
Wizytę szefa ONZ w Moskwie potwierdził również w rosyjskich agencjach prasowych rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
18:48. Ukraińskie władze: Mamy informacje o kolejnym zbiorowym grobie w Mariupolu
Otrzymaliśmy informacje o kolejnym zbiorowym miejscu pochówku zabitych mieszkańców Mariupola - przekazał w piątek doradca mera tego oblężonego przez Rosjan miasta na południu Ukrainy Petro Andriuszczenko.
Otrzymaliśmy nowe informacje o zbiorowym miejscu pochówku zabitych mieszkańców Mariupola, mającym ukryć skutki zbrodni wojennych
— napisał Andriuszczenko w serwisie Telegram. Jak dodał, grób zlokalizowano w dzielnicy Lewobrzeżnej obok cmentarza w miejscowości Wynohradne.
To ponownie potwierdza, że okupanci organizują zbieranie, pochówek, kremację zabitych mieszkańców Mariupola w każdej dzielnicy miasta
— podkreślił.
Opublikował [fragment mapy]((https://t.me/andriyshTime/399) z zaznaczonym miejscem zbiorowego pochówku.
Dzień wcześniej lokalne władze poinformowały o zbiorowym grobie w miejscowości Manhusz pod Mariupolem. Mer Mariupola Wadym Bojczenko ocenił, że w masowych grobach w Manhuszu mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy osób. Media opublikowały zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies, na których widać około 300-metrowy rów.
18:17. WAŻNE! Kolejna runda rozmów z ukraińsko-rosyjskich. Nieoficjalnie: Kijów postawił mocne ultimatum
W czwartek i piątek w formie online odbyła się kolejna runda negocjacji między Ukrainą a Rosją - poinformował w piątek główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Inny wysokiej rangi ukraiński urzędnik powiedział portalowi na zasadzie anonimowości, że Ukraina wysunęła pod adresem strony rosyjskiej ultimatum, zgodnie z którym przeprowadzenie przez Rosjan w obwodzie chersońskim tzw. referendum „postawi kropkę w negocjacjach”.
18:14. Wrak krążownika Moskwa uznany za obiekt dziedzictwa kulturowego
Wrak rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, który w zeszłym tygodniu zatonął na Morzu Czarnym po ukraińskim ostrzale, został wpisany do rejestru podwodnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy, jako obiekt nr 2064 - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony.
Zgodnie z konwencją UNESCO, wszystkie ślady ludzkiej działalności na dnie Morza Czarnego wewnątrz wyłącznej strefy ekonomicznej naszego państwa są własnością Ukrainy
— napisano w opublikowanej w czwartek na Facebooku informacji.
Jak dodano, słynny krążownik i najbardziej znany obiekt zatopiony na Morzy Czarnym można podziwiać 80 mil morskich od Odessy. Wyłączna strefa ekonomiczna rozciąga się do 200 mil morskich poza wodami terytorialnymi.
Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. Jak poinformowało 14 kwietnia wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony, okręt zatonął podczas holowania w warunkach sztormu.
Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Moskwa nie potwierdziła tych doniesień, twierdząc, że na jednostce „doszło do pożaru”.
18:10. Szef resortu obrony Reznikow oskarżył ONZ o tolerowanie zbrodni Rosji
Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow oskarżył w piątek ONZ o tolerowanie zbrodni wojennych Rosji i dodał, że jeśli jego kraj dostanie niezbędną broń to, rosyjscy najeźdźcy mogą zostać wypędzeni z Ukrainy w ciągu kilku miesięcy.
ONZ toleruje rosyjskie zbrodnie wojenne. Stały członek Rady Bezpieczeństwa najechał na Ukrainę. Wolny świat musi przyjść z odsieczą. (…)Na wojnie Rosji z Ukrainą zginęły także powojenny porządek światowy i bezpieczeństwo. Rosja zrobiła wszystko, czemu miały zapobiegać utworzone międzynarodowe instytucje bezpieczeństwa. Jak Rada Bezpieczeństwa ONZ, gdzie Moskwa jest stałym członkiem, może wypełniać swoją misję utrzymywania pokoju? O jakim bezpieczeństwie i współpracy w Europie można mówić, gdy jedno z państw członkowskich OBWE zaatakowało inne i zabiło tysiące cywilów?
— pytał Reznikow w oświadczeniu opublikowanym w komunikatorze Telegram.
Te organizacje zawiodły. Podobnie jak Liga Narodów, muszą one zostać zastąpione nowym i bardziej efektywnym systemem instytucji międzynarodowych, zdolnych do służenia interesom wszystkich krajów, nie tylko tych dużych
— postulował minister.
Przypomniał, że w 2008 roku Niemcy i Francja, blokując wejście Ukrainy do NATO, de facto zachęciły agresora.
W sierpniu 2008 roku Rosja najechała Gruzję, a świat przymknął oko. W 2014 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, a świat postanowił nie ingerować. Teraz rosyjskie bomby ścierają z powierzchni ziemi nasze miasta, a świat nie jest w stanie tego powstrzymać
— wyliczał Reznikow.
Podkreślił, że Ukraina potrzebuje obecnie przede wszystkim ciężkiego uzbrojenia, a domaga się wprowadzenia całkowitego światowego embarga na rosyjską ropę i gaz oraz realnych sankcji wobec rosyjskiego systemu bankowego i handlu.
Jeśli to wszystko zrobicie, za kilka miesięcy rosyjscy najeźdźcy zostaną wygnani z Ukrainy
— zaznaczył minister.
17:25. Ukraińskie ministerstwo obrony: dowództwo armii rosyjskiej kończy rozpoznanie miejsc dogodnych dla głównych uderzeń
Dowództwo armii rosyjskiej kończy rozpoznanie miejsc dogodnych do przeprowadzenia głównych uderzeń na wschodniej Ukrainie - podał w piątek rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal RBK.
Według rzecznika ministerstwa świadczą o tym metody prowadzenia ognia, sposób formowania zgrupowań bojowych i ciągłe działania ofensywne na różnych kierunkach.
Największą aktywność okupantów obserwuje się na kierunku Izium – Barwenkowo, w rejonie węzłowej stacji kolejowej Popasna, zurbanizowanego obszaru Siewierodoniecka, miasta Mariupol oraz na odcinku szosy Zaporoże–Donieck
— powiedział Motuzianyk.
17:23. Na oczach 17-latki Rosjanie bili i gwałcili jej matkę i siostrę
W Irpieniu pod Kijowem na oczach 17-latki trzech rosyjskich żołnierzy biło i gwałciło jej matkę i młodszą siostrę, obie kobiety zmarły - poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka.
Codziennie pojawiają się nowe świadectwa potwornych zbrodni seksualnych raszystów (Rosjan) z uwolnionych terytoriów
— napisała Denisowa w serwisie Telegram.
W Irpieniu trzech Rosjan na oczach 17-latki zgwałcili jej mamę i 15-letnią siostrę. Kobiety, które były bite i gwałcone ze szczególną brutalnością, nie żyją.
Jak przekazała Denisowa, nastolatka w stanie szoku cztery dni spędziła w domu, w którym również znajdowały się zwłoki. Po wyzwoleniu miasta pojechała do babci.
Rzeczniczka poinformowała, że od 1 kwietnia na specjalną telefoniczną linię pomocy psychologicznej zgłosiło się ponad 400 osób, w większości w związku z przestępstwami seksualnymi popełnionymi przez rosyjskich żołnierzy.
17:00. W pobliżu Izium i Barwinka Rosja próbuje przejąć kontrolę nad linią kolejową
Najeźdźcy prowadzą działania ofensywne we wschodniej strefie operacyjnej w celu uzyskania pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego - poinformował rzecznik MON Ołeksandr Motuzjanyk.
Według niego największą aktywność najeźdźców obserwuje się w kierunku Izium-Barvinkove, w pobliżu stacji kolejowej Popasna, w obszarze zurbanizowanym Siewierodonieck, w pobliżu Mariupola, a także na drodze Zaporoże-Donieck.
16:55. 82 osoby przetrzymywane w niewoli w rejonie Zaporoża
W rejonie Zaporoża 82 osoby są przetrzymywane przez rosyjskich okupantów, a 100 zostało już zwolnionych. Ale liczba przypadków porwań ukraińskich obywateli przez rosyjskie wojsko rośnie z dnia na dzień – poinformowała Obwodowa Administracja Wojskowa Zaporoża.
16:50. Rosja aktywniej przerzuca na Ukrainę dywersantów
Rosja zaczęła aktywniej przerzucać na Ukrainę dywersantów, w tym członków prywatnych firm wojskowych - powiedział wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.
Praktycznie codziennie policjanci zatrzymują osoby, wobec których są ugruntowane podejrzenia kolaboracji albo sprzyjania wrogowi - podkreślił Jenin. Poinformował, że niedawno w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy zatrzymano czterech możliwych dywersantów.
Według posiadanych przez nas informacji wróg nasilił przerzucanie potencjalnych dywersantów, w tym spośród członków tzw. prywatnych firm wojskowych, na terytorium Ukrainy w celu przeprowadzenia dywersji i ataków terrorystycznych
— przekazał wiceminister i zaapelował do Ukraińców o czujność.
16:40. Pentagon: Mariupol nie został w pełni zajęty przez Rosjan
Ukraińcy w Mariupolu wciąż stawiają aktywny opór siłom rosyjskim i nie jest jasne, dlaczego Władimir Putin ogłosił tam zwycięstwo - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie ze stacją CNN.
Kirby był pytany o czwartkowe słowa prezydenta Rosji, który podczas transmitowanego w telewizji spotkania z ministrem obrony Siergiejem Szojgu ogłosił w praktyce zdobycie Mariupola i polecił odizolować ukraińskie siły wciąż przebywające na terenach mariupolskich zakładów Azowstal, zamiast prowadzić szturm na fabrykę.
Oni zrobili wczoraj z tego duży pokaz, mówiąc, że nie wejdą do tej fabryki i nie będą eliminować ludzi, którzy tam są. Myślę, że powinniśmy poczekać i zobaczyć, co tak naprawdę zrobią tam Rosjanie” - powiedział rzecznik. „Dziś rano możemy powiedzieć, że wciąż oceniamy, że walki o Mariupol wciąż trwają i miasto nie zostało zajęte przez Rosjan, wciąż jest tam aktywny ukraiński opór
— dodał.
16:30. Jeden pilot zginął, a dwóch trafiło do szpitala po rozbiciu się An-26
Jeden pilot zginął, a dwóch trafiło do szpitala po rozbiciu się w piątek samolotu wojskowego An-26 w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował rzecznik władz obwodu Iwan Ariefiew.
Samolot, który wykonywał rejs techniczny, zaczepił o słup energetyczny i spadł w okolicy Mychajłówki w obwodzie zaporoskim. Na miejscu pracuje prokuratura, policja i ratownicy, by wyjaśnić, co było przyczyną rozbicia się maszyny.
Jak poinformował Ariefiew, na pokładzie samolotu było trzech pilotów, z których jeden zginął, a dwóch trafiło do szpitala.
16:20. Francja dostarczy Ukrainie baterię haubicoarmat Caesar
Francja dostarczy Ukrainie baterię samobieżnych haubicoarmat Caesar - powiedział w piątek prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla dziennika „Ouest-France”. Pałac Elizejski poinformował, że dostawy już się rozpoczęły, ale odmówił podania liczby pojazdów przeznaczonych dla Kijowa.
Caesar to haubicoarmata kalibru 155 mm, która w każdym terenie jest w stanie osiągnąć szybkość 50 km na godzinę i bardzo precyzyjnie trafia w cel oddalony nawet o 40 km; od 2008 roku jest na wyposażeniu francuskiej artylerii - wyjaśnia „Ouest-France”.
16:10. Ukraiński wywiad o „dumie najnowszej, wysoce precyzyjnej rosyjskiej broni”
Ukraiński wywiad poinformował, że rosyjskie pociski manewrujące, które rosyjskie media nazywają „dumą najnowszej, wysoce precyzyjnej rosyjskiej broni”, są wyposażone w elektronikę z lat 60. XX wieku.
W szczególności pociski X-101 były produkowane od 1999 do 2013 roku. Jednak efekt użycia tych rakiet przez okupantów podczas walk na Ukrainie obalił ich skuteczność. Podstawa podzespołów elektronicznych okazała się daleka od nowoczesności.
Ukraińscy eksperci przeanalizowali systemy naprowadzania i nawigacji pocisków manewrujących X-55, a także ich modyfikacje X-555 i X-101. Okazało się, że „nowoczesne” jednostki naprowadzające zostały opracowane w latach 1960-1970 i były produkowane przez Woroneżskie Zakłady Części Radiowych, Mińskie Zakłady Integralne i inne przedsiębiorstwa Związku Radzieckiego.
16:00. W obwodzie zaporoskim i chersońskim Rosjanie blokują wyjazd mężczyzn
Rosja prowadzi przygotowania do mobilizacji w obwodzie chersońskim i zaporoskim na Ukrainie, okupacyjne władze blokują wyjazd mieszkańców, w szczególności mężczyzn w wieku poborowym - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.
By uzupełnić straty w składzie osobowym rosyjskiej armii, prowadzone są przygotowania do tzw. mobilizacji w obwodzie chersońskim i zaporoskim. Okupacyjne władze blokują wyjazd z okupowanych terytoriów miejscowych mieszkańców, w szczególności mężczyzn w wieku poborowym
— powiedział Motuzianyk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Rosjanie przygotowują też się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia do Rosji okupowanych terytoriów w obwodzie chersońskim i zaporoskim - dodał. Poinformował, że w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, prowadzone jest masowe pobieranie krwi u lokalnych mieszkańców dla potrzeb armii rosyjskiej.
15:45. Bank Światowy przekaże 4,8 mld dolarów na odbudowę Ukrainy
Bank Światowy przekaże kwotę 4,8 mld dolarów na odbudowę naszego kraju - poinformował w piątek na Instagramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyrażam wdzięczność za to, że jesteśmy słyszani i wspierani - dodał ukraiński przywódca.
Podczas czwartkowej narady ministerialnej (debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy - PAP) zwróciłem się do Banku Światowego i w efekcie otrzymaliśmy pomoc. (…) Z takim wsparciem zdołamy szybko odbudować nasze państwo
— napisał Zełenski.
15:30. Czystki wśród dowódców rosyjskiej armii za nieudolność
Sześciu wysokich rangą dowódców rosyjskich straciło stanowiska w ostatnim czasie za niewykonanie powierzonych im zadań na Ukrainie - powiedział w piątek Wadym Skybycki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez portal informacyjny RBK-Ukraina.
Dowódca Floty Czarnomorskiej, jego pierwszy zastępca, szef sztabu Floty Czarnomorskiej zostali zdjęci ze stanowisk. Dowódca 1. Armii Pancernej, 6. Armii Ogólnowojskowej i dowódca 22. Korpusu Armii również zostali usunięci ze swoich stanowisk. Wszyscy zostali usunięci ze swoich postów za niewykonanie przydzielonego im zadania
— powiedział Skybycki.
15:20. W Kachowce Rosjanie torturują mężczyzn
W okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie na miejscowym komisariacie policji torturują mężczyzn: biją ich i rażą paralizatorami - alarmuje w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Rosyjscy żołnierze zatrzymują na ulicach miasta nie tylko aktywistów czy uczestników walk w Donbasie, ale też mężczyzn, którzy nie mają żadnego związku ze służbą wojskową ani nie brali udział w akcjach protestu przeciwko okupacji - napisała Denisowa. Oficjalną przyczyną zatrzymania jest „naruszenie porządku” albo „złamanie godziny policyjnej” - dodała.
Obok komisariatu policji ciągle stoi kolejka osób, które próbują dowiedzieć się, jaka jest sytuacja ich zatrzymanych bliskich, albo starają się przekazać im jedzenie czy rzeczy.
Świadkowie mówią, że na komisariacie przebywa ponad 10 cywilów, niektórzy z nich są tam przetrzymywani już od kilku tygodni.
Mężczyzn torturują paralizatorami, biją
— zaalarmowała Denisowa.
Jak podkreśliła, najbrutalniej Rosjanie traktują osoby związane ze strukturami siłowymi - członków obrony terytorialnej i byłych uczestników wojny w Donbasie.
15:12. Gwardia Narodowa i FSB mają zdusić opór sił ukraińskich
Rosyjskie dowództwo planuje użyć Gwardii Narodowej i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) do zduszenia oporu sił ukraińskich na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w obwodzie donieckim - przekazał w piątek w ukraińskiej telewizji Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego.
Jego wypowiedź stanowiła część komentarza dotyczącego informacji o tym, że prezydent Władimir Putin nie poparł propozycji przeprowadzenia zmasowanego ataku na Azowstal, co zasugerował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Skibicki uznał, że rosyjskie władze „jak zwykle nie mówią prawdy”.
Mogą rzeczywiście zrezygnować z zakrojonego na szeroką skalę ataku na Azowstal, jednak wedle naszych informacji (Rosjanie) planują zaangażować Gwardię Narodową i inne struktury, w tym struktury FSB, które będą kontynuować ataki na zakłady, aby zdusić nasz opór
— powiedział Skibicki.
15:00. Wojsko rosyjskie wkroczyło na terytorium gminy Velykopetysky
Władze lokalne poinformowały, że wojsko rosyjskie wkroczyło na teren gminy Velykopetyska w obwodzie chersońskim . Władze proszą ludzi o zachowanie spokoju i nie prowokowanie.
14:50. Przebieg wojny zależy od losu Mariupola
Przebieg wojny na Ukrainie, w tym rosyjskiej ofensywy, zależy od losu Mariupola, który ma znaczenie strategiczne dla obrony kraju, toteż wróg koncentruje tam wszystkie swoje siły - powiedział w piątek w wywiadzie dla AFP szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.
Urzędnik dodał, że ostatni obrońcy miasta oszańcowali się w wielkim kombinacie metalurgicznym Azowstal wraz z liczącą około 300 osób grupą cywilów.
Rosjanie koncentrują się na atakach na Azowstal, a obrońcy miasta są „w bardzo trudnej sytuacji, lecz będą się nadal trzymać tak długo, jak to konieczne. Oczywiście są bardzo zmęczeni, ale mają jeszcze trochę zaopatrzenia” - dodał Kyryłenko.
Podkreślił, że jest w każdej chwili gotowy „rozpocząć ewakuację cywilów i dostarczanie pomocy humanitarnej” do miasta, jednak jak dotąd Rosjanie nie respektowali porozumień w sprawie korytarzy humanitarnych i zrywali je często w ostatniej chwili.
14:35. Udało się ewakuować 70 cywilów z obwodu ługańskiego
70 cywilów z obwodu ługańskiego udało się ewakuować w bezpieczne miejsca; rosyjskie wojska otworzyły ogień w stronę autokaru z mieszkańcami Popasnej, ale na szczęście nikt nie zginął - poinformował w piątek na Telegramie szef ługańskiej regionalnej administracji Serhij Hajdaj.
Za kierownicą autokaru ewakuacyjnego z Popasnej usiadł nauczyciel historii z miejscowej szkoły, który dostarczył też przy tej okazji pomoc humanitarną. (…) Jeden z pojazdów nie dojechał do Rubiżnego z powodu rosyjskiego ostrzału. Otworzyli ogień w kierunku autobusu szkolnego. Na szczęście udało się bezpiecznie wywieźć 25 osób, wśród nich niepełnosprawną kobietę, rannego chłopca i niemowlę
Jak przekazał szef regionalnych władz, trwa również ewakuacja 45 cywilów z Lisiczańska w kierunku miasta Dniepr.
W czwartek Hajdaj przekazał, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) zginęło już ponad 100 mieszkańców Popasnej, a obecnie w tym 20-tysięcznym mieście przebywa zaledwie 2,5 tys. osób, które ukrywają się w schronach.
14:20. FSB konfiskuje łupy rosyjskiego wojska na Ukrainie
Funkcjonariusze FSB konfiskują łupy rosyjskiego wojska na Ukrainie – w zamian obiecują nie ścigać ich – informuje ukraińska Służba Bezpieczeństwa.
Rosyjska FSB zaczęła ukrywać rosyjskich wojskowych grabieżców. Konfiskują drogie zrabowane towary na Ukrainie, ale zamiast tego obiecują nie ścigać ich. Prawdopodobnie po masowym wyjściu zachodnich marek z rynku rosyjskiego FSB otrzymała nowe strategiczne zadanie „zastępowania importu”.
– podaje SBU.
Rosyjski żołnierz żalił się na nagraniu przechwyconym przez SBU, że ukradł na Ukrainie 63 Iphony 13, które zostały mu zabrane przez FSB.
14:00. Dwie osoby zginęły podczas rosyjskiego ostrzału wsi Nowa Zoria
Podczas ostrzału wsi Nowa Zoria w obwodzie chersońskim przez wojska rosyjskie zginęły dwie osoby, a jedna została poważnie ranna, a prokuratura obwodu chersońskiego wszczęła postępowanie karne.
13:50. Rosjanie ostrzelali szpital rakietami Uragan
Szpital urazowy w mieście Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został ostrzelany przez Rosjan z systemu artylerii rakietowej Uragan, o czym poinformował w piątek w mediach społecznościowych szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.
Ostrzał rakietowy spowodował pożary i zniszczenia, zarówno w szpitalu, jak i w pobliskich budynkach mieszkalnych. Pożar został już opanowany.
Dokładnie rejestrujemy zbrodnie okupantów. Rosjanie i ich kraj, który przyniósł na naszą ziemię zniszczenie i śmierć, za wszystko zapłacą!
— napisał Kyryłenko.
13:40. Brytyjska ambasada wznowi działalność w Kijowie
Wielka Brytania planuje w przyszłym tygodniu ponowne otwarcie swojej ambasady w stolicy Ukrainy, Kijowie - powiedział w piątek premier Boris Johnson w czasie wizyty w Indiach.
Podkreślił, że jest to możliwe dzięki „nadzwyczajnemu męstwu i sukcesowi” prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i mieszkańców tego kraju w odpieraniu rosyjskiej agresji.
Wielka Brytania i nasi sojusznicy nie będą biernie przyglądać się, jak Władimir Putin kontynuuje tę napaść
— dodał brytyjski premier.
13:30. Plan wojsk rosyjskich to opanowanie Donbasu i południa Ukrainy
Rosjanie ogłosili plan drugiej fazy ofensywy i myślą, że mogą opanować Donbas i południe Ukrainy, aby osłabić nas pod względem gospodarczym - przekazał w piątek na Telegramie szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. To wojna o naszą wolność, zwyciężymy - dodał polityk.
Mamy własne scenariusze obrony Ukrainy. Chciałbym przypomnieć, że nasza armia i społeczeństwo zniweczyły już wiele planów Kremla
13:20. Służba Bezpieczeństwa apeluje do wiernych o szczególną czujność w Wielkanoc
Służba Bezpieczeństwa apeluje do wiernych o szczególną czujność w Wielkanoc, gdyż wróg może zorganizować prowokacje.
Wierzącym zdecydowanie zaleca się powstrzymanie się od masowych zgromadzeń w budynkach religijnych , a przywódcom kościelnym – aby zminimalizować liczbę obecnych na świątecznych nabożeństwach. Obywatele są również proszeni o przestrzeganie zasad dotyczących godziny policyjnej ustalonych przez administrację cywilną każdego regionu.
13:10. Ukraińcy wywożeni w głąb Rosji
Rzecznik Praw Obywatelskich Ludmiła Denisowa poinformowała, że Rosjanie wywożą Ukraińców do Czuwaszji, w szczególności w okolice Czeboksarów i wsi Szomikowe.
Co do deportacji naszych obywateli w Rosji, to mamy dane od obywateli rosyjskich – wolontariuszy, oraz od samych obywateli . Na przykład wczoraj otrzymaliśmy telefon, że w odległości 30 km od Czeboksary jest 1000 naszych obywateli i naprawdę chcą wyjechać
— powiedziała Denisowa.
Dodała, że do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dotarła informacja, że 1000 obywateli Mariupola zostało deportowanych do sanatorium „Karmazynowe Żagle”, znajdującego się we wsi Szomikowe (Czuwaszja).
13:00. W Borodziance dokonano oględzin ponad 80 ciał
W podkijowskiej Borodziance podczas działań śledczych dokonano oględzin ponad 80 ciał - poinformował w piątek komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow, cytowany przez portal Suspilne. Komendant ocenił, że nie jest to liczba ostateczna.
Ogólna liczba w Borodziance to ponad 80 ciał, których oględzin dokonali śledczy
— powiedział Niebitow. Jak dodał, przyczynę śmierci ustalą instytucje medycyny sądowej.
Jednak liczba ta nie jest bynajmniej ostateczna, bo ratownicy nadal usuwają gruzy i znajdują tam ciała
— zastrzegł.
Jak relacjonował, nie tylko do Borodzianki, ale i do okolicznych wsi wracają mieszkańcy. Na miejscu znajdują „straszne znaleziska - groby ludzi, których pochowano pospiesznie po ostrzałach okupantów z broni automatycznej”. W innych przypadkach - dodał - ludzie zginęli „w rezultacie działań bojowych”.
Zostali tymczasowo pochowani. Teraz śledczy razem z ekspertami przeprowadzają ekshumacje i badają ciała
— powiedział Niebytow.
12:50. Hiszpański okręt z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota
Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu - poinformował w piątek dziennik „ABC”. Nie jest to jednak dostawa broni ciężkiej.
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas czwartkowego spotkania w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim zadeklarował wysłanie militarnego wyposażenia dla Ukrainy.
Rosja groziła wcześniej, że zaatakuje każdy statek przewożący broń w celu wzmocnienia armii ukraińskiej.
Broń jest już w drodze (…) na pokładzie Ysabel
— powiedział Sanchez w telewizji.
Ryzyko zaatakowania przez Rosję jest jednak niewielkie, gdy okręt płynie pod banderą NATO i podróżuje do portów NATO-wskich
— dodał.
12:34. Rosjanie chcą przejąć kontrole nad miastem Aleszki
Mer miasta Aleszki w obwodzie chersońskim poinformował, że od 23 kwietnia okupanci planują przejąć pełną kontrolę nad miastem.
Teraz szukają przedstawiciela, który stanie na czele miasta. Prawdopodobni kandydaci nie są ujawniani.
Patrol miejski w mieście już nie działa. Miasto jest patrolowane przez rosyjskie wojsko, więc mer odradza wychodzenie na zewnątrz w czasie godziny policyjnej.
12:25. Rosja planowała wykorzystać Ukraińców na Syberii
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ołeksij Daniłow w rozmowie z Ukraińską Prawdą Rosja planowała wykorzystać Ukraińców do budowy trzech do pięciu dużych miast na Syberii.
Artykuł Szojgu zatytułowany „O nowych miastach Syberii” został opublikowany 6 września 2021. Mało kto zwrócił uwagę na tę publikację, ale my zwracamy uwagę na takie rzeczy. Po przeczytaniu zrozumieliśmy, że chęć budowania Syberii kosztem naszych obywateli, naszego kraju, jak wielokrotnie powtarzali, nigdy nie zniknie
— mówił Daniłow.
Szojgu bezpośrednio ogłosił plan - zbudować od trzech do pięciu dużych miast o populacji od 300 tysięcy do miliona. Daniłow potwierdził, że stąd pomysł na obozy, o których zachodnie media informowały przed inwazją.
12:10. 15,4 mld hrywien na potrzeby ukraińskiej armii
Suma pieniędzy wpłaconych na wydzielony rachunek w banku centralnym Ukrainy i przekazanych na potrzeby wojska, policji, Gwardii Narodowej oraz straży granicznej wyniosła 15,4 mld hrywien (ponad 2,2 mld zł) - poinformował w piątek Narodowy Bank Ukrainy (bank centralny).
Aktualnie na specjalnym rachunku pozostało już tylko niespełna 4 mln hrywien
— przekazano w komunikacie banku centralnego.
Ekwiwalent 4,9 mld hrywien w ramach łącznej kwoty 15,4 mld hrywien wpłacono w walutach zagranicznych. Są to środki zebrane w innych państwach, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Finlandii i Szwajcarii - poinformował bank centralny.
12:00. Szczegóły katastrofy AN-26: Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne
Samolot AN-26, który według wstępnych informacji należał do Ukrainy, rozbił się dziś o godzinie 9 rano w rejonie Mychajłowki obwodu zaporoskiego. Samolot wykonywał lot techniczny. Jedna osoba nie żyje, a dwie są ranne. Przyczyny katastrofy są wyjaśniane. Według wstępnych i niepotwierdzonych informacji samolot uderzył w słup elektryczny, w wyniku czego zapalił się silnik. Na miejscu pracuje SES i odpowiednie organy” - poinformowała administracja regionalna.
11:50. Ile osób przeżyło atak na krążownik Moskwa?
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla Ukraińskiej Prawdy powiedział, że w czasie ukraińskiego ataku na rosyjskim krążowniku Moskwa znajdowało się 510 osób, z których 58 przeżyło.
Uważamy, że uratowali 58 osób. Nie możemy tego powiedzieć, ale okazuje się, że tak. Ale oni to ukrywają. W sumie na krążowniku było 510 osób. Ale jeśli nie ma osoby, nie ma co ukrywać, nie trzeba urządzać ceremonii. Zaginął, zniknął. To jest polityka Rosjan
— powiedział.
11:40. Rosjanie zakłócają ewakuację ludzi w obwodzie ługańskim
Serhiy Hajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej, poinformował na Telegramie, że Rosjanie zakłócają ewakuację ludzi w obwodzie ługańskim . Autobus ewakuacyjny i samochód przewożący żywność jechały do Rubiżnego, ale rozpoczęły się ostrzałki i nie dotarły do miasta.
11:30. Rosjanie usiłują uzyskać dane do pseudoreferendum
Według Sił Obronnych regionu Zaporoża Rosjanie usiłują pozyskać dane mieszkańców niezbędne do przeprowadzenia pseudoreferendum. Nagrywają ludzi ustawiających się w kolejce po 10 tys. rubli.
11:20. W obwodzie kijowskim zidentyfikowano już 1084 cywilów
W obwodzie kijowskim zidentyfikowano już 1084 zabitych cywilów - poinformował Głównego Zarządu Policji Państwowej w obwodzie kijowskim Andrij Nebytow.
Dziś w obwodzie kijowskim liczba zabitych i zidentyfikowanych ciał wynosi 1084, które zostały zbadane przez śledczych i przewiezione do ośrodków kryminalistycznych. To cywile. Zdecydowana większość - 50-70% - zabitych z broni ręcznej - karabin maszynowy, karabin snajperski
— powiedział Nebitov.
Śledczy i kryminaliści Policji Narodowej rozpoczęli dokumentowanie zbrodni rosyjskich okupantów we wsi Berwytsia w obwodzie kijowskim.
11:10. Rosjanie zniszczyli ponad 10 składów żywności i dziesiątki składów ropy
Rosyjscy najeźdźcy zniszczyli ponad 10 centrów dystrybucji żywności dla ludności, kilkadziesiąt składów ropy, tysiące linii energetycznych i 10 tysięcy podstacji transformatorowych - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Rostislav Shurma.
Od pierwszego dnia wojny wróg usiłował zniszczyć całą podstawową infrastrukturę Ukrainy, aby pozbawić obywateli Ukrainy żywności – dlatego dziś zniszczył ponad 10 centrów dystrybucyjnych, które przechowywały duże zapasy żywności; pozbawić paliwa, benzyny, oleju napędowego - dlatego dzisiaj zbombardowałem kilkadziesiąt składów ropy; pozbawić dostępu do prądu, wodociągu - zniszczyły więc tysiące km linii energetycznych i około 10 tysięcy podstacji transformatorowych
— powiedział.
10:57. Rosjanie zaatakowali Słowiańsk bombami kasetowymi
Rosjanie zaatakowali w nocy z czwartku na piątek miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy z wykorzystaniem amunicji kasetowej; obyło się bez ofiar - poinformował szef administracji miasta Wadym Lach.
„Noc minęła niespokojnie, miasto znalazło się pod ostrzałem. Były to prawdopodobnie bomby kasetowe” - napisał Lach na Facebooku.
Trwa ustalanie strat.
Lach wezwał pozostałą w mieście ludność do ewakuacji i poinformował o miejscach zbiórki, w których oczekują autobusy.
10:50. Rosja przyznaje: Celem jest zapewnienie korytarza na Krym
Zastępca dowódcy Centralnego Dowództwa Federacji Rosyjskiej Rustam Minnekaev powiedział, że armia Federacji Rosyjskiej w drugiej fazie operacji specjalnej planuje przejąć pełną kontrolę nad Donbasem i południową Ukrainą, aby zapewnić korytarz na Krym - podaje rosyjska agencja TASS.
Według niego, kontrola nad Donbasem zapewni lądowy korytarz na Krym: „Dotknie także żywotnych obiektów ukraińskich [sił zbrojnych], portów czarnomorskich, przez które dostarczają produkty rolne i metalurgiczne do [innych] krajów”.
10:40. Samolot wojskowy An-26 rozbił się w obwodzie zaporoskim
W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rozbił się w piątek wojskowy samolot transportowy An-26 - poinformowały władze obwodu. Agencja Ukrinform przekazała, że są osoby ranne.
Według oświadczenia administracji obwodu samolot spadł w rejonie wilniańskim, na północy wschód od Zaporoża. „Są poszkodowani, wyjaśniane są okoliczności (incydentu)” - głosi komunikat.
Władze regionu podały też, że maszyna wykonywała lot techniczny.
10:30. Rosyjskie pociski zestrzelone nad rejonem Kirowohradu
Szef Kirowohradzkiej Obwodowej Administracji Państwowej Andrij Rajkowycz poinformował, że nad rejonem Kirowohradu w czwartek wieczorem Ukraińska Obrona Powietrzna zniszczyła dwa pociski wroga.
10:20. W obwodzie charkowskim zniszczono rosyjską artylerię i system obrony przeciwlotniczej
W obwodzie charkowskim Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły trzy systemy granatników rakietowych oraz system obrony powietrznej rosyjskich najeźdźców.
10:10. Kanadyjscy ochotnicy przechwycili rosyjskiego drona
10:00. Porucznik ukraińskiej armii zatrzymany pod zarzutem kolaboracji z wrogiem
Starszy lejtnant (porucznik) ukraińskich sił zbrojnych z obwodu żytomierskiego został zatrzymany pod zarzutem przekazywania rosyjskim żołnierzom informacji stanowiących tajemnicę państwową - poinformowała w czwartek na Facebooku Prokuratura Specjalna ds. militarnych i obronnych Regionu Centralnego.
W komunikacie prokuratury poinformowano, że oficer miał wspierać rosyjską inwazję na Ukrainę, a także przekazywać najeźdźcom informacje dotyczące m.in. samolotów bojowych, skutków ostrzałów rakietowych wymierzonych w lotniska wojskowe, a także strat w ukraińskim sprzęcie wojskowym i działań na rzecz jego naprawy.
Porucznik został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Za zdradę państwa grozi mu kara 15 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności z konfiskatą mienia.
9:35. Noc w Charkowie pod ostrzałami, w Donbasie trwa atak rosyjski
Wojska rosyjskie w nocy z czwartku na piątek nadal prowadziły ostrzały artyleryjskie Charkowa i kontynuowały atak na Donbas. Wsiom obwodu chersońskiego graniczącego z anektowanym Krymem, grozi katastrofa humanitarna - podał w piątek portal Ukraińska Prawda.
W materiale, opartym na informacjach przekazanych przez władze regionalne, portal podał, że noc minęła dość spokojnie w wielu obwodach Ukrainy. Tak było w regionach na zachodzie i w centrum kraju, w tym w obwodzie kijowskim, a także w obwodach: odeskim i zaporoskim na południu, jak i sumskim i czernihowskim na północy.
Na wschodzie Ukrainy w obwodzie charkowskim trwają walki w kierunku Iziumu (na południowy wschód od Charkowa). W obwodzie ługańskim w ciągu minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 11 ostrzałów, m.in. Lisiczańska, Popasnej, Rubiżnego oraz innych miast.
W obwodzie donieckim sytuacja wzdłuż linii frontu określona jest jako „stabilnie napięta”. Nie słabną ostrzały Awdijiwki, Marjinki i Wuhłedaru.
W obwodzie chersońskim, graniczącym z anektowanym przez Rosję Krymem, najtrudniejsza sytuacja panuje w miejscowościach w pobliżu sąsiednich obwodów Ukrainy. Na granicy katastrofy humanitarnej znajdują się praktycznie wszystkie wsie w rejonie (odpowiednik powiatu-PAP) berysławskim (hromady: Nowoworoncowska, Wysokopilska, Wełykoołeksandriwska, Kałyniwska) i część wsi rejonu chersońskiego (hromady: Czornobajiwska i Stanisławska).
Wieczorem w czwartek ostrzelany został Mikołajów, ważny port południowej Ukrainy.
9:20. Straty Rosjan to 21 200 żołnierzy i ponad 800 czołgów
Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła 21 200 żołnierzy i 838 czołgów - poinformował w piątek rano Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.
Siły rosyjskie straciły od dnia wybuchu wojny 24 lutego także 2162 transportery opancerzone, 397 systemów artyleryjskich, 138 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 69 systemów obrony przeciwlotniczej, 176 samolotów, 153 śmigłowce, 1523 samochody, osiem okrętów, 76 cystern z paliwem oraz 172 samoloty bezzałogowe.
Dane na temat strat są wciąż uaktualniane - podał sztab w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.
08:54. Mer Mariupola apeluje o pełną ewakuację
Mer Mariupola Wadym Bojczenko ponowił w piątek, w wywiadzie telewizyjnym, apel o pełną ewakuację ludności cywilnej z oblężonego miasta.
Potrzebujemy tylko jednego - całkowitej ewakuacji mieszkańców. Około 100 tys. ludzi nadal pozostaje w Mariupolu
— podkreślił.
Dzień wcześniej Bojczenko oznajmił, że ewakuacja, którą wstępnie uzgodniono z Rosjanami w środę rano, odbywała się w skrajnie trudnych warunkach i de facto została zerwana przez stronę rosyjską.
08:50. Dziś żaden korytarz humanitarny nie zostanie otwarty
W związku z niebezpieczeństwem na trasach przejazdu w piątek nie zostanie otwarty żaden korytarz humanitarny - poinformowała tego dnia w mediach społecznościowych wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Oczekujących na ewakuację z obleganych bądź okupowanych przez rosyjskie wojska regionów Ukrainy Wereszczuk poprosiła o cierpliwość.
W czwartek wicepremier przekazała, że próbowano otworzyć korytarze humanitarne prowadzące z trzech miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, jednak zostało to uniemożliwione przez nieustanny rosyjski ostrzał. (https://tinyurl.com/3pbm6c2z)
08:30. Rosjanie porwali urzędnika z konwoju humanitarnego!
Rosjanie porwali lokalnego urzędnika, który jechał na czele konwoju humanitarnego i chcieli go wymienić na rosyjskich jeńców, ale to propozycja nie do zaakceptowania – poinformowała w piątek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Żołnierze rosyjscy uprowadzili urzędnika w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Trzy zaplanowane tam na czwartek korytarze humanitarne nie mogły spełnić swego zadania, ponieważ najeźdźcy nie wywiązali się z porozumienia i nie wstrzymali ognia – zaznaczyła Wereszczuk, cytowana przez Sky News.
Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe informowało wcześniej w piątek, że wojska rosyjskie starają się opanować nowe tereny, poruszając się na zachód od zajmowanych obecnie pozycji, w stronę obwodu mikołajowskiego. Ukraińscy obrońcy odparli jednak minionej doby dwa ataki na tym kierunku.
08:28. Liczba rannych dzieci wzrosła do 386
Biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało w piątek, że liczba dzieci rannych na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę wzrosła do 386. Od początku inwazji rosyjskiej zginęło na Ukrainie 208 dzieci. Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie donieckim.
Liczba ofiar śmiertelnych wśród dzieci nie zmieniła się od czwartku, gdy prokuratura informowała również o 208 zabitych dzieciach. Wzrosła natomiast - z 376 do 386 - liczba dzieci, które doznały różnego rodzaju obrażeń. Dane o zabitych i rannych nie są ostateczne, ze względu na problemy z ich zbieraniem na terenach objętych działaniami bojowymi i okupowanych przez wojska rosyjskie.
07:29. Ukraińcy odparli dwa rosyjskie ataki
Ukraińskie Siły Zbrojne odparły minionej doby dwa ataki wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; zniszczono około 50 żołnierzy i 14 sztuk sprzętu wroga – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
Sytuacja w obwodach chersońskim i mikołajowskim pozostaje napięta. Planowane korytarze humanitarne ze wsi na okupowanych terenach obwodu chersońskiego do obwodu dniepropietrowskiego nie mogły być użyte, ponieważ Rosjanie złamali porozumienie, nie przerwali ognia i zatrzymali kolumnę ewakuacyjną na jednym z punktów kontrolnych – napisano.
07:12. Rosjanie wywołują kryzys humanitarny
Wojska rosyjskie na okupowanych terenach Ukrainy wywołują w sposób sztuczny kryzys humanitarny, poprzez niszczenie kluczowych obiektów infrastruktury i blokowanie dostaw humanitarnych - oświadczył w piątek Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.
W komunikacie na Facebooku sztab oświadczył, że wojska rosyjskie „nadal blokują przemieszczanie się miejscowej ludności, dopuszczają się grabieży i sztucznie przybliżają kryzys humanitarny”. Dochodzi do „przypadków rozstrzeliwania ludności cywilnej i wolontariuszy” - dodał sztab:
Opisując sytuację na froncie, sztab podał, że wojska rosyjskie nadal blokują Charków i ostrzeliwują siły ukraińskie oraz obiekty infrastruktury w tym rejonie.
07:00. Trzy rosyjskie samoloty zestrzelone
W ciągu ostatniej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy rosyjskie samoloty, trzy śmigłowce i dziewięć dronów – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując komunikat dowództwa sił powietrznych Ukrainy.
21 kwietnia był owocnym dniem dla ukraińskich jednostek obrony przeciwlotniczej, które zniszczyły 15 wrogich celów, w tym dziewięć bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10
-– napisano w sprawozdaniu zamieszczonym na Facebooku.
Według komunikatu dwa z tych dronów zestrzelono przy użyciu przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Strącono również rosyjskie samoloty Su-34, Su-35 i Su-25, a także dwa śmigłowce Mi-8 oraz jeden Ka-52 - napisano.
06:55. USA stworzyły dron dla Ukrainy
USA opracowały nowy typ drona, który odpowiada wymogom ukraińskiego wojska - powiedział w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby.
Prace nad dronem, nazwanym „Phoenix Ghost”, rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie. Obecnie chodzi o to, aby jeszcze lepiej dopasować go do wymagań ukraińskiej armii - oświadczył Kirby.
Ponad 120 dronów ma zostać dostarczonych na Ukrainę w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej rządu USA o wartości 800 milionów dolarów.
Do obsługi uzbrojenia wymagane jest minimalne przeszkolenie - wyjaśnił rzecznik Pentagonu. Nowe narzędzie walki przypomina tzw. drony Switchblade.
6:45. Rosja zakazała wjazdu i wyjazdu z Krymu, aby zapewnić wiosenny pobór
Sztab Generalny Ukrainy informuje, że Rosja zakazała wjazdu i wyjazdu na Krym, aby zabezpieczyć wiosenny pobór.
Aby zapobiec zakłóceniu wiosennej kampanii poboru na tymczasowo okupowanym terytorium Autonomicznej Republiki Krymu od 30 kwietnia br., okupanci otrzymają zakaz opuszczania i wjazdu na półwysep
— czytamy w oświadczeniu.
Sztab Generalny dodał, że na terenach czasowo okupowanych rosyjskie jednostki nadal blokują ruch miejscowej ludności, grabią i sztucznie zbliżają się do kryzysu humanitarnego - niszczą infrastrukturę krytyczną i blokują dostawy towarów humanitarnych z Ukrainy. Zdarzały się przypadki egzekucji ludności cywilnej i ochotników.
06:30. Zełenski odpowiada Putinowi
W czwartek w swoim cyklicznym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Mariupol, „wbrew temu, co mówią okupanci”, nadal stawia opór rosyjskim najeźdźcom.
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w czwartek rano, że miasto zostało zdobyte.
W hucie Azowstal przebywa jednak ponad 2 tysiące ukraińskich i zagranicznych bojowników, którzy do tej pory odmawiają podporządkowania się żądaniom armii rosyjskiej dotyczącym złożenia broni i poddania się.
5:40. Okupanci przejmują przedsiębiorstwa rolnicze na południu Ukrainy
Wiceprzewodniczący Ogólnoukraińskiej Rady Agrarnej Denis Marchuk poinformował, że okupanci przejmują przedsiębiorstwa rolnicze na południu Ukrainy. Z powodu konfiskat, rolnicy nie mają możliwości prowadzenia kampanii zasiewów na swoich terytoriach. Jak wskazał, przez rosyjską agresję 30 proc. pół nie zostanie obsianych.
00:10. MSZ: pseudoreferenda na okupowanych terenach będą pozbawione wartości prawnej
Pseudoreferenda, które Rosja zamierza przeprowadzić na zajętych terytoriach Ukrainy, będą pozbawione wartości prawnej – oświadczyło w czwartek MSZ w Kijowie. Resort zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o potępienie przygotowań do tych sfałszowanych głosowań, nieuznawanie ich wyników i dalsze wywieranie presji na Rosję.
Jest oczywiste, że przestępcze działania Rosji nie mają poparcia ludności na tymczasowo okupowanych terytoriach
— wskazało w komunikacie opublikowanym na Facebooku ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy.
Jak podkreślono, mieszkańcy występują przeciwko okupacyjnym władzom, dlatego Rosja rozpoczęła przygotowania do „nieukrywanej falsyfikacji wyników +głosowania+ w sprawie utworzenia +republik ludowych+ na południu kraju”. Według MSZ Rosja „idzie tą samą drogą co w 2014 r. w obwodach ługańskim i donieckim”.
Próby zalegalizowania w ten sposób rosyjskiej administracji okupacyjnej i stworzenia podstaw do przymusowej mobilizacji są według resortu skazane na niepowodzenie.
Zgodnie z prawem międzynarodowym i ustawodawstwem Ukrainy wyniki tych pseudoreferendów będą pozbawione wartości pod względem prawnym. Ukraina i cały cywilizowany świat nigdy nie uznają tych nielegalnych i przestępczych decyzji Rosji
— podkreślono.
MSZ zaapelowało do wspólnoty międzynarodowej o potępienie przygotowań do tzw. referendów na południu Ukrainy, nieuznawanie ich wyników i kontynuowanie presji na Rosję, aby zmusić ją do przerwania agresji przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
Wcześniej ukraińska armia poinformowała, że władze okupacyjne zamierzają przeprowadzić „referendum” na terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.
00:05. Zełenski: Ukraina potrzebuje 7 mld USD miesięcznie na wyrównanie strat gospodarczych
Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów miesięcznie, aby zrekompensować straty gospodarcze spowodowane wojną z Rosją - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.
A na odbudowę będziemy potrzebować setek miliardów dolarów
— dodał Zełenski w wystąpieniu online, cytowany przez agencję AFP.
Podkreślił, że zakończenie wojny to jedyny sposób na powstrzymanie światowego kryzysu żywnościowego. Jak wskazał, blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności.
Zaapelował również do społeczności międzynarodowej o wykluczenie Rosji z instytucji finansowych i wezwał wszystkie kraje do natychmiastowego zerwania stosunków z Moskwą.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal, który również zabrał głos w dyskusji, ocenił, że ukraiński PKB może zmaleć w tym roku o ponad 50 proc., a jego kraj będzie potrzebował planu odbudowy analogicznego do planu Marshalla.
00:00. Bank Światowy: Ukraina poniosła ok. 60 mld dolarów strat materialnych przez inwazję rosyjską
Straty materialne poniesione dotąd przez Ukrainę z powodu uszkodzenia budynków i infrastruktury w toku rosyjskiej inwazji sięgają ok. 60 mld dolarów i będą rosły w miarę, jak będzie trwała wojna - powiedział w czwartek prezes Banku Światowego David Malpass.
Malpass przemawiał podczas debaty poświęconej pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Powiedział, że wczesne szacunki „zawężonych” kosztów zniszczeń nie uwzględniają rosnących dla Ukrainy kosztów ekonomicznych wojny.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/595402-relacja-58-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine